Razer Phone 2 (Video)

Razer Phone 2 (Video)

Razer kao čistokrvna gejming kompanija donosi i prvi pravi gejming telefon na našem testu

    Sadržaj

      Ivan MančićOd kada se gejming razvio u mainstream kulturu, kompanije iz različitih oblasti su osetile momenat da se na njemu može dobro zaraditi, bez obzira da li konkretan proizvod uopšte ima bilo kakve veze sa gejmingom. Tako smo dobijali razne “gejming” stvari koje su samo dizajnom, ali ne i funkcionalnošću bili namenjeni gejming populaciji. Kada je prvi put pomenut gejming telefon, delovalo je da je u pitanju upravo još jedan takav primer. Istina, u tom trenutku se igranje na telefonima svodilo na Angry Birds i druge casual igre i bilo zanimljivo potpuno drugoj populaciji u odnosu na PC ili konzolni gejming. U međuvremenu se puno toga promenilo. Hardver mobilnih telefona je značajno unapređen po pitanju performansi, pa su neke stvari koje su do skoro bile nezamislive za pokretanje na ovako malom uređaju, postale moguće. To se nekako poklopilo i sa izlaskom mega popularnih PUBG i Fortnite igara koje su postale potpuni fenomen među PC, konzolnom i esports publikom.

      Povećane performanse aktuelnih mobilnih chipseta omogućile su da ove neverovatno zarazne igre, koje igraju milioni ljudi, dobiju i svoje mobilne verzije koje iznenađujuće dobro prenose desktop takmičarsko iskustvo u mobilni format. Odjednom, mobilni gejming je iz casual domena prešao u takmičarski, pa i termin “gejming telefon” zvuči znatno drugačije nego u trenutku kada smo ga prvi put čuli. Iako ove igre možete igrati na bilo kom iole boljem telefonu i dobro se zabaviti, poput desktop gejminga, prava gejming mašina svakako može ponuditi dodatne prednosti i maksimalno iskustvo. Upravo jedan od takvih uređaja je i Razer Phone 2. Njegov prethodnik je bio jedan od prvih pravih gejming telefona, ali smo imali prilike da ga viđamo samo na sajmovima i stranim recenzijama. Razer Phone 2 se za razliku od njega očekuje i na domaćem tržištu, što je dodatni razlog da vidimo šta to ovaj telefon može da ponudi, naročito u poređenju sa modelima poput Pocophone F1 i Honor Play, koji nisu pravi gejming uređaji, ali nude vrhunske performanse u igrama.razerphone14_resize.jpg
      Na prvi pogled, Razer Phone 2 i ne oglašava svoju gejming prirodu na neki upadljiv način. Svedoci smo da su gejming proizvodi često okićeni i preko granice ukusa raznim detaljima i bojama, a ovaj telefon je zapravo relativno konzervativnog izgleda, čak i u odnosu na standardne telefone koje srećemo svakodevno. Možda najneobičnija stvar u dizajnu ovog modela su oštre ivice. Tačnije, same ivice jesu zaobljene, ali je okvir telefona ravan, a ne zaobljen, što je praktično standard kod aktuelnih modela svih proizvođača.
      razerphone54_resize.jpg
      Uz to, telefon je i nešto malo većih gabarita u odnosu modele slične dijagonale, pa je npr. od Galaxy S9 duži i širi za oko 9mm, uz identičnu debljinu od 8.5mm. Iako smo zbog ivica i dimenzija očekivali da telefon ne bude zgodan za korišćenje, zapravo smo bili vrlo prijatno iznenađeni. Iako su i ekran i poleđina prekriveni Gorilla Glass 5 staklom, telefon zbog oštrih ivica nije klizav, a relativno visoka težina od 220g (pomenuti S9 je težak 163g) odaje utisak robustnosti i čini da telefon vrlo čvrsto stoji u rukama. Tim pre što ćete, obzirom na njegovu namenu, Razer Phone 2 često držati u položenom položaju, poput neke ručne konzole, a za koji položaj je telefon zapravo i dizajniran.
      razerphone45_resize.jpg
      Na ovom telefonu nećete videti ozloglašeni Notch, t.j. izrez na ekranu, ali ni tanke okvire sa gornje i donje strane, jer se na njihovom mestu nalaze stereo zvučnici. Interesantno je i da je kućište telefona vodootporno po IP67 standardu, što znači da nećete baš moći da plivate sa njim, ali će telefon svakako biti otporan u slučaju nekog slučajnog prskanja i polivanja ili ako počne kiša, a vama se baš ne prekida partija Fortnite-a.
      razerphone53_resize.jpg
      Na metalnim bokovima telefona vas očekuju još i dva tastera za podešavanje jačine, kao i kombinovani SIM i microSD slot, sa verovatno najlepšim alatom za otvaranje koji smo videli.
      razerphone56_resize.jpg
      razerphone55_resize.jpg
      Na desnoj strani se nalazi i Sleep taster sa čitačem otiska prsta, koji će vam praktično biti pod palcem, što moramo priznati funkcioniše vrlo praktično kada vam je telefon u ruci. Ono na šta smo već navikli, a što ovaj telefon ne poseduje je otključavanje prepoznavanjem lica, pa ćete ukoliko je telefon na stolu morati da ga podignete ili registrujete još neki prst kojim možete dodirnuti čitač otiska u tom položaju.
      razerphone19_resize.jpg
      Očekivano za jedan moderan telefon, punjenje i povezivanje sa računarom se vrši putem USB Type-C porta. Obzirom na nedostatak 3.5mm konektora, ovaj port će vam služiti i za povezivanje slušalica putem adaptera koji se dobija u pakovanju. Iako rešava problem, nećete biti u mogućnosti da punite telefon i koristite slušalice istovremeno, što može biti problem ukoliko dnevno provodite puno sati igrajući mobilne igre.
      razerphone48_resize.jpg
      Zadnja strana, pored naravno modula za kamere, krasi i Razer logotip koji svetli, a kome možete po želji podesiti jačinu, boju, ili neki od efekata, u najboljem RGB maniru programabilnih osvetljenja koja viđamo i na drugim gejming proizvodima.Iako bi u idealnom slučaju jedan gejming telefon trebao imati neki specijalno dizajniran gejmerski chipset, to nije naročito realno, pa Razer Phone 2 koristi ono najbolje što je bilo dostupno u trenutku objavljivanja. U pitanju je naravno Snapdragon 845 sa Adreno 630 grafikom, a koji je krasio i veliki broj flagship modela u 2018. godini.
      razerphone09_resize.jpg
      Ono gde je Razer mogao da bude kreativan su radni taktovi i hlađenje, kako bi iz ovog chipseta izvukao maksimum. Hlađenje je izvedeno pomoću Vapor Chamber sistema tečnog hlađenja, što je zapravo sistem sličan onom korišćenom u Pocophone F1 i Honor Play modelima. Istina, Razer Phone 2 se više greje tokom igranja, ali ovo pripisujemo verovatno nešto višim radnim taktovima i većem grafičkom opterećenju koje ćemo objasniti nešto kasnije kada dođemo do ekrana i gejminga. Ostatak hardvera čini čak 8GB radne memorije, prilična cifra za jedan Android uređaj, kao i 64GB skladišnog prostora.
      razerphone32_resize.jpg
      Kada je softver u pitanju,  Razer Phone 2 pokreće Android 8.1 (predviđen je kasniji upgrade na 9.0), koji je očekivano prilagođen identitetu ovog telefona. Interfejs je stilizovan kako zelenim ikonicama za neke od sistemskih aplikacija, tako i interesantnim wallpaperima, a u ponudi je i veliki broj tema, kako onih vezanih za konkretne igre, tako i opštih stilizovanih u gejming fazonu, kako biste telefon do detalja prilagodili svojim potrebama.
      razerphone43_resize.jpg
      Glavni deo interfejsa je Nova Launcher, koji uz telefon dolazi u Prime verziji i nudi priličan broj podešavanja. Interesantna je i Razer Cortex aplikacija, koja pored predlaganja interesantnih igara služi i kao mesto za pokretanje igara, a poput nVidia Geforce Experience na desktopu, nudi i podešavanje parametara igara poput rezolucije, osvežavanja i performansi.
      razerphone37_resize.jpg
      [modul]specifikacija=9615[/modul]Ovde dolazimo do glavnog pitanja koje bi potencijalan kupac ovog telefona sebi postavio – Zašto bih ja pored npr. Pocophone F1 sa istim hardverom kupio Razer Phone 2?
      Razlog je upravo ekran, koji nije običan ekran koji viđamo na mobilnim telefonima i koji praktično u mobilni format donosi iskustvo igranja na monitoru sa visokim osvežavanjem. U pitanju je IGZO IPS ekran od 5.72”, sa odnosom stranica od 16:9, podrškom za HDR i osvežavanjem od 120Hz.
      razerphone31_resize.jpg
      Desktop gejmerima koji jednom probaju igranje na 144Hz monitoru posle toga ne pada napamet da se vrate na 60Hz. Glatkoća i odziv koji nudi više osvežavanje je realna prednost u igrama, pa Razer Phone 2 donosi to iskustvo i u mobilni svet. Kako ekran ovog telefona poseduje osvežavanje od 120Hz, kao i poseban touch digitizer koji prikuplja informacije 120 puta u sekundi, on nudi i bolji odziv i preciznost u odnosu na ekrane koje obično srećemo na telefonima.
      razerphone35_resize.jpg
      U ovome ćete najviše uživati u igrama koje podržavaju 120Hz, a čiju selekciju ćete pronaći u pomenutoj Razer Cortex aplikaciji. Malo je reći da ove igre deluju impresivno, iako je to jako teško objasniti dok razliku ne vidite uživo. Kako solidan broj naslova ne podržava osvežavanje preko 60Hz, Razer Phone 2 ni u tim igrama neće raditi kao “običan” telefon, već će pomenuti digitizer i u njima ponuditi veću preciznost usled bržeg prikupljanja informacija o dodiru, pa smo recimo u PUBG partijama na Razer Phone 2 dosta lakše nišanili nego na npr. Honor Play-u, iako su performanse u oba slučaja bile na relativno poredivom nivou, uz istina nešto veću rezoluciju na Razeru i detaljniji prikaz.
      razerphone08_resize.jpg
      Pored ovoga, ekran Razer Phone 2 dolazi i sa podrškom za široki gamut boja i visokim osvetljenjem deklarisanim na čak 580 nita. Ono što nismo očekivali od gejming telefona je i solidna preciznost boja uz DeltaE odstupanje od 2.8, pa će ono što vidite na ekranu izgledati prilično verno, odnosno onako kako je sadržaj i zamišljen.
      razerphone47_resize.jpg
      Pored ekrana, druga stvar koja Razer Phone 2 izdvaja je i zvuk. Pomenuli smo da je u pitanju stereo zvuk sa dva zvučnika sa svake strane ekrana, koji će kada telefon držite u horizontalnom položaju davati odlični zvučnu sliku zahvaljujući kojoj je određivanje položaja protivnika moguće vrlo precizno i bez korišćenja slušalica. Nivo detalja, ali i kvalitet i jačina zvuka koji ovaj telefon pruža je daleko ispred onoga što smo imali prilike da čujemo na bilo kom drugom telefonu, uključujući i nove iPhone-e i HTC U12+. Ovakav zvuk značajno utiče na utisak koji ovaj telefon ostavlja pri igranju, ili gledanju videa.
      razerphone44_resize.jpg
      Treba samo obratiti pažnju da telefon držite sa kamerom okrenutom ka desno, jer softver ne okreće stereo sliku u zavisnosti od orjentacije telefona, pa će u suprotnom levo biti desno, a protivnici ispred zvučati kao da su iza vas. Pomenućemo i da je telefon opremljen 24-BIT USB-C DAC-om koji će vam i na slušalicama omogućiti visok kvalitet i jačinu zvuka. U softveru je podržano i Dolby Atmos procesiranje za poboljšanje prostornosti zvuka.razerphone18_resize.jpg
      Ako ne najbitnija stavka, kamera je kod modernih telefona svakako jedna od najčešće analiziranih aspekata. Razer Phone 2 poseduje dvostruku glavnu kameru sa dva 12MP senzora, jednim širokim (25mm ekvivalent) f/1.8 i jednim telefoto, odnosno sa 2X optičkim uvećanjem i f/2.6. Glavna kamera poseduje i Dual Pixel Phase Detection autofokus, kao i optičku stabilizaciju, što može biti korisno kako za fotografisanje, tako i za snimanje videa. Video snimanje je podržano u 4K do 60fps, kao i 1080p u do 120fps.Pored dve zadnje, prisutna je i prednja kamera od 8MP. 
      razerphone27_resize.jpg
      Obzirom na cenu Razer Phone 2, njegova konkurencija su praktično flagship modeli drugih proizvođača, što ovaj model stavlja u pomalo nezavidan položaj kada je kamera u pitanju. Naime, pored svoje gejming prirode i naprednog ekrana koji je ispred konkurencije, nešto je moralo i da bude ispod nivoa ovog cenovnog ranga. Rekli bismo da su to upravo kamere, koje daju korektne snimke i fotografije, kako danju, tako i noću, ali svakako ne na nivou telefona slične cene kod kojih je kamera glavni fokus. No, obzirom na namenu Razer Phone-a, ovo možda i neće biti velika zamerka. Fotografije i video će ipak biti zadovoljavajućeg kvaliteta, dok je fokus stavljen na ono što je gejming populaciji bitnije.  
      razerphone03_resize.jpg
      razerphone04_resize.jpg
      razerphone05_resize.jpg
      razerphone01_resize.jpg
      Jedna od tih stvari je svakako i baterija prilično solidnog kapaciteta od 4000mAh. Iako definitivno ne malog kapaciteta, baterija ipak nema baš lak zadatak, obzirom na hardver, kao i namenu samog telefona od koga se očekuje više nego prosečno vreme svakodnevnog korišćenja u zahtevnim mobilnim igrama. Tako će Razer Phone 2 svojim korisnicima sa jednim punjenjem pružiti do 6.5 sati videa sa maksimalnim osvetljenjem ekrana, ili oko 3.5 sata igranja PUBG-a. Ovo možda nisu najimpresivniji rezultati koje smo videli, ali je srećom podržano i brzo punjenje, pa nećete baš puno propustiti između dve sesije, čak i ako se baš puno igrate.
      Razer Phone 2 je prvi telefon svoje vrste koji smo imali prilike da testiramo i svakako je reč o vrlo specifičnom i jedinstvenom uređaju, kako po izgledu, tako i po implementiranim tehničkim rešenjima. Ipak, ovaj telefon je namenjen vrlo jasno definisanoj grupi korisnika. Oni koji traže vrhunski telefon za svakodnevnu upotrebu i fotkanje, svakako će pronaći mnogo bolje opcije za oko 850€ kolika je najavljena cena u Evropi za Razer Phone 2. Čak i ukoliko tražite visoke performanse, za skoro upola manje novca je moguće pronaći telefon koji će vam dati bar 90% njegovih performansi u svim igrama.
      razerphone22_resize.jpg
      No, oni kojima je Razer Phone 2 namenjen će se lako prepoznati. Ako baš mnogo volite gejming i želite nešto drugačije,ili čak imate takmičarske ambicije u nekoj od popularnih mobilnih igara, Razer Phone 2 nudi vrlo konkretne prednosti koje će vam pored pravog uživanja omogućiti da budete makar malo ispred konkurencije.
       
      Prednosti:– Ekran sa osvežavanjem od 120Hz i bržim odzivom na dodir- Fantastičan zvuk za jedan telefon
      – Kvalitet izrade, dizajn i mogućnost podešavanja. 
       
      Mane:– Kamera koja nije na nivou telefona slične cene

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test