Nokia 8 (Video)

Nokia 8 (Video)

U svetu biznisa neizmerno mnogo zavisi od tajminga. Niti je garancija da ćete pobrati lovorike ukoliko se pojavite prvi, niti je pametno stići na tržište među poslednjima. Nokia je sama po sebi kontroverzna tema, a svakako su se mnogi korisnici širom sveta iskreno obradovali na najavu oživljavanja popularnog brenda. No, da li je pravo vreme za njega? I ukoliko jeste, da li je pravo vreme za Nokia 8, telefon koji konačno treba da pokaže zube Android konkurentima...

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Prilikom oživljavanja Nokia brenda, čelni ljudi kompanije HMD su, po našem mišljenju sasvim ispravno, procenili da je najbolje krenuti od pristupačnijih modela, umesto da se odmah utrkuju u višoj i višoj srednjoj klasi. Tako smo dobili Nokia 5 i Nokia 6 telefone. Nedugo zatim, na red je došao i model koji ipak treba da ukrsti koplja sa snažnijim smartfonima. Reč je o telefonu koji se pojavio pod imenom Nokia 8.

      Nema sumnje da su mnogi ljubitelji Nokia brenda upravo ovo čekali. Kvalitetan i odmeren telefon, relativno tradicionalnog, a opet usavršenog dizajna, sa moćnim Snapdragon 835 čipsetom i makar na papiru raskošnim opcijama po pitanju fotografija, sa sve Carl Zeiss optikom. Malo li je što se udara nostalgije tiče? To nije sve, telefon ima mnoštvo aduta. No, da li će to biti dovoljno? Neka praksa nam pokazuje da korisnici ili idu do kraja i kupuju najsnažnije i najinovativnije modele najvećih proizvođača, ili se pak odlučuju na uređaje iz srednje kategorije. Nokia 8 je pozicionirana upravo između njih. Da pogledamo čime sve raspolaže…
      nokia8_1_s.jpg

      Raspakivanje i dizajn
      U kutiji stiže nekoliko dodataka, ali ništa neobično što bi izdvojilo paket u odnosu na druge premium proizvođače. Za razliku od drugih proizvođača, Nokia nema nameru (barem za sada) da eliminiše 3.5-mm priključak, pa je logično da su slušalice tu. Izdvojili bismo jedino punjač, koji podržava tzv. brzo punjenje u skladu sa Quick Charge 3.0 specifikacijama.
      nokia8_7_s.jpg
      Nokia navodi da proces proizvodnje kućišta ovog telefona ima čak 40 koraka! Moramo reći da, ma koliko koraka postoji, proces rezultuje kućištem izuzetnog kvaliteta. Ono se izrađuje od jednog komada aluminijuma, a potom se na njega dodaje mikronanos zahvaljujući kojem je osećaj u ruci izuzetan. To se teško može preneti fotografijama, gde telefon deluje vrlo “obično”. Jednostavno, izuzetno je prijatan na dodir i nudi odličan hvat korisniku.
       
      Tom osećaju doprinose poprilično istanjene i zaokružene ivice telefona. Nokia se postarala da telefon bude sve tanjih ivica kako se ide ka prednjoj strani, te vam onda deluje da je još tanji nego što jeste – a debeo je svega 7.9 milimetara. Upotrebljava se tzv. 2.5D staklo, odnosno Corning Gorilla Glass 5. Deo okvira oko ekrana je izrađen od plastike, kako se ne bi smetalo prijemu signala (ispod njega su antene i zvučnici).

      Idući okvirima telefona nailazimo na USB-C konektor, zvučnike, konektor za slušalice, tastere za paljenje ekrana i regulisanje nivoa zvuka. Reč je o standardnim komponentama, sve na šta smo navikli na telefonima današnjice. Skener otiska prsta je integrisan u centralni taster na komandnom delu, ispod ekrana.


      Takođe, treba reći i da Nokia 8 podržava IP54 sertifikat, što znači da je otporna na prskanje. Drugim rečima, obratite pažnju, nema zaštite od prašine, ne smete potapati telefon. U tom pogledu blago zaostaje za vodećim telefonima današnjice koji se odreda diče IP67/IP68 sertifikatima.


      Sve u svemu, veoma smo zadovoljni viđenim kod Nokia 8 telefona. Uređaj je veoma lep, odlično leži u ruci, dopadljiv je, tradicionalnog koncepta a opet usavršenog dizajna. Međutim, opet se postavlja pitanje, da li biste želeli da platite za njega skoro kao za top model nekog vrhunskog Android brenda? To je ono ključno. Da može da stane na crtu velikima – može. To se dodatno potvrđuje kada dođemo do hardvera…
       

        
      Hardver
      Da ne okolišamo, Nokia 8 ima Snapdragon 835 čipset. Sa jedne strane, to garantuje odličan užitak u performansama telefona. Sa druge strane, drugi proizvođači već neko vreme nude Snapdragon 835 u svojim telefonima. Opet imamo taj famozni problem sa tajmingom. Prosto, nije isti utisak koji ovakav telefon ostavlja u smiraj 2017. godine u odnosu na onaj koji bi ostavljao krajem prošle ili početkom ove godine.
      [modul]specifikacija=9279[/modul]
      Dakle, Snapdragon 835 nudi osam jezgara korisnicima. Četiri su namenjena sferi visokih performansi i rade na 2.46 GHz, dok su četiri štedljiva jezgra postavljena na 1.8 GHz. Verovatno vam je iz ovih brojki više nego jasno da je Nokia 8 vrlo snažan uređaj u hardverskom smislu. To potvrđuje i prisustvo 4 GB RAMa. Grafički procesor je dobro poznati Adreno 540, tako da korisnici mogu biti veoma zadovoljni hardverskim mogućnostima samog telefona.
      n8_cpuz_s_1.jpg
      Treba istaći i da telefon podržava proširenje skladišnog prostora. Dotičnog ima 64 GB, ali se putem microSD kartice može proširiti za do 256 GB. No, treba voditi računa o tome šta je moguće proširiti. Nokia dozvoljava samo korišćenje kartice za skladištenje media fajlova, pa o tome treba voditi računa prilikom proračunavanja prostora i projektovanja primene telefona. Dobro je da je korisniku na raspolaganju čak oko 50 GB u startu na samom uređaju.
      n8_geekbench_s_1.jpg
      Rezultati u sintetičkim testovima su potvrdili naše pretpostavke o potentnom hardveru. Nažalost, iz nekog razloga Antutu je odbijao da se odradi do kraja, ali je GeekBench tu da potvrdi naše navode. Sve u svemu, korisnici mogu biti zadovoljni sirovom snagom uređaja. U svim zahtevnim situacijama (izuzev jedne, ali to nam deluje više kao bag i o tome u sekciji o softver) telefon deluje i radi impresivno. Nokia je uspela da uhvati korak sa ostalima. Raspolaže li adutom koji će joj omogućiti da ostale prestigne?

      Softver i utisci u radu
      U samom startu nailazimo na činjenicu koju će brojni poklonici Androida zdušno pozdraviti. Telefon stiže sa čistim Android 7.1 operativnim sistemom! Tačnije, skoro čistim. Aplikacija za kameru je morala biti redizajnirana i prilagođena zbog specifičnih mogućnosti i opcija koje je donela kamera na Nokia 8 telefonu. Sve ostalo – sve je čist Android. Zapravo, Nokia obećava da će u najskorije vreme (mada se ne precizira koje) Nokia 8 dobiti Android 8.0 Oreo.

      n8_softver_1_s.jpg
      Ovo je dobro iz nekoliko razloga. Prvo, korisnici će dobiti iskustvo kakvo je Google namenio i kakvo isporučuje na svojim Pixel telefonima. Drugo, proizvođaču će biti lakše jer ne mora puno da ulaže u sopstveni korisnički interfejs, njegov razvoj, nadziranje, peglanje bagova, a u teoriji biće mu mnogo lakše i da brzo isporuči osveženje, bez obzira da li je reč o bezbednosnim zakrpama ili ažuriranjima na novije verzije. Naravno, pošto je Nokia eksterni partner, ne treba očekivati da dobija osvežavanja Androida brzinom kojom se ona isporučuju na Google uređaje, ali za očekivati je da će se biti ažuran po tom pitanju.

      Šta reći? Telefon radi zaista više nego pristojno. Zahvaljujući snažnom hardveru i neopterećivanjem još jednim slojem softvera sve je veoma odzivno, žustro, telefon zaista deluje kao da je u svakom trenutku spreman za bilo kakve napore. Jedini izuzetak smo primetili kod (nekih) instalacija. Naime, prilikom određenih preuzimanja se dešavalo da kompletne animacije uspore, odnosno da sistem deluje tromo. Nažalost, nismo uspeli da uočimo neku pravilnost koja bi nam pomogla da ustanovimo precizno u čemu je problem. Jednostavno, kao da na koji minut svim animacijama bude prepolovljen fps. Ništa strašno, ali se može primetiti tu i tamo. No, pretpostavljamo da nećete svaki čas nešto instalirati. Verujemo da će se ova nepravilnost otkloniti sa narednim osveženjima softvera.

      To bi bilo to, ne vidimo šta bismo dalje naročito isticali. Jednostavno, Nokia 8 telefon karakteriše laka upotreba i brzo navikivanje, uz sve ono što asociramo sa neprilagođavanim Android interfejsom. Za iskustvo u radu od nas dobija tople preporuke. Ponovo, međutim, imamo pitanje da li je to sve što vam je potrebno, odnosno da li možda ipak želite da se vaš (relativno) skup telefon ipak značajnije diferencira od mnogih jeftinih Android telefona po mogućnostima, opcijama…?

       
       
       
       Ekran
      Ekran Nokia 8 telefona možemo okarakterisati pozitivnim ocenama, ali moramo priznati da nas isti ne oduševljava toliko koliko nas oduševljavaju telefoni novije generacije sa 2:1 odnosom ivica. Naravno, dozvoljavamo da se ne slažete sa našim mišljenjem i ukoliko spadate u korisnike koji preferiraju tradicionalniji pristup, osmica je zapravo odlično rešenje za vas! Naime, telefon stiže sa tradicionalnim 16:9 ekranom. Reč je o ekranu dijagonale 5.3 inča IPS tipa, rezolucije 2560 x 1440 piksela. To rezultuje odličnom gustinom prikaza od ček 554 PPI.
      nokia8_17_s.jpg
      Korisnike može obradovati visok nivo osvetljenja, zahvaljujući čemu će Nokia 8 imati veoma dobar prikaz i pri jarkom spoljnom svetlosnom izvoru. Naravno, pošto je reč o IPS ekranu, ne može se očekivati fenomenalna dubina crne boje koja je prisutna kod AMOLED varijanti i to se ipak vidi. Kontrast je samo prosečan. Međutim, to nije sprečilo Nokiu da malo eksperimentiše i ponudi korisnicima nešto što je konkurencija uvela pre izvesnog vremena…
      n8_softver_4_s.jpg
      Naime, Nokia 8 ima Always On displej, nešto što smo videli kod Samsungovih telefona premijum kategorije. No, kako oni koriste AMOLED ekrane, kojima je lako da gase piksele, a Nokia ovde koristi IPS, jasno je da korišćenje ima određenog efekta na trajanje baterije. Što nas dovodi do naredne stavke, verovatno najslabije kada je Nokia 8 u pitanju…tako reći, njene Ahilove tetive.
      nokia8_10_s.jpg
      Baterija
      Baterija Nokia 8 telefona stiže sa ne naročito velikim kapacitetom u poređenju sa top modelima drugih proizvođača. Reč je o 3090 miliamperčasova koje, za razliku od recimo Samsung i Huawei rivala, ne prate neki naročiti inteligentni algoritmi, niti optimizacije na kojima se više godina radilo u razvojnim centrima. Nokia se, naspram toga, u potpunosti oslanja na izvorne optimizacije Android operativnog sistema i njegov menadžment baterije.

      To nije nužno loše, naprotiv, ali opet se vraćamo na pitanje da li želite da platite telefon koji košta skoro kao top modeli konkurencije, a koji ne nudi neku dodatnu posebnost ili funkcionalnost? Na bateriji se to možda i najbolje ogleda. Iako je rezultat sasvim korektan i možete izvući dva dana umerene upotrebe, moramo reći da smo paralelno koristili i Huawei Mate 10 Pro, koji u praksi – spremni smo da potpišemo – može da isporuči duplo dužu (a sasvim sigurno blizu tome) autonomiju, a stiže sa baterijom koja nudi 33% veći kapacitet. Obdanica od oko 8 časova bez naročito štedljivog korišćenja nije nimalo loša, naprotiv, ali po pitanju baterije Nokia 8 nas nije oduševila.

      Sa druge strane, tu je podrška za brzo punjenje, tako da ne verujemo da ćete imati ikakvih problema, jer će telefon izdržati čitav dan i najžešćeg maltretiranja. Prema navodima proizvođača, za oko pola sata ćete dopuniti telefon do 45%, odnosno za oko sat i po do sat i 45 minuta ga dopuniti u potpunosti. Naše iskustvo je sasvim u rangu ovih navoda. Ono što nam je malo čudno za bateriju jeste da telefon na mnogim testovima naših kolega u inostranstvu dobija pohvale na račun iste. Moramo reći da naše iskustvo nije bilo u nivou njihovih navoda.
       
       
       Najzad, stižemo do stavke koju su mnogi željno iščekivali. Nokia je bila izuzetno popularna zbog kvalitetnih kamera koje koriste Carl Zeiss optiku. Legendarni duo se vraća – ali da li na velika vrata? Nokia 8 koristi veoma interesantan koncept sa tri kamere od 13 megapiksela (dve pozadi, smeštene jedna iznad druge, jedna napred) u kombinaciji sa specifičnim softverskim implementacijama. O čemu se zapravo radi?

      n8_kamera_s.jpg
      Da bismo odgonetnuli to pitanje, moramo poći od softvera. Aplikacija za kameru je…pa, moramo reći – grozna! Neverovatno nam je da je Nokia odlučila da nešto od čega se puno očekuje opremi na ovakav način. Ne samo da dizajn bode oči, sa tamnoplavim interfejsom, nego smo u više navrata pokušavali da pronađemo potrebnu opciju, ili pak potpuno resetovali setovanja odustajući od pokušaja da brzo (de)aktiviramo određeno podešavanje. Tim rečeno, osnovne opcije su tu na glavnom ekranu, a sa njima i relativno korektno iskustvo dokle god vam ne zatreba nešto više.
      foto_nokia8_13_s.jpg

      Nokia koristi dva senzora od 13 megapiksela za glavnu kameru, od čega je jedan RGB, a drugi monohromatski. Otvor blende je deklarisan na f/2.0, što nije previše za današnje vreme kada otvori blende idu dosta više, dok je veličina piksela senzora 1.12 mikrometara. Prisutan je phase detection autofokus u kombinaciji sa laserskim. Ono što je interesantno jeste da ovde nemamo kombinaciju telefoto i širokougaonog senzora, već se išlo na to da se dobije maksimalan kvalitet fotografije, prema navodima proizvođača.


      Svi znamo da selfiji, fotografisanje obroka, slike sa putovanja ne služe da bi se “podelili”, jer tu nema šta da se deli, već da se korisnici pohvale gde su bili, šta su radili, šta su jeli. Uz Nokia 8 telefon to možete podići za lestvicu više. Naime, telefon donosi “Dual Sight” opciju. Stvar je vrlo jednostavna – istovremeno snimaju i prednja (takođe od 13 megapiksela) i zadnja kamera. Ova mogućnost se odnosi ne samo na fotografije, nego i na video, gde je takođe prisutna.


      Čemu to služi? Pa, recimo, sada ćete moći da “podelite” sa ostalima svoj izraz lica, odnosno sopstvenu emociju. Recimo, kakav vam je bio izraz lica kada ste se našli ispred spomenika, dok ste gledali u svoju upravo pristiglu porciju, koliko ste bili oduševljeni pejzažom, svoje ushićenje ili razočarenje – sada ćete biti u prilici da i to iskomunicirate sa prijateljima u vizuelnom smislu. Ili prosto možete da snimite svog prijatelja i sebe. I da se razumemo – nama se ova opcija prilično dopala i ispostavilo se da je daleko zaraznija nego što nam se to u prvi mah činilo…čak je i prilično korisna za naš posao, jer potencijalno možemo snimati intervju sa dve kamere istovremeno, i onda u montaži to iskoristiti.


      Kamera nudi razne opcije novijeg tipa, poput ulepšavanja, zamućivanja pozadine, HDR podrške…no, stiže i sa nekim svojim posebnostima. Recimo, Nokia 8 koristi Ozo 360° surround ozvučenje za video. Reč je o boljem snimanju zvuka korišćenjem tri ugrađena mikrofona. Naravno, proizvođač tvrdi da “samo holivudski studiji mogu da snimaju na ovakav način”, ali se u tim tvrdnjama, jelte, malo preteruje. Iskreni da budemo, nismo bili u stanju da detektujemo neku posebnu razliku u kvalitetu. Surround zvuk se može detektovati na slušalicama, ali nismo skloni da tvrdimo da je reč o toliko korisnoj opciji koliko Nokia ističe.


      Stoga, kakve su nam ukupne ocene za kameru? Rekli bismo da je veoma dobra, ali ne i odlična, s tim što svakako odajemo priznanje Nokiji što je pokušala nešto novo i drugačije. Svakako ne u rangu top modela smartfona za tekuću godinu (da, ponovo se vraćamo na temu o blagom kaskanju za konkurencijom i pitanje da li ste spremni da to platite). Naime, dok je osvetljenje dobro, kamera snima veoma solidno. Kada su uslovi slabiji, vidljiva je slabija dinamika, kao i pojava šuma. Štaviše, lako će se desiti da čak i naizgled veoma dobri uslovi za osvetljenje u praksi rezultuju time da se dobije slabija fotografija u tamnijim delovima slike. Noćno snimanje je pak veoma dobro, ako ne i više od toga. Prosto smo zapanjeni koliko je kvalitetno noćno snimanje, a da recimo dnevno snimanje u dubokoj senci bude dosta ispod tog nivoa. Može biti da je tu nešto ostalo da se doradi u algoritmima softverskog procesiranja.


      Korisniku je na raspolaganju dosta modova, a tu su i opcije manuelnih podešavanja, pa se ni po tom pitanju ne možemo požaliti. No, najviše nas je iznenadilo da telefon koji u teoriji koristi PDAF i laserski autofokus zapravo ne fokusira naročito brzo – svakako je po tom pitanju iza munjevitih kamera na top modelima ove generacije…Sve u svemu, kamera je ukupno dobra, ali postoji dosta prostora za napredak.


       Ponovo se vraćamo na pitanje svih pitanja – da li ste fan Nokia brenda i koliko želite da platite Nokia telefon? Postoji mnogo razloga da vam se Nokia 8 dopadne, čak i ukoliko niste poklonik legendarnog imena. Veoma je dobre izrade, ima odličan ekran, snažan hardver. Zahvaljujući tome, jedan je od najsnažnijih telefona koji stižu sa čistim Androidom i pružiće veoma dobro korisničko iskustvo u širem smislu. Podržava 4K snimanje, brzo punjenje, ima jedinstveni režim snimanja, deluje da je reč o premium uređaju.

      Ipak, kao što znamo, pitanje svih pitanja se krije u ceni. Ona, prema najavama, treba da bude oko 600 evra, što uopšte nije malo. Štaviše, to je na pragu premium kategorije. Da li biste dodali još malo i kupili, ako ništa drugo, top model etabliranog Android proizvođača, sa AMOLED ekranom sa 2:1 odnosom stranica, izuzetnom autonomijom, takođe sjajnim performansama, mnoštvom optimizacija i vrhunskim kamerama? Da, kao što rekosmo, dosta zavisi od toga kako posmatrate Nokia brend i koliko uopšte želite da pratite novije trendove. Prosto rečeno, ne izdvaja se naročito na današnjem tržištu. Dobar je po mnogim pitanjima, ali ne toliko dobar, iako slutimo da je dovoljno dobar za mnoge poklonike Nokia brenda.
      nokia8_4_s.jpg
      Tim rečeno, kao što smo rekli, postoji mnogo razloga da vam se Nokia 8 dopadne, čak i ukoliko niste poklonik Nokia brenda koji je godinama čekao na telefon dostojan aktuelnog trenutka. Jedno je sigurno – HMD hvata korak. Možda Nokia 8 nije dovoljno dobra da svrgne sa trona aktuelne teškaše, ali je itekako u stanju da ih izazove, pa i razmeni pokoji udarac. Želimo da verujemo da će naredni modeli doneti još više konkurencije na ovo tržište, a osmica je svakako korak u pravom smeru. Da li i dovoljan da vas privoli da se (ponovo) u vašem džepu nađe Nokia, zavisi samo od vas. Nema potrebe da se lažemo, svi smo je nekada imali, i došlo je vreme da je neki od nas ponovo imaju…
      Prednosti:
      – Snažan hardver – Veoma dobar ekran – Odlična izrada – Čisto Android iskustvo – Korektna kamera
      Nedostaci:
      – Bez mnogih sitnih stavki koje karakterišu konkurentska rešenja – Baterija je mogla biti bolja (na našem testu) – (Uslovno, u odnosu na obećanja) Kamera je samo dobra, ali ne i toliko dobra – (Uslovno) Ne izdvaja se naročito u današnjoj tržišnoj ponudi – Bez stereo zvuka

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test