Samsung Galaxy A51

Samsung Galaxy A51

Galaxy A51 nije puno toga drugačijeg doneo od najprodavanijeg telefona 2019 godine, modela Galaxy A50. Poboljšanja su taman tolika da bi ovaj telefon mogao da dobije zvanje novog, a principi i ideja su ostali isti. Kažu da tim koji pobeđuje ne treba menjati...

    Sadržaj

      Bilo je potrebno malo vremena da se stvari iskristališu, ali ako pogledamo ponudu iz prošle godine, Samsung A serija je pokrila veliki raspon, kako po pitanju cene, tako i po pitanju mogućnosti koje nude ovi telefoni. Od A10 do A80, Samsung je uspeo da napravi segmentaciju svega onoga što nije premijum – S serija, odnosno Note. I napravio je velike rezultate, velike uspehe…primera radi, svi ovi telefoni, do jednog, su na našem kanalu zabeležili preko 100 hiljada pregleda a baš A50 video je bio najgledaniji video prošle godine na Benchmarku. Pogledajmo šta nam donosi naslednik Galaxy A50 modela, u vidu verzije za 2020. godinu – A51.
       
      Galaxy A51 i A71 su modeli koje je Samsung najavio početkom godine i sa njima predstavio novi dizajnerski pristup A serije. Umesto notch-a kao mesta za prednju kameru, osvežena A serija sada preuzima dizajn koji smo videli kod Note modela – centralno pozicioniranu rupu na ekranu. Ovakav dizajn ekrana Samsung naziva Infinity-O, što implicira implementaciju prednje kamere (notch verzija je Infinity-U), na baš ovakav način.
      Kao i do sada, eliminacija elemenata prednje strane omogućava dominaciju velikog ekrana, čiji blago zaobljeni uglovi kreiraju zaista impozantnu radnu površinu. Tu je i stepenasti prelaz između kućišta i ekrana koji dodatno ublažava okvire ekrana koji nisu mali, ali nisu ni preterano veliki. Svidelo nam se da je Samsung eliminisao veliku „bradu“ karakterističnu i za telefone sa najtanjim okvirima, ravnomerno raspoređujući okvire na sve četiri strane.
      Galaxy_A51_1s.jpgKućište A51 modela je plastično, kako to od prošle godine Samsung naziva Glastik, plastika koja liči na staklo, kao i kod A50 modela. Da li je to opravdano kod telefona koji košta dinar ispod 45.000 ili čitavih 380 evra, procenite sami. Srebrna plastična imitacija metalnog okvira telefona je veoma elegantno uklopljena sa ostatkom kućišta, a bela, prizmatična zadnja strana dodatno pojačava jedinstven vizuelni identitet nove Galaxy A serije. Sjajnu završnicu krase dva trougla koji se seku na zadnjoj strane praveći zanimljive svetlosne efekte i čineći telefon drugačijim. Kako svaki od njih poseduje drugačiju teksturu, finalni utisak je krajnje zanimljiv. Samsung logo se nalazi na sredini pri dnu zadnje strane, a kako je senzor otiska prsta ispod ekrana jedini element zadnje strane je novo kućište sa četiri kamere i blicem. Znate, kritikovali smo ovakav izgled kamera kućišta na skupim telefonima gde očekujemo spektakl u svakom smislu – u ovom slučaju ga ne očekujemo jer je reč o telefonu srednje klase pa nam kod A51 deluje prikladnije nego na novoj S seriji. 
       
      Za razliku od Note serije, tasteri su tamo gde ih očekuje većina desnorukih korisnika – pod palcem desne ruke. Suprotna strana nosi fiokicu za SIM i microSD kartice, dok na gornjoj strani nalazimo samo otvor sekundarnog mikrofona. USB 2.0 tip C port je, kao i kod većine telefona – sa donje strane, pored su otvori mono zvučnika, 3,5 mm konektor i rupica glavnog mikrofona. Što bi se reklo, sve po PS-u. Pravilo službe, stariji će razumeti. 
       
       Galaxy_A51_2s.jpg
       
      Kada je Infinity-O panel u pitanju, Samsung je, zbog nešto veće dijagonale u odnosu na prošlogodišnji model blago podigao rezoluciju, što implicira da se radi o praktično istim panelima kao na prethodnicima – ovogodišnji displej je veći za 0.1 inč. I odnos stranica više nije 19.5:9 već 20:9.  Dakle, super AMOLED, 6,5 inča 2400×1080 piksela rezolucije i visoke gustine od 405 ppi. I zaštitni sloj protiv grebanja je ostao isti, u pitanju je Corning Gorilla Glass 3. 
       
      Dakle, zapitajmo se u vezi zaštite ekrana proizvedene pre sedam godina. Pitanje od milion dolara je da li Samsung štedi sa Gorilla Glass 3 ili velike razlike u performansama između treće i nove, šeste generacije zaista i nema. 
       
      Svakom sekundom testiranja „novog“ A51 postajalo nam je jasno da se u stvari radi u blago prepakovanom A50/A50s. Blago povećan ekran, neznatno bolji čipset (sa istim radnim taktovima) i unapređena kamera. Ostatak je identičan, pa su čak i dimenzije ekstremno slične (A51 je 1 mm uži i 0,2 mm deblji od A50). Kada postane jasno da su A50, A50s i A51 predstavljeni u razmaku od 10 meseci, potpuno je logično da su u pitanju tri identična telefona sa blago izmenjenim pojedinim modulima.
       
       Galaxy_A51_3s.jpg
       
      Kada smo kod modula, novi A51 ima i novi Exynos čipset – 9611. Kažemo novi, a u stvari se radi o identičnom čipsetu kojem je dodata podrška za bolju rezoluciju zadnje kamere. To znači da se čipset i dalje oslanja na četiri brža A73 jezgra na 2,3 GHz i četiri štedljiva A53 na 1,7 GHz, dok se za grafiku brine trojezgarna Mali G72 MP3 grafika. Sistem na raspolaganju ima velikih 128 GB internog skladišta koje se može proširiti microSD slotom ne narušavajući Dual SIM mogućnosti. Radna memorija broji prosečnih 4 GB, što jeste dovoljno za potrebe telefona srednje klase. O performansama se nećemo mnogo ponavljati jer su identične kao i kod A50, pa ukoliko ste zaboravili možete se podsetiti i ponovo pogledati ovu video recenziju na našem kanalu.
       
      [modul]specifikacija=9815[/modul]Kamera kao glavni adut oko kojeg se i vrti postojanje osvežene A50 serije je jedini element ovog telefona koji je dobio pravo unapređenje. Pored dodate makro kamere, glavni senzor je unapređen na onaj  najpopularniji senzor srednje klase – 48 MP Quad Bayer od 26 mm sa korektnim otvorom blende od f/2.0. Kako je u pitanju srednja klasa uređaja optička stabilizacija nije nešto što smo očekivali pa to nismo ni dobili, a fokusiranje se vrši faznom detekcijom na nivou dva piksela.
       
      Iako se 26 mm sočivo smatra širokougaonim Samsung je ostavio mesta i za 12 MP/12 mm ultra široko sočivo, koje je zamenilo ono od 8 MP na A50. Senzor dubine je ostao isti – 5 MP, a dodat je i gore pomenuti makro senzor koji značajno pomera granice fleksibilnosti ovog sistema kamera.
       
      Galaxy_A51_4s.jpg
       
      Glavni senzor nam je dobro poznat, jer se isti takav bio u nedavno testiranim modelima poput Huawei P Smart Pro, Xiaomi Redmi Note 8T, Motorola One Zoom, Honor 20 Pro… U pitanju je fantastičan senzor srednje klase koji svoje odlične performanse ostvaruje zahvaljujući pixel binning tehnologiji, i po dvadeseti put da ponovimo, koristite 12 MP, jer sa 48 MP, osim većeg fajla nećete dobiti primetne razlike u kvalitetu slike. Na dnevnom svetlu slike su lepe, bogate detaljima, sa realnim prikazom boja i dobrom dinamikom kadra. Ne treba očekivati čuda, ali u srednjem cenovnom rangu teško da možete mnogo bolje sa drugom kamerom. 
       
      Kada prebacite kameru na ultra široki kadar bićete prijatno iznenađeni. Na žalost ne zbog mogućnosti autofokusa, već zbog kvaliteta slike koju ćete dobiti. U odnosu na A50 i ispodprosečno 8 MP sočivo, novi A51 raspolaže ozbiljnim hardverom. Slike su vrlo uporedive sa onima sa glavnog senzora. Boje su verno reprodukovane, kadar obiluje detaljima, a dinamički raspon je takođe dobar. Prosto jedna veoma dobra ultra široka kamera kod telefona srednje klase.
       
      Primeri fotografija:


      Makro kamera od 5 MP može biti zgodni dodatak kada je potrebno snimiti nešto izbliza, ali treba imati na umu da ovo sočivo ima fiksni fokus na oko 5 cm, pa je potrebno malo obigravati oko objekta slikanja dok ne dobijete ono što želite. Naravno, dosta svetla i mirna ruka se podrazumevaju ukoliko nećete da vam slike budu mutne i van fokusa.


      Kao i kod drugih modela sa 48 MP glavnom kamerom noćne fotografije su korektne, bez nekih ambicija da prerastu klasu kojoj telefon pripada. Detalja ima, kao i šuma, sa ispranim bojama i upitnom dinamikom kadra. Stvari se ne menjaju na bolje sa širokougaonim sočivom, ali imamo utisak da su boje za nijansu življe na ovim fotografijama.

      Selfi kamera raspolaže sa 32 MP i Quad Bayer tehnologijom, ali podrazumevane vrednosti ne daju sliku od 8, već od 12 MP, što je pomalo čudno. U svakom slučaju selfiji su dobri kada imate dovoljno svetla na raspolaganju, sa vernom reprodukcijom boja i dobrom dinamikom kadra. 


      Zahvaljujući solidnom čipsetu A51 ima mogućnosti snimanja 4K video snimka, doduše u 30 fps, ali da ne gledamo konju u zube. Snimanje 4K videa je moguće i sa glavnim i sa ultra-širokim senzorom. Snimci su dobri, ali se vidi odsustvo stabilizacije, što znači da mirne ruke omogućava kvalitetne kadrove. Stabilizacija je dostupna na 1080p, i ukoliko ne patite za 4K topla je preporuka da svoje video materijale snimate upravo u 1080p, kada je kretanje kadra znatno tečnije i prirodnije zahvaljujući žiroskopskoj stabilizaciji.
       
      Boje su prilično dobre, što se može videti i na snimcima kada je oblačno vreme i nivo svetla nije na najvišem nivou. Fokus je miran i dobar, bez lutanja po kadru, a oštrina je na visokom nivou na obe kamere. Na ultra širokoj kameri, boje deluju za nijansu smirenije nego na glavnoj, ali je njena upotrebljivost i dalje na vrlo visokom nivou, čak i za video. 
       
      Aplikacija kamere je klasična Samsungova, sa pomeranjem klizača levo-desno da biste šaltali kroz ponuđene režime rada. Ono što nam se nije videlo je činjenica da se makro kameri pristupa kroz „Još“ deo menija, krajnje desno, gde se nalaze noćni režim, panorama, usporeni snimak… Doduše, moguće je prevlačenje bilo kojeg od ovih režima do klizača, ali ako već imate zasebno makro sočivo, zbog čega mu nije dodeljeno mesto među bitnim režimima?
       
      Kamera_s_1.jpg
       
      Ostatak hardvera ovog telefona nije mrdnuo ni za pedalj u odnosu na A50, a tu pre svega mislimo na ac Wi-Fi, BT 5.0, GPS, NFC, FM radio, kao i 4000 mAh bateriju sa 15 W brzim punjačem. Autonomija se u odnosu na prošlogodišnji model nije promenila jer nije bilo nikakvih značajnih promena u hardveru.
       
      Ono što se jeste promenilo je verzija OS-a, pa A51 dolazi sa svežim Android 10 OS-om i drugom generacijom One UI. Prepoznatljiv korisnički interfejs sa S serije Samsung je zadržao i kod A51 modela. Ovo znači i sve one novine koje nam je One UI doneo pre nekoliko godina, sa još malo zanimljivih dodataka.
       
      ***UI
       
      Samsung je zadržao ideju o čistom interfejsu, ne previše opterećenom dodatnim aplikacijama i elementima. Prijatno nas je iznenadilo prisustvo Edge Apps funkcije, koja je dosad bila rezervisana za S seriju i modele sa zakrivljenim ekranom. Do sad. Edge Apps omogućava da dodatne najkorisnije aplikacije koje pozivate prevlačenjem prsta s desne/leve ivice ka unutra. Pored aplikacija, možete odabrati „meni“ sa alatima: kompas, brojač, LED lampica, libela, lenjir… Tu je i mogućnost pozivanja clipboard-a, kao i niz drugih interesantnih prečica koje će svaki korisnik prilagoditi svojim željama.
       
      Edge_s.jpg
       
      Galaxy Store nudi veliki izbor tema, besplatnih i onih koje se plaćaju, pa je prilagođavanje, za one kojima je to interesantno moguće u beskonačnim varijantama. 
       
      Theme_s.jpg
       
      Prečica u pull down meniju ima više nego što vam treba, i raspoređene su na više ekrana, a moguće je prilagoditi ih najčešće korišćenim, tako da ovaj meni dobija funkciju dodatnih podešavanja većine stvari, od Secure foldera, do skeniranja QR kodova i mobilne pristupne tačke.
       
      Ako se do sad niste navikli, Samsung ima svoju logiku grupisanja podešavanja, koja je potpuno drugačija od bilo kog drugog UI-ja, pa je, dok se ne naviknete na to gde se koja opcija nalazi, najbolje da koristite integrisanu pretragu koja odlično radi. Ona se nalazi na samom vrhu i daje tačne i približne rezultate, što je zgodno ako niste sigurni koju opciju tražite.
       
      Meni_s.jpg
       
      Znamo da je zaštita podataka ponekad mnogo bitnija od samog uređaja, pa, pored zaštićenog foldera  Samsung nudi mogućnost lociranja i kontrole telefona sa udaljene lokacije ukoliko se desi da ga izgubite ili ga neko ukrade. Takođe je moguće zaključati ekran i zaštititi/obrisati sve podatke kako ne bi pale u ruke nekoga ko ih može zloupotrebiti.
      Nedostatak fizičkih tastera na prednjoj strani uslovio je da se softverski tasteri koji služe za navigaciju mogu zameniti gestovima ili sakriti po želji, čime se dobija još dodatnog prostora na ionako prostranom ekranu.
       
      Naravno, tu je i Dark režim, koji je došao sa Android 10 OS-om kao standardna opcija, koju uveliko cenimo. Ne treba zaboraviti ni Digital Wellbeing, kada telefon brine o tome koliko vremena provodite pred ekranom, kada idete na spavanja i kada ste preterali.
       
      Digital_s.jpg
       
      Bixby je prisutan, iako ne onako pompezno kao dosad. Izgubio je fizički taster za pozivanje, ali ga možete aktivirati dugim držanjem Power tastera, što je opcija koja se može promeniti. Sve funkcije koje je imao dosad su prisutne, sa ponekom dodatnom. Ističemo predefinisane rutine u zavisnosti od doba dana, mesta ili neke akcije.
       
      Samsung nudi nekoliko režima rada, od onih koji maksimalno štede energiju, preko optimizovanih, do režima koji skida sve barijere i omogućava telefonu da radi u punoj snazi, ali i da maksimalno troši bateriju u procesu. Slično radi i Game launcher koji omogućava da u igrama dobijete što bolje performanse optimizacijom parametara sistema.
      Neke Samsung specifičnosti su prisutne i ovde i vrlo su korisne – poput prevlačenja preko kontakta ulevo za poruku, odnosno udesno za poziv. Doduše, ukoliko koristite jednu SIM karticu. Sa dve ovo može biti malo nezgodnije, jer nakon toga dobijate još jedan meni u kojem birate sa koje kartice zovete. I kod poruka su stvari blago nezgodne, jer se tasteri za slanje nalaze jedan pored drugog, i često će vam se desiti da pritisnete pogrešan. Ne pitajte kako znamo.Dok je napraviti najjeftiniji i najskuplji telefon relativno lako, dotle je „ubosti“ sredinu koja će biti po volji svima uvek bila Sizifova rabota. Pored ogromne konkurencije u klasi, svi proizvođači žele da imaju najprodavaniji telefon u rasponu od 300 do 400e, a to znači i ogromnu konkurenciju, pa čak i ako ste Samsung. 
       
      Galaxy_A51_11s.jpg
       
      Osim kamera sistema, A51 realno nije doneo nikakve revolucionarne promene u odnosu na ne tako davno predstavljeni A50. Kad kažemo nedne tako davno, stvarno tako i mislimo, jer A50 nije imao ni poštenih 10 meseci životnog veka. Ono što je sigurno je da A51 ima karakterističan dizajn, sa vrlo dopadljivim kućištem i izgledom koji sada krasi Galaxy S20 seriju – i da, iznadprosečnim ekranom. Samsung nas svake godine obraduje nekim novim interesantnim pozadinama koje kao da kažu, evo, opet imamo najbolji ekran. Hardverska osnova se nije pomerila ni za pedalj i to može biti teg oko vrata novom-starom A50/A51 modelu. Sa druge strane odlična kamera koja je debitovala gotovo na svim konkurentima srednje klase došla je i do A serije. Kada tome dodate i odličnu širokougaonu kameru, te marketinški trik u vidu polu-upotrebljive makro kamere A51 ima štošta da ponudi. Sa druge strane, sve ono što je zadržano sa A50 nikako ne znači da je išta od toga loše. Baš naprotiv, velika baterija omogućava dvodnevnu autonomiju, dosta raspoloživog prostora znači da nećete skorije ostati bez prostora za multimediju, a i kada se to desi, tu je zasebni memorijski slot. 
       
      Na sve to dodajte i dizajn koji veliku većinu koji su u potrazi za solidnim i ne preskupim telefonom neće ostaviti ravnodušnim i Samsung pred sobom ima vrlo dobar model za predstojeću sezonu. Osim ako niste nedavno kupili A50. Onda ništa.
       

       
      Cena…rekli smo već, 45000 dinara. Mnoge dobre telefone možete kupiti za taj iznos, sa sigurno moćnijim specifikacijama. Ali ne zovu se Samsung, i to je bitna razlika koju ovaj proizvođač ume da iskoristi – svakako treba naplatiti minuli rad. Pogledamo li evropske cene, mogao je da košta dve-tri hiljade dinara manje kako bi od nas dobio pola ocene više
       
      Sve u svemu, telefon koji svako od nas mirne duše može da preporuči onome ko ga upita za savet: vidi, idi kupi A51, dobar je telefon. I da vas dalje ne boli glava: dali ste mu dobar savet! Moderan dizajn, fine kamere, lepa autonomija…A serija uvek igra na sigurno
       
      Prednosti:
      • Odličan dizajn
      • Četiri kamere, sa odličnim širokougaonim sočivom
      • Dual SIM sa microSD slotom
      • Android 10 i UI 2.0
      • 128 GB interne memorije + microSD
      • Odlična autonomija
       
      Nedostaci:
      • Plastično kućište
      • Visoka cena
      • 4K video bez stabilizacije
      • Osrednji čipset i 4 GB RAM-a
      • Previše sličan sa A50/A50s

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test