Nokia Lumia 930

Nokia Lumia 930

Ključ do ostvarenja cilja kompanije Microsoft da najzad stane rame uz rame sa najboljim Android ili iOS smartfonima, upravo bi mogao ležati u ovom modelu. Osobine po kojima se Lumia 930 ističe među WP telefonima između ostalog jesu konkurentan hardver i odličan kvalitet izrade, a prepoznatljiva osobina Nokia telefona je naravno odlična kamera. Sve to uz mobilnu platformu koja vremenom pokazuje evidentne znake napretka, da li je ovo telefon koji predstavlja Windows Phone u svom punom sjaju?

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Windows Phone svakako nije najpopularniji operativni sistem kada je reč o tržištu smartfona, ali Microsoft je itekako odlučan da u narednom periodu ozbiljno poradi na tom planu. Štaviše, splet događaja u prethodnim mesecima koji je doveo do konačne akvizicije mobilnog sektora kompanije Nokia, samo potvrđuje upornost Microsofta da se pomeri sa trenutnih 3% tržišnog udela. Kako stvari stoje, to nimalo nije lak zadatak, pre svega zbog ogromne konkurencije od strane Google-a i Apple-a koji, jednostavno rečeno, dominiraju tržištem mobilnih uređaja. Najnoviji izveštaji kompanija za istraživanje tržišta nažalost ne donose dobre vesti za Microsoft. Umesto predviđenog skoka u isporukama broja primeraka, desilo se upravo obrnuto, te je tržišni udeo pao na 2.5%.
      Da li popularnost i cifra prodaje određenog tipa uređaja govori o njegovom sveukupnom kvalitetu? To što su Windows Phone smartfoni daleko manje zastupljeni ne mora da znači da su ovi modeli gori od konkurencije. Microsoft nije u tolikom problemu kako se naizgled čini, jer najzad u svoju ponudu počinje da uvršćuje modele kao što je Nokia Lumia 930. Šta je toliko specijalno kod ovog smartfona? Nakon četiri godine izgovora kako moćniji hardver nije potreban zbog odlične optimizovanosti platforme, Microsoft je najzad popustio i odlučio da stane na crtu sa najboljima kada su u pitanju specifikacije telefona. Dobra vest je to što dobre specifikacije prati i unapređena Windows Phone 8.1 verzija, ali i poboljšanje u sferi kvaliteta izrade…
      nokia_lumia_930_s.jpg
      Hardver
      Dok napredak na polju čipseta koji pokreće Lumia 930 model svakako jeste veliki, ne možemo da se otrgnemo utisku da je ipak i dalje jedan korak iza u odnosu na Android smartfone. Qualcomm-ov Snapdragon 800 je ipak čipset koji se pojavio prethodne godine, početkom septembra meseca, tako da je reč o čipsetu starom bezmalo godinu dana. U momentima prisustva Snapdragon 801 i 805 modela unutar vodećih Androida, konkretan čipset u slučaju Lumia 930 modela ipak kaska za konkurencijom. Ukoliko zaboravimo na podatak kada se ovaj čipset pojavio, već se isključivo fokusiramo na njegovu hardversku snagu, Snapdragon 800 apsolutno, ni u kojoj meri ne može da razočara. Četiri jezgra Krait 400 procesora sa frekvencijom rada od 2.2 GHz-a u kombinaciji sa Adreno 330 grafičkim čipom i dalje nude zavidne performanse.
      nokia_lumia_930_2_s.jpg
      Loša vest dolazi za ljubitelje proširenja skladišta jer microSD slot nije prisutan, ali obzirom na to da skladište postoji isključivo u varijanti od 32GB-a, manje prohtevni korisnici neće imati problema sa nedostatkom prostora. Što se tiče količine RAM-a, Microsoft je još prošle godine uvideo da ne treba štedeti na ovom polju, pogotovo ne na high-end modelima. Iako 3GB nije prisutno već je reč o 2GB-a, obzirom da je Windows Phone nešto “lakši” operativni sistem od Androida, gigabajt manjka memorije se u radu realno ni ne oseća. Dobro poznata odlika Nokia telefona je bila njihova kamera, a konkretno u ovom slučaju, Lumia 930 raspolaže senzorom rezolucije 20 megapiksela, sa optičkom stabilizacijom i 1080p video snimanjem. Po pitanju baterije, Lumia 930 je opremljena Li-Ion tipom kapaciteta 2420 mAh…
      [modul]uporednaspecifikacija=6043,5312,5062,5128[/modul]Na startu moramo reći: Nokia bez dileme zna kako da napravi privlačan i kvalitetan telefon, a konkretno ovoga puta smatramo da su odradili veoma dobar posao. Skrenućemo na kratko sa teme dizajna kako bi prošli kroz sadržaj pakovanja Lumia 930 modela. Prva stvar koju smo primetili je da verzija za naše tržište izostavlja Qi punjač, što neće preterano obradovati potencijalne kupce. Takođe, nikakve slušalice ne stižu u kutiji, samo je prisutan punjač, microUSB kabl i prateća dokumentacija. Sadržaj pakovanja je, može se reći, siromašan. Ne možemo reći da nas to čudi, jer sličnu situaciju smo viđali recimo kod Nexus 5 modela, gde se takođe dobija samo punjač. Ali, treba ipak uzeti u obzir da je pomenuti smartfon u dosta nižem cenovnom rangu od ovog telefona, pa je izostavljanje slušalica donekle i opravdano.
      nokia_lumia_930_dscn4875_s.jpg
      Vraćamo se na fizički aspekt Lumia 930 modela. Lumia 930 donosi pravougaoni izgled, sa veoma blago zaobljenim ćoškovima. To je stil koji se može sresti recimo na Sony Xperia Z2 smartfonu u Android kategoriji, a moramo priznati da takvi telefoni deluju nešto elegantnije u odnosu na modele kod kojih su ivice više zaobljene. Na kraju krajeva, sve se to ipak svodi na subjektivan utisak. Ključni element koji zaokružuje izgled Lumia 930 modela i pruža veliku čvrstinu, jeste njegov metalni okvir. Naš lični utisak je da kod crne varijante on najmanje dolazi do izražaja i da je dosta privlačniji kod bele, narandžaste i zelene verzije, kod kojih je srebrne boje umesto crne.
      Leva strana je potpuno pošteđena dugmića i portova, dok se na donjoj sreće microUSB port. Desna strana je najbogatija, jer se na njoj nalaze tri elementa – fizički okidač kamere, taster za uključivanje ekrana i dugme za kontrolu jačine zvuka, svaki od njih izrađen takođe od aluminijuma. Na vrhu je prisutan 3.5mm priključak, a pošto je reč o unibody kućištu, gore se nalazi i slot za najsitniju verziju kartice – nanoSIM. Prednja strana telefona prekrivena je Gorilla Glass 3 zaštitnim staklom, a od elemenata može se zateći prednja kamera iznad ekrana i prorez iza kojeg je smešten zvučnik za razgovor. Ispod ekrana smeštena su tri kapacitivna tastera – Back, Home i Search.
      nokia_lumia_930_dscn4877_s.jpg
      nokia_lumia_930_dscn4880_s.jpg
      nokia_lumia_930_dscn4882_s.jpg
      nokia_lumia_930_dscn4886_s.jpg
      nokia_lumia_930_dscn4888_s.jpg
      Interesantan podatak je da Lumia 930 poseduje čak četiri mikrofona. Dva mikrofona su smeštena napred, dok su preostala dva multidirekcioni i nalaze se na pozadini – na dnu i vrhu telefona. Leđa ovog smartfona izrađena su od polikarbonata (plastike), ali ono što nam se dopada je tanak gumirani sloj i mekani i osećaj koji donosi. Pozadina je fino zaobljena ka ivicama, tako da kućište ovog telefona nije potpuno “pločasto” kao kod već pomenutog Xperia Z2 modela. U gornjem delu smešten je PureView Zeiss 20MP senzor, levo od njega dvostruki LED blic, a pozadi preostaje samo još jedan detalj – zvučnik pozicioniran u donjem desnom uglu. Lumia 930 ne nudi korisnicima pristup bateriji, jer zadnji poklopac nije moguće ukloniti.
      nokia_lumia_930_dscn4894_s.jpg
      nokia_lumia_930_dscn4898_s.jpg
      nokia_lumia_930_dscn4903_s.jpgWindows Phone je platforma koja definitivno ima potencijala, ali taj potencijal za četiri godine koliko ovaj mobilni operativni sistem postoji, po našem mišljenju, i dalje nije u potpunosti iskorišćen. Mnogim korisnicima će biti savršeno upotrebljiv, pogotovo osobama koje se po prvi put susreću sa smartfonom. Problem ipak nastaje kada korisnik koji je godinama aktivno koristio iOS ili Android odluči da iz određenih razloga promeni platformu i pređe na Windows Phone. Netačno bi bilo reći da Microsoft nije tokom godina unapređivao svoju platformu, ali ne možemo da se otrgnemo utisku da i pored svih tih poboljšanja, neke “sitnice” i dalje nedostaju.
      Sa jedne strane interfejs sa živim pločicama i dalje ostaje prilično dobro rešenje za početni ekran, mada smatramo da od vremena kako je predstavljen pa do danas nije doneo nikakva veća unapređenja, već samo blaže korekcije. Bez obzira, te manje korekcije kao što je recimo mogućnost da se postavi više od četiri ikonice u redu ili da se postavi pozadina u vidu slike, svakako su korisne. Poslednja verzija WP 8.1 ipak donosi neke, itekako dobrodošle novitete, a među njima se nalazi i centar za notifikacije. Konkretan element sada nosi naziv Action and Notification Center, jer pored notifikacija sadrži i opcije za brzo uključivanje opcija. Pristupa mu se povlačenjem sa vrha, notifikacije se uklanjanju prevlačenjem u stranu i generalno je dosta slično rešenje kao na Androidu, što nije loše rešenje.
      nokia_lumia_930_softver_2_s.jpg
      nokia_lumia_930_softver_3_s.jpg
      nokia_lumia_930_softver_8_s.jpg
      Takođe dobra osobina jeste mogućnost odabira – koje četiri prečice želite za brzo uključivanje opcija, recimo Bluetooth, WiFi, podešavanje osvetljenja ekrana, prečica za pokretanje kamere, ili neki drugi set prečica koji vam više odgovara. Ekran za otključavanje ima svoju pozadinu koju možete odabrati, prikazuje datum vreme, poruke i povlači se odozdo ka gore. Još jedan novitet koji sve više postaje popularan kod smartfona je duplo kuckanje (double tap) po ekranu dok je isključen, kako bi ga otključali. Da se vratimo malo na “žive pločice” (live tiles), one nam se dopadaju iz razloga što pružaju aktivne informacije, što ume da bude vrlo korisna stvar, budući da korisnika često lišavaju potrebe ulaska u konkretnu aplikaciju. Pločicama se može menjati veličina i pozicija, te se na taj način može prilagoditi početni ekran baš kako korisniku odgovara.
      Prelazak iz jedne u drugu aplikaciju, ili njihovo zatvaranje rešeno je na dosta sličan način kao kod Androida. Zadržavanjem prsta na Back senzoru dobija se pregled otvorenih aplikacija u vidu velikih kartica, između kojih navigaciju vršite prevlačenjem prsta levo ili desno, a zatvarate ih prevlačenjem prsta ka dole ili gore. Windows Phone nudi promenu boje pozadine menija, tako da se možete odlučiti između crne ili bele boje – crna je bolja za štednju energije kod Amoled tipova ekrana. Jedna osobina koja nas je jako obradovala je puna podrška za sinhronizaciju sa Gmail nalogom, sada i sa push notifikacijama, tako da dobijate trenutno obaveštenje o prispeću novog mejla.
      nokia_lumia_930_softver_1_s.jpg
      nokia_lumia_930_softver_4_s.jpg
      Kid’s Corner nije novitet u Windows Phone 8.1 verziji, on postoji već duže vreme i koristan je ukoliko želite da ograničite detetu pristup samo određenim aplikacijama i mogućnostima telefona. Osobina koja ponekad ume da zasmeta je nedostatak ugrađenog fajl menadžera radi manipulacije fajlovima unutar skladišta – mada od nedavno postoji zvanična Files aplikacija koju možete preuzeti i dobiti ove mogućnosti. Kad smo već kod aplikacija, situacija unutar Windows prodavnice se poprilično poboljšala vremenom, jer su sada uglavnom dostupne i poznatije aplikacije koje su duže vreme na Androidu ili iOS-u. Broj aplikacija ukupno jeste povećan, ali istražujući prodavnicu retko smo nailazili na interesantne aplikacije sa dobrim dizajnom korisničkog interfejsa. Većinom su to i dalje aplikacije koje izgledaju loše, mada postoji par izuzetaka. Ovo je polje zbog kog smo i rekli da potencijal Windows Phone platforme nije dovoljno iskorišćen – jednostavno nema dovoljno dobrih i kvalitetnih aplikacija, što je više nego bitna stvar na smartfonu…
      nokia_lumia_930_softver_5_s.jpg
      nokia_lumia_930_softver_6_s.jpg
      nokia_lumia_930_softver_7_s.jpg
      nokia_lumia_930_softver_9_s.jpg
      nokia_lumia_930_softver_10_s.jpg
      Bitniji dodatak Windows Phone 8.1 verziji jeste Cortana. O čemu je reč? Cortana je personalni asistent koji je zamišljen kao odgovor na Siri i Google Now. Ono što nam se dopada kod Cortane je prirodnost njenog glasa, kao da komunicirate sa pravom osobom. Upotrebljivost je slična pomenutim rešenjima, mada prostor za napredak itekako postoji. U odnosu na Siri i Google Now, prepoznavanje glasovnih komandi je na osetno lošijem nivou. U dosta slučajeva Cortana nas je pogrešno razumela, ili je jednostavno izvršavala nešto potpuno drugo od onog što smo joj zatražili. Interesantno rešenje koje ipak mora da se razvija kako bi dostigao nivo kvaliteta Guglovog i Apple-ovog rešenja. Treba ipak uzeti u obzir da je ovo tek Beta verzija.
      nokia_lumia_930_cortana_1_s.jpg
      nokia_lumia_930_cortana_2_s.jpg
      nokia_lumia_930_cortana_3_s.jpgBez obzira na to što je naizgled privlačan i elegantan, Lumia 930 je model koji je ipak nešto deblji i teži u odnosu na konkurenciju. Dve desetine milimetra kraći od punog centimetra na boku, uz 167 grama težine – kombinacija koja čini telefon pomalo glomaznim u ruci. Ipak, čvrstina metalnog okvira i mekani osećaj zadnje strane po našem mišljenju prilično “izvlače” situaciju. Kvalitet izrade je bez premca, i celokupno kućište ovog telefona ostavlja utisak da je zaista reč o premium modelu. Po dizajnu i kvalitetu izrade kućišta bez ikakvog problema može da se meri sa iPhone modelima ili kvalitetnijim Androidima.
      nokia_lumia_930_dscn4930_s.jpg
      Nokia je u prethodnom periodu bila poznata po korišćenju svoje ClearBlack AMOLED tehnologije ekrana na svojim prestižnim modelima. Tu tradiciju nastavlja sa Lumia 930 smartfonom čija dijagonala ekrana iznosi pet inča. Takođe, karakteristika po kojoj je ovaj telefon konkurentan je rezolucija ekrana od 1920 x 1080 tačaka, nudeći pri tome odličnu oštrinu od 441 ppi. Raspored Pentile matrice koja se u ovom slučaju koristi se generalno smatra inferiornijim u odnosu na Stripe RGB, mada pri ovoj ovoj gustini piksela razliku je izuzetno teško primetiti golim okom. Merenje kolorimetrom nam je pružilo detalje o svetlini ekrana, a rezultati nisu tako dobri. Na maksimalnom osvetljenju ekran pruža 284 cd/m2, gde recimo LG G3 nudi čitavih 460 cd/m2, što je primetno svetlije. U odnosu na ekran Galaxy S5 modela sa Super AMOLED-om takođe je tamniji.
      nokia_lumia_930_dscn4911_s.jpg
      nokia_lumia_930_dscn4918_s.jpg
      nokia_lumia_930_dscn4931_s.jpg
      Dubina crne boje je jedna od bitnijih prednosti Amoled tipa u odnosu na LCD, a rezultatom od 0.09 cd/m2 pri maksimalnom osvetljenju smo itekako zadovoljni – crna je veoma crna. S obzirom da AMOLED tipovi ekrana umeju da donesu prezasićene i netačne boje, situacija kod Lumia 930 je sasvim dobra. Delta E vrednost od 5.22 je sasvim na granici do koje se boje smatraju tačnim. Ipak, neke boje su lošije od drugih. Recimo, crvena boja je poprilično svetlija nego što treba, kao i magenta. Plava u dosta manjoj meri, ali opet nešto svetlija, zelena nema problem sa svetlinom ali je generalno njena nijansa netačna, dok je žuta prilično tačna. Temperatura boja iznosi 7033K, tako da prikaz ostaje topao i živahan, dok Gamma od 1.86 malo više odstupa od 2.2 idealne vrednosti, čineći prikaz svetlijim u oblastima koje ne bi trebalo biti toliko svetle.
      nokia_lumia_930_calman_s.jpg
      nokia_lumia_930_dubina_svetlina_s_1.jpg
      Odluka o upotrebi snažnijih čipseta u Windows Phone modelima je definitivno dobar potez od strane kompanije Microsoft. Iako nije najmoćniiji čipset na tržištu, Snapdragon 800 i dalje pripada visokoj klasi čipseta za mobilne uređaje. Kombinacija sirove snage i optimizovanosti Windows Phone platforme pruža izuzetne rezultate u korišćenju. Animacije su besprekorno glatke, odziv na komande i akcije je veoma brz, a surfovanje unutar Internet Explorera zaista oduševljava brzinom otvaranja stranica. Ukratko, Lumia 930 ispunjava nivo performansi koji se očekuje od jednog high-end telefona, a iako nema najnoviji čipset, po brzini prilikom korišćenja može se staviti u isti koš sa najbržim Androidima ili iPhone modelima. Zaista jako brz telefon. Negativna stvar koju smo primetili je da se telefon poprilično zagreva tokom upotrebe, što ume da zasmeta jer postaje neprijatan za držanje.
       

      Antutu
      24821

      Basemark
      1017

      GFXBench 2.7 T-Rex Offscreen
      15 fps

      GFXBench 2.7 T-Rex Onscreen
      19 fps

      Sunspider
      512ms

      Octane
      2802

      Peacekeeper
      533

       
      Bez ikakvog razmišljanja, stvar koja drastično kvari utisak o Lumia 930 je svakako njegova baterija. Pri surfovanju na maksimalnom osvetljenju ekrana, procenti nestaju jako velikom brzinom. Ceo kapacitet baterije surfovanjem smo potrošili za svega 2 sata i 39 minuta, što je izuzetno loš rezultat. Nismo sigurni u čemu je tačno problem, jer 2420 mAh baterija bi trebalo da pruži znatno bolje rezultate od ovog. Osim toga, obzirom na debljinu telefona, čudi nas da nije upotrebljena baterija nešto većeg kapaciteta. Autonomija mora biti mnogo, mnogo bolja…
      Kamera
      Bez obzira što nije na nivou Lumia 1020 ili Nokia 808 modela, 20MP kamera ovog modela i dalje ostaje među najboljima kada su u pitanju top smartfoni današnjice. Ulazak u kameru može se izvršiti dugim pritiskom na fizički taster na boku telefona, što je korisna stvar ukoliko želite brzo da aktivirate kameru i pripremite je za okidanje. Prisutna je Nokia Camera aplikacija koja dozvoljava promenu ISO podešavanja, brzine okidača, balansa bele boje i ekspozicije, čineći je jako pogodnom za korisnike koji su nešto više upućeni u oblast fotografije. Po tradiciji već, koristi se kvalitetna Carl Zeiss optika, a uz 1/2.5” senzor i detaljna podešavanja moguće je napraviti prilično dobre fotografije ukoliko imate potrebno znanje i iskustvo. Senzor ipak jeste primetno manji u odnosu na Lumia 1020 koji ima 1/1.5” ili PureView 808 sa ogromnim 1/1.2″, tako da ovo nije pravi “kamera telefon” kao pomenuti modeli. Kvalitet fotografija svejedno ostaje dobar. Detaljnost i oštrina je na visokom nivou zahvaljući 20MP senzoru. Količina šuma prisutna u fotografijama je jako niska, a boje su odlične. Video snimanje nažalost nije u 4K rezoluciji, već je tu standardan 1080p kamkorder. Ipak, kvalitet snimka nije na nivou fotografija po pitanju detalja i oštrine, dok su boje u redu. Bitrate snimka u našem slučaju iznosi 19.2 Mbps, a framerate ostaje jako stabilan sa punih 30 FPS-a. Kao što smo rekli, kamera nije na nivou “legendardnih” Lumia 1020 ili PureView 808 modela, ali se po kvalitetu može meriti sa najboljim kamerama Androida i iPhona modelima.
      Primer video:
      nokia_lumia_930_1080p.jpg
      Primeri fotografija:
      https://www.flickr.com/photos/131107995@N06/sets/72157651777149177/Da rezimiramo: iako Windows Phone u ovom trenutku nije odabir većine korisnika koja se mahom odlučuje za popularnije platforme kao što su iOS ili Android, telefoni kao što je Lumia 930 svakako mogu doprineti poboljšanju situacije. Smatramo da se radi o izuzetno dobrom modelu, mada prodajni rezultati nisu ohrabrujući. Bez obzira, Nokia – ili bolje reći Microsoft – je napokon na pravom putu, ako ćemo suditi o specifikacijima koje jedan high-end smartfon zaslužuje, pa se nadamo i verujemo da će situacija krenuti na bolje. Kvalitet izrade je zaista na visokom nivou, zahvaljujući metalnom okviru Lumia 930 je izuzetno čvrst smartfon, mada nekima može zasmetati njegova debljina i nešto veća težina.
      nokia_lumia_930_s.jpg
      Kao platforma, Windows Phone 8.1 donosi brojne novitete, približavajući se Androidu i iOS-u; mada, i dalje smatramo da postoji puno prostora za napredak, pogotovo na polju kvaliteta aplikacija gde je WP i dalje inferioran u odnosu na konkurenciju. Po pitanju optimizovanosti, WP 8.1 je izuzetno brz operativni sistem, a u kombinaciji sa snažnim hardverom, Lumia 930 nudi izuzetne performanse prilikom upotrebe. Clear Black Amoled ekran srećom ne nudi prezasićen prikaz, ali je nešto tamniji u odnosu na konkurenciju. Kamera je standardno dobra što se i očekuje od Nokia telefona, mada se ne može uporediti sa dobro poznatim Lumia 1020 i PureView 808 modelima. Osobina kojom nas je ovaj smartfon najviše razočarao je definitivno autonomija baterije, koja je poprilično loša. Lumia 930 predstavlja najbolji izbor za one koji žele da probaju nešto drugo pored Androida i iOS-a, jer će na ovom modelu dobiti Windows Phone iskustvo u punom sjaju…
      Prednosti
      – Vrhunska izrada i lep dizajn – Tačan i oštar Clear Black Amoled ekran – Odlične performanse uz Snapdragon 800 čipset – Kvalitetna 20MP kamera
      Mane
      – Loša autonomija – Preterano zagrevanje pri korišćenju – Windows Phone platformi nedostaju kvalitetne aplikacije
      Telefon na test ustupio Telenor.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test