Prestigio MultiPhone 5430 - Intel Inside

Prestigio MultiPhone 5430 - Intel Inside

Broj smartfona sa Intelovim čipsetom polako ali sigurno raste, a najnoviji na spisku jeste model kompanije Prestigio. Ovoga puta imamo priliku da testiramo telefon sa jednojezgarnim Atom procesorom frekvencije rada do 1.2 GHz-kod kojeg se akcenat stavlja na uštedu energije. Pored toga, on je opremljen IPS tipom ekrana dijagonale 4.3 inča, čija rezolucija iznosi 960 x 540 tačaka. Što se tiče ažurnosti sistema, PAP5430 dolazi sa ne tako svežom Ice Cream Sandwich 4.0.4 verzijom...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Sigurno ste čuli za Atom platformu koja se koristi u cenovno pristupačnijim netbukovima, ali i koju je od nedavno Intel aktivnije počeo da uključuje u druge tipove mobilnih uređaja kao što su tableti i smartfoni. Lista smartfona koji koriste ovaj čipset nije preterano dugačka i na njoj se u ovom trenutku nalazi oko petnaestak modela, među kojima je i uređaj kojim ćemo se baviti ovom prilikom. Kroz ruke nam je već prošlo nekoliko smartfona sa oznakom “Intel Inside”, a sa štedljivim Atom procesorom se ponovo srećemo u novom modelu kompanije Prestigio.
      Stvar koja se stalno provlači kroz naše testove uređaja ovog proizvođača je isticanje njihove cenovne pristupačnosti. Prestigio najčešće gađa nisku i srednju cenovnu kategoriju, ali o odnosu uloženog i dobijenog na kraju krajeva procenjujete vi sami. Iskustvo koje smo do sada imali sa proizvodima ove kompanije je generalno pozitivno, mada u ovoj cenovnoj kategoriji kompromisi moraju da postoje. Kada saberemo i oduzmemo, naše mišljenje – sa kojim nemate obavezu da se složite – je da Prestigio nudi solidan odnos uloženog i dobijenog. Pre nego što počnemo detaljniji opis i iznesemo naš utisak o modelu MultiPhone 5430, u par pasusa pišemo o njegovim tehničkim detaljima.

      Pomenuli smo da Prestigio MultiPhone 5430 koristi Intelov Atom čipset, u čijem se sklopu nalazi jednojezgarni Z2420 procesor sa frekvencijom rada od 1.2 GHz-a. Drugi deo čipseta sačinjava njegov grafički čip, a reč je PowerVR SGX540 grafici. Radna memorija ovog modela iznosi 1 GB, dok je njegovo skladište kapaciteta 4 GB-a, koje možete proširiti microSD karticama. Dijagonala ekrana je 4.3 inča, ekran je IPS tipa i poseduje qHD 960 x 540 rezoluciju koja nudi gustinu od 256 piksela po inču.
      Još neke stvari koje vredi pomenuti kod ovog modela su rezolucija prednje i zadnje kamere. Prednja kamera koja će vam najčešće služiti za video komunikaciju ima rezoluciju od 0.3 megapiksela, dok je zadnja kamera namenjena fotografisanju i ona ima senzor od 8 megapiksela. Takođe, zadnjom kamerom možete beležiti video snimak u 1080p rezoluciji pri 30 frejmova u sekundi. Za kraj tehničkih detalja sledi informacija o kapacitetu baterije, koji iznosi 2000 mAh.


      [modul]specifikacija=3409[/modul]Klasično Prestigio crno-sivo “karbon stil” pakovanje možemo nazvati bogatim, s obzirom da je reč o cenovno pristupačnom modelu. Stvari koje smo zatekli unutar njega sastoje se od tvrde kožne futrole u kojem je smešten sam telefon, zatim adapter za punjenje, microUSB kabl, “bubice” tip slušalica i knjižica za brzi početak. Nakon vađenja modela iz prateće kožne futrole, naše prvobitne impresije po pitanju dizajna su bile pozitivne. Blago zaobljeni ćoškovi, crne trake oko ekrana i bokovi sa imitacijom hromirane površine koje ovom ovom modelu pružaju pristojan izgled.
      Iznad ekrana smeštena je slušalica i odmah desno od nje prednja 0.3 MP kamera, dalje desno senzori sa blizinu i ambijentalno osvetljenje, a u samom ćošku tu je sitna bela lampica za notifikacije. Ispod ekrana imamo senzore osetljive na dodir u rasporedu Back, Home i Menu. Levi bok ovog modela sadrži microUSB port, na donjem boku ostavljen je prostor za nokat kako bi otvaranje zadnjeg poklopca bilo lakše, dok je na desnom boku smešteno dugme za kameru i dvodelni taster za jačinu zvuka. Na kraju ostaje gornji bok na kojem se nalazi 3.5mm ulaz za slušalice i Power taster.



      Pozadina telefona nam se učinila izrazito zanimljivom. Poklopac ima interesantno postavljenu šaru koja kombinuje sitne sive pravouganike, svaki sledeći blago viši od prethodnog. Oni se stapaju u crne predele koji se nalaze na samim krajevima poklopca, što stvarno deluje jako lepo. Pozadi u vrhu imamo 8 MP kameru i LED blic odmah desno od nje, dok se u donjem delu nalazi Intel Inside logo i još malo ispod spoljašnji zvučnik. Ispod poklopca smeštena je 2000 mAh baterija, a iznad nje tu su microSD slot i slot za Sim karticu.


       Kod Android operativnog sistema uvek bitnu ulogu igra njegova verzija. Prestigio MultiPhone 5430 poseduje nešto stariju Ice Cream Sandwich verziju 4.0.4, a možemo reći da iskreno i nismo baš preterano zadovoljni što smo je zatekli na ovom modelu. Jelly Bean bi svakako lepše odgovarao, pa čak i njegova starija 4.1 verzija, ako baš noviji 4.2 nije mogao biti spreman za ovaj model. Ipak, ono što nam se uvek dopada kod Prestigia je doslednost koja uključuje korišćenje Stock verzije Androida, bez ikakvih dodatnih izmena u korisničkom interfejsu.
      Lockscreen je uobičajan za Stock Ice Cream Sandwich i sastoji se od prstena koji pomerate ulevo kako bi brzo pristupili kameri, ili udesno za otključavanje telefona. Početni ekran je takođe standardan i na njemu imate pet ikonica u dock-u, neke predefinisane prečice ka aplikacijama i analogni časovnik. Na ostalim ekranima nalazi se Quick Toggle widget, Bookmark Widget i još prečica ka Third Party aplikacijama, pod uslovom da ste pristali da ih instalirate pri prvom uključivanju telefona.



      App Drawer ima klasičnu crnu pozadinu i podeljen je u dve sekcije – Apps i Widgets. Raspored aplikacija – kao i obično – nije moguće menjati. Panel sa notifikacijama je providan i u njemu imate datum i prečicu ka podešavanjima, dok je u dnu ispisano ime operatera koji koristite. Neke od aplikacija koje možete naći na Prestigio telefonima uključuju eReader sa velikim brojem besplatnih knjiga, zatim Evernote za pisane i audio beleške, kao i potpuno besplatno verziju OfficeSuite 7 aplikacije, koja se inače plaća. Tu su takođe i stvari kao što su File Manager, SugarSync za online skladištenje fajlova, šah igra, itd…



      Utisci u radu
      Na kvalitet izrade Prestigio MultiPhone 5430 modela zaista ne možemo naći nikakvu zamerku. Telefon je stvarno robustan i lepo leži u ruci i ostavlja utisak da se radi o telefonu iz neke više cenovne kategorije. Debljina od 10 mm je sasvim solidna, kao i njegova težina od 140 grama. Moramo priznati da Prestigio postaje sve bolji i bolji po ovom pitanju.
      Dopada nam se što su proizvođači uspeli da spuste IPS tip panela i u nižu cenovnu klasu, tako da više ne morate da imate kompromis sa lošijim prikazom i ograničenim uglovima TN tipa ekrana. Budući da poseduje qHD rezoluciju na ovoj dijagonali, gustina prikaza od 255ppi je i više nego prihvatljiva i pruža relativno gladak prikaz teksta i drugih elemenata. Ono što je uvek prednost kod IPS tipa je veran prikaz boja, koje su lepo zasićene i prijatne za gledanje na ovom modelu. Jedina mana koju smo našli kod ekrana je ne baš dobra vidljivost kada je izložen direktnoj sunčevoj svetlosti.


       Performanse – bićemo potpuno otvoreni po ovom pitanju. Moramo reći da ne možete očekivati previše od jednojezgarnog Atom procesora, što su nam i nešto niže brojke sintetičkih testova pokazale. Zahtevne igre neće raditi najbolje sa ovom kombinacijom procesora i grafičkog čipa, o tome nema spora. Ipak, sa druge strane svidele su nam se performanse u praktičnom korišćenju ovog modela, i telefon deluje stvarno jako lepo optimizovan. Kretanje po korisničkom interfejsu je veoma glatko i nismo primetili nikakva usporenja, što je uvek pohvalno. Sa druge strane, instaliranje aplikacija, njihovo pokretanje i generalni odziv na komande svakako nije na nivou modela sa četvorojezgarnim procesorima – što je i očekivano od procesora sa ovom frekvencijom rada.
       

       
      Prestigio MultiPhone 5430

      Quadrant
      2895

      Nenamark 1
      58.8 fps

      Vellamo
      1220

      Antutu
      8616

      Linpack
      73.797 , 70.161

      BenchmarkPi
      719ms

      CF-Bench
      2646

      Sunspider
      1393ms

      Electopia
      38.32 fps WXGA, 29.48 fps Fullscreen

      Sa druge strane, Intel Atom “puca” na ekonomičnost, tačnije na uštedu energije koja osigurava duže trajanje baterije. Ne možemo reći ni da smo potpuno oduševljeni tom uštedom koju Atom pruža, ali rezultati su svakako daleko od loših. Sa podešavanjem osvetljenja ekrana na maksimum, tokom šestočasovnog perioda od kako smo telefon skinuli sa punjači, uspeli smo da ostvarimo dobrih 4 sata i 21 minut uključenosti ekrana, što je svakako pristojna cifra.

       
      Kamera
      Kvalitet kamere na Prestigio MultiPhone 5430 modelu je ispunila naša očekivanja za budžetni telefon. Senzor zadnje kamere rezolucije 8 megapiksela pruža solidne fotografije. Situacija nije savršena jer pored solidne količine detalja, oni deluju nekako mutno što se odražava na ukupan kvalitet fotografije. Uz to, tu je i određena količina šuma u dnevnim fotkama – ne previše, ali dovoljno da bude primetan. Što se tiče opcija za podešavanje njih nema previše, tačnije, kao i kod svake Stock Android verzije, ali bitno je da su tu stvari kao što su korekcija balansa bele boje, ekspozicija, nekoliko efekata boja i predefinisani režimi.

      Video snimanje je veoma zadovoljavajuće. Moguće je snimati video u 1920 x 1080 rezoluciji koji deluje oštar i u njemu se nalazi solidna količina detalja. Negativne stvari kod njega je to što je slika poprilično zumirana i stabilizacija nije na najboljem nivou. Snimak je dosta tečan jer frejmrejt ostaje na cifri od 30.016 fps-a. Sveukupno – kamera ovog modela deluje sasvim pristojno za budžetni telefon, kako u polju fotografija, tako i u polju video snimanja.










       
       Za osobe koje ne žele da potroše velike svote novca na smartfon, Prestigio je po našem mišljenju uvek odlična alternativa. Uzmimo za primer ovaj budžetni model sa Intelovim procesorom koje deluje kao pristojna kupovina u cenovnoj kategoriji oko 200 evra. Za ovakvu svotu novca dobijate dobar kvalitet izrade, IPS ekran sa dosta dobrim kvalitetom prikaza i performanse koji nisu najbolje u sintetičkim testovima, ali su u praktičnoj upotrebi veoma pristojne.

      Kod telefona u ovom cenovnom rangu moraju da postoje neki kompromisi, što je i slučaj kod ovog uređaja. Neki od nedostataka mogu biti nešto lošija vidiljivost ekrana na suncu, ali i ono što je možda i bitnije “zastarela” verzija Androida. Opet, kod ovog modela se provlače po nama još neke prednosti kao što je Stock verzija Androida, solidna kamera i pristojna autonomija baterije. Naš konačan utisak – još jedan generalno dobar smartfon kompanije Prestigio sa umerenom cenom na koji treba obratiti pažnju ako planirate kupovinu u ovoj cenovnoj kategoriji…
      Prednosti
      – Dobar kvalitet izrade – Veoma pristojne performanse u realnom korišćenju – Kvalitetan IPS ekran – Stock Android – Solidna kamera – Autonomija baterije
      Mane
      – Loša vidljivost ekrana na suncu – Starija Android verzija Uređaj na test ustupio Prestigio.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra