Neonode N2
“Šetali” smo Neonode N2 nedelju dana po Beogradu i praktično niko nije imao predstavu o čemu se radi. Iz tog razloga bi bilo dobro da se malo bolje upoznamo sa kompanijom Neonode. Neonode je švedski proizvođač mobilnih telefona. Osnovan je 2001. godine od strane Magnusa Gerca i Tomasa Eriksona. U ovom trenutku ima 20-30 zaposlenih i njhove prostorije se nalaze u Biblioteksgatan robnoj kući na poznatom Stureplan trgu u Stokholmu, prestonici Švedske. Neonode poseduje “zForce” i “Neno” patente i oni su primenjeni na njihovim proizvodima. Dosadašnja istorija Neonode modela čini tri telefona: N1, N1m i N2.
zForce tehnologija predstavlja infracrvenu mrežu iznad ekrana koja prepoznaje šta se po ekranu radi prstom (obično palcem). Na ovaj način, praktično svaki “običan” ekran postaje osetljiv na dodir. Uređaji koji imaju zForce, zapravo, nemaju ekran osetljiv na dodir (i ne trebaju da imaju), ali korišćenje takvih uređaja izgleda vrlo slično kao kod uređaja koji imaju ekran osetljiv na dodir. Umesto tapkanja po ekranu olovčicom, korišćenje telefona se odvija kombinacijom prevlačenja palca preko ekrana (za ulazak i kretanje kroz menije, te odobravanje i poništavanje opcija) i tapkanja po ekranu prilikom odabira obraja, kucanja SMS-a i slično. Neno je naziv grafičkog interfejsa na operativnog sistema Neonode uređaja koji se oslanja na Windows CE platformu.
Sve u svemu, Neonode N2 sa sobom donosi više razloga zašto smo bili prosto oduševljeni njegovom pojavom. Po dimenzijama N2 je mnogo bliži kutiji šibica, nego današnjim mobilnim telefonima. Klizanjem prstom iznad ili po ekranu deluje ne samo atraktivno za posmatrače, već i prilično prijatno za onoga ko koristi telefon. Pravo oduševljenje, zapravo, dolazi kada shvatite Neonode N2 nije samo tehno-modni detalj, već veoma zanimljiv mobilni telefon kome upotrebljivost nije narušena.
Specifikacija:
Neonode N2
dimenzije
47 x 77 x 14,7 mm
masa
60 g
oblik
blok
baterija
LiIon 820 mAh
ekran
TFT, 65000 boja, 2.0″ 176 x 220 tačaka
pomoćni ekran
ne
kamera
2 mpx, 1600 x 1200 tačaka
proširenje memorije
Micro SD (1GB uz telefon)
zvučnici
mono
format melodija
polifone (64 kanala), MP3
sistem
fabrički
konekcije
bluetooth, USB
komunikacija
GSM Quad band 850, 900, 1800 and 1900 MHz bands, GPRS
poruke
SMS, MMS
Pakovanje
– Neonode N2
– 1GB MiniSD kartica
– slušalice
– USB kabal
– Punjač
– osnovno uputstvo za upotrebu Dizajn i spoljašnost
Neonode N2 ima izuzetnu spoljašnost zbog dva razloga. N2 je, pre svega, obožen neklizajućom gumom, koja s jedne strane omogućava da telefon ne klizi iz ruke, dok s druge strane znači da je telefon otporan na ogrebotine, značajno više nego plastični ili metalni telefoni. Drugi razlog zašto N2 ima odlično kućište jesu njegove male dimenzije, što znači da ovaj telefon ima mali broj delova, što dovodi do toga da je N2 izuzetno čvrst. Mali deo čvrstih delova i gumena obloga čine N2 gotovo fizički idealnim. Na stranu što je moguće da se sam dizajn nekima i neće dopasti.
Sa prednje strane vidimo ekran dijagonale 5 cm (2 inča) i rezolucije 176 x 220 tačaka. Ekran ima vrlo dobar prikaz. Kao što smo već rekli, sam ekran nije osetljiv na dodir, ali zForce nalaže korišćenje telefona prilično slično kao da je ekran osetljiv na dodir. Sa prednje strane nalazi se i džojstik, koji je pomalo grub i nespretno urađen, ali je dobra stvar da on uopšte nije potreban da bi se telefon koristio.
Dve rupe koje se nalaze levo i desno od džojstika su obične rupe i ne služe ničemu :). Sa desne strane Neonoda ne nalazi se ništa.
Sa leve strane vidimo uobičajena dva tastera za mobilne telefone: + i – za glasnoću tona. Ispod ova dva tastera nalazi se dugme za uključivanje telefona, koje služi i prilikom otključavanja.
Sa gornje strane nalazi se konektor na koji se priključuje ispravljač za struju radi punjenja baterije. Takođe, ovde se priključuju i slušalice. Dobra vest je da su kablovi slušalica koje se dobijaju uz telefon iz dva dela, odnosno da se na polovini nalazi 3.5 milimetarski priključak, što znači da je na N2 moguće povezati bilo koje slušalice. Pored ovog priključka nalazi se bravica, posle čijeg pomeranja je moguće otvoriti telefon radi stavljanja SIM ili miniSD memorijske kartice.
Sa zadnje strane telefona nalazi se zvučnik i kamera rezolucije 2 megapiksela.
Kamera pruža fotografije solidnog kvaliteta, ali se fokus tako fiksiran da će obižnji objekti biti pomalo zamućeni. Za bolje rezultate potrebno odmaknuti se od objekata fotografisanja.
Unutrašnjost Neonode N2 telefona. Uz telefon se dobija mini SD kartica kapaciteta 1GB. Baterija ima 820 mAh. Dobra vest jeste da će baterija trajati dosta dugo za današnje pojmove. Sigurno 4-5 dana uz normalnu upotrebu.
Poređenje veličine sa starom dobrom Nokiom 6230i, Mio A701 GPS PDA telefonom i HTC Touch Dual. Neonode N2 jeste izuzetno mali telefon – da je još manji mogao bi po veličini da se meri sa daljinskim za alarm na automobilima.
Programi i korišćenje
Korišćenje Neonode N2 zbunjujuće je sve dokle ne naučite kako se ulazi, a kako izlazi iz menija – šta je “yes”, a šta “no”. Mi ćemo pokušati da vam skratimo taj period, koji i bez pomoći nekoga sa strane ili uputstva, opet deluje kratko. Zavisno od menija u kome se nalazite, na ekranu su iscrtane strelice koje vam kažu da u tom meniju možete da uradite određene stvari. Poenta je postaviti palac na konkretnu strelicu i klizati palac do preko polovine ekrana (ako je strelica dole onda u visinu, ako je sa strane, onda u stranu). Donja-leva putanja klizanja označava ulazak u glavni meni, srednja-donja putanja predstavlja pozivanje virtuelne tastature, dok donja-desna putanja označava podmeni, menija u kome se nalazite. Donja-leva bočna putanja je uvek “yes”, dok je donja-desna bočna uvek “no”. Kretanje kroz menije se odvija gornjim (ili srednjim) bočnim putanjama, a ulazak u pojedine aplikacije prostim klikom na ikonicu. Ukoliko ikone nisu prisutne, već je meni u obliku teksta poređanog jedan ispod drugog, onda kliktanje na neki red neće pomoći, već se pomeranje palca gore-dole po sredini (bilo gde) ekrane pomera odabir s jednog na drugi red i prostim klikom u ekran (opet, bilo gde). Ne bismo želeli da vas ovaj tekst uplaši (pomalo je teško rečima opisati), korišćenje telefona na ovaj način je jednostavno i ne samo jednostavno, prosto ćete ga zavoleti.
Spisak aplikacija koje se nalaze na telefonu je dobar, pod uslovom da niste zahtevan korisnik. Jasni da budemo, ovaj telefon ne treba uzimati u obzir ukoliko se poslovan ili napredan korisnik. Međutim, ukoliko od mobilnog telefona imate obične zahteve, ne očekujte da ćete od Neonode N2, na uštrb neviđene konstrukcije i dizajna, biti uskraćeni za neku uobičajenu opciju ili aplikaciju.
Kako su SMS-ovi jako bitna stavka u svakodnevnom životu, smatramo da vas veoma interesuje kakav je N2 po ovom pitanju. Iako smo očekivali da na ovom polju kiksne, N2 se pokazao jako dobro. Za tapkanje po ekranu (kucanje se odvija na isti način kao kod prave tastature) potreban je minimalan period za privikavanje. Prilikom svakog klika na ekran, telefon minimalno vibrira, simulirajući osećaj kucanja kao kod prave tastature. Ako na ovo dodamo da je lagano tapkanje po ekranu čak i lakše nego na pravoj tastaturi, smatramo da nije greška reći da je N2 u najmanju ruku jednako dobar za pisanje SMS-ova. Jedina smenja može da bude što nije moguće prikazati više od dva reda teksta tokom pisanja poruka. Utisci
Šta nam donosi Neonode N2? Pre svega, neviđeno male dimenzije. Ma koliko se drugi proizvođači trudili, ovako mali telefon je moguće napraviti samo ako se ukloni tastatura, a Neonode je upravo to i učinio. Ono što nas ponajviše oduševljava jeste to što je Neonode svojom zForce tehnologijom omogućio da to uklanjanje tastature prođe skoro bezbolno. Štaviše, ne sumnjamo da će biti onih koji će ovakav način korišćenja mobilnoh telefona videti superiornim. Neonode je zFroce tehnologijom praktično uspeo da upari prednosti korišćenja telefona sa tasterima i telefona sa ekranom osetljivim na dodir.
Sa ovim telefonom smo prosto oduševljeni. S jedne strane, Neonode N2 je toliko mali telefon, da se može nositi skoro kao privezak. S druge strane, on omogućava potpuno normalno, brzo i jednostavno korišćenje svih uobičajenih opcija jednog telefona, bez mana koje se mogu naći na telefonima koji se trude da budu neviđeno mali. Iskreno se nadamo da N2 nije sve što Neonode ima da pokaže i da se u ovoj malenoj Švedskoj manufakturi mobilnih telefona kuva još štošta, hrabro, revolucionarno i zanimljivo.
Činjenica je da velikani spomenuti na početku teksta (Nokia, Samsung, Sony Ericsson i Motorola) nikada ne bi imali snage/hrabrosti/potrebe, štagod, da naprave jedan ovakav korak, jer su njihove pozicije isuviše zacementirane na tržištu mobilnih telefona, pa stoga ne žele da čine bilo kakve radikalne poteze. Nadamo se da Neonode neće biti jedina mala kompanija koja je pomoću pametnih rešenje uspela, ako ne da se suprostavi velikima, onda makar da izbori svoje mesto pod suncem. Iskreno, pomalo nam je i dosadno od istih mobilnih telefona, fotoaparata, laptopova i uvek ćemo ceniti nečije pametne ideje i hrabre poteze. Neonode N2 nije mobilni telefon koji će promeniti bilo šta na sceni današnjih mobilni telefona, ali jeste uređaj koji stavlja veliki osmeh na vaše lice, mami tuđe poglede i donekle nas izvlači iz tehničkog istovetnila u kojem smo se našli.
Neonode N2 mobilnom telefonu dodeljujemo nagradu “Advanced Design“. Kada smo prvi put uzeli telefon iz kutije znali smo da će on dobiti ovo priznanje i nedelju dana kasnije kada smo se sa njim rastali, ostali smo pri istom mišljenju. To je najbolji dokaz da ga je on zaslužio. Ovo priznanje dodeljuje se uređajima koji su pokazali novine u pogledu spoljnog izgleda, ali se pre svega istakli u primeni savremenih tehnoloških rešenja. Sa zadovoljstvom ovu nagradu dajemo testiranom telefonu jer nam on donosi par jako zanimljivih tehno novotarija, nesvakidašnju pojavu i to sve bez narušavanja uobičajenog načina korišćenja mobilnog telefona.
Za
– veoma male dimenzije i masa
– kvalitetno i čvrsto kućište
– veoma dugo trajanje baterije za današnje pojmove
– sjajan način korišćenja telefona
– bogato pakovanje
Protiv
– nedostatak prečica ka najčešće korišćenim opcijama telefona
– nije za konzervativne korisnike
Telefon na test ustupio Difo.