Nokia 8.1 (Video)

Nokia 8.1 (Video)

Ukoliko volite Nokia brend, sasvim je sigurno da ste ovih meseci imali puno razloga za zadovoljstvo. Oživeli gigant je prosto zapljusnuo tržište novim generacijama mobilnih telefona, osvežavajući svoju ponudu. U takve uređaje spada i onaj koji vam danas prikazujemo – Nokia 8.1. Međutim, za njega važi nekoliko specifičnosti i interesantnih odlika. Šta ga izdvaja iz šume današnje ponude u srednjoj klasi?

    Sadržaj

      Da li je prošao trenutak za kompaniju Nokia? Nakon inicijalnog uspeha i pozitivnog nastupa u prvi mah, usledio je blagi pad tržišnog udela. Hitro se reagovalo i na Mobilnom kongresu smo mogli da vidimo predstavljanje novog Nokia 9 telefona koji smo vam prikazali i na Benchmark YouTube kanalu u sklopu našeg izveštavanja iz Barselone.

      No, šta to znači za Nokia 8 seriju? Doskorašnji top model je dobio naizgled naslednika, Nokia 8.1. Međutim, za razliku od drugih telefona koji su dobili tu 0.1 verziju u smislu da je taj telefon predstavljao bolju, unapređenu verziju, Nokia 8.1 ima malo toga zajedničkog sa Nokia 8 telefonom – štaviše, predstavlja nešto slabiji uređaj, koji menja kategoriju i umesto u višu biva pozicioniran u srednju klasu.

      Dizajn
      Nažalost, na test nismo dobili kompletno pakovanje u kome telefon dolazi, već samo sempl. Stoga nismo sigurni u sadržaj pakovanja na srpskom tržištu. Ipak, ono što sigurno znamo, jeste da će se u pakovanjima nalaziti brzi punjač od 18 W, odnosno 9V 2A. On se povezuje na USB-C port na dnu telefona i brzo dopunjava telefon. Jedino ne znamo sa sigurnošću da li telefon u pakovanju ima futrolu koja bi ga u startu zaštitila od oštećenja.

      Slično kao i drugi Nokia telefoni koji su dobili .1 u oznaci, i 8.1 je dobio izrez na gornjoj strani telefona. Nažalost, činjenica je da je izrez umnogome neminovnost i da tek sada najveća imena svetske mobilne industrije uspevaju da polako eliminišu izrez. Time ova međufaza u razvoju telefona postaje prošlost, što pozdravljamo. Nokia 8.1 ima izrez popriličnih dimenzija.

      Tim rečeno, telefon je izuzetno lep i dopadljiv. Nokia 8.1 telefon karakteriše anodizirani metalni okvir sa dvostrukom nijansom, koji je prošao stroge testove izdržljivosti i otpornosti. Kombinacija privlačnih boja i specifičnog dizajna donosi telefonu prepoznatljivost i jedinstvenu pojavu među brojnim rivalima iz klase. Veoma nam se dopada teget nijansa, koja je zaista izuzetno lepa.

      No, dok prelazimo preko zadnje strane telefona, shvatamo da se posebno ističe izbočina kamera modula. Sasvim logično, to nam se ne dopada i voleli bismo kada bi se eliminisala potreba za velikim izbočinama bilo kog tipa. Takođe, treba spomenuti da je upravo tu, na leđima, smešten skener otiska prstiju. On je pozicioniran na mestu koje mnogi smatraju idealnim – direktno ispod kamera modula, na centralnoj osi.

      Sama izrada telefona je vrhunska, i tu ne treba imati nikakve dileme. Metalni frejm se kombinuje sa NEG staklom na obe strane telefona. Da li je to adekvatna zaštita, vreme će pokazati. Jedno je sigurno – pojava Nokia 8.1 telefona je jedinstvena. Nokia 8.1 telefon definitivno nećete pobrkati sa drugim modelima i tu možda upravo i leži snaga Nokia uređaja.

      Osim USB-C porta, ističemo da telefon može da se podiči i 3,5-mm konektorom za slušalice. Zvučnik je samo jedan i nalazi se sa donje strane telefona, i pri tome je smešten ispod vrlo uskog proreza što možda ne rezultuje nekim posebnim kvalitetom zvuka, ali jeste prilično atraktivno u vizuelnom smislu. Dual SIM slot je hibridnog tipa, tako da bi microSD kartica zauzela jedan SIM slot.

      Ukupan utisak o telefonu je prilično pozitivan, kada je reč o dizajnu i estetici. Upozorili bismo samo da prisustvo stakla na obe strane telefona znači da je on prilično klizav, a pošto ima ispupčenje na kameri, nekako prirodno teži da prokliza u određenu stranu. O tome treba voditi računa.Što se tiče hardvera, u teoriji se može reći da Nokia 8.1 stiže sa najboljim trenutnim rešenjem namenjenim njegovoj kategoriji. S druge strane, bez obzira što iomamo novi čipset namenjen srednjoj kategoriji, brži nego ikada, veoma dobro znate da su kategorije telefona, hardverski posmatrano, poprilično poremećene u prethodnom periodu i da su mnoge granice kakve smo poznavali – nestale.
      n81_spec_s.jpg
      Tako i ovde imamo slučaj da u telefonu zatičemo najnoviju generaciju hardvera namenjenog srednjoj klasi. Snapdragon 710 je stigao, kako bi zamenio čipsetove 6XX serije. U odnosu na njih je 25-30% brži uz unapređenu energetsku efikasnost. 10-nanometarski čipset donosi niz unapređenja i poboljšanja koji će u praksi značiti još bolji, efikasniji, komforniji rad. No, da li će to nešto vredeti onima koji će reći da za 50 hiljada dinara ima i telefona sa još snažnijim hardverom, kao što će sasvim sigurno uraditi poklonici Xiaomi-ja, odnosno Pocophone-a?
      [modul]specifikacija=9635[/modul]
      Snapdragon 710 je osmojezgarni čipset, sa 2+6 kombinacijom jezgara. Radni takt od 2.2 GHz nije nešto neviđeno, ali ne treba strahovati u bilo kom pogledu, bez obzira što dva jezgra rade na 2.2 GHz, a preostalih 6 na 1.7 GHz. Performanse su u praksi odlične, još bolje nego na Snapdragon 600 čipsetovima, što smo i očekivali, bez obzira da li govorimo o procesorskom delu ili o grafici, za šta se stara takođe nov Adreno 616 GPU. Podignuta je primetno i energetska efikasnost uređaja.
      n81_3dmark_s.jpg
      Nokia je opremila telefon sa 4 GB RAMa i 64 GB prostora za skladištenje podataka, pri čemu se prostor za skladište može proširiti putem microSD kartice koja se smešta u hibridni Dual SIM slot. Tačno je da postoji trend da se i u modele srednje klase sada pakuje ili 6 GB RAMa ili više skladišta, ali ostavljamo korisnicima da sami procene kakvi su im zahtevi i potrebe. Naravno, ne sumnjamo da će i ovo biti stavka koja će poklonicima nekih drugih telefona dati municije…
      n81_antutu_s.jpg
      Jedno je sigurno – snage neće nedostajati. Telefon se odlično ponaša u svima scenarijima, pruža odlične rezultate, donosi veoma glatko iskustvo korišćenja. Nema seckanja ni u tragovima, animacije su tečne i zaista nema nikakvih problema u konkretnoj upotrebi.
      n81_geekbench_s.jpgNokia ne odustaje od formule koju smatra dobitnom. Ne čudi nas, s obzirom da tako štedi novac na razvoju i optimizacijama, a istovremeno ne pokušava da menja korisničko iskustvo u odnosu na ono što je Google izvorno zamislio. Naime, svoje telefone oprema stok varijantom Androida i to vidimo kao odličnu karakteristiku kompanijine ponude. Istovremeno, to znači da svi oni koji cene izvorno Android iskustvo – a takvih korisnika nije malo na svetu – mogu komotno da priušte sebi Nokia telefon.
      n81_softver1_s.jpg
      Tako je i sa Nokia 8.1 telefonom. Istovremeno, on je deo Android One programa, što znači da se isporučuje sa čistim Android-om. U konkretnom slučaju, radi se o Android 9 Pie verziji, dakle najsvežijom verzijom. Preporučujemo da pogledate naš prikaz Android 9 operativnog sistema, pošto nema potrebe da se opet ponavljamo vezano za njegove specifičnosti. Ovde nemamo modifikacije ili interfejs, nema kičastih elemenata, bloatware-a, niti ičega što bi usporavalo svakodnevni rad.

      Ipak, postoji jedna razlika, osim izmenjene aplikacije kamere. Reč je o podršci za nekoliko gestova kojima se obezbeđuju dodatne funkcionalnosti telefona. Ovi gestovi sasvim lepo dopunjuju Android 9 sistem, mada ruku na srce nismo sasvim sigurni da li su neki od njih zapravo izvorno deo novog Androida ili nešto što je Nokia dodala. Tako možete okrenuti telefon da odbijete poziv, utišati telfon podizanjem i slično.

      Posebno nam je bilo zanimljivo što je meni telefona bio na srpskom jeziku. Pa tako “Digitalno blagostanje” zapravo motri na razne aspekte korišćenja telefona, upozoravajući vas koliko ste vremena na njemu trošili i na šta ste trošili. Sve u svemu, definitivno nema nikakvih problema, sistem radi brzo i odzivno.

      Takođe, važno je znati da Android One program podrazumeva da će telefon regularno dobijati ažuriranja operativnog sistema tokom naredne dve godine, ali i bezbednosna ažuriranja, u naredne tri godine. Stoga se može reći da su telefoni sa Android One logotipom čak i nešto bezbedniji u odnosu na ostatak tržišne ponude, što može značiti prilikom dugotrajne eksploatacije, kada se jasno pokazuju razlike između uređaja koji se redovno osvežavaju i uređaja koji ostaju “zaglavljeni” u softverskom smislu, čekajući neki kompanijski apdejt.

      Osim brzog generalnog rada, vidljivo je i unapređenje u domenu grafike, pa ćete tako uživati u brojnim mobilnim igrama, ukoliko to želite. Fluidnost je podstaknuta samim interfejsom Android 9 Pie operativnog sistema, pa je pravo uživanje gledati brojne animacije na ekranu telefona, dok se šetate po instancama operativnog sistema i aplikacija koje nudi. Sve u svemu, iskustvo svakodnevnog baratanja telefonom ocenjujemo visokom ocenom.Ekran
      Ekran telefona ima dijagonalu od 6,18 inča i odnos stranica od čak 19:9. U principu, relativno je lako koristiti ga jednom rukom, ali treba znati da je Nokia 8.1 među većim telefonima u tom smislu. Nokia je otišla korak dalje, obezbeđujući ovom IPS ekranu podršku za HDR10 standard.

      Interesantno je da ovaj telefon nema Corning Gorilla Glass staklo, već NEG staklo japanskog konzorcijuma proizvođača displeja. Može biti da će se u praksi pokazati da je ovo bolje rešenje, ali bismo ipak više voleli Corning Gorilla Glass zaštitu u koju bismo se zbilja mogli pouzdati. Odluka da se isto izostavi čudi, tim pre jer na primer telefon Nokia 7.1 koji je jasno niže pozicioniran upotrebljava Gorilla Glass treće generacije.
      n81_ekran_s.jpg
      Šta još dodati? Rezolucija ekrana je 1080 x 2280 piskela, a gustina prikaza 408 piksela po inču. Pokrivenost prednje strane ekranom iznosi 81.2%. Postoji nekoliko opcija za podešavanje i prilagođavanje prikaza. No, to nisu tako bogate opcije kao na, recimo, Samsung i Huawei telefonima. No, pronaći ćete dovoljno toga da možete da prilagodite prikaz svojim željama i potrebama. Ukupan utisak o prikazu je – odličan.

      Audio
      U audio domenu nemamo ništa posebno da prijavimo – uređaj koristi jedan zvučnik korektne glasnoće, a prisutan je i 3.5-mm konektor za slušalice. Nema podrške za FM radio. Utisak je da je ovo rešeno korektno, na nivou onoga što se očekuje u odgovarajućoj cenovnoj klasi.
      n81_audio_s.jpg
      Baterija
      Telefon stiže sa baterijom od 3500 mAh, koja se u praksi pokazala veoma dobro, možda i zbog novog čipseta. Nakon 10-časovne YouTube reprodukcije, preostaje 42% baterije. Ukupna uključenost ekrana tokom obdanice je nešto više od 12 časova. Sve u svemu, sasvim će lako poslužiti čitav dan i zahtevnijim korisnicima, dan i po do dva štedljivijim.
      n81_baterija_s.jpg
      Nažalost, mi smo dobili telefon kao sempl bez propratnog pakovanja, pa ne znamo na primer da li u njemu stiže kejs za nošenje. No, znamo da će se telefon isporučivati sa brzim punjačem od 18 W, što bi trebalo da u vrlo kratkom roku dopuni bateriju telefona preko USB-C porta. Verujemo da je i u tom pogledu Nokia 8.1 jedan zaokružen paket.
       Nokia koristi kombinaciju kamera koja je, makar teorijski, uzdiže u njenoj klasi. Dok Nokia 7.1 raspolaže 12 + 5 MP kombinacijom, Nokia 8.1 podiže kvalitet značajno. Nokia 8.1 koristi kombinaciju kamera od 12 i 13 megapiksela, sa Zeiss potpisom kada je optika u pitanju. Da li taj potpis nešto posebno vredi? Nismo sigurni, ali dobro, mnogi će pozdraviti njegovo prisustvo i zaista nemamo ništa protiv.

      Softver donosi dosta interesantnih režima snimanja koji kombinuju istovremenu upotrebu prednje i zadnje kamere. Na taj način se može dobiti snimak “jedan pored drugog” ili “jedan u drugom” u Picture-in-Picture stilu. Tako možete da imate sliku nekog objekta snimanog glavnom kamerom i istovremeno svoj selfi koji odražava vaš utisak ili impresiju pomenutim objektom – slikom, znamenitim mestom, hranom ili čime god.
      n81_kamera_s.jpg
      Uopšte, gornja traka je prosto načičkana gomilom opcija / ikonicama, tako da ćete biti pomalo ophrvani dok pohvatate šta čemu služi. U principu, to su prečice za razne korisne funkcije. One će se menjati u zavisnosti od toga koji je mod snimanja u pitanju. Takođe, opcije koje su na raspolaganju su brojne i može se reći da telefon nudi puno mogućnosti kada je snimanje u pitanju. Kako se ponaša u praksi?



      Senzori stižu iz Sonyja (glavni senzor) i Samsunga (pomoćni senzor, kao i prednja kamera). Glavni senzor od 12 MP ima otvor blende od f/1.8 i koristi Dual Pixel autofokus, dok je veličina piksela 1,4 mikrometra. Takođe je podržana i stabilizacija.



      Fotografije su veoma dobre, uz puno raznovrsnih režima snimanja. No, same fotografije su prilično detaljne i živopisne, dobrog kolorita. Pomalo i kontrastnih težnji, budući da glavna kamera teži da umekša prikaz, dok prednja kamera ume da izoštri ono što je u fokusu preko svake mere. Ekspozicija je veoma dobra, šum minimalan, makar kada imamo dobro svetlo.



      Podržano je i AI snimanje, odnosno automatsko prepoznavanje scena i optimizovanje parametara fotografije u skladu sa tim. Naravno, imate mogućnost i snimanja u Pro režimu, kada su vam razni parametri fotografije dostupni za ručno podešavanje.



      Noćno snimanje je takođe prilično korektno za ovu cenovnu kategoriju. Granulacija, tj. zrnasti efekat je nešto izraženiji. No, šta da se radi, neki kompromis se mora prihvatiti kada je noćna fotografija u pitanju. Kvalitet je sasvim razuman i nema mu se mnogo šta prigovoriti. Uopšte, karakteristike kamera su takve da one donose dosta dobro noćno snimanje u praksi.



      Video takođe možemo pohvaliti. Moguće je snimati 4K video u 30 fps. Nokia se diči odličnim sistemom mikrofona za snimanje zvuka prilikom video snimanja, i možemo reći da to zapravo funkcioniše lepo. Stabilizacija je prisutna, tako da je sasvim moguće snimiti više nego korektne video zapise telefonom.
      slika_n81_6_s.jpg


      Prednja kamera od 20 megapiksela koristi pixel binning 4-in-1 tehnologiju, uz otvor blende od f/2.0, kao i veličinu piksela od 0,9 mikrometara. Rezultat su vrlo dobri selfiji, a u kompaniji ističu selfije u uslovima slabijeg osvetljenja. Donekle to možemo potvrditi. Ipak, postoji jedna opasna tendencija ka dramatičnom izoštravanju likova od strane selfi kamere, posebno ako imate uključen bokeh mod, koji se odrađuje softverski. Naš ukupan utisak o telefonu je – neće razočarati. Da li će to biti dovoljno za tržišni uspeh? To je ono što je diskutabilno. Cena telefona je 49.999 dinara, odnosno nekih 430 evra. Sasvim smo sigurni da ćete pronaći i telefone koji su hardverski izdašniji po nižoj ceni, i to dosta komplikuje tržišnu poziciju Nokia 8.1 uređaja. On jeste telefon srednje klase, ali kako ubediti korisnika da je upravo to pravi telefon za njega? Ostavljamo svakome da individualno prosudi.
       
      Što se nas tiče, reč je o zaokruženom paketu, sa dobrim dizajnom, visokim kvalitetom izrade i vrlo dobrim hardverom i kamerama, koji ukupno gledano pruža puno. Međutim, formula i dalje nije promenjena – prosto, konkurencija je suviše agresivna, i ne vidimo da će kompanijine telefone poželeti neko ko već  nije Nokia fan. Možda nismo sasvim u pravu, ali prepustimo vremenu da da konačan sud. Voleli bismo da Nokia 8.1 uspe, jer je to jedan od najboljih Nokia telefona koji nudi veoma, veoma puno.
      nokia81_13_s.jpg
      Prednosti:
      – Dobra izrada i korišćeni materijali – Odlično korisničko iskustvo sa stok Androidom – Dobar ekran – Kamera – Realan utisak i performanse…
      Nedostaci:
      – Neki konkurenti nude modele sa snažnijim hardverom, a po istoj ili povoljnijoj ceni – Ispupčenje kamere – Bez zaštitnog stakla sa potpisom prepoznatljive firme-specijaliste – Prednja kamera ima određenih bubica
      Telefon na test ustupio Gigatron

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra