Nokia E90 Communicator

Nokia E90 Communicator

Nokia je napravila izuzetno kvalitetan uređaj koji još uvek nema pravu konkurenciju na tržištu pa shodno tome još uvek, nažalost, drži relativno visoku cenu. Obilje funkcija spakovano je u ne baš malo kućište ali opet napominjemo, nešto se moralo žrtvovati. Svi vidovi konekcije su omogućeni, i što se toga tiče nema nikakvih problema. Fenomenalan ekran nikoga neće ostaviti ravnodušnim…

    Sadržaj

      Miloš Jevtić

      Nokia E90 Communicator

      Ovaj model predstavlja direktnog naslednika Nokijine 9300(i)/9500 Communicator serije aparata. Inače komunikator uređaji predstavljaju klasu za sebe. Uglavnom služe za posao i nikako nisu igračke koje bi tinejdžeri trebalo da imaju. Komunikatori su često osporavani i nisu baš najbolje prodavani prvenstveno zbog platforme (series 80) na kojoj su bili bazirani. Postoji nekoliko razloga za to. Neki od njih su to što nema mnogo modela komunikatora, samim tim broj korisnika je ograničen, a komunikatori su koristili jedinstvenu platformu sa kojom nisu kompatibilni programi koji koriste smartphone-ovi Series 60 (Symbian). Posledice se ogledaju u tome što pravljenje programa za te serije telefona, koji se prodaju u malim serijama, postaje neisplativo i samim tim prodor na tržište je pod velikim znakom pitanja.

      Posle detaljnog ispitivanja tržišta Nokia je osmislila plan kako da komunikatore vrati tamo gde im je mesto – u sam vrh. Promene u odnosu na ranije modele su ogromne. Prvi i najveći problem je rešen – sada se Nokia E 90 zasniva na Symbian Series 60 platformi za koju već ima mnogo aplikacija što će korisnici ovakvog aparat u svakom slučaju znati da cene, i ovim potezom se Series 80 telefoni šalju u zaborav, jer se izgleda više nikada neće proizvoditi uređaji koji koriste tu platformu.

      Druga zamerka je bila trajanje baterije, posle Nokije E60 prvi put je u jedan mobilni aparat ugrađena baterija kapaciteta 1500 mAh što garantuje dobru autonomiju. Treće, dimenzije su jedino ostale nepromenjene, ali nešto se mora žrtvovati zarad svih funkcija koje ovaj aparat poseduje.  Korisnici ranijih komunikatora su se često žalili na njihovu brzinu pri izvršavanju aplikacija, te je sad umesto dosadašnjih procesora ARM9 koji rade na 150 MHz, ugrađen ARM11 koji radi na radnom taktu 332 MHz. Ovo je inače i najbrži komunikator ikada napravljen.

      Veliki pomak je napravljen i kod ekrana, spoljni ekran je rezolucije 240*320 piksela, dok unutrašnji ima impozantnih 800*352 piksela, o njihovom kvalitetu detaljnije u testu.
      Inače sada se po prvi put sve funkcije komunikatora mogu  koristiti i kad je telefon sklopljen što ranije nije bio slučaj. U prošlosti komunikatori su u sklopljenom položaju imali svega nekoliko opcija, poput poziva, poruka, alarma. Tu se otprilike završavala njihova upotrebljivost. Za bilo koju napredniju opciju je bilo neophodno otvoriti uređaj i pokrenuti željenu aplikaciju.

      Sada komunikator nema nikakvih ograničenja po tom pitanju, sve što možete videti na unutrašnjem ekranu možete i na spoljašnjem, i pri tom, ako gledate slike i neka vam se posebno svidi i želite da vidite sve njene detalje, potrebno je samo da otvorite poklopac i slika će se kroz par sekundi pojaviti i na unutrašnjem ekranu.

      To su osnovne i najveće razlike u odnosu na ranije komunikatore. Na ostale manje bitne, ali ipak značajne ćemo se osvrnuti u daljem tekstu…

      Pakovanje

      Telefon dolazi u originalnoj Nokia kutiji , sa punom opremom koja obuhvata sam aparat, punjač (AC-4E), memorijsku karticu (micro SD sa adapterom) kapaciteta 512 megabajta, hands-free ( HS-47), USB kabl i DVD sa Nokia PC Suite-om i propratnim softverom…

      Sama kutija nije velikih dimenzija, prvo što vidimo je slika samog aparata u otvorenom položaju. Kutija je klasične izrade kao i kod telefona mnogo niže klase, što nas je pomalo iznenadilo jer je ipak ovo sam vrh ponude mobilnih aparata. Pakovanje je zelene boje sa nijansama crvene, sa IMEI brojem. Na poleđini kutije nailazimo na interesantne detalje, a to su opcionalni dodaci koje Nokia preporučuje uz ovaj model, kao što je na primer Bluetooth slušalica BH-600, micro SD kartica kapaciteta 1GB, mada smo mišljenja da karticu ispod 2 Gb ne treba kupovati za telefon koji je tako bogat multimedijalnim mogućnostima…

      Kada se otvori kutija, prvo ćete primetiti, naravno, sam aparat i disk sa aplikacijama i drajverima za Windows platformu. Ispod DVD-a se nalaze hands-free (HS-47) slušalice. Naravno to nije sve, ali da biste došli do ostatka opreme morate da skinete “prvi nivo” i ispod njega se nalazi ostatak opreme u vidu USB kabla, punjača, memorijske kartice… Sve je praktično i na svom mestu, ali nismo mogli da se odamo utisku da ovakav telefon, ipak zaslužuje malo kvalitetnije pakovanje i nešto bogatiju opremu.

      Ono što nam je malo popravilo utisak je sam DVD koji Nokia isporučuje uz ovaj aparat. Nakon ubacivanja DVD-a u računar pokreće se softver koji je izuzetno lepo osmišljen i dizajniran, a sa njega se možete informisati o samom telefonu i njegovim funkcijama, obučiti se uz neki tutorijal ili pak, ako ste iskusniji korisnik preći odmah na instalaciju programa za sinhronizaciju telefona sa računarom…

      Aparat

      Sam uređaj je nešto većih dimenzija što se i očekuje od aparata ove klase koji su u stanju da zamene laptop zahvaljujući obilju funkcija koje poseduju. Prvo što primećujemo je izuzetno kvalitetna plastika od koje je ovaj model izradjen: nema neprijatnog “škripanja” pod prstima tako da telefon odaje utisak robustnosti. Ukrasna metalna lajsna još više doprinosi pozitivnom utisku i uz metalni poklopac baterije upotpunjuje utisak.

      Na prednjem delu telefona se nalazi ekran rezolucije 240*320 piksela sa 16.777.216 boja, klasična tastatura, dugme ON/OFF ( za uključivanje i isključivanje uređaja, kao i za izmenu profila ). Ekran prikazuje jako žive boje, izuzetno se vidi pri svim vremenskim uslovima, pa cak i na jakom suncu tekst ostaje čitljiv bez ikakvih problema. U stanju mirovanja prikazani su parametri standardni za sve novije Symbian Nokia aparate, indikator stanja baterije, kvalitet prijema signala, prečice do najčešće korišćenih opcija…

       

      Tastatura “spoljnog” dela telefona je izuzetno kvalitetna sa relativno plitkim hodom tastera. Tipke su prosečne veličine pa čak ni korisnici sa većim šakama ne bi trebalo da imaju problema prilikom korišćenja. Od tastera tu je deset numeričkih, taster za ulazak u glavni meni, navigacioni četvorosmerni taster, tasteri za uspostavljanje i prekidanje veze i dva tastera “opšte” namene. Malu zamerku upućujemo na navigacioni taster koji je ruku na srce mnogo bolje rešenje nego džojstik kod Sony-Ericsson telefona. Naime često se dešava da se pritisnu dve opcije odjednom, ali posle malo dužeg korišćenja i privikavanja nismo imali problema, bar ne u tolikoj meri.

      Pošto su na prednjoj strani telefona svi glavni tasteri na boku se nalazi samo taster za uključivanje kamere i taster kojim se aktivira glasovno biranje. Tik uz taster za kameru se nalazi infrared port.

      Sa donje strane telefona se nalazi mini USB slot, utičnica za punjač telefona i audio priključak za 2.5mm slušalice, kao i slot za memorijsku karticu. Slot, tačnije poklopac slota, je izuzetno lepo rešen, funkcioniše po principu opruge i pravo je zadovoljstvo menjati kartice pogotovo što je to moguće raditi na “živo”, tačnije dok je telefon uključen. Uz telefon se isporučuje kartica kapaciteta 512 MB, dok sam uređaj podržava kartice kapaciteta do 2 GB. Telefon se ne usporava čak ni kada se kartica napuni skoro do kraja, što je za svaku pohvalu.

       

      Na poleđini se nalazi CMOS kamera rezolucije 3.2 megapiksela, dva zvučnika, i LED svetlo koje je poprilično jako, i pomaže u uslovima slabije osvetljenosti, kako bi slike ispale što bolje. Ono čemu dajemo posebnu pohvalu su gumeni odstojnici koji sprečavaju grebanje telefona. Ti odstojnici imaju još jednu funkciju, naime kad telefon stoji na stolu tonovi na zvučnicima su dosta jači, to je zbog toga što je telefon “odignut” od zemlje pa se stvara takozvana rezonanca.

      Sada prelazimo na najzanimljiviji deo, a to je svakako “unutrašnji” deo telefona. Prvo što smo uočili prilikom otvaranja telefona je izuzetno veliki ekran rezolucije čitavih 800*352 piksela, i prelepu QWERTY tastaturu. Ono u čemu smo se jednoglasno složili je to da je telefon mnogo lepši kad se otvori nego kad je zatvoren, a za takav utisak su najzaslužnije dimenzije telefona.

      Telefon je moguće otvoriti u dva položaja, prvi je pod uglom od otprilike 120 stepeni, a drugi je 180 stepeni. U tim položajima je telefon izuzetno stabilan, takoreći fixiran i vrlo dobro “drži” da ne dođe do pomeranja. Naravno, može stajati u bilo kom drugom rasponu između tih 120 I 180 stepeni, ali ove dve vrednosti su optimalne, prva se pretežno koristi kada je telefon na stolu i želite da kucate kao na laptopu dok je druga opcija ukoliko nemate čvrst oslonac ili ste u pokretu.

      Unutrašnja – QWERTY tastatura je izuzetno lepo oblikovana, i čini nam se da se svi tasteri nalaze baš tamo gde treba, to se posebno odnosi na tastere koji služe kao prečice do najčešće korišćenih funkcija. Tasteri su sitniji nego kod prethodnih komunikatora što može predstavljati problem ukoliko želite nešto brzo da otkucate ili imate izrazito velike šake. U suprotnom korišćenje uređaja u ovom modu je pravo zadovoljstvo. Ono što nas je prijatno iznenadilo je taster za uključivanje i isključivanje osvetljenja tastature. Naime zna se da su komunikatori izuzetno veliki potrošači, pa je ova funkcija izuzetno korisna, jer štedi bateriju. Iako osvetljenje nije mnogo jako, dovoljno je da se tastatura vidi u svim uslovima. Sa leve strane, pored ekrana se nalaze dva tastera, za uspostavljanje i prekidanje veze. U “komunikator” režimu možete obavljati razgovore, ali samo na dva načina, ili preko speakerfona ili preko hands-free uređaja. Klasičan razgovor, bez slušalica, nije moguć – što je u neku ruku i logično.

      Najveći napredak u odnosu na starije “komunikatore” je u samom ekranu, sad je on rezolucije 800*352 piksela dok je kod ranijih modela maximalna rezolucija bila 640*200 piksela. Ekran je TFT što garantuje izuzetnu vidljivost pri svim vremenskim prilikama. Na jakom suncu tekst je jednako čitljiv kao i pri uslovima slabijeg osvetljenja. To nas je posebno oduševilo, jer naviknuti na dosadašnje modele ovo je prijatno iznenađenje i veliki pomak napred.  Prikaz slika i video sadržaja je za svaku pohvalu, sve se vidi kristalno jasno i nema takozvanih duhova prilikom reprodukcije video sadržaja.

      Dok je telefon u stand-by režimu svi važniji parametri su prikazani isto kao i na glavnom ekranu. Glavna prednost ovolikog ekrana je u tome što se Internet sadržaj prikazuje u punoj rezoluciji, sve je pregledno i nema potrebe za stalnim skrolovanjem, jer je prikazan veliki broj karaktera po strani. Čitanje mailova i surfovanje Internetom predstavljaju pravi užitak.

      Da bi se obezbedilo dovoljno energije za ovoliko potrošača potreban je jak izvor. Nokia se po prvi put odlučila da u jedan mobilni aparat ugradi bateriju kapaciteta čak 1500 mAh. Zvuči impozantno, ali kako se stvarno pokazala u radu… Uz normalno korišćenje, oko pola sata poziva, ne više od 15 poruka dnevno, malo surfovanja Internetom, uz izuzetno dugo korišćenje kamere baterija uspeva da izdrži čitava tri dana što je za uređaj ovih mogućnosti rezultat vredan divljenja. Uz malo duže surfovanje Internetom baterija dosta manje traje, oko 2 dana što opet nije loš rezultat.

      Kliknite za uvećanu sliku…

      Funkcije

      Na početku testa smo naveli da je ovo poslovan telefon. Vodimo se logikom da korisnici poslovnih telefona ne koriste muzički plejer, kameru, video plejer… I kada se testiraju takvi telefoni obično se gore navedenim funkcijama ne pridaje veliki značaj.

      Međutim u ovom slučaju napravićemo osvrt na kameru ovog telefona. Naime kamera je CMOS rezolucije 3.2 megapiksela, to na papiru ne deluje impozantno. Ali kada smo napravili nekoliko snimaka ostali smo zapanjeni mogućnostima iste. Slike su izuzetno kvalitetne pogotovo za jedan poslovni aparat kome slikanje nikako nije namena. Postoji nekoliko rezolucija u kojima je moguće praviti fotografije, ali ono što nas je začudilo je to da ne piše rezolucija nego možete da izaberete:

      PRINT 3M (large)
      PRINT 2M (large)
      PRINT 0.8M (small)
      PRINT 0.3M (for multimedia)

      – Podešavanja kamere su standardna, kvalitet slika se ne može podešavati, blic je moguće namestiti da radi u nekoliko modova (isključen, automatski, da smanjuje efekat crvenih očiju, i da bude uvek uključen ).

      – Moguće je izabrati nekoliko modova za slikanje (automatski, close up mode tzv. makro mod, portret, landscape, sport , night i night portret).

      – Samookidač se može namestiti na 2, 10, 20 sekundi.

      – Postoji i opcija za multishot.

      – Moguće je podesiti I ekspoziciju između -2 i +2 ali nije baš upotrebljiva…

      Što se tiče VIDEO moda, postoji par zanimljivih opcija kao što su zasićenost bele boje i kolorna šema. Inače video klipovi se snimaju u MP4 formatu, najveća rezolucija je 640*480 piksela sa 30 frejmova po sekundi i kvalitet snimaka je na zadovoljavajućem nivou, snimci su jedino ograničeni slobodnim mestom na kartici ili telefonu.

      Zvuk koji se reprodukuje na zvučnicima je izuzetno glasan i kvalitetan, propustiti poziv je praktično nemoguće. S obzirom da ovo nije multimedijalni telefon to nas je, kao i izuzetan kvalitet kamere, prilično iznenadilo. Zvuk preko hands-free slušalica je poprilično lošeg kvaliteta što se i očekivalo. Inače slušalice kod ovakvog telefona služe samo za razgovor dok korisnik pretražuje Internet. Reprodukcija muzike na slušalicama je ispod proseka.

      Pored toga implementirane su još i sledeće funkcije…

      Muzički plejer – Klasičan program za reprodukciju muzike kao i kod većine smartphone uređaja, bez nekih novih dodatnih opcija koje mogle biti interesantne korisniku.

      Real Player – Takođe poznato rešenje od ranije naročito kod Nokia smartphone aparata,služi za reprodukciju Video fajlova.

      Radio – Kao I kod ostalih telefona ove kompanije radio ne radi dok se ne aktiviraju slušalice jer one ujedno i služe kao antena. Radio je prosečnog kvaliteta, mada je zvuk dosta tih. Moguće je memorisati do 20 radio stanica…

      Kontakti – Moguće je sačuvati onoliko kontakata koliko imate slobodne memorije u telefonu. Što će zadovoljiti I najzahtevnije korisnike. Svakom kontaktu možete dodeliti 10 parametara, sliku, melodiju što je uobičajeno. Rad sa kontaktima je brz i teče bez ikakvih problema.

      Poruke – Telefon podržava sve vrste poruka – SMS, MMS, AUDIO PORUKE I E-MAIL.
      Podešavanja su standardna. Možete sačuvati maksimalno 999 poruka.

      Barcode scanner – Na prvi pogled vrlo interesantna opcija ali posle malo igranja, shvatili smo da je u principu totalno beskorisna i da je vrlo teško skenirati željeni kod.

      Profili – Kao i kod ostalih Nokia telefona, moguće je izabrati nekoliko unapred definisanih profila, ali moguće je telefon staviti i u offline mod, tada su dostupne sve funkcije ali korisnik nije dostupan, ova funkcija se najčešće koristi u avionu i na sastancima…

      Galerija – U njoj su smeštene sve fotografije napravljene kamerom telefona. Listanje slika je relativno brzo, mada pri učitavanju slika maksimalne rezolucije ipak treba da prođe neko vreme kako bi slika bila prikazana na ekranu. S obzirom da je ovde reč o slikama koje zauzimaju po 700 i više kilobajta ovo je sasvim zadovoljavajuć rezultat. Sve slike se prikazuju preko celog unutrašnjeg ekrana i izgledaju prosto fenomenalno.

      GPS – Telefon poseduje GPS ( Global Positioning Sistem ) koji inače predstavlja vrlo zanimljivu i naprednu opciju pogotovo za jedan mobilni aparat. Nažalost kod nas ne funkcioniše sve kako treba tako da se ovom opcijom nismo pozabavili u velikoj meri. Telefon nem jednostavno nije dozvolio da se konektujemo na satelit tako da o ovoj opciji ćemo govoriti malo opširnije prilikom testa nekog drugog aparata ako se stanje stabilizuje.

      Bluetooth – U aparat je ugrađen Bluetooth 2.0. Nikakvih problema nije bilo prilikom uparivanja sa drugim mobilnim aparatima kao ni sa računarom. Uređaji se vrlo brzo pronalaze, inače ostali aparati Nokiu E 90 prepoznaju kao Smartphone. Brzina prebacivanja je na zadovoljavajućem nivou.

      Infrared port – Karakteristična funkcija i za mnogo jeftinije uređaje. Funkcioniše bez ikakvih smetnji.

      Quick Office – Fabrički dolazi instaliran u telefon. Poseduje opcije za pregledanje i editovanje Word dokumenata i Excel fajlova. Kucanje tekstova na telefonu je pravo zadovoljstvo te smo stoga veliki deo vremena proveli editujući tekstove koje smo prethodno prebacili sa računara.

      Adobe PDF – Ukoliko vam Word ni Excel nisu dovoljni uz aparat dolazi i PDF čitač. Tako da su pokriveni svi standardni formati koji bi korisniku mogli biti potrebni, naravno što se tiče dokumenata.

      Zip – Ako kojim slučajem primite zapakovan sadržaj, ova svima dobro poznata alatka će vam u velikoj meri pomoći. Dakle sve fajlove možete raspakovati isto kao i na vašem računaru. Naravno u zavisnosti od veličine fajla zavisi i koliko dugo će trajati operacija raspakivanja.

      USB –  Aparat ima ugrađen mini USB port. Kada se konektuje na račun biva prepoznat kao USB mass storage device, štampač, modem ili kao klasičan PC Suite. Nažalost punjenje preko USB kabla nije omogućeno što se može pripisati kao zamerka.

      Search – Veoma korisna opcija koja se ne susreće baš često u mobilnim aparatima. Naime moguće je pretražiti ceo telefon uz pomoć ove opcije. Fenomenalno rešenje koje će zahtevniji korisnici koji barataju velikom količinom podataka znati da cene. Moguće je pronaći bilo koji fajl ili folder…

      Wi-Fi – Bežično povezivanje aparata. Instaliran je Nokijin wizard koji umnogome olakšava povezivanje.

      Galerija fotografija
       

      Rezime

      Nokia je napravila izuzetno kvalitetan uređaj koji još uvek nema pravu konkurenciju na tržištu pa shodno tome još uvek, nažalost, drži relativno visoku cenu. Obilje funkcija spakovano je u ne baš malo kućište ali opet napominjemo, nešto se moralo žrtvovati. Svi vidovi konekcije su omogućeni, i što se toga tiče nema nikakvih problema. Fenomenalan ekran nikoga neće ostaviti ravnodušnim…

      Sama filozofija aparata je u velikoj meri promenjena ubacivanjem Series 60 platforme. Time Nokia namerava da približi ovaj i sve naredne komunikatore širem krugu korisnika.
      Mišljenja smo da ovaj uređaj vredi svakog uloženog evra. Za popriličnu svotu novca on jednostavno nudi sve što se u ovom momentu može ponuditi kada su mobilni telefoni u pitanju. Stoga, pretpostavljamo, da će ovaj model imati svetlu budućnost i da će na velika vrata vratiti, pomalo posustalu, Communicator seriju na tržište.

      Uređaj za potrebe testa ustupila Nokia.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra