Mitac MIO A701

Mitac MIO A701

[2721] Mitac predstavio pametni telefon - mitac-predstavio-pametni-telefon-_2721
[2916] Mitac predstavio Mio 339 i 558 Pocket PC - mitac-predstavio-mio-339-i-558-pocket-pc_2916
[35213] Samsung Galaxy Tab 8.9 i Galaxy Player 5.0 i 4.0 stižu u oktobru - samsung_galaxy_tab_8.9_i_galaxy_player_5.0_i_4.0_stizhu_u_oktobru
[35211] Samsung serija 7 laptopova dostupna u pretprodaji - samsung_serija_7_laptopova_dostupna_u_pretprodaji
[35200] Samsung Omnia W, Mango u Samsung pakovanju - samsung_omnia_w_man

    Sadržaj

      Branko Mitić

      Mitac MIO A701

      O tome koliko, kao i većina “tehno-manijaka”, volimo PDA uređaje već smo mnogo puta pisali. Bez preterivanja, to su uređaji koji mogu da urade 80% stvari kao računar, a mogu veoma lako da se smeste u džep tek malo veće veličine. To znači da u bilo kom trenutku možete da reprodukujete film, pesmu, pokrenete Office dokumenta, neku jednostavnu igru, pa još ako je u blizini “hot spot” možete i da proveriti poštu, svratite do omiljenog sajta ili foruma. Takođe, mnogo smo puta već pisali o tome kako su klasične PDA uređaje svi voleli, ali malo ljudi kupovalo. Čak i ako vam nije problem da izdvojite nekoliko komada zelenih banknota evropske monetarne unije, PDA uređaje će u potpunosti iskoristiti manje od jedan procenat kupaca. Oni su zaista oduvek bili luksuz za većinu ljudi.

      Kako su PDA uređaji kao jedinke polako na zalasku karijere, tako vreme GPS uređaja tek dolazi. Zapravo, GPS uređaji u principu ništa drugo do neka vrsta PDA uređaja, koji ima mogućnost korišćenja softvera samo neophodnog za navigaciju i eventualno neke propratne programčiće. Najbitniji, mada nevidljivi, deo svakog GPS uređaja jeste čip, odnosno prijemnik. Ovaj čip, da bi navigacija bila ostvariva, u svakom trenutku mora da bude povezan sa makar četiri satelita (koje je vlada SAD počela da lansirala sedamdesetih godina za svrhe vojske, a kasnije pustila u slobodno korišćenje kao javno dobro). Veza sa tri satelita služi kako bi se presecanjem triju kružnica odradila lokacija GPS čipa, odnosno prijemnika. Što je presecanje kružnica manje, to je preciznost navigacije veća. Veza sa četvrtim satelitom je neophodna kako bi se sat uređaja konstatno poistovećivao sa atomskim časovnikom koje poseduju sateliti i ovo je jako bitno, jer “obični” satovi konvencionalnih tehničkih uređaja ne pružaju dovoljnu preciznost, koja je krucijalna kako bi se svi zahtevi za ostvarivanje punog GPS pozicioniranja ostvarili. Stavljanje ovog čipa na bilo koji uređaj iole prilagodljiv za “treće” aplikacije može učiniti da se taj uređaj uspešno koristi radi navigacije.
       

      Sada još treba da se prisetimo naše stalne priče kako su “protivnici” (odnosno oni koji nisu sebe mogli da nateraju da kupe PDA) PDA uređaja kao najveću manu isticali da im je previše da po džepovima nose i PDA i mobilne telefone. Funkcija mobilnih telefona morala je pod hitno biti ubačena i to se desilo. Zapravo, PDA uređaji kada su prošli kroz kritičnu fazu mogli su da se oslone samo na svoju braću koja su imala, pomalo trapavo, implementiranu opciju telefoniranja. Sada se situacija polako stabilizuje i današnji PDA uređaji nisu oni klasični PDA koji su imali GSM opciju zato što su morali, već se svojim fizičkim svojstvima sve više približavaju naprednim mobilnim telefonima, a u zadnje vreme se može primetiti i korak ka prilagođavanju programa kako bi se koristili jednom rukom i bez oločvice u situacijama kada je to neophodno (što smo videli u kod opisanog HTC Touch Dual telefona). Ako na sve ovo dodatmo i GPS prijemnik, čini se da smo dobili sasvim dobar recept. Uz prihvatljivu veličinu i masu i solidan softver može se dobiti uređaj koji ostavlja utisak mobilnog telefona, ali zapravo ima mogućnosti PDA uređaja i GPS navigacije u potpunosti! Mio A701 upravo deluje kao jedan takav uređaj. Pomalo nezgrapan na prvi pogled, ali veoma “pametan” i koristan posle kraćeg perioda privikavanja.

      Specifikacija
       

      MIO A701

      dimenzije

      21.8 mm x 59 mm x 117 mm

      masa

      150 g

      oblik

      blok

      baterija

      LiIon 1300 mAh

      ekran

      TFT, 65000 boja, 2.7″ 240 x 320 tačaka

      pomoćni ekran

      ne

      kamera

      1.31 mpx, 1280 x 1024 tačaka

      procesor

      Intel PXA-270 520MHz

      memorija

      64 MB RAM, 128 MB ROM

      proširenje memorije

      SD/MMC

      zvučnici

      mono

      format melodija

      polifone (128 kanala), wav

      sistem

      Windows Mobile 5.0

      konekcije

      bluetooth, USB

      prenos podataka

      GPRS (115 kb/s), WAP 2.0

      poruke

      SMS, MMS, Instant Messaging

      email

      da

      gps prijemnik

      SiRFstar III

      Pakovanje

      – MIO A701 GPS PDA telefon
      – punjač za struju
      – USB kabal
      – punjač za 12v priključak u automobilu
      – dve olovčice
      – nosač za montiranje na vetrobran automobila
      – tri zaštitne folije za ekran
      – torbica za nošenje
      – slušalice sa mikrofonom
      – uputstvo za upotrebu
      – CD sa drajverima i programima
      Izgled i izrada

      Što se tiče izrade i izgleda, Mio A701 je dobar, ali ne i savršen. Nismo pobornici teorije da se o ukusima ne raspravlja. Smatramo da je Mio A701, iako ne ružan, morao da bude vizuelno malo atraktivniji. Više bi voleli da je jednostavnih linija, diskretan i elegantan. Ovako deluje pomalo štreberski. Što tiče kvaliteta materijala spoljašnosti, oni su solidni. Završna obrada je na dosta visokom nivou. Ipak, uređaj deluje donekle mekano. Ne mislimo da je po ovim pitanjima A701 ima značajnijih manjkavosti, ali kako je ovo Mio, od njega smo očekivali samo ono najbolje, a A701 ipak to nije postigao.
       

      Prednja strana, kao kod bilo kog PDA uređaja ili mobilnog telefona pripada ekranu. Ekran na ovom uređaju je umanjen u odnosu na standardnu veličinu ekrana na PDA i njegova dijagonala iznosi 2.7 inča. Ovo je omogućilo da A701 bude uži i da po svojoj širini bude bliži mobilnim telefonima, nego PDA uređajima. Ekran je pristojnog kvaliteta i ima vrlo dobar prikaz, mada treba znati da smo viđali i bolje ekrana, pogotovo kada je reč o jačini pozadinskog osvetljenja. Sa prednje strane, pored zvučnika sa gornje strane, nalazi se i kursorski taster sa petim tasterom i još četiri tastera sa strane. S donje strane vidimo vidimo mini-USB port za povezivanje USB kabla.
       

      Na bogatoj desnoj strani ovog PDA telefona nalazimo taster za pokretanje kamere (koji prilikom fotografisanja služi kao okidač, priključak za slušalice, mesto za SD/MMC memorijsku karticu i rupicu unutar koje se nalazi reset taster. A701 ima SD/MMC koji na ovakavim uređajima polako izlazi iz mode, ali nedajte da vas zavara pomisao da je izabran ovakav vid proširenja memorije zbog gabarita uređaja, pa se zbog toga našlo dovoljno mesta. A701, podsetimo, ima GPS prijemnik, a prilikom kupovine softvera za navigaciju, neretko se mape nalaze na SD kartici, pa je tako Mio želeo da umanji komplikacije prilikom instaliranja nekog od softvera za navigaciju.
       

      Sa leve strane vidimo standardne vol + / – tastere koje poseduje svaki telefon.
       

      Sa gornje strane nalazi se GPS (?) antena i mesto za kačenje trake za nošenje. Po našem mišljenju, ovo dizajnersko-tehničko rešenje je moralo da bude malo bolje rešeno. Vreme vidljivih antena je daleko iza nas. GPS uređaji koji nemaju ovako istaknutu antenu i koji su tek malo veći od A701 na ulicama nemaju nikakav problem sa vezama sa satelitom. Smatramo da je ovaj gornji deo ovog PDA GPS telefona morao biti srećnije uređen.
       

      Sa zadnje strane vidimo zvučnik za reprodukovanje multimedijalnog sadržaja, kameru i ogledalce kamere za samoportrete.

      Kada je reč o kvalitetu fotografija, možemo reći da A701 pruža sasvim dobre slike za jedan ovakav uređaj. Ono što iznenađuje jeste količina detalja, jer A701 iz 1.3 miliona tačaka izvlači više detalja nego većina mobilnih telefona iz 2 megapiksela. Ono što je problem ovde, kao i kod 99% kamera na ovakvim uređajima jeste fiksiran fokus, pa je tako idealan fokus moguć samo na jednoj udaljenosti, a sve iza ili ispred teži da bude mutno ili je mutno.
       

      Po veličini, A701 jeste manji od uobičajenih mobilnih telefona, ali kao što se na slikama može videti, osetno je veći od umanjenog PDA telefona (HTC Touch Dual), običnog mobilnog telefona (Nokia 6230i), a poređenje sa Neonode N2 ne bi bilo primereno :). Pored toga, A701 ne predstavlja smetnju ukoliko se nosi u nekom malo većem džepu.
      Korišćenje, programi i performanse
       

      Kada je u pitanju neopipljivi deo ovog PDA GPS telefona, odnosno softver, može se reći da je manje-više sve standardno. U pitanju je Windows Mobile 5, dakle operativni sistem koji nije najnoviji, ali ruku na srce, ni A701 nije baš najnoviji uređaj. Što se tiče grafičkog interfejsa, Mio je jedva malo stilizovan “Today” ekran, tek toliko da se ne kaže da se nisu ništa potrudili, ali da će vam ovaj zahtev nešto posebno pomoći – i neće.
       

      Što se tiče integrisanog, ni tu se mnogo dalje od od onoga standardnog što se dobija uz Windows Mobile 5 ne može naći. Mio se baš nije pokazao kada je reč o “personalizaciji” svojih PDA uređaja, makar ako se sudi na osnovu A701 modela.
       

      Ono što ipak najviše čudi jeste nepostojanje softvera za navigaciju. Zapravo, pogrešno bi bilo reći čudi. To je poslovna odluka i ne želimo previše duboko da se njome bavimo. Prisustvo softvera za navigaciju bi značajno povećalo cenu uređaja i toga smo svesni. Stoga A701 ne možemo nazvati navigacijonim uređajem, makar ne u startu – ovo je PDA telefon koji ima GPS prijemnik i ima mogućnost da bude navigacija. Mi smo, na sopstvenu inicijativu, probali uređaj sa Mio mapama koje smo dodatno nabavili i sve je radilo savršeno. Dobra stvar u svemu je što niste vezani za Mio mape, već možete koristiti bilo koje koje rade na Windows Mobile operativnom sistemu.
       

      Spb Benchmark
       

      CPU index

      1599.31

      File System index

      99.61

      Graphics index

      3722.26

      Core Player
       

      640×480 @ 1600 kbps

      94.58 fps

      640×352 @ 1000 kbps

      131.67 fps

      320×176 @ 500 kbps

      346.12 fps

      Kao što se iz sintetičkih i polu-sintetičkih testova može videti, Mio A701 ima prilično veliku sirovu snagu. Ta sirova snaga dobro se oseća i prilikom uobičajenog korišćenja, kako onog osnovnog, tako i naprednog. Istina, Windows, ne bi bio Windows, kada ne bi imao uska grla protiv kojih se ne može hardverom današnjih PDA uređaja, ali i pored toga, bez razmišljanja se može reći da je A701 prilično dobar
      Zaključak

      Kao što smo već rekli, Mitac MIO A701 je na prvi pogled pomalo nezgrapan PDA telefon, ali što ga više koristite, tako on sve više osvaja vaše simpatije. Zapravo, ovaj uređaj nije toliko ni simpatičan, koliko pleni jednostavnim kvalitetom. Za Mitac A701 su izabrane jako dobre komponente i, istina, pomalo trapavo upakovane u jednu celinu, no to nije narušilo generalni utisak koji MIO A701 ostavlja.
       

      Kada je reč o hardverskom delu, A701 se pokazao odlično. Sve je upakovano u neveliko kućište za jedan PDA uređaj. Ekran je dosta dobar, a procesor i memorija na najbolji način odgovaraju kako, ponekad, zahtevnom Windows Mobile operativnom sistemu, tako i, recimo, reprodukciji prezahtevnih (za PDA) video snimaka. Oblik i raspored tastera su dobri, tokom telefoniranja nismo naišli ni na kakve mane, a i kamera je pokazala solidan kvalitet, iako bi neko rekao da ima samo 1.3 megapiksela (sa ovakvim kvalitetom, sasvim dovoljno). Baterija se takođe pokazala kao dobro, mada treba znati da od ovih uređaja ne treba očekivati čuda, jer su oni zaista veliki potrošači. Trajanje baterije može da bude od nekoliko sati, ukoliko se koristi GPS sa najjačim pozadinskim osvetljenjem konstatno, dok nekoliko dana ukoliko se ovaj PDA telefon koristi na malo klasičniji način. Odgledati film ili slušati muziku takođe neće predstavljati problem, ali setite se da ovo ipak nije multimedijalni centar, i, iako može da pusti razne formate, baterija nije pravljena da ceo dan pokreće ekran i procesor radi dekodiranja MP3-a i DivX-a.
       

      MIO A701 je pomalo posustao na softverskom planu i to iz dva razloga. Prvi je što Windows Mobile 5 nije najnoviji Windows i što nije pomalo personalizovan, kako bi se omogućilo lakše korišćenje. Pogotovo u današnje vreme kada se stvaraju rešenja grafičkog interfejsa koja pomažu značajno u situacijama kada nije moguće koristiti PDA telefon sa dve ruke i olovčicom. Nedostatke aplikacija i nećemo uzeti za zlo, ali nedostatak softvera za navigaciju moramo da spomenemo. Kao što smo već rekli, njegovo izuzeće je omogućilo nižu cenu proizvoda, pa vama preostaje da se snađete. Dobra vest je da, iako je ovo Mio uređaj, niste ograničeni samo na Mio mape, već na bilo koje programe i mape koje mogu da rade na Windows Mobile platformi. Kada se sve sabere, može se reći da Mitac MIO A701 nije za bilo koga. U pitanju je PDA GPS telefon “za ozbiljne igrače”. Zapravo, ovo je uređaj za one koji intenzivno koriste i telefoniranje i PDA mogućnosti, ali i GPS. Da je A701 manji, mnoge mogućnosti PDA bi se narušile, a pregled mapa otežao. A701 ima sve koliko vam je potrebno, od veličine ekrana, preko trajanja baterije, do performansi. A701 je napravljen da bi koristili sve njegove funkcije i “iz aviona” se vidi da nije uređaj za metroseksualne šminkere, već za poslovne ljude od akcije koji nemaju vremena da brinu o dizajnerskim rešenjima kućišta ili boji koja je izabrana za “Today” ekran. Naša velika zamerka je nedostatak WiFi-a, a ukoliko vi možete da pređete preko toga i ako vam treba uređaj da vam bude verni sluga, a ne vi njegov rob, onda imate toplu preporuku za MIO A701.

      Za

      – performanse
      – adekvatne dimenzije uređaja i ekrana
      – prisustvo kvalitetnog GPS prijemnika (SiRF Star III)
      – prebogato pakovanje
      – vrlo dobra kamera

      Protiv

      – nedostatak programa za navigaciju
      – stariji Windows Mobile
      – slaba adaptacija i unapređenje Windowsa, kao i malo dodatnih aplikacija
      – nedostatak WiFi

      Uređaj na test ustupio Difo.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra