Nokia 5800 XpressMusic

Nokia 5800 XpressMusic

[34953] Nokia N9 smartfon u prodaji u Singapuru - nokia_n9_smartfon_u_prodaji_u_singapuru
[34902] Nokia bira novu melodiju zvona svojih telefona - nokia_bira_novu_melodiju_zvona_svojih_telefona
[34778] Sinoć je održano finale Nokia Angry Birds Šampionata u Srbiji - sino_je_odrzhano_finale_nokia_angry_birds_shampionata_u_srbiji
[34726] Nokia predstavila tri nova pametna telefona sa Symbian Belle operativnim sistemom - nokia_predstavila_tri_nova_pametna_telefona_sa_symbian_belle_operativnim_si
[34

    Sadržaj

      Branko Mitić

      Nokia 5800 XpressMusic

      Kroz uvod o telefonu koji danas predstavljamo nije moguće proći bez pomena o fenomenu koja je u poslednjih dvadesetak meseci totalno poremetio odnose na sceni naprednih mobilnih telefona. Naravno, radi se o Apple iPhone modelu. I pre ovog modela bilo je onih koji su imali ekran osetljiv na dodir, ali oni nisu mogli da sakriju činjenicu da poreklo vode sa PDA uređaja. U osnovi, to ne znači ništa loše, ali sama koncepcija PDA uređaja zahtevala je da korisnici budu napredni i da im nije nepoznat sistem rada na računaru. Hardverski, ovi telefoni / PDA uređaji jesu bili veoma dobri, ali su svi delili isti ili sličan problem softverske prirode. Operativni sistemi su bili ili gotovo preslikani iz PDA sveta ili su u pitanju bili prilagođavani telefonski sistemi, dorađeni na ne baš najsrećniji način. Još jedna zajednička stvar im je bila vezanost za olovčicu, preko čega mnogi nisu mogli da pređu, iz razloga što su na taj način korišćenja telefona obe ruke zauzete. Konačno, čest problem je, takođe bio i loša optimizovanost koja je dovodila do iritantnih usporavanja i blokiranja sistema, preko čega klijantela ove (najviše) klase mobilnih telefona nije lako prelazila.

      Šta je iPhone toliko bitno doneo? Prvenstveno, podsetio nas je na to koliko je softver bitan. Podsetio nas je da softver mora da bude prioritetan u odnosu na hardver. Da hardver mora da se prilagođava softveru, a ne obrnuto, kao i da nikakvih kompromisa ne sme da bude. Softver je ona stvar koja vezuje korisnika i uređaj koji se koristi i ako je ta karika slaba, čitava poenta se gubi. Prevedeno na običan jezik, iPhone je imao operativni sistem koji je od starta pisan za poznatu platformu. Konačni rezultat je operativni sistem i softver koji je 1) fluidan i pouzdan i 2) (za razliku od prethodnih telefona sa ekranom osetljivim na dodir) prilagođen značajno širem krugu korisnika, što je iPhone načinio pravim bestsellerom. Za autora ovih redova Apple iPhone nije najbolji telefon na svetu, ali je to manje bitno kada je tu više miliona ljudi koji smatraju da on to jeste. Bitan je uticaj koji Apple ima na ovom tržištu, na kome su do juče vladali isključivo Nokia, Sony Ericsson, Samsung, HTC. Oni sada nikako nisu sami i to govore sami proizvodi ovih kompanija: svaka od njih ima bar jedan, a češće i znatno više modela telefona koji neodoljivo liče ili čak besramno kopiraju dizajn i OS iPhone-a.

      Ponavljamo još jednom i pre Apple telefona je bilo mobilnih komunikacionih uređaja sa ekranom osetljivim na dodir, ali način koji se javnost i mediji o elektronici sada odnose prema njima, totalno je drugačiji. Samsung je skromno, ali kvalitetno nastupio sa Omnia uređajima, dok Sony Ericsson pokušava novu mladost da ostvari sa Xperia X1 modelom. Čak je i (u poslednjih godinu dana furiozni) RIM BlackBerry sa Storm modelom hteo da nam pokaže da je prisutan u najelitnijem društvu. Nokia svoj nastup vidi u 5800 modelu. Sufiks ovog telefona jeste XpressMusic, ali pogrešno je na njega gledati (samo) kao Walkman za 21. vek, jer to mogu da budu znatno prostiji i jeftiniji telefoni. Takođe, još jedna bitna stvar koju za početak treba da imamo na umu jeste da Nokia 5800 poseduje relativno nov operativni sitem. Znamo dobro da je Nokia glavna što se tiče propagiranja Symbiana (što je i normalno, obzirom na to da su vlasnici), ali nemojte pomisliti da Nokia 5800 ima UIQ Symbian, jer je UIQ od skora i zvanično mrtav. Po prvi put, S60 verzija Symbian operativnog sistema je prilagođena ekranu osetljivom na dodir, ali i takvom načinu upotrebe. Smatramo da je operativni sistem i grafički interfejs glavni kamen spoticanja na ovoj vrsti uređaja. Pogledajmo je li prerađeni S60 dovoljan Nokiji da zauzme jaku poziciju među Stormom, Touch modelima, Omniom, Xperiom… i epskim iPhone modelom.

      Tehničke karakteristike i sadržaj pakovanja
       

      Nokia 5800 XpressMusic

      dimenzije

      111 x 51.7 x 15.5 mm

      masa

      109 grama

      oblik

      blok – beza tastature

      baterija

      LiIon 1320 mAh

      ekran

      TFT, 3.2″ 360 x 640 tačaka

      pomoćni ekran

      ne

      kamera

      3.2 mpx sa autofokusom, blic

      pomoćna kamera

      640 x 480 tačaka

      procesor

      ARM 11 369 MHz

      radna memorija

      128 MB SDRAM

      skladišna interna memorija

      81 MB

      proširenje memorije

      Micro SD

      skladišna memorija uz uređaj

      8 GB Micro SD

      zvučnici

      stereo

      format melodija

      Polifone (64 channels), MP3

      sistem

      Symbian OS v9.4, Series 60 rel. 5

      konekcije

      bluetooth, USB, WiFi, GPS

      GSM

      850 / 900 / 1800 / 1900

      prenos podataka

      GPRS, HSCSD, EDGE, 3G (HSDPA)

      poruke

      SMS, MMS, Instant Messaging

      email

      da

      FM radio

      da

      – Nokia 5800 XpressMusic telefon
      – BL-5J baterija
      – AC-8 punjač
      – 2 x olovčice
      – HS-45, AD-54 daljinske kontrole i slušalice
      – CA-75U video kabal
      – CA-101 USB kabal
      – CP-305 futrola
      – DT-29 postolje
      – CP-306 Stylus – “trzalica”
      – uputstvo za upotrebu
      – Mini DVD

      Spoljašnost, dizajn

      Nokia 5800 u prirodi (i na slikama koje nisu promotivnog tipa) izgleda prilično drugačije nego onako kao što smo je zamislili kada smo videli prvu najavu za nju. Nekako svi telefoni sa ekranom osetljivim na dodir nisu mogli daleko da pobegnu od PDA uređaja koji su po priorodi tanki i široki. 5800 je uživo nešto uži i nešto deblji telefon nego što se očekuje. Na prvi pogled, to će delovati malo čudno, ali ubrzo ćete shvatiti da ovakav oblik ipak bolje leži, kako u ruci, tako i u džepu. Usput, još jedno prijatno iznenađenje prilikom otvaranja kutije, jeste količina opreme koja je smeštena u relativno malu kutiju. Pored toga, lista opreme deluje prilično zanimljivo i korisno, pa s toga treba pribeležiti mali, ali vredan plus za 5800 odmah na startu.

      Kada je reč materijalima koji su se koristili prilikom izrade kućišta, Nokia 5800 ne donosi ništa značajno. Plastika možda ne zvuči tako dobro kao aluminijum ili neki srodan metal, ali jako dobri rezultati mogu da se dobiju i od različitih varijanti ovog materijala. 5800 je fizički dosta dobar, mada ne i savršen. Kvalitet plastike jena nivou i ne doprinosi osećaju jeftinog uređaja. Ipak, moguće da će neko pomisliti da je 5800 pomalo mek – odnosno da bi na dodir i stisak mogao da bude čvršći u poređenju sa, recimo, iPhone ili HTC Touch HD telefonima.

      Dizajn ovog telefona je takav da ga praktično i nema. Da li je Nokia igrala na sigurnu ruku obzirom da je, na neki način, nova na ovom polju ili je procena da klijantela od ove kalse želi minimalistički dizajn, ne možemo da kažemo. Jedini zaključak koji može da se donese jeste da je 5800 običnog blok oblika, skoro bez ikakvih dizajnerskih linija, osim plave (u ovom slučaju) reflektujuće lajsne koja ide oko celog telefona. Moguće da će vremenom Nokia izbaciti, recimo, belu varijantu 5800 i tako malo živnuti situaciju, ali činjenica je da ovaj telefon nije za one koji bi da se pokažu vizuelnim aspektom svog ljubimca.

      Centralni i ujedno i najbitniji deo ovog telefona jeste ekran. Niti rezolucija, niti veličina ekrana, nije na top nivou industrije, ali 360 x 640 tačaka može da se okarakteriše kao odlično, dok 3,2 inča dijagonale kao prilično dobro. S jedne strane, ekran je odličnog kvaliteta za LCD, ali s druge strane, ponovićemo tezu koja se provlači poslednje vreme kroz naše testove – a to je da je LCD ekranima (makar u ovakvoj formi) polako došao kraj i da znamo da je OLED ili Laser tehnologija praktično osvojena i da želimo što pre da ih vidimo na svim uređajima koji zahtevaju ekran. Primetićemo da je ekran prilično otporan na grebanje, što je odlična osobina za ovu vrstu mobilnih uređaja, obzirom da će glavni način korišćenja biti dodirivanje ekrana bilo olovčicom ili prstima.

      5800 ipak ima pristojan broj hardverskih tastera za jedan uređaj ove klase. Tu su neizbežni tasteri za povećavanje i smanjivanje glasnoće. Ispod njih nalazi se klizajući taster (u jednom smeru) kojim se otključava ili zaključava telefon. Moramo da konstatujemo da je hardverski taster za u ovom obliku otključavanje/zaključavanje telefona odlična ideja koja bi trebala da bude mnogo češće primenjivana, čak i kod telefona sa punom tastaturom. Tu su još dugme za kameru i taster sa gornje strane za isključivanje/uključivanje telefona i menjanje profila. Sa prednje strane vidimo tri dugmeta, za javljanje, prekidanje veze i pozivanje “task managera” Symbian operativnog sistema. Sa leve strane postoji nešto što liči na još dva tastera, ali to su u stvari mesto za smeštanje MicroSD kartice (8GB se dobija uz telefon) i GSM kartice. Napominjemo da je za stavljanje ili menjanje GSM kartice ipak potrebno otvoriti telefon, izvaditi bateriju, pa čak i koristiti olovčicu da bi se kartica zamenila, što smatramo da je moglo da bude srećnije rešeno.

      Kamera, video, muzika

      Kamera je ono zbog čega će Nokia 5800 pretrpeti velike kritike. Mi ćemo dodati, deimično s razlogom, a delimično bez razloga. S jedne strane, velikoj količini klijenata jesu bitne specifikacije i sa svojih 3.2 megapiksela, Nokia5800 kao napredan telefon deluje pomalo zaostalo. Isto može da se kaže i za svega 15 fps, doduše uz dobrih 640 x 480 piksela video snimka. S druge strane, opsednutost što višom rezolucijom, pogotovo na mobilnim telefonima, totalno se kosi osnovnim znanjem o (digitalnoj) fotografiji. Naime, kvalitet fotografije se ne ispoljava kroz broj megapiksela, a ako na prvi pogled želite da pretpostavite kvalitet fotografija nekog uređaja, pogledajte njegove gabarite. Za dobre slike potreban je veliki senzor i veliki objektiv, a to je ono što mobilni telefoni nemaju. S toga mi nećemo zameriti Nokia 5800 telefonu što ima “samo” 3,2 megapiksela kameru, ali ćemo deimično razumeti i one koji bi voleli da u specifikacijama piše 5 ili 8 megapiksela. Kamera ima blic, odnosno svetlosnu diodu i ako ćemo da tražimo najveću manu kamere, onda bi to trebalo da bude nedostatak pravog blica kao sa fotoaparata.
       


      video klip

       

       

       

       

      Reprodukcija video klipova u startu je ograničena na 3GP, Mpeg i još nekoliko manjih formata. To znači da je za popularne divx/xvid formate potrebno instalirati neki dodatni program, ali je reprodukcija video klipova koje snima telefon sasvim dobra. Takođe, YouTube za mobilne telefone radi odlično na 5800 i sve je u startu spremno bez ikakvih dodatnih programa.

      Sufiks XpressMusic, Nokia 5800 sasvim dobro opravdava. Pre svega, XpressMusic se najverovatnije najviše odnosi na određene pogodnosti za skupljanje muzike, ali od ovog telefona treba očekivati i dobre audio mogućnosti. U pakovanju se dobijaju slušalice koje se povezuju na daljinske kontrole koje ujedno poseduju i mikrofon, pa se tom kombinacijom dobija handsfree. Audio izlaz deluje da je dosta kvalitetno realizovan. Slušalice u pakovanju su nadprosečnog kvaliteta, mada treba imati na umu da postoje bolje “bubice”. Jačina zvučnog izlaza je dovoljna, ali nije jaka – mada treba imati na umu da su izlazi za slušalice svih uređaja definisani po jačini međunarodnim standardom zarad očuvanja zdravlja, odnosno sluha. Nokia 5800 poseduje na sebi stereo zvučnike koji su izrazito jaki – zapravo, ne sećamo se da smo ikada testirali telefon koji ima jačinu zvučnika kao što to ima ovaj telefon. Sve u svemu, multimedijalne mogućnosti 5800 XpressMusic telefona jesu dobre, čak i u startu, a Symbian operativni sistem je tu da se dodatnim aplikacijama te mogućnosti dodatno unaprede.

      Operativni sistem

      Operativni sistem koji pogodni 5800 XpressMusic je Symbian S60 pete generacije. To znači da su se desile neke promene u Symbian svetu kada je reč o telefonima sa ekranom osetljivim na dodir. Naime, dosadašnja UIQ revizija Symbiana je od skoro i zvanično mrtva što je i dokazano da je novom verzijom S60-ice na ovom telefonu. Na duže staze, srodnost S60 sistema, možda čak i jedan isti sistem za one aparate koji imaju ekran osetljiv na dodir i one koji nemaju može da bude odlično rešenje, ali u samom početku ove migracije treba očekivati određene probleme.

      Prvi i osnovni problem je u kompatibilnosti “trećih” aplikacija za S60 na novoj ediciji sistema. Ne govorimo samo korišćenju putem dodirivanja ekrana, već i o drugačijoj rezoluciji ekrana i većem odnosu između duže i kraće strane ekrana. Ovo su problemi kratkoročne prirode i bukvalno treba očekivati da prva revizija konkretnog softvera odnese sve probleme, a prerađeni S60 za 5800 (i neke druge telefone) je tako urađen da pruža dobru podlogu za kompatibilnost starijeg softvera.

      Sistem sam po sebi je prilično dobar. Normalno korišćenje donosi i prilično dobre performanse, mada ni jedan Symbian nikada nije bio trenutno brz, pa tako nije ni ovaj, ali u današnje vreme komplikovanih operativnih sistema na svim platformama, 5800 ne može da se okarakteriše kao spor uređaj. Po samoj strukturi, OS je gotovo isti kao i u prethodnim Symbian telefonima i mi u tome ne vidimo ništa loše, kako iz razloga navike mnogih ljudi, tako usled činjenice da aranžmanom stvari po Symbian operativnim sistemima vremenom smo imali sve manje i manje stvari da zamerimo.

      Ipak, postoje stvari koje treba zameriti ovom operativnom sistemu, što je gotovo bilo neizbežno obzirom na to da je ovo praktično prvi Nokia telefon ove vrste i prva edicija S60 sistema za “dodirivanje”. Pre svega, stvar koju bi da zamerimo, a koja nema direktne veze sa migracije sa običnog na ekran osetljiv na dodir, jeste dizajn, odnosno atraktivnost operativnog sistema. Ovaj OS deluje u nekim situacijama previše pedantno i previše pregledno za današnje pojmove i smatramo da bi pojedini korisnici želeli da su im meniji dopadljiviji. Srećom da je Symbian kao baza prilično prilagodljiv, pa je moguće očekivati razna rešenje za sređivanje ovog “problema”.

      Nešto veće problem, ipak, viđamo upravo u kombinaciji ekrana osetljivog na dodir, veće i šire rezolucije i senzora za rotiranje ekrana. Primera radi, telefon će se prilično usporiti ako otvarate neku težu web stranu, pa želite da je rotirate (okretanjem samo uređaja) i recimo pozovete tastaturu da nešto ukucate. Primetili smo da se najveća uska gla performansi dešavaju upravo u kombinaciji rotiranja ekrana i pozivanja jedne od 4 vrste tastature. Ovaj problem se eksplicitno ne može definisati niti zabeležiti, ali vidi se da određene fluidnosti fali, što će verujemo biti otklonjeno još na ovom telefonu kroz neke buduće besplatne novije verzije sistema. Primetili smo još pojedine probleme u vidu opcija koje su se nekada odvijale pomoću tastera, a sada se rade dodirom prsta ili olovčice, ali ništa značajno. Ipak, po našem mišljenju, 5800 XpressMusic žudi za jednim solidnim update-om operativnog sistema (besplatno kroz adekvatan software koji se skida sa Nokia sajta) koji će ispeglati stvari koje nisu kritične, ali koje prosto mogu da iznerviraju mnoge korisnike. Operativnim sistemom ovog telefona možemo da budemo zadovoljni i sigurni smo da će vremenom da bude samo bolji, ali s druge strane bi moglo da se kaže da Nokia nije zaposlila dovoljno programera da rade na ovom projektu kako bi S60-icu adekvatno pripremila za ekran osetljiv na dodir, plus što je neki dizajnerski tim mogao menije i opcije da načini atraktivnijim, čime bi 5800 postao dodatno konkurentan u nekim segmentima nedostižnom iPhone-u.

      Utisci

      Prva stvar po čemu će ovaj telefon da vas iznenadi jeste fizički aspekt. Opšti je utisak da je Nokia 5800 mnogo manji nego što smo u početku očekivali, na osnovu fotografija koje smo gledali nakon njegove najave. Istina, to je postignuto smeštanjem užeg ekrana, ali nećemo to uzeti za zlo, obzirom da se dobio znatno prihvatljiviji oblik. Nokia 5800 možda i nije manji po zapremini od iPhone telefona, ali je znatno pogodniji za nošenje u džepu, bar ako vam ne smeta debljina (iPhone je znatno tanji, ali širi). Kada smo već kod iznenađenja i prvog utiska, moramo da dodamo da u nikad manju kutiju nije stalo više opreme. I ne samo to, smatramo da ova oprema ponekad može i da se iskoristi, a ne da je samo tu da popuni (nepotreban) utisak o nekom uređaju. Fizički i hardverski, Nokia 5800 je skoro savršen telefon. Kućište je urađeno od plastike, ali prilično kvalitetne. Kvalitetan ekran ima odličan zaštitni sloj koji čuva isti od grebanja, ali ne narušava osetljivost i preciznost ekrana. WiFi i GPS su na nivou, naravno, niti WiFi može da ima domet i signal kao neka zasebna kartica, niti GPS čip radi dobro kao zasebnim navigacionim uređajima, ali su ova dva integrisana rešenja više nego zadovoljavajuća, obzirom da uvek možete da ih ponesete sa sobom. Garminov navigacioni softver smo uspeli da instaliramo nakon što smo sa verzije .10, prešli na .12, ali on još uvek nije bio optimizovan da radi u punoj rezoluciji telefona (radi u 480 x 272 piksela, centrirano, kada je slika previše mala zbog sitnog piksela). XpressMusic, iako se pre svega odnosi na razne mogućnosti nabavljanja muzičkog materijala u saradnji sa lokalnim mobilnim operaterima, opravdan je sufiks kada je reč o kvalitetu i glasnoći muzičke reprodukcije. Zvučnici samog telefona su najverovatnije najglasniji koje smo ikada čuli na telefonima koje smo testirali na našim sajtovima. Kada se povežu slušalice koje se dobijaju u pakovanju utisak je vrlo dobar. Čini se da je izlaz odličan, ali da slušalice mogu da budu još bolje (što je bolja varijanta, nego da je obrnuto). Sve grupe tonova su jednako rasrostranjene sa jednakim kvalitetom. Glasnoća u slušalicama nije prevelika, iako bi to mnogi voleli, ali podsećamo da su te vrednosti regulisane međunarodnim standardom.

      Ono gde je Nokia 5800 najslabiji jeste operativni sistem. Nažalost, na početku testa smo rekli da će to biti najbitnija stvar ovog telefona i to i dalje smatramo. To što nismo u potpunosti zadovoljni operativnim sistemom 5800 XpressMusic telefona to ne znači da je ovaj uređaj nedovršen i da mi ne bi mogli da ga koristimo svakoga dana, ali smatramo da može bolje. Bitnije od toga, verujemo da će biti dosta bolje i to uskoro, obzirom da je ovo prvi put da se S60 platforma kontroliše pomoću olovčice ili prstiju. Ukratko, ovaj operativni sistem ima manjkavosti najviše zbog uhodavanja u novu platformu korišćenja putem dodira i mislimo da će mnogi problemčići da budu otklonjeni u hodu.

      Nokia 5800 ima jednu veliku prednost – odnos mogućnosti, kvaliteta i cene i manu u vidu manjkavosti operativnog sistema. Sve ostale stvari su onakve kakve smo i očekivali – prilično kvalitetne i upotrebljive. Po stranim sajtovima Nokiu 5800 najavljuju kao najbitniji telefon 2009. godine. Mi takođe smatramo da će ovo biti maksimalno atraktivan i uspešan telefon, ali pitanje je možemo li da ga smestimo među naše omiljene telefone. Pored toga, ne deluje toliko atraktivno uživo, kao na slikama, što u vreme kada je vizuelni segment uređaja jako bitan, neke korisnike može da odvoji od kupovine, pogotovo ako se u priču ubaci Apple. Nokia 5800 XpressMusic je odličan telefon. Videćemo još kako će se cene kod nas formirati, ali verujemo da će cene biti razumne, pogotovo u odnosu na mnoge konkurente. Iako to od Nokie nismo očekivali, izgleda da će ovaj telefon da bude više kvalitetan, nego atraktivan. Pitanje je samo hoće li ta umerena atraktivnost ovog telefona uticati na njegovu popularnost.

      Za:

      – fizički kvalitet
      – dimenzije u klasi
      – ekran
      – zvučnici
      – kvalitet zvučnog izlaza
      – bogato pakovanje
      – WiFi
      – GPS

      Protiv:

      – operativni sistem ima slabosti – za očekivati je poboljšanja kroz update
      – solidna kamera mnoge neće da zadovoljiti
      – neke “third party” aplikacije za Symbian S60 još uvek ne rade

      Mobilni telefon na test ustupila Nokia.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra