Nokia E75

Nokia E75

[34953] Nokia N9 smartfon u prodaji u Singapuru - nokia_n9_smartfon_u_prodaji_u_singapuru
[34902] Nokia bira novu melodiju zvona svojih telefona - nokia_bira_novu_melodiju_zvona_svojih_telefona
[34778] Sinoć je održano finale Nokia Angry Birds Šampionata u Srbiji - sino_je_odrzhano_finale_nokia_angry_birds_shampionata_u_srbiji
[34726] Nokia predstavila tri nova pametna telefona sa Symbian Belle operativnim sistemom - nokia_predstavila_tri_nova_pametna_telefona_sa_symbian_belle_operativnim_si
[34

    Sadržaj

      Branko Mitić

      Nokia E75

      Mobilni telefoni dovoljni su bili sami sebi da bi se oko njih podizala velika fama svojevremeno. Mobilni telefon nekada i mobilni telefon danas, dele samo to što im je primarna funkcija – telefoniranje. Raniji telefoni faktički nisu imali sekundarne funkcije, a današnji ih imaju u izobilju. Čini se da je prošlo vreme čak i najvećih konzervativaca koji smatraju da je mobilni telefon “samo za telefoniranje”. Oni nisu dobre navigacije kao “standalone” uređaji, nikada neće dobro slikati kao fotoaparat ili krstariti internetom kao neki note/netbook, ali činjenica je da su dodatni hardver i napredniji softverski alati na mobilnim telefonima daleko od ukrasa i da stepen iskorišćavanja dodatnih funkcija i mogućnosti nije zanemarljiv.
       

      Baš taj skup mnoštva činioca jednog naprednog mobilnog telefona jeste ono zbog čega je ovaj segment “IT”-a uvek zanimljiv, čak i u vreme ozbiljnih poslovnih i finansijskih problema. Pored toga, ako ste primetili, sve se ređe upotrebljava termin “smartphone” koji je u startu predstavljao Symbian mobilne telefone, ali se ubrzo počeo koristiti za sve telefone sa naprednim operativnim sistemima (Windows Mobile, BlackBerry, Palm…). Postoje dva razloga zbog kojeg se sve manje potencira na terminua “pametni” telefon. Prvi razlog leži u tome da su i obični telefoni postali prilično napredni što se tiče hardvera s jedne strane (GPS, WiFi…) i softvera s druge (bogati fabrički softver, kvalitetni web browseri, multimedija, Java podloga…). Drugi razlog jeste što “smart” telefoni danas imaju prilično predstavnika svoje klase, ali i da su se po cenama i lakoći korišćenja oni ozbiljno približili običnim telefonima.

      Kada je reč o poslovnim telefonima oni su uvek na svoj način bili zahtevni. Poslednjih par godina ono bez čega ne može da se zamisli ozbiljan poslovni telefon jeste QWERTY tastatura – odnosno tastatura gde je jedan taster rezervisan za jedno slovo. Ova realizacija tastature je bila rađena na više načina. Kod E75 telefona koji nam se danas našao na testu tastatura je urađena u vidu bočnog slajda, što je omogućilo da veličina tastera bude prilična. Takođe, ovaj vid smeštanja QWERTY tastature omogućio je zadržavanje običnih tastera mobilnih telefona sa prednje strane što, treba imati na umu, za mnoge korisnike prestavlja imperativ – kako iz navike, tako i u situacijama kada je neophodno telefon koristiti samo jednom rukom. O tome nešto kasnije.

      Što se tiče telefona koji su konkurentni, lista je podugačka i ne može da bude tačno definisana. Možda je najbolje reći da bilo koji telefon koji ima QWERTY tastaturu predstavlja potencijalnog konkurenta modelu E75. Pozicioniranje ovog telefona, očigledno, jeste prema onim korisnicima koji moraju u pokretu da napišu veći broj elektronskih pisama i kratkih poruka. Takođe, ne isključujemo ni korisnike koji “na terenu” treba da rade na u Word ili Excel dokumentima, ali moramo odmah da kažemo da to ne bi trebalo da bude primarni vid korišćenja ovog telefona zbog manjeg ekrana od klasičnih komunikatora. Pored toga, u poređenju sa gotovo svim E6x i E7x Nokia telefonima, model koji danas imamo na testu je prilično “fit”, odnosno normalnih dimenuija i mase, pa s toga procenjujemo da bi ovo trebalo da bude idealan telefon za sve one koji u svakodnevnici žele da imaju normalan, malo napredniji telefon, dok pomoć cele tastature preko bočnog slajda treba da dođe do izražaja tek kada je to zaista potrebno.

      Specifikacija:
       

      Nokia E75

      dimenzije

      111.8 x 50 x 14.4 mm

      masa

      139 g

      oblik

      blok + bočni slajd sa QWERTY tastaturom

      baterija

      Li-Ion 1000 mAh (BL-4U)

      ekran

      TFT, 2.4″ 240 x 320 tačaka, 16M boja

      pomoćni ekran

      ne

      kamera

      3.2 mpx sa LED lampom, autofokus

      prednja kamera

      da

      procesor

      ARM 11 369 MHz

      memorija

      85 MB interne

      proširenje memorije

      Micro SD – 4GB uz telefon

      zvučnici

      mono

      format melodija

      Polifone, MP3

      priključak za slušalice

      standardan – 3.5 mm

      sistem

      Symbian OS, S60 3.2

      accelerometer – orijentacioni senzor

      da

      konekcije

      bluetooth, USB, WiFi

      prenos podataka

      GPRS Class 32, EDGE, HSCSD, 3G HSDPA

      GPS

      da – A-GPS podrška

      poruke

      SMS, MMS, Email, Instant Messaging

      email

      da

      FM radio

      da

      Sadržaj pakovanja:

      – Nokia E75 mobilni telefon
      – 4GB MicroSD memorijska kartica
      – USB kabal
      – handsfree stereo slušalice
      – punjač
      – uputstvo za upotrebu i CD

      Spoljašnost i hardver:
       

      Posle serije sasvim solidnih, ali u istinu plastičnih Nokia mobilnih telefona, prvi kontakt sa E75 je iznenađujući. Iako je od metala uređena tek okvirna lajsna i zadnji poklopac, telefon u ruci deluje čvrsto, kvalitetno i dobro upakovano – primetno bolje od nekih prethodnih Nokia koje smo probali. Drugo iznenađenje mogu biti dimenzije, jer kada se pomisli na punu QWERTY tastaturu i višu E seriju Nokia telefona, misli se i na širi telefon. Po svim dimenzijama Nokia E75 može da se poredi sa običnim naprednim telefonom. Od nekih je čak i osetno manji, a za dobro smeštanje cele tastature treba zahvaliti bočnom slajdu.

      Nokia E75 je u poređenju sa svojom zapreminom nešto teži mobilni telefon. Tako da i to može predstavljati blago iznenađenje. Masa je nešto veća zbog delimično metalnog kućišta, zbog mehanizma bočnog slajda (ovo najviše povećava masu) i zbog solidnog spiska hardvera ovog telefona. Ne kažemo da masa predstavlja bilo kakav problem, ali vas upozoravamo da iako E75 izgleda kao običan telefon, u ruci je nešto teži nego što na osnovu slika može da se pretpostavi.

      Ekran ima dijagonalu oko 2,4 inča, odnosno oko 6 centimetara. Ovo je jedna od najvećih, možda na kraju će se ispostaviti i jedina bitna mana ovog telefona. Da je u pitanju neka Nokia N7x ili N8x serije, 2,4 inča bi bilo sasvim u redu. Daleko od toga da je ovaj ekran mali, ali kada telefon koristite po “horizontali”, odnosno sa celom tastaturom izvučenom, ekran deluje proporcijalno malo. Ukoliko planirate dosta “office”-a ili/i kvalitetno gledanje video klipova, upozoravamo vas da je 2,4 inča dijagonale za današnje standarde malo… ni surf ne treba zanemariti.

      Što se tiče kvaliteta ekrana, on je na izuzetnom nivou. Rezolucija od 240 x 320 je adekvatna ovoj veličini ekrana i samoj prirodi Symbian operativnog sistema. U normalnim svetlosnim uslovima ekran je odličan i pored dobrih boja ima i odlične uglove gledanja, što je bitno obzirom da se telefon koristi i u vertikalnoj i u horizontalnoj varijanti. U “dnevnim” situacijama, odnosno u borbi protiv odsjaja ekran nije svršen, ali je prilično dobar, a i podpomognut je sistemom za menjnje jačine pozadinskog osvetljenje shodno promenama ambijentalnog svetla.

      Prva i osnovna tastatura je klasična “telefonska”. Oganizacija tastera je najprostija moguća – 10+2 brojčana tastera, dva sistemska, četiri tastera “prečice”, crvena i zelena slušalica i 4-smerni taster sa centralnim petim – svi tasteri su poređani redom pod normalnim uglom. Tastatura je daleko od loše, ali imamo par zamerki. Manja zamerka ide na račun površine tastera koja je isuviše glatka i čini se da palac pomalo kliza levo-desno. Druga, veća, zamerka ide na račun tastera iznad numeričkih. Naime, jedna plastična površina tastera predviđena je za dva mikroprekidača (primera radi, zelena slušalica i kalendar). Daleko od toga da ćete pritiskati pogrešan taster, ali činjenica je da nikada nećete ostvariti puni komfor, ma koliko se na tastaturu privikavali. Nažalost, još jednom (posle N78) nailazimo na situaciju gde je dizajn pobedio komfor ili brzinu korišćenja. Ovoga puta je problem ublažen, ali smatramo da je Nokia ovaj deo posla uradila trapavo.

      Kada je reč o punoj QWERTY, odnosno QWERTZ, tastaturi utisak se značajno popravlja. Za mnogo godina raznih Benchmark sajtova i mnogih PDA uređaja i mobilnih telefona, do sada se nismo susreli sa savršenom ovakvom tastaturom i to je očekivano obzirom na ograničene dimenzije. Ni puna tastatura na E75 nije savršena, ali je verovatno jedna od najboljih koje smo ikada probali, a najveće zasluge za to idu na račun velikih tastera. Pored toga, površina tastera je gumena što je potpuna suprotnost od osnovne tastature. “Klik” je kratak, ali dobar i informativan. Ako treba da nađemo zamerku ovoj QWERTZ tastaturi, to je onda nedostatak reljefnosti, pa niste sigurni da li ste sa jednog tastera “stali” na drugi.

      Od tastera i ostalih stvari na boku telefona nalazimo: sa leve strane USB priključak i MicroSD slot (zaštićeni). Na suprotnoj strani nalazimo četiri tastera: standardne vol +/- tastere, taster za kameru i kontrolu telefona glasom. Sa donje strane je priključak za punjenje (manjeg prečnika – od pre 3 godine standardan Nokia priključak), dok nas sa gornje strane raduje standardnih 3.5mm prečnika za priključak za slušalice/handsfree. Sa zadnje strane je kamera, koja nema neku vrstu zaštite prednjeg sočiva, LED lampu (u funkciji blica) i sferično ogledalce za kadriranje samoportreta (o kameri, nešto više malo kasnije). Dobra stvar sa zadnje strane jeste što je Nokia ispravila potez viđen na mnogim modelima sa nelogičnim i čudnim skidanjem poklopca baterije i SIM kartice – ovde se metalni poklopac baterije skida na staromodan način, što odobravamo. Sa gornje strane, kod slušalice, nalazimo senzor za merenje jačine ambijentalnog svetla i prednju kameru za video pozive.

      Sve u svemu, Nokia E75 je fizički odličan telefon, sa određenom listom mana, ali mnogo dužom i značajnijom listom kvalitetnih osobina. Najviše od svega ističemo jednu od najboljih celih tastatura koje smo ikada videli, koja se krije ispod bočnog slajda, zahvaljujući kojem je ovaj napredni telefon zadržao male dimenzije za svoju klasu.

      Operativni sistem, softver

      Operativni sistem koji pokreće ovaj telefon je već dobro poznati Symbian S60 3rd edition Feature Pack 2. Sa ovim operativnim sistemom smo već imali prilike da se upoznamo, ali napominjemo da smo videli i “5th edition” S60 sistema (ne pitajte nas šta je sa četvrtom edicijom) na Nokia 5800. To ne znači da E75 nema poslednju verziju softvera, već je stvar malo komplikovanija, pa ćemo pokušati ukratko da objasnimo. Raniji Symbian telefoni koji su imali ekran osetljiv na dodir imali UIQ verziju sistema. UIQ verzija je zvanično mrtva i budući Symbian OS telefoni osetljivi na dodir imaće S60 baziran sistem, odnosno trenutno “5th edition” kao što je to slučaj kod N5800. Dakle, S60 3rd edition Feature Pack 2 koji dolazi uz ovaj telefon je poslednja verzija “običnog” Symbian operativnog sistema. Kada kažemo poslednja, ne mislimo sveža, jer je ova edicija stara više od godinu dana.

      Pre gotovo godinu dana smo imali reči hvale na ovaj operativni sistem. Tada smo rekli da je Symbian konačno sazreo, postao jednostavan za upotrebu, pregledan i još više funkcionalan. Te naše reči i danas stoje i mišljenje povodom toga nismo promenili. Ipak, čini se da je od naprednih telefona Symbian danas najdosadnija platforma, a za to uopšte nema razloga. Apple u kontinuitetu poboljšava kako hardver, tako i softver svog mobilnog telefona, mada atraktivnost sistema iPhone-a nije dolazila u pitanje još prvog dana. Što se tiče Windows Mobile sistema, u osnovi, taj sistem je još dosadniji od Symbiana, ali su još pre koju godinu proizvođači uvideli da će morati da se ozbiljno poigraju sa grafičkim interfejsom i rezultati su danas vidiljivi, pa tako HTC ili Asus imaju zaista vesele načine korišćenja, iako se ispod toga krije ozbiljan operativni sistem. Po nama, trenutna dva Symbian sistema su isuviše sterilna i obična, čini se više nego što bi i najozbiljniji i najkonzervativniji korisnik to želeo. Istina, putem različitih softvera je moguće menjati način korišćenja telefona, ali u današnje vreme takve stvari moraju da budu urađene još u fabrici – današnji korisnici ne žele da troše vreme na takve stvari, što je potpuno razumljivo.

      Istina, istorija “trećih” aplikacija za Symbian operativni sistem je danas poduža i jasno je da svaki zahtevan korisnik može da nađe softver koji mu je potreban. Što se tiče onog osnovnog, klasičnog, korišćenja telefona, tu nemamo ništa da zamerimo ovom operativnom sistemu. Od ulaska i izlaska iz menija, preko postavljenih aplikacija i opcija, do promene tih opcija, u menijima je sve postavljeno logično i veoma se lako nalazi. Pisanje poruka je odlično i na način kao što smo videli kod Nokia telefon već godinama (Nokia je kod svojih običnih telefona pozajmila ideju od Symbian OS). Pisanje poruka je moguće i putem QWERTZ tastature i na taj način ono je još lakše i brže. Telefon ima T9 i moguće je koristite srpski T9, ali napominjemo da ne znači da će svaki E75 imati T9. Svaki E75, ipak, može imati srpski T9 samo se postavlja pitanje podverzije softvera. Ako vaš E75 nema T9 uz jedno uputstvo na internetu, malo strpljenja i malo veštine, moguće je staviti srpski T9 ujedno i srpski meni.

      Imenik telefona je sada već standardan i prilično kvalitetan. Sva bitna i nebitna polja su tu, a količina brojeva i dodatnih informacija koje je moguće vezati za stavku i imeniku je veća nego što je potrebno. Za stavku u imeniku je moguće vezati i sliku i prilikom pozivanja na ekranu će se prikazati tzv. “caller photo id”, odnosno slika onoga ko vas zove. Slika se neće prikazati ukoliko vam stigne sms od te osobe – za to je potrebno koristiti neki “treći” softver. Sinhronizacija imenika sa Outlook programom pomoću Nokia PC Suite softvera za PC je savršena.

      Kalendar koji poseduje ovaj telefon, odnosno ova verzija operativnog sistema, jedan je od najboljih ikada na mobilnim telefonima i PDA uređajima. Ni jednu zamerku za isti ne možemo da uputimo, a treba da dodamo da sadrži sve potrebne stavke i načine alarmiranja. Sinhronizacija sa Outlookom je jednako dobra kao i kod imenika, odnosno bez greške.

      Nokia E75 poseduje “accelerometer” – senzor koji poznaje okretanje telefona, odnosno njegovu rotaciju. Rotiranje operativnog sistema vrši se automatski kada telefon postavljen u horizontalni položaj, mada je tu opciju moguće isključiti. Kada se otvori puna tastatura bočnim slajdom i kada se, logično, telefon uvek koristi u horizontalnom položaju, operativni sistem se odmah rotira i tako ostaje sve do zatvaranja slajda, čak i kada opcija automatskog rotiranja nije uključena. Pogledajmo i ostatak “screenshotova”.

      Foto, audio, video, navigacija, web…

      Kamera može da snimi fotografije najveće veličine 3,2 megapiksela, odnosno 2048 x 1536 tačaka. Sa zadnje strane nalazi se LED – lampa koja ima ulogu blica. Nažalost, jačina ove lampe je slaba i imajte na umu da zbog toga fotografije uveče i noću ne mogu da budu dobrog kvaliteta. Nažalost, ni za dnevne fotografije ne može se reći da su posebno dobrog kvaliteta. Kamera poseduje autofokus i 3,2 megapiksela je, ma ko šta mislio, sasvim dovoljno za dobre fotografije, ali ako je tih 3,2 megapiksela kvalitetno. Nažalost, količina detalja koju nudi kamera E75 nije na zavidno nivou, dok dodatna količina šuma i slabije boje narušavaju kompletan utisak. Iskreni da budemo, pre godinu ili dve ovaj kvalitet kamere je mogao da bude okarakterisan kao solidan, ali danas je već situacija drugačija. Ne samo što je danas standard 5 ili negde čak 8 megapiksela, već što ima solidan broj telefona koji imaju primetno čistije fotografije i bolje veštačko osvetljenje (Xenon blic ili kvalitetnije LED).

      Kada je reč o snimanju video klipova, situacija je primetno bolja. Rezolucija snimka je 640 x 480 tačaka, a u odnosu na mnoge Nokie u poslednje vreme gde je količina frejmova po sekundi 15, E75 snima 30 frejmova u sekundi. Naravno da kvalitet snimka nije u potpunosi čist, ali za jedan mobilni telefon, ovo je sasvim pristojan rezultat. Naravno, danas imate fotoaparate koji simaju video klipove u HD rezolucijama i postoje mobilni telefoni sa još većim i kvalitetnijim video snimcima nego E75, ali pogrešno bi bilo reći da su video snimci sa E75 loši – naprotiv, sasvim su solidni.
       

      Iako je muzički plejer u osnovnoj formaciji sistema čak četiri podmenija udaljen, to ne znači da je loš. Muzički plejer je jednostavan na prvi pogled. S druge strane, to čini ovaj plejer veoma preglednim. Takođe, sva najbitnija i ona malo manje bitna podešavanja su prisutna i ne možemo reći da ovoj aplikaciji bilo šta fali. Muzika je raspoređena u već standardizovanom maniru na gotovo svim multimedijalnim plejerima današnjice: izvođač, album, playlista, sve pesme, žanr… E75 poseduje jedan zvučnik pa je tako reprodukcija zvuka bez slušalica mono. Ipak, zvučnik je odličnog kvaliteta u poređenju sa većinom drugih telefona – dovoljno je glasan i ne muči se čak ni sa niskim tonovima, koji su po pravili najveći problem za minijaturne zvučnike. Naravno, nikakav ozbiljan zvuk se ni od jednog telefona ne može dobiti na ovaj način, ali ako se nađete u situaciji da vam je telefon jedino sredstvo zabave za nekolicinu ljudi, E75 vas neće ostaviti na cedilu, osim vi vaše društvo ne razočarate izborom muzike. Srećom 4 GB koji se dobijaju uz telefon su dovoljni za dosta pesama.

      Što se tiče reprodukcije video klipova E75 stiže sa Real Playerom za Symbian OS. Ovaj program pušta fajlove sa ekstenzijom .3gp i .mp4 što će vam biti dovoljno za ono što telefon snimi svojom kamerom i za Youtube mobile. Prilagodljivost Symbian operativnog sistema omogućava da se instaliraju novi programi koji podržavaju divx/xvid fajlove, kao i druge vrste video klipova.

      E75 poseduje čip za navigaciju i dolazi sa potrebnim softverom. U pitanju je dobro poznati, ali kod nas slabo korišćeni, Nokia Maps 2.0. Nokia Maps je zaista odličan program, atraktivan, koji se stalno unapređuje. Jedino što možemo da mu zamerimo sa tehničke strane jeste malo duža procedura traženja ulice željene destinacije. Ipak, ono što je glavni problem i se kod nas Nokia Maps slabo koristi, jeste to što program zahteva konstatnu konekciju sa internetom, odnosno skidanje podataka putem prenosa podataka. Ni u jednom scenariju ovakav način navođenja ne može da se okarakteriše kao finansijski pametan. Srećom, tu je alternativa u vidu Garmin programa. Garmin smo probali i odavno i sada i tu se nema šta posebno dodati. Garmin radi lepo, potrebno je više vremena za “hladan” odnosno prvi start u odnosu na zaseban navigacioni uređaj, a i gubljenje signala na nezgodnim terenima i unutar kompleksa visokih zgrada je više izraženo nego od običnih navigacija. Bez obzira na to, navođenje putem Garmina (a i putem Nokia Maps, ukoliko ste spremi na mesečni trošak) je sasvim dobro i više nego upotrebljivo.

      Iako poseduje manji ekran nego što bi želeli, pregled web strana jeste vrlo dobar na E75. Ono što nam najviše smeta su dve stvari. Prva je ta da strana počne da se učitava, posle par sekundi prikaz se izgubi i potom se nastavi učitavanje tamo gde je stalo – uz tu pauzu od sekundu ili dve. Ovo smo videli i kod drugih Nokia telefona kada je reč učitavanje malo većih strana i cela situacija zna pomalo da iritira. Drugi problem smo videli prilikom korišćenja WiFi konekcije. Iako se nalazimo na 2 metra od rutera koji ima internet konekciju koja nije opterećena, kao ni sam ruter, brzina učitavanja stranica nije na zavidnom nivou. Da li je problem Web Browsera ili WiFi čipa, ne znamo, ali i to je još jedna stvar koja može da zasmeta. Sve u svemu, pregled web strana na E75 nije savršen, ali je više nego upotrebljiv.

      Utisci

      Iako Nokia E75 ne donosi faktički ništa novo, to je telefon koji vas ne ostavlja ravnodušnim. Krase ga mnoge osobine, a te osobine su pozitivne i negativne i što je najbitnije, očigledne. Ono od čega boluje E75 jeste nedostatak pomeznog predstavljanja i osećaja važnosti u društvu, kakav uvek imaju novi Apple ili HTC telefoni kada se pojave. To bi ujedno moglo da znači će za Nokiu E75 biti zainteresovani samo oni koji su rešili da ga kupe kada su prvi put videli specifikacije koje je pustila ova finska kompanija. To ne govori ništa loše o ovom teleofnu, ali činjenica je da će on za neke proći nezapaženo, što je po našem mišljenju nezasluženo.

      Ipak, E75 ima neke nedostatke preko kojih će mnogi teško preći. Prva stavka je ekran. 2,4 inča dijagonale deluje sasvim u redu, čak i za napredan Symbian telefon. Međutim ta dijagonala nam se čini malom za telefon koji poseduje punu tastaturu i koji će se određeni procenat vremena koristiti u horizontalnom položaju. Sledeća stvar koja nam je u neku ruku zasmetala jeste operativni sistem. Iskreni da budemo, Symbian deluje nikada sređeniji i nikada nije bio lakši za upotrebu. Nažalost, ovo je definitivno najstereliniji napredni operativni sistem na mobilnim telefonima. Čak je i večito konzervativni RIM uspeo da na Blackberry Bold i Storm modele unese malo živosti. O atraktivnim rešenjima HTC-a ili u osnovi veselom iPhone operativnom sistemu izlišno je govoriti. Ovakvo činjenično stanje ne čini Symbian manje upotrebljivim operativnim sistemom, pa samim time ni E75 lošijim telefonom, ali Nokia mora da shvati da kupci traže i atraktivnost operativnog sistema i aplikacija, po cenu narušavanja lakoće korišćenja. Uostalom, zbog čega smo svi prelazili na Vistu, a sada naWindows 7?
       

      Malo veći ekran i malo bolji web browser učini li bi Nokia E75 odličnim telefonom za surf, ali ipak, on je po tom pitanju tek vrlo dobar. Manji ekran se može preživeti, a program za gledanje web zastrana zapravo je u korenu odličan – čini se da je pomalo trapavo dovršen, pa smo naišli na par mana koje ne čine browsing 100% glatkim, ali ipak ne narušavaju upotrebnu vrednost. Ako u toku dana treba pošaljete veliki broj sms poruka i elektronske pošte u pokretu, onda E75 može da bude jedan od najboljih telefona ikada, upravo zato što ima jednu od najboljih punih tastatura ikada na uređajima ove vrste. Do kraja testiranja nije prestala da nas impresionira veličina tastera.

      Što se tiče onih osnovnih telefonskih funkcija, nikakve probleme bilo kakve vrste nismo otkrili. Zvuk u slušalici je vrlo dobar, a niko nam se sa druge strane “žice” nije žalio. Zvono i alarm telefona su čistog, jasnog i dovoljno glasnog zvuka. Motor vibracije je baš kako treba – dovoljno jak da bi to osetili, ali i dovoljno slab da telefon ne bi “skakao” ukoliko ga ostavite na čvrstoj podlozi.

      Nokia E75 ima mnogo više kvalitetnih osobina nego mana. Da nam ga neko pokloni bili bi presrećni. Da pišemo mnogo teksta u pokretu, bilo SMS, bilo e-mail ozbiljno bi razmislili o ovom telefonu jer ima jedno od najboljih QWERTZ tastatura koje smo videli. Dobra stvar je što niko na prvi pogled ne bi rekao da se tu negde ispod krije čitava tastatura. E75 i izgleda kao standardan telefon, a i normalnih je dimenzija – nešto kao Klark Kent kada nosi naočare i zalizanu kosu – a to je za mnoge korisnike bitno, jer ima ljudi koji ne vole da se razmeću sa gedžetima čim sednu u neki restoran ili klub. Opet, u pozadini imate i celu tastaturu i WiFi i GPS i solidan multimedijalni potencijal, a ni internet komunikacije nisu zanemarene. Ono što se nama nije dopalo jeste što je E75 nekako previše fokusiran uređaj. Nekako se previše obraća svojoj ciljnoj grupi i nikome više. Lako je iPhone-u ili nekom HTC-u da budu toliko popularni kada su to zaista telefoni za sve od 7 do 77. Nokia E75 već ima svoje kupce i oni će ga pazariti i biti veoma zadovoljni, ali postavlja se pitanje hoće li iko ovaj telefon pamtiti za 18 meseci, a kamoli za dve ili tri godine. Čini se da je Nokia previše sigurna u svoje poteze da je na neki način ušla u letargiju. Ovim putem šaljemo poruku Nokiji i kažemo da njihova veličina nije opravdanje da ne pokušaju da urade nešto fantastično novo (na nivou softvera i hardvera), što će istinski zaljubljenici u napredne telefone i gedžete znati da cene.

      Za:

      – male dimenzije za ovu klasu
      – kvalitetna izrada i materijali
      – kvalitet prikaza ekrana
      – QWERTZ tastatura visokog kvaliteta
      – OS i aplikacije jednostavne za upotrebu
      – 4 GB uz telefon
      – “accelerometer” – orijentacioni senzor
      – solidni video klipovi kamere
      – GPS i WiFi

      Protiv:

      – ekran bi mogao biti veći za ovu klasu
      – fotografije kamere bi trebale biti bolje za 2009.
      – osnovna tastatura nije savršena
      – OS nije atraktivan u poređenju sa konkurencijom
      – Web browser ima grešaka

      Telefon na test ustupila Nokia.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test