Prestigio MultiPhone 4300 DUO

Prestigio MultiPhone 4300 DUO

Prestigio se napokon upustio i u smartfon vode, i nama na test ponudio tri modela iz MultiPhone serije, modele 3500 DUO, 4040 DUO i model koji ćemo se baviti danas 4300 DUO. Sva tri Android modela imaju različite dijagonale ekrana, ali dele jednu zajedničku mogućnost, a to je Dual Sim podrška. Prvi na testu nam je najnapredniji model sa 4.3-inčnim IPS ekranom, Cortex A9 procesorom na 1 GHz i Ice Cream Sandwich verzijom Androida. Ono što uvek prati Prestigio uređaje je njihova veoma pristupačna cena, tako da pogledajmo šta 4300 DUO ima da ponudi...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Imali smo prilike da se nedavno družimo sa Prestigio MultiPad serijom tableta, konkretno modelom 9.7 Pro, i bili smo veoma zadovoljni kakav kvalitet nudi u odnosu na svoju dosta nisku cenu. Ova kompanija je napravila veoma dobar uspeh sa MultiPad tabletima i uzela do 25% tržišta u pojedinim zemljama, a zaista nimalo ne sumnjamo da će takođe odlično proći i u polju smartfona. Cena je ipak ono što je na kraju najbitnija kupcima, a sa ovako dobrim odnosom cena i mogućnosti koje su ponuđene, Prestigio jednostavno ne može da pogreši.

      U uvodu smo pomenuli da se u ponudi nalaze tri modela sa Android operativnim sistemom iz MultiPhone serije – 3500 DUO, 4040 DUO i model kojim se bavimo danas 4300 DUO. Veoma zanimljiva stvar kod sva tri modela je njihova Dual Sim podrška, koja nije prisutna kod velikog broja Androida modela. Dakle, ovde možete staviti dve kartice različitih ili istih operatera, i upućivati ili primati pozive i poruke bez potrebe da koristite dva odvojena telefona.

      Prestigio 4300 DUO je najnapredniji model u MultiPhone seriji, tako da smo odlučili da prvo krenemo od njega. Pre svega pomenućemo kakav se hardver nalazi u njemu, a krećemo od njegovom procesora. U vreme kada na tržištu postoje veoma moćni četvorojezgarni procesori jednojezgarni Cortex A9 na 1 GHz neće ostavljati taj “vau” utisak, ali istina je da je on dovoljan za nesmetano korišćenje većine stvari koje Android ima da ponudi. Grafički čip koji se ovde nalazi je vremešni PowerVR SGX 531, malo naprednija varijanta SGX 530 čipa iz Motorola Droid X modela iz 2010-e.

      Ekran koji je prisutan na 4300 DUO modelu je dijagonale 4.3 inča, IPS je tipa i poseduje rezoluciju od 800 x 480 piksela (232 ppi). Veličina internog skladišta je 4GB-a, koje savetujemo da proširite microSD karticama kapaciteta do 32GB. Količina RAM memorije kod ovog modela je skromnijih 512 MB-a. 4300 DUO poseduje zadnju kameru sa senzorom od 5 megapiksela i prateći LED blic, a kamera je sposobna da beleži video klipove u 720p rezoluciji. Prednja kamera ima rezoluciju od 0.3 megapiksela. Baterija koja se nalazi na Prestigio 4300 DUO modelu je kapaciteta od 1500 mAh. Više informacija u tabeli ispod.
      [modul]specifikacija=3236[/modul]Kutija ovog modela je omanjih dimenzija crne boje na čijoj se prednjoj strani nalazi slika modela koja prikazuje i njegov korisnički interfejs. Sa strane kutije nalaze se ključne specifikacije u crvenim pravougaonicima, dok se sa zadnje strane nalaze dosta detaljnije specifikacije na engleskom i ruskom jeziku. i njegova oznaka., koja je dovoljna da udomi sam telefon. Unutrašnjost kutije je pretežno crvena sa crnim delovima, a ispod bele plastike u kojoj smo zatekli telefon u neprozirnoj beloj kesici, zatekli smo punjač, USB kabl, slušalice i prateću dokumentaciju.


      Prestigio 4300 DUO je smartfon koji je izrađen od kombinacije crne i sive plastike ne baš vrhunskog kvaliteta, ali takođe i ne tako lošeg kvaliteta, već nešto između. On dolazi u crnoj varijanti, koji sa prednje strane koja je ne odstupa previše od oblika pravouganika sa veoma blago zaobljenim ćoškovima.


      Na prednjoj strani iznad ekrana nalazi se mrežica ispod koje je smešten zvučnik za razgovor, dok je desno od nje smeštena prednja kamera i senzor ambijentalnog osvetljenja. Ispod ekrana nalaze se četiri kapacitivna senzora osetljiva na dodir, koji svetle belom bojom i imaju raspored Home, Menu, Back i Search.


      Provešćemo vas i kroz bočne strane ovog modela, počevši od leve, koja poseduje jedini prostor za nokat pomoću koga otvarate zadnji poklopac telefona. Telefon jeste malo deblji od novijih modela sa svojih 10.5 milimetara, dakle nešto deblji od recimo Samsung Galaxy I9000 modela sa svojih 9.9 milimetara. Donja bočna ivica ovog modela sadrži 3.5mm ulaz za slušalice u desnom delom, kao i rupicu mikrofona za razgovor.


      Na desnoj bočnoj strani Prestigio MultiPhone 4300 DUO modela nalaze se dva dugmeta, pre svega fizička alternativa softverskom dugmetu pomoću koga beležite fotografije,i ispod njega nešto duže dvodelno dugme za kontrolisanje nivoa zvuka. Najzad, na gornjoj bočnoj ivici nalazi se dugme za ukljućivanje ili isključivanje ekrana, i levo od njega u sredini smešten je microUSB port za punjenje i povezivanje sa računarom.


      Zadnja strana telefona je pretežno tamno siva, ali poseduje i crne delove u kojima su smešteni drugi elementi. U gornjem crnom pravougaonom delu smeštena je kamere rezolucije 5 megapiksela, kao i LED blic odmah desno od nje. Donji crni deo sadrži pet paralelnih linija iza kojih je smešten spoljašnji zvučnik. Dakle, poklopac nije potpuno pravogaon, već su mu sa gornje i donje isečene, kako bi se uklopile u pomalo ispupčene crne delove.


      Skidanjem poklopca zatičemo bateriju kapaciteta od 1500mAh, iznad nje prvi slot za Sim karticu, pored koga se nalazi i microSD slot, a levo od njih slot za drugu Sim karticu.
      Prestigio MultiPhone 4300 DUO stiže sa Android Ice Cream Sandwich 4.0.4 verzijom operativnog sistema. Ono što nam se dopada kod ovog modela je to što korisnički interfejs nije preterano menjan u odnosu na stock interfejs Sendviča, kako ga je Google zamisao, ali ima par suptilnijih izmena koje je Prestigio inkorporirao, kao i određen broj igara i aplikacija, koje su tu da olakšaju korišćenje.
      Lock screen nije menjan i dalje sadrži veći časovnik u vrhu, ispod njega datum, prsten za otključavanje u dnu ekrana, kao imena provajdera Sim kartice koje koristite. Ovde obično stoji jedno ime, ali pošto je ovo Dual Sim smartfon, ispisana su dva imena.

      Početni ekran je sličan Stock verziji ICS-a, sa analognim časovnikom i prečicama za neke od aplikacija koje dolaze preinstalirane na ovom modelu. Dock poseduje pet ikonica, čiji je izgled izmenjen u odnosu na stock, ali njihovi interfejs aplikacija koje otvaraju je ostao nepromenjen. Dole imamo Dialer, Contacts, App Drawer, Messaging i Browser. Na drugim ekranima imamo još dosta prečica ka aplikacijama, Toggle Widget i Favourites Widget.

      App Drawer je takođe ostao nepromenjen samo su ikonice drugačije, tu su sekcije Apps i Widgets, prečica za Google Play Store u gornjem desnom uglu ekrana, identične animacije tranzicije kao na Stock ICS-u, i ista nemogućnost sortiranja aplikacija po nekom željenom redosledu.

      Notification bar je pretrpeo neke izmene, tačnije izmenu dizajna i dodavanje još sedam Toggle dugmeta na postojećih pet, koje otkrivate swipe-ovanjem u levo ili desno.

      Od preinstaliranih aplikacija imate korisni Prestigio eReader pomoću koga ćete čitati knjige u elektronskom formatu, FreeNote aplikaciju za beleške unešene crtanjem po ekranu, ili preko klasične onscreen tastature, Office Suite za Word, Excel, PowerPoint i PDF fajlove, Task Manager aplikciju, Google Translate, kao i Facebook, Twitter, poneku igricu, File Manager, itd…


      Utisak koji smo dobili pri prvom uzimanju telefona u ruku je bio dosta dobar kada uzmemo u obzir njegovu pristupačnu cenu. Sigurno nije najkvalitetniji telefon koji smo držali, ali mu je kvalitet izrade dobar, jer nigde nismo videli da ima nekih nepravilnosti, krckanja ili ugibanja plastike. Telefon je delovao dosta čvrsto, čak i pri namernom jačem stiskanju u cilju da tražimo slabiju vezu između plastike, koju nismo našli. Sama plastika nije premium kvaliteta, ali takođe ne deluje jeftino, već nešto između. Prestigio MultiPhone 4300 DUO jeste malo teži i deblji od nekih modela, ali zaista ne toliko da bi smo mu ovo uzeli kao zamerku.

      Ekran ovog modela je veoma dobrog kvaliteta, kada se uzme u obzir da je on IPS tipa. Opet ne kažemo da je ovo najbolji IPS ekran koji smo videli, svakako ima boljih, ali staviti ekran ovog kvaliteta u telefon sa ovako niskom cenom je stvarno za pohvalu. Njegova rezolucija i dijagonala je identična sa recimo Samsung Galaxy S2 modelom, tako da ako nismo imali preteranu zamerku na njegovu oštrinu kod njega, nećemo imati zamerku ni sada. Postoje naravno ekrani sa većim HD rezolucijama koji izgledaju lepše, ali definitivno ne u ovoj cenovnoj kategoriji. Uglovi gledanja su takođe dobri, kao kod svakog IPS-a, tako da zaista možemo reći da smo ukupno dosta zadovoljni ekranom na 4300 DUO modelu.

      Jednojezgarni procesori u ovo vreme kada imamo Dual Core i Quad Core varijante mogu delovati slabašno, ali osobama koje ne traže vrhunske performanse u telefonu, svakako i više nego završavaju posao. Prestigio je optimizovao Ice Cream Sandwich za ovaj model koliko je to god moguće, tako da smo imali glatke tranzicije između početnih ekrana, odziv na ulazak u aplikacije i slične gestove. E sad, iako smo bili zadovoljni brzinom koju jednojezgarni procesor na 1 GHz može da postigne, ipak je tu bilo određenih pada u performansama i usporenijim animacijama, ne tako često, ali se svejedno prisutno. Da li je to isključivo zbog procesora, ili kombinacije sa skromnim 512 MB-a RAM-a koji zafali u određenim trenutcima, ne možemo vam tačno reći – verovatno kombinacija obe stvari. Iako se radi o telefonu sa jednojezgarnim procesorom, brzina surfovanja je bila u rangu sa nekim dvojezgarnim telefonima, recimo Sony Xperia Sola ili Xperia Go. Zaista lepa optimizacija je prisutna kod ovog modela, ali iako je brzina otvaranja stranica bila dosta dobra, njihovo renderovanje pri skrolovanju i zumiranju jednostavno nije bilo toliko glatko u poređenju sa skupljim modelima, niti smo to očekivali da bude na njihovom nivou, zbog ograničenja u vidu jednojezgarnog procesora. Ipak, Prestigio će vam ponuditi solidno iskustvo surfovanja sa svojim 4.3-inčnim IPS ekranom, zapravo i više od solidnog ako uzmemo u obzir njegovu nisku cenu.


      Dual Sim mogućnosti deluju jako zanimljivo. Recimo pri pozvanju nekog broja dobijate mogućnost da birate preko kartice ćete ga okrenuti, a istu mogućnost dobijate i pri slanju poruka. Ipak, ograničavajući faktor kod ovog modela je to da on nema dva GSM prijemnika i predajnika, tako da kada razgovarate na jednom broju u tom trenutku ćete biti nedostupni na drugom. Mada, posle završenog razgovora, ako vas je neko zvao u tom trenutku dok ste razgovarali preko druge kartice, kao i uvek ćete dobiti SMS poruku od vašeg provajdera ko vas je to zvao, tako da ga možete pozvati naknadno. Bilo bi lepo da u toku jednog poziva, dobijete obaveštenje o drugom, prvi stavite na čekanje, a zatim se javite na poziv na drugoj mreži, ali to nažalost nije moguće.

      Baterija kod Prestigio MultiPhone 4300 DUO modela ne traje preterano dugo. Nju smo testirali u dve situacije, prvoj u kojoj smo neprekidno loop-ovali video snimak standardne rezolucije, sa uključenim Air Plane režimom gde smo dobili 3 sata i 6 minuta uključenosti ekrana. U drugoj situaciji smo ostavili uključenu WiFi mrežu i koristili telefon nešto malo realnije, sa surfovanjem i pokretanjem benchmark testova, mada ono što nas čudi je to da, trajanje nije bilo ništa kraće, i iznosio je 3 sata i 7 minuta. U obe situacije je osvetljenje bilo podešeno na 50 procenata. Baterija nije bila niti preterano dobra, niti preterano loša, već je njeno trajanje bilo prosečno.

      Quadrant Advanced je popularna benchmark aplikacija, sa kojom ste verovatno upoznati. Ona pokreće seriju CPU, I/O 2D i 3D testova, za koju dodeljuje određen broj poena i na kraju ih sabira u konačan rezultat.

      NenaMark 1 je OpenGL ES 2.0 grafički benchmark, koji opterećuje GPU grafičkim elementima kao što su refleksije, dinamičke senke, parametrične površine, čestice i različiti modeli svetla.

      Vellamo je benchmark aplikacija koja testira performanse browser-a Android mobilnih uređaja. On testira stabilnost, networking, JavaScript, rendering i korisničko iskustvo, tako da je dobrim delom baziran na realnim testovima i situacijama sa kojima se srećemo tokom pretraživanja interneta.

      Antutu je benchmark alatka koja provodi vaš uređaj kroz performanse memorije, CPU integer-a, CPU floating point, 2D i 3D grafičke performanse, brzinu upisa/čitanja SD kartice i I/O performansu databaza.

      Linpack je isključivo CPU benchmark aplikacija. Ona meri brzinu vašeg uređaja tako što meri koliko miliona floating point operacija u sekundi (MFLOPS) vaš uređaj može da uradi za što kraće vreme. Poseduje dve opcije Single Thread i Multi Thread.

      BenchmarkPi je jednostavan benchmark koji računa koliko je vašem uređaju potrebno milisekundi da izračuna Pi (3.14…) vrednost.  

      CF-Bench je alatka koja između ostalog meri performanse memorije i procesora, a ona je specifično namenjena uređajima sa više jezgra, tako da nije baš reprezentativna za jednojezgarne modele.

       
      Sunspider je takođe još jedna alatka, koja nije aplikacija, već se takođe pokreće iz Browsera. Sunspider je JavaScript benchmark koji testira JavaScript jezik, tako da je takođe vezana za brzinu Browsera.

      Electopia je ujedno igra i OpenGL ES 2.0 benchmark, koji testira performanse GPU čipa. Kod uređaja koji to podržavaju, poseduje dve rezolucije, Fullscreen, gde se benchmark odvija preko celog ekrana, i WXGA, gde je benchmark smešten u manji prozor, kod kojeg su naravno bolje performanse.
      Samsung Galaxy S Plus I9001 electopia
      Prestigio MultiPhone 4300 DUO model poseduje kameru sa senzorom rezolucije od 5 megapiksela, ali je nekako u opcijama moguće postaviti da preko nje beležite fotografije od 8 megapiksela, tačnije fotke koje imaju rezoluciju 3264 x 2448 piksela. Kvalitetom fotografija koje smo uspeli da zabeležimo smo bili dosta zadovoljni, uzevši u obzir da smo tada imali tmurno vreme, tako da treba uzeti i to u obzir. U fotografijama smo zatekli priličnu količinu detalja, one su bile solidno oštre i količina šuma je bila dosta niska u njima.

      Što se tiče video snimanja, ovde imamo poprilične zamerke. Video snimak koji smo zabeležili je bio prepun neobjašnjih trzanja i cepanja slike, koje su praćene ogromnom količinom smetnji. Iako je napravljeni snimak u informacija pokazivao 1280 x 720 rezoluciju, nismo bili zadovoljni njegovom oštrinom, tako da iako je ličio na 720p, jednostavno se ne može porediti sa nekim 720p video klipovima koje smo zabeležili na drugim modelima. Ostavili smo vam Sample na dnu stranice, kako bi i sami videli o čemu se radi. Dakle, kamera na ovom modelu je dobra u delu statičnih fotografija, dok se u delu video snimanja pokazala dosta lošom.











      MultiPhone 4300 DUO je jedan od tri prva smartfona koje je Prestigio po prvi put u svom poslovanju predstavio tržištu, i možemo reći da imaju jako lep početak. Ova kompanija ne cilja da ima premium uređaje sa najboljim hardverom i povećim cenama, već je njihova politika nešto drugačija, tako da se oni fokusiraju na ponudu cenovno pristupačnih uređaja, sa solidnim hardverom. Kao najnapredniji od tri modela koji se trenutno nalaze u ponudi, ovaj model nas je svakako iznenadio time kako se pokazao u praksi u poređenju sa njegovom cenom. Prva stvar koja je dobra kod njega je 4.3-inčni IPS ekran koji pruža dobar kvalitet prikaza, sa solidnom 800 x 480 rezolucijom.

      Iako nema baš najbolji hardver sa jednojezgarnim procesorom na 1GHz, vremešnim GPU čipom i količinom RAM memorije od 512 MB-a, performanse telefona su svejedno bile veoma solidne. Ice Cream Sandwich verzija nam je pružala glatko iskustvo, a svidelo nam se to što se Prestigio nije previše igrao sa promenom u odnosu na Stock verziju ICS-a, već je ubacio samo nekoliko sitnijih promena. Bilo je povremenog usporenja, ali nećemo to uzeti kao neku veliku zamerku, jer smo svesni ograničenja hardvera koji poseduje. Otvaranje stranica je bilo brzo, ali renderovanje i zumiranje na njima je bilo malo sporije, opet u skladu sa hardverom. Kamera je bila dobra u delu fotografija, dok nismo nimalo zadovoljni rezultatima video snimanja. Trajanje baterije je bilo dosta prosečno, i smatramo da je mogla ići baterija nešto većeg kapaciteta. Sve u svemu, u ovoj cenovnoj kategoriji od oko 200 evra, zaista smatramo da trenutno ne postoji bolji izbor telefona, tako da ovaj model svakako zaslužuje Best Buy nagradu koju smo mu dodelili…
      Prednosti
      – Dobar 4.3-inčni IPS ekran – Dual Sim mogućnosti – Dobar kvalitet izrade – Ice Cream Sandwich skoro pa Stock interfejs – Solidne performanse uprkos jednojezgarnom procesore – Veoma dobra cena u odnosu na ono što nudi
      Mane
      – Baterija je prosečna – Video snimanje ima probleme – Povremen pad performansi
      Cena: 22.990 RSD Uređaj na test ustupio Prestigio.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra