Nokia 5610 XpressMusic

Nokia 5610 XpressMusic

[34953] Nokia N9 smartfon u prodaji u Singapuru - nokia_n9_smartfon_u_prodaji_u_singapuru
[34902] Nokia bira novu melodiju zvona svojih telefona - nokia_bira_novu_melodiju_zvona_svojih_telefona
[34778] Sinoć je održano finale Nokia Angry Birds Šampionata u Srbiji - sino_je_odrzhano_finale_nokia_angry_birds_shampionata_u_srbiji
[34726] Nokia predstavila tri nova pametna telefona sa Symbian Belle operativnim sistemom - nokia_predstavila_tri_nova_pametna_telefona_sa_symbian_belle_operativnim_si
[34

    Sadržaj

      Vuk Bobić

      Nokia 5610 XpressMusic

      Nijedan uređaj nije u tako kratkom periodu doživeo onoliku popularnost među korisnicima širom sveta kao mobilni telefon. U početku zamišljeni kao napredno bežično sredstvo za komunikaciju, ovi uređaji su poslednjih godina doživeli pravu revoluciju na multimedijalnom polju. Cela priča je krenula od momenta kada su na telefone integrisane prve kamere, koja je u daljem tehnološkom prodoru inicirala čitav novi spektar primena. Kasnije su potpuno logično implementirane i druge multimedijalne novotarije, poput mogućnosti čitanja audio i video zapisa, slušanja radija i pretraživanja interneta. Danas se gotovo nijedan mobilni telefon ne može zamisliti bez pomenutih funkcija, makar u njihovom izvornom obliku. Veliki broj proizvođača se sve češće odlučuje da kroz posebne serije proizvoda istakne neku od gore pobrojanih karakteristika, pa smo tako svedoci sve većeg broja takozvanih “specijalizovanih” mobilnih telefona. Trenutno se sve snage usmeravaju ka muzičkim telefonima, a prvi je krupnim koracima krenuo Sony Ericsson sa svojom Walkman familijom aparata da bi mu se kasnije pridružili i drugi brendovi. Dok su se pojedini trudili da osrednjim rešenjima pridobiju što veći broj kupaca, drugi su mirovali i osluškivali potrebe potrošača ne bi li što kvalitetnije odgovorili na njihove zahteve. To je upravo bio slučaj sa Nokiom i njenom XpressMusic serijom muzičkih telefona.

      Aparat koji vam ovom prilikom predstavljamo je direktan naslednik veoma popularnog 5310 XpressMusic telefona, koji je za veoma kratko vreme egzistiranje na tržištu privukao jako veliki broj kupaca, uglavnom mladih, koji vole moderan dizajn i cene prisustvo naprednih funkcija. Iz punog naziva uređaja se može zaključiti da je reč o telefonu kod koga je posebno istaknuta funkcija muzičke reprodukcije. Koliko se proizvođač potrudio da ode korak dalje u odnosu na konkurenciju najbolje govori činjenica da je poseban audio čip, zadužen za fino “peglanje” muzičkih fajlova. Pogledajmo šta nam sve još u svet mobilne telefonije donosi Nokia 5610 XpressMusic…

       

      Ambalaža i telefon

      Sadržaj ambalaže donosi aparat, prilično kratak USB kabl, punjač, uputstvo na Srpskom jeziku i disk sa drajverima i pratećim aplikacijama. Takođe, tu je i handsfree kabl, kao i par standardnih Nokia bubica. Prijatno iznenađenje je to što je proizvođač rešio da na kraju pomenutog kabla ostavi 3,5 mm audio džek, što nije baš česta praksa kod konkurencije, ali je uvek slučaj kod Sony Ericsson Walkmen modela.

      Već na prvi pogled se vidi da je telefon namenjen mlađoj populaciji. Dizajn je krajnje moderan, a upotrebljeni materijali vrhunski. Kostur telefona je izrađen u kombinaciji brušene plastike, metala i detalja od eloksiranog aluminijuma. Ovde jedine zamerke idu na gornji deo telefona, koji iako se jako lepo uklapa u kompoziciju, zajedno sa tastaturom je materijalizovan od crne sjajne plastike, koja prosto mami otiske prstiju. Sa dimenzijama od 48,5 x 17 x 98,5 mm i debljinom od svega 17 mm spada u red manjih telefona na tržištu. Dizajneri su se odlučili za slajd varijantu aparata, koja u poslednje vreme privlači sve veći broj kupaca. Nokia 5610 XpressMusic deluje kompaktno i izuzetno lepo leži u ruci, pa sa punim pravom možemo reći da će većina potencijalnih kupaca biti oduševljena osećajem koji testirani model stvara u šaci.

      Prostor na numeričkoj tastaturi je odlično iskorišćen, dugmići imaju osrednji otpor i prilično su veliki, tako da kucanje dugih poruka neće prouzrokovati napor ni frustracije izazvane čestim greškama. Posebno nam se dopalo slide dugme koje se nalazi ispod ekrana i služi za direktan prelazak u muzički plejer, radio ili stand-by ekran. Kritiku zaslužuju tasteri za regulaciju jačine zvuka u slušalicama, prvenstveno iz razloga što su postavljeni u ravni sa telom telefona, pa ih je jako teško pritisnuti. Takođe, dugme koje služi za slikanje skoro da uopšte ne poseduje razliku otpora između pozicija za fokusiranje i slikanje, tako da se često događa da se fotka napravi i pre nego što je kamera uspela da izvrši fokus.

      Telefon poseduje odličan ekran dijagonale 2,2 inča i podržava rezoluciju od 320 x 240 piksela. Operiše sa paletom od 16.7 miliona boja. Slika je kristalno jasna sa fenomenalnim balansom pigmenata. Ipak, primetili smo da je prostor između piksela veći nego kod sličnih konkurentskih rešenja, što nema veze sa odnosom dijagonale i dot-pitch-a. Interna memorija ima kapacitet od 20 MB, a telefon podržava MicroSD kartice do maksimalno 4 GB koje se ne mogu menjati u toku rada. Uz telefon se isporučuje kartica od 1GB, što će biti sasvim dovoljno za vašu Top100 plejlistu.

      Podržane su GSM 850/900/1800/1900 MHz mreže, kao i WCDMA 850/1900MHz standardi. Za povezivanja na internet zaduženi su GPRS i 3G standardi, a interakcija sa računarom se obavlja putem USB 2.0 konekcije ili Bluetooth 2.0 konekcije. Tu je i A2DP standard za prenošenje stereo zvuka do Bluetooth slušalica. Veoma je pohvalno to što se telefon može podesiti tako da se prijavljuje na sistem kao prenosni disk, što umnogome olakšava prebacivanje fajlova i omogućava izbegavanje softvera diskutabilne upotrebljivosti. Standardno je prisutna i funkcija modema, kako bi 5610 XM mogao da se koristi kao 3G ili GPRS gateway.

      Održavanje samog aparata iziskuje nešto veće angažovanje, prvenstveno iz razloga što su pojedini delovi telefona izrađeni od glatke plastike, koja na sebi zadržava sve moguće tragove i prašinu. Prilikom čišćenja savetujemo upotrebu mikrofiber krpice, koja se najbolje pokazala u borbi sa mrljama i otiscima. U oviru pratećeg uputstva je jako lepo i slikovito prikazano detaljno čišćenje telefona, pa savetujemo da ga detaljno proučite pre svake intervencije.

      Platforma i funkcije telefona

      Operativni sistem koji koristi Nokia 5610 XpressMusic je zasnovan na Java platformi i u pitanju je treća edicija ovog operativnog sistema (namenjena za dobro poznatu seriju 40). Sve funkcije se izvršavaju prilično brzo, mada je kod zahtevnijih radnji moguće uočiti kraća usporenja. Meniji su pregledni i jasni, tako da će vam se retko dogoditi da se izgubite pri traženju željenih podešavanje. Omogućeno je premeštanje ikona u glavom meniju, naravno po želji korisnika. Još jedna stvar vredna hvale je opcija za dodavanje raznih obaveštenja, prečica i aplikacija direktno na stand-by ekran. Naime, ova funkcija deli stand-by ekran na slotove koji se po izboru mogu popunjavati nekom iz liste ponuđenom opcijom.

      Imenik prima do 2000 kontakata, ali se za njega ne može reći da je napredan, kao što su oni dizajnirani poput malih leksikona koje drugi proizvođači ugrađuju u svoje aparate (Nokia S40 u tom smislu zaostaje za drugim ne-smart platformama kakva je Sony Ericsson-ova ili čak Samsung-ova). Planer je odlično izveden i prilično je funkcionalan, a kalendar podržava do 3000 upisa, kao i pregledanje na mesečnom, nedeljnom i dnevnom nivou. Za svaki uneti parametar u kalendar mogu se podesiti vreme početka i kraja. Interesantno je da je izveden zaseban setup za definisanje intervala oglašavanja alarama. Veoma pohvalna osobina planera i imenika je veoma laka sinhronizacija sa kompjuterom. To-do lista nudi tri nivoa prioriteta za svaki upis i ima odličnu sinhronizaciju sa kalendarom. Tu su još beleške i budilnik, koji je moguće fino setovati da vas budi npr. samo određenim danima u nedelji.

      Zvuk njegovog zvona je odličan, a posebna pogodnost je mogućnost odabira bilo kog muzičkog fajla sa aparata, pa čak i vašu omiljenu radio stanicu (naravno, prvo ćete morati da priključite handsfree kabal da bi ste ovo izveli). Od manje zanimljivih stvari izdvajamo funkicje za snimanje glasa i štopericu. Takođe, vredan pomena je i kalkulator sa scientific funkcijama.

      Ugrađeni browser je prilično stabilan i podržava XHTML, WAP 2.0, WML i wTCP/IP protokole. Uz telefon se dobija (u više navrata hvaljena) Opera mini 3, koju je najbolje koristiti za pregled web stranica koje nisu namenjene mobilnim telefonima. Slanje poruka je veoma dobro rešeno, pa tako npr. ako u običnu SMS sadržinu dodate sliku, ton ili video klip, ona se automatski pretvara u MMS poruku. Podržane su tri veličine fonta kao i T9 rečnik. E-mail klijent operiše sa POP3, SMTP i IMAP4 protokolima, a po defaultu je aktivirana automatska provera pristigle pošte.

      Što se tiče zabave tu se potpuno možete osloniti na sve java sadržaje. Uz telefon se isporučuje City Bloxx, Music Guess, Snake III i graficki veoma atraktivan Rally 3D. Od aplikacija tu je već pomenuta Opera mini 3, konvertor i Yahoo! Search. Platforma podržava i Flash lite instrukcije. Što se tiče multimedije, tu je standardni Nokia video plejer koji može da reprodukuje 3gp i MP4 format (MP4 video zapisi izgledaju fantastično na ovom telefonu).

      Telefon dolazi sa kamerom rezolucije 3.2 MP, blicom i autofokusom. Proizvodi slike maksimalne rezolucije 2048 x 1536 dpi. Video klipove je moguće snimati sve do rezolucije od 640 x 480 piksela, što je i više nego dovoljno za telefon kome je muzička reprodukcija prioritet. Zapravo, kada je snimanje video klipova u pitanju, Nokia je uvek bila ispred svog glavnog konkurenta i nikad nam nije bilo jasno zbog čega je takav slučaj. Kvalitet fotografija slikanih po danu se može porediti sa onima koje daju jeftini foto aparati, dok su fotke nastale po slabom svetlu (bez blica) veoma loše i imaju izražen visok nivo šuma, a često se dešavaju i greške pri autofokusu. Daleko je bolja situacija sa slikama materijalizovanim u potpunom mraku uz upotrebu blica. Ipak, pigmenti nisu baš najverniji, dok je oštrina i nivo detalja odličan. Klipovi imaju prilično nizak kvalitet slike, ali je sam zapis veoma tečan i gledljiv.

      Sada dolazimo i do onog dela koji bi trebao da bude najjači adut ovog telefona i ključni razlog za njegovu kupovinu. Prvo što se zapaža je činjenica da je mužički plejer softverski veoma sličan sa modelima iz prethodnih generacija. Fajlovi se mogu razvrstavati po izvođačima, albumima i žanrovima, uz obaveznu opciju pravljenja plejlisti. Sama aplikacija je daleko od one koji koriste Sony Ericsson Walkman telefoni, kako u organizacionom i grafičkom smislu, tako i po lakoći upotrebe i intuitivnosti. Čitljiv je veliki broj audio formata (MP3, MP4, AAC, AMR, i WMA), kao i ID3 tagovi. Ekvilajzer je dobro izveden, mada je vizuelno mogao za nijansu biti lepše odrađen. Sve loše strane ovog plejera (organizacija, razvrstavanje, interfejs…) anulira hardverska podrška u vidu čipa posvećenog samo muzici, što je donelo niz drugih prednosti. Zvuk je besprekornog kvaliteta, veoma glasan i perfektno izbalansiran – čini se da je za nijansu glasniji od proseka Walkman telefona (koji su međusobno slični), bez menjanja audio drajvera. Jedino čudi odluka proizvođača da sa telefonom isporuči slušalice koje ovakav hardver nikako ne zaslužuje. Još jedna pozitivna stvar je što ćete iz ugrađene baterije (zahvaljujući ovom čipu) moći da izvučete više od 19 sati konstantnog slušanja muzike.

      Nezaobilazna stvaka je i FM radio sa RDS-om i 20 mesta za čuvanje frekvencija vaših omiljenih radio stanica. Slide dugme koje je Nokia stavila na lako dostupno mesto (odmah ispod ekrana) omogućava da veoma brzo, bilo gde da ste u menijima telefona, dođete do radija i MP3 plejera. Zašto se niko ranije nije setio ovoga…? (zapravo, Walkman telefoni imaju QuickNav meni koji se uvek može pozvati, a koji je moguće konfigurisati po želji i koji omogućava multitasking! – prim.ured.) Kapacitet baterije je 860 mAh i deklarisana je na 5,4 sati razgovora ili 300 sati u stand-by režimu. U stvarnosti, omogućiće malo manje od 3 dana umerenog korišćenja telefona. Odličan kvalitet signala je dobro poznata osobina svih Nokia telefona, pa i ovaj model nije izuzetak. Zvuk u slušalici nije preterano glasan, ali je kristalno čist i razumljiv, čak do te mere da se jasno raspoznaju i tiši pozadinski zvuci. Spoljnji zvučnik je veoma glasan i dosta verno reprodukuje veliki deo čujnog opsega.

      Proizvođač

      Nokia

      Web adresa proizvođača

      www.nokia.com

      Model

      5610 XpressMusic

      Modeli dostupni na tržištu

      5610 XpressMusic

      Mreže koje podržava

      GSM 850Mhz, 900Mhz, 1800Mhz, 1900Mhz, UMTS (W-CDMA)

      Dimenzije telefona

      98.5 x 48.5 x 17 mm

      Težina

      111 grama

      Oblik

      Slide

      Antena

      Interna

      Vrsta tastature

      Numerička

      Baterija

      Litijum-jonska

      Tip ekrana

      TFT

      Rezolucija displeja

      240 x 320 piksela

      Broj boja

      16.777.216 boja

      Ugrađena kamera (e)

      Sa prednje i zadnje strane

      Broj piksela senzora

      3.14 MP

      Rezolucija fotografije

      2048 x 1536 piksela

      Rezolucija video zapisa

      640 x 480 piksela

      Pomoćna kamera

      Da

      Rezolucija pomoćne kamere

      320 x 240 piksela

      Ostale funkcije kamere

      Video zapis, blic, autofokus

      Melodije

      Polifone

      Format melodija

      mid, mp3, aac

      Ostale zvučne funkcije

      Spikerfon, fm radio, prijemnik

      Interna memorija telefona

      20 MB

      Eksterna memorija telefona

      1024 MB uz aparat

      Čitač memorijskih kartica

      Da

      Podržani formati memorijskih kartica

      Memory Stick Micro

      Softver

      Fabrički

      Fukcije

      Kalendar, imenik, snimanje glasa, radio…

      Napredne funkcije

      photo-callerid, pozivanje glasom, snimanje glasa

      Veza sa računarom

      Putem USB konekcije

      Bežično povezivanje

      Bluetooth 2.0

      Prenos podataka

      GPRS (115 Kb/s), W-CDMA (384 Kb/s)

      Ugrađeni WAP pretraživač

      2.0

      Email protokoli

      POP3, IMAP4, SMTP

      Poruke

      SMS, MMS

      Cena

      Sample

      Pakovanje

      5610 XpressMusic telefon, slušalice, odštampana brošura o proizvodu, disk sa pratećim softverom, originalna garancija, baterija, USB kabl, Memory Stick Micro kartica sa 1024 MB raspoložive memorije, handsfree kabl sa ulazom za slušalice

      Zaključak

      Nokia 5610 XpressMusic je veoma kvalitetan multimedijalni telefon, koji će bez većih problema naći put do potencijalnih kupaca širom sveta. Odličan kvalitet izrade, moderan dizajn i visok nivo funkcionalnosti samo su neki od glavnih aduta ovog lepotana. Jedini aparat koji bi mogao da mu bude direktan konkurent jeste Sony Ericsson W880i, mada u osnovi postoje sitnije razlike koje ih čine specifičnim (različitim). I dok je kostur pomenutog SE telefona napravljen mnogo čvršće, a sam telefon je neuporedivo elegantniji, lakši, monolitniji i kvalitetniji, Nokia 5610 poseduje daleko bolje rešenu tastaturu, kao i primetno bolju kameru, a tu je i FM radio. Po vremenu rada u standby modu i veličini aparata, ova dva telefona se gotovo uopšte ne razlikuju. Stvar je samo u tome što je SE W880i više pozicioniran kao modno rešenje, dok je Nokia 5610 XpressMusic prvenstveno namenjen mlađoj, urbanoj populaciji. Po svoj prilici ključni faktor koji će odlučivati o kupovini kod domaćih potrošača je cena, a u ovom trenutku ona ide u korist Sony Ericsson modela.

      Testirani telefon ima prosečnu jačinu zvona, koja će zadovoljiti ukuse većine potencijalnih kupaca, mada će vam se u situacijama veće buke u gradu dogoditi da aparat uopšte ne čujete. Prijem signala je jača strana ovog modela, dok je vibracija u rangu zadovoljavajuće. S druge strane, Nokiu 5610 XM treba posmatrati i kao muzički plejer, gde je svakako ispunio sva naša očekivanja, pogotovo na polju kvaliteta reprodukcije mp3 zapisa, gde mu trenutno (u ovom cenovnom rangu) teško koji telefon može parirati, što ponajviše može da zahvali ugrađenom AIC33 čipu. U tom smislu, Nokia je učinila ogroman korak unapred. Na kraju, jedno je svakako sigurno, Nokia je posle dobrog uspeha 5310 XpressMusic telefona uspela da održi korak u proizvodnji muzičkih telefona i pravilno odmeri situaciju na terenu, te shodno tome i lansira 5610 XpressMusic, kome na osnovu svega predviđamo dug tržišni život. Sumiraćemo prednosti i mane testiranog telefona…

      Za:

      Dizajn

      Izrada

      Kvalitet reprodukcije mp3 fajlova

      Izdvojen audio čip

      Prijem signala

      Funkcionalnost

      Odlično rešena tastatura

      Protiv:

      Cena

      Jačina zvona bi mogla biti za nijansu bolja

      Prateće aplikacije

      Prilično šturo uputstvo o telefonu

      Mobilni telefon na test ustupila Nokia.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra