Najava: iPhone 4

Najava: iPhone 4

Na ovogodišnjem WWDC Apple je predstavio novi telefon koji je nazvao iPhone 4. Uz ranije poznati iPhone OS 4, može se reći da je Apple uradio prave poteze kako bi još jednom stao u centar pažnje u svetu mobilnih telefona. Rekli bismo - sasvim zasluženo. Kada smo ranije putem raznih nezvaničnih izvora (ko je rekao Gizmodo?) saznali dizajn novog telefona, nismo bili preterano oduševljeni. Danas, kada je sve zvanično i kada možemo bolje zagl

    Sadržaj

      Apple podiže ulog – novi iPhone i i(Phone)OS

      Apple je sa svojim telefonom postavljao standarde i motivisao konkurenciju u poslednje tri godine. Ako ste malo skeptični povodom ove izjave, imate savršenu priliku da uživo gledate kako se istorija ponavlja. Naime, Apple tablet pod nazivom iPad danas čini jako slične stvari kao što je to radio iPhone pre tačno tri godine. Još jednom se dešava da se čeka Apple da nešto uradi prvi, pa da potom svi krenu istim stopama. Ako krenemo unazad, videćemo da se to ne završava sa mobilnim uređajima, jer je kompanija iz Cupertina svetski inovator broj jedan i na polju digitalnih plejera, on-line prodaje (muzike i softvera), ali i All-in-One računara i, pre svega, na polju operativnih sistema.

      Kada se iPhone pojavio, niti je bio prvi uređaj takvog tipa (istina, slični telefoni ili PDA uređaji su bili skoro pa anonimni), niti je doneo neki poseban, to tada neviđeni, hardver. Ali prvi iPhone je bio trenutni hit i jedan od najboljih telefona u tom trenutku i sigurno početak nove ere mobilnih telefona. Zašto je to tako – pitate se. Razlog za to leži u apsolutno fantastičnom “know-how” koji Apple poseduje, kao i viziji koju ima neko u vrhu kompanije (ne tvrdimo da je to Steve Jobs, sasvim je izvesno da on u timu ima izvanredne stručnjake iz svih mogućih oblasti elektronske industrije). U pitanju je kompletan paket hardvera, softvera, promocije, distribucije i podrške. Voleli to ili ne, veliko je pitanje da li na svetu postoji još neka kompanija koja u IT segmentu može da ponudi potrošački proizvod novog tipa i da on bude prihvaćen “u sekundi”. Tableti postoje godinama već i praktično su bili nevidljivi do Apple nije prikazao iPad. Danas (a prošlo je tek nešto više od dva meseca) svaka veća kompanija ili ima (novi) tablet ili ga je najavila. Samo “kineskih kopija” već ima makar petnaest…
       

      U mnogim stvarima Apple je bio prvi, ali ono što je uvek to pratilo jeste agresivna konkurencija koja se pojavljivala gotovo trenutno. Upravo ogromna konkurencija je Apple telefone pomalo gurnula u senku u poslednjem periodu – Android OS je počeo da širi svoj tržišni udeo, najviše na račun Symbiana, RIM-a i Windows Mobile-a, a “gigahercni” modeli sa 480p ekranima su počeli da, makar po specifikaciji, prevazilaze sada već stari model iPhone 3GS. Ništa drastično nije falilo ni iPhone 3GS telefonu, ali ni aktuelnom operativnom sistemu, no – konkurencija je zaista nemilosrdna. Sreća po kompaniju i njene simpatizere, Apple ne samo da je odgovorio na pozive konkurencije, nego je i podigao ulog.

      Novi telefon je nazvan adekvanim imenom “iPhone 4”. Ako se pitate zašto se telefon ne zove iPhone 4G, razlog za to jeste što se 4G oznaka već koristi za WiMAX mogućnost povezivanja, koju novi iPhone nema. Ali o WiMAX-u i telefonima koji imaju to mogućnost nekom drugom prilikom. Novi iPhone se vizuelno značajno razlikuje od svojih prethodnika, koji su (uz izuzetak prvog modela) faktički bili isti tokom protekle tri godine. Kada smo ranije putem raznih nezvaničnih izvora (ko je rekao Gizmodo?) saznali dizajn novog telefona, nismo bili preterano oduševljeni. Danas, kada je sve zvanično i kada možemo bolje zagledati novi iPhone, možemo samo reći – fenomenalno. Koliko je prvi iPhone izgledao dobro 2007. godine, toliko iPhone 4 izgleda sjajno u 2010. godini.
       

      Jednako velika fizička izmena kao dizajn jesu i dimenzije telefona. iPhone 4 je 2.5 mm uži i neverovatnih 3 mm tanji od svojih prethodnika. Smanjiti debljinu nekog džepnog uređaja za 3 mm, a ostaviti isti hardver ili ga unaprediti, neverovatno je dostignuće. Na osnovu reči malog broja srećnika koji su već držali novi iPhone u ruci, može se reći da je uživo oduševljenje još veće nego “na papiru”. Umesto 600 MHz Cortex-A8 procesora na 3GS modelu, iPhone 4 ima novi Apple A4 procesor koji smo videli kod iPada. Dok na iPadu procesor radi na 1 GHz, vrlo je moguće da isti taj procesor u Apple mobilnom telefonu radi na nižem taktu, mada tačnih podataka još uvek nema. Kvalitet izrade je podignut na znatno viši nivo. Prvi iPhone je imao metalna “leđa”, 3G i 3GS su umesto toga dobili visoko kvalitetnu plastiku, dok je “stakleni” ekran zadržan na svim modelima. iPhone 4 ima specijalno ojačano staklo sa prednje i zadnje strane, otporno na savijanje i udarce. Apple navodi da se isti materijal koristi za oblaganje prozorskih površina na brzim vozovima i helikopterima (korisni link je ovdeobavezno pogledajte video!). Takođe, obloga sa strane je napravljena od nerđajućeg čelika najviše klase. Dva odvojena dela konstrukcije koja čine samo kućište su istovremeno i antene za GSM i UMTS, odnosno WiFi, Bluetooth i GPS! Tako je praktično nemoguće odlučiti se za to da li iPhone 4 ima internu ili eksternu antenu. Apple je još jednom napravio genijalno jednostavnu i apsolutno brilijantnu inovaciju. Ovim potezom je na unutrašnjosti napravljena ušteda, jer su antene, koje inače “moraju” biti unutar telefona, zapravo deo samog kućišta, odnosno konstrukcije, pa je više prostora dobijeno za povećanje baterije, odnosno smanjenje same zapremine telefona!
       

      Za našu redakciju, dve najveće hardverske zamerke prethodnim Apple telefonima jesu ekran i kamera – bar od kako smo videli da to može i nešto bolje, na nekim HTC modelima. Apple se potrudio da obe stavke značajno popravi, a najveće unapređenje je pretrpeo ekran. Istina, LCD je i dalje 3.5″ po dijagonali i o tome da li je ova dimenzija dovoljna ili ne možemo dalje diskutovati (čak i po cenu da telefon bude veći?), ali u isto vreme i razumemo što se Apple nije odlučio za veći ekran, jer bi to na neki način ugrožavalo njihov tablet – iPad. Razlog za ekran iste veličine treba tražiti i u umanjenim dimenzijama novog modela, ali nije ni bitno, jer je daleko od toga da možemo reći da je sam ekran mali. Dovoljno je reći samo dve stvari: 640 x 960 piksela i IPS (In-Plane Switching) tehnologija panela. O kvalitetu IPS tehnologije ne treba trošiti reči (dosta informacija možete pronaći u našim testovima na ovoj stranici), ali jedva čekamo da novi iPhone stavimo pored nekog dobrog AMOLED-a. Rezolucija je toliko velika, da se matematikom dolazi do podatka o gustini od 326 tačaka tj. piksela po inču, za šta Apple kaže da je više nego što ljudsko oko može da razazna. To je i osnovni razlog zbog koga je ovaj ekran dobio ime “Retina display” (retina <=> mrežnjača). Primera radi ova brojka je kod HTC Desire / Google Nexus 252, a kod HTC HD2 216… Ipak, pomenuti telefoni imaju ekran većih dimenzija. Treba dodati da ekran na iPhone 4 ima LED pozadinsko osvetljenje. Prvi utisci stranih kolega kažu da je displej zaista neverovatan i da je nemoguće videti pojedinačan piksel – telefon možete približiti oku samo do određene blizine, nakon čega se pogled zamućuje (oči nemaju “makro” mod :)), tako da je, bez lupe ili nekog drugog pomagala, ekran potpuno uniforman i izgleda kao da nije sastavljen od gomile piksela.
       

      Druge karakteristike i poboljšanja

      Što se kamere tiče, ona sada ima 5 MP i LED blic / osvetljenje. Prisutna je i prednja kamera koja služi za video pozive (mada su prisutne razne kombinacije sa video pozivima). 5 MP je više nego dovoljno (i čini se još uvek teško ostvarivih kvalitetnih 5 MP za mobilne telefone), iako su mnogi telefoni stigli sa kamerama od 8, 12 ili ko zna koliko megapiksela. Nekoliko primera sa kamere mogu da se vide na internetu, ali su to sve fotografije snimljene u solidno kontrolisanim uslovima, pa je bolje da ih ne uzimate kao reprezentativne. Ostaćemo suzdržani oko konačne ocene foto mogućnosti dok ne vidimo više običnih fotografija, ali ono što sigurno može da se kaže jeste da je napredak u vezi kvaliteta fotografija ogroman. iPhone 4 snima video klipove u rezoluciji 720P sa 30 frejmova po sekudni, što je sjajan rezultat (mada solidan broj telefona je već u stanju da to uradi). Ono što, pak, drugi telefoni nemaju je i iMovie for iPhone, verzija čuvene iMovie aplikacije za MacOS X koja omogućava neverovatno lagan i intuitivan rad sa video montažom (na amaterskom nivou, naravno). Impresivno je šta je sve moguće postići na samom telefonu, dok je instant share uz eksport od 360p do 720p rezolucije nešto što se podrazumeva. Naravno, kao i kod fotografija, moraćemo da sačekamo intenzivnije testiranje da bi se usudili da bilo šta ocenimo.

      Apple najavljuje bolju autonomiju, odnosno manje trošenje baterije, što je takođe nezahvalno komentarisati na papiru, pa ćemo i za to morati da sačekamo – ipak, ono sa čim se svi korisnici iPad uređaja slažu je da ovaj tablet ima fantastičnu autonomiju, pa je to jedan od pokazatelja da Apple A4 čip ima fantastičan power management. Sigurno da će baterija na iPhone 4 duže trajati u odnosu na svoje prethodnike, ali tačan odgovor koliko moći ćemo da damo tek posle detaljnog testiranja telefona. Jedna od novina pored već ugrađenog kompasa i accelerometra sa pretnodnih verzija jeste i žiroskop, koji otvara nove mogućnosti u pravljenju intuitivnih aplikacija. Mada je otvoreno pitanje koliko će programeri biti zainteresovani da prave aplikacije koje će koristiti ovaj senzor, obzirom da milioni starijih Apple telefona širom sveta nemaju ovaj senzor. Ipak, žiroskop će vremenom postati standardna stvar i možda veoma bitna stavka u tipu servisa koji će tek osvojiti planetu – a to su location based servisi. Kada smo već kod brojki prodatih uređaja koji koriste iOS4 – premašena je cifra od 100 miliona. Dakle, u svetu postoji preko 100 miliona iPhone, iPod Touch i iPad uređaja, što je fantastična brojka i jedan od razloga zbog koga je AppStore toliko uspešan i bogat aplikacijama svih vrsta.
       

      iPhone OS 4, koji će se ubuduće zvati iOS 4, poznat nam je delimično malo pre zvaničnog predstavljanja novog telefona, ali je u fokus došao zajedno sa novim telefonom. iOS je daleko dogurao za tri godine i jasno je da više nema mesta da se prave bilo kakve drastične promene. Ipak, lista poboljšanja koju vidimo nije ni malo zanemarljiva. Mnogo bitnije od toga jeste što je lista poboljšanja za ljude koji pišu aplikacije za iOS mnogostruko veća. To u prevodu znači da novi OS možda neće doneti nekih fantastičnih poboljšanja, ali da je moguće očekivati nove aplikacije kakve do sada nismo mogli da vidimo.

      Novine iOS-a su sledeće: tu je, pre svega, multitasking. Iako i sada dobar deo core aplikacija na iPhone-u podržava multitasking (Mail, Photos, SMS, iPod, Camera, Phone app.) mnogima je smetalo to što mora da izađe iz IM aplikacije da bi pogledao e-mail koji je u međuvremenu stigao. Iako su postojali načini da napredni korisnici premoste neke potencijalne probleme (ProSwitcher aplikacija sa Cydia / Underground scene omogućava pravi multitasking na iPhone-u), Apple je odlučio da u novom operativnom sistemu ponudi kompletan multitasking za koji Apple tvrdi “da je pravi” (misleći na konkurenciju, a ne na mogućnosti istog) i da neće uticati na performanse i potrošnju baterije. Naime, aplikacije ostaju u pozadini, ali ne u aktivnom stanju, već se isključuju i ostavljaju na “stand-by”-u. Pre nego što korisnik prebaci na drugu aplikaciju, sam OS u milisekundi snima stanje u kojoj se ta aplikacija nalazi, a zatim je gasi. Kada je ponovo pozovete, on učitava aplikaciju, ali joj aktivira stanje u kom je bila u momentu pre nego što je bila zamenjena drugom. Ono što je impresivno je to što sve zaista izgleda kao pravi multitasking (igre koje se inače učitavaju, kada ih prvi put pokrećete nešto duže (recimo Need For Speed Shift), prilikom multitaskinga se pokreću trenutno i nastavlja se “staza” koju ste i vozili pre nego što ste “trknuli” da proverite mejl ili pogledajte Skype. NFS, naravno, nije radio u pozadini i nije trošio bateriju, jer se igra ne oslanja na takvu vrstu API-ja (iOS inače poseduje na hiljade različitih API-ja, a zbog novih funkcija, kamere i žiroskopa, veće rezolucije i drugih novina, iOS4 stiže sa još više stotina novih API-ja). Međutim, postoje aplikacije koje zahvaljujući specifičnim oslanjanjima na određene API-je, govore OS-u da treba da ostanu aktivne u pozadini. Neke od njih su, recimo, aplikacije za navigaciju, pa je tako moguće da obavljate poziv, slušate muziku iz Pandore i šaljete informacije iz pesme na Shazam, a da svo to vreme i primate glasovne instrukcije za navigaciju iz GPS aplikacije koja radi u pozadini.
       

      Sledeće novine su: korekcije tokom unosa teksta, podrška za bluetooth tastature, pozadine prilagodive od strane korisnika. “Tap to focus” je mogućnost da kamera fokusira na deo kadra koji ste pritisnuli na ekranu, sada i tokom snimanja fotografija, ali i videa. Sada je moguće aplikacije smeštati u foldere i tako bolje organizovati sadržaj na ekranu. Mail je dodatno unapređen, pa je tako pored threaded poruka i pregleda attachmenta u aplikaciji, sada znatno poboljšan rad sa više mail naloga, bilo da su to nalozi nekih poznatih servisa ili Exchange nalozi. iBooks sa iPada je sada dostupan i iPhone platformi. Enterprise opcije su sada još bolje, a tu je i Game Center. Game Center je nešto poput Xbox360 i Playstation 3 servisa za trofeje, dostignuća, pravljenje multiplayer susreta itd.

      Kao što smo rekli, lista poboljšanja za razvojne timove i pojedince je još mnogo veća. Izdvojićemo najzanimljivije. Pre svega, logično, tu je novi SDK, sa 1500 novih API-ja, te bolja mogućnost pozadinskog baratanja sa zvukom, VoIP i GPS. Zatim, u OS je integrisan i bolji pristup kalendaru, galeriji i kameri, a jako je lepo što je Apple ponudio i alate koje je do sada koristio za analizu performansi i potrošnje baterije.

      Precizni da budemo, novi iOS 4 punu listu poboljšanja doneće za 3GS i 4 telefon, iPad i novi iPod Touch. 3G i prvi iPhone (2G) kao i stariji iPod Touch neće imati punu listu novina. iPad će novu verziju sistema dobiti krajem leta ili početkom jeseni. Daleko od toga da je Apple sa ovim novinama napravio revoluciju kao pre tri godine sa svojim prvim telefonom, ali pojedini potezi ove kalifornijske kompanije su kod nas izazvali prave simpatije, a neke i oduševljenje. Apple je pokazao da je kompanija koja ne gubi vreme, da su veoma fokusirani i da slušaju kritike korisnika i novinara. Sasvim je pogrešno tražiti “najbolji telefon na svetu”, to danas ni najveći umovi ne mogu da utvrde, ali činjenica da Apple pozitivno deluje ne samo na svoje deonice, nego na industriju generalno. Jedva čekamo novi Windows Mobile 7 i iskreno se nadamo da Android neće otići na odmor posle sjajnih rezultata sa 2.1 verzijom svog sistema. 2.2 se već pojavio, ali je li mnogo tražiti 3.0 do kraja godine? Apple je izbacio 4. verziju sistema posle 3 godine, što je veoma intenzivan tempo. Još uvek gajimo nade da će Nokia trgnuti i uraditi nešto sa Symbianom i Maemom. Sve u svemu, lepe vesti sa ovogodišnjeg WWDC-a od Stiv Džobsa i kompanije Apple. Sve je teže praviti revolucionarne poteze kod mobilnih telefona, ali je Apple pokazao zašto sitnice život znače. Ostaje samo da se nadamo i vidimo da li će se pokazati da je “treća sreća” (iPhone 4 je treća generacija Apple telefona koja se prodaje van granica Sjedinjenih Država) i da li će se iPhone 4 naći u ponudi nekog od srpskih mobilnih operatera…

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra