Nokia N95

Nokia N95

[34953] Nokia N9 smartfon u prodaji u Singapuru - nokia_n9_smartfon_u_prodaji_u_singapuru
[34902] Nokia bira novu melodiju zvona svojih telefona - nokia_bira_novu_melodiju_zvona_svojih_telefona
[34778] Sinoć je održano finale Nokia Angry Birds Šampionata u Srbiji - sino_je_odrzhano_finale_nokia_angry_birds_shampionata_u_srbiji
[34726] Nokia predstavila tri nova pametna telefona sa Symbian Belle operativnim sistemom - nokia_predstavila_tri_nova_pametna_telefona_sa_symbian_belle_operativnim_si
[34

    Sadržaj

      Miloš Jevtić

      Nokia N95

      Nokia N95 predstavlja direktnog naslednika modela N 80 koji je prikazan publici pre više od godinu dana. Pred novim uređajem svakako da nije lak zadatak, a to je naravno – nadmašiti svog prethodnika. Zbog svoje koncepcije i time što je prvi Nokia model sa 3 megapiksela kamerom N80 je imao izuzetno dobru prođu na tržištu. Obilje funkcija spakovano u relativno male dimenzije (95*50*23) i kamera za tadašnje modele impozantnih 3 megapiksela bili su pun pogodak.
      Nokijini modeli N serije se ne mogu svrstati ni u kategoriju poslovnih telefona, a niti u kategoriju uređaja za zabavu. Oni su tačno negde između i možda upravo baš u tome leži tajna njihove popularnosti. Ogroman ekran, sve napredne funkcije povezivanja, male dimenzije, odličan kvalitet zvuka i obilje prostora za skladištenje podataka zadovoljavaju svačije ukuse – kako onih koji bi telefon da koriste samo za multimediju, tako i delom čak i poslovnih korisnika.

      U odnosu na prethodni model najveće razlike se odnose na kameru, koja je sada rezolucije 5 megapiksela naspram 3 megapiksela kod N80 modela, tu je i novi ekran koji je sada u stanju da prikaže do 16.777.216 boja, ali je rezolucija smanjena i taj potez Nokije nam nije baš najjasniji. Naime ekran koji se ugrađivao u N80 bio je rezolucije 352*416 piksela i bio je stvarno fenomenalnog kvaliteta, a korisnici su bili prezadovoljni istim, prema našim informacijama. Ekran kod novog modela je u rezoluciji 320×240. Symbian 9.1 je zamenjen novim 9.2 koji je obogaćen nekim novim funkcijama koje ćemo kasnije u testu opisati. Ugrađen je GPS čip koji se nije nalazio kod prethodnika, stereo zvučnici, ali i Office paket koji se isporučuje uz sam uređaj…

      Očekujemo da bi N95 trebalo da ima mnogo uspeha na tržištu, a postoji nekoliko razloga za to: pre svega, ovo je prvi Nokia aparat sa kamerom rezolucije 5 megapiksela, isto kao što je i N80 bio pionir u to vreme sa 3 megapiksela, izuzetne multimedijalne mogućnosti, skladnih je linija i dimenzija, dakle ima sve što treba jednom multimedijalnom telefonu. Ipak, da li je sve baš tako bajno kao na papiru?

      Pakovanje

      Telefon dolazi u originalnoj Nokia kutiji povećih dimenzija, dosta većih nego što je to bio slučaj sa E90 modelom. Na prednjoj strani nalazi se slika uređaja otvorenog na dole, što je jedna od novina kod mobilnih aparata – takozvani two-way slide design koga je Nokia okarakterisala jedinstvenim, što u ovom momentu zaista i jeste. U donjem desnom uglu nalazi se logo Carl Zeiss Optics koji naravno govori o tome koja sočiva su korišćena pri izradi kamere. Malo niže se standardno nalazi nalepnica sa IMEI brojem koja je karakteristična za aparate koji dolaze u originalnom pakovanju, što je, nažalost, i dalje pomalo neuobičajeno za naše tržište, bez obzira na sve prednosti koje donosi kupovina originalnog telefona.
      Malo nas je iznenadila jedna nalepnica, na kojoj piše „Navigacija nije dostupna za Srbiju i Crnu Goru“, jer jedna od funkcija po kojoj se ovaj uređaj izdvaja od ostalih je GPS za koji uvoznik kaže da neće raditi na teritoriji naše države!? Ipak, bar smo pošteno upozoreni, verovatno baš zato da kupci ne bi bilo obmanuti, pošto je GPS funkcija jedna od onih koje su u fokusu kada je N95 u pitanju.

      Na donjoj strani kutije je naslikan telefon u sva tri položaja u kojima se može naći, i ispisane su neke osnovne funkcije koje su bitne za ovu vrstu telefona kao što su – rezolucija kamere od 5 megapiksela sa Carl Zeiss optikom, unikatni slajder u dva pravca, Bluetooth, wi-fi i pregršt ostalih funkcija koje poseduje ovaj uređaj.

      Otvaramo kutiju i “dočekuje” nas sam uređaj, zaštićen plastikom sa simpatičnim natpisom koji kaže – „Evo je Vaša Nokia“, u pakovanju se nalazi sve što će vam ikada zatrebati!
      Otvaramo gornji deo kutije i sledeće što primećujemo su hands-free slušalice, tačnije adapter za 3.5 mm ulaz na telefonu i sa druge strane same slušalice kao i par rezervnih sunđerčića.

      Naviknuti na Nokijin sistem pakovanja krenuli smo da otvaramo i taj deo kutije i u poslednjem, donjem delu se nalaze CD sa propratnim softverom, ogromno uputstvo koje je napisano na srpskom jeziku i mali uvodnik za početnike. Pored njih nalazimo mini USB kabl koji je Nokia počela da forsira kod novih uređaja, zatim punjač koji je stvarno minijaturnih dimenzija, i vrlo zgodan za nošenje, kao i TV kabl sa kojim možete telefon direktno povezati na TV prijemnik i pregledati slike, filmove, video klipove i ostali multimedijalni sadržaj.

      Memorijska kartica se ne dobija uz uređaj što je sa jedne strane i razumljivo, jer neće svako uređaj koristiti za iste potrebe. Time je Nokia malo pojeftinila sam paket, a i ostavila slobodu kupcu da se odluči za količinu memorije prema svojim potrebama.
      Mi smatramo da ispod 2 GB kartice koja je ujedno i maximum koji ovaj telefon podržava ne treba ići posebno, ako se uzmu u obzir fotografije koje pravi ovaj uređaj koje mogu zauzimati čak 2 megabajta u maksimalnoj rezoluciji. Za početnike će i integrisanih 160 megabajta biti sasvim dovoljno dok se ne odluče koju karticu dokupiti…

      Na CD-u koji dolazi u paketu se nalazi Nokia Suite verzije 6.81 koji je maksimalno uprošćen i sve radi po principu čarobnjaka, samo treba izabrati željenu vrstu konekcije i nakon toga čarobnjak vas vodi do završetka instalacije.

      Aparat

      Sam uređaj je kao što smo već naveli vrlo kompaktan pogotovo za jedan bogato opremljeni smartphone. U poređenju sa ostalim uređajima iz te klase deluje čak pomalo sitan što će većina korisnika svakako znati da ceni. Ali u poređenju sa ostalim “običnim“ telefonima je ipak pomalo „bucmast“. Bukvalno svako ko je došao u kontakt sa aparatom prvi komentar je bio – prelep je, ali je debeo. Nešto se jednostavno moralo žrtvovati…

      Pri izradi aparata korišćena je manje-više kvalitetna plastika, te nema nikakvih neprijatnih zvukova prilikom kontakta sa istom. Prednjom stranom telefona dominira veliki displej dijagonale 2.6 inča koji je u stanju da prikaže 16.777.216 boja u rezoluciji 240*320 piksela. Tik iznad njega se nalazi zvučnik, sa njegove desne strane tu je mali senzor koji u zavisnosti od količine svetlosti uključuje i isključuje pozadinsko osvetljenje. Tu se nalazi i pomoćna kamera koja se koristi prilikom video poziva i ona je rezolucije 352*288 piksela. Sa donje strane ekrana se nalaze glavni tasteri kao što su – taster za ulazak u meni, navigacioni četvorosmerni taster, dva tastera za uspostavljanje i prekidanje veze, i dva tastera opšte namene kojima možete dodeliti bilo koju funkciju. Sami tasteri su sjajni i imaju malo dublji hod, izuzetno su precizni, jedina zamerka se odnosi na to što je klik malo glasniji bar za naš ukus.

      Na desnom boku uređaja se nalaze tri tastera – za slikanje, do njega je taster koji služi kao prečica do galerije sa slikama i malo iznad njih se nalazi dvosmerni taster za pojačavanje i stišavanje zvučnika. Odmah iznad njega se nalazi jedan zvučnik.

      Na levom boku se nalazi slot za memorijske ( micro SD ) kartice koji je mogao biti i bolje rešen. Naime mnogo nam se više dopalo rešenje kod E 90 modela kod kog je poklopac funkcionisao po principu opruge. Ni kod ovog modela nije teško zameniti karticu i to naravno možete uraditi dok je telefon uključen, ali ipak rešenje kod E90 modela je najbolje koje smo do sada videli. Iznad njega se nalazi infracrveni port i 3.5 mm ulaz za slušalice. S obzirom da je ovo prevashodno multimedijalni telefon ovo rešenje nam se posebno dopalo, jer ako imate kvalitetne slušalice telefon lako može da zameni mp3 plejer. Telefon poseduje stereo zvučnike, pa se samim tim drugi zvučnik snalazi odmah iznad 3.5 mm ulaza.

      Na donjoj strani telefona se nalazi utičnica za punjač kao i mini USB priključak. Malo pored njih je otvor za vezicu ukoliko želite da telefon nosite oko vrata, što je danas, ipak demode.

      Sa gornje strane se nalazi, sad već standardno za aparate ovog proizvođača, dugme koje služi za uključivanje i isključivanje uređaja i naravno promenu profila. Međutim po prvi put je ubačena jedna nova opcija, a to je „Remove memory card“ čime se isključuje memorijska kartica. Ukoliko ne želite da koristite podatke sa kartice iz bilo kog razloga, a nemate gde da odložite karticu, ako je izvadite ovo se nameće kao vrlo korisno rešenje. Naravno, ova opcija će biti od koristi i onima koji menjaju karticu ili jednostavno žele da je izvade, bez da ulaze u odgovarajući meni u telefonu kojim se softverski kartica stavlja van funkcije.

      Spomenuli smo da je prvi put u jedan mobilni uređaj ugrađen Two-Way Slider. To praktično znači da se telefon može otvoriti na dve strane. Prva je na gore kao i svi klasični slajder uređaji, a druga je kad telefon otvorite na dole i pred vama se stvore četiri tastera pomoću kojih upravljate muzičkim plejerom. Tasteri izgledaju kao da su osetljivi na dodir što zapravo nije tačno, u pitanju je samo vizuelni utisak koji ostavlja završna obrada.

      Numerički deo tastature je isto izrađen vrlo kvalitetno i tasteri su raspoređeni talasasto. Ista zamerka važi kao i za osnovne tastere a to je malo glasniji klik.
      Na zadnjoj strani telefona se nalazi najbitniji detalj na ovom telefonu a to je svakako kamera rezolucije impozantnih 5 megapiksela. Nokia N95 je među prvim mobilnim uređajima koji koriste kameru rezolucije veću od 3.2 megapiksela. Sočivo ima poklopac koji ga  štiti od oštećenja, samim otvaranjem poklopca se aktivira kamera.

      EKRAN – Spomenuli smo da je pored kamere jedna od najbitnijih promena u odnosu na stari model njegov ekran. On je sada dijagonale 2.6 inča. Ima rezoluciju od 240*320 piksela i prikazuje 16.777.216 boja.

      Prvi utisak je da je ekran stvarno ogroman i da su boje i osvetljenje fenomenalni. Mada da ne bi dali ocenu samo na osnovu prvog utiska naravno krećemo dalje sa testiranjem, puštanjem video sadržaja ne bi li smo uočili takozvane duhove ili slične anomalije, ali ma koliko se trudili da nađemo manu jednostavno nam ne polazi za rukom…
      Čak i po najjačem suncu boje i čitljivost ostaju na najvišem mogućem nivou, bukvalno bez bilo kakvih zamerki sve radi savršeno.

      BATERIJA – Nakon fenomenalnog ekrana prelazimo na bateriju koja u potpunosti kvari utisak o telefonu. U ovaj model se ugrađuje baterija kapaciteta 950 mAh oznake BL-5F.
      Sa jednim punjenjem baterije uz intenzivno korišćenje, tridesetak sms-ova, pola sata razgovora, umerenu upotrebu kamere baterija traje jedva jedan dan. Kada smo koristili i muzički plejer trajanje baterije se drastično smanjilo. U  podne telefon smo isključili sa punjenja i već u 11 sati uveče indikator je pokazivao da je baterija razna . Još dramatičnija je situacija pri korišćenju wi-fi-ja. U tom režimu rada smo za svega pola sata korišćenja uspeli da bateriju ispraznimo do pola što je stvarno za jedan ovakav uređaj poražavajuća činjenica. U offline režimu bez ikakvog korišćenja baterija je pri kraju drugog dana ostala skoro prazna, te od specifikacije koju Nokia navodi nema ni govora. Baterija je ujedno i najveća mana što se tiče „hardverskog“ dela telefona.

      Galerija
      (klik za uvećanu sliku)

      Funkcije

      S obzirom da nam je poslednji na testu bio model E90 koji koristi istu platformu kao i N95 ne ostaje nam ništa drugo nego da ih uporedimo kako se ne bi smo ponavljali.

      Kamera – Kamera je kod N 95 rezolucije 5 megapiksela. Maximalna rezolucija u kojoj se prave fotografije je 2592*1944. Fotografije te rezolucije zauzimaju od oko 500 Kb, pa sve do skoro 2 Mb u zavisnosti od osvetljenja, nivoa detalja…

      Korišćena je Carl Zeiss optika čija sočiva se dosta dugo ugrađuju u high-end modele ovog Finskog proizvođača. Da li se i ovoga puta pokazala u punom sjaju?

      U meniju kamere ponuđene su sledeće opcije…

      PRINT 5M – Large ( 2216 )
      PRINT 3 M – Medium ( 3557 )
      PRINT 2 M – Medium ( 5793 )
      E-MAIL 0.8 M – Medium ( 9999 )
      MMS 0.3 M – Small ( 9999)

      Brojevi u zagradama označavaju broj slika koje je moguće uskladištiti na karticu kapaciteta 2 Gb koju smo mi koristili tokom testa. Meni kamere je identičan kao i kod modela E90 što nas je pomalo razočaralo. Nema podešavanja „finoće” kao kod nekih prethodnih modela.

      Slike napravljene ovim telefonom su izuzetnog kvaliteta za jedan mobilni uređaj, ali konkretno nama su se više dopale one koje je pravio model E 90 iako manje rezolucije boje su bile prirodnije, makro mod je neuporedivo bolji, i što je najbitnije šuma je bilo vrlo malo. Kod oba uređaja kamera je praktično upotrebljiva samo preko dana iako poseduju blic, slike napravljene u mraku su zbog velike količine šuma vrlo lošeg kvaliteta.

      Sve u svemu osim rezolucije snimaka pomaka u odnosu na prethodno testirani model zapravo nema.

      Video mod je isti kao kod modela E 90 – bez bilo kakvih promena, dakle rezolucije 640*480 piksela sa 30 fps i video snimci su zadovoljavajućeg kvaliteta, naravno snimani preko dana, noću je video mod za bilo kakav ozbiljniji rad neupotrebljiv.

      Razlika u meniju u odnosu na E 90 se ogledaju u tome što su ikonice kod N 95 modela animirane i izgledaju lepše na oko. Praktičnu upotrebnu vrednost nemaju, te izmene su više kozmetičke prirode što je i razumljivo ako se zna ciljna grupa kojima je namenjen ovaj uređaj.

      Zvuk – Uređaj poseduje stereo zvučnike koji su fenomenalnog kvaliteta, baš kako se očekuje od jednog multimedijalnog telefona. Zvuk koji se reprodukuje je izuzetno glasan i čist, bez ikakvih šumova.
      Slušalice koje idu uz aparat nisu najboljeg kvaliteta, pogotovo ne za zahtevnije korisnike. Mi smo u adapter koji se dobija u pakovanju uključili malo kvalitetnije In-Ear slušalice sa kojima se doživljaj u potpunosti menja. Opseg tonova je na zadovoljavajućem nivou i uz malo podešavanja equilaizer-a slušanje muzike na ovom uređaju može biti pravo uživanje.
      Jedino nam je žao što uz uređaj ne idu kvalitetnije slušalice.

      Galerija – Za razliku od E 90 modela kod kog su slike poređane jedna ispod druge kod modela koji nam je bio na testu slike su poređane u krug, što je slučaj i kod N 73 modela. Više nam se dopada rad sa slikama kad se nalaze jedna ispod druge prvenstveno zbog brzine.

      Office paket – Uz pomoć paketa koji se isporučuje uz telefon moguće je samo pregledati fajlove dok ih nije moguće editovati  kao kod E90 modela.
      Listanjem menija primećujemo da je paket instaliranih aplikacija poprilično veći nego kod E90 modela, nalaze se aplikacije poput instant messenger-a, nekoliko instaliranih igrica, flash plejera, 3D tonova, nekoliko tema…

      Zip – Kao i kod prethodnika ovaj program dolazi uz sam uređaj.

      GPS – Posle nekoliko neuspešnih pokušaja instaliranja mapa za ovaj uređaj uspeli smo nekako da ih pokrenemo. Oduševljenje je trajalo ne duže od 20 minuta jer se naprasno pojavli poruka kako satelit ne može biti lociran, ali bar da prenesemo utiske za tih nekoliko desetina minuta korišćenja.
      Uspostavljanje veze sa satelitom traje oko 40 sekundi. Po tom pitanju nije šampion u brzini. Preciznost je oko 10 metara što je u većini slučajeva zadovoljavajuć rezultat. GPS neće raditi u zatvorenom prostoru…

      USB – kada se telefon priključi na USB može se izabrati nekoliko modova:

      PC Suite
      Data transfer
      Image Print
      Media Player

      Sinhronizacija sa računarom teče bez ikakvih problema. Telefon odmah biva prepoznat i ostalo je na korisniku, da li će samo da prebaci slike, da bekapuje podatke, imenik i slično. Rad sa sms porukama je takođe omogućen, dakle moguće je sve sms poruke sačuvati na kompjuteru i kasnije ih opet vratiti u telefon.

      Bluetooth – Verzije 2.0 , biva bez ikakvih problema prepoznat od strane drugih uređaja. Podržava A2DP što znači da ćete moći da napravite više Bluetooth konekcija istovremeno što kod E 90 nije bio slučaj.

      Napomenuli bismo samo da iako koriste istu platformu i da su praktično identični telefoni, Nokia E 90 je osetno brža pri otvaranju aplikacija i pri svakodnevnom radu, sms, mms, imenik sve mnogo brže otvara nego N 95. Prelistavanje slika je takođe neuporedivo brže, pritom sa E 90 modelom nismo imali nikakvih problema sa softverom dok nam se recimo N95 restartovao sam od sebe barem jednom dnevno i izbacivao poruku kako je uređaj restartovan kako bi se poboljšale performanse. Da ne spominjemo to što se često pri ulasku u galeriju slike jednostavno nisu htele učitati i izoštriti što na momente ume da bude iritantno.

      Fotografije
      (kliknite na umanjenu sličicu da biste videli fotografiju pune rezolucije)

      Zaključak

      Nokia je opet napravila uređaj koji će se dopasti širokom krugu korisnika. Poseduje sve što se trenutno može ponuditi u svetu mobilnih telefona a to je ono što prodaje jedan aparat. Bogat paket opreme, izuzetan dizajn koji nikoga neće ostaviti ravnodušnim, izuzetne multimedijalne sposobnosti, kamera 5 megapiksela. To su samo neke od stavki koje ovaj uređaj poseduje. Jedini ozbiljniji nedostatak ovog uređaja je baterija koja se mora puniti svako veče što ume da bude nezgodno i nažalost ne može se dokupiti baterija većeg kapaciteta.  Još jedan “nedostatak” ovog uređaja je i njegova cena koja se iznosi oko 500 evra što nikako nije malo… Dilemu da li ovaj telefon vredi toliko novca ćemo ipak ostaviti korisniku da odluči… Jedno smo sigurni a to je da će i pored nedostataka koje ima i malo visoke cene ovaj model naći put do velikog broja kupaca …

      Uređaj za potrebe testa ustupila Nokia.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra