palmOne Tungsten T5

palmOne Tungsten T5

Unapređenje postojećih proizvoda ozbiljan je i obavezan zadatak svakog proizvođača koji iole drži do svoje reputacije. palmOne se svakako može smatrati jednim od takvih pa je svoj popularni model T3 zamenio unapređenom verzijom T5. Teško da se može reći da li im je to uspelo u potpunosti, ali za nekoga ko planira prelazak sa nekog od prethodnih modela, T5 se nameće kao logično rešenje...

    Sadržaj

      Branko Mitić

      palmOne Tungsten T5

      Tungsten T3 je bio prvi PDA iz Palma (palmOne) koji je imao novi, izduženi ekran rezolucije 320×480 tačaka. Najbolje u celoj priči jeste bilo to što je T3 praktično zadržao dimenzije svojih prethodnika (T i T2). Te dimenzije su iznad svega bile male, iako je T3 bio udarni model iz palmOne-a, što je još više pokazivalo, koliko ljudima iz ove kompanije jednostavno dobro “ide” pravljenje ovih “igračaka” za odrasle ljude. T3 je bio namenjen kao PDA za posao, pa bi se mogao opravdati nedostatak kamere ili neke slične zabavne sitnice. Ono što T3 nije imao, a verovatno je trebao, jeste WiFi – Bluetooth je bio tu, ali jedan ovakav uređaj, pogotovo ako je bio perjanica jedne nadaleko poznate kompanije koja pravi PDA uređaje, morao je da bude što mobilniji i sa što više komunikacionih elemenata.

      Ipak, T3 jeste doživeo uspeh, jer je na mnogo polja ostavljao pozitivan utisak. Delovao je kao kompletan uređaj, a male dimenzije i elegantan dizajn, još više su podizali rejting ovom Palmu. T3 nije kiksirao ni na planu pukih hardverskih rešenja, pa je bio opremljen XScale procesorom radnog takta od 400 MHz, 64 MB memorije i brilijantnim ekranom, visoke rezolucije (za ovaj tip uređaja). T3 ipak nije bio bez mana, već spomenuti WiFi na koji bi verovatno mnogi pristali i zarad više cene uređaja, a danak malim gabaritima ovaj Tungsten je platio u vidu male baterije, što je kasnije dovelo do takođe male autonomije rada.

      U međuvremenu, pojavio se T5, bez obzira što T3 nije ostavljao utisak da mu je potreban naslednik. To su ljudi iz palmOne-a dobro primetili i nisu želeli da T3 prebace na listu “prekinutih” proizvoda. T5 generalno jeste naslednik T3-ke, ali na papiru deluje kao da nema dovoljno novina, koje bi bile dovoljne da se nazove punim i pravim naslednikom, veoma uspešnog palmOne Tungstena T3. Povrh svega, T5 nije bio Palm “na izvlačenje” (kao što su to T, T2, T3) što je bio dodatni rizik da povlačenje T3-ke izazove velika negodovanja. Danas T3 i T5 žive zajedno, jer iako deluju kao jako sličan uređaj, njihove razlike su u principu suštinske, pa “ko šta voli”. Precizniji da budemo, pre par dana T3 je u ponudi ustupio mesto Tungsten E2 modelu, koji je u principu niža klasa od “trojke”, ali očigledno da palmOne nije želeo da ima čak četiri aktivna Tungstena. Tungstenu T3 želimo mirnu penziju, a pogledajmo šta to novo donosi T5. palmOne Tungsten T5

      Najbitnije od svega je što T5 zadržava, relativno prostran ekran rezolucije 320×480 tačaka. Konkurencija na strani Windows baziranih PDA uređaja, što se rezolucije ekrana tiče, nije nimalo prijatna za palmOne. Pored toga što T5 nije “na izvlačenje”, uspeo je da zadrži relativno male dimenzije, a pogotovo masu. Jedna, relativno važna novina, jeste to da je T5 promenio tip memorije koju koristi, te da sada, pored 256 MB ima jednu manu i nekoliko prednosti o čemu ćemo kasnije. Ciljna grupa T5-ice su i dalje poslovni ljudi, PDA entuzijasti i inače ljubitelji Palmovih uređaja.

       

      Pakovanje:

      – Tungsten T5 PDA
      – olovčica
      – zaštita za ekran
      – USB kabl za sinhronizaciju
      – ispravljač za struju
      – drajveri i softver za Windows i Mac

      Pakovanje u kojem stiže T5 je, u stilu kompanije palmOne, neobilno, ali ispunjeno svim stvarima koje će vam trebati za uspešno korišćenje ovog PDA. Ono što se nama nije dopalo, jeste to što se za sinhronizaciju ne koristi godinama korišćeni Palmov cradle (postolje), već običan priključak sa donje strane uređaja, nalik data kablovima za mobilne telefone.

      Specifikacije:

      Model

      palmOne Tungsten T5

      Operativni sistem

      Palm OS 5.4

      Procesor

      Intel XScale 416 MHz

      Memorija

      32+64+160 MB (rom+ram+skladištenje)

      Slot za proširenje

      SD/MMC slot (sa opcijom za SDIO uređaje)

      Infrared

      da

      Bluetooth

      da

      WiFi

      ne

      GSM

      ne

      Ekran

      3.7″, 320×480 tačaka, transflective, 65000+ boja

      Kamera

      ne

      Audio

      3.5mm. zvučnik

      Mikrofon

      ne

      Baterija

      1300mAh

      Dimenzije

      120 x 78 x 15 mm

      Masa

      145 gr

      I na papiru T5 dobro otkriva šta ima, a šta nema da ponudi. I pored malih dimenzija, T5 ima ekran jako pristojne dijagonale i rezolucije. Debljina od 15mm je očigledno misaona imenica za mnoge druge PDA uređaje, ali ne i za T5. Ista je priča i sa masom, dok ponajviše zbunjuje nedostatak mikrofona i razočarava izostavljanje WiFi bežične konekcije. Kamere nema, a pomalo raduje veći kapacitet baterije u odnosu na T3.

      Hardver, dizajn

      Dizajnerski, T5 je zamišljen kao PDA jednostavnih linija, što bi trebalo da dodatno istakne crtu ozbiljnosti, koju sa sobom nosi ovaj džepni računar. Od osobe do osobe će se razlikovati ocena dizajna T5-ice, a naše je mišljenje da palmOne neutralnim, ali opet efikasnim pristupom upravo smestio T5 u kućište kakvo zaslužuje. Uz crnu limuzinu, notebook i odelo, verovatno bi se lepo složio i crni T5. Ipak, novi palmOne Tungsten nije obojen u crno, ali srećom nije ni u srebrno-sivu nijansu, koja nam je svima preko glave. Boja čelika možda želi da kaže nešto o fizičkoj izradi koja je dosta dobra. Istina, T5 je načinjen od plastike, ali ta plastika nema puno veze sa onim na šta se prvo pomisli kada se kaže “plastika”. T5 oblikom podseća na Tungsten E, ali je spolja urađen od znatno kvalitetnijih i izdržljivijih materijala. Pored kvalitetnih materijala, može se reći da uređaj u ruci deluje čvršće od Tungstena T3, kojem smo zamerili da malo više klima nego što bi trebalo. Sve u svemu, možemo reći da je T5 spolja kvalitetan, te dostojan imena, klase i cene, ali da mu ne bi škodilo da još malo bude čvršće izrade.

       

      T5 je PDA zaista malih dimenzija i stvarno je za pohvalu što palmOne do sada nije napravio ni jedan PDA koji je bio uzaludno veći ili teži. Na dve slike iznad vidi se T5 u šaci i u poređenju sa T3 Palmom i SE T630 mobilnim telefonom. T5 je još tanji, od inače tankog T3 Tungstena, s tim što treba obratiti pažnju da T5-ici nije stavljena zaštitat za ekran, ista kao kod prethodnika (T3). T5 jeste duži od T3-ke kada je ovaj uvučen, ali je zato T3 za isto toliko duži kada se izvuče. Veliki ekran i obilan hardver, nisu zasmetali da T5 ostane jako mali, a verovatno i jedan od najlakših PDA uređaja inače i zaista nije čudno zapitati se, gde se sve to smesti unutra.

      Prednja strana Tungstena T5 manje-više klasična. Tačnije, na njoj je moguće naći samo ekran i tastere u PDA maniru. 4-smerni taster je postavljen u sredinu i u njegovom centru se nalazi peti taster, sa ok/enter funkcijom. 4-smerni taster je precizan i lak za korišćenje, dok je još uvek nedovoljno dobar za strastvene igrače, koji bi u svakom slučaju želeli neki kursor sa džepnih konzola. Prateća četiri tastera su poređana jedan do drugog i definitivno su dobro rešenje, ukoliko se često igrate na svom Palmu.

      Sa donje strane zatekli smo priključak za kabl za sinhronizaciju, kao i za ispravljač za struju. Oba kabla ne mogu u isto vreme biti priključena.

      Sa gornje strane pozicioniran je SD(IO) slot, koji prima SD i MMC kartice, a isto tako može da primi i SDIO uređaje, što uz 160 MB slobodne interne memorije i SDIO WiFi adapter, tek donekle može da olakša nedostatak integrisanog WiFi rešenja. Sa gornje strane još nalazimo 3.5 mm izlaz za slušalice, koji je unapređen u odnosu na T3 – jači je, što pozdravljamo u svakom slučaju. Takođe još možemo da vidimo off/on taster i olovčicu (njen vrh).

      Vrh olovčice se odšrafljuje od donjeg dela i tanak vrh tog odšrafljenog dela služi za resetovanje uređaja, pošto je rupica do reset tastera previše uska.

      Sa zadnje strane možemo videti zvučnik iznad koga se nalazi spomenuta rupica ispod koje se nalazi reset taster. Dve veće pravougaone rupe levo i desno od zvučnika služe za prikačinjanje kožne zaštite za ekran, jako slične onoj kod T3 modela.

      Ekran

      Sve što smo rekli za ekrane palmOne uređaja u dosadašnjim testovima, bilo da su oni 320×320 ili 320×480 rezolucije, važi i za T5. Svi ekrani za novije Palmove imaju odlično poreklo i teško da se neke zamerke mogu naći. Jedina zamerka je u tome da su kvalitetni ekrani u stvari velike “žderonje” što se baterije tiče. To je jedan od razloga zašto svi mobilni uređaji sa iole većim ekranom, imaju podešavanje osvetljenja, pa je na vama da odlučite da li želite dužu autonomiju rada ili blistav prikaz. A što ekrana na ovom PDA uređaju tiče, možemo reći da nemamo šta zameriti što se tiče prikaza, osvetljenosti, odziva i svih onih osobina koji čine jedan TFT, i ne samo da nemamo zamerki, već možemo reći da palmOne i dalje u svoje uređaje ugrađuje jedne od najkvalitetnijih ekrana za ovakve tipove uređaja.

      Baterija

      T3 je imao problem sa baterijom i to nije bila tajna. T3 u stvari nije imao problem sa baterijom, već je ona bila slabašna (900 mAh) i nije dozvoljavala dužu autonomiju rada Palma koji je imao procesor radnog takta 400 MHz i ekran visokog kvaliteta. Bilo je primera da je T3 držao bateriju i čitavih nedelju dana (prilikom korišćenja kao organajzera), ali je ipak pre verovatnije da ste vaš T3 punili svaki ili svaki drugi dan, ukoliko ste ga redovno koristili. T5 ima bateriju 1300 mAh i memoriju kojoj nije potrebno napajanje, kada je uređaj isključen, što je dovelo, ne do epohalnog, ali ipak osetnog napretka što se performansi baterije tiče. Sada T5 može sigurno da izdrži dva dana intenzivnog korišćenja (pod intenzivnim ne mislimo nepuštanje iz ruke, već uobičajeno napredno korišćenje), dok se period trajanja baterije, ukoliko ga malo ređe koristite, još više produžava, zahvaljujući korišćenju novog tipa memorije i bateriji većeg kapaciteta (u odnosu na T3). T5 je i pored poboljšanja, negde u sredini što se performansi baterije tiče, ali se definitivno može pozdraviti ispravljanje “greške” viđene kod T3-ke.

      Konekcije

      Što se ovog, veoma bitnog, dela svakog PDA uređaja tiče, može se reći da sve ostaje nepromenjeno u odnosu na T3. Tačnije, situacija je donekle i pogoršana u odnosu na T3. Kao što smo rekli, za USB vezu se više ne koristi postolje (cradle), što ćemo zavesti kao minus, a i primetili smo da softver koji PDA pretvara u daljinski upravljač odbija da radi sa T5-icom (verovatno je novija verzija programa sve rešila), zbog, očigledno, novog tipa infracrvenog porta ugrađenog na ovom PDA uređaju. Pored USB i IC (IR) veze, prisutan je i Bluetooth, koji ima razne namene i o kojem smo dovoljno pisali u prethodnim testovima. Njegova najveća uloga će biti u svakom slučaju povezivanje sa mobilnim telefonom, kako bi putem GPRS-a Tungsten T5 mogao na internet. WiFi bežična konekcija nije prisutna i još jednom moramo kritikovati palmOne zbog ovoga, pogotovo što su mnogi naslednika T3-ke, upravo zamišljali sa WiFi konekcijom. WiFi SDIO adapter postoji, ali je to dodatni trošak i taj adapter zauzima SD slot.

      Memorija

      Tungsten T5, one slabije informisane, može da zbuni sa svojom novom memorijom. Razne se cifre spominju, kao što su 160, 215 i 256 MB. Verujemo da smo vas i mi dodatno zbunili zato što smo u specifikacijama naveli “32+64+160 MB”, ali ćemo se potruditi da objasnimo. Pre svega, potrebno je reći da T5 umesto uobičajenog tipa memorije koji se ugrađuje u PDA uređaje, koristi flash memoriju. Nedostatak flash memorije jeste to što je ona sporija od klasičnih memorija za PDA uređaje, dok je njena prednost to što joj nije potrebna struja, kako bi podaci bili sačuvani, što znači da se programi, podešavanja i podaci neće izgubiti prilikom totalnog pražnjenja baterije (što je bio slučaj kod većine PDA uređaja, koji nisu imali neki vid “backup” baterije). Samim tim, ovo znači da ovaj tip memorije neće po malo trošiti bateriju, kada je PDA isključen.

      Tungsten T5 ima sve ukupno 256 MB memorije, koja je namenski isparcelisana. 32 MB je odvojeno za ROM i toj memoriji je onemogućen direktan pristup, jer sa ROM-a treba povući operativni sistem kada se recimo izvrši “hard reset” uređaja. Ostalih 224 MB memorije, ostavljeno je za korišćenje, međutim tu nije kraj. Dodatnih 9 MB uzima operativni sistem sa svojim programima, pa je tako ostavljeno 55 MB radne memorije. Pitate se zašto baš 55 MB? Pa upravo zato što Palm operativni sistem ne može da adresira više od 64 MB (9+55 MB) za radnu memoriju. Konačno, ostalih 160 MB memorije je totalno “free”. Potrebno je znati da je onih 55 MB moguće koristiti za, recimo, instalaciju programa isto kao i ovih 160 MB, s tim što zbog ograničenja Palm OS sistema, prva memorija zove radna, a druga skladišna, odnosno od sve memorije, T5 može i ima “samo” 64 (55 MB) radne memorije, dok ukupno ima 215 MB raspoložive memorije.

      Performanse

      U svakom slučaju brine što se performansi tiče, makar na papiru “eksperimentisanje” oko memorije na ovom PDA uređaju. Iako koncept flash memorije u PDA uređajima deluje prilično logično, sporost flash memorije može da dovede u pitanje celu ideju. Ipak, ono što smo tokom korišćenja primetili, jeste da su usporenja gotovo neprimetna, a u većini slučajeva nepostojeća. Ima situacija koje će baš iritirati, poput resetovanja (bilo soft ili hard) uređaja, gde se vide manjkavosti flash-a, kada je proces učitavanja sistema mnogostruko veći, nego kod T3 modela. Međutim, tokom klasičnog korišćenja Palma, iznenađujuće nismo naišli ni na kakva usporenja i pokazalo se da su naši strahovi vezani za novi tip memorije bili neopravdani. Dobar deo zasluga za ovo ide i inače slabo zahtevnom Palm OS-u, gde se gotovo 95% operacija odvija trenutno.

      Za neke najzahtevnije poduhvate, kao što su recimo puštanje divx filmova, brine i više nego brz XScale procesor koji radi na 416 MHz. Kao i kod mnogih Palmova nove generacije, nema se šta puno oko performansi pričati. Mahom se sva brzina korišćenja uređaja zasniva na slabo zahtevanom operativnom sistemu, dok brzi procesor više služi kao podrška za neke veoma napredne aplikacije ili multimediju. Naravno, ne treba zaboraviti da se pojedine stvari na PDA uređajima mogu odvijati jako tromo i sporo, za šta se pre svega može okriviti neoptimizovanost softvera, a ne hardver unutar jednog PDA uređaja. Softver

       

      Pre početka korišćenja T5-ice, možete se bolje upoznati sa samim uređajem.

      Izgled Palm OS “desktop”-a, odnosno mesta sa ikonicama za pokretanje programa.

      U palmOne Tungstena T5 je dodat i Favorites deo, koji je neka zamena za prvi startni ekran, a glavna prednost Favorites “programa” jeste mogućnost proizvoljnog podešavanja.

      Control Panel Palm operativnog sistema.

       

       

      ReaOnel Player za puštanje muzike, pasijans i eReader za čitanje knjiga.

      T5 je takođe unapređen i što se tiče Media programa, koji se ovoga puta dosta bolje snalazi sa slikama i koji je za osnovne namene fino može da posluži. T5 je opremljen i “file explorer”-om, koji nema neke napredne opcije, ali koji će za veliku većinu korisnika biti dovoljan, da premeste, kopiraju ili obrišu neki fajl, bilo sa interne memorije, bilo sa dodatne SD/MMC kartice. Ono što je još interesantnije, jeste da T5 može da služi i kao prenosni disk i to bez korišćenja nekih dodatnih softvera. Program se samo instalira na desktop mašinu i baratanje fajlovima se odvija kao kod prenosnog flash diska.

      Excel, Word

      Ispod možete videti primer postavljenog ekrana u horizontalni položaj.

       

       

      Lista softverskih novina na T5 na kraju uopšte nije tako mala. Iako se na T5-ici neće naći neko epohalno rešenje u odnosu na T3, može se reći da T5 “iznutra” izgleda upravo onako kako je T3 trebao uvek da izgleda. Nemali broj sitnih i kozmetičkih promena, zaista su lepo osvežili operativni sistem. Najkorisnija novina u svakom slučaju je “file explorer”, kao i mogućnost korišćenja T5-ice kao prenosnog diska.

      Utisci

      T5 je odličan PDA, ali ne možemo ceo zaključak svesti na jednu rečenicu. T5 nije dovoljno promenjen da bi naterao nekog vlasnika T3-ke da pređe na “peticu”, ali je povrh svega T5 ipak dostojan naslednik ili makar polu-naslednik. O novinama T5-ice, kao što su pojačani audio izlaz, više memorije (koja trpi pražnjenje baterije), jača baterija, dosta smo pričali i možemo se složiti da je palmOne dobro shvatio gde je T3 imao manjkavosti. Međutim, ima i T5 svojih nedostataka u odnosu na T3, kao što su korišćenje plastike (ali dobre plastike) naspram metala pri konstrukciji kućišta, zatim nepostojanje mikrofona i vibracija.

      Ipak, T3 je od skora postao “povučeni” model, a i ne može se ceo opis T5-ice zasnivati na poređenju sa prethodnikom. T5 je PDA koji se ističe sjajnim ekranom, malim dimenzijama (pogotovo debljinom), malom masom, brzim procesorom, velikom količinom interne memorije. I zaista, kada se malo skrene sa priče T3 vs. T5, vidi se još više koliko je T5 dobar uređaj. Naravno, ovaj Tungsten nije nikako povoljna kupovina, ali je naše je mišljenje da za svoju cenu nudi dovoljno. Naravno, želeli bi smo i WiFi, makar i za višu cenu uređaja, ali ništa od toga.

      T5 ima svojih mana, ali ni jednu veliku manu po kojoj bi se istakao. Ukoliko volite Palm, a imate T3, T5 neće biti pravi upgrade za vas, ali ukoliko volite Palm, a imate neki stariji, sporiji uređaj, lošijeg ekrana, palmOne Tungsten T5 može da bude PDA koji će vas i više nego zadovoljiti, jer ima kvalitetan hardver koji je pametno uklopljen u jednu skladnu celinu.

      Uređaj za potrebe testiranja ustupio “RRC“, distributer Palm programa za SCG

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra