Samsung Galaxy A5 2016

Samsung Galaxy A5 2016

Poznato ime modela iz Samsungove pristupačnije A serije, ovoga puta sa 2016 sufiksom, ukazuje da je reč o osveženom smartfonu. Ukratko, na ovaj telefon se može posmatrati kao na jeftiniji Samsung Galaxy S6, što sa sobom povlači i neke inferiornije karakteristike. Izrada i dizajn nisu među njima, po tom pitanju su vrlo slični. Interesantna stvar jeste prisustvo microSD slota i blago veći ekran u odnosu na S6, ali koji su to kompromisi i slabije specifikacije u poređenju sa prošlogodišnjim flegšipom?

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Za osobe kojima premium klasa Samsungovih smartfona nije cenovno dostupna, odmah ispod se nalazi sledeća najbolja stvar – Samsungova A serija. Pričamo naravno o smartfonima koji pripadaju srednjoj klasi, ili bi možda još preciznija klasifikacija bila – viši segment srednje klase. Oznaka modela koji se našao pred nama zvuči poznato, možda iz razloga jer je nastala na samom kraju 2014. godine. Ipak, ovde ne pričamo o prvobitnom Samsung Galaxy A5 modelu, već o smartfonu koji u nazivu sadrži 2016 sufiks. Samsung je mogao imenovati ovaj model kao “A5 II”, ali se ipak odlučio da zadrži originalan naziv i skrene pažnju da je reč o novom modelu dodavanjem godine izdavanja.Ovakva klasa smartfona je maltene nametnuta kompaniji Samsung, iz razloga što danas postoje razni proizvođači koji nude svoje modele u sličnoj cenovnoj kategoriji, pa je nelogično bilo da Samsung nema ponudu i u ovoj klasi. Zamišljen kao jeftinija i samim tim inferiornija varijanta bivšeg flegšipa Galaxy S6 modela, A5 2016 kaska iza pomenutog na određenim poljima, što je i logično. Sa druge strane, nudi i određene stvari koje su nedostajale prethodnom vodećem modelu, ali uz to dobar deo fokusa ide i na pristupačniju cenu u odnosu na njega, što nikako nije odlika koju treba izostaviti iz poređenja. Pogledajmo o čemu je tačno reč.
      samsung_galaxy_a5_2016_s.jpg
      Hardver
      Logična stvar kod proizvoda u različitim klasama jeste da će onaj jeftiniji imati slabije specifikacije, što je baš i slučaj kod poređenja Samsung Galaxy A5 2016 i S6 modela. Krenimo od samog srca svakog smartfona, a to je njihov čipset, gde A5 2016 poseduje slabiju varijantu Exynos čipseta. Tamo gde Samsung Galaxy S6 ima Exynos 7420 Octa, ovde je prisutan Exynos 7580 Octa čipset. Takođe postoji i varijanta A5 2016 modela sa Snapdragon 615 čipsetom, ali naš testni primerak dolazi sa pomenutom Exynos varijantom. Ovaj Octa Core varijanta sastoji se iz osmojezgarnog Cortex A53 procesora sa frekvencijom rada od 1.6GHz-a, dok je za grafički deo zadužen Mali-T720MP2. Samsung Galaxy S6 ovde ima konfiguraciju od dva četvorojezgarna procesora – Cortex A57 na 2.1GHz i Cortex A53 na 1.5GHz u kombinaciji sa znatno jačim Mali-T760MP8 grafičkim čipom.
      [modul]specifikacija=8946[/modul]
      Poznato je da Galaxy S6 dolazi bez slota za microSD karticu, S7 to ispravlja, ali takođe i pristupačniji Galaxy A5 2016 takođe donosi microSD slot. Što se radne memorije tiče, A5 2016 ipak je inferiorniji sa 2GB RAM-a, u odnosu na 3GB kod bivšeg flegšipa. Takođe, skladište je ovde 16GB, dok S6 kreće od 32GB varijante pa naviše. Kamera je rezolucije 13MP naspram 16MP kod S-šestice, a bitno je i napomenuti da nema snimanja u 4K rezoluciji, već je dostupna samo 1080p rezolucija. Prednja kamera je iste rezolucije i ima senzor od 5MP. Dobra stvar kod A5 2016 modela pored microSD slota jeste i to što je kapacitet baterije veći, 2900 naspram 2550 mAh. Uglavnom, ovaj smartfon bi se mogao okarakterisati kao “S6 Lite” varijanta.Baš kao i prethodne godine, A serija prati premium izradu S vodeće serije, ali pošto je i S6 napredovao po pitanju kvaliteta izrade u odnosu na S5, isto je tako sada Galaxy A5 2016 kvalitetniji u odnosu na prošlogodišnji model. Prošla generacija je imala metalne bokove i plastična leđa, sada baš kao i bivši flegšip A5 2016 donosi kombinaciju metal-staklo.
      Pakovanje koje smo dobili sa našim testnim primerkom nije retail već novinarska varijanta, tako da nije oslikano ili obeleženo. Ipak, sadržaj jeste kompletan, pa se u pakovanju inače dobija 5V 2A punjač, microUSB kabl i poznat tip Samsungovih in-ear slušalica, koje barem nama nisu preterano udobne u ušima. A5 2016 dolazi u četiri varijante boja – zlatna, bela, pink i crnoj boji kao naš konkretan primerak. 
      samsung_galaxy_a5_2016_1_s.jpg
      samsung_galaxy_a5_2016_2_s.jpg
      samsung_galaxy_a5_2016_3_s.jpg
      Samsung Galaxy A5 2016 dosta podseća na Galaxy S6, ali nije identičan. Kao prvo, ćoškovi su ovde suptilnije zaobljeni, tačnije oblik je više pravougaon. Raspored tastera i portova jeste isti sa druge strane, a ispod Home tastera i dalje srećemo senzor za otisak prsta. Sa leve strane nalaze se manji odvojeni Volume dugmići, u dnu se nalazi 3.5mm port za slušalice, desno od njega microUSB port, dalje desno prorezi iza kojih je zvučnik i skroz desno rupica mikrofona. Pozicioniran na desnom boku tu je sada slot koji udomljava microSD karticu i NanoSIM karticu u jednom elementu. Iznad njega tu je Power taster, dok na vrhu preostaje samo još jedan mikrofon. Poleđina je staklena baš kao i kod S6 modela, ali ono što se primećuje da nedostaje senzor za merenje pulsa. Kamera poseduje izbočinu manje visine u odnosu na S6 što je pohvalno, a desno od nje tu je LED blic.
      samsung_galaxy_a5_2016_4_s.jpg
      samsung_galaxy_a5_2016_5_s.jpg
       Obzirom da je ovo model za 2016. godinu, nekako smo očekivali da ćemo zateći najnoviju verziju Androida, Marshmallow 6.0, ali smo se prevarili. Samsung Galaxy A5 2016 stiže sa starom Lollipop 5.1.1 verzijom. Naravno, Samsung obećava nadogradnju na Marshmallow tokom marta meseca, ali treba uzeti u obzir da je A5 2016 na svetskom tržištu prisutan od decembra 2015. godine. Nije to tako strašno kao što se čini, Lollipop verzija sa TouchWiz interfejsom je i dalje u redu. Nismo imali nikakvu zamerku na isti kada smo testirali S6 model, jer je UI sada dosta olakšan i nije toliko nametljiv kao u prethodnim godinama. Ne opravdavamo izostavljanje Marshmallow verzije, ali želimo da kažemo da će korisnici lako “preživeti” sa Lollipop verzijom dok Samsung ne počne da pušta nadogranju na Android 6.0.
      samsung_galaxy_a5_2016_softver_1_s.jpg
      samsung_galaxy_a5_2016_softver_2_s.jpg
      TouchWiz je napredovao vremenom, ali još uvek treba da na njemu aktivno da se radi, jer svakako nije skroz ispolirano rešenje. Pošto nije više zagušen gomilom Samsungovih aplikacija, interfejs je svakako “lakši” i manje opterećuje radnu memoriju, tako da nismo često nailazili na usporenja, možda svega u nekoliko prilika bilo je manjih usporenja. Opet i kao ovakav, ponovo ima određen broj preinstaliranih aplikacija, tako da je od 16GB skladišta dostupno nešto više od 11GB, mada olakšanje je ovde što postoji microSD slot za karticu. Tu su Microsoft aplikacije, tu je standardna Google ponuda aplikacija, uz par naslova kao što je S Health, Smart Manager, S Voice, Galaxy Apps, itd. Prisutna je naravno i sekcija za teme, pa je korisnički interfejs moguće doterati bliže svom ukusu, ukoliko vam se ne dopada fabrička tema.
      samsung_galaxy_a5_2016_softver_3_s.jpg
      samsung_galaxy_a5_2016_softver_4_s.jpg
      samsung_galaxy_a5_2016_softver_5_s.jpgOdlična stvar kod Samsungove A serije jeste utisak o kvalitetu izrade i upotrebljenih materijala, kakav smo sreli kad smo testirali Samsung Galaxy S6. Galaxy A5 2016 jeste jeftiniji, ali to ne znači da je na bilo koji način inferiorniji od S6 modela po pitanju dizajna i izrade. Jeste blago duži, širi i deblji u odnosu na prethodni flegšip, ali to je iz razloga što ima malo veći ekran i bateriju većeg kapaciteta. Metal na bokovima je vrlo kvalitetan, u ruci leži vrlo lepo, ali staklo na poleđini je dosta klizavo, tako da treba pripaziti pri ostavljanju telefona na glatkim površinama, jer se vrlo lako može desiti da otkliza sa stola.

      samsung_galaxy_a5_2016_6_s.jpg
      Prošlogodišnja A5 serija imala je 5-inčni ekran, Samsung Galaxy S6 ima 5.1-inčni, dok Galaxy A5 2016 ide još dalje i donosi ekran dijagonale 5.2 inča. Nema iznenađenja po pitanju tehnologije panela, opet imamo Super AMOLED ekran, ali ne sa 2560×1440 QuadHD rezolucijom kao na S-šestici, već standardniji 1920×1080 FullHD ekran. Matematika kaže da je to 424 piksela po inču, što je i dalje vrlo oštar prikaz, pa tu zaista nemamo razloga da negodujemo.
      Kao i obično, Samsung ima svoj fabrički standardni Adaptive režim, u kojem su boje nešto netačnije, konkretno Delta E 7.48, dok je temperatura boja malo hladnija i iznosi 7772K. Ipak, ono što nas iznova oduševljava jeste tačnost boja u Basic režimu u opcijama displeja, izuzetnih Delta E 1.35, što je mnogo tačnije u odnosu na Adaptive, i još dosta bolja temperatura boja od 6740K. Gamma je takođe dosta dobra, a svetlina ekrana od 420 cd/m2 je dovoljno visoka za većinu situacija. Dubinu crne boje ne treba spominjati, ona je izuzetno duboka na Super AMOLED ekranima, pa je kontrast prilično visok. Sveukupno, izuzetan prikaz baš kao na S6 modelu, a manja rezolucija ovde se zaista ne primećuje toliko u praksi.
      samsung_galaxy_a5_2016_7_s.jpg
      samsung_galaxy_a5_2016_calman_adaptive_s.jpg
      samsung_galaxy_a5_2016_svetlina_s.jpg
      samsung_galaxy_a5_2016_calman_basic_s.jpg
      Dizajn, izrada i kvalitet prikaza ekrana nisu stvari koje su slabije u odnosu na Samsung Galaxy S6, ali šta je sa performansama? Čipset je komponenta koja najviše razdvaja srednju i višu klasu telefona, što je i slučaj sa poredbom A5 2016 modela u odnosu na bivši flegšip. Naravno, brzina u radu je primetno veća kod S6 modela, zahvaljujući većim frekvencijama rada procesora, boljem grafičkom čipu i gigabajtu RAM-a više, to je očigledno.
      Ipak, Galaxy A5 2016 nije “sporać”, nije baš savršen za ozbiljne 3D igre zbog slabijeg Mali-T720MP2 grafičkog čipa, ali većini korisnika će pružati sasvim dobre performanse u svakodnevnom korišćenju. Smatramo da je Exynos varijanta testnog modela čak i nešto brža od Snapdragon 615 čipseta, a konkretna brojka je solidnih 41629 poena u Antutu testu. Ukratko, ne donosi “flegšip permormanse”, jer je ovo ipak jeftinija zamena za bivši vodeći Samsungov smartfon.
      samsung_galaxy_a5_2016_8_s.jpg
      Zadnja kamera je rezolucije 13MP sa f1.9 otvorom blende, ali nažalost kvalitet fotografija nije približan 16MP F1.9 kameri Samsung Galaxy S6 modela. Sasvim sigurno ne zbog razlike od 3MP u rezoluciji senzora, već zbog dosta drugačijeg procesiranja fotografija. Fini detalji su dosta mutniji na A5 2016 modelu, i oštrina je sveukupno znatno manja. Šum nije prisutan u većoj meri u fotografijama, možda zbog dosta agresivne softverske metode uklanjanja istog, pa se u tom procesu i gubi oštrina i količina detalja. Noćne fotografije su dobre baš kao i na S6 modelu, f1.9 hvata dosta svetla, ali opet, kao što kažemo, rezultati su mekši i manje detaljni.
      Optička stabilizacija je prisutna, što je pohvalno, pomaže da se naprave manje mutne fotografije u noćnim uslovima, a svakako i dosta pomaže pri video snimanju. Ipak, nema 4K snimanja, maksimalna rezolucija je 1080p. Treba isto napomenuti da je aspekt fotografija 4:3, naspram 16:9 kod Samsung Galaxy S6 modela. Sveukupno, kamera je solidna, ali S6 je na ovom polju u znatnoj prednosti.
      Video primeri:
      samsung_galaxy_a5_2016_1080p_dan.jpg
      samsung_galaxy_a5_2016_1080p_mrak.jpg
      Primeri fotografija:
      Link
      Za kraj ostavljamo najslađe, a to je primetno bolja autonomija u odnosu na Samsung Galaxy S6 model. Očigledno je da se ubacivanje baterije 350 mAh većeg kapaciteta i udebljavanje smarfona za 0.5mm itekako isplatilo. Samsung Galaxy A5 2016 izgleda ima i dosta štedljiviji čipset, tako da je kombinacija te dve stvari pružila duže trajanje baterije u odnosu na S6. Pomenućemo naravno i konkretne cifre, u slučaju A5 2016 to je 8 sati i 32 minuta neprekidnog surfovanja na 250 cd/m2 svetlini ekrana. Bivši flegšip se ovde nije baš proslavio, pa je u istim uslovima postigao samo 4 sata i 46 minuta uključenosti ekrana. Eto još jednog razloga da se odlučite za pristupačniju varijantu.
      samsung_galaxy_a5_2016_baterija_s.jpgIdeja iza Samsung Galaxy A5 2016 modela je dobra – ponuditi alternativu flegšip modelu po nižoj ceni. Problem možda leži u tome koliko bi ta cena trebala biti niža, kad se u obzir uzmu nešto slabije hardverske specifikacije. Možda bi se moglo reći da je Samsung pomalo precenio ovaj model, ali ako bi se to ostavilo po strani, rekli bismo da je A5 2016 prilično pristojan smartfon. Mnogo toga mu ide u korist, počevši od dizajna i odlične izrade koja je identična kao na S6 modelu, isto tako i odličan Super AMOLED ekran sa vrlo tačnim bojama u Basic režimu, sa nešto nižom 1080p rezolucijom što se u praksi jedva primećuje. 
      samsung_galaxy_a5_2016_s.jpg
      Da, performanse nisu u rangu bivšeg flegšipa, ali to je i bilo nekako za očekivati s obzirom na to je ovo smartfon iz više srednje klase. Ima tu još detalja koji su bolji u odnosu na S6, recimo dodatak microSD slota, ili primetno bolja autonomija, pa su to svakako stvari na koje bi potencijalni kupac trebalo da obrati pažnju. Softverski jeste malo u zaostatku po pitanju verzije Androida, ali uskoro će se to promeniti obećanom nadogradnjom na Marshmallow. Kamera je tek u redu, i ne oduševljava za razliku od kamere na S6 telefonu, količina detalja i sveukupna oštrina je primetno niža, plus nema 4K snimanja. Da li je idealna zamena za vodeći smartfon? Bitna stvar je da je Samsung kupcima ostavio izbor, a ne sumnjamo da će Galaxy A5 2016 pronaći svoju ciljnu publiku…
      Prednosti
      – Odlična izrada i dizajn- Dugačka autonomija- Vrlo kvalitetan Super AMOLED ekran- Donosi microSD u odnosu na S6- Čitač otiska prsta
      Mane
      – Nedostaje 4K video snimanje kod kamere- Ne dolazi sa Marshmallow verzijom Androida- Treba biti oprezan sa klizavijim staklom na pozadini
      Cena: 1 RSD – 43.000 RSD u Vip-u, 1 RSD – 45.000 RSD u MTS-u
      Smartfon na test ustupio Samsung.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi