Nokia 6760

Nokia 6760

[34953] Nokia N9 smartfon u prodaji u Singapuru - nokia_n9_smartfon_u_prodaji_u_singapuru
[34902] Nokia bira novu melodiju zvona svojih telefona - nokia_bira_novu_melodiju_zvona_svojih_telefona
[34778] Sinoć je održano finale Nokia Angry Birds Šampionata u Srbiji - sino_je_odrzhano_finale_nokia_angry_birds_shampionata_u_srbiji
[34726] Nokia predstavila tri nova pametna telefona sa Symbian Belle operativnim sistemom - nokia_predstavila_tri_nova_pametna_telefona_sa_symbian_belle_operativnim_si
[34

    Sadržaj

      Branko Mitić

      Nokia 6760

      Novi telefon finske kompanije Nokia ima zaista neobičan koncept za mobilni telefon. Možda ne baš neobičan, ali je jasno da su telefoni ovog tipa su zaista retki. U pitanju je telefon relativno malih dimenzija, pristojne cene i ima kompletnu tzv. qwerty tastaturu. Zahvaljujući ovom hardverskom dodatku, Nokia 6760 spada u klasu takozvanih „messenger“ telefona, a deo zasluga za to ide i na račun preinstaliranih ili integrisanih IM i „social networking“ aplikacija. Tako o podršci za vaše omiljene programe za četovanje i mybooktweet ne treba brinuti, jer Nokiu 6760 pokreće Symbian OS koji ima dugačku listu aplikacija koje možete dodati. 

      Prethnodnih nekoliko meseci imali smo priliku da probamo najnovije napredne telefone koji su na samoj granici onoga što može da se smesti u džep, a služi za komunikaciju. U više navrata smo ozbiljno kritikovali Symbian OS, i to sa razlogom (ili razlozima – prim.ured.). Ovaj, nekada bitan i (za “svoje vreme”) moćan operativni sistem, nije dovoljno razvijan u poslednje vreme, što je uslovilo da podrška kupaca i ljubitelja gotovo nestane. Čak poslednji potezi kompanije Nokia podižu pitanje koliko i ona sama želi da ovaj operativni sistem ostane tamo gde je bio. S jedne strane, desile su se promene u vlasničkoj strukturi Symbiana, a sa druge strane Nokia je uz N900 predstavila novi OS – Meamo. Precizni da budemo, Maemo nije nov operativni sistem, niti je N900 novi koncept telefona, već je u ptianju modifikacija Linux Debian distribucije, koja je već korištena u prethodnim generacijama Nokia tablet uređaja. Ovaj OS ranije nije nazivan Maemo, ali je prošao već četiri generacije razvoja, pa zbog toga Maemo na Nokia N900 telefonu ima radnu verziju 5. Međutim, činjenica je da je N97 (gde je upravo Symbian optužen za tek polovične ocene ovog telefona) dobio direktnog naslednika u vidu N900, koji je primetno različit u odnosu na N97. 

      Symbian nije dobar izbor operativnog sistema za najvišu klasu “pametnog” telefona i ako se nastavi ovim tempom da kada je razvoj u pitanju, nikako neće imati svetlu budućnost. Smatramo da je Symbian idealan OS za telefon kao što je 6760. Posle možda teških reči, zapitaćete se: zašto? Qwerty tastatura znači napredniju upotrebu nego inače. S druge strane relativno mali i običan ekran (za današnje pojmove), koji nije osetljiv na dodir, ipak ograničava način upotrebe telefona. To znači da je 6760 na pola puta između naprednog i običnog mobilnog telefona. Za takvu primenu, Symbian se čini kao pravi izbor. S jedne strane teško je setiti se vrste aplikacije koju nije moguće staviti na Symbian, dok je klasičan koncept OS pogodan da ne uplaši one koji nisu spremni za korišćenje naprednih mobilnih telefona i operativnih sistema. 

      Specifikacija
       

      Nokia 6760 Slide

      dimenzije

      97.5 x 57.9 x 15.5 mm

      masa

      124 g

      oblik

      bočni slajd

      baterija

      BP-4L – 1500 mAh Li-Ion

      ekran

      2.4″, 320 x 240 tačaka

      pomoćni ekran

      ne

      kamera

      3 MP – 2048 x 1536 tačaka

      prednja kamera

      ne

      procesor

      ?

      memorija

      120 MB

      proširenje memorije

      Micro SD – 2 GB uz telefon

      zvučnici

      mono

      format melodija

      polyphonic, MP3

      priključak za slušalice

      2.5 mm

      sistem

      Symbian 9.3 – rel. 3.2

      accelerometer – orijentacioni senzor

      da

      konekcije

      USB, Bluetooth

      prenos podataka

      GRPS, EDGE, 3G (HSDPA, 3.6 Mbps)

      GPS

      da, A-GPS

      poruke

      SMS, MMS, IM

      email

      da

      FM radio

      stereo, RDS

      Dizajn, hardver

      Pakovanje u kojem dolazi 6760 je standardno i očekivano obzirom se ovaj telefon trudi da bude što je moguće pristupačniji. Pored telefona, diska i uputstva, tu su USB kabal, punjač i slušalice. Slušalice su ujedno i hands-free, jer na sebi imaju mikrofon. Dobro je što dobijate slušalice uz ovaj telefon jer on nema standardni 3.5 mm konektor za slušalice, već malo manje standardan 2.5 mm priključak. MicroSD 2GB je uključena u pakovanje, tačnije odmah je smeštena u telefon. 

      Telefon koji smo imali na testu je kompletno crne boje, a 6760 je još može naći u crvenoj i beloj boji, mada u bilo kojoj varijanti, prednja maska je crne boje. Dizajn telefona je asimetričan, što se retko sreće. Moguće da se nekome neće dopasti, ali prednja crna maska prilično maskira dizajnerske linije. 6760 je po izgledu neutralan i ne ostavlja poseban utisak, odnosno svako će moći da ga prihvati. 

      Plastika je korišćena za izradu kompletnog kućišta. Plastika je dobra kada je završna obrada i kvalitet u pitanju, precizno odmerena kada su u pitanju dimenzije i robusnost, pa se povodom toga nema šta zameriti. Završna obrada je, kao što smo rekli, uglavnom dobra, mada na nekoliko mesta nije u potpunosti savršena. No, nismo videli ništa što bi moglo da smeta, čak i na duže staze. Bočni slajd se relativno lako koristi – u oba smera, mada postoji malo klimanja između gorgnjeg i donjeg dela telefona. Jasni da budemo, Nokia 6760 nije čvrst kao kamen, većina telefona sa bilo kakvim slajd mehanizmom to i nije. Sigurno da je celokupna izrada mogla da bude za jedan stepenik bolja, ali, opet, ne smemo zaboraviti da Nokia 6760 pokušava da ponudi dobar odnos cene i kvaliteta, pa nešto niži kvalitet, za primetno manju cenu, možemo da prihvatimo. 

      Tastatura je odličnog kvaliteta. Iako smo viđali veće qwerty tastature, ova koju poseduje Nokia 6760 je jedna od najboljih koji smo videil. Palčevi lepo leže na tasterima, a „klik“ pruža kvalitetan odziv. Osvetljenje tastature je veoma dobro – jasno, a opet blješti previše. Obzirom na dimenzije tastature, klasu telefona i cenu, moramo sve pohvale uputiti na račun ove qwerty tastature i čak ni onim najzahtevnijim korisnicima dugački mailovi i poruke, kao ni IM chat neće predstavljati problem. 

      Ekran telefona je malenih 2.4“. Danas kažemo malenih, a ne tako davno je 2.4“ bila odlična cifra za ekran u specifikaciji. Istina, BlackBerry Bold 9700 ima ekran koji je tek 0.04“ veći, a na veličinu njegovog ekrana nismo imali zamerke. Razlog za to leži u rezoluciji koja je ovde tek 320 x 240. Dok se 2.4“ danas može preživeti, 320 x 240 je zaista malo. Ne samo za web ili office, već 320 x 240 tačaka na 2.4“ ekranu nudi tačku koja je za današnje mobilne telefone velika. Naravno, kada imate qwerty tastaturu na telefonu, na neki način, to znači da imate veći ekran – svi telefoni sa ekranom osetljivim na dodir (koji nemaju tastaturu) određeni procenat korišćenja imaju do pola ili 2/3 zauzet ekran zbog virtuelne tastature. Na kraju krajeva sa 2.4“ ekranom i celom tastaturom u ovoj (pa i višoj) klasi telefona sasvim lepo može da se “živi”. Šteta što tačka nije malo manja (odnosno što sama rezolucija nije veća), jer bi tako pregled klipova i fotografija bio kvalitetnije iskustvo. Na ostale aspekte ekrana nemamo zamerke. 

      2.5 mm priključak za slušalice se nalazi sa gornje strane. Iako 2.5 mm nije nestandardan priključak i bez obzira što adapter za 3.5 mm nije teško naći, 6760-ici moramo ovde zabeležiti jedan mali minus. Na levom boku telefona samo se iza gumene zaštite nalazi micro-USB priključak. Ovaj priključak isključivo služi za „data“ protok, ne i za punjenje telefona, što je blago iznenađenje, jer smo veći broj telefona poslednjih godinu dana probali koji se pune preko micro-USB priključka. Priključak za punjenje se nalazi sa gornje strane iza gumene zašitet i u pitanju je klasičan Nokia priključak. Kada kažemo klasičan Nokia priključak, mislimo na onaj mali kružni Nokia priključak koji se koristi u poslednje 3-3.5 godine. Što se dodatnih tastera tiče, na desnom boku telefona su volume + / – tasteri i okidač kamere. Ovaj okidač nema dva nivoa, kao što smo na to navikli kod fotoaparata i mnogih mobilnih telefona, iz razloga što kamera 6760 nema autofokus. 

      Operativni sistem

      Operativni sistem ovog telefona je Symbian 9.3 – S60 3rd edition, Feature Pack 2. To je ujedno i najbolji i najsvežiji OS koji može da ima jedan Symbian mobilni telefon bez ekrana osetljivog na dodir. Čini se da o Symbianu sve već znamo i da neka dodatna priča nije neophodna. Symbian OS je i dalje najrasprostanjeniji i najstariji (ako ne računa pre-telefonsku istoriju Windows Mobile OS-a koje su koristili PDA uređaji) operativni sistem na mobilnim telefonima. 

      To znači da je lista aplikacija koju možete na Symbian da stavite praktično beskonačna. Ne možemo da se setimo ni jedne korisne stvari koju možete da uradite sa telefonima top klase, a ne možete sa Symbian telefonima (pod uslovom da imaju sav potreban hardver). Naravno, veliki i touch ekrani top telefona, uz kombinaciju nekih stvari kao što su kompas ili accelerometer, pružaju mogućnosti za neke nove interaktivne aplikacije, ali kada je reč o korisnim aplikacijama i realnim potrebama, Symbian OS se kotira visoko. Naravno, mali ekran u današnje vreme predstavlja ograničenje, ali je qwerty tastatura tu da potpomogne situaciju.

      Nokia 6760 poseduje accelerometer, a najzanimljivija stvar u vezi sa njime je što okretanjem telefona naopako mutirate zvono telefona ili šaljete alarm na „silent“. Naravno, accelerometer služi i za rotaciju ekrana, a ekran se automatski rotira kada se pomeri bočni slajd i izvuče qwerty tastatura. Korišćenje telefona u uspravnom položaju je delimično moguće, ali vam ne preporučujemo osim za primanje poziva i pozivanje nekoga, ali samo ukoliko vam je pri ruci u kontaktima ili logovima poziva. Najveći problem ove konfiguracije telefona i tastature je pozivanje brojeva jer se telefonira uspravno, a brojevi ukucavaju u širokom položaju telefona. Ako spadate među one koji lakše pamte telefone, nego što ih ukucavaju i imenik, bilo bi bolje odmah da imate sve u imeniku. 

      Kada je o imeniku reč (a ujedno i kalendaru), mi smo naš imenik „povukli“ sa GMaila korišćenjem opcije Exchange. Sinhronizacija je prošla bez problema, a možete koristiti pored kalendara i kontakata i GMail email, ali njega preporučujemo posebno da setujete, ne preko exchange, a samo setovanje se svodi na ukucavanje korisničkog imena i lozinke, što u neku ruku jeste postalo svakodnevnica, ali je i dalje za svaku pohvalu. Korišćenje SMS-a je standardno, niti šta fali, niti se šta posebno može izdvojiti. Za one koji polako navikavaju na „threaded“ raspored SMS-ova, sledi blago razočarenje jer su poruke klasično poređane hronološki po prijemu, a ne po kontaktu. Imenik je na prvi pogled klasičan, ali kada malo bolje pogledate, u imeniku dobijate sve što možete da poželite od jednog imenika – sva moguća polja, photo ili video kontakt, pojedinačne melodije, itd. 

      Sam Symbian operativni sistem je kombinacija teksta i ikonica i nije ni malo atraktivan u odnosu na najnovije operativne sisteme i GUI-e. Sa druge strane, mora se priznati da je sistem bogat raznim alatkama i aplikacijama, od kojeg dobar deo ni nema primenu, ali čak i kad se one odstrane ostaje solidna lista korisnih stvarčica, što govori da Nokia pomalo zaostali Sybian želi da održi svežim aplikacijama. Generalno gledano, Nokia mobilni telefoni sa Symbianom su uvek imali dosta alata i aplikacija.
       

      Multimedija, kamera, web, GPS

      Što se multimedijalno-komunikativnog aspekta tiče, Nokia 6760 svašta može da uradi, ali na ovom polju nije baš sjajna. Počnimo od kamere koja ima rezoluciju 3 MP. 3 MP je za mobilni telefon više nego dovoljno, ukoliko objektiv i senzor nisu baš veličine čiode. Najveći problem sa kamerom je što nema autofokus. Mali objektiv znači da je „DOF“ veoma dubok, ali opet, za slikanje ljudi i bliskih objekata pre svega, bilo bi dobro da ima autofokusa. Kvalitet fotografija je još i najbolji od svih osobina kamere. Ovo je poštenih i solidnih 3 MP sa možda malo pojačanim kontrastom i bojama, mada to i ne smeta. Kamera nema ni blic, pa tako na papiru ona deluje za današnje pojmove prilično slabašno, ali u dnevnim uslovima, ukoliko pazite na činjenicu da imate fiksni objektiv, možete da dobijete fine rezultate za mobilni telefon i ne nešto gore od telefona koji imaju na papiru mnogo jaču kameru.

      Pregled fotografija je najobičniji mogući, bez posebnih mogućnosti, a isto može da se kaže i za pregled video materijala. Plejer podržava, pored „mobilnog“ 3gp formata i mpeg4 kodirane video klipove (mada je mpeg4 danas širok pojam i pitanje je šta se sve može pustiti), ali opšte je poznato da za Symbian postoji nekoliko aplikacija koje podržavaju DivX i ostale poznate formate, pa je savet da odmah potražite neki od tih programa. Nokia 6760 snima video klipove u QVGA rezoluciji pri 15 fps i kvalitet je, nažalost, slab. 

      Što se pregleda web strana tiče, čini se da browser nudi prilično koliko je moguće izvući iz 2.4“ ekrana. Kada se strana učita, ona se smajuje kako bi njena cela širina stala na ekran, a pa onda zumirate na onaj deo koji želite, što je princip koji se u praksi pokazao kao dobar. Brzina baratanja web browserom nije na visokom nivou, ali to se može reći za bilo koji telefon koji nema ekran osetljiv na dodir. U svakom slučaju, web browser je daleko od onih na iPhone 3GS, Nokia N900 ili HTC HD2 telefonima, naravno, ali je prilično dobro iskorišćeno ta 2.4“ ekrana i činjenica da se morate kretati po stranama putem kursorskog tastera. Olakšavajuća okolnost za internet je qwerty tastatura koja skraćuje vreme potrebno za pretragu, kucanje šifri i slično. 

      Nokia 6760 poseduje GPS risiver koji uz pomoć A-GPS tehnologije prilično brzo dobija GPS lock, pod uslovom da su uslovi za korišćenje navigacionog uređaja adekvatni. Uz telefon dobijate odličnu Nokia aplikaciju koja je primenjiva i na našim prostorima, ali nije primenjiva iz jednog drugog razloga. Zahteva konstantnu vezu sa internetom, odakle i skida mape i informacije (po potrebi) i time troši dragocene GPRS/EDGE/3G megabajte. Ukoliko imate dosta ovih megabajta uračunatih u paket, tim bolje, ali obzirom da većina nije u takvoj situaciji, dobra je vest da su Garmin i NDrive softverski paketi za navigaciju prisutni za Symbian i one imaju bogate mape Srbije i okruženja. Naravno, što se više približavate Zapadnoj Evropi ili Severnoj Americi to se lista korisnih navigacionih aplikacija povećava.

      Utisci

      Nokia 6760 je prilično specifičan telefon, čak i ako to ne podrazumeva samo činjenicu da se nalazi u vrlo specifičnoj klasi. Uz to je tek jedan od mnogih telefona koji stižu sa Symbian operativnim sistemom i generalno jedan u moru mnogo atraktivnijih naprednih telefona. S toga moramo biti oprezni u zaključku, jer je u pitanju telefon sa se biti oprezan kod zaključka. Jeste, Symbian OS zaista pruža velike mogućnosti, ali ima još dosta telefona sa klasičnom tastaturom, boljom kamerom, lepšim izgledom ili imaju bolji ekran, pa omogućavaju i neke druge napredne opcije (ili ih samo elegantnije obavljaju). Kod Nokie 6760 glavnu ulogu ima tastatura i sve ostale stvari ne smeju da budu toliko bitne. Dobra vest je da je qwerty tastatura na Nokia 6760 telefonu odlična. Precizniji da budemo, ovo je jedna od najboljih qwerty tastatura koju smo ikada probali. Krasi je dobar raspored tastera, udobna je za palce, odličnog klika i kvalitetnog pozadinskog osvetljenja. Ukoliko šaljete mnogo SMS poruka i volite “instant messaging” komunikaciju u pokretu, a ne želite baš da se „otvorite“ za Nokiu N900, 6760 je odlično rešenje. 

      Naravno, ovaj telefon ima svojih mana. Pre svega, mnogima se neće dopasti to što ne može da se koristi u uspravnom položaju. Tačnije, delimično može, ali bolje da ga tako ne koristite. Druga stvar koju će neki zameriti je to što fizički nije baš savršen, najviše zbog toga što ima slajd, ali to je slučaj sa većinom telefona koji imaju slajd mehanizam. Kamera, makar na papiru deluje slabo, ali sa druge strane pruža upotrebljivu rezoluciju od tri megapiksela koji preko dana mogu da budu veoma od koristi.

      Ma šta u zaključku pisali, glavna stvar ovog telefona je qwerty tastatura. Ako vam je ona potrebna, a ne želite ili ne možete da izdvojite mnogo novca, 6760 predstavlja retko, ako ne i jedino rešenje. Iako je 6760 jedan od najjeftinijih telefona sa celom tastaturom, njegova tastatura je odlična. Dobra strana telefona je što ima GPS, loša je što nema WiFi. U principu, ovim konekcijama pridajemo jednak značaj. 6760 nije veliki potrošač, a ima bateriju velikog kapaciteta, pa nemojte se čuditi ukoliko ona izdrži i četiri dana normalnog korišćenja, što je fantastičan rezultat. 6760 je telefon pre svega ukoliko puno kucate SMS, mailove i IM. Srećom, 6760 može da uradi još mnogo stvari sa strane, zahvaljujući tome što ima Symbian OS, koji je možda za neke standarde slabiji, ali je za ovaj tip telefona idealno rešenje. 

      Za:

      – odlična qwerty tastatura 
      – trajanje baterije 
      – brzina rada 
      – GPS 
      – aplikacije i mogućnost proširenja 
      – dimenzije 

      Protiv:

      – nema WiFi 
      – korišćenje u uspravnom/klasično položaju 
      – rezolucija ekrana 
      – 2.5 mm konektor za slušalice

      Telefon na test ustupila kompanija Nokia.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra