Motorola RAZR

Motorola RAZR

Motorola RAZR je ime koje je već krasilo više generacija mobilnih telefona visoke klase koji su došli iz ove kompanije. Mi smo imali prilike da se družimo sa najnovijom RAZR inkarnacijom, ovaj put u vidu Android 2.3.5 telefona sa dvojezgarnim procesorom, Super AMOLED ekranom od 4,3 inča, 8 MP kamerom koja omogućava snimanje full HD videa i telom presvučenim kevlarom (!). Na papiru zaista impresivan, RAZR nas je oduševio i u radu, sa vrlo malo stvari koje mu uopšte možemo zameriti...

    Sadržaj

      Bojan Dančuo Kada danas kažete Motorola RAZR, skoro sigurno mislite upravo na model iz ovog testa, ali ne treba zaboraviti na to da “RAZR” brend postoji već dugo i da je više generacija telefona iz Motorole nosilo to ime, pa je tako puna oznaka ovog modela “Motorola RAZR XT910”.  
       
      Novi RAZR je već na prvi pogled izuzetno impresivna naprava. Spoljašnjost deluje izuzetno luksuzno. Kućište je metalno, sa Gorilla Glass zaštitnim staklom preko 4,3″ Super AMOLED ekrana 540 x 960 rezolucije, dok je zadnja strana presvučena kevlarom. Telefon je prilično tanak, mada je pri vrhu ispupčen, verovatno kako bi stalo sočivo kamere. Motorola navodi da je RAZR “splash resistant”, što bi trebalo da znači da se ne možete kupati sa njim, ali malo slučajno prosute tečnosti neće predstavljati problem.  
       
      Unutra se nalazi 1.2GHz TI OMAP 4430 dvojezgarni processor, PowerVR SGX540 grafički procesor, 1 GB RAM-a i 16 GB skladišnog prostora (uz microSD slot preko kojeg se može dodati još memorije). Kamera ima 8 megapiksela i omogućava snimanje 1080p video klipova u 30 frejmova u sekundi, dok je prednja kamera rezolucije 1,3 MP. Baterija ima respektabilnih 1780 mAh i obezbeđuje sasvim pristojnu autonomiju, mada je Motorola na najnovijem CES-u najavila i MAXX verziju RAZR-a sa baterijom od čak 3300 mAh.  
       
      [modul]specifikacija=521[/modul]Motorola RAZR dolazi u kutiji zajedno sa punjačem, USB kablom, slušalicama i uputstvom. Slušalice su in-ear tipa i daju prilično kvalitetan zvuk.  
       
      Dok je ugašen, prednja strana deluje monolitno, a staklo je blago zakrivljeno ka ivicama i kao da se uliva u ostatak telefona. Širina okvira oko ekrana je nešto veća nego što je to danas uobičajeno kod telefona, ali se nama to čak i dopalo, pošto je mnogo teže slučajno dodirnuti ekran i pokrenuti neplanirano neku aplikaciju.
       
       
      Ispod ekrana se nalaze “menu”, “home”, “back” i “search” tasteri, a ispod njih je bukvalno prosvrdlana rupica za mikrofon.  
       
      Iznad ekrana je “Motorola” logo, kao i prednja kamera, koja ima izrazito četvrtast okvir. Uopšte, ceo dizajn je pun ugaonih elemenata.  
       
      Sa desne strane se nalaze Power/Sleep taster i “klackalica” za podešavanje jačine zvuka.  
       
      Na vrhu se nalaze 3,5 mm konektor za slušalice, microHDMI i microUSB.  
       
      Sa leve strane je poklopac ispod kojeg su ležišta za microSIM i microSD. Uz ovaj telefon ne možete koristiti standardne SIM kartice, već morate kod vašeg operatera tražiti da vam je zamene za microSIM. Srećom, ta procedura je danas rutinska, što je velikim delom zasluga iPhone-a koji je “probio led” na našem tržištu što se toga tiče.  
       
      Zadnja strana je prekrivena kevlarom (da, istim onim od kojeg se prave neprobojni pancir prsluci), što je samo još jedan pokazatelj ekskluzivnosti ovog telefona.  
       
      Telo telefona je debelo samo 7,1 mm, ali je pri vrhu telefon ispupčen u delu gde se nalaze kamera, blic i zvučnik, pa je tu debljina već povećih 10,6 mm.  
       
       
      Ekran RAZR-a je Super AMOLED dijagonale 4,3 inča i prilično visoke 540 x 960 rezolucije. Nažalost, ekran koristi PenTile matricu, pa je primetan mali nedostatak oštrine kada ga pogledate iz blizine.  
       
       
      RAZR nije moguće rasklopiti bez odgovarajućeg alata, pa korisnik ne može sam da zameni bateriju.  
      Najnovija Motorola RAZR dolazi sa Android 2.3.5 operativnim sistemom na koji je dodat modifikovani Motorolin UI.  
       
       
      Lock ekran pored standardne funkcije otključavanja ima i prečice za isključivanje/uključivanje zvuka i pokretanje kamere.  
       
      Home ekran je podeljen na 5 podekrana, a osnovni se nalazi u centru. Ne postoji mogućnost okretanja celog kruga i prelazak sa petog podekrana na prvi i obrnuto, kao što je to moguće kod nekih UI-eva.  
       
       
       
      Aplikacija za telefoniranje je prilično standardna, kao i kalendar i sat sa alarmima.  
       
       
      On-screen tastatura je prilično jednostavna, ali pregledna, a swype tip unosa je podržan “out of the box”.  
       
       
      Motorola je odlučila da ne pretrpava RAZR preinstaliranim aplikacijama, pa kada uđete u spisak naći ćete jedva malo više od dva ekrana aplikacija.  
       
      Galerija nije standardna Android, već ima malo drugačiji izgled koji uključuje i integraciju sa društvenim mrežama, kao i MotoCast za sinhronizaciju sa računarom preko Motorola softvera.  
       
      Preinstalirani QuickOffice može da otvori Word, Excel i PowerPoint fajlove i izmeni im sadržaj po potrebi, kao i da pročita PDF fajlove.  
       
       
       
      Ugrađeni Task Manager omogućava da lako vidite koji su procesi trenutno aktivni i da ih stopirate po potrebi.  
       
      MotoPrint i MotoCast su zanimljivi dodaci koji vam omogućavaju da (uz instalaciju softvera na računaru) štampate dokumenta na štampaču povezanom na računar direktno sa telefona, kao i da reprodukujete multimedijalne fajlove sa računara na telefonu.  
       
      Ugrađeni web pretraživač podržava Flash i veoma je brz.  
       
       
      Jako interesantna aplikacija je “Smart actions”, koja vam omogućava da predefinišete prilično složene nizove akcija koji će se aktivirati kada se određeni uslovi zadovolje. Tako na primer možete podesiti nešto jednostavno, kao na primer pokretanje muzičkog plejera kada se povežu slušalice ili nešto dosta složenije kao npr.: u situaciji kada je noć, ekran telefona je isključen, telefon nije na punjaču i nije u pokretu, sinhronizacija podataka će se automatski isključiti.  
       Već na prvi pogled, kamera na RAZR-u obećava, pošto je očigledno da je sočivo pristojnih gabarita, a i “HD 1080p” natpis deluje indikativno. Rezolucija senzora je 8 megapiksela, ugrađeni LED blic daje izuzetno jako svetlo (šteta je što se ne aktivira i prilikom fokusiranja u mraku), a Motorola RAZR nema posebno dugme za kontrolu kamere, već se okidanje vrši softverski.  
       
      Aplikacija za fotografisanje ima relativno standardan set opcija za podešavanje, što uključuje: izbor rezolucije i kvaliteta fotografija, dodatnih efekata koji se automatski primenjuju na sliku, izbor neke od predefinisanih scena, produžavanje ili skraćivanje ekspozicije, kao i prebacivanje u mod slikanja sa tajmerom ili mod slikanja panorame.  
       
       
       
       
       
      Za snimanje videa je moguće podešavati rezoluciju, efekte, ekspoziciju, ali i odabrati “audio scenu” od nekoliko predefinisanih. Tako možete odabrati mod gde će telefon automatski eliminisati zvuk vetra koji udara u mikrofon ili se prilagoditi jakom zvuku koji stiže do njega ako ste na nekom koncertu. Audio koji ide uz video je naravno stereo, pošto RAZR za snimanje zvuka koristi dva mikrofona.  
       
       
       
      Fokusiranje prilikom fotografisanja i snimanja videa je moguće dodirom na određeno mesto na ekranu, što je vrlo korisno.  
       
      Fotografije koje RAZR pravi su dobre, sa verno prenesenim bojama, koje će možda nekima izgledati pomalo isprano ako su navikli na aparate koji automatski pojačavaju kolorit. Postoji određena doza šuma u fotografijama koji se vidi kada ih zumirate do 100%, tako da nije baš sve idealno. Ono što nas je oduševilo je brzina okidanja fotografija, gde je vreme između slikanja dve fotografije samo zadrška potrebna da kamera uradi fokus. Zahvaljujući brzini kamere, možete za slikanje koristiti i burst mod koji zaista slika rafalno. Samo pokretanje aplikacije za fotografisanje je isto veoma brzo, pa je drastično smanjena šansa da propustite neki interesantan kadar jer niste stigli da aktivirate kameru na vreme. Kvalitet videa je isto dobar, sa odličnim stereo zvukom, mada je i kod njega prisutna određena “zrnatost”, što zapravo dovodi do interesantnog efekta koji podseća na “film grain” i daje neki poseban šmek video snimcima. Frejmrejt u 1080p video snimcima je konstantan (30 fps) i ne zavisi uopšte od toga koliko stvari se odigrava na sceni i da li pokrećete aparat brzo ili sporo, što je siguran znak da su hardver i softver dovoljno dobri i da nema uskih grla.  
      Primeri fotografija i video zapisa  
       
       
       
       
       
       
       
       
       Motorola RAZR je veoma brz telefon. Pri tome ne mislimo samo na specifikacije, dvojezgarni procesor i performanse na papiru, već na subjektivni osećaj koji smo stekli prilikom korišćenja. Jednostavno je sve na njemu letelo, a interfejs je konzistentno radio glatko i bez ikakvih zastajkivanja.  
       
      Praktično sve što smo probali na njemu radilo je izuzetno brzo, pa je i browser uspevao da zadrži prilično glatko funkcionisanje čak i na sajtovima sa dosta Flash-a, a tradicionalno sporo otvaranje i skrolovanje PDF fajlova je radilo sasvim prihvatljivom brzinom. Posebno nas je impresioniralo izuzetno brzo pokretanje aplikacije za kameru i munjevito okidanje koje je jedino usporavala neophodnost fokusiranja pre slikanja.  
       
      Motorolin UI nije doneo ništa specijalno novo u odnosu na ono što smo već videli, ali je sasvim funkcionalan. Smart Actions aplikacija za automatizaciju nekih operacija kada se zadovolje određeni kriterijumi deluje kao pravi zlatni rudnik za mogućnosti prilagođavanja telefona sopstvenim navikama i pozdravljamo njeno prisustvo. Jedini problem vezan za softver na telefonu smo imali u vezi sa Facebook integracijom, koja jednostavno nije htela da proradi kako treba i stalno nam je nudila da registrujemo Facebook nalog, iako smo to već uradili u više navrata.  
       
      Video reprodukcija je odlična, a ugrađeni plejer podržava i AVI/DivX i MKV/x264 kombinacije, ali ta podrška ipak nije potpuna, pa neke fajlove jeste, a neke nije hteo da reprodukuje. Očigledno mu nešto smeta kod određenih parametara koji su korišćeni za kompresiju i ne ume da ih proguta kako treba, ali kada neki video uspe da pusti, on radi besprekorno. Čak i naš test AVI/XviD u 720p rezoluciji u 60 frejmova u sekundi reprodukovao bez problema, kao i x264 1080p test video materijal. Naravno, uvek je moguće doinstalirati i neki drugi plejer koji bi pustio i “problematične” video klipove, a hardverske snage za glatku reprodukciju RAZR-u definitivno ne nedostaje.  
       
      Sintetički testovi su takođe potvrdili naš utisak i smestili RAZR prilično visoko po indeksu performansi.  
       
       
      Trajanjem baterije smo bili prilično zadovoljni, pogotovo malom potrošnjom telefona u stanju mirovanja. Možemo samo da pretpostavimo koliko dugo će držati baterija na najavljenom RAZR MAXX modelu koji bi trebalo da ima bateriju od 3300 mAh.  
       Motorola RAZR je telefon visoke klase izuzetnog dizajna i izrade. Luksuznu spoljašnjost prati odličan hardver koji obezbeđuje vrhunske performanse i omogućava izuzetno glatko funkcionisanje interfejsa. AMOLED displej garantuje odličnu reprodukciju boja i sjajan doživljaj prilikom gledanja multimedije, sa malom zamerkom vezanom za korišćenje PenTile matrice piksela koja daje malo manje oštar tekst i grafičke elemente u odnosu na konkurenciju.  
       
      Kamera daje dobre slike i veoma dobar 1080p video sa stereo zvukom, a prateći LED blic je jedan od najjačih koji smo imali priliku da vidimo na mobilnim telefonima do sada. Preinstalirani paket softvera nije prebogat, ali sadrži sve bitne stvari, pa tako možete lako menjati sadržaj Office dokumenata, štampati ih preko mreže, reprodukovati multimediju sa DLNA servera, a Smart actions softver vam omogućava da automatizujete operacije telefona za veliki broj standardnih situacija. Podrška za AVI/DivX i MKV/x264 uvek dobro dođe, a ugrađeni microHDMI port vam omogućava da telefon po potrebi povežete i sa velikim TV-om i pretvorite ga u multimedijalnu stanicu. Bilo da ste poslovni korisnik koji traži kvalitetan, brz i elegantan telefon ili prosto zahtevan korisnik koji želi odlične performanse uz pristojno trajanje baterije, Motorola RAZR vas neće razočarati. Nadamo se i očekujemo da će Motorola nastaviti da povećava svoje prisustvo na našem tržištu, jer njihovi modeli imaju mnogo toga da ponude i pružaju odličnu alternativu smartphone brendovima koji su u poslednjih par godina postali uobičajeni kod nas. Prednosti: – Odličan kvalitet izrade – Izuzetno brz odziv sistema – WiFi koji radi i na 2,4 GHz i na 5 GHz – Izmena sadržaja Office dokumenata uz mogućnost štampe preko mreže Motoprint aplikacijom – Podrška za DivX/XviD/x264 – microHDMI izlaz Mane: – PenTile matrica ekrana koja daje manju oštrinu teksta i grafičkih elemenata od konkurencije – Nemoguće je menjati bateriju (uslovno) – Neophodan je microSIM (uslovno) Uređaj na test ustupila Motorola.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test