Nokia N82

Nokia N82

[34953] Nokia N9 smartfon u prodaji u Singapuru - nokia_n9_smartfon_u_prodaji_u_singapuru
[34902] Nokia bira novu melodiju zvona svojih telefona - nokia_bira_novu_melodiju_zvona_svojih_telefona
[34778] Sinoć je održano finale Nokia Angry Birds Šampionata u Srbiji - sino_je_odrzhano_finale_nokia_angry_birds_shampionata_u_srbiji
[34726] Nokia predstavila tri nova pametna telefona sa Symbian Belle operativnim sistemom - nokia_predstavila_tri_nova_pametna_telefona_sa_symbian_belle_operativnim_si
[34

    Sadržaj

      Vuk Bobić

      Nokia N82

      Nokia je najveći proizvođač mobilnih aparata u svetu i jedna je od kompanija koja konstantno ulaže u unapređenje svojih aktuelnih tehnoloških rešenja. Za ovog giganta je karakteristično da sam radi na razvoju “nosećih” tehnologija, što je u velikoj meri doprinelo odličnoj prodaji njegovih telefona u periodu za nama. Redovno osluškuje potrebe kupaca i prema njima se vodi u dizajniranju i proizvodnji uređaja, te moramo priznati da retko kada greši u tome. Poslednjih par godina najveću pažnju potrošača privlači “N” familija aparata, koja je namenjena najzahtevnijim potrošačima i svima onima koji traže telefon vrhunskih performansi i zavidnog nivoa funkcionalnosti. Prve mašine iz ove serije izazvale su pravu malu revoluciju na tržištu (setimo se modela N73 i N80) i za vrlo kratko vreme postale jako tražena roba, da bi danas sama linija brojala mnogo aparata i primetno počela da se deli na više segmenta (bolje reći specijalizuje), a sve u zavisnosti od ciljne grupe kojoj je aparat namenjen. Nama je ovom prilikom na test stigao sveže promovisan N82, koji svojim mogućnostima prvenstveno napada nepravedno zapostavljeni prostor između N73 i N95 modela, ali isto tako ostavlja utisak veoma elegantnog poslovnog telefona.

      Nokia N82 je jedan od većih i težih telefona baziranih na Symbian platformi – po dimenzijama je gotovo identičan legendarnom N73 modelu, odnosno Sony Ericssonu K800i, tako da ljubitelji minijaturnih uređaja sigurno neće biti previše zadovoljni. Nažalost, to je bila neminovnost, jer telefon poseduje pregršt funkcija i kameru od čak 5 MP sa robusnijom Carl Zeiss optikom, što je impliciralo ovakav pristup pri dizajniranju. Ipak, utisak je da uređaj nije ni prevelik ni pretežak, naročito ako se uzmu u obzir kvalitet hardvera i podrška za UMTS. Zbog većih dimenzija telefon stabilno leži u ruci, a interesantno je da je u donjem delu kućišta napravljeno dovoljno prostora za antenu, tako da je donekle umanjen efekat štetnog mikrotalasnog zračenja (antena je udaljenija od lobanje). Telefon je izrađen od plastike vrhunskog kvaiteta i svi delovi su idealno uklopljeni u celinu, tako da i kada se jače pritisne šakama nema “efekta” pucketanja. Kao što smo napomenuli, korisničko okruženje je zasnovano na Symbian OS sistemu (platforma Series 60), koji pokreće odličan procesor ARM na radnom taktu od 332 MHz (sličan onom u modelima N73 i N80). To je trenutno najbrži procesor za ovu vrstu telefona i što je najbitnije prilično je štedljiv tako da se već sa baterijom od 760 mAh (ne dolazi sa njm, već sa mnogo jačom od 1050mAh) dobijaju uobičajena tri dana autonomije. Ali to nije sve…

      Ambalaža i telefon

      Telefon dolazi u veoma atraktivnoj kutiji u kojoj se pored samog aparata nalaze (standardne) Nokia slušalice, tradicionalno (pre) kratak USB kabl, M2 kartica (kapaciteta 2GB), uputstvo za korišćenje, disk sa softverom, punjač i kompozitni video kabl.

      Posmtrajući dizajn uređaja stiče se utisak da se radi o aparatu koji je prevashodno namenjen poslovnim ljudima, što zapravo i jeste tako, jer proizvođač ovim modelom najviše cilja na tu potrošačku grupu. Kvalitet izrade je izuzetan, što smo iskreno i očekivali od jednog Nokia aparata, pogotovo člana prestižne “N” familije i naslednika toliko popularnog N73 modela. Nema jarkih boja i kontrasta i sve je prilično skladno uklopljeno. Raspored tastera je veoma dobar, iako smo mišljenja da je N95 po tom pitanju mnogo bolje rešen telefon, ponajviše iz razloga što su kod njega tasteri veći i stvaraju neznatno bolji osećaj tokom kucanja. Ako malo bolje pratite tržšte mobilnih aparata odmah ćete shvatiti da je testirani model nastao kao odgovor na SonyEricsson K850i. Uređaj u celini ne deluje kao modni detalj, već ostavlja ostavlja utisak moćne mašine, što nam se posebno dopalo. Dimenzije su mu 112 x 50 x 17.3 mm i monoblok je tipa. Zbog prilično velike debljine u ruci stvara utisak kao da je nešto veći nego što stvarno jeste, čemu dodatno doprinosi i masa od 114 grama.

      Tokom upotrebe se ne čuje nikakvo škriputanje i krckanje, a zadnja maska leži čvrsto i veoma sigurno na svom mestu. Jedina manja zamerka ide na račun sjajne plastike od koje je napravljen skoro ceo telefon i koja će marljivo sakupljati otiske prstiju. Numerička tastatura poseduje male dugmiće, koji iako su dobro napravljeni imaju prilično veliki hod pa će se (doduše ne često) dešavati da stisnete po dva ili tri tastera odjednom. Funkcijski dugmići, kao i tasteri za regulaciju zvuka i pravljenje fotografija odlično su realizovani, mada i oni imaju malo veći hod. Detalj vredan hvale je svakako prisustvo pozadinskog osvetljenja na tasterima za kontrolu zvuka i kamere, što će mnogo značiti pri noćnom korišćenju.

      LCD displej ugrađen na N82 telefonu je dijagonale 2.4 inča, podržava QVGA rezoluciju (320 x 240 piksela) i sposoban je da prikaže odličnih 16.7 miliona boja. Prikaz na ovom ekranu jednostavno izgleda fantastično. Boje nisu previše napadne i veoma prirodno izgledaju. Jedina loša strana je što velika dijagonala znači i veći piksel pa je ponekad moguće primetiti poneku iskrzanu ivicu.

      N82 dolazi sa internom memorijom kapaciteta 100 MB i podržava M2 (microSD) kartice koje je moguće menjati u toku rada. U pakovanju se dobija jedna takva kapaciteta 2GB, što je optimalno rešenje obzirom na mogućnosti same jedinice. Podržane su GSM 850/900/1800/1900 MHz mreže, kao i HSDPA 2100. Za povezivanje na internet se koriste WCDMA (3G) i GPRS, a tu je i Wi-Fi čip (podržava IEEE 802.11 g standard). Telefon sa računarom može biti u interakciji putem USB 2.0 ili Bluetooth 2.0 konekcije, što je već duže vreme neki nepisani standard većine Nokia aparata. Tu je i slanje i primanje multimedije sa home media servera putem Wi-Fi mreže i direktan transfer slika na štampač, a sve zahvaljujući UpnP standardu. Još jedna stavka koja je jako pohvalna je postojanje 3,5 mm jacka. To znači da će te umesto Nokia handsfree seta moći da koristite bilo koje slušalice. Šta više, isti jack je mesto na koje se ubada i kompozitni kabl koji se dobija u pakovanju, tako da je moguće prikazivanje multimedije na TV uređaju. Prisutan je i VoIP koji je moguće (i preporučljivo) realizovati preko Wi-Fi mreže.

      Platforma i funkcije telefona

      Operativni sistem je naravno Symbian. U pitanju je treća revizija ovog OS-a, koji Nokia ugrađuje u svoju seriju 60. Uz činjenicu da je telefon opremljen ARM procesorom na radnom taktu od 332 MHz, potpuno je logično očekivati da će se i najzahtevnije operacije izvršavati brzo i efikasno. U toku korišćenja nismo naišli na veće probleme. Povremena nestabilnost platforme se može oprostiti, imajući u vidu kakve mogućnosti donosi. Meniji su veoma pregledni i intuitivno dizanirani. Za svaku pohvalu je primena tabulatora (tabova) – naravno gde god je to moguće, kao i minijaturnih pomoćnih menija koji se pojavljuju za vreme pregledanja slika i donose skup operacija kojima je omogućena brza i laka manipulacija fotografijama. Još jedan jako koristan dodatak je i multimedia meni. Pomenuti se aktivira posebnim tasterom i sastoji se iz šest animiranih tabulatora iz kojih se brzo i efikasno pristupa muzici, igrama, galeriji, kontaktima, internetu i mapama. Imenik i planer su identični aplikacijama koje se sreću na ostalim Symbian modelima ove firme. Glavne karakteristike su praktično neograničen broj unosa i fenomenalno realizovan kalendar sa to-do listom. Nama se posebno dopala mogućnost štampanja PIM-a (Personal Information Management) direktno sa telefona.

      Browser koji se dobija uz ovaj telefon je veoma dobar i jako lepo je organizovan. Omogućena je potpuna podrška za HTML forma. Skrolovanje kroz stranicu je lako, kao i način vraćanja na predhodne – realizovano u vidu slideshow-a nekoliko prethodno posećenih web portala. Jedina zamerka se može uputiti na račun kompresije stranica koja zapravo ne postoji, tako da famozna Opera mini ostaje i dalje najbrži i daleko najisplativiji izbor ukoliko planirate da surfujete preko GPRS ili WCDMA konekcije. E-mail klijent podržava POP3, SMTP i IMAP4 protokole kao i neograničenu veličinu attachmenta, a tu je i opcija da se izvrši samo download headera kako bi se uštedelo na (kod nas) prilično skupom bandwidth-u.

      Mogućnost instaliranja aplikacija najrazličitijih primena je jedna od glavnih prednosti smart telefona u poređenju sa uređajima zasnovanim na Java platformi. Podržane su Symbian i Java 2.0 aplikacije. Preinstalirane aplikacije obuhvataju Adobe PDF čitač, Quick office, koji služi za pregled office dokumenata i Video Center sa kojim se možete prijaviti na razne streaming video servise (Uključujući i YouTube). Tu su i barkod čitač, kao i aplikacija za otpakivanje zip datoteka. Posebno vredna pomena je Nokia Maps. Ovo je besplatan servis koji će zahtevanu mapu skinuti sa interneta i prikazati je na vašem telefonu, ali tu nije kraj. Nokia N82 ima ugrađen GPS modul, tako da će te u svakom trenutku moći da znate gde se nalazite. Šlag na torti je odlično izvedena navigacija koja podržava pravljenje ruta i to u zavisnosti od modifikatora. Naime, moguće je podesiti da li se koriste tuneli, mostovi, trajekti itd. Tu je i glasovno navođenje (doduše ova funkcija nije besplatna). Nokia Maps je zaista ambiciozno zamišljena i veoma dobro realizovana aplikacija, pogotovo grafički, jer je jako brza, izgleda atraktivnije čak i od čuvenog iGo softvera, ali ono što nije dobro je sam GPS čipset. Signala jako retko ima, često se gubi i još češće pokazuje lokacije kilometrima daleko od mesta gde se stvarno nalazite. Šteta.

      Za “ubijanje” vremena je zadužena N-Gage aplikacija koja omogućava skidanje originalnih naslova sa interneta. Tu su i 2 demoa: Fifa 2007 i Asphalt 3D (prosto smo bili oduševljeni što se na ovim telefonima kvalitet grafike približio onim sa ručnih konzola – Fifa, recimo ima pravi 3D teren, prave 3D igrače, a fudbal nije smešna igra u kojoj samo treba da vodite bezvezne tačkice ili bitmape po ekranu, već više podseća na pravu simulaciju. S druge strane, Asphalt 3D nije toliko sjajna trka, ali je opet za nekoliko generacija ispred “kvazi 3D” Java igara: konačno vidimo pravu 3D stazu, a automobil ipak ima malo mase tj. neki zakoni fizike su ipak ispoštovani – prim. ured).

      Kada je multimedijalna strana telefona u pitanju, za video sadržaje je zadužen Real player, a za muziku blago redizajniran MP3 player. Podržani formati su MP3, AAC, eAAC, eAAC+, WMA, M4A za audio i MPEG4, AVC/H.264, H.264, H.263 i RV za video klipove. Omogućeno je sortiranje muzike po izvođačima, žanru i albumima, a ostavljena je i opcija za pravljenje plejlisti, kao i prikazivanje album art-a. Naravno, tu je i ekvilajzer sa nekoliko preseta, kao i radio sa mogućnošću memorisanja do 50 stanica. Kvalitet zvuka u slušalicama je dobar i ničim ne odskače od ostalih modela ove kompanije. Telefon dolazi sa stereo zvučnicima koji vrše kvalitetnu reprodukciju, ali kada se malo više pojačaju primetna je distorzija i krčanje. Još jedna mana ovih zvučnika je što su prilično tihi.

      Ugrađena kamera je jedna od najboljih koje postoje. Opremljena je senzorom osetljivosti od 5 MP, pokretnim poklopcem sočiva, ksenonskim blicem, autofokusom i lampicom za fokusiranje. Za optiku je potpisana firma Carl Zeiss koja proizvodi sočiva za Sony digitalne fotoaparate. Maksimalna rezolucija slika je 2592 x 1944 pksela. Softver je vrhunski i omogućava sitna podešavanja svih aspekata, kao što su ekspozicija, ISO osetljivost, balans bele boje itd. Tu su i razni efekti prelamanja boja i nekoliko preseta za razne uslove slikanja. Kvalitet slika je (očekivano) fenomenalan.

      Fotografije nastale u mraku i bez blica zadržavaju odlične boje i veliku oštrinu, mada je šum nešto više izražen. Kada se pređe u video mod kamera ne prestaje da oduševljava. Video klipove je moguće snimati do rezolucije od 640 x 480 piksela u MPEG-4 formatu. I ovde je kvalitet doveden do vrhunskog nivoa i nema ni traga pikselizaciji i nedovoljnom broju frejmova. Prednja kamera je rezolucije 352 x 288 piksela i iako je kod nje reprodukcija boja veoma loša, fluidnost je odlična.

      Nokia N82 koristi bateriju kapaciteta 1050mAh i prema specifikacijama proizvođač obećava 260 minuta razgovora i 225 sati u stand-by modu. U praksi baterija će trajati oko 2 dana uz umereno “maltretiranje” Wi-Fi konekcije i normalno korišćenje ostalih funkcija. Odlična jačina signala je dobro poznata odlika svih Nokia telefona, pa ni ovaj model nije izuzetak. Kvalitet zvuka u slušalici je jednostavno neverovatan. Kristalno je jasan i čist, nije preglasan, ali je moguće čuti i najsitnije šumove iz okoline sagovornika. Jačina zvona nije na nivou konkurenata, dok je vibracija zadovoljavajuća.

      Specifikacija

      Proizvođač

      Nokia

      Web adresa proizvođača

      www.nokia.com

      Model

      N82

      Modeli dostupni na tržištu

      N82

      Mreže koje podržava

      GSM 850 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 1900 MHz, HSDPA 2100 MHz

      Dimenzije telefona

      112 x 50.2 x 17.3 mm

      Težina

      114 grama

      Oblik

      Monoblok

      Antena

      Interna

      Vrsta tastature

      Numerička

      Baterija

      Litijum-jonska

      Tip ekrana

      LCD

      Rezolucija displeja

      240 x 320 piksela

      Broj boja

      16.777.216 boja

      Ugrađena kamera (e)

      Sa prednje i zadnje strane

      Broj piksela senzora

      5 MP

      Rezolucija fotografije

      2592 x 1944 piksela

      Rezolucija video zapisa

      640 x 480 piksela

      Pomoćna kamera

      Da

      Rezolucija pomoćne kamere

      352 x 288 piksela

      Ostale funkcije kamere

      Video zapis, blic, autofokus

      Melodije

      Polifone

      Format melodija

      MID, MP3, AAC, eAAC, eAAC+, WMA, M4A

      Ostale zvučne funkcije

      Spikerfon, fm radio, prijemnik

      Interna memorija telefona

      100 MB

      Eksterna memorija telefona

      2048 MB uz aparat

      Čitač memorijskih kartica

      Da

      Podržani formati memorijskih kartica

      Micro SD kartica

      Softver

      Fabrički (Symbian OS 9.2, S60 ver. 3.1)

      Fukcije

      Kalendar, imenik, snimanje glasa, radio…

      Napredne funkcije

      GPS, Wi-Fi

      Veza sa računarom

      USB 2.0, Bluetooth 2.0, Wi-Fi

      Bežično povezivanje

      Bluetooth 2.0, Wi-Fi

      Prenos podataka

      GPRS (115 Kb/s), W-CDMA (384 Kb/s), HSDPA(3G), Wi-Fi

      Ugrađeni WAP pretraživač

      2.0

      Email protokoli

      POP3, IMAP4, SMTP

      Poruke

      SMS, MMS

      Cena

      Sample

      Pakovanje

      N82 telefon, slušalice, odštampana brošura o proizvodu, disk sa pratećim softverom, originalna garancija, baterija, USB kabl, Micro SD kartica sa 2048 MB raspoložive memorije, handsfree slušalice, kompozitni video kabl

      Zaključak

      Nokia N82 je telefon kome je teško naći bilo kakvu veću zamerku i to u startu moramo da istaknemo. Odličan dizajn, vrhunske performanse i zavidan nivo funkcionalnosti, čine ovaj aparat trenutno najboljim izborom za korisnike koji traže moderan poslovni telefon, spreman da odgovori na najrazličitije multimedijalne izazove. Ergonomija telefona je više nego zadovoljavajuća. Aparat jako lepo leži u ruci i stvara osećaj potpune stabilnosti, što je dobrim delom zasluga jako kvalitetne izrade. Zahvaljujući ugrađenom dual zvučniku, melodije zvona zvuče savršeno glasno i po tom pitanju je N82 za korak ispred svoje braće. Jedino se ponekad dešava da zvuk bude prigušen, što je najverovatnije posledica postavljanja oba zvučnika tik jedan do drugog (sa desne strane). Slušanje muzike na ovom aparatu predstavljaće pravo zadovoljstvo, mada smatramo da je izostavljanje daljinca veći propust, shodno činjenici da je telefon pripadnik višeg cenovnog ranga. Zvuk je kristalno jasan, čak i kada se nađete u nekoj većoj gužvi. Nismo uočili probijanje tonova i loš balans zapisa, pa tako sa punim pravom možemo reći da je na ovom polju opravdao sva naša očekivanja. Isto se može reći i za kvalitet video reprodukcije, koji je za nijansu bolji nego kod modela N95. Boje su postojanije, a prikaz daleko življi. Međutim, po stranu pomenute multimedijalne performanse, jer ovu neobičnu igračku će većina potencijalnih kupaca najviše pazariti zbog solidno osmišljene operativne platforme i jako dobre kamere, koja proizvodi slike vrhunskog kvaliteta, bilo po dnevnom ili noćnom osvetljenju.

      Nokia testiranim primerkom još jednom dokazuje da je vodeći proizvođač mobilnih telefona u svetu i da u svakoj tržišnoj kategoriji (pa i u najvišoj) jednostavno nema konkurenciju. Kada se sve sabere i oduzme N82 je bez sumnje pun pogodak, jer je u procepu između legendarne N73-ojke i još uvek aktuelne N95-ice proizvođač uspeo da nađe adekvatno rešenje za najširi krug potrošača (uz blag naklon ka poslovnim korisnicima). Nakon ovog testa u jedno smo sasvim sigurni – N82 je aparat koji će svakako bez mnogo problema osvojiti srca i najvećih probirljivaca, ali na putu ka snažnijem tržišnom prodoru definitivno će mu stajati cena, za koju teško možemo reći da je povoljna. Sa druge strane, njegove performanse su iznad proseka za klasu u kojoj se nalazi, pa je i broj novčanica koji je potrebno izbrojiti (po našem mišljenju) apsolutno srazmeran krajnjim mogućnostima. Mnogo slobodne memorije, brz procesor, vrhunska kamera, ekran visoke rezolucije i vrhunski kvalitet izrade su garant da će ovaj model dugo opstati na tržištu. O činjenici da trenutno nema mnogo kvalitetnijeg smartphone aparata da ne govorimo… Bez velikog razmišljanja – iskrena preporuka.

      Za:

      – Kvalitet izrade
      – Dizajn
      – Performanse
      – Funkcionalnost
      – Glavna kamera

      Protiv:

      – Cena
      – Operativni sistem bi za nijansu mogao biti bolje ispeglan

      Mobilni telefon na test ustupila Nokia.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra