Motorola Moto Z3 Play (Video)

Motorola Moto Z3 Play (Video)

Nećemo kriti, Motorola je jedan od naših omiljenih proizvođača. To je postala nekako nenadano, držeći se sebe, svojih aduta i svog uverenja kako telefon treba da izgleda. Danas na testu imamo jedan od najznačajnijih njenih telefona. Reč je o uređaju Moto Z3 Play, predstavniku srednje klase od koga se očekuje da bude jedan od najprodavanijih Motorola telefona. Može li on to uspeti i ima li kompanija zapravo adute u tom pogledu?

    Sadržaj

      Motorola je Moto Z3 Play kreirala, imamo utisak, na prilično jednostavan način. Na Moto G6 Plus hardversku osnovu je dodat AMOLED ekran, te je izrada podignuta na još viši nivo sa odličnim materijalima od kojih je telefon izrađen, a tu je i podrška za Moto modove. Da li je dovoljno? Rekli bismo da jeste.

      Međutim, ostaje šire pitanje – naime, reč je o manje-više drugom telefonu u Motorola hijerarhiji. Zapravo, najvišem, ako uzmemo u obzir šta će se prodavati u Srbiji, pošto ovde (barem do daljeg) neće biti Moto Z3 Force flegšip telefona. Neko bi možda želeo da telefon bude hardverski snažniji, neko drugi da postoji veća razlika u odnosu na prethodnu generaciju…razumete već šta hoćemo da kažemo. Istovremeno, po mnogim parametrima Z3 Play može da se nosi čak i sa telefonima iz najviše kategorije. Stoga, šta nam sve donosi Moto Z3 Play?
       
      Dizajn
      Pakovanje je estetski dopadljivo, ali i prilično sadržajno! Unutra zatičemo brzi punjač, što će obradovati mnoge korisnike, USB-C – to – 3.5-mm adapter, budući da telefon nema poseban audio priključak, ali i slušalice koje upravo koriste – 3.5-mm konektor. Tu su i alternativni završeci slušalica za one delove koji idu u uho kako bi se slušalice prilagodile obliku uha. No, tek stižemo do glavne stavke!

      Naime, Moto Z3 Play će u Srbiji dolaziti sa Battery Modom u pakovanju! Kao što znate, Motorola svojim modovima koji se vrlo lako kače na telefon preko magneta na poleđini isporučuje nove mogućnosti i funkcionalnosti kompletnoj Z liniji telefona iz generacije u generaciju. Ovaj put, u samom pakovanju dobijate baterijski mod koji donosi dodatnih 2200 mAh na postojeću bateriju od 3000 mAh u samom telefonu, što skupa čini impresivnih 5200 mAh! Sjajna vest, zar ne?

      Prvi utisak sa Moto Z3 Play uređajem je veoma impresivan. Motorola uspeva da dovede svoje proizvode na još viši nivo, pre svega po pitanju izrade i kvaliteta. Novajlija je još tanji i lakši, a utisak je tim jači što je ovo još bolji i usavršeniji telefon, te zbog odličnog ležanja u ruci. Zapravo, kada pogledamo zvaničan podatak od 156 grama mase, prosto ostajemo u neverici jer je subjektivan utisak da je telefon daleko lakši.

      Podatak o debljini je takođe gotovo nestvaran – svega 6.8 milimetara! Naravno, treba imati u vidu da će ovo biti uvećano kada koristite kejs, ili ukoliko koristite Style mod, ali svejedno – utisak je sjajan. Sama izrada je fenomenalna. Upotrebljeno je Corning Gorilla Glass 3 staklo, koje obavija telefon sa svih strana i daje mu čvrstinu, dok je osnova izrađena od aluminijuma serije 6000. Treba li napominjati da je otporan na prskanje tekućinama i na prašinu? Svakako je natprosečno otporan na sve vidove potencijalnih oštećenja, što korisnicima daje dodatnu sigurnost.

      Na zadnjoj strani kamera prilično štrči, ali to se niveliše upotrebom Style moda, koji će biti standardan deo pakovanja. Kako ima dva senzora ispod kojih je smešten dual LED blic, modul kao da predstavlja smajli. Na vrlo elegantnim leđima je još Motorola logo, kao i magnetni konektor za Moto Modove, smešten na dnu.

      Ivice su vrlo elegantno zaobljene, i samim tim telefon veoma lepo leži u ruci. Na desnoj strani su tasteri za zvuk, ali i bočno pozicionirani skener otiska prsta. Levo je Power taster, dok na vrhu imamo SIM slot. Reč je o Dual SIM telefonu sa hibridnim slotom, pa birate između proširenja memorije i korišćenja druge SIM kartice. Na dnu se nalazi USB-C port. Zaboravite na 3.5-mm konektor, Motorola ga već par generacija uklanja sa uređaja više kategorije, pa je tako i na Z3 Play.

      Telefon koristi 18:9 ekran, ali ga izdaleka možete prepoznati kao Motorolu. Lepo leži u ruci, ali je telefon nešto veći zbog zaobljenih gornjih i donjih ivica sa blagim lukovima, koje zapravo i utiču da prepoznate telefon kao Motorolu. Sve u svemu, prvi utisci su odlični!U ovom pogledu, možemo reći da Moto Z3 Play izaziva najviše kontroverzi. Zašto to kažemo? Objektivno gledano, ovo nije preterano hardverski snažan telefon. Ništa mu posebno ne fali, ali on ima Snapdragon 636 čipset, naslednika više nego pristojnog Snapdragon 626 iz Z2 Play. Mnogo ili malo? Pa, ukoliko imamo u vidu reč da se praktično radi o drugom najboljem Motorola telefonu, rekli bismo da nam fali što ne zatičemo barem Snapdragon 660. No, šta je tu je.
      [modul]specifikacija=9523[/modul]
      Čipset ima osmojezgarni procesor koji radi na do 1.8 GHz. Ova Kryo 260 jezgra donose visok stepen energetske efikasnosti, dok se za grafiku stara Adreno 509. Kao što vidite, bez obzira što je reč o vrlo korektnom čipsetu, nije reč o hardveru koji naročito impresionira. Da je dobar – svakako. No, malo kome će ovakve specifikacije na papiru delovati impresivno.
      mz3_cpuz_s.jpg
      Što se ostatka specifikacija tiče, imamo kombinaciju 4 GB RAMa i 64 GB prostora za skladištenje podataka. Kao što smo rekli, zahvaljujući microSD slotu, moguće je proširiti skladišni kapacitet za do 512 GB. Šta sve navedeno u praksi znači? Hardverski, ovo je de fakto Moto G6 Plus. Ukoliko birate telefon pre svega po hardverskim odlikama i kameri, nemate nekih naročitih razloga da se “pružate” sve do Z3 Play modela, jer će G6 Plus fenomenalno da posluži.
      mz3_antutu_s.jpg
      Na priloženim fotografijama možete videti rezultate koje telefon postiže u sintetičkim testovima. Sve je u skladu sa onim što zapravo postiže i ostvaruje Snapdragon 636, odnosno u rangu očekivanih performansi od ovakve konfiguracije.
       mz3_geekbench_s.jpgPo običaju, Motorola svoje telefone oprema stok varijantom Androida i to je velika prednost kompanije, a istovremeno i velika vrednost za sve koji žele čisto Android iskustvo. Moto Z3 Play je rasterećen, a opet opremljen Motorolinim modovima i gestovima, koji podižu iskustvo korišćenja na viši kvalitativan nivo.
       mz3_softver1_s.jpg
      Ipak, kako nema opterećujućeg softvera koji treba pokretati uz operativni sistem, sve radi veoma fluidno i iskustvo svakodnevnog korišćenja je odlično. Jednom prilikom smo rekli da Snapdragon 630 donosi tačno ono iskustvo koje se u realnoj upotrebi veoma teško može razlikovati od top hardvera, a Snapdragon 636 to dodatno podiže za pokoju lestvicu, tako da korisnici mogu biti potpuno mirni sa te strane. Sve funkcioniše tečno, fluidno, bez zastajkivanja ili seckanja.

      Verzija Androida sa kojom se isporučuje telefon je Android 8.1 Oreo, ali je već najavljeno da će Moto Z3 Play biti među telefonima koji će u dogledno vreme dobiti Android 9.0 Pie, koji smo imali prilike da isprobamo upravo na ovom telefonu. Naše utiske možete pronaći u članku posvećenom Android 9.0 Pie operativnom sistemu na Benchmark sajtu, tako da vas pozivamo da bacite pogled i na taj članak.

      Sve u svemu, Moto Z3 Play funkcioniše veoma dobro, kako bi uređaj srednje klase u 2018. godini i trebao da radi. Sa druge strane, proizvođač nije propustio priliku da unese sopstvenu dozu “šmeka”. Motorola ne bi bila jedna od najinovativnijih kompanija u svetu kada ne bi našla način da uvede inovaciju i tamo gde se čini da prosto nema nekon posebnog mesta za istu. Istina, već smo puno puta viđali Motoroline gestove, odnosno Moto Actions. Mnogo je načina da upotrebite telefon na ovaj način – možete da snimite skrinšot, aktivirate kameru, pokupite telefon sa stola da prestane da zvoni ili da obrnete telefon prilikom poziva da odbijete poziv.

      Važno je istaći da Motorola ne tera korisnike da koriste gestove. Neki su podrazumevano uključeni, neki nisu, ali sve možete da isključite ako smatrate da vam ovakvo korišćenje telefona nije po volji. Tu je i podrška za modove (logično), koji se povezuju na magnet na zadnjoj strani, i veoma lako se montiraju i demontiraju. Softver automatski prepoznaje da je mod povezan i odmah će ponuditi odgovarajuće opcije na ekranu telefona.
       mz3_motoz3_moto_s.jpg
      Valja spomenuti i nešto što je mnogima važno: reč je o trećoj generaciji telefona koji podržavaju postojeću generaciju modova – to znači da postoji mogućnost da naredna generacija modova neće biti kompatibilna sa ovim telefonom, ali i da investiranje u mod danas znači da u narednoj generaciji možda taj mod nećete moći da koristite. Ipak, od predstavnika kompanije smo dobili uveravanja da će najverovatnije i ubuduće većina modova biti kompatibilna sa narednom generacijom Motorola telefona. Ne mogu nam to eksplicitno potvrditi jer je još uvek ostalo puno do momenta lansiranja naredne generacije, ali nam potvrđuju da se u kompaniji apsolutno razmišlja u tom pravcu i da nemaju nameru da bez preke potrebe “razbijaju” postojeći ekosistem. Tako da eto lepih vesti koje bi trebale da razbiju potencijalne nedoumice.
       mz3_mod_s.jpg Ekran
      Moto Z3 Play koristi odlični Super AMOLED ekran. To je verovatno naš najomiljeniji tip ekrana, i uvek volimo da istaknemo da je reč o nečemu što nudi kvalitet više. Treba reći i da je reč o ne samo ekranu najkvalitetnijeg prikaza od svih tipova, već i o najštedljivijem ekranu, koji uvek ima dobrih posledica na trajanje baterije.
      mz3_motoz3p_4_s.jpg
      Što se samih karakteristika tiče, ovo je 18:9 ekran dijagonale 6 inča (6.01 inč, da budemo sasvim precizni). Dijagonala je možda velika, ali uz uži ekran, možemo reći da Z3 Play odlikuje veoma dobar hvat, barem ukoliko korisnik ima veće šake. Rezolucija iznosi 1080 x 2160 piksela, što u kombinaciji sa dijagonalom daje oko 402 piksela po inču. Pokrivenost prednje strane ekranom iznosi 77.9%.
      mz3_ekran_s.jpg
      Telefon odlikuje fantastičan kontrast i besprekoran prikaz crne boje, kao i Motorolin pandan Always-On displeja, odnosno Moto Display. Zahvaljujući njemu se na ekranu prikazuju razne informacije i obaveštenja čak i kada je on ugašen. Postoji i Night Display mod, kojom se automatski podešavaju topliji tonovi na ekranu. Postoje i rudimentarne opcije za preciznije podešavanje ekrana, ali neki konkurenti imaju dosta više opcija po tom pitanju. Razumemo zašto je tako – Motorola koristi stok Android, a on nema baš toliko opcija za fino podešavanje displeja.
      Audio
      Audio komponenta je u suštini prosečna. Moto Z3 Play koristi samo jedan zvučnik, i to je tradicionalno zvučnik smešten u slušalici. On je prilično glasan, ali ne možemo reći da telefon parira modelima sa stereo zvučnicima. Takođe, treba naglasiti i odsustvo 3.5-mm konektora za standardne slušalice. Nema ni radija. Sve u svemu, Moto Z3 Play je u ovom pogledu dovoljan, ali ne možemo reći da je u vrhu.
      mz3_audio_s.jpg
      Baterija
      Moto Z3 Play koristi bateriju od 3000 mAh. Uz stok Android koji nije preterano zahtevan kada je baterija u pitanju, dovoljno optimizovanu potrošnju i čipset novije generacije, imamo prilično solidan rezultat. Nakon desetočasovne YouTube reprodukcije, baterija telefona ostaje na tačno 30% kapaciteta.
      mz3_baterija_s.jpg
      U principu, mišljenja smo da ćete lako ostvariti dan, pa i dan i po upotrebe. Štedljiviji korisnici imaju osnova da se nadaju da će stićio i do dva dana. Motorola je mislila na korisnike u svakom smislu, pa tako telefon ima podršku za brzo punjenje. Turbo punjenjem ćete za svega 15-ak minuta moći da dopunite telefon za još 8 sati korišćenja, što je sjajna stvar. Na raspolaganju su i modovi za povećanje kapaciteta baterije, ali i bežično punjenje.
      mz3_motoz3p_9_s.jpgMotorola je ostala verna dual kamera konceptu. Na Z3 Play telefonu zatičemo kombinaciju senzora koja je praktično identična onome što smo videli na, recimo, G6 Plus. Dakle, ovo je, nakon hardvera, još jedna stavka gde u teoriji možete prištedeti, ali da ne cepidlačimo previše. Ceo sistem kamera je prilično dobar.

      mz3_motoz3_kamera_s.jpg
      Softver je veoma dobro osmišljen, standardno za Motoroline telefone. HDR i blic su dostupni direktno sa glavnog ekrana, sa automatskim opcionim radom, što je veoma dobro. Aplikacija je dosta laka i intuitivna za korišćenje. Prevlačenjem ulevo dobijamo foto modove, udesno dobijamo snimanje videa. U podešavanjima imamo solidan spektar opcija. Ne zaboravimo da spomenemo i kontrole gestova, o kojima smo već govorili.
      foto_mz3play_10_s.jpg


      Senzori dolaze u kombinaciji 12 i 5 megapiksela na zadnjoj strani. Senzor od 5 megapiksela služi za efekat dubine. Glavni senzor od 12 megapiksela stiže sa Dual Pixel podrškom, dual-LED dual-tone blicem, phase detection autofokusom, te otvorom blende od f/1.7. Pomoćni senzor ima otvor blende od f/2.2. Veličina jednog piksela je 1.4 mikrometra.



      Interesantno je da u samoj aplikaciji postoji prečica ka Google Lens-u. On pomaže analizi u realnom vremenu i prepoznavanju objekata i proizvoda, kako bi pomogao korisniku u snalaženju, analizi, dobijanju dodatnih informacija. Softver je vrlo dobar i algoritmi se odlično snalaze u raznim situacijama. Postoji blaga doza šuma u pojedinim okolnostima, ali generalni kvalitet slika je prilično dobar.



      Tim rečeno, slično smo se izražavali i kada je u pitanju G6 Plus, ali utisak nije identičan. Dok se za G6 Plus možemo zapitati da li je potrebno išta više, Z3 Play je skuplji telefon, pozicioniran kao jedan od najvažnijih Motorola telefona. Ovde bismo fotografije okarakterisali korektnim, dobrim, ali ništa naročito više od toga.



      Noćno snimanje je tradicionalna boljka Motorola telefona, pa je tako i ovog puta. Kvalitet noćnih snimaka značajno opada u poređenju sa dnevnim snimcima, pri čemu je interesantno da, kada poredimo snimke sa prošlogodišnjim Z2 Play modelom, moramo reći da vidimo napredak i da su noćni snimci dosta bolji, uprkos tome što i dalje imamo izraženi šum koji će se jasno videti na noćnim fotografijama.




      Prednja kamera donosi više nego korektne rezultate. Reč je o senzoru od 8 megapiksela, sa otvorom blende od f/2.0. Veličina piksela ove kamere je 1.12 mikrometara, i selfiji su veoma, veoma dobri. Prisutna je Face Beauty opcija ulepšavanja, kao i “grupni selfi”, koji će spojiti više fotografija snimljenih prednjom kamerom u jednu, stvorivši iluziju širokougaonog senzora, što je idealno za snimanje avantura celog društva.



      Kada je video snimanje u pitanju, telefon podržava snimanje u 4K rezoluciji, dok prednja kamera nudi 1080p. Kvalitet snimaka je veoma dobar, a u 1080p rezoluciji prilikom snimanja glavnom kamerom imate i izbor između 30 i 60 fps. U ovoj rezoluciji je dostupna i stabilizacija. Ukupno gledano, kamera je prilično dobra. No, u okvirima cenovne klase, moramo reći da nije toliki pomak unapred, pa ni u odnosu na prethodnika, u odnosu na koga najveći pomak čini prisustvo drugog senzora koje omogućava opcije zamućivanja i efekte dubine, ali ne neki izraziti boljitak u kvalitetu.Postoji dosta toga što nam se dopada kod Moto Z3 Play telefona. Telefon je dobio osveženi dizajn, ekran je sjajan, hardver korektan. Opet, možda bi korisnici želeli da bude nešto manjih dimenzija, da je hardver snažniji ili da telefon ima više promena u odnosu na prethodnika. Motorola je, prosto rečeno, išla na sigurno. Osvežila je postojeći model i sve je ostalo na istom mestu.

      Problem je što celo tržište nije ostalo u mestu. Pojedini konkurenti, koji su se pojavili i u Srbiji, nude ovakve telefone po drastično nižoj ceni. Gužva u klasi i velika cenovna borba je uticala na promenu percepcije po klasama. Opet, to ima i svoju drugu stranu i zavisi sa kime poredite Motorolu. Isto tako ona ima hardverski bolju ponudu od npr. Samsunga u odgovarajućem cenovnom rangu. Definitivno dosta zavisi od koordinantnog sistema koji upotrebite.
      mz3_motoz3p_11_s.jpg
      Moto Z3 Play je veoma dobar telefon, ali slutimo da je smešten u klasu u kojoj će biti pod velikim udarima i odozdo i odozgo. Veliki broj rivala nudi telefone po sve pristupačnijim cenama. Na drugoj strani, veliki je broj udarnih modela konkurenata koji koštaju tek nešto malo više od Z3 Play telefona. Nama se ipak koncept ovog telefona dopada, naročito imajući u vidu da dolazi sa dodatnom baterijom, ali objektivno, biće pod većim pritiskom nego ikada. Sigurno je da će odlično zaokružiti ponudu kompanije, ali slutimo da će pristupačnija G6 serija biti dosta primamljivija u odnosu na modele više kategorije – bez obzira što bismo mi ipak pre kupili Moto Z3 Play, ako ni zbog čega drugog, a ono zbog AMOLED ekrana.
      Prednosti:
      – Vrhunska izrada i korišćeni materijali – Odlično korisničko iskustvo sa stok Androidom – SAMOLED ekran – Battery Mod u pakovanju, kao i podrška za modove generalno – Moto gestovi – Kamera
      Nedostaci:
      – Neki konkurenti nude modele sa snažnijim hardverom, a po povoljnijoj ceni – Snimanje pri slabijem svetlu – Bez 3.5-mm konektora
      Telefon na test ustupila Motorola.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi