Qtek 9100

Qtek 9100

Posle nestabilnog perioda, moglo bi se reći da PDA uređaji na neki način uzvraćaju udarac. Naravno, jasno je da se u glavama kupaca ništa nije preokrenulo preko noći i da konvencionalni PDA uređaji nikada neće moći da postanu "mainstream", ali je Windows Mobile operativni sistem, kao veoma veliki deo cele PDA priče, izgleda uspeo da pronađe kartu za svetliju budućnost...

    Sadržaj

       

      Branko Mitić

      Qtek 9100

      Ma koliko se divili PDA uređajima, nikada nismo mogli da izbegnemo bolnu istinu da je to još jedan uređaj, dva puta veći od mobilnog telefona, koji košta gotovo kao pola jednog notebook računara. Uz naprezanje svake geek ćelije u organizmu, PDA uređaj su opet postajali nepoželjan teret sa dolaskom toplijih dana i letnje garderobe, u kojoj je nemoguće naći mesta za još jednu stvar, kao što je PDA. Ove uređaje su, obrni-okreni, zadržavali samo ljudi kojima su oni celodnevno bili potrebni za obavljanje posla, dok smo mi zaljubljenici u tehniku morali utehu da nađemo u univerzalnim uređajima: mobilnim telefonima koji su imali PDA osobine.

      I dok su Windows Mobile i Palm operativni sistemi obitavali na klasičnim PDA uređajima, Symbian OS u potpunosti se posvetio spomenutim mobilnim telefonima. Baš iz toga razloga najveći broj naprednih mobilnih telefona nosi Symbian operativni sistem, ali čini se da je pravo vreme da se takvo stanje promeni, jer Windows Mobile OS ima vrlo ozbiljne namene.

      Zapravo, telefoniranje “sa” Windowsom nije novo na IT sceni. Postojali su klasični PDA uređaji sa ekranom osetljivim na dodir sa mestom za GSM karticu, a postojao i manji broj mobilnih telefona koji su imali pravi “telefonski” Windows operativni sistem, koji nije podržavao ekran osetljiv na dodir. Kupci su želeli balans, odnosno, želeli su kombinaciju rezolucije i ekrana prve varijante, sa dimenzijama druge. Rešenje nije moglo biti jednostavnije, umesto ekrana dijagonale 3.5 ili 4 inča, bilo je potrebno naći manji, kako bi se mogao napraviti sitniji uređaj i malo unaprediti operativni sistem i to je to. Windows Mobile mobilni_telefoni/PDA_uređaji mogli su da ugledaju svetlost dana, ne veći od svojih touch screen Symbian konkurenata, kompatibilni sa gomilom softvera za prethodne verzije mobilnog Windowsovog OS-a.

      Qtek 9100 jeste jedan od uređaja zasnovan na spomenutoj filozofiji – pogledajmo kako se pokazao na našem testu.

      Specifikacija
       

      Model

      Qtek 9100

      Operativni sistem

      Windows Mobile 5.0

      Procesor

      Texas Instruments OMAP850, 200 MHz

      Memorija

      ROM: 128 MB, RAM: 64 MB

      Hard disk

      ne

      Slot za proširenje

      Mini-SD

      Infrared

      da

      Bluetooth

      da, v2.0

      WiFi

      da (802.11b/g)

      GSM

      da

      GPS

      ne

      Ekran

      2.8″ 240 x 320 tačaka, transflective, 65K boja

      Kamera

      da, 1.3 megapiksela

      Audio

      3.5 mm audio izlaz, zvučnik

      Mikrofon

      da

      Tastatura

      ne

      Baterija

      1250 mAh

      Dimenzije

      109 x 58 x 23 mm

      Masa

      160 grama

      Pakovanje

      – Qtek 9100
      – punjač
      – stereo hands-free
      – USB kabl za sinhronizaciju
      – torbica
      – CD sa softverom
      – uputstvo

      Spoljašnošću ovog PDA telefona polovično smo zadovoljni. Čak i na fotografijama može da se vidi da je izrada precizna u delić milimetra i sa te strane, Qtek zaslužuje sve pohvale. Sa druge strane, ozbiljne kritike zaslužuje odabir materijala od kojih je napravljeno kućište. Poznato je da ovo nisu ni malo jeftini uređaji, a po našem mišljenju, kvalitet plastike na ovom morao je da bude na višem nivou. Pored toga, Qtek 9100 u ruci deluje “šupalj” (nedovoljno čvrst) i, iako nema indicija da će se bilo šta polomiti, moramo reći da ne ostavlja utisak dugovečnosti, odnosno da neće škoditi dodatne pažnje prilikom nošenja i korišćenja.

      Spoljašnjost
       

      Sa prednje strane nalazimo ekran osetljiv na dodir, kursorski taster (sa centralnim tasterom), zelenu i crvenu slušalicu (neizbežnu na bilo kom mobilnom telefonu) i dva tastera koja su u potpunoj interakciji sa operativnim sistemom, odnosno kojima su funkcije promenljive, zavisno od dešavanja na ekranu. Sa gornje strane vidimo i taster za ulazak u poruke/poštu i internet explorer. Pogledom na donju stranu, možemo da vidimo 2.5 mm-ski ulaz/izlaz za hands-free, mini USB konektor i polugu za otvaranje poklopca baterije.
       

      Sa desne strane nalazi se kamera taster, rupica u kojoj se nalazi reset taster, infracrveni port, desni zvučnik i taster za kontrolu uređaja glasom.
       

      Gornja strana otkriva taster za uključivanje/isključivanje uređaja i mini-SD slot. Protiv mini-SD slotova i kartica nemamo ništa; sve dok taj slot ne oduzme mesto očekivanom SD/MMC slotu. Ukoliko volite i koristite tehniku, velika je šansa da imate makar jednu SD karticu, koju nećete moći da koristite na ovom uređaju, već ćete morati da se “otvorite” za mini-SD karticu, što nam se nije dopalo. Porediti najveće kapacitete ova dva standarda (1GB mini-SD naspram 4GB SD) mislimo da je izlišno. Pribeležite minus Qteku.
       

      Sa leve strane vidimo taster za pokretanje menadžmenta konekcija (BT, WiFi, sinhronizacija), slajder za kontrolu jačine zvuka i levi zvučnik.
       

      Sa zadnje strane nalazimo poklopac ispod kojeg se nalazi baterija, a ispod koje je mesto za smeštanje GSM kartice. Iznad se nalazi kamera sa blicem (zapravo, belom lampom koja malo osvetljava predmete u blizini u situacijama sa slabim svetlom). Primer kako fotografiše ova kamera možete pogledati klikom na sličicu ispod.
       

      Tastatura
       

      Slike sigurno govore bolje od reči. Kao što se može videti, gornja polovina ovog uređaja nalazi se na klizačima što omogućava izvlačenje i uvlačenje tastature, zavisno od potrebe. Qtek 9100 može da se upravlja i koristi olovčicom kao i bilo koji drugi PDA bez tastature, ali je moguće korišćenje (pre svega unos teksta, ali i druge operacije) pomoću tastature, kada se ujedno operativni sistem rotira za 90 stepeni nalevo.
       

      Kao što se na slikama iznad može videti, Qtek 9100 jeste značajno manji od uobičajenih PDA uređaja, ali nije mogao ni beskrajno da se umanjuje. Iako se neće baš udobno i lagano smestiti u džep od pantalona, smatramo da je balans između veličine uređaja i veličine ekrana u potpunosti ostvaren.

      Baterija

      Trajanje baterije možemo da okarakterišemo kao očekivano. Ukoliko telefonirate 30-40 minuta dnevno i koristite ostale funkcije ovog PDA telefona oko sat vremena, baterija će izdržati dva dana. Ukoliko uz spomenuto korišćenje budete koristili internet oko sat vremena i slušali muziku 2-3 sata, moraćete da punite bateriju svako veče, a ukoliko se ne igrate previše sa ovakvim igračkama, a pri tome ne budete puno telefonirali (do 10 minuta dnevno), moguće autonomiju rada produžiti i do 4 dana.

      Ekran

      Iako se na ekranu zasniva koncept PDA telefona, odnosno Windows Mobile komunikatora, ne može se reći da je ekran na ovom modelu po bilo kom pitanju revolucionaran. Poseduje rezoluciju od 320 x 240 tačaka i u mogućnosti je da prikaže 65.000+ boja. Dužina dijagonale je 2.8 inča i može se reći da to polako postaje standard, čak i na telefonima koji nemaju Windows Mobile operativni sistem. Ekran svakako nema prikaz na nivou Fujitsu-Siemens 720 i HP hx4700 modela, ali može se reći da smo viđenim bili sasvim zadovoljni. Ugao gledanja jeste prosečan, ali zadovoljava većinu potreba. Postoji samo četiri nivoa osvetljenja i prikaz će se degradirati u situacijama sa jakom dnevnom svetlošću, čak i ako je pozadinsko osvetljenje postavljeno na maksimum, ali će i pored toga ekran biti čitljiv. Zadržana rezolucija i umanjena dijagonala (u odnosu na klasične PDA uređaje) znače da je tačka manja, pa je tako prikaz čistiji i oštriji.

      Konekcije

      Kako je Qtek 9100 mobilni komunikator, ne čudi što sa sobom donosi pregršt načina za povezivanje. Najstariji je onaj putem kabla, a na ovom Qteku je u pitanju USB konekcija, koja će dobro poslužiti za sinhronizaciju sa računarom i instaliranje aplikacija. Bluetooth konekcija, nešto sporije, može da posluži na isti način kao i USB, ali se njena primarna uloga ogleda u povezivanju sa drugim mobilnim uređajima, kao što su mobilni telefoni. Ugrađena WiFi 802.11b/g bežična konekcija, odlično će poslužiti za crpljenje interneta sa bežičnih infrastrukura po firmama, aerodromima, kafićima, fakultetima i slično. Konačno, GSM konekcija podržava 4 standarda: GSM 850 / GSM 900 / GSM 1800 / GSM 1900. Za “data” komunikaciju, prisutni su GRPS i EDGE standardi, dok ovaj Qtek ne podržava HSCSD i 3G.

      Performanse

      Qtek 9100 poseduje Texas Instument procesor radnog takta 200 MHz i kada je o performansama reč, njih zapravo ne treba očekivati. Procesor je dovoljan taman da pokreće operativni sistem i jasno je da je okrenut ka uštedi baterije. Kretanje kroz sistem, pokretanje aplikacija, podešavanja i ostalo, ne odvija se previše sporo, što nas je iznenadilo. Zapravo, odgovornost za delimičnu sporost prilikom uobičajenog korišćenja jednog PDA telefona snose operativni sistem i procesor. Za neke zahtevnije operacije, kao što je gledanje filmova, ovaj Qtek se nije pokazao sjajno, ali to ne znači da adekvatno adaptiran film neće moći da se reprodukuje na ovom PDA telefonu, naprotiv.

      Softver
       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

      Utisci

      Možemo reći da ovakav koncept mobilnih uređaja prilično obećava, a za to su najzaslužnije dimenzije. Qtek 9100 i njemu slični uređaji komotno će moći da se prodaju u prodavnicama sa ostalim mobilnim telefonima, što im garantuje širu prolaznost na tržištu i lakše prihvatanje od strane kupaca. Zadržavanje 320 x 240 rezolucije sistema, a umanjivanje ekrana, omogućilo je smanjivanje PDA uređaja na nivo većih mobilnih telefona, uz zadržavanje gotovo pune kompatibilnosti sa velikim brojem softvera pisanim za Windows Mobile operativne sisteme.

      Pored uobičajene Bluetooth konekcije, Qtek 9100 poseduje, za jedan PDA uređaj normalnu, ali za mobilni telefon još uvek futurističku WiFi konekciju, što može biti jedna od prednosti koju će pravi poznavaoci znati da cene. Druga značajna stvar jeste dosta dobra i prilično velika tastatura, koja će uštedeti sate prilikom kucanja podsetnika, mailova, sms-ova i slično. Ako prećutimo cenu, jedina stvar koju možemo da zamerimo ovom PDA telefonu jeste to što je kućište urađeno od nešto slabijih plastičnih materijala. Istina, performanse takođe nisu za pohvalu, ali ovo definitivno nije sprava za tehno-manijake, već dobro izbalansiran uređaj, sa pametno izabranim komponentama, sa kojima gubi na jednom, a dobija na drugom, verovatno važnijem, polju. Napraviti od dve vrste uređaja jedan, prilično je teško, a da se ne “zamerite” sa potencijalnim kupcima. To kod ovog Qteka nije slučaj, jer će njega rado poželeti i ljubitelji mobilnih telefona i ljubitelji PDA uređaja, što nije mala stvar.

      Uređaj na test ustupio “RRC”

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra