Samsung Galaxy A26 recenzija

Samsung Galaxy A26 recenzija

Samsung Galaxy A26 pokriva potrebe većine korisnika, uz par iznenađenja poput Gorilla Glass Victus+ i IP67 zaštite. Kako radi, pročitajte u našoj recenziji.

    Sadržaj
      Samsung Galaxy A26 recenzija

      Pozitivne ocene

      • Dizajn u skladu sa aktuelnom S serijom
      • Galaxy AI
      • One UI korisnički interfejs
      • Gorilla Glass Victus+ zaštita

      Negativne ocene

      • Teardrop izrez na ekranu deluje pomalo zastarelo i pored odličnog ekrana

      Samsung Galaxy A26 je vrlo sposoban telefon u svojoj klasi, uz par aduta koji ga izdvajaju u odnosu na konkurenciju.

      Širina portfolia kompanije Samsung u domenu potrošačke elektronike je zaista impresivna, jer proizvode sve izuzev baš igle i lokomotive, i to u svim cenovnim kategorijama, od premijum uređaja, do onih za svačiji džep. Od te širine jednako koristi imaju oni koji traže najnovije i najbolje, što zahteva vrlo skup razvoj, kao i kupci povoljnijih uređaja, u koje se na kraju sliju mnoge od tih tehnologija, iskustava i znanja.

      Ovo je rekli bismo posebno vidljivo u ovogodišnjoj ponudi Samsugovih telefona, od perjanica Galaxy S serije do najnižeg Galaxy A modela, koji fizički vrlo liče i dele mnoge softverske specifičnosti po kojima je Samsung u vrhu Android sveta. 

      Na našim testovima ste od početka godine već bili u prilici da vidite ključne modele iz najviše i srednje klase, a sada je na red došao i jedan od povoljnijih modela A serije, koji bi trebao da bude prava mera za manje zahtevne korisnike koji prosto žele dobar, lep i funkcionalan telefon – i da po mogućnosti bude Samsung, jer su kroz mnoge godine sigurni u ovaj brend. 

      U pitanju je Samsung Galaxy A26 koji na domaćem tržištu košta 35 i 40 hiljada dinara, zavisno od verzije, odnosno nešto ispod 300 i 340€. Samsung Galaxy A26 je treći najpovoljniji telefon u hierarhiji A serije, nakon A06 i A16 modela, koji uz solidan cenovni korak naviše u odnosu na njih donosi i znatno ozbiljnije karakteristike. Pogledajmo zbog čega je to tako i šta zapravo dobijaju oni koji se odluče za kupovinu ovog telefona.

      Samsung Galaxy A26 – Dizajn

      Prvo što vredi istaći je dizajn, koji je ove godine od strane Samsunga potpuno unificiran tako da svi modeli dele istu fizionomiju, odnosno da i povoljniji modeli podsećaju na aktuelni flagship. Ako Samsung Galaxy A26 ugledate u prolazu, verovatno nećete sa sigurnošću moći da kažete da li je u pitanju on, A56 ili S25+, jer je poleđina skoro identična na sva tri modela. 

      Koliko se ovakav pristup dopada kupcima S25 nismo sigurni, ali jesmo da je ovo odlična stvar za one sa nižim budžetom koji žele telefon koji izgleda “skuplje”. A mi uprkos različitim mišljenjima mislimo da izgleda odlično, pogotovo u ovoj mint zelenoj varijanti koju vidite na testu.

      Uz nju su tu još i bela koja takođe izgleda vrlo elegantno i najklasičnija crna. U odnosu na modele viših serija, poput A36 i A56, izbor boja je nešto svedeniji i bez kako Samsung kaže “Fenomenalnih” kameleon završnih obrada, ali ako vam se dopada neka od ponuđenih, verujemo da na izgled nećete imati nikakve zamerke. 

      Okvir telefona je ravan po obodu, sa zaobljenim ivicama i ravnim površinama ekrana i poleđine, što telefonu daje prepoznatljiv, moderan karakter koji krasi Samsung modele već par godina unazad. Ravan okvir ujedno hvat telefona čini čvršćim, pa možemo reći da nema tendenciju za klizanjem i pored vrlo glatkih površina.

      U odnosu na ostatak okvira, deo sa tasterima na desnoj strani je blago izbočen, što će vam olakšati njihovo pozicioniranje bez gledanja. Tu su tasteri za glasnoću zvuka iz jednog dela, kao i taster za uključivanje koji je ujedno i čitač otiska prsta. Ovo je i jedna od stvari koja odvaja Samsung Galaxy A26 od narednog A36 modela, kod koga startuje čitač otiska u samom ekranu.

      Čitač na boku kod A26 je brz i radi odlično, ali ćete za otključavanje telefona bez podizanja sa stola morati da dodate i kažiprst, što opet neće biti baš zgodno kao čitač ispod ekrana. Zavisno od vaših navika, ovo i ne mora biti neka bitna zamerka. Naravno, tu je i opcija prepoznavanja lica putem prednje kamere, koja takođe radi vrlo dobro.

      Na levoj strani okvira je tu fioka za dve nano-SIM kartice, a za razliku od narednog modela u hierarhiji, Samsung Galaxy A26 ne podržava eSIM – dakle samo fizičke kartice. Na gornjoj strani okvira je tu samo jedan okvir za mikrofon, dok se na donjoj nalaze još dva otvora za mikrofon, USB-C port i otvor za zvučnik.

      Za razliku od A36 modela, A26 podržava samo mono zvuk, što će biti manje ili više primetno zavisno od toga za kakve potrebe i na koje sve načine koristite telefon. Što se kvaliteta zvuka tiče, on nije sjajan u pogledu frekventnog balansa, reprodukcija niskih frekvencija ne postoji ispod 120Hz, ali je zvuk ok za ovu klasu i sa korektnom glasnoćom. 

      Samsung je odabrao da ne koristi spikerfon kao stereo zvučnik, pa će on služiti samo za pozive. Njegov kvalitet je doduše vrlo dobar, sa jasnim i otvorenim zvukom širokog opsega koji daje odličan utisak prilikom razgovora. Iako nam zbog toga učinilo da sagovornike može čuti i vaša okolina, to zapravo nije slučaj, pa ne morate brinuti za privatnost kao na nekim modelima.  

      Zaštita, ekran i ergonomija

      Okvir telefona je očekivano izrađen od plastike, istina sa završnom obradom koja podseća na metal, a pravo iznenađenje dolazi u vidu Corning Gorilla Glass Victus+ zaštite na ekranu i leđima telefona, što je za ovu klasu izvanredno. Uz to, Galaxy A26 je i IP67 sertifikovan za otpornost na prašinu i vodu, pa će korisnici imati zaista premijum zaštitu na relativno povoljnom uređaju. 

      Ono gde ovaj model ne deluje baš kao poslednja reč tehnike je kada se baci pogled na prednju stranu. Na njoj će vas sačekati ekran sa teardrop umesto punch-hole izreza na vrhu za prednju kameru, što je u Android svetu nešto što jako retko viđamo na aktuelnim modelima. Ko je rekao iPhone 16e? Pored toga, okvir samog ekrana je, iako ne naročito širok ipak širi nego na narednom A36 modelu, pogotovo donja ivica. 

      Dobra vest je da je i pored toga u pitanju veoma dobar ekran, Super AMOLED koji pruža odličan kvalitet prikaza sa osvežavanjem od 120Hz. Isto važi i za maksimalnu svetlinu, koju smo izmerili na 840 nita, što je sasvim dovoljno za dobru vidljivost pri dnevnom svetlu napolju, a koja je čak i pri pokriću ekrana od 100% preko 700nita.

      Ovo su vrednosti svetline koje su bolje čak i od nekih skupljih modela drugih proizvođača. U pitanju je, da pomenemo I to, ekran dijagonale 6.7” i uobičajene rezolucije od 1080 x 2340 piksela.

      Uobičajena je i veličina samog uređaja, koja je na nivou koji najčešće viđamo širom srednje klase – 16.4 x 7.7 cm sa debljinom uređaja od 7.7 mm. Okvirno, veličina S25 Ultra modela, dakle ne baš mali telefon. Istina, A26 je tanji od flagship modela i interno vrlo lepo balansirane težine, pa je i pored svoje veličine relativno zgodan za rukovanje i ne odaje utisak glomaznog uređaja.

      Softver, performanse i baterija

      Kad pomenusmo ekran, dobrom vizuelnom utisku, pored kvalitetnog prikaza doprinosi i odlično dizajnirani Samsungov One UI korisnički interfejs. On na ovom modelu dolazi u verziji 7.0, naravno sa Android 15 sistemom u pozadini i nudi odlično iskustvo korišćenja, ne bitno drugačije od onog koje biste sreli na Samsungovim flagship modelima.

      Dodatak 120Hz osvežavanja dodatno doprinosi glatkoći interfejsa, pa je utisak definitivno bolji nego što bismo očekivali od telefona niže srednje klase. Ponavljamo to stalno, ali je zaista impresivno kakve je telefone ovih dana moguće dobiti za razumnu sumu novca.

      Iako je u pitanju povoljniji model, tu su i korisne Galaxy AI funkcije, pogotovo one za obradu fotografija kojima lako možete ulepšati ono što uslikate ili da uklonite nešto što ne bi trebalo da se nađe u kadru. Dakle, na planu softvera Samsung Galaxy A26 nudi zaista puno i to je ona snaga velikog brenda koju smo pominjali na početku.

      Što se hardvera tiče, ovaj telefon pokreće Samsungov petonanometarski Exynos 1380 koji je primera radi pokretao i Galaxy A54 pre dve godine, a prošle Galaxy A35. Kako je A26 novi model u ponudi, do sada smo u A seriji viđali samo neparne brojeve kao prvu cifru, rekli bismo da je razumna pretpostavka da je ovaj telefon zapravo “uglavljen” između A16 i A36 kako bi se finije pokrio segment između njih, a opet i iskoristili neki viškovi čipova koji su ostali u inventaru, što kod kompanije ove veličine i obima proizvodnje ume da bude značajna cifra. 

      Kupcima u ovoj cenovnoj klasi to svakako ide na ruku, pa je što bi Amerikanci rekli, situacija win-win. Što se performansi čipseta tiče, one su više nego dovoljno dobre za svakodnevne zadatke, i rekli bismo upotrebljive za zahtevne android igre, iako iskustvo u najzahtevnijim naslovima neće baš biti savršeno. No, to ipak nije ni namena ovog modela.

      Exynos 1380 je na Samsung Galaxy A26 uparen sa 4, 6 ili 8GB RAM-a, a na našem tržištu su trenutno u ponudi verzije sa 6GB, koju smo i testirali i 8GB koja bi trebala da ponudi i bolje performanse. Što se skladišnog prostora tiče, opcije su 128 ili 256GB – nismo pronašli informaciju o tačnom tipu memorije koja je korišćena.

      Od samih performansi, za korisnike ovog modela je možda i zanimljivija informacija o trajanju baterije, koja je deklarisana na 5000mAh. Naš test od 10 sati video reprodukcije sa 50% osvetljenja ekrana, Samsung Galaxy A26 je završio sa preostalih 40% kapaciteta što ne spada u sjajna ostvarenja, ali je realno očekivati da u najmanju ruku pregurate dan, čak i ako intenzivnije koristite telefon. Punjenje je podržano samo kablom i to maksimalnom snagom 25W, za razliku od jačeg A36 koji podržava 45W.

      Samsung Galaxy A26 – Kamere

      Još jedna bitna stvar za većinu korisnika je i kvalitet kamera, a ovaj telefon dolazi sa sistemom koji se sastoji od tri na poleđini i jedne kamere napred. 

      Tu su glavni senzor od 50MP, ultraširoki od 8MP i macro senzor od 2MP, uz selfi kameru od 13MP. Nazivno, ovo je slična konfiguracija koju srećemo i na dva jača Galaxy A modela, ali je svaki od njih sukcesivno bolji od prethodnog, čak i u pogledu glavne kamere, jer i pored istog broja megapiksela, veličina senzora raste, što ima uticaja i na performanse.

      Konkretno, Samsung Galaxy A26 dolazi sa fizički relativno malim senzorom od 0.36 inča, a u pitanju je Samsungov sopstveni S5KJN1. On je doduše uparen sa optičkom stabilizacijom, koja polako postaje standard i na povoljnijim modelima, kao i faznim autofokusom i sočivom otvora blende od f/1.8.

      U dnevnim uslovima, gde veličina senzora igra manju ulogu usled dovoljno prirodnog svetla, rezultat su veoma dobre fotografije sa glavne kamere, sa čak odličnom reprodukcijom boja. Prisutan je karakterističan Samsung izgled sa toplim koloritom i mahom prirodnim izgledom, tu i tamo fino podešenim da deluje atraktivnije. Nivo prirodnih detalja je solidan za ovu klasu, a dodatnog izoštravanja ima, ne preterano, a primetićete ga samo na velikom ekranu i na specifičnim mestima kao što je krošnja drveća. 

      Dinamički opseg je korektan, a metrika scene izuzetno dobra, pa ni po sunčanom danu nismo dobili nijednu fotografiju koja nije bila optimalno eksponirana – što će telefon favorizovati u odnosu na nivo detalja u senkama tamo gde je neophodno. Glavna kamera pravi i vrlo dobre portrete, a za to ćete imati i opciju portret moda sa zamućenjem pozadine, ali i pomenutu AI funkciju naknadnog dodavanja zamućenja.

      U nedostatku telefoto senzora, softver kamere će vam ponuditi 2x, 4x i 10x opcije koje se dobijaju kropovanjem slike sa glavnog senzora. 2x uvećanje mahom radi korektno i bez velike razlike u kvalitetu, pa je sasvim upotrebljiv, 4x će moći da posluži nekad ako baš mora (mada kvalitet neće biti sjajan), dok je 10x previše ambiciozno. Videli smo to I na primeru Galaxy A56 uređaja.

      Što se ultraširoke kamere tiče, u pitanju je takođe Samsugov S5K4HA senzor od 8MP sa otvorom blende od f/2.2 koji naravno nije na nivou kvaliteta glavnog, ali je možemo reći sasvim korektan i upotrebljiv. Detalja je nešto manje, nivo šuma u senkama počinje da se primećuje, ali je reprodukcija boja vrlo slična onoj sa glavne kamere, pa je i utisak zapravo više nego korektan. Tamo gde vam visok kvalitet nije imperativ, ultraširoka kamera će biti sasvim validna opcija kada zatreba širi kadar. 

      Za razliku od nje, treća, odnosno macro kamera vam na ovom modelu baš i neće biti od koristi. U pitanju je macro senzor od svega 2MP i bez autofokusa koji redovno kritikujemo, jer još uvek na nekom telefonu nismo videli dobre rezultate od njega. Niska rezolucija i jako teško dobijanje oštrih fotografija ga praktično čine beskorisnim i nadamo se da će proizvođači uskoro odustati od njegovog korišćenja čisto radi brojčanog stanja. 

      Kada je noćna fotografija u pitanju, tu pomenuta veličina glavnog senzora polako počinje da igra ulogu, pa kvalitet fotografija neće baš biti na nivou koji se dobija danju. Smanjenje nivoa šuma i postizanje potrebne svetline znače da će nivo detalja biti smanjen, mada su fotografije i pored toga sasvim korektne i trebale bi da zadovolje potrebe korisnka kojima je ovaj telefon namenjen. 

      Noću je moguće koristiti i 2x zum na glavnom senzoru, ali treba imati na umu da će on podrazumevati i bitno smanjenje kvaliteta.Ultraširoki senzor je noću upotrebljiv, mada vam zbog još većeg šuma i nižeg nivoa detalja svakako neće biti prva opcija.  

      Kada je video snimanje u pitanju, ono je na glavnom senzoru podržano u 4K rezoluciji i to u, možemo reći, čak veoma dobrom kvalitetu slike, možda i neočekivano dobrom za ovu klasu – ali ne zaboravimo da je ovaj procesor pokretao prošlih godina neke vrlo pristojne telefone srednje klase.

      Problem je ipak što stabilizacija nije naročito efikasna, pa će snimanje u hodu kvariti utisak koji biste dobili statičnim snimkom. Zbog toga preporučujemo da, ukoliko želite maksimalan kvalitet, ipak snimate bez pokreta. Aplikacija će vam dati i opciju SuperSteady stabilizacije, ali je u tom slučaju rezolucija ograničena na Full HD, pa je i kvalitet daleko od onoga što dobijate u 4K. Usled ograničene rezolucije senzora, ultraširoka kamera može da snima samo u 1080p.

      Kvalitet video snimanja noću na glavnoj kameri je više nego solidan, opet – dok god se ne krećete previše. Ultraširoka kamera je noću van svog elementa kada je video u pitanju, pa je treba izbegavati. Navikli ste verujemo na ovu konstataciju u mnogim recenzijama telefona ove klase – ultraširoka kamera noću za potrebe videa, jednostavno ne.

      Što se prednje kamere tiče, Hynix Hi-1339 senzor od 13MP i sa otvorom blende od f/2.2 nudi vrlo dobar kvalitet fotografija, sa pristojnim nivoom detalja i dobrom reprodukcijom boja. Na raspolaganju su vam i dva nivoa zuma, pa možete birati koliko okoline želite u selfiju – šira opcija će naravno biti korisna i za grupne selfije. 

      Noćne fotografije načinjene prednjom kamerom su upotrebljive, sa korektnom reprodukcjom boja, iako sa primetno manje oštrine i višim nivoom šuma. 

      Kada je selfi video snimanje u pitanju, i ono je ograničeno na Full HD, mada je kvalitet korektan uz pristojnu stabilizaciju danju. Noću će stabilizacija biti problematična, a nivo detalja dosta niži, pa je za upotrebljive snimke poželjno ne snimati u hodu. 

      Samsung Galaxy A26 – Utisci i cena

      Sve u svemu, Samsung Galaxy A26 je model koji je dosta toga uradio dobro i koji će korisnicima u klasi do oko 300 za model sa 6GB memorije pružiti odličan dizajn, vrlo dobar ekran, odličan softver i više nego solidnu glavnu kameru. 

      Problem je što je u ovom cenovnom rangu konkurencija surova, pa će u mnogim aspektima biti modela koji će u određenom segmentu imati neki jak adut, koji nadmašuje ono što Samsung Galaxy A26 ima da ponudi. Naravno, i ovaj model ima svojih aduta, a najjači su verovatno One UI korisnički interfejs i Galaxy AI funkcije, kao i izvanredna izdržljivost uz Gorilla Glass Victus+ i IP67. Plus, eventualni benefiti ekosistema ako koristite još neki Samsung proizvod. 

      Takođe, po našem mišljenju, naredni model u seriji, A36 donosi dovoljno unapređenja da vredi razlike u ceni za one koji nemaju striktno ograničen budžet, ali o tome detaljnije u našoj recenziji tog modela.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Polisa privatnosti

      Ova veb stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo.

      Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu veb stranicu i pomažu našem timu da razume koje delove veb sajta smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.