Branko Mitić
Nokia N97
Ovaj test najbolje je početi tamo gde smo stali sa opisom Nokia E75 telefona, a koji je bio i mala kritika i sumnja u validnost pojedinih poteza ove finske kompanije. U principu, zamerali smo dve stvari koje su dovoljno velike kako bi se zapitali da li Nokia zasluženo drži to mesto koje i dalje drži. Prva stvar se odnosi na fizičku realizaciju telefona, odnosno iskorišćavanje hardvera i tehnologija. Iako smo u potpunosti bili zadovoljni kako je E75 hardverski urađen, moramo se zapitati koliko ima telefona koji postanu finalni proizvodi, a ne zaslužuju da nose robnu marku koju nose. Neko reče, “je li Nokia izbaci baš svaki prototip koji napravi?”.
Drugi deo priče odnosi se na Symbian operativni sistem, odnosno njegovu konkurentnost i razvoj. Kombinacija softverske osnove i hardverske potpore kod operativnog sistema iPhone mobilnog telefona jeste nešto o čemu se dosta pričalo i bili bi nepravedni kada bi rekli da iPhone nije najbolja (softverska) stvar koja je “pogodila” telefone u poslednje dve godine. Sa druge strane priča sa Windows Mobile ima drugačiji početak, ali veoma sličnu završnicu. Windows Mobile kao, generalno, nesretno novorođenče je malo po malo napredovalo i izrastao u respektabilni operativni sistem, pogotovo poslednjom 6.5 revizijom od maja tekuće godine. Pored toga, kod Windows Mobile baziranih telefona zahtutala se borba (HTC, Samsung, Xperia) oko pravljenja korisničkog interfesa atraktivnog za oko i pogodnog za korišćenje prstima. Ovo je dovelo do toga da je Windows Mobile od sistema namenjenog za posebne potrebe profesionalaca, prerastao u sistem koji će sa zadovoljstvom i lakoćom (uz softversku doradu samog proizvođača telefona) koristiti čak i mlađe ženske osobe, što je pre koju godinu bilo nezamislivo. Postavlja se pitanje gde je Symbian u celoj priči?
Symbian u celoj priči kasni, a za to opet ima dva razloga. Prvi razlog je veoma prost i leži u tome što S60 verzija ovog sistema poslednjih godina bila samo šminkana, bez značajnijih promena. Iskreni da budemo, poslednje revizije Symibana su do sada nikada bolje, ali pogledajte gde su već iPhone OS i Windows Mobile (sa doradama). Kada je reč o Symbianu i ekranima osetljivim na dodir, situacija je još komplikovanija. Naime, do sada su telefoni koji su imali ekran osetljiv na dodir koristili UIQ verziju Symbian operativnog sistema. UIQ je sada prošlost i fazi smo prelaska novih telefona sa ekranom osetljivim na dodir na reviziju S60 koja to podržava (S60 5th Edition, Symbian OS v9.4). Do sada smo probali Nokiu 5800 sa tim operativnim sistemom i rezultati su bili osrednji, ali generalno svi problemi bili su rešivi eventualnom novom verzijom sistema ili konkretne aplikacije. To znači da ovaj sistem ne samo da, očigledno, kasni za iPhone OS ili WM, već da za sobom ima i dodatni kontigent problema koji mora da reši u hodu.
Sa naše tačke gledišta verujemo i znamo da nema šanse da Nokia zabrlja na hardverskom zadatku pravljenja samog vrha N klase, pa i same kompletne ponude Nokia telefona. Ono što je za nas primarno pitanje jeste kako će izgledati hardversko softverski spoj između verovatno hardverski najatraktivnijeg telefona danas i ne tako atraktivnog Symian operativnog sistema. Ako softver ne bude mogao da isprati hardver i/ili ako spona između bude bila previše slaba, bojimo se da bi to bio veliki udarac za Nokiu. To ne bi želeli jer je Nokia N97 ipak malo hardversko remek delo.
Specifikacija:
Nokia N97
dimenzije
117.2 x 55.3 x 15.9 mm
masa
150 g
oblik
blok + bočni slajd sa QWERTY tastaturom
baterija
Li-Ion 1500 mAh (BP-4L)
ekran
TFT, 3.5″ 360 x 640 tačaka, 16M boja
pomoćni ekran
ne
kamera
5 MP sa dual LED lampom, autofokus, geotaging
prednja kamera
da
snimanje video klipova
640 x 352 – 30 fps
procesor
ARM 11 434 MHz
memorija
128 MB RAM, 32 GB skladišna
proširenje memorije
Micro SD
zvučnici
stereo
format melodija
Polifone, MP3
priključak za slušalice
standardan – 3.5 mm
sistem
Symbian OS v9.4, Series 60 rel. 5
accelerometer – orijentacioni senzor
da
konekcije
bluetooth, USB, WiFi
prenos podataka
GPRS Class 32, EDGE, HSCSD, 3G HSDPA
GPS
da – A-GPS podrška
poruke
SMS, MMS, Email, Instant Messaging
da
FM radio
da, RDS
Hardver, dizajn…
Dizajn Nokia N97 telefona nema potrebe posebno komentarisati. Razlog za to jeste što je 90% N97 ekran i mesta za dizajnerske poduhvate gotovo da nije bilo. Ostatak telefona je elegantno urađen u još uvek aktuelnoj hrom-crnoj kombinaciji. N97 je moguće naći i u beloj boji, kao što ste mogli da vidite na prvoj strani testa. Nokia N97 je sveukupno elegantna sprava, kao što su Omnia, iPhone, Touch Pro i ostali konkurenti. Što se nas tiče, dopada nam se, jer telefon izgleda lepo i zatvoren i kada se koristi tastatura. Fizička izrada je na visokom nivou. To je bilo neophodno jer je ovaj telefon ipak kompleksan i manjkavosti u izradi bi lako bile vidljive. Ono što moramo da zamerimo, jeste to što je Nokia N97 malo više plastična nego što bi želeli. Jasni da budemo, u pitanju je plastika izuzetnog kvaliteta i generalno “N97” je fizički odličan, ali smatramo da telefon ove klase i budućeg respekta bi morao da ima malo kvalitetnije materijale, kao što Nokia E75, recimo, ima metalni poklopac baterije.
Gabariti telefona su maksimalno kontrolisani, ali N97 nije telefon za koji ćete zaboraviti da je u džepu. Masa je stigla do 150 grama što s jedne strane predstavlja dosta za običan telefon, ali opet i malo za spravu ovako “jake” specifikacije. Sve u svemu, smatramo da je Nokia odlično smanjila i dimenzije i masu ovog telefona i dovela te vrednosti na minimalan nivo. Zbog bočnog otvaranja i cele tastature, N97 je malo teži od bliskih konkurenata (mada je lakši od HTC Touch Pro 2), a što se tiče veličine ekrana on je po veličini u sredini u poređenju na konkurenciju (3.5″). Omnia HD i Touch Pro 2 imaju veći ekran, iPhone ima isti, a Xperia i “stara” Omnia imaju manji ekran. Ekran je po kvalitetu odličan. Rezolucija iznosi 360 x 640 što su iste cifre kao kod Nokia 5800 i smatramo ovu rezoluciju za dobru i dovoljnu, ali podsećamo da pojedini konkurenti imaju još veću rezoluciju. Rekli smo već da je ekran odličan (ugao gledanja, boje, “klik”), a jedinu zamernu nalazimo u borbi protiv odsjaja – na tom polju ekran Nokie N97 slabiji.
Dok je telefon “zatvoren” broj hardverskih tastera koji vam je na raspolaganju je minimalan. Sa prednje strane imamo klasičnu zelenu i crvenu slušalicu i hromirani tastera zadužen za pozivanje menija Symbian OS-a. Sa gornje strane nalazi se taster za uključivanje telefona i isključivanje, dok tokom korišćenja služi za menjnje profila u kojem telefon radi. Sa desne strane telefona imamo standardne vol +/- tastere, kao i dugme za uključivanje kamere i fotografisanje. Na suprotnoj strani nalazimo naš omiljeni taster ovog telefona, koji je u stvari poluga za zaključavanje telefona. Fizički taster za zaključavanje i otključavanje telefona je uvek dobar za videti. Da se mi pitamo, svaki telefon bi imao ovakav taster.
Bočnim slajdom dolazimo do pune QWERTY tastature. Pre nego što opišemo tastaturu, skrećemo pažnju na način na koji se ekran pomera kada se koristi cela tastatura. Naime, ekran se podiže pod uglom, čime je ostvareno da je moguće relativno udobno koristiti telefon i tastaturu, a da se telefon nasloni na sto kao mini laptop. Naravno, udobnost se ne može meriti ni sa laptopovima, ni sa netbookovima. Što se tiče kvaliteta tastature, Nokia nas ponovo oduševljava, posle opisa E75. Tastatura koju ima N97 je u potpunosti drugačija – tasteri su manji, plići i “klik” ima jači otpor. Tastatura po slikama nekome može da deluje čak i loše izvedena. Mi savetujemo da takve zaključke ne donosite dok ne probate uživo, jer je ovo sjajna tastatura. Površina tastera ne klizi i pruža odličan osećaj na kojem se tasteru nalazite. Pored toga, tvrdoća klika je savršeno odmerena i celokupan utisak je gotovo bez greške. Ponovićemo poznatu rečenicu iz prethodnog testa: jedna od najboljih QWERTY tastatura ikada.
Nokia N97 ima pojedine slabosti što se tiče fizičke izvedbe, ali te sitnice prosto nisu mogle da budu izbegnute. Veličina i masa su minimalne moguće, a dok su čvrstina i završna obrada odlične, bez obzira na to što plastika dominira. Sve u svemu, uz bogatu specifikaciju, N97 za sada deluje odlično. Videćemo da li će odličan hardver biti adekvatno iskorišten sistemom i aplikacijama.
Operativni sistem
N97 pokreće S60 5th Edition, Symbian v9.4 operativni sistem. Dosadašnji telefoni koji su imali ekran osetljiv na dodir, a bivali pokretani Symbian operativnim sistemom imali su UIQ reviziju ovog sistema. UIQ Symiban se nadalje neće razvijati ili prostim jezikom rečeno, ovaj sistem je mrtav. Prvi telefon sa ekranom osetljivim na dodir koji je imao Symbian je bio Nokia 5800 koji smo početkom godine opisali na našim stranicama. Za ovakve telefone S60 sistem je doživeo promene koje su omogućile korišćenje dodirivanjem i prstima, što bukvalno, što u funkcionalnom smislu.
Kao što pretpostavljate, danas nije dovoljno samo omogućiti da operativni sistem prepozna dodir sa ekrana. Potrebno je omogućiti korišćenje i uz pomoć samo prstiju, a to je veliki izazov. Ovo je bitna stavka jer su mnogi ljudi bili odvraćani od ranih telefona sa ekranom osetljivim na dodir iz razloga što nisu želeli/mogli uvek da koriste olovčicu ili su prosto zahtevali da mogu da koriste telefon samo pomoću jedne ruke. Bitnije od revolucije Symbian-a vidimo u konkurenstkim operativnim sistemima – iPhone OS-u i Windows Mobile sistemima, naravno prerađenim od strane proizvođača telefona (a uskoro ćemo u priču uključiti i Android mobilne telefone). Smatramo da su iPhone OS i “peglanje” Windowsa daleko dogurali, te da će današnji Symiban imati velike probleme da održava korak. Zapravo, dok je (ovaj) Symbian prelazio sa UIQ na S60, dva konkurentska (a sada i Android) sistema su daleko odmakla.
Što se nas tiče, operativni sistem koji pokreće N97 je bolji nego što smo očekivali. Neke početne greške sa Nokie 5800 su otklonjene, mada ne u potpunosti. Sistem je veoma lepo koncipiran za korišćenje prstima i jednom rukom što je, kao što smo rekli, danas izuzetno bitno. Praktično ceo sistem i svaka opcija može da se izabere i iskoristi pomoću jedne ruke i jednog prsta.
Kada je reč o onim osnovnim stvarima, kao što su imenik, poruke i kalendar, ni jednu zamerku ne možemo da nađemo. Oko poruka nema nikakve posebne filozofije. Imenik je standardno dobar, poseduje redovne i vanredne stavke, kao i sliku, koja se sinhronizuje sa outlook-om i prikazuje prilikom poziva. Kalendar je jedan od najboljih koji smo videli, ali smo to već od Nokije i navikli. Telefon postaje “accelerometer”, odnosno senzor rotacije. Rotiranje sistema može da bude automatsko, ali se ta opcija može isključiti ukoliko vam smeta. Kada se tastatura izvuče, sistem se automatski rotira u horizontalni položaj.
Sve u svemu, operativni sistem je ostavio pozitivan utisak na nas, jer smo se bojali da pomalo zaostali Symbian može da oslabi hardverske i fizičke mogućnosti ovog telefona. Naš zaključak je – daleko od toga! Iako možda sistem nije atraktivan kao iPhone OS ili HTC/Samsung izvedbe Windows Mobile sistema, bili bi grešni kada bi previše agresivno kritikovali ovaj Symbian. Svakako da bi smo želeli da još atraktivniji, sa manje bubica i bolje prilagođen korišćenjem prstima, ali ukoliko vam se N97 hardverski dopada, ne brinite, ovaj operativni sistem sasvim lepo pokreće brilijantan hardver.
Pogledajmo i ostale sličice:
Foto, video, web, muzika, web, navigacija…
Čak i ako spadate među one koji kažu “za fotografisanje imam fotoaparat”, ne smeta da osporavate da je kamera na današnjim mobilnim telefonima. Na ovom testu, kamera ima posebno bitnu ulogu iz prostog razloga – veliki deo telefona sa ekranom osetljivim na dodir i naprednim mogućnostima, zapravo ima slabiju kameru. Većina HTC modela, iPhone, Xperia (doduše, Apple je sa iPhone 3GS donekle ispravio stvar kada je kamera u pitanju). Jedini telefon koji je ostao imun na ovaj problem jeste Samsung Omnia, koji ima prilično kvalitetnu kameru. Nokia N97 prosto “mora” da ima dobru kameru iz prostog razloga što ju je i N95 imao, ali i zato što je to još jedan adut neophodan za surovu konkurenciju.
Znali smo da N97 ima 5 MP kameru sa autofokusom, ali iskreni da budemo bili smo iznenađeni kada smo prebacili fotografije na računar. Smatramo da je količina detalja koju isporučuje ova kamera na veoma visokom nivou. Takođe, balans boja i automatski balans belog preko dana su prilično dobri. Balans belog se malo narušava prilikom korišćenja blica, ali sve u domenu normalnog. Blic na ovom telefonu su dve uparene LE diode koje solidno osvetljavaju. Šteta što Nokia N97 nema tzv. “Xenon” blic jer bi onda i fotografije uveče bile sasvim dobre. Kamera sa zadnje strane ima zaštitu prednjeg sočiva i pomeranjem te zaštite zapravo se pokreće kamera.
Loše strane treba tražiti u interfejsu i generalnom korišćenju kamere. Kada to preživete (ništa strašno), rezultati koje ćete dobiti su po našem mišljenju odlični. Što se tiče snimanja video klipova, Nokia N97 isporučuje 640 x 352 snimke sa 30 frejmova u sekundi. Već danas imamo telefone koje nude i veću rezoluciju i veći “framerate” video klipova, ali smatramo da “wide VGA” mod sa 30fps može da zadovolji 99% korisnika, pa s toga nemamo razlog da kritikujemo snimanje video klipova.
Muzički plejer je identičan plejerima koje smo do sada videli na Nokijama, što sa ekranom osetljivim na dodir, što sa standardnim ekranom. Iskreni da budemo, većina muzičkih plejera je danas prekopirano, pre svega zbog želje za standardizacijom koja zahteva da prvi ekran plejera bude izbor pesama po autoru, albumu, plejlisti, itd. Muzički plejer nije ni malo atrkativan, ali odlično radi svoj posao i apsolutno mu ne možemo naći ni jednu zamerku. Čak se mogu naći i one malo zahtevnije opcije.
Nokia N97 ne dolazi sa podrškom za reprodukciju divx/xvid materijala, što se kaže, “direktno iz kutije”. Poznato je već da je moguće instalirati programe koji će puštati ovakve video fajlove, ali u startu N97 će pustiti .3gp fajlove i .mp4 fajlove. Imajte na umu da se danas iza .mp4 ekstenzije kriju mnogi kodeci i standardi kodiranja, jer je, mp4 praktično samo kontejner za različito enkodovane video materijale (MPEG4, H.264, x264 itd.), pa ne očekujte da će baš svaki fajl sa ovom ekstenzijom ovaj telefon reprodukovati.
Kada je o web browseru reč, imamo samo dobre vesti. Zamerke koje smo u vezi sa nekoliko ranijih Nokia imali bile su na račun brzine učitavanja stranica i jednog potpunog zastoja na početku učitavanja stranice. Ta dva problema kod N97 nismo videli. Nema “štucanja” u učitavanju strana, a i brzina učitavanja putem WiFi konekcije je prilično dobra. Web browser ima punu podršku za Javu i Flash. Kada se na to doda da struktura stranica ostaje prilično dobra i narušava se tek kod izrazito komplikovanih stranica, moramo zaključiti da N97 ima odličan browser.
Što se navigacije tiče, uz telefon dobijate Nokia Maps 2.0. U prethodnom testu smo opisali problematiku. Stvar je u tome što ovaj program zahteva vezu sa internetom putem GPRS ili 3G konekcije. Ne postoji način da je to isplativa varijanta kod nas na bilo kom pre ili post paid paketu i bilo kom internet dodatku. Što se Garmina tiče, to je značajan program za navigaciju dostupan za Symbian (ali u isto vreme i odličan program). iGo programa za Symbian i dalje nema i nema ni najava da će ga biti, dok se uskoro očekuje iGo za iPhone 3G(S). Što se navigacije tiče, Windows Mobile telefoni su broj jedan (jer može i iGo i Garmin), Symbian telefoni su broj dva, ali kada iGo proradi na iPhone i ako bude radio kako treba, iPhone 3G(S) će zauzeti drugo mesto na ovoj našoj mini listi jer se Garmin u poređenju sa iGo My Way prilično “ulenjio” u razvoju u poslednje vreme. Za neke će iPhone čak biti najbolja sprava za navigaciju, zato što će iGo imati hardversku akceleraciju, ali o tome nekom drugom prilikom.
Utisci
Tokom telefoniranja nismo primetili bilo kakve probleme. U slušalici čujemo kvalitetan zvuk, u domenu GSM telefoniranja, dok nam se niko nije žalio na bilo kakve greške sa druge strne “žice”. Bilo kakvih problema oko prijema nismo primetili, mada ni sami ne znamo gde možemo u Beogradu da nađemo problematičnu lokaciju takve vrste, a i telefon smo imali relativno kratko na testu. Ipak, sumnjamo da bi bilo kakve probleme ove vrste otkrili čak i posle dužeg korišćenja, pogotovo ne od ovako bitnog telefona. Imali smo prilično reči hvale za kvalitetnu tastaturu kod modela E75, a u najmanju ruku Nokia N97 zaslužuje iste pohvale. Iako se one u osnovi razlikuju, krajnji rezultat je odličan. Kod Nokie N97 su tasteri manji, “klik” plići, a otpor jači. Bez obzira, Nokia je uspela da napravi gotovo savršenu tastaturu koja se sa zadovoljstvom koristi. Ekran je prilično veliki i odlične rezolucije. Osetljivost na dodir je dobra i navikavanje nije potrebno. Jedino što možemo zamerimo jeste što se ekran protiv odsjaja ne bori baš najbolje, pa imajte to na umu ukoliko puno provodite vremena na otvorenom preko dana.
Kada je o kameri reč, moguće da će neko za nju reći da nije sjajna, ali nama se dopada. Rezolucije je 5 MP – da podsetimo, već ima telefona od 8 MP, a očekujemo uskoro i celih 12, ali smo ranije pričali zašto rezolucija nije presudna. Kada smo prvi put prebacili fotografije na računar iznenadili smo se količinom detalja. Boje su, takođe, bile odlične, osim prilikom korišćenja blica, kada balans belog zna da se poremeti. Blic je izveden u obliku dve LED lampe. Jačina osvetljavanja na ovaj način je solidna, ali prava je šteta što ovaj telefon nema Xenon blic, jer bi onda još korak bio bliži hardverskom savršenstvu.
Što se tiče sistema i aplikacija, situacija je popravljena u odnosu na Nokiu 5800. Postavlja se pitanje je li je to dovoljno poboljšanja. Jasni da budemo u startu, interfejs N97 nije atraktivan kao iPhone ili neke revizije WM operativnog sistema. Međutim, šta je sa funkcionalnošću? Iskreni da budemo, bili bi nepravedni kada bismo rekli da N97 ima bilo kakvog problema sa funkcionalnošću korisničkog interfejsa. Takođe, lakoća korišćenja, odnosno logičnost menija i opcija jeste prilično dobra. Postoje još neki problemi odustajanja od UIQ i uzimanja S60 sistema za telefone sa ekranima osetljivim na dodir, ali se na njih može navići, a i rešivi su budućim revizijama softvera.
Za kraj treba konstatovati ponekad prebrza dešavanja u svetu mobilnih komunikacija. Ne tako davno, N serija je bila sinonim za najbolje što se može dobiti od mobilnih telefona. Naslednik legendarnog N95, N96 bio je prilično loše prihvaćen širom sveta, ne zato što je bio loš telefon, već zato što nije adekvatno odgovorio na promene. U međuvremenu su se iPhone, HTC, Samsung i SE sa svojim telefonima smestili na sam vrh i koncept “vrhunskog telefona” promenili iz korena. Nokia je sa strane sve posmatrala, gotovo nezainteresovano ili možda nespremno. Posle gotovo nevidljivog N96, Nokia sa N97 želi da pokaže da zna da prati, ali u isto vreme i da postavi neke nove trendove. To što su Finci nastavili nomenklaturu N serije dovoljan je dokaz da su svesni svojih grešaka i u kom smeru telefoni ubuduće treba da se kreću. Nokia N97 za mnoge može da bude najbolji telefon na svetu, ali N97 danas ne može biti toliko dominantan kao što je N95 bio i to ne tako davno. HTC, Samsung, Apple, pa i Sony Ericsson su za kratko vreme osvojili veliki krug naprednih korisnika, a čak ni gigant poput Nokije nije u stanju da tako brzo vrati stvari na prvobitnu poziciju. Iskreno, voleli bi smo da vidimo Nokia telefon najviše klase koji je koncipiran kao Apple iPhone (5800 to ipak nije, ali se od njega može krenuti). Mislimo da hardver tu ne bi bio toliko veliki problem kao softver…
Na kraju, mirne savesti možemo konstatovati da je Nokia N97 odličan telefon koji bi bio vrhunski, da ga u nekoj manjoj meri ne sputava operativni sistem. Iako napreduje, opet deluje da kaska za konkurencijom. Daleko od toga da je sistem nefunkcionalan, ali njegova “touch” realizacija i atraktivnost su ono što mnogi mogu da zamere. S druge strane, ako ga uporedimo baš sa iPhone OS softverom, on ima jednu veliku prednost, a to je pravi multitasking. U odnosu na Windows Mobile, pak, ni aktuelni Symbian po svim ostalim parametrima sigurno stoji na drugom mestu. Hardverski, Nokia N97 je gotovo “bez greške”. Ponekad pomislimo koliko bi hvalili ovaj telefon da ima iPhone OS ili bar neku Windows Mobile reviziju od strane HTC-a ili Samsunga – tj. koliko bi npr. Apple-ov OS mogao da izvuče iz ovakvog hardvera. Ako smatrate da je Nokia N97 najbolji telefon visoke klase – imate objektivnih razloga za to. Ako, sa druge strane, mislite da je to Apple iPhone 3GS, HTC Touch Pro 2 ili OmniaPro, ne brinite, i vaše mišljenje je na mestu, sa dosta argumenata. Konkurencija je jako velika, a korisnici su imaju fantastičan izbor naprednih telefona.
Nokia N97 će svakako biti uspešan telefon u svojoj klasi, ali Nokia svakako neće biti dominantna kao nekada, a to nije ni dobro za krajnje potrošače, bili oni ljubitelji finske marke ili ne. Dugo vremena, čini se, Nokia nije koristila ni 50% svog talenta i znanja. Sada kada u rangu naprednih telefona konkurencija napada sa svih strana, a opet, kada se Nokia nalazi na relativno klimavim nogama, dobijamo na test odličnu “N97-icu” – jedan od najboljih gedžeta koji smo imali prilike da vidimo. Neka ovo bude za nauk Nokiji da više nema opuštanja i da će ubuduće morati da se potrude 110% kako bi N seriju zadržali tamo gde joj je mesto…
Za:
– veliki, kvalitetan ekran
– puna QWERTY tastatura dobrog kvaliteta
– 32 GB interne memorije
– WiFi, GPS
– “accelerometer” – senzor rotacije
– TV izlaz, FM transmiter
– vrlo dobra kamera
– solidan sistem, kvalitetan Web Browser
– kvalitetna izrada
Protiv:
– materijali bi mogli biti za stepen bolji
– sistem i aplikacije i dalje zahtevaju unapređenje
– nema Xenon blic
– bez besplatne “Office” aplikacije u startu
– još uvek postoje nekompatibilnosti sa “trećim aplikacijama”
Telefon na test ustupila Nokia.