Prvi utisci: Meizu MX4

Prvi utisci: Meizu MX4

Šta je iPhone za žitelje Amerike, to je Meizu za Kineze...model MX4 je gromoglasno predstavljen u Pekingu drugog septembra, a Benchmark ima ekskluzivnu priliku da prvi u Srbiji oceni mogućnosti ovog telefona. Ne znaju baš svi za ovaj brend telefona, osim onih koji prate IT tematiku - ali imaće uskoro prilike da saznaju. Meizu će se naime sa ponudom pojaviti u Srbiji već početkom naredne godine...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Preko četiri miliona internet narudžbina za samo 72 sata nakon oficijalnog predstavljanja 2. septembra – smatramo da to govori puno o MX4 smartfonu. Danas, 20. septembra je počela i zvanična prodaja ovog smartfona u radnjama, pa je u Kini nastao opšti haos. U gradu Guangžou formirani su ogromni redovi u China Plaza tržnom centru. Isto važi za Šangaj i Šenžen – velika gužva i još veća pomama za najnovijim vodećim modelom kompanije Meizu. Prodavci u plavim majicama dočekuju prve kupce i fotografišu se srećnici sa prvim primercima – ukratko, novi MX4 je za Kineze ono što je iPhone 6/ iPhone 6 Plus za amerikance…
      Pošto je MX4 stigao direktno iz Kine, pravo sa svetske promocije održane drugog dana septembra, primerak koji nam je ustupljen ne poseduje Google servise, što je česta praksa za kinesko tržište. Navikli smo da na Android telefonima srećemo PlayStore, Gmail, Maps, YouTube, itd, ali smo ovom prilikom morali da zaboravimo na te aplikacije. Nije da nismo pokušali da Google servise omogućimo raznim metodama, ali nažalost svi oni su bili neuspešni. Pošto nije bilo načina da omogućimo pristup Google prodavnici, neke potrebne aplikacije morali smo da na MX4 dopremimo u APK formatu. Obzirom da smo došli u posed ovog modela, verujemo da vas zanima da li će MX4 biti dostupan zvaničnim kanalima u Srbiji. Odgovor je potvrdan, a primerci koji će se pronaći kod nas u ponudi svakako će imati punu Google podršku, tako da sa te strane nema razloga za brigu.
      meizu_mx4_meizu_mx4_s.jpg
      Meizu je ime koje je nepoznato većini stanovništva u Srbiji, a i ne vidimo kako bi prosečan građanin bio upoznat sa ovim brendom, jer se ne reklamira kao što to rade Samsung, HTC, LG, Sony, itd. Ukoliko sami niste u toku sa dešavanjima, tj. ako ne pratite IT sajtove i forume, verovatno niste čuli za Meizu i njegove smartfone. Verujemo da upravo iz tog razloga postoji određena doza skepticizma u vezi jednog kineskog proizvođača, ali verujte nam na reč da je MX4 veoma ozbiljan smartfon. Razlog zbog kojeg je toliko popularan u Kini je cena od 292 američka dolara, za koju se dobija odličan hardver.
      Meizu MX4 je izuzetno tražen smartfon na prostorima Kine zbog odličnog hardvera i pristupačne cene
      Idealno bi bilo kad bi se MX4 u Evropi prodavao po ceni od 227 evra kada bi se izvršila konverzija, mada to je zbog troškova transporta i uvoza gotovo nemoguće. Cena koju možete očekivati u Evropi, tačnije Italiji je 339 evra za 16GB verziju ili 379 za 32GB primerak. Tačna cena koja će biti u Srbiji nije poznata u ovom trenutku, tako da ćemo to saznati početkom decembra kada postane dostupan. Šta MX4 ima da ponudi za ovaj novac? Prilično interesantne specikacije, po našem mišljenju. Dok je prethodnik (MX3) dolazio sa Exynos Octa Core rešenjem, naslednik takođe donosi Octa Core, ovoga puta čipset od kompanije MediaTek.
      Tačna oznaka glasi MT6595 i podrazumeva upotrebu najnovijeg Quad core Cortex A17 procesora na 2.2 GHz-a i još jednog četvorojezgarnog Cortex A7 sa frekvencijom od 1.7 GHz. Što se tiče grafičkog čipa, u pitanju je PowerVR 6 serija G6200 sa četiri jezgra, predstavljen u januaru 2012. godine, koji je otprilike u rangu sa Adreno 320 GPU-om. Količina radne memorije nije najveća na tržištu, mada 2GB RAM-a je i dalje zastupljeno u vodećim modelima poznatih proizvođača. Veličinu skladišta moguće je naći u tri varijante – 16, 32 ili 64 GB-a. Kapacitet baterije je dosta dobrih 3100 mAh, a rezolucija senzora zadnje kamere je prilično visoka – 20.7MP uz 4K video snimanje. To su vrlo velikodušne specifikacije za ovaj cenovni rang ako nas pitate.
      [modul]specifikacija=6847[/modul]Meizu nije preterano menjao izgled MX4 modela u odnosu na prethodnika – i dalje je reč o telefonu sa većim zaobljenjem na ćoškovima, širim crnim trakama i nestandardnim širokim 15:9 ekranom. Razlog zbog čega sam telefon nije puno širi u odnosu na rivale je uključivanje vrlo uzanih bočnih traka, što je ujedno i vizualna prednost. MX4 je najviše napredovao u kvalitetu izrade, uključivši metalni bok sa upuštenim ivicama. Poklopac je napravljen na taj način da se uklapa sa bokovima i pruža utisak da je od aluminijuma, ali ipak je u pitanju kvalitetna i prilično tvrda plastika. Ceo telefon deluje dosta kvalitetno, čak i kvalitetnije od nekih konkurentnih vodećih modela koji su skuplji od njega. Za sada je dostupan samo u sivoj varijanti, ali su planirani i primerci sa zlatnim i belim kućištem.
      meizu_mx4_img_9390_s.jpg
      meizu_mx4_img_9396_s.jpg
      meizu_mx4_img_9397_s.jpg
      meizu_mx4_img_9394_s.jpg
      meizu_mx4_img_9392_s.jpg
       
      Toliko o hardverskom delu MX4 modela, ali šta je sa softverom? Na prvi, drugi ili čak treći pogled ne biste rekli da je reč o Androidu. To je zbog toga što Meizu koristi svoj specifični Flyme 4.0 ROM, koji je zapravo bio Beta verzija u trenutku našeg testiranja. Interfejs je čist sa jednostavnim ravnim kružnim ili kvadratnim elementima. Najviše se koriste beli ili sivi detalji, uz kombinaciju pastelnih, takoreći stišanih nijansi boja. Font koji se koristi je gladak i privlačan na oko, zaokružujući celokupno minimalističko iskustvo.
      Panel sa notifikacijama ima zamagljenu providnu pozadinu, i korisne brze prečice za uključivanje ili isključivanje opcija. Na početnim ekranima su krupne prečice ka aplikacijama, a kao što je to i obično za kineske proizvođače – ne postoji odvojena fioka sa aplikacijama, sve aplikacije idu na početni ekran. Kada se uzme u obzir celokupni korisnički interfejs, ne bi se moglo reći po izgledu da je u pitanju zapravo Android KitKat 4.4.2.
      meizu_mx4_softver1_s.jpg
      meizu_mx4_softver2_s.jpg
      meizu_mx4_softver3_s.jpg
      meizu_mx4_softver4_s.jpg
      Izrada Meizu MX4 smartfona jeste jako dobra, ali nije savršena. Prelazak između ove kvalitetne legure metala na bokovima i plastičnog poklopca nije potpuno glatka. Kada prođete prstom preko spoja tu i tamo se može osetiti oštriji prelaz, koji je najviše izrađen na donjem delu zadnje strane. Debljina od 8.9mm je veoma prihvatljiva, a masa od 147 grama je zaista odlična, kada se uzme u obzir da je manji i potpuno plastični Galaxy S5 samo dva grama lakši. Naši utisci pri držanju MX4 su jako pozitivni, ali kako se on ponaša u realnom radu što se tiče brzine? Možemo reći prilično dobro, MediaTek čipseti nisu se iz našeg iskustva previše proslavili, ali ovo Octa Core rešenje je zaista dobro.
      meizu_mx4_img_9401_s.jpg
      meizu_mx4_img_9399_s.jpg
      Antutu nam je prijavio monstruozni rezultat od čak 52438, mada sirova snaga procesora u Linpack aplikaciji od 144 MFLOPS i Single i 363 MFLOPS u Dual Thread govori da ne može da se meri recimo sa rivalima poput Samsunga, LG, HTC, Sonija sa Qualcomm čipsetima koji se kreću u rangu 400/700 MFLOPS-a. U grafičkom polju je takođe slabiji od vodećih modela pomenutih kompanija za nekih 30 procenata, dok je iznenađujuće dobar za surfovanje, gde parira, pa čak i prevazilazi performanse poznatih flegšipa. Iako nije potpuno uporediv sa Qualcomm-om, Octa Core rešenje od MediaTek-a svejedno pruža prilično dobre rezultate.
      Jako dobre performanse pri surfovanju uz dobar ali malo hladniji prikaz, odličnu kameru i slabiju autonomiju
      MX4 poseduje ekran dijagonale 5.36 inča i rezoluciju od 1920 x 1152 tačaka koja je prilično nestandardna, čisto iz razloga što je reč o 15:9 odnosu ekrana. Panel je IPS tipa i vrlo je kvalitetan, sa širokim, gotovo pa idealnim uglovima gledanja. Prikaz je oštar s obzirom na cifru od 418 tačaka po inču, dok temperatura boja blago vuče ka hladnijim tonovima, kada se u obzir uzme cifra od 8536 kelvina. Gamma kriva je sa druge strane sasvim tačna sa 2.23 vrednošću, a ekran MX4 modela je sa 508 cd/m2 jedan od svetlijih koje smo imali prilike da testiramo.
      meizu_mx4_img_9402_s.jpg
      meizu_mx4_img_9403_s.jpg
       
      Ono što nam se kod ekrana ne dopada je izuzetno loša izbalansiranost svetline, jer na 75% svetlina opada drastično na 92 cd/m2, na 50% je poprilično taman sa 12 cd/m2, dok je na 25% jedva vidljiv sa 1 cd/m2. Uzmimo u obzir da je ovo ovo MX4 primerak sa beta verzijom softvera, tako da se nadamo da će kontrola pozadinskog osvetljenja biti popravljena u zvaničnoj verziji ROM-a.
      meizu_mx4_calman_s.jpg
      meizu_mx4_svetlina_s.jpg
      Zvukom smo izuzetno zadovoljni, kako sa zvučnika tako i preko slušalica. Na slušalicama je zvuk dosta glasan i čist, a na zvučnicima je takođe jak i generalno solidan, mada opet je to daleko od prednjih stereo zvučnika HTC One M8 modela. Kamera sa rezolucijom od 20.7MP je poprilično dobra. Fotografije su izuzetno jasne i detaljne, bez primetnog šuma i sa prijatnim bojama. 4K video snimanje je odlično, jako oštro uz visok 43.1 Mbps Bitrate i 29.732 FPS frejmrejt. Meizu MX4 bez problema može da ide rame uz rame sa najboljim Android kamerama, i svrstali bismo ga u Top 5 telefona sa najboljima senzorima zadnje kamere. Autonomija nije toliko dobra na maksimalnom osvetljenju, a jednim delom krivac za to je vrlo svetao ekran. Dobili smo rezulat od samo 4 sata surfovanja na 100% svetline, što je prilično osrednja vrednost.
      meizu_mx4_baterija_s.jpg
      Primer video:
      meizu_mx4_4k.jpg
      Primeri fotografija:
      linkPošto kod našeg MX4 primerka nije reč o kompletnoj retail sa verzijom FlymeOS-a već beta softverom, i zbog činjenice da je ovo primerak za kinesko tržište bez Google servisa, družićemo se ponovo sa MX4 modelom početkom decembra kada zvanično postane dostupan u Srbiji. Naši utisci su jako pozitivni iz onoga što smo imali prilike da vidimo. Octa Core čipset od MediaTek-a nudi izuzetno pristojne performanse, te iako nije u rangu sa Qualcomm rešenjima, svejedno je prilično brz, pogotovo na polju surfovanja.
      meizu_mx4_nagradas.jpg
      Ekran je oštar, svetao, sa malo hladnijim tonovima i dobrom oštrinom, sveukupno dobar, ali viđali smo i bolje. FlymeOS je interesantan i interfejsom odskače od regularog Androida, što nekome može biti dobra ili loša stvar. Kamera je prosto fantastična, fotografije su odličnog kvaliteta, a isto se može reći i za 4K video snimak. Dve stvari su nam zasmetale kod MX4 modela – neravnomerna kontrola osvetljenja i slabija autonomija. Čekamo decembar da vidimo šta nam donosi zvanična verzija softvera i cenu na našim prostorima, a do tada, za osobe koje žele da poruče iz inostranstva, ovaj sjajan model dobija toplu preporuku od strane naše redakcije.
      U pitanju je vrlo dobar smartfon sa primamljivom cenom, za koju se nadamo da će ostati primamljiva kada se pojavi u ponudi kod nas
      Prednosti
      – Kvalitetna izrada uz lagan metalni ram- Sjajna zadnja kamera- Kvalitetan zvuk na slušalicama- Octa Core čipset nudi vrlo pristojne performanse
      Mane
      – Slabija autonomija- Prilično neujednačena kontrola pozadinskog osvetljenja
      Smartfon na test ustupio TCCM

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra