Nokia 6710 Navigator

Nokia 6710 Navigator

N6710 je treći Nokia mobilni telefon koji u svom nazivu ima dodatak "Navigator". Sigurno da svaki napredni Nokia mobilni telefon zahteva pažnju, iako se u poslednje vreme ne može reći da Nokia dovoljno brzo ide u korak sa trendovima. U moru telefona i u opštem razvoju hardvera i softvera mobilnih telefona, sve teže je napraviti pravilan zaključak i postaviti se u "kožu" nekoga ko sve to posmatra povremeno i sa strane. Nokia 6710 Navigator može da

    Sadržaj

      Branko Mitić

      Nokia 6710 Navigator

      Nokia 6710 je treći Navigator mobilni telefon najvećeg proizvođača mobilnih telefona na svetu. Prva dva modela su bila 6110 i 6210 Navigator. Sufiks Navigator je možda malo bio pretenciozan, pogotovo iz ugla korisnika mobilnog telefona i navigacije u Srbiji. Naime, telefoni su dolazili sa Nokia Maps (2.0) aplikacijom koja u osnovi jeste bila dobra, ali je iz našeg ugla imala nekoliko nedostataka. Aplikacija za mape i navigaciju je zahtevala povezivanje na internet kako bi radila. Iako je bilo određenih uputstava da se konekcija sa internetom umanji ili čak zaobiđe, ni na jedan način nije mogla da se 100% eliminiše, što u našim uslovima korišćenja mobilnog telefona, gde u 2010. godini još uvek tek nekoliko paketa mobilnih operatera nudi razumno uračunat data protok, nije bilo za pohvalu.

      Mapa Srbije je u startu bila diskutabilnog kvaliteta, ali je vremenom poboljšana i dovedena je do vrlo dobrog kvaliteta. Pojedine stvari, kao što su informacije o gustini saobraćaja, još uvek nisu zaživele za naše područje, ne samo na Nokia Navigator telefonima, nego ni u jednom obliku GPS navigacije. Uz sve ovo treba dodati pojedine dodatne troškove koje je Nokia zahtevala u vezi sa korišćenjem Nokia Maps (a koji su se vremenom smanjivali ili ukidali). Kada sve ovo sabere, objektivno se postavljalo pitanje po čemu se Nokia Navigator telefoni razlikuju od neke druge Symbian Nokije sa GPS prijemnikom u sebi. Pogotovo iz perspektive srpskog korisnika.
       

      Uz poštovanje prema kompaniji Nokia, Navigator mobilni telefoni su za nas oduvek bili “samo” Symbian mobilni telefoni sa GPS čipom. Smatramo da smo valjano obrazložili zašto je to tako iz našeg ugla gledanja. Međutim, to nije razlog da o ovim telefonima mislimo išta loše ili da ih u startu eliminišemo. Nokia 6110 i 6210 Navigator telefoni su bili hardverski kvalitetni, pa verujemo da je takav slučaj i sa novim 6710. Symbian jeste vremenom trpeo teške udarce, najviše zato što su drugi krupnim koracima napredovali, ali kada se realno pogleda, Symbian je danas u potpunosti sazreo operativni sistem koji možda ne nudi atraktivnost, ali nudi stabilnost, performanse i solidnu pozadinu raspoloživih aplikacija iza sebe.

      Kako smo u poslednje vreme probali neverovatne i sigurno najbolje telefone današnjice, sigurno da nas 6710 Navigator neće oboriti sa nogu. Ali to mu ni nije posao, telefon jednostavno nije klasa HTC HD2, N900, Google Nexusa… Da ne bi bili optuživani da poštujemo samo one senzacionalne telefone, koje ne može baš svako da priušti, a neko prosto ni ne želi zbog toga što su isuviše napredni, predstavljamo vam Nokiu 6710 Navigator koja deluje kao običan telefon, ali je u stanju da “uradi” mnogo više od onoga što mogu telefoni koji su joj naizgled slični.

      Tehničke karakteristike
       

      Nokia 6710 Navigator

      dimenzije

      104.8 x 50.1 x 14.9 mm

      masa

      124 g

      oblik

      slajd

      baterija

      BL-5F – LiIon 950 mAh

      ekran

      2.6″, 240 x 320 tačaka

      pomoćni ekran

      ne

      kamera

      5 MP – 2592 x 1944 tačaka

      prednja kamera

      da – QVGA

      procesor

      ARM 11 600 Mhz

      memorija

      50 MB

      proširenje memorije

      Micro SD – 4 GB uz telefon, do 16 GB proširenje

      zvučnici

      mono

      format melodija

      polyphonic, MP3

      priključak za slušalice

      3.5 mm

      sistem

      Symbian 9.3 – rel. 3.2

      accelerometer – orijentacioni senzor

      da

      konekcije

      USB, Bluetooth, WiFi

      prenos podataka

      GRPS, EDGE, 3G (HSDPA, 10,2 Mbps, HSUPA 2 Mbps)

      GPS

      da, A-GPS

      poruke

      SMS, MMS, IM

      email

      da

      FM radio

      stereo, RDS

      Dizajn, hardver

      Sadržaj pakovanja Nokie 6710 je prilično bogat, što je očekivano, obzirom na dodatne stavke potrebne za korišćenje telefona u automobilu kao navigacije. U kutiji nalazimo: telefon Nokia 6710, stereo slušalice HS-48, nosač za vetrobran koji je sastavljen iz dva dela – CR-111 i HH-20, Micro-USB kabal CA-101D, punjač AC-8, bateriju BL-5F, 4GB Micro SD karticu, DVD i kratko uputstvo, i punjač za automobil AC-4. Pakovanje je definitivno ono po čemu se Navigator telefoni razlikuju od drugih Nokia sa GPS čipom, jer se uz njih dobija nosač za vetrobransko staklo i punjač za automobil, kao kod standardnih navigacionih uređaja. Zbog toga definitivno treba pohvalitit Nokiu.

      Nokia 6710 dolazi u dve boje, a kako su one specifične i kako mi nismo modni novinari, nećemo pokušati slovima da opšiemo te specifične boje, već ćemo samo reći da je jedna svetlija, a druga tamnija nijansa. Mi smo na testu (i ono što možete na slikama da vidite) imali svetliju varijantu. Dizajn 6710 je u neku ruku očekivan i prati linije svoja dva prethodnika. Nokia se odlučuje da svoje Navigator telefone napravi u “slajder” varijanti, a verovatno je razlog za to kako bi telefon što više izgledao kao navigacija dok se koristi za tu namenu (i iz praktičnih razloga kako bi se pogled kroz vetrobran što manje blokirao). 6710 je telefon dopadljivog izgleda, klasičnih linija, ali moderne završnice i generalno lep telefon, ukoliko vam boja ne smeta.

      Što se tiče fizičke izrade, Nokia 6710 je telefon koji je morao da bude za jedan nivo bolji. Kućište je urađeno od plastike, solidnog, mada ne vrhunskog kvaliteta. Telefon nije čvrst koliko bismo voleli da bude, mada je to uvek teško ostvariti kada pravite telefon sa slajderom. Iako je kvalitet slajdera prilično dobar, čini nam se da su dva dela telefona pomalo šuplja unutra, što ostavlja utisak slabije fizičke izrade s jedne strane, ali isto tako govori o tome da je 6710 mogao da bude bolje upakovan, pa samim time i zapreminski manji. Nećemo biti previše oštri, za time nema potrebe, ali ponovićemo još jednom da je 6710 Navigator mogao da bude nešto kvalitetniji što bi se reklo “u ruci”.

      Završna obrada je dobra i izrazito precizna. Tastatura je po našem mišljenju vrlo dobra i generalno Nokia na ovom polju retko greši, osim kada fukcionalnost tastature ne žrtvuje zarad dizajna. U ovom slučaju je tastatura standardnog izgleda i oblika, pa je samim tim bilo malo mesta za greške. Tasteri gornjeg dela telefona su možda nešto slabiji u odnosu na numeričku tastaturu, odnosno zahtevaju malo više vremena za navikavanje, ali i dalje ostavljaju dobar utisak. Kursorski taster je prilično dobar.

      Ostatak telefona je uobičajen. Na desnom boku vidimo vol +/- kontrolu i taster kamere koji ima dva nivoa – prvi za autofokus, a drugi za okidanje. Sa donje strane je mikrofon i mesto za skidanje baterije. Na levom boku iza prilično lepo zamišljene plastične zaštite nalazimo Micro-USB priključak i mesto za MicroSD karticu (uz telefon dolazi 4GB MicroSD kartica). Sa gornje strane su 3.5 mm priključak za slušalice i priključak za punjač. 6710 nema specifičan Nokia taster za uključivanje/isključivanje telefona i menjanje profila.

      Povećanje ekrana je značajna novina u odnosu na prethodnike, jer je sada ekran veliki 2.6″. Možda nekome to ne zvuči kao značajno unapređenje, ali za telefon sa fizičkom tastaturom, 2.6 inča dijagoanla ekrana je odličan rezultat i po današnjim standardima. Rezolucija ekrana je nešto što bismo želeli da je veće, a iznosi standardnih 240 x 320 tačaka. Rezolucija je sigurno glavni razlog zašto je sam kvalitet prikaza tek iznad prosečan. U poslednje vreme navikli smo na veoma male tačke ekrana mobilnih telefona, što doprinosi kvalitetu prikaza. Samom ekranu nemamo šta više da zamerimo, jer pruža dosta dobar prikaz, mada kao i većina ekrana nije sjajan u borbi protiv odsjaja, odnosno kada je direktno izložen jakom izvoru svetla.

      Operativni sistem

      Precizna oznaka operativnog sistema ovog telefona je: Symbian 9.3 – S60 3rd edition, Feature Pack 2. To je poslednja verzija Symbian operativnog sistema, ako ne računamo verziju prerađenu za mobilne telefone sa ekranom osetljivim na dodir. Za Symbian se može reći da je najstariji i najrasprostranjeniji napredni operativni sistem za mobilne telefone. Svakako da se i Windows Mobile tu nešto pita, ali postoji nekoliko razlog zbog čega ta titula ne ide WM operativnom sistemu. WM operativni sistem je nekada bio sistem za PDA uređaje, pa je vremenom evoluirao u sistem mobilnog telefona, a drugi razlog zbog čega je Symbian ipak lider kada je o kvantitetu reč, jeste to da je Symbian duži niz godina najprodavaniji napredni operativni sistem i to sa ogromnom prednošću u odnosu na konkurenciju (koja se – prednost – istina topila poslednjih par godina).

      Ovaj sistem nikako ne može da se poredi sa iPhone OS ili poslednjom verzijom Androida. Naravno, delom zbog toga što ovi sistemi pokreću fizički drugačije uređaje, ali najviše zbog toga što Symbian igra na kartu klasičnog izgleda i korišćenja menija, opcija i aplikacija. Ponajviše, čini nam se, kako oni koji nikada nisu koristili napredan mobilni telefon ne bi bili uplašeni posle prvog kontakta sa Symbian telefonom. Možda se neko sa nama neće složiti, ali mi ćemo svaki noviji telefon sa adekvatnim hardverom koji ima Symbian OS nazvati naprednim mobilnim telefonom. Symbian ima veliku istoriju aplikacija iza sebe, što zabavnog, što korisnog karaktera.

      Performanse sistema su dosta dobre, a brzina obavljanja raznih zadataka je stabilna. 6710 iako prilično brz, nije munjevito brz, što niko neće zameriti obzirom da su performanse konstantne, ma kako opteretili vaš telefon. Osnovna forma izgleda, menija, aplikacija i podešavanja je već dosta godina poznata. S jedne strane, neko će se možda požaliti na monotonost, ali mislimo da takva zamerka ne bi bila na mestu, jer praktičnost mora da bude na što boljem nivou – što se Symbian odavno postigao. Istina, ponekada se stiče utisak da se neka opcija ili podešavanje teže nalazi ili da na nekom mestu ima previše ikonica. To je tačno, ali ne bismo mogli bilo koga za to da okrivimo. Naime Nokia se trudi da Symbian u osnovi obogati velikim brojem aplikacija i alata, pa se tako stiče utisak da su neke stvari nagomilane.

      Osnovne stvari kao što su imenik ili SMS su dosta dobro urađene. Štaviše, što se imenika tiče, ne možemo ni jednu manu da mu nađemo, bilo da je reč o unosu podataka, pretrazi ili promeni. Što se SMS tiče, loša vest za iPhone i Android ljubitelje jeste da je SMS poruke nisu sortirane po kontaktu (threaded), nego po vremenu kada je SMS stigao – u prevodu, raspored SMS poruka je klasičan. Threaded raspored SMS poruka je odličan i ima sve više pristalica, pa je moguće da će neko ovo videti kao manu 6710.

      Imenik i kalendar smo “povukli” sa Gmaila, odnosno sinhronizovali putem Exchange opcije. Nismo naišli ni na jedan problem (osim što Gmail exchange nije baš lako podesiti ukoliko to ranije niste radili), a svi podaci su se bili pohranjeni u telefon. Što se tiče Google Mail opciju, nju nismo koristili putem exchange (čini nam se da tako ni neće raditi), već smo samo ušli u Mail deo sistema. Dobra vest je da je dovoljno samo ukucati email adresu i šifru, a telefon će se za ostalo pobrinuti. Istina, ovo će danas učiniti mnogi telefoni, ali i dalje to treba pohvaliti, obzirom da se sećamo da nije baš mačji kašalj “peške” podesiti Gmail.

      Ono što Nokia sve agresivnije forsira jeste Ovi. Ovi je internet servis koji objedinjuje mnoge stvari. Daleko od toga da Ovi kao servis ne valja, ali čini nam se da će proći još dosta vremena dok nam Ovi ne postane svakodnevnica, obzirom da je u pitanju zaista obimna stvar. Koliko je se Nokia orijentisala ka Ovi trendu i brendu, pokazuje da se treća verzija Nokia Maps više ne zove tako, već se zove Ovi Maps. Ovakva politika poslovanja je očekivana, jer smo slične poteze viđali na drugim mestima. Ono što Ovi može u budućnosti da učini posebnim (ako ne i u sadašnjosti) jeste količina Ovi potencijalnih telefona širom sveta. Mnoge softverske i uslužne stvari Nokia telefona, ako već nisu, postaće Ovi. Period totalnog prilagođavanja može da potraje, ali na kraju će i Nokia i korisnici od toga imati koristi.

      Multimedija, web, navigacija

      Nokia 6710 Navigator na sebi ima kameru maksimalne rezolucije 5 MP. Objektiv kamere ima autofokus, a pored njega se nalazi LED kao zamena za blic. Objektiv kamere je potpisan imenom Carl Zeiss i nek nam oprosti Nokia, ali je u pitanju klasičan marketinški potez. Ovo veliko ime prosto ne doprinosi boljem kvalitetu fotografija i mislimo da nema smisla da stoji – ne na ovom, nego na bilo kom mobilnom telefonu. Prava Carl Zeiss oprema oprema košta 10 i (mnogo) više puta nego cela Nokia 6710. Na stranu sa objektivom, 6710 pruža solidne 5MP fotografije. Primetili smo da su slike izrazito naoštrene, vrlo moguće i više nego što je trebalo. To oštrenje ističe šum u pojedinim delovima fotografija čak i pri jakom dnevnom svetlu. Iako smo viđali bolje fotografije od 5 MP, moramo priznati da 6710 sasvim lepo fotografiše kada se na raspolaganju dovoljna količina svetla. Odsustvo pravog blica i većeg senzora/objektiva (kao i kod 99% mobilnih telefona) čini da 6710 Navigator nije dobra kamera u situacijama teških (slabih) svetlosnih uslova.

      Pretraga web stranica je na nivou očekivanom od jednog Symbian mobilnog telefona. 6710 Navigator nema prikaz flash u web browseru pa ćete tako za potpuno prikaz određenih strana biti uskraćeni, ali treba napomenuti da je broj telefona koji uspešno prikazuju flash na web stranama izuzetno mali. 6710 Navigator može da prikaže i komplikovanije strane, neke gotovo bez greške, neke sa greškama, zavisno od slučaja do slučaja. Daleko od toga da vas telefon tera da gledate samo “m.” bazirane strane, ali će surf biti daleko lakši ukoliko pretraživaču olakšate posao. Učitavanje strana je standardno sporije. Na ovaj aspekt nismo toliko obraćali pažnje do sada, ali od kada smo probali Nexus One, koji je pokazao da telefon može da učiva web stranu jednako brzo kao PC, setili smo se koliko mobilni telefoni generalno sporije učitavaju strane. Za jedan telefon sa 2.6″ ekranom koji primarno nije ni namenjen za intenzivan surf, možemo da kažemo da 6710 ima dobar browser, ali jasno je da on nije u rangu aplikacija za pregled interneta na mobilnim telefonima sa naprednim OS i velikim ekranima osetljivim na dodir.

      Muzički plejer je nepromenjen od kada smo prvi put videli ovu verziju Symbiana. Plejer je klasično zamišljen, ali nemamo mu šta posebno zameriti, obzirom da su gotovo svi muzički plejeri u telefonim danas zamišljeni po principu tagova. Slušalice koje se dobijaju uz telefon su solidnog kvaliteta, a moramo reći da 6710 Navigator ima prilično dobar audio izlaz. 6710 ima Stereo FM sa RDS. Pregled fotografija je takođe jednostavan, bez nekih posebnih mobućnosti, ali isto tako bez potrebe za navikavanjem i ne predstavlja problem da se koristi.

      Jedna bitna novina koju ni slučajno ne smemo da zaboravimo, jeste područje malo ispod ekrana koje je osetljivo na dodir, a koje služi za zumiranje. Zumiranje se odvija klizanjem prsta levo desno, a to možete koristiti prilikom pregleda fotografija, web strana i GPS navigacije u Ovi Maps (za ostale aplikacije je već pitanje podrške od proizvođača softvera). Ovaj način zumiranja je dosta dobar, mada zahteva malo navikavanja, odnosno preciznosti, ali proces privikavanja traje prilično kratko.

      6710 Navigator poseduje GPS prijemnik, sa A-GPS opcijom za brži GPS lock. Preinstalirana aplikacija za navigaciju je Ovi Map 3.0. U pitanju je treća verzija Nokia Maps aplikacije, koja je sada preimenovana, a razlog za to smo već objasnili. U pitanju je sada već fantastična aplikacija, a isto može da se kaže i za mapu Srbije. Kao što smo već rekli, iz našeg ugla gledanja, koristiti Nokia Maps, odnosno sada Ovi Maps nije najpraktičnije rešenje, jer je neophodna stalna konekcija sa internetom. Istina, postoje načini kako da se data protok smanji i kako da se zahtevanje interneta od aplikacije minimizira, ali ni na koji način nije moguće u potpunosti naterati Ovi Maps da radi offline. Nećemo to u potpunosti uzeti za zlo, jer svakodnevno sve veći broj ljudi ima pakete sa data protokom. Iznad svega, Ovi Maps je sjajna aplikacija sa mnogim mogućnostima, a kvalitet naše mape nikako nije zanemarljiv. Raspoloživost mapa cele Evrope, a i šire, je takođe za pohvalu. Ovi Maps 3.0 je navigacija vredna vašeg data protoka (ukoliko ga skupo ne plaćate), ali ukoliko želite da izbegnete te probleme, srećom je na 6710 Navigator moguće instalirati brojne aplikacije za navigaciju, od kojih Garim i NDrive imaju detaljne mape Srbije.

      Utisci

      U moru telefona i u opštem razvoju hardvera i softvera mobilnih telefona, svakoga dana nam je sve teže i teže da napravimo pravilan zaključak i postavimo se u “kožu” nekoga ko sve to posmatra povremeno i sa strane. Nokia 6710 Navigator može da se okarakteriše i kao fantastičan proizvod i kao telefon koji zaista nije ništa posebno. S jedne strane, Nokia 6710 Navigator ima dobar hardver, kvalitetan softver, bogato pakovanje i ime na koje možete da se oslonite. Sa druge strane, ovaj telefon donosi malo toga novog u odnosu na 6210 Navigator koji smo prikazali još pre godinu dana. Potrebno je biti temeljan i zagrebati iznad površine, jer, kada se malo bolje pogleda, Nokia 6710 Navigator u odnosu na prethodnika ipak donosi dovoljno toga da se nazove novim modelom. Setimo se da 6210 Navigator nema WiFi, što je za današnje pojmove od naprednog telefona neprihvatljivo. Novi model, Nokia 6710 Navigator ima i veći ekran – možda će neko reći tek 0.2″ – ali ukupna dijagonala od 2.6″ je respektabilna za ovu veličinu i fizičku izvedbu telefona. Kada se na ovo doda Ovi Maps 3.0 ili slider zoom, kao i bolja kamera, brži rad i noviji interfejs, dolazimo do zaključka da je 6710 Navigator solidno unapređen telefon i kvalitetan naslednik Nokia 6210 Navigatora.
       

      Klasične “telefonske” operacije Nokia 6710 Navigator radi na odličan način. Prijem signala je bio stabilan, u slušalici smo imali dosta kvalitetan zvuk, a niko nam se tokom testiranja sa druge strane nije žalio da čuje bilo kakve anomalije. Mono zvučnik telefona čisto i glasno se čuje, pa je samim tim i zvono može da bude glasno ukoliko vam je to potrebno. Kamera je dosta dobra, mada smo videli bolje 5MP kamere, moramo se reći da je ova kod Nokia 6710 Navigator telefona veoma upotrebljiva i da mogu da se dobiju odlični rezultati ukoliko su svetlosni uslovi dobri (što zahteva faktički svaki mobilni telefon za slikanje).

      Činjenica je da testirani Nokia 6710 Navigator može svašta da uradi, ali isto tako da nije jedini mobilni telefon na svetu – štaviše, nalazi se u moru sličnih i veoma sličnih modela, čak i iz sopstvene familije proizvoda. Konkurencija je ogromna, a ponuda beskonačna. Mnogi telefoni danas imaju i GPS i WiFi i napredni operativni sistem. Čini nam se da je osnovna stvar koja bi trebalo da vas približi ili odvoji od Nokia 6710 Navigator telefona – njegova cena. Ukoliko ga nađete relativno povoljno, obavezno ozbiljno razmotrite da ga nabavite. Ukoliko, pak, smatrate da nije najpovoljniji, ali vam se iz objektivnih razloga dopada, znajte da je u pitanju veoma dobar telefon, samo što ne donosi nešto što do sada nismo videli, čak i u okviru cenovnog ranga i klase kojoj pripada. Na tržištu je još mnogo telefona koji mogu da urade ono što Nokia 6710 Navigator može – po istoj ili jako sličnoj ceni, iako je jasno da je, posmatran zasebno, Nokia 6710 Navigator telefon sa solidno dugom listom kvaliteta i jako kratkom listom mana, a to se ne može ignorisati.

      Za:

      – ekran
      – kamera
      – WiFi, A-GPS
      – accelerometer
      – tastatura
      – FM radio
      – bogato pakovanje

      Protiv:

      – fizička izrada bi trebalo da bude bolja
      – Ovi Maps zahteva vezu sa internetom
      – video snimci
      – podržani video formati “out of the box”

      Telefon na test ustupila Nokia.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra