Nokia N900

Nokia N900

[34953] Nokia N9 smartfon u prodaji u Singapuru - nokia_n9_smartfon_u_prodaji_u_singapuru
[34902] Nokia bira novu melodiju zvona svojih telefona - nokia_bira_novu_melodiju_zvona_svojih_telefona
[34778] Sinoć je održano finale Nokia Angry Birds Šampionata u Srbiji - sino_je_odrzhano_finale_nokia_angry_birds_shampionata_u_srbiji
[34726] Nokia predstavila tri nova pametna telefona sa Symbian Belle operativnim sistemom - nokia_predstavila_tri_nova_pametna_telefona_sa_symbian_belle_operativnim_si
[34

    Sadržaj

      Branko Mitić

      Nokia N900

      Nokia je u problemima. Ti problemi nisu mali i nisu jednostavni. Ali isto tako, ti problemi jesu rešivi. S jedne strane, pretpostavka bi mogla da zvuči: Nokia je velika i moćna i lako joj je da odgovori na promene i nove zahteve. Međutim, praksa je do sada pokazivala suprotno. Baš zato što je Nokia gigant, čini se da se ova finska kompanija poput mamuta teško kreće i vrši promene u svom poslovanju. I dok je kod običnih telefona manje-više samo pitanje kvantiteta, u segmentu skupih i naprednih mobilnih telefona, koji poseduju jedan od naprednih operativnih sistema, situacija je kompleksnija i mnogo se češće postavlja pitanje kvaliteta kompletne platforme. S jedne strane, Nokia je pre dve do tri godine krenula da hardverski obogaćuje svoje Symbian telefone, sa dobrim kamerama, GPS i WiFi modulima, što je omogućilo da se ove dve, danas veoma bitne konekcije, zahvaljujući Nokiji prvi put nađu u segmentu telefona ispod 300 evra. Sa druge strane, na samom vrhu mobilnih telefona, situacija se promenila za 180 stepeni i Nokia je počela da gubi korak. I dalje sjajna prodaja Symbian telefona stvarala je lažnu sliku da se Nokia dobro drži u segmentu naprednih telefona, ali realno stanje je ipak bilo drugačije, jer su to zapravo bili manje-više obični telefoni sa Symbian operativnim sistemom, a to nije top klasa telefona, već srednja i eventualno viši segment srednje klase. Za veoma kratko vreme Apple iPhone je napravio čudo, HTC tvrdoglavo izvlačio Windows Mobile (i konačno „pogodio centar mete“ sa modelom HD2), a ni furiozni razvoj Androida uz veliki broj (najavljenih) telefona nije išao na ruku i dalje najvećem, ali ranjenom, proizvođaču mobilnih telefona.
       

      Neko vreme, Nokia kao da se nije bavila time šta bi trebalo da radi, već šta ne bi trebalo da radi. Prvo je ugašen Symbian predviđen za modele sa ekranima osetljivim na dodir (UIQ), a S60 je prilagođen i za dosadašnje namene (standardni telefoni), ali i za nove telefone sa ekranom na dodir. Međutim, cela stvar se odvijala relativno sporo, bez nekog preciznog cilja. N96 nije smeo da nasledi N95, ne zato što je bio loš telefon, već zato što su se ostali (pre)brzo razvijali. N97 je takođe morao ranije da izađe, a verovatno i da bude direktan naslednik N95. Zapravo, N97 je kamen spoticanja Nokije u 2009. godini i koja god polemika da se vodi o potezima ove kompanije, pogotovo ako pričamo o onim lošim, u centru pažnje je N97.

      Ako nas pitate Nokia N97 je odličan telefon i mnogo bolji nego što vlasnici iPhone, Android i WM telefona (i Samsung Omnie HD) mogu da vide i razumeju. Nokia N97 ima svoje mane, preko kojih mnogi nisu mogli da prođu, ali naše je mišljenje da je najvećim problem ovog telefona „samo“ visoka cena i ništa više… ostalo se da srediti. Kada se svedu računi, Nokia N97 ipak neće biti pamćen po dobru i mislimo da je pravo vreme da se polako pošalje u istoriju. Dobro je što je novi N900 izašao relativno brzo posle N97, čime je Nokia pokazala da shvata da nešto ne valja i najveća novina ovog telefona jeste operativni sistem – Maemo 5. Tu se ujedno pokreće i nova tema, jer se smatra da je Symbian zapravo glavni Nokijin problem. Ako budemo razvijali ovu temu, bojimo se da nećemo stići da kažemo ništa o N900, pa bolje da ne širimo priču. S jedne strane, da, mogli bi sa N97 (Symbian OS) da živimo svaki dan, ali smatramo da je vreme da Nokia raščisti sa Symbian platformom i okrene se nečem novom i svežem. Da li je to Maemo ili nešto slično, možda ćemo znati uskoro. Bitno je da se radi o „otvorenom“ i linux-olikom sistemu, jer je jedini način da se napravi nešto novo i uspešno upravo onaj koji Google trenutno radi sa Android OS-om. Maemo se čini kao sjajan izbor, ali Nokia sistemu tj. platformi mora da da veliki vetar u leđa. Pamet u glavu, Finci! U međuvremenu, da vidimo šta sve može Nokia N900.

      Tehničke karakteristike
       

      Nokia N900

      dimenzije

      181 g

      masa

      110.9 x 59.8 x 18 mm

      oblik

      bočni slajd

      baterija

      BL-5j – Li-Ion 1320 mAh

      ekran

      3,5″, 800 x 480, 16m, resistive

      pomoćni ekran

      ne

      kamera

      5 MP, autofokus, dual led

      prednja kamera

      da

      procesor

      ARM Cortex A8 600 MHz

      memorija

      256 MB ram, 32 GB skladišna

      proširenje memorije

      Micro SD

      zvučnici

      stereo

      format melodija

      MP3

      priključak za slušalice

      3.5 mm

      sistem

      Maemo 5

      accelerometer – orijentacioni senzor

      da

      konekcije

      USB, Bluetooth, Wifi

      prenos podataka

      GPRS, EDGE, 3G (HSDPA, 10Mbps; HSUPA, 2Mbps)

      GPS

      A-GPS

      poruke

      SMS, MMS, IM

      email

      da

      FM radio

      stereo FM, FM transmiter

      Spoljašnost, dizajn, hardver

      Pre nego što pogledamo spoljašnost i hardver Nokia N900 telefona, moramo pohvaliti sadržaj pakovanja. Pored uobičajenih stvari kao što su punjač ili USB kabal, tu je kabal za video izlaz i audio stereo (činčevi), slušalice za koje dobijate različite „in ear“ vrhove, konverter koji pretvara vaš stari Nokia punjač u punjač za N900, kao i krpicu za čišćenje telefona. Spoljašnost N900 je u potpunosti izrađena od plastike. Plastika je vrlo dobrog kvaliteta, mada telefon nije čvrst kao kamen. U neku ruku, to je i očekivano, zato što će telefon sa slajdom, bogotovo bočnim, uvek imati malo lufta. Tačni da budemo, Nokia N900 je za jednu nijansu i mogao da bude kvalitetnije urađen, najviše zato što ipak predstavlja najvišu klasu uređaja.

      Kada je reč o dizajnu, Nokia N900 gotovo da nema dizajnerske note. Dok N97 može da se nađe u dve boje i u mini varijanti, N900 je crn, jednostavnih linija, verovatno kako bi se stopio uz odela, tešne i „executive“ automobile. Kada se otvori tastatura, telefon se iznenađujuće malo otvara i tastatura ima samo tri reda slova. Takvo stanje stvari nam nije smetalo, a sam kvalitet tastature je dosta dobar. Ipak, trebalo bi imati na umu da svaka qwerty tastatura zahteva određeni period za navikavanje, a tako je i sa tastaturom kod N900, mada ovaj telefon zaista ima odličnu hardversku tastaturu.

      Što se tiče gabarita novog Nokia telefona više klase, u pitanju je poveći smartphone. Zašto? Ne možemo tačno da kažemo. Iako se hardverski ne razlikuje (bar ne značajno) od N97, primetno je veći, a pogotovo masivniji od svog prethodnika. I dok se gabariti mogu preživeti, 181 grama težine je zaista previše. Najviše od svega čudi što se ne vidi dobar razlog zašto je N900 toliko krupan. Da je ekran značajno veći ili da se u drugom delu telefona nalazi ogromna baterija, pa i da razumemo, ali ekran, baterija, tastatura su normalni i već viđeni delovi. Naravno, mehanizam slajda i kada je telefon iz dva dela generalno, uslovljava da dimenzije budu veće, ali nikako ne možemo da se otmemo utisku da je N900 teži i veći nego što je mogao da bude.

      Bokovi telefona su dobro popunjeni. Pre svega, Nokia N900 poseduje stereo zvučnike, koji su prilično glasni i kvalitetni. Kvalitetni treba uzeti sa rezervom, jer se misli na kvalitet zvučnika u poređenju sa drugim mobilnim telefonima. Poseban zvučnik, naravno, koristi si se za telefoniranje. Pored standardnih vol +/- tastera N900 i, u neku ruku, standardan Nokia taster za uključivanje telefona, a koji kada je telefon uključen služi za isključivanje ili menjanje profila, iako se profil može promeniti i bez tog tastera. Poseban prekidač služi za otključavanje i zaključavanje telefona i odlično je rešen. Konektor za slušalice ima prečnik od standardnih 3.5 milimetra, a na boku telefona nalazi se i taster za kameru koji standardno ima dva nivoa, prvi za autofokus i drugi za fotografisanje.

      Dijagonala ekrana je 3.5 inča, a rezolucija je W(ide)VGA. U prevodu, to znači da ekran ima 800 tačaka u širinu i 640 u visinu. Qwerty tastatura i velika rezolucija ekrana omogućavaju da vam nikada ne zafali prostora na ekranu. Sa druge strane, sasvim je legitimno pitati je li 3.5 inča dijagonale malo, s obzirom na to da je HD2 dogurao do 4.3“ inča (mada bez hardverske tastature), a mnogi telefoni su već odavno prebacili 3.5 inča. Prvo smo pomislili da je Nokia koristila zaostale zalihe ekrana sa N97, ali pošto N900 ima veću rezoluciju, tj. sitniju tačku – jasno je da je u pitanju novi tip ekrana. Da li se Nokia plašila da će većim ekranom dodatno povećati, već velike, gabarite ili su prosto smatrali da nema potrebe za većim ekranom, ne znamo. Kvalitet prikaza ekrana je odličan, uključujući boje i ugao gledanja. Prikaz ne zadržava kvalitet kada se telefon nađe u jakom ambijentalnom svetlu ili se direktno izloži svetlu, ali i u tim situacijama deluje solidno i može da se čita.

      Nokia N900 ima resistive tip ekrana. To klasičan ekran osetljiv na dodir, odnosno pritisak. Podsećamo da je drugi tip ekrana capacitve, koji reaguje na provodljivost vašeg prsta. Prvi tip ekrana je dobar za preciznost, a drugi je dobar jer zahteva tek blag dodir i pogodan je za atraktivno korišćenje klizanjem i otvara mogućnost za multitouch. Poslednje dve godine, capacitive ekrani su se pokazali kao izbor većine. U prethodnim testovima pričali smo o razlikama između ovih ekrana i opšte je mišljenje da su capacitive ekrani bolji, ali ne može se ignorisati činjenica da resistive ekrane preferira određeni broj ljudi. Kod izbora ekrana veliku ulogu igra i operativni sistem, odnosno grafički interfejs. Ono šta možemo da tvrdimo jeste da Maemo OS sigurno nije ograničen na resistive ekrane, odnosno da je Nokia imala neke druge razloge za izbor ovog ekrana. Realna je situacija da će resistive ekran biti lak izbor za kritikovanje N900, ali obzirom na hardversku tastaturu, generalno dobar ekran i pogodan OS, smatramo da resistive ekran nije ono zbog čega bi trebalo ignorisati N900.

      Operativni sistem

      Dolazimo do operativnog sistema, najbitnije stavri ovog telefona i sigurno najbitnijeg dela ovog testa. Nokia N97 je „pao“ baš u ovom segmentu u očima novinara i većine potrošača, a kako je N900 hardverski veoma sličan, jednostavno mora da poseduje sjajan operativni sistem. U vezi sa time, Nokia se odlučila za Maemo 5. Maemo je platforma razvijena od strane Nokie za mobilne telefone i internet tablete. Sistem je baziran na Debian Linux distribuciji. Maemo platforma sadrži operativni sistem i Maemo SDK. Maemo je uglavnom zasnovan na otvorenom kodu, a upravo će od otvorenosti platforme i kvaliteta SDK zavisiti budućnost Maema. Ukoliko vas čudi što je verzija softvera već 5, to je zato što se sistem razvija još od 2005. godine i Nokia 770 uređaja. Posle je na trocifren broj dodato slovo N i Nxxx uređaji imali su Maemo OS, koji je kod N900 dogurao do verzije 5. Mi u celom tekstu N900 tretiramo kao mobilni telefon i kao naslednika N97 i smatramo da je takva postavka ispravna, mada se po nomenklaturi može pretpostaviti da N900 zapravo internet tablet, mada ga ne možemo tako zvati, jer prvo nema hardver tableta, a drugo ima gotovo isti hardver kao N97 mobilni telefon.
       

      Centralni deo operativnog sistema jesu četiri desktopa koja se menjaju „pomeranjem“ ekrana levo i desno. U startu telefon dolazi sa blago predefinisanim desktopima, ali su u osnovi ti desktopi prazni i moguće ih je konfigurisati po želji. Mogućnost prilagođavanja i personalizovanja desktopa je velika. Moguće je postaviti popularne widgete, prečice web strana, prečice aplikacija, direktnu vezu sa nekim kontaktom. U pirncipu, ništa novo u odnosu na Android ekrane, ali moramo reći da je Maemo 5 fleksibilniji i atraktivniji od Androida kada je reč o prilagođavanju četiri osnovna ekrana odnosno desktop površine.

      Naš omiljeni deo sistema jeste pregled otvorenih aplikacija, odnosno prebacivanje sa jedne na drugu. Na ekranu se pojave male sličice koje pokazuju koje su aplikacije otvorene. Primera radi, ako imate 3 web strane otvorene i 2 sms konverzacije, biće prikazano 5 prozorčića na koje možete da kliknete da pređete na tu aplikaciju ili na X da je zatvorite. Visoka rezolucija ekrana omogućava da čak i na tim sličicama odlično vidite koje, primera radi, web strane gledate ili sa kime razmenjujete SMS. Isti je slučaj sa bilo kojom drugom aplikacijom ili menijem za podešavanja. Pored odlične ideje i glatkog rada, impresionira živi prikaz svih otvorenih programa, pa tako možete gledati i po nekoliko web strane kako se paralelno otvaraju, što je, priznaćete, za jedan mobilni telefon više nego sjajno.
       

       

      Ostatak elemenata sistema prilično je sličan u poređenju sa drugim telefonima sa ekranom osetljivim na dodir i naprednim operativnim sistemom. Tako će posle kraćeg vremena privikavanja, Maemo delovati kao poznato okruženje. Uz Nokia N900 telefon se dobija olovčica, pošto je ekran resistive, mada je korišćenje moguće i bez nje, samo prstima, ali preporučljivo je, naravno, da umesto jabučicom prsta ekran pritiskate noktom, jer je prosto priroda resistive ekrana takva da zahteva pritisak na jednu tačku.

      Brzina rada sistema i aplikacija je za svaku pohvalu. Od otvaranja aplikacija, prelaženje sa jedne na drugu, pa do mnogo kompleksnijih stvari. Ono po čemu je Nokia N900 najbolji jesu masivni zadaci. Mnogo otvorenih web strana i programa i multitasking između njih je situacija u kojoj se Nokia N900 snalazi možda i najbolje od svih mobilnih telefona. Sjajno je to što performanse gotovo da ne opadaju ni nakon mnogo otvorenih aplikacija, uz konstantan multitasking. Maemo OS je prilično masivan i robustan, veoma brzo i bez i jedne trunke nestabilnosti obavlja sve, od najosnovnijih operacija, a svoje pravo lice pokazuje u trenucima kada bi se i najjači mobilni telefoni na tržištu zakočili ili bar vidno usporili.
       

      Multimedija, web, navigacija

      Što se tiče aplikativnog dela korišćenja telefona, prva i najbitnija stvar jeste pregled web strana. Web browser je zasnovan na Mozili što mnogo obećava. Bez ikakve dileme, N900 je najbolji uređaj za pregled web strana kada je reč o mobilnim telefonima. Istina, pristalice iPhone 3GS i HD2 mogu uputiti zamerke na ovu našu konstataciju, najviše zbog multi-toucha i ta konstatacija apsolutno stoji na mestu. Mi se ipak odlučujemo za N900, ne samo zato što podržava flash (jer njega, u ovoj ili onoj formi, ima i na drugim platformama) već zato što web browser na N900 nudi prikaz jednak ili približan najboljim desktop rešenjima za gledanje interneta. Ono po čemu je N900 slabiji od direktnih konkurenata jeste zumiranje web strana jer se ono odvija putem duplog klika na mesto gde hoćete da zumirate ili putem vol +/- tastera, što je preciznija varijanta što se tiče nivoa zumiranja, ali se tako ne može odrediti koji deo ekrana želite da zumirate, pa posle zuma treba skrolovati. Što se tiče flasha, YouTube radi direktno iz web browsera, kao na PC-u, ali diskutabilan je procenat web sajtova koji služe za puštanje video klipova koji za sada mogu da se puste u browseru N900. Bez obzira na to, N900 i dalje ima najbolju podršku za flash od svih mobilnih telefona, a i najbolji je kada reč o prikazu strana, odnosno zadržavanju strukture web stranica, što zna da bude problem na mnogim mobilnim telefonima.
       

       

      Kada je o multimediji reč Nokia N900 makar na papiru deluje odlično. Pre svega, podržana je solidna lista video formata, među kojima je i DivX. U kombinaciji sa ovim nalazimo još jednu zanimljivu mogućnost implementiranu u media plejer. U pitanju je podrška za DLNA. Odnosno određenu vrstu strimovanja materijala sa, najčešće, računara. Pa tako na telefonu putem WiFi možete da gledate multimediju koju imate na računaru koji je potrebno malo podesiti. Windows 7 olakša aktiviranje DLNA, dok i prethodni Windows operativni sistemi to mogu da rade relativno lako, uz poslednju verziju Windows Media Playera (a svakako i uz nešto kompleksniji TVersity Media Server, recimo). Naravno, moguće je instalirati i druge programe za DLNA. Što se tiče podržanih formata, situacija nije sjajna kao što stoji na papiru, ali to nije problem Nokie ili Maema, već onih koji prave video klipove pa se ne pridržavaju prihvaćenih video standarda. Sve u svemu N900 je odličan za video klipove u poređenju sa drugim telefonima, pa još jednom navodimo da je šteta što ekran nije bar malo veći.
       

      Kao što smo već rekli, N900 za telefon ima odlične zvučnike u sebi, za mobilni telefon. Izlaz za slušalice je 3.5 mm i prilično je dobar, kao i slušalice koje se dobijaju uz telefon. U pakovanju dobijate i različite platične vrhove za slušalice koje možete da zamenite. Slušalice su pristojne, bolje nego inače, ne u nivou dodatnih slušalica koje koštaju 50 ili 100 evra, ali opet daleko bolje nego što smo navikli da dobijamo uz sam uređaj. Nokia N900 ima hardver za FM prijemnik, ali nema aplikaciju za FM, što je veoma čudno. N900 ima i FM transmiter, o kome smo ranije pričali. Stvar koja se retko koristi, ali kada je budete koristili, obožavaćete je.

      Kamera je rezolucije 5 MP sa prosečnim interfejsom i kvalitetom fotografija. Sa zadnje strane kamera se pali i gasi pomoću poklopca objektiva. Kvalitet fotografija je mogao da bude malo bolji, ali to nije glavni problem koji vidimo. Naime, veliki broj fotografija nam je bio loš zbog lošeg fokusa, iako je aparat pokazao da je fokus uspešno zaključan. Možda je problem bio samo do našeg primerka, a i ako je na nivou cele serije, to je nešto što će biti rešeno softverskim updateom, ako već nije rešen. Video klipovi su solidne rezolucije, sa nešto slabijim framerateom, ali su opet prilično dobri.

      Maemo 5 dolazi sa aplikaciom za navigaciju, ali ona još nije pogodna za naše uslove, kako zbog data protoka, tako zbog toga što je za naše podneblje ipak najbolje rešenje iGo ili Garmin, koje ćemo morati da sačekamo u verziji za Maemo OS.

      Utisci

      Zaključak o Nokia N900 telefonu može da se ispriča iz više uglova tj. sa više aspekata: tehničkog, tržišnog (u poređenju sa konkurencijom), softverskog, pa na kraju krajeva i iz filozofskog :). Tehnički, Nokia N900 nije mnogo napredovao od modela N97. S jedne strane, hardver N97 je bio odličan, ali ovde se stvara nekoliko pitanja. Da li je resistive ekran pravi izbor? Da li je 3.5“ veličina ekrana dovoljna? Da li je Nokia N900 fizički previše plastičan? Što se tiče tipa ekrana, krajnji izbor je na vama, jer niko nije rekao da je samo kapacitivni tip dobar, a da rezistivni nema nijednu prednost. Svakako, kapacitivni ekrani su se pokazali kao popularniji i njima su korisnici više zadovoljni, ali ne smemo da zaboravimo da smo gotovo deceniju koristili resistive ekrane – prvo na PDA uređajima, a potom i mobilnim telefonima. Sama dijagonala ekrana je manja nego što nekakvi “standardi” za 2010. godine predviđaju, ali praksa je pokazala da hardverska tastatura i velika rezolucija čine da ni jednog trenutka ne osetite da je pred vama mali ekran. U ruci, Nokia N900 zaista deluje pomalo plastično i u tom smislu je sve gotovo isto kao i kod N97. Očekivati da vaš telefon bude od aluminijuma, drveta i stakla, nije baš realno… mada bi svakako bilo lepo. Svaki telefon koji ima slajd, pogotovo bočni nije čvrst kao kamen. Nokia N900 je, ipak, daleko od fizički slabog uređaja. Ako ste pomislili da smo previše blagi u ocenjivanju propusta kod N900 telefona, reći ćemo samo da to radimo kako nas drvo ne bi sprečilo da vidimo šumu, odnosno kako bi uvideli gomilu značajnih kvaliteta. Što se tiče hardverskog dela, najveću kritiku upućujemo na račun kamere, ne zbog kvaliteta, ali ni zbog interfejsa, koji su sasvim u redu, već na određeni problem oko fokusiranja. Naš primerak telefona imao je nešto veći procenat neuspelih fotografija usled, očigledno, pogrešnog fokusa, iako je fokus bio uspešno ostvaren (bar po tome što je softver pokazivao). Sigurni smo da je ovo samo stvar firmware-a i da će brzo stvar biti rešena putem updatea ili neke zakrpe, a zbog aktuelnosti teksta i teme nismo hteli da tražimo od kompanije Vip Mobile drugi primerak ovog dragocenog telefona, jer bi to dodatno odložilo izlazak našeg testa.

      Što se tiče Maemo 5 operativnog sistema, ne bi bilo lepo sa naše strane da mu tražimo puno mana, jer ni jedna od tih mana faktički ne bi bila dovoljno vredna. Kao što je operativni sistem bio najslabija tačka N97, tako je operativni sistem N900 verovatno najveći adut ovog telefona. Pored hardverski moćnog HTC HD2 i steroidima pojačanog Apple iPhone 3GS telefona, usuđujemo se da kažemo da je Maemo 5 najrobusniji operativni sistem za mobilne telefone – na kraju krajeva, setite se šta je sve nedostajalo iPhone OS-u kada se pojavio, a šta je on danas postao! Ovaj sistem bez problema “guta” preko šest otvorenih web strana koje možete da gledate paralelno kako se otvaraju i menjaju odjednom. I ovakva situacija nije samo sa pregledom interneta (gde Mozila igra glavnu ulogu), već bukvalno sa bilo kojim otvorenim programima gde se multitasking-om sam OS i hardver telefona stavljaju na muke. Što više iscpljujete Maemo 5, to ćete ga više ceniti i to će za vas on biti bolji operativni sistem. Napredno korišćenje i multitasking gotovo da ne dovode do lošijih performansi. Jedino pitanje koje se postavlja jeste modularnost ovog operativnog sistema, odnosno 3rd party aplikacije i ono što donosi sutra. U tom smislu, Maemo bi morao da bude što više otvoreniji i da ga Nokia “gura” napred svim svojim snagama. Kao što smo u uvodu i rekli, aplikacija ima u velikom broju, a već sada je i nivo prilagođavanja veoma dobar, ali to još nije na nivou koji nude iPhone OS ili Android, niti je po obimu približan sa Windows Mobile platformom (a i jasno je da dugo neće ni biti). Ipak, Maemo OS ima siguran put, dobro utaban od strane Android “rođaka”, te nema razloga da ne uspe ako se Nokia samo malo potrudi.
       

      Postavlja se pitanje gde se Nokia N900 pozicionira u odnosu na iPhone 3GS, HTC HD2 i Android telefone? Da li je ovo mobilni telefon ili jako mali UMPC ili čak netbook smešten u kućište mobilnog telefona? Neko će reći da mu nije potrebna robusnost Maemo sistema, odnosno da ne želi da mu mobilni telefon radi kao desktop, već da je bolje da bude fokusiran, kao na primer iPhone OS. Ova konstatacija, malo je reći, u potpunosti je na mestu. Niko bolje od Apple telefona ne ističe najbitnije stvari naprednog i modernog smartphone-a – u prvi plan. Maemo nikako ne čini da Nokia N900 bude ultimativni mobilni telefon, već jedna vrlo upotrebljiva sprava koja može da se stavi u džep. Jedino što se ističe, a to moramo da ponovimo, jeste pregled web strana, najviše zahvaljujući izuzetno kvalitetnom web pretraživaču. Istina, sa četiri potpuno prilagodljive desktop površine, Nokia N900 može da se usmeri i oblikuje po ličnim prohtevima korisnika, ali činjenica je da za nekoga ovaj sistem može da bude previše „širok“, odnosno nedovoljno fokusiran. S jedne strane, korisnici zahtevaju da moderan pametni mobilni telefon ima sve što bi trebalo da ima, te da sve i obavlja na najbolji mogući način. Tako ne bi bilo u redu optužiti Nokia N900 telefon za svoju „širinu“, jer to upravo godinama i tražimo. U poređenju sa konkurentima, N900 ima fantastične performanse, za neke stvari je čak i brži od Apple iPhone 3GS i HTC HD2 konkurenata. Ipak, od svega najviše raduje fluidnost rada, kontinuirane stabilne performanse, bez ikakvog kočenja. Čini se da od aktuelnih telefona, samo 3GS i HD2, a sada i N900 nude takav doživljaj. Bez problema možemo da kažemo da N900 može da stoji na vrhu uz HTC i Apple „flagship“ telefone. Maemo će svakako vremenom biti prihvaćen, ali za mnoge stvari već sada će čak i spomenuti dvojac moći da zavidi najnovijoj “Nokiji”.

      Na samom kraju, reći ćemo još jednom da smatramo da je Nokia N900 odličan, svestran i izuzetno brz telefon sa stabilnim performansama i masivnim mogućnostima za multi-tab web pretragu, ali i multitasking generalno. Ukoliko nemate naviku da na telefon instalirate gomilu softvera koji vam verovatno i nije potreban, Nokia N900 već danas predstavlja fantastično rešenje za komunikaciju i multimediju. Kako će se Nokia postaviti prema Maemo sistemu i u kojoj meri će stajati uz ovaj OS kada je reč o samom vrhu ponude, ne možemo da kažemo. Ali nećemo se dugo razmišljati o tome da li Nokia N900 možemo da smestimo pored dva, po nama, najbolja aktuelna telefona današnjice – Apple iPhone 3GS i HTC HD2. Kombinacija rezolucije ekrana, qwerty tastature i operativnog sistema koji će istrpeti svaku vašu torturu je ono što ćemo pamtiti i ubuduće vezivati baš za Nokiu i Maemo OS. Nadamo se da će finska kompanija pametno postupati sa novim mobilnim operativnim sistemom, jer je on bez dileme najsvetlija tačka ovog telefona.

      Za:

      – qwerty tastatura
      – ekran, prikaz, rezolucija
      – 32 GB memorije
      – WiFi, GPS
      – moćan sistem, napredan multi-tab web, multitasking
      – performanse
      – potpuna prilagodivost 4 desktopa
      – FM transmiter
      – DLNA i dobra podrška multimedijalnih formata

      Protiv:

      – samo „landscape“ način korišćenja
      – 3rd aplikacije i dorada sistema
      – veličina
      – masa
      – za većinu: resistive ekran

      Nokia N900 telefon na test ustupio Vip Mobile

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra