Motorola Moto E5 (Video)

Motorola Moto E5 (Video)

Motorola Moto E4 je bio jedan od najboljih uređaja u nižoj cenovnoj klasi i to je bio zaključak ne samo nas, već praktično svih uglednih sajtova koji se bave mobilnim telefonima. Kvalitetan telefon i veoma pametan izbor. Stoga, šta da očekujemo od naslednika? Slobodni smo da kažemo da je Moto E5 pomalo iznenadio i da je proizvođač odlično pogodio odnos onoga što treba ponuditi korisniku i veoma privlačne cene. Pogledajte zbog čega smo došli do takvog mišljenja...

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Odlični Moto E4 je dobio naslednika – sasvim logično, novi telefon namenjen nižoj kategoriji stiže pod narednom iterativnom oznakom. Moto E5 je stigao i slobodni smo da već u startu kažemo da smo fascinirani kompletnim paketom. Ovo je telefon koji umnogome zadovoljava kriterijume više kategorije od one u kojoj je pozicioniran. Definitivno nudi odličnu vrednost za uložen novac.

      Ukoliko ste pratili naše prikaze Moto G6 serije, videli ste da je Motorola veoma agresivno nastupila u čitavoj srednjoj klasi. Moto E5 je zadužen da nastavi tu ofanzivu u nižoj kategoriji. Telefon bismo najlakše mogli opisati kao Moto G6 Play sa nešto manje memorije i prostora za skladištenje. Mogućnosti svakako ne manjka. No, pođimo redom i pogledajmo zbog čega smatramo da je Moto E5 toliko dobar izbor u svojoj kategoriji.
      Dizajn
      Iako je dugo odolevala, Motorola je na kraju morala da popusti i odrekne se 16:9 odnosa stranica ekrana, te prihvati 18:9 ekrane koji su definitivno zadominirali kompletnim tržištem u svim klasama. Novi standard se nametnuo i pokazao kao veoma dobar i pametan izbor, posebno zbog toga što omogućava udobno držanje u ruci. Nekada rezervisan za telefone najviše kategorije i smatran ekskluzivom, sada ga nalazimo na telefonima cenovnog ranga od oko 150 evra. O tempora, o mores!

      Lepim vestima tu nije kraj. Motorola ne samo da je uspela da zadrži osobeni stilski pravac, sa već nekoliko puta u proteklim testovima spominjanim zaobljenim gornjim i donjim ivicama, kao i ćoškovima, već je uspela da implementira Corning Gorilla Glass staklo na prednjoj strani! Moramo priznati da nas taj potez raduje, jer verovatno ne moramo da se ponavljamo sa pričom o tome koliko je telefon tada otporniji na svakodnevne potencijalne nezgode, i koliko to utiče na lišavanje korisnika velike količine briga.

      Za razliku od prednje strane, leđa su izrađena od mat plastike. Sjajni premaz specifičnog taktilnog osećaja je ostao rezervisan za G6 Play uređaj, što i ne mora biti loše. Zahvaljujući mat premazu, telefon čvrsto leži u ruci, izgleda sasvim pristojno, nema nikakvih posebnih zamerki u tom smislu. Jedina zamerka je sada već tradicionalna izbočina kamere, koja je u neku ruku prepoznatljiva Motorolina karakteristika. Istina, ovde je izbočina vrlo blaga u odnosu na ono što smo navikli. Još jedna dobra strana ovakvih leđa jeste što sa Moto E5, za razliku od mnogih srodnih modela, ne morate brinuti o ostavljanju otisaka prstiju i prljanju leđa, te stalno potezati za krpicom za brisanje.


      Na zadnjoj strani se nalazi i skener otiska prsta, ispod modula kamere. Za razliku od modela sa skenerom pozicioniranim napred, ovde nema nikakvih specijalnih naprednih mogućnosti u vidu interakcije i navigacije pretvaranjem skenera otiska prstiju u komandni taster. Sa druge strane, nemamo nikakvih posebnih primedbi na njegovo ponašanje, štaviše njegovo prisustvo u ovoj kategoriji je još jedna potvrda sazrevanja niže klase telefona i implementacije mogućnosti koje su postojale samo u višim cenovnim razredima. Da, znamo da je i Moto E4 isto tako imao skener otisaka prstiju, ali on prosto nije bio standard među uređajima ove klase.

      Dok gledamo u leđa telefona, ne možemo se oteti dvojakom utisku. Izrada je prilično dobra, daleko više nego što to daje pogled na papir. Isto tako, usled zaobljenja, telefon zapravo deluje tanji nego što jeste. Sa 9 milimetara debljine sigurno nije šampion. Međutim, postoji odlično opravdanje za tako nešto. Naime, Motorola je ugradila bateriju od čak 4000 mAh u Moto E5! Ukoliko mislite da je to sve od odličnih vesti, znajte da je prisutna i podrška za brzo punjenje. U nižoj klasi telefona!

      Najzad, kada su konektori u pitanju, ne zatičemo veća iznenađenja. Za konekciju i punjenje se koristi micro-USB 2.0 konektor. Prisutan je i 3.5-mm konektor za slušalice. Najzad, telefon ima Dual SIM slot, i to onaj koji nije hibridnog tipa, tako da se mogu koristiti i dve SIM kartice i microSD kartica za proširenje raspoloživog skladišta.
       

      Motorola je ovaj telefon opremila Snapdragon 425 čipsetom. Reč je o čipsetu koji je možda pre bio rezervisan za nešto skuplje telefone, i koji nije poslednja reč sveta tehnike kada je izrada u pitanju, ali koji je za ovu klasu uređaja veoma primeren. Jednostavno, imamo sve što nam je potrebno a da možemo realno očekivati na telefonu od nekih 150 evra.
      [modul]specifikacija=9423[/modul]
      Snapdragon 425 raspolaže sa četiri procesorska jezgra. U konkretnom slučaju, četiri Cortex-A53 jezgra rade na 1.4 GHz. To ne zvuči kao puno, realno i nije, ali je sasvim dovoljno za nezahtevne potrebe i ovu kategoriju proizvoda, tim pre što je operativni sistem maksimalno rasterećen, o čemu ćemo nešto više reći kasnije.
      motoe5_cpuz_s.jpg
      Što se tiče raspoložive memorije, rekli bismo da je u tom pogledu telefon prilagođen klasi, ali sve radi i funkcioniše relativno dobro, imajući u vidu da je reč o praktično stok Androidu. Naime, Moto E5 ima 2 GB RAMa, što nije previše za današnje standarde i prohteve, ali je u ovoj klasi sasvim korektno. Tu je i 16 GB skladišnog prostora. Opet, nije puno, ali nije ni malo – sada još više dolazi do izražaja činjenica da je prisutan microSD slot koji ne biva blokiran drugom SIM karticom, tako da možete brzo i jednostavno da višestruko uvećate raspoloživi kapacitet kupovinom memorijske kartice.
      motoe5_antutu_s.jpgž
      Performanse telefona su u rangu onoga što smo očekivali – uostalom, sintetika i ne može da donese neka naročita iznenađenja, posebno kada je reč o čipsetu koji smo do sada testirali puno puta. Ipak, imamo utisak da je kompletan paket zaista itekako na nivou. U ovoj cenovnoj klasi, svakako je odličan izbor po mnogim pitanjima. Pogledajte i sami kakve rezultate Moto E5 postiže u Antutu i Geekbench aplikacijama.
      motoe5_geekbench_s.jpg
       Motorola gaji dobar običaj korišćenja gotovo stok Androida i to je posebno važno u situacijama kada su telefoni manjih hardverskih sposobnosti. Dodatni lejeri softvera i ne utiču toliko na “zverine” kakve se kupcima serviraju u višim kategorijama, ali kod pristupačnih telefona je važno izvući svaki promil performansi. Koliko E5 u tome uspeva?
      motoe5_softver1_s.jpg

      Najpre, moramo reći da se Moto E5 isporučuje sa svežom verzijom Androida – da, za nekih 150 evra se dobija telefon sa Android 8.0 Oreo operativnim sistemom direktno iz kutije. To je vrednost samo po sebi u klasi gde proizvođači umnogome gledaju da zarad što manjih troškova, posebno kada govorimo o radnim satima softverskih inženjera, imaju tendenciju da isporučuju telefone sa starim platformama. Potom ti telefoni retko kada – ili nikada – ne dobiju apdejt na novije platforme. Srećom, ovde nije taj slučaj. Ovde dobijate telefon koji ne sadrži dodatni softver, i koji funkcioniše otprilike onako kako je Google zamislio da mobilni telefoni trebaju da rade.
      motoe5_motogestovi_s.jpg
      Tu su i Motorola gestovi, ali u nešto ograničenijoj formi nego inače. Recimo, nema gestova za upravljanje kamerom, što nam je prilično falilo u praksi tokom testiranja. Takođe, većina gestova je pogašena podrazumevano. Možete da podignete telefon sa podloge da utišate zvono ili ga obrnete da odbijete poziv, snimite skrinšot prevlačenjem tri prsta preko ekrana i slično. Kao i uvek, spisak podržanih gestova zajedno sa uputstvima je u Moto aplikaciji. Voleli bismo da je spisak podržanih gestova veći, ali iovako se donosi dosta u jednu pristupačnu kategoriju, gde ovakve stvari doživljavamo kao čist bonus.


      Kakvi su stoga ukupni utisci? Naravno, Moto E5 nije preterano brz telefon. Treba imati realna očekivanja. No, generalno je prilično korektnih performansi i ispunjava ono što bi nezahtevan korisnik mogao zahtevati od njega. Telefon ume da se zagreje ako ga izložite dužim i intenzivnijim naporima – recimo, ukoliko se igrate, no tako nešto se i očekuje, zar ne? Umereni multitasking će rezultovati veoma dobrim iskustvom. Ukoliko zaista pokrenete gomilu aplikacija, do izražaja će doći činjenica da je prisutno samo 2 GB RAMa, ali za neku umerenu svakodnevnu upotrebu performanse su sasvim pristojne.
        
      Ekran
      Moto E5 stiže sa novim Motorolinim 18:9 ekranima koji menjaju stare dobre modele od 16:9. Odstupajući od konzervativnog dizajna, čiji je možda i najizraženiji pobornik bila, Motorola je dobila telefone koji odlično leže u ruci. Ekran je zašitećen spreda Gorilla Glass staklom, što je odlično, dok je pozadi mat plastika koja nimalo ne klizi, tako da je hvat dobar i odmeren.

      Možda bio vas mogla malo uplašiti dijagonala od 5.7 inča, ali ne brinite jer na telefonima koji imaju odnos ekrana od 18:9 ne važi stara procena upotrebljivosti, gde je otprilike 5.5 inča bila gornja granica za koliko-toliko udobno korišćenje telefona jednom rukom, a i to samo za korisnike sa većim šakama. Ne, ovaj telefon se vrlo lako koristi jednom rukom bez ikakvih problema. Veoma je važno da naglasimo da je reč o korektnom IPS ekranu – ukoliko bismo paralelno koristili uređaje iz G6 serije (a mi smo upravo istovremeno imali ove modele na testu), videla bi se određena razlika u kvalitetu, jer Moto E5 ipak nema toliko svetao i živahan ekran. Ipak, za klasu u kojoj dolazi, svakako predstavlja jedan od najboljih izbora.
      motoe5_ekran_s.jpg
      Rezolucija ekrana iznosi 1440 x 720 piksela, što predstavlja svojevrsni prošireni HD Ready. Stoga i ne čudi što je gustina prikaza identična i iznosi 282 piksela po inču. Ne naročito zahtevna rezolucija doprinosi i udobnosti u svakodnevnom radu na telefonu, a opet bismo prikaz okarakterisali adekvatnim i primerenim ovom cenovnom razredu. Na raspolaganju su i određene mogućnosti za prilagođavanje i podešavanje ekrana putem softvera.

      Zvuk
      Motorola se standardno drži sopstvene izvedbe zvučnika koja se od rivala razlikuje po tome što se zvuk prenosi preko jednog zvučnika koji je istovremeno glasan zvučnik slušalice, umesto kao što većina proizvođača radi, preko zvučnika na dnu telefona. Kada top modeli, poput Z2 Force, koriste upravo ovakav sistem i ne nude stereo zvuk, kako to očekivati od Moto E5? Zvuk se ne ističe ničim posebnim osim izraženije glasnoće zvučnika, što će za mnoge biti sasvim dovoljno. Tu je i 3,5-milimetarski konektor za povezivanje slušalica. Takođe treba reći da Moto E5 podržava i FM radio.
       
      Baterija
      Stigli smo do sjajne stavke koja je jedan od najvećih teorijskih aduta ovog telefona. Baterija od čak 4000 miliamperčasova je fantastičan izbor za ovu klasu, gde će korisnici rado žrtvovati koji milimetar debljine, ali i par grama (ili desetina grama) težine u zamenu za dosta bolju autonomiju telefona. Isto tako, u kutiji se isporučuje brzi punjač. Nije reč o 15W turbo punjaču iz više kategorije, ali jeste o brzom 10W punjaču, koji će svakako iskoristiti potencijal konekcije do maksimuma i napuniti telefon brže nego što bi se inače napunio. No, sa druge strane treba ipak voditi računa da Snapdragon 425 sa starom tehnologijom izrade ipak ne spada u najštedljivije čipsetove. Stoga, kakvom se baterija ispostavila?

      Možemo reći da korisnici imaju puno razloga za zadovoljstvo. Telefon je izdržao puštanje YouTube videa od desetak sati i preostalo mu je još čak 47% baterije nakon toga! Šta reći? Dva dana i najzahtevniji korisnici, tri dana većina korisnika, ne bi nas čudilo da štedljivijima potraje i duže – svaka čast za Motorolu i njen E5 telefon. Ukoliko želite uređaj kome baterija dugo traje i ne želite da dajete puno novca, ovo je pravi izbor.
       Moto E5 koristi dobro poznatu kameru od 13 megapiksela sa otvorom blende od f/2.0. U suštini, ponovo imamo situaciju da je reč o jednom od boljih rešenja u ovoj cenovnoj kategoriji, i da sumnjamo da ćete naći nešto posebno bolje za istu količinu uloženog novca. Takođe nam se sviđa da izbočina u koju je smešten modul kamere nije toliko izražena kao kod kvalitetnijih telefona, pa je u tom smislu čak i nekakva prednost kada je estetika u pitanju.
      motorolae5_6_s.jpg
      motoe5_kamera_s.jpg
      Softver koji Motorola koristi ocenjujemo visokom ocenom kada je upotrebljivost u pitanju. Korisnici će se veoma lako snaći. Raspored na glavnom ekranu je veoma dobar, sa najbitnijim opcijama nadohvat ruke, među kojima su HDR i blic. Ukoliko svajpujete ekran udesno, otvorićete prozor sa modovima iz koga možete pristupiti i podešavanjima, dok svajp ulevo otvara poslednje snimljene fotografije. Tu je i mogućnost korišćenja Pro moda, mada sumnjamo da će korisnici Moto E5 telefona posezati za ovom stavkom.



      Ugrađena kamera je, manje-više, identična onoj koju smo sreli na Moto G6 Play telefonu. Stoga nimalo ne iznenađuje što su nam utisci slični, a itekako možemo da se radujemo što je vidimo na ovom telefonu, koji je 25% jeftiniji. Veličina piksela iznosi 1.12 mikrometara, a telefon poseduje i LED blic, kao i phase detection autofokus. On definitivno nije uobičajen na telefonima ove kategorije, i sjajno je što ga korisnik dobija u ovoj klasi. Ne samo da donosi munjeviti fokus, već i unapređuje opšti osećaj u interakciji tokom fotografisanja, jer se stiče utisak da su operacije veoma brze.



      Slično kao i kod G6 Play, imamo situaciju da na fotografijama zatičemo izražena umekšavanja. Jednostavno, softver kao da se odluči da umekša neka područja na slici iz ne naročito jasnih razloga. Može se desiti bizarna situacija da pojas trave na istoj distanci i u istom rejonu slike bude takav da je pola zamućeno i umekšano, a pola ne. Pošto definitivno nije do fokusa kao takvog, smatramo da postoji neka vrsta softverskog baga, posebno u situacijama kada je reč o područjima koja su nešto tamnija i onda softver pokušava da na neki način izvuče više detalja – pa se desi suprotno.



      No, ostavljajući to po strani, rezultati su više nego korektni. Štaviše, mišljenja smo da se radi o jednoj od najboljih kamera u ovoj kategoriji. Doskora smo ovakve kamere imali standardne u telefonima u cenovnom rangu od oko 300 evra, a sada ih zatičemo u dvostruko jeftinijim telefonima, i to je definitivno razlog za zadovoljstvo. I dok mi uvek imamo neke primedbe i vidimo mane, poput preterane ekspozicije ili izraženog i agresivnog HDR-a, objektivno posmatrano, korisnici će biti itekako zadovoljni. Kamera je sasvim u stanju da napravi lepe i upotrebljive fotografije. Takođe će snimiti i sasvim pristojan video zapis, čime smo takođe pozitivno iznenađeni!



      Izuzetak je, naravno, noćno snimanje, koje pred ovaj telefon stavlja izazove na koje ni skuplji telefoni nemaju odgovor, pa je stoga iluzorno očekivati ga od uređaja ove kategorije. Kvalitet značajno opada, šuma je daleko više, prikaz postaje sve zrnastiji. Opet, zahvaljujući solidnim karakteristikama i snažnom blicu koji može da poprilično osvetli određene scene, rezulate možemo okarakterisati prihvatljivim.



      Prednja kamera stiže u izdanju od 5 megapiksela. Reč je o relativno bazičnoj prednjoj kameri, sa otvorom blende od f/2.2. U stanju je da snimi pristojne detalje, ali ne treba očekivati čuda u apsolutnom smislu, bez obzira što je sasvim adekvatna cenovnom razredu, pa i više od toga. Štaviše, imajući u vidu da raspolaže sopstvenim LED blicem, poslužiće mnogo bolje za beleženje noćnih selfija u društvu (ili bez njega) u raznim prilikama od mnogih rivala.
      foto_motoe5_1_s.jpg





       Moto E5 je ostavio odličan utisak na nas. Jednostavno, smatramo da je doneo popriličan pomak u kategoriji najpristupačnijih telefona izuzetno zaokruženom celinom. Da li je telefon bez mana? Ne, nikako, ali u kritici treba biti realan i motriti pre svega na mesta gde je telefon objektivno podbacio. Možemo mu zameriti neke stvari koje ni daleko skuplji telefoni nisu zadovoljili i to ne bi bilo fer.

      Sa druge strane, doneo je toliko toga što je možda tržištu i ranije bilo poznato, ali svakako ne po ovoj ceni. Za samo oko 150 evra, dobijate odličan all-round telefon, sa pristojnim hardverom, najnovijom softverskom platformom unapređenom Moto gestovima, veoma dobru izradu za ovu klasu koja uključuje i Gorilla Glass staklo spreda, dobru kameru, kao i ogromnu bateriju koja će omogućiti višednevno korišćenje telefona bez ikakvih problema, i to uz brzo punjenje? Šta još očekivati?

      Zaista, Motorola je uspela da nas impresionira mnogim telefonima u poslednje vreme. Ovde imamo pomalo paradoksalan slučaj da Moto E5 zapravo nije doneo ništa posebno novo sam po sebi, ali je miks njegovih osobina u ovoj cenovnoj klasi prava retkost. Zapravo, obično se u ovoj kategoriji telefoni smatraju plodom kompromisa, i ukoliko imate neki kvalitet, isto tako imate i neku izraženu manu. Tipičan slučaj bi bila velika baterija, ali loš ekran, slaba kamera ili spor čipset. Moto E5 nema tih izraženih mana. Samim tim zaslužuje naše Value for Money priznanje. Ovo je zaista veoma zaokružen proizvod po izuzetno povoljnoj ceni sa kojim, mišljenja smo, ne možete pogrešiti.
      award_motoe5.jpg
      Prednosti:
      – Odličan odnos uloženog i dobijenog – Čist Android 8.0 Oreo – Baterija i autonomija – Mogućnosti Motorola softverskih dodataka (istini za volju, manje njih nego u klasi iznad…) – Gorilla Glass zaštita i izrada generalno
      Nedostaci:
      – Za ovu klasu – ništa posebno – (Uslovno) Da kažemo da se ne bismo bunili protiv malo više RAMa ili skladišnog prostora
      Očekivana cena: oko 150 evra
      Uređaj na test ustupila Motorola.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test