Pregled ponude naprednih mobilnih telefona u Srbiji

Pregled ponude naprednih mobilnih telefona u Srbiji

Posle pregleda postpaid ponude naših provajdera, vreme je da pogledamo koje mobilne telefone nude. Fokusiraćemo se na one napredne i skup(lj)e telefone, jer kod njih cena igra veliku ulogu, a ima primera kada se cene primetno razlikuju između operatera. Pored toga, pogledaćmo generalno prisutnost naprednih mobilnih telefona kod nas, kao i osobine ponude svakog provajdera pojedinačno. Vodili smo se principom da izdvojimo mobilne telefone koji imaju modularan i napreda

    Sadržaj

      Branko Mitić

      Pregled ponude naprednih mobilnih telefona u Srbiji

      Kako smo izabrali napredne mobilne telefone?

      Princip odabira naprednih mobilnih telefona krajnje je jednostavan. U vreme kada bilo ko u Kini može da naruči najsavremeniji hardver po krajnje povoljnoj ceni, jedina stvar po kojoj se telefoni danas značajno razlikuju jeste softver. Vodili smo se principom da izdvojimo mobilne telefone koji imaju modularan i napredan operativni sistem. Čak i ako je telefon hardverski običan, a ima napredan OS, stavili smo ga na listu, dok smo određeni broj, više modnih ili neopravdano skupih mobilnih telefona sa manje značajnim softverom, ignorisali. Tu su dakle Blackberry, Android, Symbian i Windows Mobile telefoni. Tu je i Nokia N900 sa Maemo operativni sistemom, a stavili smo i Samsung S8500 Wave sa Bada platformom, koja očigledno nije toliko napredna platforma (u ovom trenutku), ali je ovaj telefon izuzetno popularan, kako kod nas, tako i u svetu. Primera radi, HTC Smart nismo stavili na listu, jer ovaj telefon, osim Sense UI, nema operativni sistem vredan spomena.

      Šta nemamo u ponudi kod nas?

      iPhone. Istina, mnogo iPhone telefona ima po našim oglasima, neki se čak novi mogu kupiti u nekim prodavnicama, ali iPhonea zvanično na našem tržištu nema. Nismo jedini, zapravo iPhone je širom svetu uvek tražena roba, pogotovo u mnogobrojnim zemljama gde se iPhone zvanično ne prodaje. Postoje neke glasine da će se iPhone uskoro pojaviti kod nas, ali kako vreme prolazi, čini se da će to na kraju ostati samo glasine. Još tužnije bi bilo da konačno dočekamo iPhone, a da to na kraju bude 3GS. Daleko od toga da je 3GS loš telefon, ali toliko čekanja za “samo” 3GS bi zaista bilo razočarenje. Što se tiče ostalih naprednih telefona, u Srbiji situacija nije ni malo loša, ali uvek se mogu naći zamerke. Najpopularniji Android telefon – Motorola Droid (Milestone u Evropi) smo predugo čekali, ali na kraju dočekali. Takođe, Android sa velikim 4.3″ ekranom je najavljen i očekujemo ga uskoro. Osim HTC Evo koji je faktički mogao da se nađe samo kod Verizon provajdera u Americi, sada kada je HTC najavio Desire HD, očekujemo da se veliki Android nađe širom sveta, pa tako i kod nas. Jedino što za sada nema naznaka jeste neka verzija Samsung Galaxy S telefona sa qwerty tastaturom. Istina, ovakav telefon je i dalje teško naći širom sveta, ali nadamo se da će se u dogledno vreme stvari popraviti.

      Cene u Srbiji generalno

      Svi smo čuli mnogo priča i bajki o tome “u svetu” dobijate mobilni telefon za džabe. Ima i kod nas telefona za dinar, ali vam nigde neće dati neki napredan telefon jeftino. Istina, u svetu se mnogo manje za telefone plaća u startu nego kod nas, ali kod nas je prosečan postpaid račun mnogo manji nego u Evropi. Većina postpaid računa koji plaćaju korisnici naprednih telefona je između 1000 i 3000 dinara. U svim razvijenim zemljama (gde su inače telefoni najpovoljniji), vlasnici skupih telefona mesečno plaćaju značajno veće račune kod nas. Kao i kod svega, kod nas je problem mala kupovna moć i veliki troškovi poslovanja. Cene nisu povoljne, ali čini se da bolje od ovoga u ovom trenutku ne mogu da budu. Svakako da je situacija sada bolja nego ikada, ali se nadamo da će ubuduće biti još bolja. Mada taj boljitak možemo osetiti tek kada cena prosečnog postpaid računa ode gore.

      Formiranje cena telefona zavisno od paketa

      Ovo je jedan interesantan momenat. Formiranje cena mobilnih telefona, zavisno od toga koji se postpaid paket uzima, nije baš linearno. Šta to znači? Ako gledamo najnižu i najvišu cenu telefona, ona može biti primeto različita od provajdera do provajdera. To znači da ako planirate manji postpaid, neki mobilni telefon može da bude povoljniji kod jednog provajdera, dok je za veći mesečni račun taj telefon bolje uzeti kod drugog provajdera. Situacija sa cenama telefona i srednjim postpaid paketima (1000-2000 din) je uglavnom izjednačena kod svih provajdera, ali čak i tada može doći do primetnih razlika u ceni. U prevodu, to znači da može da se desi da se negde neki telefon prodaje “za dinar”, a da je na drugom mestu njegova najniža cena 15.000 din. Međutim, za neki srednji iznos paketa, lako može da se desi da telefon bude povoljniji na tom drugom mestu, jer u prvom slučaju cena od dinar sa pojeftinjenjem paketa značajno raste, dok u drugom slučaju se tih 15.000 din postepeno i linerano povećava.

      Struktura ponude telefona u Srbiji

       

      – udeo platformi u ukupnom broju naprednih telefona –

      Struktura ponude kod nas je uglavnom očekivana, osim par odstupanja od pravila. Pre svega, Nokia ima puno telefona u ponudi, pa samim tim Symbian odnosi prvo mesto što se tiče ukupnog broja telefona. Istina, postoji nekoliko sasvim običnih ili modnih Symbian telefona, ali bi bilo pogrešno sa naše strane izbaciti ih sa liste, jer oni i dalje mogu da rade napredne stvari, što putem ugrađenog softvera, što putem dodatnih aplikacija. Blackberry je očekivano zastupljen. Android je tu u punom sastavu, a biće još jači do kraja ove godine. Windows Mobile se sasvim pristojno drži, s obzirom da je u pitanju platforma na zalasku karijere – nedostaje par modela, ali onaj najbitniji telefon, HTC HD2, može da se uzme čak kod dva provajdera. Maemo i Bada su zastupljeni sa samo jednim telefonom. I dok će Bada telefona u budućnosti biti još, Maemo verovatno više nećemo videti, ali od Nokije treba očekivati derivat, odnosno naslednika Maemo platforme u vidu Meego operativnog sistema.

      Ponuda u Telenoru
       

      Telenor ima prilično šarenoliku i kvalitetnu ponudu mobilnih telefona. Svih 6 naprednih platformi koje se pojavljuju kod nas Telenor ima u ponudi. Najviše ima Nokia i Symbian telefona, kao što je očekivano, a ono po čemu Telenor zaostaje za konkurencijom jesu Blackberry i Android telefoni. MTS ima više Blackberry telefona, dok Vip ima više Android telefona. Najveća zamerka u ovom trenutku je ta što Telenor nema Samsung Galaxy S (sPhone), mada ni izostanak Tattoo telefona nije zanemarljiv (koji je ranije bio u ponudi), bez obzira što je ovaj telefon dobio svog naslednika u vidu Wildfire telefona(koji se može naći u Telenoru).
       

      – procenat naprednih telefona –

      Ponuda u Vipu
       

      Vip sigurno ima najkvalitetniju ponudu naprednih telefona u Srbiji. Ta ponuda nije mnogo kvalitetnija od Telenora, ali ipak bolja. Vip nema veliki broj Symbian telefona kao Telenor, ali ima većinu bitnih telefona u ponudi. Tri Blackberry telefona su savim dovoljna, pogotovo što su tu Bold i Storm. Windows Mobile je prisutan samo sa jednim telefonom, ali je u pitanju HTC HD2. Situacija sa Androidima je definitivno najbolja na našem tržištu, a tu je i N900 za one koji vole Maemo. Samsung Wave sa Bada platformom nije prisutan.

      Ponuda u MTS
       

      MTS ima najslabiju ponudu naprednih mobilnih telefona. Istina, MTS ima čak pet Blackberry i čak tri Windows Mobile telefona, ali sama selekcija telefona nije najbolja. Ako među pet Blackberry telefona nemate Bold 9700, onda tu nešto nije u redu. Takođe, ako među tri WM telefona ne može da se nađe HTC HD2, onda zaista ne možete reći da vas brojna ponuda Blackberry i Windows Mobile telefona “izvlači”. Najveća zamerka ide na odsustvo HTC telefona (izuzimajući iz priče manje popularni Touch 2), što je za sobom povuklo i najslabiju ponudu Android telefona kod nas. MTS ima dosta Samsung telefona, ali nema Galaxy S, što nije za pohvalu. Ipak, MTS ima određeni broj telefona koje ne možete da nađete kod drugih provajdera, što se može uzeti kao olakšavajuća okolost, ali MTS hitno mora da modernizuje svoju ponudu i prilagodi je zahtevima naših kupaca.
       

      – telefoni po nazivu –

      – telefoni po najnižoj ceni –

      – telefoni po najvišoj ceni –

       

      Blackberry Bold 9700 (Telenor, Vip)

       

      Blackberry Bold 9700 i kod Telenora i kod Vipa košta identično u celom rasponu paketa. Za standardne pakete Vip je malo u prednosti što se cene tiče, ali je zato Bold bolja kupovina u Telenoru ako vam više odgovara Prenesi Plus 1GB. U svakom slučaju, razlike u cenama su faktički beznačajne između dva provajdera koja imaju ovaj telefon u ponudi, a da li ovaj telefon vredi koliko se ceni, to je veliko pitanje. Za ljubitelje Blackberrya da, ali ostalima će Bold 9700 biti ne tako dobra kupovina.

      Blackberry Curve 8520 (Telenor, Vip, MTS)

       

      Curve 8520 ima da se kupi “za dinar” u jednom Telenorovom paketu i u više MTS paketa. Ali to su oni najskuplji postpaid paketi. Vip ovaj telefon ne nudi tako jeftino čak ni uz najskuplju tarifu. Ipak, ovaj telefon jeste najpovoljniji u Vipu kod onih jeftinijih postpaid paketa. Telenor se uključuje u priču kod srednje skupih postpaid paketa, dok je MTS daje najbolje cene za ovaj telefon sa onim najskupljim postpaid paketima. Telenor i Vip ponovo imaju slične cene za slične pakete, a tu je glavno pitanje što se tiče isplativosti, da li vam više odgovaraju Telenor ili Vip postpaid paketi.

      HTC Desire (Telenor, Vip)

       

      Ukoliko vam je vaš mesečni račun ogroman, onda je HTC Desire bolje kupiti u Telenoru. Međutim, u onim uobičajenim slučajevima, Telenor i Vip se, kao kod gotovo svakog telefona, izjednačavaju. I tu je opet večno pitanje šta vam više odgovara. Da li vam više odgovaraju Vip postpaid paketi koji imaju jednako minuta, poruka i megabajta ili možda neki Telenor Prenesi Plus – sa nešto manje minuta, ali značajno više poruka i megabajta. U svakom slučaju, situacija kod Telenora i Vipa za HTC Desire je gotovo ista, osim za one ekstremno skupe postpaid pakete, gde je Desire u Telenoru značajno jeftiniji.

      HTC HD2 (Telenor, Vip)

       

      Telenor je vremenom obarao cenu HD2 telefona dok ponudom za ovaj telefon nije jasno pobedio Vip. HD2 je u gotovo svakoj kombinaciji bolje kupiti u Telenoru, nego u Vipu. Vip sa te strane možda ima problem što su jako retki slučajevi kada koriguje cenu telefona, ma koliko dugo se taj telefon nalazio u ponudi. Ako želite HD2, a dvoumite se između Telenora i Vipa, odgovor je krajnje jednostavan: Telenor.

      HTC Wildfire (Telenor, Vip)

       

      Vip nije uspeo da pruži jednako dobru ponudu za Wildfire, kao što je ta ponuda bila (i dalje jeste) za Tattoo. Istina, Wildfire je značajno bolji telefon od Tattoo, iako bi trebalo da budu telefoni iste klase. Ukoliko vam je potrebno da tokom meseca imate jednaku količinu megabajta, minuta i poruka, onda je Wildfire bolje kupiti u Vipu, ali nam se čini da je Telenor u svim ostalim slučajevima ponudio bolje uslove kupovine za ovaj telefon.

      Nokia 5228 (Telenor, Vip, MTS)

       

      Ovaj krajnje popularan telefon kod nas, jednako je povoljan da se kupi kod sva tri provajdera. Nema potrebe detaljnije sagledavati stvari, jer je su razlike u cenama zaista beznačajne, pogotovo što je, po nama, ovaj telefon sasvim dobra kupovina. Gde god da se odlučite da ga uzmete, nećete pogrešiti.

      Nokia C5 (Telenor, MTS)

       

      Prvi put da imamo “okršaj” Telenora i MTS-a. Čini se da u ovom slučaju MTS odnosi blagu pobedu. Najviše zbog toga što u jeftinijim paketima nudi C5 povoljnije, ali i zbog toga što je novi set Mix Net tarifa fantastično odgovorio na izuzetno popularne Telenor Prenesi Plus pakete.

      Nokia C6 (Vip, MTS)

       

      U slučaju da želite jeftiniji postpaid uz ovaj telefon, Vip ima nešto bolje cene. Što se tiče onih srednjih paketa, MTS odnosi blagu pobedu, ponovo zahvaljujući novom setu Mix Net paketa, koji u ovom trenutku deluju više nego interesantno.

      Nokia E52 (Telenor, MTS)

       

      Što se tiče ovog telefona, MTS daje nešto povoljnije cene kod jeftinijih postpaid paketa, ali se čini da Telenor pruža bolje cene uz one najtraženije postpaid pakete u ovom trenutku. MTS ne zaostaje mnogo, ali ukoliko planirate da vaš postpaid račun bude srednji ili viši, u većem delu slučajeva će E52 biti povoljnije kupiti u Telenoru.

      Nokia E72 (Telenor, Vip)

       

      Razlike u cenama ovog telefona kod Telenora i Vipa se zasnivaju na samim razlikama između postpaid paketa. Vip naizgled deluje kao bolji izbor, ali nemate za šta da žalite ukoliko želite E72 da uzmete od Telenora. Razlike nisu toliko velike, u svakom slučaju nedovoljne da bi neko menjao mrežu. Ukoliko ste novi korisnik, treba videti da li vam više odgovaraju Vip ili Telenor postpaid paketi, jer u ovom slučaju cena telefona nije odlučujući faktor.

      Nokia N900 (Telenor, Vip)

       

      Jedan od naših i dalje omiljenih telefona, koji nikada nije doživeo popularnost koju je zaslužio, zbog izuzetno visoke cene. Istina, uz Kombinuj 4000 ili Prenesi 1850, ovaj telefon u Telenoru ne košta previše, ali će vas ti postpaid paketi mesečno koštati previše. Za one postpaid pakete koji se najčešće kod nas prodaju, N900 je jednostavno mnogo skuplji nego što bi trebao. Šteta za ovako dobar telefon, ali on prosto ne sme da bude toliko skuplji od HTC Desire, HD2, Samsung Galaxy S. Morao bi da bude, ako ne jeftiniji od ovih telefona, onda makar da ima istu cenu. Naš savet: zaobiđite i Telenor i Vip, ovaj telefon, uz sve svoje kvalitete, ne vredi toliko.

      Nokia N97 Mini Gold (Telenor, Vip)

       

      Ovo je jedan od modnih telefona koji svoju cenu ne gradi na osnovu svojih karakteristika, već na osnovu nečega čime se mi na ovom sajtu ne bavimo. Zašto je toliko skup, ne možemo da kažemo, niti znamo da opravdamo. N97 Mini Gold je jednako skup i kod Telenora i kod Vipa, a mi prosto ne preporučujemo ovaj telefon zbog svoje cene ni pod jednim uslovima.

      Nokia X6 (Telenor, Vip)

       

      I kod ovog telefona situacija je ista kao kod većine prethodnih na relaciji Telenor – Vip. Glavno je pitanje koji vam postpaid paketi više odgovaraju. Cene telefona su adekvatno ujednačene, tako da je samo pitanje da li vam više odgovara prvi ili drugi operater.

      Samsung S8500 Wave (Telenor, MTS)

       

      Samsung Wave je značajno povoljnije kupiti u Telenoru i MTS bi morao da revidira svoje cene za ovaj telefon što pre.

      Sony Ericsson Vivaz U5i (Telenor, MTS)
       

      Sony Ericsson Vivaz nije povoljan telefon ukoliko se uzima uz neki jeftiniji postpaid paket. Što se tiče srednjih postpaid paketa, MTS je tu u prednosti u odnosu na Telenor. Kako cene paketa rastu, tako Telenor sustiže i prestiže MTS, tako da je uz one skuplje postpaid pakete bolje kupiti Vivaz u Telenoru. Ipak, čini se da je u većini slučajeva povoljnije uzeti Vivaz u MTS-u.

      Sony Ericsson Xperia X10 (Vip, MTS)
       

      Cene za ovaj telefon su prilično visoke sve do onih najskupljih postpaid paketa. Tek onda onda ovaj telefon postaje povoljniji u MTS-u, ali ne u i Vipu. Veliko je pitanje vredi Xperia X10 toliko, pogotovo što još uvek nije dobila 2.1 verziju sistema, ali čak i kada dobije novi verziju Androida, Xperia telefon je zaista precenjen, osim uz par izuzetno skupih MTS postpaid paketa.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra