Branko Mitić
Nokia 6210 Navigator
Masa uvek pobeđuje. Moglo bi se konstatovati na kraju jednog rata i segmentacije tržišta uređaja koji se nose uvek i svuda sa sobom. Bilo je tu običnih telefona, pametnih telefona, PDA uređaja sa Windowsom i Palmom. Sve se to vremenom mešalo, ali je mobilni telefon uvek igrao glavnu ulogu. U startu ne možda najkvalitetnije rešenje, ali masovnost mobilnih telefona ih je uvek držala u centru pažnju i pametni telefoni su postajali sve bolji i bolji. PDA uređaji, iako generalno bolja rešenja za prezahtevne korisnike, vremenom su morali da “skinu” neke ideje sa mobilnih telefona. Pa tako poslednja generacija onih ambicioznih PDA uređaja ima manje dimenzije i, donekle, optimizovan softver za korišćenje jednom rukom – onako kako se koristi mobilni telefon. Generalno gledano, sve ove varijacije na temu uređaja su imale greške u evoluciji i ponekad čak bile na klimavim nogama, ali se posle nekoliko godina može slobodno reći da su se uređaji kako bazirani na mobilnim telefonima, tako i na PDA uređajima izvukli i postali nešto što u stvari želite da imate, a ne da imate samo zato što je poslednji krik tehnike ili što vaš posao to prosto zahteva. Rekli smo da masa uvek pobeđuje, a pod time smo mislili da se koncept mobilnog telefona na kraju morao zadržati. Tako je i bilo očekivano, tako je verovatno i najbolje – mobilni telefon je ono što se ipak najviše koristi tokom dana od ovih razno-raznih gedžeta za koje više jedva možemo da nađemo štekere po kući da napunimo njihove baterije koje sve kraće traju.
Danas na testu imamo Nokiu 6210 Navigator, koja je direktan naslednik Nokie 6110 Navigator. O čemu se tu zapravo radi? Naime, Nokia 6110 je bila ništa drugo nego Symbian mobilni telefon sa GPS prijemnikom – ni prvi ni poslednji. Nokia je dodala softver Route 66 na ovaj telefon i rešila da ga nazove Navigator. U principu, ideja je bila pošetana, ali ne dovoljno jaka i efikasna. 6110 se prodao u malom tiražu, a posle samo godinu dana, mahom skupljanja prašine po rafovima, Nokia se odlučila za direktnog naslednika – 6210 Navigator. Ovaj telefon ima dodatak Navigator iz dva razloga. Prvi je da se on ne bi mešao sa prastarim i predobrim 6210 modelom koji je i dalje jedan od telefona sa najboljim ležanjem u ruci, oblikom, veličinom i klikom tastera, kao i trajanjem baterije od minimum 7 dana. Drugi je razlog da Nokia svoj novi 6210 pokuša da u “moru” drugih Symbian uređaja istakne i da on pokuša da ostvari malo bolje prodajne rezultate nego što je to uradio prethodnik.
Način na koji to Nokia pokušava da uradi ovoga puta nije Route 66. Ono što su finci ovoga puta uradili jeste besplatna šestomesečna pretplata na Nokia Maps, što bi, valjda, trebalo ovaj telefon da učini navigatorom i nečim specijalnim. Direktni da budemo, sumnjamo da je to neki efikasan potez i 6210 Navigator se čini običnim Symbian telefonom sa GPS prijemnikom. Mi se pitamo ima li u tome išta loše i treba li Nokia ovoliko da se “trudi” i izmišlja rupu na saksiji. U svakom slučaju ne. Ma kako se 6210 zvao, mi ćemo na njega obratiti pažnju kao na bilo koji drugi telefon, sa svojim manama i vrlinama, mogućnostima i ograničenjima.
Specifikacija
6210 Navigator
dimenzije
103 x 49 x 14.9 mm
masa
117 g
oblik
slajder
baterija
Li-Ion 950 mAh (BL-5F)
specifikacija baterije
220h mirovanja, 3h 40min razgovora
ekran
TFT, 16M boja, 240 x 320 tačaka, 2.4 inča
pomoćni ekran
ne
kamera
3.15 MP, 2048×1536 pixels, autofokus, Carl Zeiss, blic – lampa; dodatna kamera za video poziv
kamera – video klipovi
VGA 640 x 480, 15fps
memorija
120 MB interne memorije, 64 MB radne memorije
proširenje memorije
microSD – 2GB na testu
zvučnici
stereo
format melodija
polifone, MP3, AAC
sistem
Symbian OS 9.3, Series 60 UI
konekcije
USB, Bluetooth, GPS
mreže
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900, HSDPA 2100 / 900,
prenos podaka
GPRS, HSCSD, EDGE, 3G HSDPA, Bluetooth, USB
poruke
SMS, MMS, Email, IM
Pakovanje:
– Nokia 6210 Navigator
– baterija
– slušalice
– pinjač
– USB kabal
– CD sa Nokia Suite i Map Loader 1.3
– 2 GB memorijska kartica
– uputstvo za upotrebu
Krenimo od fizičkog utiska. Po ovom pitanju, 6210 Navigator ostavlja veoma pozitivan utisak, ali opet ne savršen. Najveći “problem” je u dimenzijama koje sa 103 x 49 x 14.9 mm i 117 g možda jesu normalne za jedan napredan Symbian mobilni telefon, ali svakako nisu ono što bi ste okarakterisali malim. 6210 će se itekako osećati i videti, bilo u džepu od pantalona, bilo u džepu košulje. Situacija jeste takva kakva je, voleli bi smo i male dimenzije, ali i velike ekrane i uređaje krcate hardverom, a jedno i drugo ne može. Ovo je telefon za one kojima je stalo do ekrana i hardvera i oni moraju da se naviknu na veće dimenzije.
Kada ostavimo dimenzije iza nas, 6210 Navigator što se fizičkog utiska počinje da biva sve bolji. Fizički izrada i materijali od kojih je izrađen su na veoma visokom nivou i uređaj ostavlja utisak kvaliteta, ozbiljnosti i dugovečnosti – mada treba znati da se nudi i u crvenoj boji, čisto ako je neka dama toliko oduševljena (štreberskim) mogućnostima koje ovaj telefon nudi. Istina, s prednje strane je izarada završena u sjajnoj crnoj boji, koja je toliko puplarna poslednjih par godina. Ta sjajna crna koliko dobro izgleda, jednako toliko prikupljati prljavštinu i fleke, što možda bi mogli da uzmemo kao manu, da ovo nije hiljaditi mobilni telefon koji će stalno o pamučnu majicu brisati oni koji žele da svi njihovi tehnički uređaji izgledaju kao da su upravo iz prodavnice izašli.
Što se tastera tiče, veoma smo zadovoljni. Tasteri, iako spojeni, dovoljno su veliki da se ne dešavaju greške. Klik tastature je fenomenalno odmeren, u startu je tvrd, ali brzo popusti, a sam hod je kratak i idealno odmeren, što značajno doprinosi lakoći i uspešnosti kuckanja, sa minimalnim brojem grešaka, promašenih tastera ili više ili manje puta stisnutim tasterima nego što ste to planirali. Zadnja strana telefona je drugačija nego prednja. Nije crna, nego siva i nije sjajna, nego mat. To znači da neće skupljati prljavštinu i masnoću kao prednja strana. Ono što je lepo urađeno, takođe, jesu i tasteri sa strane telefona, a i USB konektor i mesto za MicroSD memorijsku karticu koji imaju zaštitni poklopac. Zameramo samo što USB konekcija na telefonu nije izvedena u obliku nekog standardnijeg USB konektora, što bi značilo da u nepredviđenim trenucima možete da iskoristite kabal sa fotoaparata, PS3 ili nekog sličnog uređaja, ali to nije slučaj.
Mehanizam slajdera je gotovo savršen. Otpor opruge je idealno odmeren, a trenutak klizanja (u oba smera) je kako treba. Istina, ako telefon prilikom vađenja iz pantalona uhvatite za pola (po debljini) slajder će već kliznuti u džepu, ali to pripisujemo na račun veličini (širini) telefona, a ne lošem slajderu. Kako će se slajder pokazati posle višemesečnog korišćenja, mi na osnovu sedmodnevnog druženja sa ovim telefonom nismo mogli da ustanovimo.
Ekran ovog telefona je veličine 2,4 inča (oko 6,1 cm) po dijagonali, rezolucija mu je 240 x 320 tačaka i kako specifikacije kažu ima oko 16 miliona boja.. Subjektivan utisak oko ovog ekrana je veoma dobar. Prikaz je veoma kvalitetan, kako po pitanju kvaliteta boja, tako i po pitanju ugla gledanja. Sama veličina ekrana i rezolucija deluju idealno za ovaj vid telefona. Ako neko još o tome brine, informacija je da ekran može da prikaže 8 redova testa sa još 3 reda raznih informacija. Ako se malo poigrate sa opcijama, ovu brojku možete da popnete na čak 14 redova. Što se tiče navigacije i ekrana, moramo zameriti dve stvari. Prva je to što je ekran ipak mali da bi telefon stavili pored instrument table i pomislili da je to prava navigacija. Druga stvar je ukoliko planirate pešačenje i navođenje, imajte na umu da ekran nije baš sjajan u borbi protiv odsjaja.
6210 dolazi sa BL-5F litijumskom baterijom koja je, što se veličine, a i što se kapaciteta (950 mAh) tiče, na nivou digitalnih fotoaparata (što je u telefonskom svetu, odlično). Otvaranje zadnje strane za postavljanje baterije (i SIM kartice) je pomalo nazadovalo na novijim Nokia telefonma, jer ukoliko ne pogledate uputstvo, ne predpostavljate ni jedan civilizovan način otvaranja zadnje strane. Na kraju shvatite da se novije Nokie otvaraju skoro pa isto kao Dobro Jutro margarin, a ako vas neko sa strane gleda da menjate karticu ili bateriju, posmiliće da ste ljudi na svoj telefon :). Trajanje baterije je teško tačno definisati, obzirom da je telefon moguće koristiti na razne načine. Naravno, oni podaci iz specifikacija ne znače ništa i oni su (ako uopšte i jesu) ostvareni u laboratorijskim uslovima. Otprilike bi telefon mogao da dobaci 20 sati puštanja muzike, gotovo duplo manje vremena slušanje muzike sa FM radia, oko 4 sata igranja igara i 30% manje vremena GPS navigacije. Što se nas tiče, veoma dobri rezultati, jer više od ovoga je teško očekivati, a imali smo iskustva i sa osetno lošijim mogućnostima nekih drugih (PDA) telefona.
6210 Navigator ima ARM11 CPU koji radi na taktu od 369 Mhz i 64 MB RAM memorije. Kada je sistem spreman, on ostavlja oko 20 MB slobodne memorije što možda ne zvuči mnogo, ali je dovoljno za podizanje još makar 10 aplikacija. Generalan utisak oko performansi koje 6210 Navigator pruža su izuzetno pozitivne. Sve dok se bavite uobičajenim “telefonskim” korišćenjem telefona, nećete ni primetiti da je u pitanju zahtevan Symbian OS, jer se sve odvija trenutno. Ipak Navigator zna da se pomalo uspori pri podizanju velikih aplikacija, ali i dalje ostavlja utisak veoma brzog telefona, što nas je pozitivno iznenadilo. Telefon nudi 120 MB memorije za skladištenje svega što vam je potrebno, a mi smo ga na testu dobili sa 2 GB memorijskom karticom, dok je opšte poznato da je podržana veličina kartica do 8 GB.
Napredne funkcije, kamera…
6210 Navigator ima poprilično ozbiljnu kameru (fotoaparat) za jedan mobilni telefon. Istina, nije nešto neviđeno i slobodno se može reći da je očekivano, obzirom na klasu i cenu ovog mobilnog telefona. U pitanju je kamera rezolucije 3,2 megapiksela sa f2,8 otvorom blende i autofokusom. Pored toga, 6210 Navigator ima i blic – preciznije – dve lampe koje osvetljavaju (obližnje) objekte po mraku), a senzor koji se koristi je CMOS. Nemojte pomešati ovaj CMOS senzor sa onim profi senzorima na DSLR aparatima. Iako su u korenu isti, tu sve sličnosti prestaju, jer su CMOS senzori u DSLR aparatima pravljeni za najbolje moguće rezultate, dok ovi CMOS senzori u današnjim mobilnim telefonima vode poreklo sa nekadašnjih jako jeftinih digitalnih fotoaparata koji su se “odlikovali” malim dimenzijama, objektivom i cenom. Dobra je vest da su iole kvalitetnije kamere na mobilnim telefonima pretekle po kvalitetu te stare digitalne fotoaparate koje bi rado da zaboravimo.
Što se podešavanja tiče, tu su gotovo sva bitna podešavanja koja mogu da se nađu i na ne tako osnovnim fotoaparatima. Moguće je biranje veličine fotografija, balansa belog, moda blica, samookidača, čak je tu i podešavanje kompenzacije ekspozicije (posvetljavanje i potamljivanje fotografija). Ono što nam se veoma dopalo jeste podešavanje ISO osetljivosti, ne toliko što je to neka presudna opcija na mobilnom telefonu, već zato što takav potez pokazuje koliko se Nokia sa ovom kamerom posvetila svakom detalju, a to je ono što smo uvek najviše cenili na našim sajtovima.
Kako je piscu ovih redova kroz ruke prošlo stotinu digitalnih fotoaparata, logično je da on bude strog prema kvalitetu fotografija koje nudi 6210 Navigator, ali ništa od toga. Mnogi su ljudi lenji da sa sobom nose fotoaparat, a i kad reše da ga ponesu, uvek je tu problem sa polupraznom baterijom… a gde smo tek memorijsku karticu zaturili. Činjenica je da niko ne može ni da predpostavi koliko je milijardi fotografija poslednjih par godina snimljenom mobilnim telefonima i da tu mogućnost nikako ne treba dezavuisati. Sve dok je dnevno svetlo relativno jako, fotke koje daje 6210 mogu komotno da se štampaju čak i na neki veći format od 10 x 15. Odlično će izgledati i na ekranu računara, a kamoli na ekranu telefona. Ipak, kako mrak padne, veća ISO osetljivost i, ipak, slabašan “blic” ne može da održi nivo kvaliteta fotografija koje su preko dana zaista vrlo dobre. Možda 6210 Navigator nije telefon sa najboljom kamerom na svetu, ali ni jednog sekunda je se ne treba stideti, jer je ona zapravo veoma upotrebljiva, čak i za neke polu-ozbiljne namene, ali samo preko dana.
6210 Navigator snima i video klipove i to u VGA (640 x 480) rezoluciji sa 15 slika (frejmova) u sekundi i generalno je kvalitet veoma dobar za jedan mobilni telefon. Sa prednje strane nalazi se još jedna kamera, ali ona ima funkciju samo za video pozive.
30 sec 640 x 480 video klip. ~ 11 megabajta. MP4 ekstenzija.
6210 Navigator dolazi sa S60 3rd edition Feature Pack 2. Ukoliko ste malo zbunjeni nomenklaturom, pokušaćemo ukratko da pojasnimo. U pitanju je 9.3 verzija Symbian operativnog sistema ili 3.2 verzija S60 označavanja. Inače, u pitanju je poslednja revizija operativnog sistema “pametnih” telefona. I pored ovog telefona nalazi se još na sledećim modelima: Nokia 5320 XpressMusic, Nokia 6220 Classic, Nokia 6650, Nokia N78, Nokia N96, Samsung INNOV8. Inače, nagađa se da se već sprema peta revizija S60 softvera kod koje će glavna osobina biti sistem prilagođen ekranima osetljivim na dodir (što je još jedan dokaz da na relaciji PDA i mobilni telefoni i dalje nisu raščišćeni svi računi, jer su PDA telefoni počeli da “uzimaju” neke osobine običnih mobilnih telefona – ali o tome nekom drugom prilikom). Ne, ni mi ne znamo šta je sa četvrtom generacijom, osim što se negde spominje već mnogo puta spomenuta stvar, da je u pitanju to što broj četiri predstavlja nesreću u nekim kulturama (Japan). Ovo nama jeste poznata činjenica, ali ne verujemo da će zbog toga u buduće developeri da izbegavaju i kodna imena softvera.
Što se tiče sistema i novina nove edicije sistema, verujte nam, moguće je napisati kompletan test sa mnogo više sirovog teksta nego što je u ovom opisu. Što se tiče novina, sve je podređeno multimedijalnom doživljaju, što se i moglo očekivati. Pored toga, treba imati na umu da određene mogućnosti zavise i od hardverske izvedbe mobilnog telefona. Tako, recimo, sistem ima opciju da se automatski prebacuje iz portret u pezaž mod, ako u telefonu ima orijentacionog senzora (6210 Nav ima orijentacioni senzor). Takođe, ako telefon ima kursorski taster osetljiv na dodri, moguće je kretanje kroz menije (vrtenjem palca u krug) kao kod IPod muzičkih uređaja (Navigator ovo nema). Još neke zanimljive novine su svode se na grafički interfejs, pa tako je moguće imati 3d meni ili zaseban meni (takođe 3d) sa multimedijalnim i zabavnim sadržajem. Sve u svemu, nove opcije i mogućnosti su logičan i očekivan korak u revoluciji sistema pametnih mobilnih telefona i moramo dodati, jako dobro urađen.
Posle dugo godina razvoja i raznih edicija i dodataka, danas se može reći da je S60 platforma odlična. Vremenom su dodavane bitne stvari, izbacivane one pogrešne, rupe su krpljene, a sitnice ispeglane i uglačane. Sada S60 sistem izgleda kao da su vrhunski programeri godinama pripremali skoro pa savršen sistem dok ga nisu takvog i napravili – uopšte ne izgleda kao sistem koji je godinama morao da prođe sito i rešeto kako bi ostavio dobar utisak na svakoga. Takav je slučaj danas. Ako ne možete da smislite ovakav operativni sistem, onda definitivno imate nešto loše protiv Symbiana, Nokie i slično. Mi tvrdimo da je ovo, iako ne savršen, odličan sistem za sve one koji žele zahtevne aplikacije ili multimedijalnost na uređaju koji svuda nosi sa sobom. Naravno, ima velikog suparnika u vidu Windows Mobile uređaja koji, iako malobrojniji, nikako ne žele da popuste i svakodnevno napreduju. Ukratko rečeno, gotovo sve stvari koje treba ili možete da uradite na ovom telefonu su postavljene na logično mesto, lako se dolazi do njih i na kraju lako se svim tim stvarima upravlja. Naravno, ovo nije telefon za početnike, već za one koji žele nešto naprednije, a reči “početnik” i “napredno” nikada nisu išle zajedno.
GPS, multimedija
Nokia 6210 Navigator može da bude odličan navigator, ali ne onako kako je to Nokia zamislila. Makar ne u Srbiji. Evo u čemu su problemi. Pre svega, Nokia za svoje mape i softver traži novac u zamenu. To je i u redu i nije, ali treba znati da se uz 6210 Navigator dobija 6 meseci besplatnog korišćenja. Nakon toga, imate opciju od 3 ili od 12 meseci, koje treba platiti. Drugi problem u tome je što Nokia Maps 2.0 traži konstatnu vezu sa internetom putem treće generacije mobilnog povezivanja. Ova veza sa internetom takođe može da vas košta, kada softver povuče mape koje nemate ili 3d mape sa interneta. Kada na to dodate da telefon ne kešira mape i ostale stvari koje mora da skine, dolazi se do zaključka da će vas to koštati više nego što ste u prvi mah pomislili. Ako na to dodamo da softver ima loših strana (stalno podešavanje access pointa, npr) kao i dobrih (kompas, npr), smatramo da je celo ovo integrisano rešenje zbog kojeg telefon zapravo i dobio sufiks Navigator pomalo slabašno. Ipak, ne očajavajte. Postoji rešenje koje se zove Garmin i poslednja revizija je prilagođena da može da radi na 9.3 Symbianu i taj softver je najbolje što možete imati u džepu kada je reč o navigacijama.
Što se tiče slušanja muzike i gledanja video klipova, situacija je sledeća. 6210 ima relativno dobre softverske predispozicije za puštanje muzike, jer ima raspored biranja pesama prekopiran sa iPoda i sličnih muzičkih plejera. “Problem” koji se ovde javlja u tome što morate da imate pedantne tagove na svojim pesmama, kako ne bi na pogrešnom mestu tražili pesma, ali to nije problem Nokie, nego samih mp3 fajlova. Slušalice koje se dobijaju uz telefon su prosečne i na njima (njihovom kablu) nema kontrola reprodukcije. Izlaz telefona je 2.5 mm i generalno utisak koji ostavljaju slušalice u pakovanju nije sjajan. On se može popraviti kvalitetnijim slušalicama, ali opet ne treba očekivati čuda, mada uz malo truda i dobre softverske predispozicije, 6210 Navigator može da bude solidan muzički plejer. Što se tiče puštanja video klipova, tu je situacija već različita kako od formata u kom su klipovi, tako i od softvera koji koristite za tu priliku. Ono na šta smo hteli da skrenemo pažnju jeste izuzetno lako puštanje klipova sa megapopularnog Youtubea koji se, na neki način, kada se izaberu na sajtu, automatski strimuju u Real player, što je veoma lepo i prosto urađeno. Šteta samo što 6210 nema Wifi, pa jedini način ovog gledanja video klipova je 3G konekcija na internet, a to ćete osetiti na kraju meseca.
Utisci
Pre nego što damo završnu reč, treba li da spominjemo da nikakve probleme oko prijema, glasnoće u slušalici, jačine zvona i generalno uobičajenog “telefonskog” korišćenja, nismo primetili. Ipak je ovo previše ozbiljan telefon da bi Nokia na ovim osnovnim stvarima kiksirala. Kako ukratko opisati odličan telefon koji možda nikada nije trebao da se pojavi? Šta to znači? Već smo spomenuli da je 6110 Navigator bio dobar telefon, ali pomalo marginalan, kako kada je reč o broju prodatih primeraka, tako i kada se pogleda utisak koji je ostavila na telefonske zaljubljenike. Nokia je sa modelom 6210 pokušala da postavi “Navigatore” na stabilnije noge, ali mora se priznati, sa ne baš precizno osmišljenom strategijom. Kao što smo već konstatovali, ovo je ništa drugo nego pametni telefon sa GPS čipom. Odličan telefon, ali opet preslab navigator. Već smo rekli da je Nokia softver za navigaciju ipak suviše komplikovan i da će vas koštati, odma što se tiče internet protoka, a posle 6 meseci i kad vam istekne inicijalna licenca. Ako Nokia planira da izbaci neki budući 6310 Navigator neka se dogovori sa Garminom da implementira njihov softver i rešili smo problem. Naravno, bez ikakvog ograničenja i bez potrebe za internet konekcijom.
Ovaj telefon je daleko od lošeg, zapravo – mogli bi da konstatujemo i da je odličan. “Problem” je u tome što Nokia izbacuje previše dobrih pametnih mobilnih telefona na S60 platformi, pa nam se čini da je za 6210N ostalo premalo mesta na tržištu. Zahtevni korisnici će gledati novu N seriju ili malo sačekati na modele iz nove E serije koje svi željno iščekujemo. Ipak, ukoliko vam se ovaj telefon dopada (a nama se dopada), svakako ne morate odustati od kupovine. Telefon sve osnovne i naprednike “phone” funkcije radi savršeno. Poslednja verzija S60 softvera je donela mnogo zanimljivih sitnica i ispeglala još toliko loših osobina. Nokia 6210 Navigator je i odlično konstruisan telefon, veoma dobro leži u ruci i ima skoro savršenu tastaturom i jednako dobar slajder mehanizam. Kamera je na nivou jeftinih digitalaca od pre nekoliko godina, ali samo ako je koristite pod danu. Uveče je tu samo da posluži, a preko dana daje jako lepe rezultate – još ako ste vični Photoshopu ili nekom sličnom programu, moći ćete da izvučete još bolje rezultate. Ekran je dobro odmeren i što se veličine tiče i što se rezolucije tiče, a softver je prilagođen 240 x 320 rezoluciji u potpunosti. Čak i za navigaciju ćete i na ostale Nokie “morati” (naš utisak) da nabavite Garmin softver, pa ako to uradite i sa 6210 i on će postati pravi Navigator. Baterija je veoma dobra – 20 sati za muziku ili 3 sata za navigaciju možda ne deluje impresivno, ali ni “standalone” GPS uređaji teško prebacuju 3 sata navigacije bez da se napune preko mesta za upaljač u automobilu. Sve u svemu, odličan Nokia telefon, koji, procenjujemo, neće proći ništa bolje od prethodnika i to samo iz razloga što već ima previše pametnih Nokia telefona.
Za:
kvalitet izrade
tastatura
ekran
baterija
kamera
GPS prijemnik
operativni sistem i softver
performanse
Protiv:
nema WiFi
softver za navigaciju
dimenzije
Mobilni telefon na test ustupila Nokia.