Palm Treo Pro

Palm Treo Pro

[31327] webOS 2.0 će se pojaviti za sve aktuelne Palm uređaje - webos-2-0-ce-se-pojaviti-za-sve-aktuelne-palm-uredjaje
[30964] Bivši Nokia MeeGo čovek u Palmu - bivsi-nokia-meego-covek-u-palmu_30964
[30768] Čelnik HP-a spomenuo PalmPad - celnik-hp-a-spomenuo-palmpad_30768
[24539] Predstavljen Palm pre smartfon - predstavljen-palm-pre-smartfon_24539
[22985] Palm sprema novi smartfon sa Windows Mobile operativnim sistemom - palm-sprema-novi-smartfon-sa-windows-mobile-operativnim-sistemom_22985

    Sadržaj

       

      Branko Mitić

      Palm Treo Pro

      Celu istoriju Palma nije baš jednostavno razumeti i zapamtiti. Počinje 1992 godine. Tada se mlada kompanija bavila razvojem svog prvog PDA uređaja koga su nazvali Zoomer. Zoomer se proizvodio u Casio fabrici i dodato mu je “prezime” Tandy. Sa svojim NEC 20 procesorom (Intel jezgro), 1 MB RAMa, 4 MB ROMa, mono ekranom (320 x 256) i zvučnikom, Tandy Zoomer (još poznat i kao Casio Z-7000) je za svoje vreme pružao jako lep sklop hardvera. Palm je tada pravio i PIM softver koji je skup “kalendar, imenik, podsetnik i zadaci” aplikacija. Dalji razvoj kompanije Palm, međutim, ni malo nije bio jednostavan kao početak. 1995 Palm je kupio US Robotics, a samo dve godine kasnije 3Com je kupio US Robotics što je ujedno značilo vlasništvo i upravu nad Palmom. Pred leto 1998. godine, osnivači Palma Dona Dubinski i Ed Kaligen bili su nezadovoljni smerom u kojim je 3Com vodio Palm i osnovali su svoju kompaniju pod nazivom Handspring. Handspring je pravio svoje uređaje, ali je koristio modifikovane operativne sistema Palma. 2000. godine 3Com je načinio vođstvo nad Palmom nezavisnim u odnosu na vrh kompanije i pustio deonice ove kompanije u slobodnu trgovinu na berzi. Prevedeno na običan jezik, to znači da je od ovoga trenutka Palm ponovo bio nezavisan u rukovođenju, što znači da je sam sebi krojio svoju budućnost (mada, opet, u granicama koliko je 3Com to dozvoljavao). Dve godine kasnije, ponovo se dešavaju migracije unutar samog Palma. Stvorena je, nova, ćerka kompanija koja je trebala (samostalno) da razvija Palm operativni sistem. Nazvana je PalmSource. 2003. godine Palm i Handspring se spajaju u novu (po imenu) kompaniju palmOne ali zapravo, ako se oduzme formiranje odeljenja za operativni sistem, vraćaju se na strukturalnu formu od pre 1998 kada su pioniri Palma krenuli svojim putem. Podsećamo da u periodu od 1998. do 2003. Palm i Handspring paralelno proizvode jako slične uređaje, ali opet različite. Palm sa rimskim brojevima u oznaci, a Handspring sa brandom Visor.

      Međutim, tu se priča ne završava. palmOne kao dominantnija kompanija, vremenom se sve više odaljava od odeljenja za operativne sisteme. Iako su ovi operativni sistemi dugo vremena bili poznati kako po svojim performansama, tako i po velikoj listi dodatnih “third party” softvera za isti, nova era mobilnih uređaja uslovila je potrebu za multimedijalnosti operativnog sistema, dizajnom i, što se podrazumeva, multitaskingu. Palm operativni sistem je bio i danas danji je broj jedan za izvorne poslovne zahteve. Međutim, to nije bilo dovoljno, kako zbog svakodnevno širih zahteva tih poslovnih ljudi, tako zbog neophodnosti povećanja obima proizvodnje i prodaje. Što se bez novih kupaca, a to znači bez kvalitetne multimedije i multitaskinga, prosto nije moglo. Operativni sistem, jasna je konstatacija, glavni je uzrok kraha Palma. O kvalitetu uređaja nije bilo potrebno trošiti reči, jer, recimo, kada se pojavio Palm Tungsten T3, bio je hardverski napredniji od gotovo svakog PDA uređaja u ponudi tog vremena, ali se već tada mogla naslutiti mračna budućnost uzrokovana operativnim sistemom koji nije bio atraktivan. palmOne je, očigledno, spremao svoje potpuni razlaz od PalmSource i u aprilu 2005. godine kupio potpuna prava na Palm brend, dok je PalmSource svoj kratak i neplodan život završio krajem 2005. godine kada ga je tokijska kompanija Access (inače poznata po NetFront internet pretraživaču, koji se našao na mnogim mobilnim uređajima) kupila za nešto preko 300 miliona dolara. palmOne s punim pravima na Palm brend, uradio desni klik > rename i vratio svoje ime na Palm i okrenuo se Microsoftu radi operativnog sistema za PPC/Smartphone. Početkom 2006, pojavio se prvi Palm sa Windows Mobile operativnim sistemom – Treo 700w. Što se tiče Accessa koji je kupio Palm operativne sistem, njihov rad je usmeren u dva smera. Prvi je optimizacija Garnet verzije Palm (5) operativnog sistema da radi poput aplikacije na raznim mobilnim uređajima. Trenutno je moguće koristiti Garnet VM (aka Palm OS 5) na Nokiama N810, N800 i N770 sa 80% kompatibilnosti. Drugi i, nadamo se, mnogo bitniji posao ove kompanije jeste razvoj Access Linux Platform. Krajem 2004 godine, PalmSource je u saradnji sa China Mobilesoft radio na portovanju Palm operativnog sistema na Linux kernel. Access je video potencijal u tome i nastavio razvoj svoje platforme/operativnog sistema pod nazivom “Access Linux Platform”. Kombinacija Linux osnove i multimedijalizovanog Palm operativnog sistema, dovoljno je da zaintrigira izvornog ljubitelja PDA uređaja. Već su sada predstavljene radne verzije operativnog sistema, dok, uz tvrdnju o saradnji sa velikim mobilnim proizvođačima i operaterima, Access najavljuje uređaje sa ovim sistemom već krajem ove i tokom 2009. godine.

      Ipak, čak se ni tu priča ne završava. Iako Palm uređaji danas koriste Windows, može se pretpostaviti da kompanija Palm tako ne vidi budućnost svojih uređaja. Jasan dokaz za to jeste da je Palm kupio od Accessa (koji je kupio PalmSource, podsećamo one koje ova priča zbunjuje) prava na poslednju radnu verziju Palm operativnog sistema – Garnet. Podsećamo da je Palm hardversko odeljenje i da kupovina operativnog sistema znači, pretpostavljamo, neku buduću organizaciju Palma i ka operativnim sistemima i softveru – bilo pod svojim krovom, bilo u nekoj kooperaciji. Naravno, podrazumeva se da i danas Palm nudi pojedine pametne telefone i PDA uređaje sa Garnet operativnim sistemom. Celokupna situacija može da znači samo dobro za postojeće kupce, zbog ogromnog broja operativnih sistema za mobilne uređaje. Windows Mobile i Symbian danas pružaju odličan kvalitet i sigurno stoje na svojim nogama. Veliki prodor je učinio Apple sa svojim mobilnim telefonom, a ujedno i sa njegovim operativnim sistemom. Google Android platforma je ono o čemu se naveliko priča. Access je ponudio (ponudiće) stari (ali za neke stvari nezamenljiv) Palm OS 5 aka. Garnet VM poput aplikacije za razne uređaje. Uz to, već je pokazao radne verzije svoje Linux Platforme za mobilne telefone i tvrdi da su uređaji sa ovim sistemom jako blizu. Palm, takođe, želi da bude u svojoj novoj izvedbi aktivan na pitanju operativnih sistema. Sve su ovo činjenice prošlosti i predviđanja budućnosti, ali gde smo mi danas?
      Specifikacija

      Danas imamo Palm Treo Pro. Treo pro se u relativno bogatoj ponudi Palma, što pametnih telefona, što klasičnih PDA uređaja, pozicionira veoma jednostavno – nalazi se na vrhu ponude. Treo pro je uređaj koji na papiru sasvim dobro izgleda, ali njegovi izgledi nisu baš sjajni kada se pogleda u oči konkurentima – HTC Touch Pro, Apple iPhone 3G, Nokia N96 i BlackBerry Bold 9000 jesu koncepcijski različiti uređaji, ali u tome leži najveći problem za Palm. Ovi različiti uređaji popunili su gotovo sve različite segmente tržišta vrhunskih PDA/pametnih telefona. Postavlja se pitanje, ima li tu mesta za Treo Pro i, posle nekoliko godina dosta teškog perioda, ima li Palm snage i znanja da se u budućnosti vrati vrati na lidersko mesto u industrji.

       

      Palm Treo Pro

      dimenzije

      114 x 60 x 13,5 mm

      masa

      133 g

      oblik

      blok, QWERTY tastatura

      baterija

      LiIon 1500 mAh

      ekran

      TFT, 2.5″ 320 x 320 tačaka, 65k boja

      pomoćni ekran

      ne

      kamera

      2.0 MP

      procesor

      Qualcomm® MSM7201 400MHz

      memorija

      ROM: 256MB (100 slobodno); RAM:128 MB

      proširenje memorije

      Micro SD

      zvučnici

      mono

      format melodija

      Polifone, MP3

      sistem

      Microsoft Windows Mobile 6.1

      konekcije

      Bluetooth, USB, WiFi, GPS, Infrared

      prenos podataka

      GPRS, EDGE, HSDPA

      poruke

      SMS, MMS, Email, Instant Messaging

      email

      da

      FM radio

      ne

      Pakovanje:

      – Palm Treo Pro
      – olovčica
      – punjač
      – USB kabal
      – slušalice
      – CD sa drajverima i uputstvo

      Izgled novog Treo pametnog telefona mogao bi da se okarakteriše kao previše običan. Istina, Palmovi su tokom godina uvek bili namenjeni ozbiljnim poslovnim korisnicima, koji nemaju potrebe za bilo kakvim dizajnerskim egzibicijama, ali određena estetska nota nikada nije na odmet. Novi Treo Pro preživljava kritike oko izgleda samo zbog crne boje koja prikriva gotovo totalno odsustvo dizajna. Sigurno da bi, sada već proverena karta, neke hromirane aplikacije značajno ulepšala ovaj pametni telefon. Što se kvaliteta fizičkog aspekta tiče, situacija je relativno dobra, mada sigurno da bi mogla da bude bolja. Telefon ima završnu obradu gotovo bez greške, ali se čini da bi plastika od koje je kućište urađeno morala da bude malo deblja ili malo čvršća. Treo Pro ostavlja utisak da je pomalo šupalj, odnosno da bi mogao biti bolje upakovan. Ništa strašno i vredno kritikovanja, svakako, ali u isto vreme, treba kritikovati svaki detalj jednog ovakvog telefona zato što predstavlja vrh ponude jedne velike kuće i, u isto vreme, suprostavlja se najvećim imenima na tržištu.

      Gabariti poslednjeg u nizu Treo modela u praksi deluju manje nego u praksi. Zapravo, masa od (negativno) solidnih 133 gr se u realnom, svakodnevnom, korišćenju se praktično ne oseti. Dimenzije iz specifikacije prenose se i na realan osećaj – telefon je tek malo širi nego što bi smo želeli (ali gde onda staviti QWERTY tastaturu?), dok su dužina i debljina respektabilno mali. U svakom slučaju, u poređenju prema nekim običnim telefonima Treo Pro je veći, a kada se stavi “na crtu” sa drugim naprednim telefonima je “tu negde” ili manji od konkurencije, što je svakako za pohvalu, što smo i osetili tokom svakodnevnog korišćenja jer nam nije bio nezgodan ni u džepu ni u ruci. Od nevidiljivih konekcija koje Treo ima, tu su WiFi, GPS i Bluetooth. Što se vidljivih tiče, sa donje strane nalazi se micro-USB konektor, pored kojih su 3.5 milimetarski audio izlaz i rupica unutar koje je mikrofon. Sa desne strane telefona nalazi se taster-prečica koja poziva aplikaciju za kontrlolisanje konekcija. Sa gornje strane vidimo taster za uključivanje i isključivanje uređaja, kao i mehanički prekidač za “mutiranje” tonova aparata. Sa leve strane vidimo klasičan + i – par tastera za kontrolu glasnoće, kao i sve ređe viđeni, ali uvek veoma praktičan u primeni, infracrveni port.

      Što se tiče kvaliteta tastera, Palm Treo Pro kotira se veoma visoko. Veliku površinu donje polovine uređaja, Palm je iskoristio da postavi velike, jasne i dovoljno udaljene tastere koji imaju kvalitetan klik gotovo ne traže vremena za navikavanje. Isto može da se kaže i za centralni, kurosrski, kao i “peti” OK/enter taster. QWERTY tastatura nije savršena, ali je, čini se, na dosta visokom nivou. Precizni da budemo, ni jedna ovakva tastatura ni na jednom uređaju nas nije oduševila, pa tako nije ni kod ovog Palma, ali smatramo da je u poređenju sa konkurencijom dosta dobra i da će posle određenog perioda navikavanja pružiti dobre performanse, pod uslovom da vam vrhovi prstiju nisu ogromni. Tastatura ima prijatno pozadinsko osvetljenje, a kao što na slikama može da se vidi, belom bojom su odvojeni tasteri koji tokom telefonskog korišćenja služe kao numerički. LCD Ekran ovog pametnog telefona pomalo je slaba tačka. Rezolucija od 320×320 ne deuje loše, ali u isto vreme, ne deluje ni previše senzacionalno. 320 tačaka u jednom smeru je za današnje pojmove u redu, ali druga osa bi trebala da ima makar 480. Najveći problem ekrana, čini nam se, jeste kvalitet njegovog prikaza, pogotovo pozadinskog osvetljenja. Ono je slabo i, čini se, tek prosečnog kvaliteta. Slabije osvetljenje poništava i kvalitet o prikazu boja, a može da naruši i ugao gledanja. Sve u svemu, rezolucija je ono sa čime može da se živi, mada bi bilo dobro da je malo viša, ali sam kvalitet prikaza ekrana, za današnje pojmove, mora da bude osetno bolji.

      Što se baterije tiče, situacija je dosta dobra, mada se sećamo i boljih izvedbi od strane Palma. Naime, model Treo 650 je nudio bateriju od 1900 mAh, što je uz manje potrošače činilo gotovo nedeljnu autonomiju tog telefona. Baterija u Treo Pro modelu ima kapacitet 1500 mAh, što je i dalje dosta dobro, ali se uz ozbiljnije potrošače lako da pretpostaviti da situacija neće biti ni blizu što se starog Treo modela tiče. Izgleda da je slabiji ekran koji je, očigledno, slabiji potrošač, dosta pomgao da ukupan utisak oko autonomije rada bude pozitivan. Treo Pro je skoro dobar kao Bold 9000 po pitanju potrošnje baterije. Naravno da je možete isprazniti za nekoliko sati, ali je logična pretpostavka da će biti potrebno punjenje svako drugo veče uz normalno, napredno korišćenje. Što je za današnje pojmove, ipak pozitivno. Oni manje zahtevni korisnici, koji PDA koriste u tradicionalnom maniru, moćiće tri ili četiri dana da izdrže bez punjača.
      Performanse

      Palm Treo Pro pruža brzinu korišćenja na očekivanom nivou za jedan PDA uređaj. Štaviše, kako nema neki napredni dodati grafički interfejs, već čistu Windows Mobile 6.1 osnovu, sve se odvija, na neki način, bez opterećenja. Generalno gledano, Treo Pro nije BlackBerry po brzini, a ni nema odziv na menije i opcije kako bi imao da ima Palm OS, ali daleko od toga da je spor uređaj. Kao i kod većina uređaja sa Windowsom, poneka neplanirana usporenja se dese u menijima i multitaskingu, ali jak procesor obezbeđuje tečan rad u naprednim aplikacijama koje zahtevaju sirovu procesorsku snagu. Kada već spominjemo procesorsku snagu, zanimljivi su podaci prilikom testiranja na starijoj i novijoj verziji Core Playera. Razlika je drastična, a razlog za to leži u optimizaciji Qualcomm procesora kod novije verzije softvera. Ukoliko sa nekom aplikacijom ovaj solidno snažan procesor ne bude mogao da se izbori, treba proveriti da li se pojavila nova verzija koja je, moguće, donela unapređenje performansi usled bolje optimizacije.

      Spb Benchmark
       

      CPU index

      15161,57

      File system index

      153,38

      Graphics index

      452,16

      Core Player
       

      verzija Core Playera

      1.1

      1.2.5

      640 x 480 @ 1600 kbs

      5,70 fps

      15,93 fps

      640×352 @ 1000 kbs

      7,87 fps

      22,60 fps

      320×176 @ 500 kbs

      32,44 fps

      62,16 fps

      Fotografije, muzika, video

      Palm Treo Pro je veoma slab po pitanju kamere. Ne znamo tačan uzrok problema, ali on bi mogao da leži u tome da je na severnoameričkom kontinentu, odakle Treo dolazi, bitno samo postojanje kamere – bez dubljih analiza njenih kvaliteta i mogućnosti. Pošto i najskuplji BlackBerry i iPhone dolaze sa relativno lošom kamerom, ne vidimo drugačije objašnjenje. Konkretno, kamera ima najveću rezoluciju 2 MP, nema autofokus i nema blic ili lampu za snimanje objekata pri slabom svetlu. Najveći problem je to što se iz 2 MP izvlači jako malo detalja. U svim situacijama osim plavog neba, zelenih palmi i peščane plaže, kamera sa Treo Pro smartphonea će pružati relativno loše rezultate za današnje pojmove i zahteve. Pored toga, kamera je gotovo neupotrebljiva u svim situacijama osim dnevnog svetla, ne samo zato što nema lampu ili blic, već i zato što, očigledno, veoma malo može da podigne ISO osetljivost, pa su tako fotografije pod normalnim veštačkim svetlom veoma mračne.
       


      video klip

      Muzika je organizovana u vidu kolekcije, što je uobičajeno za gotovo sve uređaje današnjice. Reprodukcija se odvija kroz Windows Media Player Mobile i, iako ovaj program nije preterano napredan, ne vidimo ni jedan razlog zašto bi bilo potrebno zamarati se sa pronalaženjem nekih drugih programa za reprodukciju muzike, iako je činjenica da takvi postoje. Sam kvalitet sa audio izlaza i slušalica koje se dobijaju u pakovanju je bolji nego što smo očekivali. Međutim, prisutan je “problem” koji nas podseća na stare dane Palma, a to je glasnoća audio izlaza. Izlaz je relativno slab, a to će znati da smeta. Njegov kvalitet nije ni malo loš. Srednji tonovi su najbolji, dok se i basevi lepo čuju, ali su nekako kultivisani i naravno ograničeni slušalicama uključenim u pakovanju. Visoki tonovi mogu da se izvuku igranjem u ekvilajzeru. Sve u svemu, kvalitet izlaza daleko od toga da je loš, pa čak ni slušalice nisu za bacanje, ali je veća jačina izlaza bila prosto neophodna.

      Što se prikaza video klipova tiče, tu je situacija malo slabija i moraćete u pomoć da pozovete neki drugi program za reprodukciju, ukoliko želite da puštate divx/xvid kodirane klipove. Ovaj media player pušta WMV i MPG. Gledanje fotografija je osnovno i ne pruža nikakve posebne opcije, ali je aplikacije jednostavna za rukovanje i relativno brza. Što se tiče Youtube tiče, situacija je kao i kod drugih telefona – automatski ste preusmereni na Youtube Mobile koji je adaptiran za gledanje sa mobilnih uređaja i gde se filmovi strimuju u 3gp fajlovima u Media Player.
      Softver

      Kada je reč o operativnom sistemu i aplikacijama, situacija je više nego poznata, obzirom da Palm nije ponudio svoja rešenja grafičkog interfejsa ili nekih drugih aplikacija. Operativni sistem je Windows Mobile 6.1, koji, u odnosu na prethodne mobilne Windowse jeste relativno dobro prerađen za mobilne telefone, ali je i dalje za potpuno korišćenje neophodna olovčica. Iako kolekcija softvera deluje pomalo bledo i čini vam se da tu ima previše neupotrebljivih ikonica, realna situacija govori da će za normalno korišćenje biti potrebno dodati tek nekoliko programa, jer WM 6.1 u sebi ima zavidan broj korisnih alatki. Među njima se kao najkorisniji ističu Office, Messenger, itd.

      Uz sistem se dobija softver sa mapama, ali je on neupotrebljiv kod nas. Mi smo, testiranja radi, probali uređaj sa Garminom i nismo videli bilo kakve razlike u odnosu na ostale mobilne telefone sa GPS čipom. Ukratko, potrebno je malo više vremena da počne saradnja sa satelitom kada je u pitanju “hladan start” i odziv navigacije nije na nivou kao kod boljih PND uređaja, ali za nezahtevne uslove sasvim će dobro uraditi posao. Pod uslovom da se ne nađete na lokacijama koje su veoma teške za prijem signala, kao što su ulice sa gomilom nebodera i sl, što se malo teže nalazi u čitavoj Evropi, a kamoli kod nas.

      Na bilo kakve probleme oko uparivanja putem WiFi, BT ili Ir konekcija nismo naišli – sve je išlo kao podmazano. Kada je reč o pretraživanju interneta, takođe sve izgleda jako lepo. Iz prostog razloga što je većina web sajtova optimizovana za Internet Exploer, a Palm Treo koristi mobilnu verziju Internet Explorera. Što se tiče softverskih implementacija za poruke i imenik, kao i kod prethodnih WM sistema i ovde je to vezano za operativni sistem. Imenik je jako dobar, štaviše, pretraživanje imenika na WM je i dalje jedno od najboljih na telefonima. Što se tiče poruka, situacija nije tako dobro iz prostog razloga što nije toliko brza. Za svako pisanje ili čitanje poruke, treba proći malo veću proceduru nego što je reč na običnim telefonima, što je posledica toga da je sve uklopljeno u jedan sistem poruka, koji je mnogo bliži emailovima, nego smsovima.
      Utisci

      Možda ne bi trebalo da u početku rezimea ističemo mane, ali je jedan od najvećih nedostataka ovog Palm “telefona” kvalitet fotografija koje pravi njena kamera. Ako pratite naše testove, onda ste primetili da mi kameru na mobilnom telefonu prikažemo i opišemo, ali joj ne dajemo veliki značaj. U slučaju da je dobra, tim bolje, ali ako je loša, to nije neki veliki problem i to je naš stav. Teško da će Palm da bude zadovoljan sa konstatacijom “nije loše”, ne samo što se tiče kamere, nego što se tiče celokupnog telefona, ali to je najviše što u ovom trenutku Treo Pro može da ponudi. Kao što smo već pisali, nije problem sam uređaj, nego njegova konkurencija. Šta god da smo probali, Treo Pro radi sasvim lepo. Ekran je prihvatljive rezolucije i kvaliteta, QWERTY tastatura sasvim dobra, WiFi se brzo budi i ima dobar domet i transfer, GPS funkcioniše bez problema… Potencijalni problem je u kompletnom utisku i osećaju koji na vas ostavlja Treo Pro – možete ga nekome pokazati i njemu, ili njoj će se telefon dopasti, ali će već posle pet minuta zaboraviti da Treo uopšte postoji. Razlog za to je dizajn: iako je obučen u uvek lepu crnu “boju”, previše neutralan i zaboravan izgled ovog telefona može se na neki način uzeti kao mana. Drugi problem leži u praktično nikakvoj softverskoj implementaciji (obično na polju grafičkog interfejsa) koja će Treo istaći i izdvojiti iz konkurencije. Prošlo je vreme kada su svi Pocket PC/Windows Mobile uređaji izgledali isto. Proizvođači danas pokušavaju da se diferenciraju ne samo po pitanju hardvera, već i po softverskim rešenjima. Nepotrebno je pominjati HTC Touch Flo ili redizajniran BlackBerry sistem, dodatke unutar Symbian 9.3 sistema ili kompletan MacOS u malom na Apple iPhone telefonu… Sve su to stvari koje nisu neophodne da bi telefon bio funkcionalan, ali koje su potrebne kako bi on bio uspešan na tržištu.

      Palm Treo Pro ima više dobrih nego loših strana. Kao što smo rekli, kamera, ne samo što nema autofokus ili svetlo, već se je po svom kvalitetu na nivou kamera od pre 3 godine. Izgleda da proizvođači sa severno-američkog kontinenta ne obraćaju toliko pažnju na kameru, pa se iste “greške” ponavljaju kod “Blekberija” i Apple iPhone-a, a sada i kod Palma. Verovatno da kvalitet kamere na prekookeanskim tržištima nije bitan, ali ako Palm hoće da prodaje Treo u Evropi, onda bi bilo dobro da ponudi kameru kakvu ovdašnju kupci traže na mobilnom uređaju. Dobra stvar Trea jeste baterija, što je, na neki način i zaštitni znak ove robne marke. Koliko će baterija trajati, to isključivo zavisi od telefoniranja, korišćenja WiFi i GPS. Možete da je potršite za nekoliko sati, a može da traje i danima – veoma je teško definisati, ali ono što se može reći jeste da će Treo u istim situacijama biti bolji po autonomiji rada od većine protivnika. Ostale stvari, kao što su kvalitet izrade, tastatura, ekran, rad konekcija jesu na uobičajenom nivou i tu nema šta da se zameri. Ekran bi mogao da bude malo bolji, ako ne po pitanju rezolucije (tu je i problem podrške sistema za “a * a” oblik veće rezolucije) onda makar po pitanju osvetljenja, koje deluje pomalo slabo. Iako solidnog kvaliteta, i samo kućište telefona je moglo da bude pomalo tvrđe, a ceo telefon robusniji. Tastatura je vrlo dobra, mada od ovakvih rešenja nikada ne treba očekivati neku zavidnu udobnost. Za jako malo unapređenja tastature, potrebno je neverovatno mnogo truda i sredstava, s toga potpuno razumemo što, manje-više, svi uređaji koji imaju QWERTY dolaze sa tastaturom tek solidnog (ali opet dovoljnog) kvaliteta.

      Sve u svemu, Treo Pro je hardverski sasvim dobar uređaj. Ono što nam smeta jeste prosta činjenica da je samo na tri koraka da se smesti na sam vrh uređaja u klasi. Prva stavka je lepši izgled, druga je kvalitetniji ekran i treća je neki softverski interfejs koji bi bio iznad Windows Mobile OS-a i davao lični pečat Palm uređajima. U ovom spisku, modelu Treo Pro nedostaje svaka od stavki i najviše što od nas može da dobije je epitet solidnog uređaja. U vreme kada je konkurencija na tržištu oštra i žestoka, i “solidan uređaj” će gotovo sve poslove raditi kao i oni vrhunski uređaji, ali to svakako nije dovoljno. Ove igračke nisu jeftine i kupci prosto žele nešto više od puste funkcionalnosti, a Treo to ne nudi. Ukoliko vam se baš ovakav uređaj dopao, ne dajte da vas ovaj zaključak obeshrabni – Treo će svoje zadatke jako lepo raditi. Stvar je samo u pozicioniranju među konkurencijom. Kada bi kojim slučajem trebalo da podelimo filmske uloge najpopularnijim naprednim telefonima na tržištu,HTC Touch Pro bi bio predsednik upravnog odbora koji sve konce drži u svojim rukama, Apple iPhone bi bio zadužen za odnose sa javnošću, BlackBerry Bold 9000 sveznalica koji svoj posao završi pre nego što ga i dobije, a Nokia N96 nešto poput prvog strelca engleske Premijer lige. Palm Treo Pro bi u tom filmu bio batler – on će posao raditi mirno, tiho i kvalitetno, čuvati vaše tajne i uvek biti tu kada je potreban. Ali će reko ko znati da uopšte postoji.

      Za:

      – dimenzije
      – WiFi
      – GPS
      – performanse
      – QWERTY tastatura
      – baterija

      Protiv

      – kamera
      – ekran
      – nedostatak rešenja interfejsa OS-a
      – tih audio izlaz

      Palm Treo Pro uređaj na test ustupio RRC.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test