Oppo Find 5

Oppo Find 5

Da li ste nekada čuli za kompaniju Oppo? Oni koji nisu verovatno nemaju dodira sa multimedijom, ali to nije bitno jer danas ne testiramo uređaj iz te oblasti, već jedan jako zanimljiv smartfon. Telefon koji stoji iza imena Find 5 je model iz visoke klase, a iako se može reći da je ovaj brend malo poznat većini u svetu mobilnih telefona, svojim hardverom ide rame uz rame sa trenutno vodećim modelima poznatih kompanija. Da li je to dovoljno kako bi ovom modelu pružili šansu pri kupovini, ili biste ipak išli sa nekim poznatijim proverenim brendom?

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Potrošači najviše vole da kupuju uređaje kompanija koje su već godinama na tržištu, tačnije one koje su stekle dobru reputaciju, pa su samim tim i danas najpopularnije. U svetu smartfona sa Android operativnim sistemom, izdvajaju se četiri imena – Samsung, HTC, Sony i LG. To su takoreći već provereni brendovi, a kada je u pitanju high-end klasa, zašto bi kupovali smartfon koji nije od ovih proizvođača koje smo nabrojali? Nama je jasno da neko može biti skeptičan kada pročita ime brenda koje je potpuno nepoznato na tržištu mobilnih telefona (makar kod nas), ali u ovom slučaju zaista ne treba donositi prerane zaključke.
      Kada je u pitanju Oppo, za ovu kompaniju se nikako ne može reći da je nepoznata, barem ne u svetu multimedijalnih uređaja. Oppo je svetski poznat proizvođač, koji je najpoznatniji po svojim odličnim Blu-Ray plejerima, koji su godinama unazad izazivali pažnju ozbiljnih videofila. Ovde pričamo o vrhunskom kvalitetu uređaja, koji već duže vreme dobijaju najviše ocene i visoke preporuke od strane mnogih recezenata. Može se reći da je sve to lepo, ali mi danas ipak pričamo o njihovom modelu smartfona? Da li je on toliko dobar kao i njihovi Blu-Ray plejeri?

      Oppo se nikako nije šalio kada je u februaru ove godine u prodaju pustio Find 5 model. U to vreme, HTC One i Samsung Galaxy S4 nisu bili dostupni, tako da je uz Sony Xperia Z ovaj model bio jedan od najmoćnijih Androida na tržištu u tom trenutku. Njegove specifikacije su i dan danas itekako uporedive sa vodećim modelima pomenutih kompanija. Pre svega, komponenta po kojoj se Find 5 najviše isticao (i dalje se ističe) je njegov ekran visoke rezolucije. Tačnije, radi se o visoko kvalitetnom 5-inčnom IPS ekranu sa rezolucijom od 1920 x 1080 piksela, koja nudi oštrinu od fantastičnih 441 piksela po inču. To je ista cifra koju imaju Samsung Galaxy S4 i Sony Xperia Z modeli.
      Druga komponenta koja ga stavlja u isti koš sa drugim vodećim modelima je njegov četvorojezgarni procesor. Reč je o Krait-u na 1.5 GHz-a kojeg prati Adreno 320 grafički čip, što je ista frekvencija i kombinacija koju koristi Sony Xperia Z ili Google Nexus 4. Ove dve komponente sačinjavaju Qualcomm APQ8064 Snapdragon čipset. Skladište Oppo Find 5 modela može biti 16GB ili 32GB, koje nažalost ne možete proširiti microSD karticama. Radne memorije ima 2GB-a, od kojih je 1.84GB dostupno korisniku za pokretanje više aplikacija. Zadnja kamera poseduje Sony Exmor RS senzor od 13MP, koja dozvoljava snimanje u 1080p rezoluciji pri 30 FPS-a, ili čak 120 FPS-a u VGA rezoluciji.


      [modul]specifikacija=3027[/modul]Oppo Find 5 stiže u lepo osmišljenom crnom pakovanju. Kutija se može nazvati elegantnom, sa Oppo Find crnom oznakom i ispod nje povećem i lepo dizajniranim brojem pet. Način otvaranja nam se dopao, jer se gornja strana i njeni bokovi rasklapaju na levu i desnu stranu, a u prvobitnom položaju su spojeni magnetizovanom trakom. Prateća oprema je bele boje i uključuje adapter, microUSB kabl, slušalice, crni kartoničić sa Oppo oznakom u kojem se nalazi vodič sa informacijama i dve NFC nalepnice. Čak i metalčić koji dobijate za otvaranje microSim slota je lepo dizajniran – srebrne je boje i njegov vrh je zapravo slovo “O”. Obraćanje pažnje na detalje i premium utisak je itekako prisutan.
      Oppo je pored uključivanja moćnog hardvera svakako obratio pažnju i na dizajn. Find 5 je dosta privlačan telefon, sa kombinacijom bele boje na bokovima i zadnjoj strani i crne na prednjoj. Gornja i donja ivica su veoma blago konveksne i sa veoma suptilnim zaobljenjem na ćoškovima. Bokovi ovog telefona su izrađeni od čelika (da, čelika, ne aluminijuma), što je jako zanimljivo. Sa leve strane tu je microSim slot koji otvarate pomoću metalnog dela koji dobijate u pakovanju, a odmah ispod njega je Power dugme. Donja strana sadrži rupicu mikrfona i microUSB port, sa desne strane tu je dvodelno crno Volume dugme, a gore je prisutan 3.5mm ulaz za slušalice.



      Zadnja strana Oppo 5 telefona je blago zakrivljena i izrađena je od polikarbonata, koji je relativno čvrst, mada bismo više voleli da smo i tu videli čelik koji je na bokovima, mada kada bolje razmislimo, telefon bi u tom slučaju bio poprilično težak. Drago nam je da je za pozadinu odluka pala na matiranu belu boju, umesto glossy varijante koja je magnet za ogrebotine i otiske. U vrhu nalazi se srebrni deo u kome je smeštena 13MP kamera, ispod nje dupli LED blic, u sredini tu je sivi Oppo logo, dok su pri dnu izbušene rupice iza kojih je smešten zvučnik. Pristup bateriji nije omogućen, jer je reč o unibody dizajnu.

      Jelly Bean verzija Androida koja se nalazi na ovom telefonu nije najsvežija (4.1.1), tačnije još malo pa dva koraka iza u odnosu na 4.3 koji uskoro stiže. Oppo obećava redovnu softversku podršku za ovaj model, koja je zapravo i donekle ispunjena objavljivanjem nedeljnih firmware-a sa sitnijim ispravkama i dodacima. Datum dostupnosti 4.2.2 verzije je još uvek nedostupan, ali se veoma lako može desiti njeno preskakanje i direktna nadogradnja na 4.3. Kakva će biti softverska podrška u budućnosti za ovaj model? To nam u ovom trenutku nije poznato.


      Što se tiče korisničkog interfejsa Oppo Find 5 modela, može se bez problema reći da je ovo telefon sa ubedljivo najviše skinovanom verzijom Androida. U poređenju sa Stock korisničkim interfejsom, gotovo svaki manji ili veći detalj je na neki način izmenjen. Tu su custom Widgeti, specifične ikonice posebno optimizovane za 1080p rezoluciju, razne pozadine, različiti ekrani za otključavanje, pa čak i potpuno skinovan meni sa podešavanjima, koji je podeljen u četiri sekcije. Tu je i jedan lockscreen koji nam se posebno dopao, koji pri uključivanju prikazuje animaciju postepenog pojavljivanja časovnika, datuma i vremenskih uslova, a tu je i interesantan efekat pri punjenju telefona. Može se reći da je ovako teško skinovan interfejs dosta prijatan na oko ali je i funkcionalan. Sa druge strane ljubitelji Stock interfejsa ga neće preterano ceniti jer poprilično odskače od svega do sad viđenog.






      S obzirom da smo već imali prilike da testiramo sve vodeće modele, po pitanju kvaliteta izrade Oppo Find 5 je itekako u rangu sa njima, a u nekim slučajevima čak i bolji! Čelični okvir mu pruža neverovatnu čvrstinu, kojim, kako smo gledali na nekim YouTube klipovima, možete čak i ukucavati eksere. Po našem mišljenju, ovaj model po ukupnom kvalitetu kućišta i premium utisku koji ostavlja dok se drži u ruci ide direktno iza HTC One modela. Find 5 je model nešto većih dimenzija i sa 165 g nije toliko lagan, ali to barem nama nije smetalo ni u kojoj meri. Ukratko – dobar dizajn i zaista lepo izrađen telefon.

      Ekran je zaista priča za sebe. Od svih vodećih modela drugih kompanija, smatramo da Find 5 ima najkvalitetniji ekran. Rezolucija od 1920 x 1080 piksela nudi fantastičnu oštrinu od 441 piklsela po inču, cifru koju deli sa recimo Samsung Galaxy S4 ili Sony Xperia Z modelima. To znači da po pitanju oštrine nije ništa ni bolji ni lošiji od njih, ali je zato njegov IPS ekran jedan od najkvalitetnijih koji smo ikada videli na smartfonu. Dubina crne boje je dobra, kontrast je visok, uglovi gledanja odlični, boje su lepo zasićene i ukupna svetlina na jako dobrom nivou. Displej je postavljen dosta blizu Gorilla zaštitnog stakla druge generacije, tačnije ne previše duboko ispod njega, tako da prikaz visoke rezolucije deluje još lepše. Zaista fenomenalan ekran.



      Četvorojezgarni Krait procesor na 1.5 GHz nudi telefonu u većini prilika glatko iskustvo u korišćenju. Sa druge strane, tu su animacije koje u određenim trenucima deluju ne tako savršeno glatko, već smo imali više situacija gde su one delovale pomalo “iseckano” . Kada uzmemo u obzir koliko je ovaj interfejs skinovan elementima visoke rezolucije, ne možemo reći da smo bili začuđeni. Adreno 320 jeste jak grafički čip, ali treba se izboriti sa ovolikim brojem piksela. Odzivnost je sa druge strane dosta dobra i ovo je ipak dosta brz telefon. Kada je reč o sintetici, Oppo Find 5 se kotira negde ispod Sony Xperia Z modela, ali bolji od Google Nexus 4, tako da konkretni rezultati govore da je negde između njih.
       

       
      Oppo Find 5

      Quadrant
      7423

      Nenamark 1
      59.9 fps

      Vellamo
      1719

      Antutu
      17092

      Linpack
      212.775 , 512.665

      BenchmarkPi
      273ms

      CF-Bench
      12046

      Sunspider
      2129ms

      Electopia
      59.90 fps WXGA, 35.95 Fullscreen



      Baterija nas nije preterano oduševila kod ovog telefona, ali nije njena autonomija ni preterano loša. Na papiru 2500mAh deluje kao dosta veliki kapacitet, ali u praksi smo uspeli da izvučemo 3 sata i 45 minuta surfovanja na maksimalnom osvetljenju pre nego što se telefon ugasio. Verujemo da deo krivice snosi njegov ekran koji je dosta svetao na najvećem podešavanju, tako da je on u celoj priči ipak najveći potrošač. Screenshotove koji oslikavaju pražnjenje baterije nažalost nemamo, jer je Oppo iz nekog razloga odlučio da izbaci ovu opciju iz Battery sekcije, tako da ćete morati da nam verujete na reč.Po pitanju zadnje kamere, Oppo Find 5 sa Sony Exmor RS senzorom od 13MP svakako prati konkurenciju, barem na papiru. Kvalitet fotografija nije spektakularan i svakako ne najbolji koji smo videli, ali se može okarakterisati kao dobar. Detalji u fotografijama nisu na najboljem nivou uprkos visokoj rezoluciji koju kamera od 13MP nudi, što se jasno može videti kada zumirate fotografiju. Šum je prisutan, ali ne u preterano visokoj meri. Boje sa druge strane deluju tačno, ali su svetle oblasti u slici previše naglašene. Oppo Find 5 pravi dobre fotograije, ali to ipak može mnogo bolje.
      Zanimljivost kod videa je mogućnost snimanja u 120 FPS-a, gde ćete morati da žrtvujete rezoluciju koja se spušta na 640 x 480. Video snimanje u 1080p ima tačne boje kao i kod fotografija, ali glavni problem je nizak bitrate, tako da snimci nisu toliko detaljni ili oštri. Prosečan framerate koji smo dobili je 29.186 fps. Sa Oppo Find 5 svakako nećete dobiti najbolju kameru na tržištu, ali je ona ipak i dalje sasvim solidna.











       Da li je Oppo Find 5 sa svojom cenom od 537 evra u maloprodaji bolja opcija od trenutno vodećih modela kompanija HTC, Samsung ili Sony? On je po mnogim stvarima itekako konkurentan, po nekim možda čak i bolji, ali nažalost po našem mišljenju ne predstavlja bolju kupovinu. Ekran je sasvim sigurno ključna prednost, jer je njegov kvalitet bolji od bilo čega što smo do sada videli, ali po ostalim stvarima ipak blago zaostaje. Korisnički interfejs je poprilično skinovan, funkcionalan i lep na oko, tako da i to može biti jedna od njegovih prednosti, i verujemo da će se sigurno dopasti određenoj grupi korisnika.

      Performanse četvorojezgarnog procesora su dosta dobre i on telefonu pruža veoma brz odziv, ali smo tokom korišćenja primetili da animacije nisu savršeno glatke. Nedostatak microSD kartice će zasigurno biti razočarenje osobama koje žele nešto malo više prostora, ali ostalima će 16 ili 32GB morati da posluži. Autonomijom nismo preterano zadovoljni ali ni razočarani, jednostavno smo očekivali nešto više od 2500 mAh baterije. Kamera nije najbolja, ali pruža solidne fotografije i video snimke. Dizajn telefona i premium utisak koji pruža uz odličan ekran svakako može biti dovoljan razlog za kupovinu. Želite da probate nešto drugačije iz High end klase? Možda je Oppo Find 5 prava stvar za vas…
      Prednosti
      – Fantastičan ekran – Dobar dizajn i kvalitet izrade – Dopadljiv korisnički interfejs – Brz odziv u radu Mane
      – Po performansama je iza trenutnih vodećih modela – Ne tako impresivna autonomija – Izostavljanje microSD slota
      Cena: 61.490 RSD (32GB verzija) – oko 537 evra
      Uređaj na test ustupio Gigatron.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test