palmOne Zire 72

palmOne Zire 72

PDA uređaje imamo sve češće prilike da vidimo u našoj okolini: mali, lak, vrlo upotrebljiv, praktičan za većinu potreba koje moramo obaviti dok smo u pokretu. Iako naše tržište nije zahvatila manija za uređajima ove vrste kao što je na zapadu slučaj, jasno je da im popularnost iz dana u dan raste. Ovoga puta predstavljamo jedan od najpovoljnijih modela na tržištu...

    Sadržaj

       

      Branko Mitić

      palmOne Zire 72

      Postojanje kompjuterske elektronike u najrazličitijim uređajima sa kojima se svakodnevno srećemo, prisutno je dugi niz godina, a slobodno bi se moglo reći i par decenija. Međutim, bez obzira što je prvi personalni računar predstavljen pre više od 20 godina, tek od skoro su, ili tačnije rečeno krajem 90-tih, različite korisne osobine PC-a počele da napuštaju radne sobe ili kancelarije, glomazna kućišta i potrebu za stalnim napajanjem sa mreže. U isto vreme, personalni računari su postajali sve dostupniji, a funkcionalnost jednog “prosečnog” PC-a vremenom je postajala sve veća, i to ne samo zahvaljujući novim mogućnostima koje kompjuteri pružaju, već i činjenici da je sa prosečnim procesorom, grafičkom, pločom i memorijom (a takav kompjuter u današnje vreme zaista ne košta puno) moguće obavljati 95% onih poslova za šta je PC namenjen.

      Bilo je potrebno ponuditi nešto novo i zanimljivo. Imali smo dovoljno procesorske snage, memorijskog protoka, poligona u igrama, ali je taj “svemoćni” kompjuter i dalje imao oko 20 kilograma, zahtevao minimum 3 priključka za struju i trošio dobrih 300-400 vati. Iznad svega, bio je “prikucan” za sto u kancelariji ili radnoj sobi, a i mi zajedno sa njim. Zar ne bi bilo lepo kada bi makar peti ili deseti deo tog procesora, memorije ili ekrana mogli da smestimo u džep i da u svakom trenutku, na bilo kom terenu, zabeležimo neki bitan podatak ili odigramo neku igricu, dok usput slušamo muziku u mp3 formatu? Eto prilike za nove “kompjutere”, na kompjuterskoj sceni.

      Notebook računari su naravno bili oduvek prisutni i praktično su se, od početka, razvijali zajedno sa desktop kompjuterima. Međutim, bez obzira što su to bili mnogostruko umanjeni desktop kompjuteri, to su i dalje bili punokrvni kompjuteri, koji su sa sobom nosili većinu dobrih, ali i isto tako većinu loših osobina, velikih i bučnih desktop rešenja. Bez obzira što je notebook, uz jako malo muke, moguće poneti bilo gde, za njegovo korišćenje je ipak potreban neki radni sto ili minimum stolica (kako bi se notebook postavio na kolena). Takođe su tek savremena P3-mobile rešenja omogućila da trajanje baterije na notebook-u probije granicu od 2 sata. Istina, sadašnja, uglavnom u raznim izvedbama Centrino, tehnologija omogućava autonomiju rada od 4 ili čak 6 sati, ali su se sve ove fundamentalne promene u vezi sa notebook računarima desile kada su PDA uređaji pošteno obezbedili, pre svega egzistenciju, a potom i potencijal za krupno napredovanje na IT tržištu.

      PDA uređaji definitivno nisu nešto novo i bila bi greška na ovom mestu baviti se njihovom istorijom, jer kada bi neki uređaj od pre 7 ili 10 godina, proglasili za preteču današnjih džepnih računara (PDA), sigurno bi se našao neki još malo stariji. Sve je u principu počelo raznim naprednim kalkulatorima ili elektronskim adresarima. Međutim, zaista nema potrebe baviti se ovakvom analitikom, naručito danas kada (sasvim dostupni) savremeni PDA uređaji obavljaju 80% poslova iz “office” aplikacija, puštaju muziku (mp3) i filmove (divx), a imaju i podužu listu zabavnog softvera.

      Za kraj još treba skrenuti pažnju na uticaj mobilnih telefona na razvoj PDA uređaja (i obrnuto). Početak mobilnih telefona je takođe bio pre jako puno vremena, čak i pre nego što bi mnogi pomislili. U prvoj generaciji oni čak nisu imali ni mogućnost slanja SMS-a, ali su imali dovoljno vremena da se razviju u nešto zanimljivo. Ovo spominjemo pre svega što se čini da je mobilnim telefonima i PDA uređajima suđeno da se spoje u jedanu celinu. Kako će se sve odvijati u budućnosti, ne želimo da prognoziramo, ali je evidentno da svaki mobilni telefon danas želi da se približi ofis i multimedijalnim mogućnostima (koje imaju PDA), dok gotovo svaki PDA želi da je što bliži telefonima, bilo da sam poseduje GSM podršku (ređi slučajevi), bilo da ima bluetooth bežičnu konekciju. Kada smo već spomenuli bluetooth, bilo bi lepo reći da je ovaj vid bežične komunikacije dosta viđen kod PDA uređaja, ali da ga ipak ne poseduju svi, pogotovo ne oni jeftiniji modeli. Prisustvo bluetooth-a je u mnogim slučajevima neprocenljivo na PDA uređajima i proizvođači su toga svesni, pa nije čudo videti na primer dva ista ili jako slična modela i veliku razliku u ceni između njih, sve naravno zato što samo jedan od ovih modela ima bluetooth.

      PDA uređaji su u ovom trenutku i više nego sazreli i predstavljaju itekako zanimljivu oblast za kompanije koje se bave hardverom, pogotovo što se njihova puna ekspanzija očekuje tokom sledeće godine. Kakva je situacija što se nas potrošača tiče i da li je jedan PDA uređaj dovoljno dobar da propustimo jednu generaciju najjačih grafičkih kartica, jesu pitanja, na šta bi možda upravo opis palmOne Zire 72 PDA rešenja mogao da da odgovor.

      palmOne Zire 72

      Situacija na PDA sceni uopšte nije tako jednostavna, bez obzira što se otprilike sve svodi na dva imena, a misli se na dve platforme. Prva je daleko starija i dobro poznata Palm OS platforma, a druga novija Microsoft-ova Windows CE (stari naziv), odnosno Pocket PC, odnosno (najnoviji naziv) Windows Mobile platforma. Ime palmOne (nekada se kompanija zvala Palm Computing) je svakako svima poznato i pre svega dosta cenjeno. To najviše zbog činjenice da je palmOne odavno prisutan na polju ovakvih uređaja, pa tako još uvek ima dosta ljudi koji sve PDA uređaje zovu Palm (bez obzira nisu palmOne ili čak ni ne koriste Palm OS).

      Nastup Microsoft-a ni na jednom polju nikada nije bio mlak, već veoma agresivan i odlučan, pa je upravo takav slučaj bio i što se tiče operativnih sistema za PDA. Danas imena kao što su HP (Compaq), Dell, Asus, Fujitsu Siemens u svojim PDA rešenjima imaju Microsoft-ov Windows Mobile operativni sistem, koji je sebi izgradio sigurne pozicije i koji je naširoko prihvaćen. palmOne, koliko god bio iskusan i jak na ovom polju, ne može olako da sakrije neuspehe koje je preživeo u ovom, teko reći, tranzicionom periodu za PDA uređaje. Windows Mobile i njegovi kompanjoni su izašli osnaženi, dok se Palm, sa sve svojim operativnim sisteom i uređajima uopšte, našao na raskrsnici.

      Upravo je Zire ime, koje se može protumačiti, kao dokaz da je palmOne iz nekih prethodnih borbi izašao sa dosta gubitaka, ali koje može možda biti i način za izlazak palmOne-a iz problema u kojima se našao. Zire serija Palmova je bez razmišljanja “low end” serija, za kojom palmOne nekada i nije imao potrebe, a koju čine najosnovniji Zire 21 model, zatim (najjeftiniji model sa ekranom u boji) Zire 31 i palmOne Zire 72 koji bi trebalo da predstavlja most između top i low klase Palmova, jer po imenu pripada nižoj klasi, ali ne i po specifikacijama. Pitanje je, da li jedan Zire 72, svojim odličnim balansom cene i mogućnosti, može da predstavljati sjajan poslovni potez palmOne-a i da li, iznad svega, za nas korisnike može biti dobar kupovina?

      Specifikacije

      Model

      palmOne Zire 72

      Operativni sistem

      Palm OS v5.2.8

      Procesor

      312Mhz Intel® PXA270 processor (ARM-based)

      Memorija

      32MB

      Slobodne memorije

      24MB

      Slot za proširenje

      SD, SDIO

      Infrared

      da

      Bluetooth

      da

      WiFi

      ne

      Ekran

      320×320 tačaka, transflective TFT, 65000+ boja

      Kamera

      1280×960 tačaka (1,2 megapiksela), 2x digitalni zum, 320×240 tačaka pri snimanju videa

      Audio

      standardni 3.5mm izlaz, zvučnik

      Baterija

      punjiva 950 mAh litijiumska baterija

      Dimenzije

      116.8 x 74.9 x 17mm

      Težina

      136 grama

      Od prvog kontakta sa samim pakovanjem Zire 72 modela može se naslutiti da je palmOne ovaj PDA želeo da ponudi mlađim generacijama. Međutim, bez obzira što se na kutiji u joj se nalazi oprema za Zire 72, nalazi slika mladih ljudi, koji se fotografišu pomoću kamerice integrisane u Zire 72, bilo bi glupo kada bi se generacijski ograničavao ovaj model, jer on zaista može mnogima da bude zanimljiv, dok njegov dizajn i pored oštre plave boje (koja se najviše ističe) ne deluje uopšte neozbiljno.

      Pakovanje
       

      Ukutar pakovanja, koje smo jedva otvorili :), pronašli smo:

      – palmOne Zire 72
      – torbicu za Zire 72
      – punjač
      – hotSync kabl
      – 2 cd-a za Windows i Mac operativne sisteme
      – osnovna upustva za instalaciju, upotrebu, kao i korišćenje Graffiti 2 interfejsa

      U principu, sve bi se moglo svesti pod očekivano, pa i torbica specialno namenjena za Zire 72. Kako neke torbice za PDA “trećih” proizvođača, nisu toliko prisutne kao, na primer, torbice za fotoaparate, ne treba da začudi potez palmOne-a da uz Zire 72 uvrsti i jednu običnu torbicu. Mnogi proizvođači se odlučuju za ovaj ili slične poteze, pa uz svoje PDA uređaje daju torbice ili neke plastične oklope, sve naravno u cilju zaštite celog uređaja, a najviše ekrana.

      Ono što se svakako mora pozdraviti je punjač, odnosno ispravljač za struju, koji ima lako izmenljivu “viljušku”, dok se u pakovanju pored “viljuške” koju mi koristimo, nalaze još tri, koje se koriste na nekim drugim teritorijama (pogodno za putovanja).

      Hardver, dizajn

      Pogrešno bi bilo, kod bilo kog PDA uređaja prvo obratiti pažnju na to koliko ima megaherca i na osobine, koje su možda bitne kod desktop računara. Ovo su prenosivi uređaji, koji se (s pravom) često nazivaju i džepnim računarima, pa bi se samim tim dimenzije, bilo kog PDA rešenja, mogle okaraterisati kao veoma bitna osobina. Isto tako treba obratiti pažnju i na bateriju, odnosno njenu autonomiju rada, dok se vrlo često procesor i megaherci ostavljaju po strani. Takav će sigurno biti slučaj sa Zire 72 modelom, jer bi, poznavajući sam Palm OS i aplikacije za njega, odmah mogli reći da će procesor od (čak) 312mhz na Palm platformi biti dovoljan za praktično bilo koje poduhvate koje je moguće izvršiti sa ovim Palmom.

       

      Možda ovo nije najmanji PDA na svetu, ali bi se moglo reći da je dovoljno mali da ne prestavlja problem i muku da se uvek ponese sa sobom i smesti u neki džep ili tobicu, dok je težina od 130 i kusur grama na nivou mobilnih telefona od pre 2 ili 3 godine.

      Zahvaljujući odličnoj fizičkoj izradi i vrlo dobrom kvalitetu korišćenih materijala, generalni fizički utisak koji Zire 72 ostavlja je jako pozitivan, a kada se na to dodaju i male dimenzije i težina, stiče se utisak da se praktično nema šta zameriti palmOne-u na ovom polju. Ono što ipak nije na tako visokom nivo, a za šta bi mogli okriviti male dimenzije ovog Palma, je ležanje u ruci koje nije tako prijatno i udobno, kao kod nekih većih PDA uređaja. Podrazumeva se da Zire 72 nije neudoban prilikom korišćenja, ali je evidentno da njegova mala debljina ne pruža takav konfor kao neki veći i deblji PDA uređaja, mada ne treba zanemariti ni veličinu šake onoga ko koristi PDA.

      Dizajnom 72-ke dominira “kraljevska” plava boja, koja teško nekoga može ostaviti ravnodušnim. Ovakav potez se možda može nazvati i jeftinim trikom, ali je subjektivan utisak da je bilo koji tehnički uređaj bolje ofarbati u neku ovakvu boju, nego ići na sigurnu kartu i ponuditi ga u sivo-srebrnoj varijanti, koja nam je svima preko glave. Iznad svega, ukoliko je palmOne zaista ovaj PDA namenio mlađim korisnicima (što bi, ponavljamo, bila greška jer bi svi trebali da obrate pažnju na Zire 72), ova plava boja može biti pun pogodak.

      Ostatak spoljašnosti ovog Palma je u klasičnom maniru – ispod ekrana se nalazi Graffiti 2 predeo, koji je zaštitni znak palmOne-a. Ipak, sve blagodeti Graffiti 2 predela će koristit samo oni koji su već nekoliko godina korisnici Palma i naravno oni koji imaju volju da se izuče za brzo i precizno korišćenje ovog predela. Korisnicni koji često menjaju PDA platforme, a i same PDA uređaje, uglavnom neće unositi karaktere ovim putem (već preko virtuelne tastature na ekranu), a i isto tako neće pokretati mnogobrojne prečice, koje moguće pozvati određenim pokretnom olovke (stylus-a). Da li je u ovom trenutku Graffiti 2 predeo toliko koristan ili na to mesto treba postaviti još ekrana, koristiti virtuelnu tastaturu i pozivati prečice i komande na neki drugi način, je pitanje o kojem se nećemo baviti, ali koje je palmOne očigledno ozbiljno shvatio, u šta se svi mogu uveriti ukoliko bace pogled na Tungsten T seriju.

      Ispod ekrana i Graffiti 2 predela, nalaze se četiri tastera pomoću kojih se poziva kalendar, imenik, kamera i RealOne Player, a koji se u opcijama mogu konfigurisati za pokretanje bilo koje instalirane aplikacije. Kursorski taster, sa centralnim tasterom je naravno postavljen centralno i kvadratnog je oblika. Otpor koji pruža je dovoljno veliki da se neće slučajno pritiskati, dok je uz malo navikavanja kretanje i korišćenje aplikacija na ovaj način relativno udobno. Mora se ipak skrenuti pažnju da ovaj kursorski taster nije tako pogodan za igranje raznih igara, ali se isto tako čini, da je ovo hroničan i iz nepoznatih razloga, nerešiv problem, na većini PDA uređaja. Uz malo bolje urađene tastere, zahvaljujući podužoj listi igara, ovakvi uređaji mogu da postanu nenadmašne džepne konzole za igranje, ali je i dalje izrada i položaj tastera na većini PDA uređaja nepovoljan za “hard-core” igrače.

      Sa donje strane još možemo videti priključak za punjač, kao i USB priključak. palmOne je kod ovog modela odustao od svog standardnog priključka, mnogo puta viđenog na ovakvim uređajima. Međutim, ni klasičan miniUSB priključak, koji ima Zire 72, se ne može okarakterisati kao nestandardan i nepoznat.

      Sa gornje strane možemo videti, pre svega, skroz levo olovku za tapkanje po ekranu i Grafiiti 2 predelu, koja je klasična Zire olovka, običnog dizajna i male težine. Sledi klasičan 3.5mm audio izlaz, bez koga se savremeni PDA uređaj ne može zamisliti, jer se uz dodatnu memorijsku karticu i malo truda, ovakva sprava lako može pretvoriti u neki solidan MP3 plejer. Konkretno, audio izlaz na Zire 72 modelu je vrlo dobrog kvaliteta, čistih visokotonaca i snažnih niskotonaca. Odamah pored audio izlaza se nalazi taster za uključivanje i isključivanje ovog Palma. Neobeleženi predeo između off/on tastera i SD slota pripada Infrared senzoru, dok se skroz desno nalazi SD slot. Ovaj SD slot pripada SDIO tipu slotova, jer je, pored dodatnih SD/MMC kartica, moguće (ne odjednom, naravno) koristiti neke druge uređaje kao što su dodatne kamerice, WiFi kartice i slično. Lista SDIO kartica za Zire 72 u stvari i nije preterano velika, ali je potencijal ovakvog slota dosta veliki i u budućnosti treba očekivati još zanimljivih uređaja koje se mogu spariti sa ovim PDA, zahvaljujući SDIO slotu.

      Ovako izgleda zadnja strana Zire 72 modela, a na vrhu, ispod stilski sjajno urađene maske se nalazi zvučnik solidnog kvalteta. Ovo solidnog svakako treba uzeti sa rezervom jer je i najbolji viđeni zvučnik na nekom PDA uređaju generalno slabog kvaliteta, ali svakako dovoljan za ono za šta je namenjen. Sa zadnje strane ovog PDA uređa se može videti još i maleni objektiv, za kamericu od 1.2 megapiksela, koju poseduje Zire 72.

      Nažalost, kvalitet fotografija nije na tako visokom niovu, kao što je količina piksela. 1.2 megapiksela je taman dovoljno za razvijanje fotografija na 15x10cm formatu, ali ne i sa ovakvim kvalitetom koji nudi Zire 72. Nažalost, toliki problem nije šum ili nedostatak detalja, koliko utisak da fotografije imaju veoma nisku paletu boja. Ipak, kvalitet fotografija sa Zire 72 modela će biti bolji od dobrog dela mobilnih telefona sa kamericama, pogotovo ukoliko se koriste neke niže rezolucije (koje će umanjiti anomalije), koje su taman dovoljne za beleženje nekih trenutaka, deljenje fotografija putem e mail-a i slično.

      Pogled na palmOne Zire 72 sa strane. Sa leve strane se može videti taster, zadužen isključivo za snimanje zvučnih poruka (diktafon), što nekim korisnicima može biti jako korisna prečica. Pogled na Zire 72 sa desne strane otkriva mesto za smeštanje olovke (stlyus-a).

      Ekran

      Ekran na palmOne Zire 72 je zaista sjajan i potrebno je ulaziti u neke sitne detalje kako bi se tu i tamo pronašla neka sitna mana. Osnovni razlog odličnog prikaza na ovom ekranu je visoka rezolucija od čak 320×320 tačaka, što na, ovoj maloj površini znači da je tačka jako malih dimenzija, mnogo manja nego na Windows Mobile baziranim PDA uređajima koji na većoj površini ekrana, imaju manju rezoluciju (320×240). Pozadinsko osvetljenje je dovoljno jako i dobro da ne pokvari pozitivne utiske, koje smo stekli u vezi sa ekranom. Ono za čime ostaje žal je svakako mala površin ekrana, koja u (sve prisutnijim na ovakvim uređajima) multimedijalnim aplikacijama zna da bude problem. Primera radi, pri ruci nam je bio Dell Axim X5 Windows Mobile baziran PDA uređaj, koji ima 4:3 odnos stranica ekrana i uopšte veću površinu ekrana od Zire 72 modela. Na oba PDA uređaja smo istovremeno pustili divx film i bez obzira što je prikaz na Zire 72 modelu bio dve ili tri klase kvalitetniji od onog na Axim-u X5, veliko je pitanje koji bi ste odabrali da odgledate film, jer je na X5 modelu moguće pustiti film u “landscape” modu (odnonsno po širini) i tako dobiti praktično duplo veću površinu na kojoj se pušta film u odnosu na onaj na Zire 72. Tungsten T serija palmOne-a, od koji su trenutno aktivni T3 i T5, ima umesto Graffiti 2 predela, nastavak ekrana, što za ovakve multimedijalne poduhvate (filmove) pruža daleko bolje rešenje.

       

      Baterija

      Baterija na Zire 72 modelu je slabija karika celog sistem, ali ipak ne preterano slaba, jer generalno, ceo Zire 72 je pažljivo pripremljen i nema neke negativne osobine zbog kojih će odbijati potencijalne kupce od sebe, čak naprotiv. Ipak, baterija je ono što je moralo biti bolje na ovom, do sada jako solidnom, PDA uređaju. Jako osvetljeni ekrani visoke rezolucije su, pored procesora, uglavnom najveći krivci za potrošnju baterija na današnjim PDA uređajima. Pošto smo tokom testiranja intenzivno koristili Zire 72, nismo u mogućnosti da kažemo koliko će baterija trajati ukoliko se ovaj Palm koristi u onom tradicionalnom maniru, koji podrazumeva korišćenje kalendara, adresara i tako tih aplikacija, čije je korišćenje obično kratko, dok su i same aplikacije malo zahtevne.

      Na žalost, Palm OS nema mogućnost obaranja takta novog Intelovog procesora, što bi svakako povećalo autonomiju rada baterije u spomenutim uslovima korišćenja. Uslovi pod kojima smo mi koristili ovaj Zire, a na šta vas savremeni PDA uređaji bezuslovno primoravaju, je često instaliranje nekog softvera, slušanje muzike, gledanje filmova, surfovanje internetom i primanje pošte putem bluetooth bežične konekcije, te irc, kao i MSN i ICQ chat. Nema sumnje da će punjenje baterije biti potrebno gotovo svako veče, ukoliko ovaj PDA koristite na ovaj drugi način. Ukoliko ste dan započeli sa punom baterijom, budite sigurni da vas ona neće izdati pre kraja dana, ali i isto tako treba se prisetiti da PDA uređaji nisu igračke. Ukoliko planirate da samo slušate muziku ili samo gledate filmove ili samo ćaskate na internetu, pitanje je da li će baterija dočekati kraj dana, ali ukoliko word i excel, u saradnji sa kalendarom i e-mail aplikacijom koristite za posao, a u slobodno vreme pustite desetak pesama ili pola sata filma i posle toga “bacite” pogled koga ima na MSN ili ICQ (kako u većini slučajeva izgleda korišćenje džepnog računara), sigurno je da vas baterija nikada neće izdati, kada vam je najpotrebnija.

      [BANNER]

       

      Bluetooth

      Bluetooth je “majka”! 🙂 Šalu na stranu, ali treba biti ponosan ukoliko vaš PDA ima bluetooth bežičnu konekciju. Putem mobilnog telefona i GPRS-a, za par trenutaka je moguće naći se na internetu, proveriti poštu ili čak malo surfovati po internetu, što je itekako moguće na 320×320 ekranu. Međutim, problem nastaje prilikom povezivanja PDA uređaja i mobilnog telefona, jer uglavnom svaki PDA ima infrared konekciju, ali je u tom slučaju neophodno sesti u neki kafić, postaviti telefon i PDA na sto i tako ih upariti, jer je potrebna njihova precizna optička vidljivost. Bluetooth je već druga priča, jer je samo dovoljno da se mobilni telefon nalazi u blizini uređaja, ali je optička vidljivost nebitna. Tako da je moguće mobilni telefon držati u džepu, rancu ili tašni i uspešno surfovati, čekirati poštu ili chatovati. I ako ne planirate ovakve vidove komunikacije, mora se ceniti bluetooth jer se on “debelo” naplaćuje na PDA uređajima, pa je njegovo prisustvo na džepnom računaru ove klase ipak privilegija.

      Performanse

       

      312mhz koje nudi Intelov PXA270 procesor su dovoljni da bi se priča o performansama završila. Dobro je poznato da su Palm operativni sistemi tako napravljeni da se stiče utisak da nema toliko sporog procesora, koji će predstaviti problem za Palm OS. Više nego dovoljnih 312mhz se ne odnosi samo na operativni sistem, već i na sve ostale aplikacije koje smo pokrenuli i stiče se utisak da se možda na prste jedne ruke mogu nabrojati radnje, koje će na Palm platformi zamoriti ovaj proceosr. Možda jedan od najtežih zadataka je reprodukcija divx filmova, koja se na Zire 72 modelu odvijala besprekorno (još jednom žal za većom površinom ekrana). Istina, filmovi su bili optimizovani za puštanje na PDA uređajima, ali to svakako ne umanjuje utisak o brzini i snazi, koji ostavlja Palm OS 5 sistem uparen sa PXA270 Intel procesorom.

      Softver

       

      Kao što je već rečeno, Zire 72 je opremljen 5.2.8 verzijom Palm operativnog sistema. Operativni sistem je upravo polje koje možda najviše boli palmOne, jer je ekspanzija Windows Mobile operativnog sistema morala da se odrazi na onu drugu stranu, odnosno Palm. Pogrešno je pomisliti da je Palm OS 5 loš operativni sistem, to nikako, ali nema sumnje da na sebi nosi breme nekih prošlih dana i da je Win Mobile platforma mnogima interesantnija, šarenija, zabavnija i pogodnija za multimediju. Naše je mišljenje da je Palm OS platforma ipak nezasluženo dobila neke epitete, jer realno, malo toga što je moguće izvesti na Win Mobile definisanim PDA uređajima, nije moguće izvesti na Palmovima. Ono po čemu je Palm operativni sistem bez premca je daleko duža lista softvera, kao i znatvno viši nivo stabilnosti i pouzdanosti, kao i brzine.

      Prilikom prvog uključenja Zire 72 Palma, moguće je proći turu “kroz” Palm OS i upoznati se sa nekim mogućnostima:

       

       

       

       

       

       

       

       

       

      Posle ovog upoznavanja, koje se može pročitati do kraja ili preskočiti, pojavljuje se dobro poznati ekran Palm OS-a:

      Potom je moguće pristupiti podešavanjima, ukoliko je to potrebno:

      Određeni broj programa i aplikacija se nalazi u samom operativnom sistemu, dok se određeni broj dobija na CD-u uz Zire 72. Ceo spisak tih programa i aplikacija otprilike izgleda ovako: Adobe Reader za Palm OS, Calculator, Calendar, Contacts, Dialer, Documents To Go (Word, Excel), Expense, Media, Memos, Messages, Note Pad, Palm Reader, powerOne, RealOne, Solitaire, Tasks, Versa Mail, Voice Memo, Web Pro, World Clock.

      Office aplikacije se mogu podeliti na 3 grupe, od kojih prvu čine Calendar, Tasks, Contacts, Note Pad, Memos:

       

       

       

       

       

      Prisutna je mogućnost sinhronizacije podataka između Microsoft Outlook-a i navedenih programa koje ima Palm Zire 72.

      Drugu grupu Office aplikacija čini “Documents” odeljak u ovom Palmu, koji čine Word i Excel. Razmena dokumenta između PC-a i Palma i obrnuto je naravno prisutna:

       

      I konačno, u trećoj grupi Office aplikacija se podrazumevaju program za slanje i primanje elektronske pošte, kao i web browser:

       

       

      Media predstavlja aplikaciju koja služi za pregled snimljenih fotografija pomoću kamerice ili uopšte za pregled fotografija koje se nalaze dodatnoj SD kartici:

       

       

      Jedan od dodatnih programa je i napredni kalkulator, koji pruža daleko više opcija od onog ugrađenog u Palm OS:

      Naravno, posle napornog dana, na putu do kuće dobro dođe opuštanje uz neku muziku ili partiju pasijansa. RealOne audio plejer koji se besplatno dobija uz Zire 72 nema nekih naprednih mogućnosti, ali su sve bitne opcije prisutne. Neke od tih opcija su mogućnost reprodukovanja muzike i prilikom korišćenja nekih drugih aplikacija, isključenje ekrana (radi uštede baterije) posle određenog vreme, kontrola jačine tone, kao i pauziranje i listanje pesama pomoću kursorskog i srednjeg tastera i tako dalje:

      Za kraj, ove softverske ture, ostaje nam da spomenemo odličan Palm Reader i dve knjige u elektronskom formatu, koje se dobijaju uz ovaj program. U pitanju su Poslednji Mohikanac i Čarobnjak iz Oza:

       

       

      Zaključak

       

      palmOne Zire 72 je zasigurno zaslužio neku nagradu za najbolje izbalansiran PDA uređaj, za odličan odnos cene i mogućnosti ili nešto slično. Zaista, pokušajte još neki PDA uređaj da pronađete po ceni od oko 250€, bilo baziran na Palmu ili Win Mobile sistemu koji na sebi, između ostalog, ima i bluetooth i kamericu uopšte (a ova na Zire 72 ima rezoluciju od čak 1.2 megapiksela). Međutim, bluetooth i kamerica nisu jedini aduti ovog Palma. PXA270 procesor od celih 312mhz je srce sistema koje teško da će se ikada naći na muci, zahvaljujući svojoj snazi, ali i sjajnoj optimizaciji Palm softvera. Takođe, veoma male dimenzije i težina, omogućavaju Zire 72 modelu da ne predstavlja teret ni u jednom slučaju, pa čak i ako ga je potrebno smestiti u neki džep osrednje veličine, dok torbica koja se dobija uz ovaj palmOne predstavlja sjajan način da se očuva odličan ekran, ali i kompletno, stilski veoma lepo rešeno kućište.

      palmOne Zire 72 je generalno, veoma dobro urađen PDA, koji ipak ima svoje mane. Pre svega, baterija koja je morala imati veći kapacitet, jer ukoliko intenzivno koristite ovaj PDA, punjenje baterije svako veče je skoro neizbežno. Isto tako, bez obzira što je to forma Palm uređaja, mora se skrenuti pažnja na ekran, koji je i pored odličnog kvaliteta, ipak malih dimenzija za pun užitak prilikom igranja ili gledanja filmova. Da li će neki naslednik Zire 72 modela dobiti virtuelni Graffiti 2 predeo i tako dobiti dodatnu površinu ekrana (kao aktuelni Tungsten T3 i T5 palmOne-ovi), ostaje da vidimo, a ostaje i veliko pitanje da li je Graffiti 2 predeo, koji oduzima dobar deo ekrana, pravo rešenje.

      Ipak, pored svega, ono što se ne može osporiti je da je Zire 72 zaista vrlo dobra kupovina. Neki ljudi vole Palm OS, a neki Windows Mobile orijentisane PDA uređaje. Neki, isto tako, osporavaju ono što Palm radi i otpužuju ga da pravi previše konzervativne operativne sisteme (pitanje je uopšte da li je u ovom trenutku i moguće napraviti značajno bolji OS), te da je šareni i veseli Win Mobile daleko zanimljivije rešenje. Drugi opet ističu veliki broj programa i aplikacija koje je moguće naći za Palm OS, a i isto tako se uzdaju u brzinu i pouzdanost Palm OS-a. Ono što mi mislimo je da su sva ta prepucavanja između ove dve platforme preterana, te da se u realnom korišćenju razlike praktično i ne primećuju, jer je veliku većinu stvari moguće izvesti na obe platforme. A ako se uz to setimo da palmOne Zire 72 pripada nižoj klasi PDA uređaja, ima cenu relativno niže klase, ali ne i specifikacije i mogućnosti, onda je teško, a ne preporučiti Zire 72 svima onima koji iznad svega, cene dobar PDA. Sjajan ekran, male dimenzije i masa, 1.2mpx kamerica, infrared, SDIO, bluetooth!, po zaista OK ceni su ono što će mnogi znati da cene, dok oni koji do sada nisu imali PDA uređaj, uz na primer, ovaj Zire 72 model će se čuditi zašto su do sada toliko para davali za razne grafičke kartice ili procesore, a ne na jednu ovakvu sjajnu spravicu.

      Uređaj na test ustupio distributer Palm proizvoda, kompanija “RRC

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra