Ukoliko ne želite da platite puno za top modele iz Galaxy S serije, ali i dalje želite određene mogućnosti koje oni donose, kao i prepoznatljivi kvalitet, opredelićete se za Galaxy A modele. To je logika kojom se rukovodi Samsung. Međutim, od momenta kada je A serija izašla na tržište, mnogo se toga zakuvalo u srednjoj klasi. Ponuda je sve veća, konkurencija sve oštrija. Pride, postoji vrlo agresivna tendencija da je, uslovno rečeno, telefon koji zadovoljava 99% racionalnih potreba 99% kupaca sve jeftiniji i jeftiniji.
Odgovor Samsunga na te trendove jeste uvećavanje broja ponuđenih modela. No, to i nije toliko čudnovato, koliko bi moglo biti uklanjanje raznih barijera i granica koje bi jasnije definisale modele. Sa novopristiglim A6, recimo, definitivno deluje da se karte mešaju, jer bismo (da, pomalo vam već spojlujemo zaključak) bili skloni da kažemo da on nije bolji ni od prošlogodišnjeg A5 modela, od koga nosi veću oznaku, dok ovogodišnji A5 tek očekujemo. Plus ne treba zaboraviti ni faktor cene. Da, sve deluje pomalo zbunjujuće, ali ne brinite, tu smo mi da vam sve pojasnimo. Stoga, šta može i koliko može novi Samsung Galaxy A6?
Telefon na testu
Uređaj je do nas stigao kao sempl, odnosno bez kutije i bez ikakvih dodataka. Pošto nismo imali prodajno pakovanje, ne možemo definitivno potvrditi šta sve stiže u paketu i kakav je kvalitet propratnog sadržaja. No, ne sumnjamo da će sve biti na nivou koji Samsung drži kada je A serija telefona u pitanju.
Sam telefon je prilično dobre izrade. Za razliku od stakla koje je često korišćeno u modelima A serije, odnosno plastike iz J serije, ovde se koristi aluminijum. Interesantno je da je telo u unibody stilu, i da po dizajnu veoma naginje na J seriju, naravno sa tom razlikom što je A6 izrađen od metala, a ne od plastike.
Jedna od osnovnih stavki koje odlikuju A6 jeste prelazak na Infinity displeje, odnosno ekrane odnosa stranica od 18.5 : 9. Zahvaljujući tome, telefon deluje izuzetno kompaktno i pravi je izbor za osobe koje imaju male šake ili prosto žele telefon koji je lagan i vrlo se jednostavno koristi jednom rukom. Sa dijagonalom od 5.6 inča gde je ekran razvučen od ivice do ivice, ovo se postiže veoma lako. Pohvaljujemo i prisustvo zaštitnog stakla. Iako Samsung to ne ističe eksplicitno, po svemu sudeći koristi se Gorilla Glass zaštita. Može biti da kompanija ne želi da bude previše optimistična, jer su i dalje leđa izrađena od metala koji je manje otporan na fizička oštećenja, naročito sitna oštećenja poput grebanja.
Pored toga što telefon sjajno leži u ruci zahvaljujući zaobljenim ivicama i ćoškovima, šta još možemo reći? Stiže u sivkasto-plavoj boji, ali očekujemo da će nekoliko boja biti dostupno od samog starta prodaj, ako već i nije u trenutku dok čitate ovaj tekst. Skener otiska prsta je postavljen na zadnjoj strani, ispod kamera modula pored koga se nalazi i LED blic, na lokaciji za koju mnogi tvrde da je prirodna. Autor teksta se možda ne bi složio sa tim, ali jasno je da je ovo definitivno put kojim će se ići kod telefona sa ekranima razvučenim do ivica, barem dok se ne kreiraju ekrani koji će istovremeno briti i skeneri otiska prstiju.
Kad smo kod ekrana, moramo da konstatujemo da postoje jasno uočljive ivice i da ekran nije baš “od ivice do ivice”. Izgleda da proizvođači postaju sve liberalniji u korišćenju tog termina. Što još reći? Na prednjoj strani su kamera i njen blic, o čemu će više reči biti u odgovarajućem odeljku. Na donjoj ivici se nalazi 3,5-milimetarski konektor, kao i micro USB konektor za punjenje baterije i komunikaciju sa računarom.
Na levoj strani ćete pronaći tastere za zvuk, kao i dva slota. Galaxy A6 koristi ovu, pomalo neobičnu kombinaciju. U jednom slotu je primarni SIM (i ništa više), a u drugom još jedan SIM i odvojen microSD slot. Dakle, ovo je Dual SIM telefon koji je u stanju da koristiti dve SIM kartice uz microSD karticu, pa tako ne morate birati između proširenja memorije i drugog broja kao kod hibridnih slotova. Konačno, odmah pored tastera za paljenje ekrana na desnoj strani telefona imamo jednu neobičnu karakteristiku, koju smo videli još na Galaxy A8 telefonu – tu se nalazi jedini zvučnik.Samsung Galaxy A6 je, nema drugog načina da se to kaže, podbacio kada je hardver u pitanju. To jest, telefon prosto ima hardver iz kategorije ispod. Bukvalno je tako i nastao – preuzeta je hardverska osnova Galaxy J7 telefona. No, kada je telefon skuplji, to poprima nešto drugačiju dimenziju. Možete da posmatrate dvojako – za iste pare možete kupiti primetno snažniji telefon konkurenata, ili pak za dosta manje novca možete kupiti smartfon koji je hardverski sličan ovom. Naravno, znamo da ne čini samo hardver kompleksan skup kakav je današnji telefon, ali je svakako njegov značajan deo.
[modul]specifikacija=9458[/modul]
Telefon koristi Samsungov Exynos 7870 Octa čipset. Kao što smo rekli, u principu je kreiran za kategoriju ispod ove u kojoj je plasiran Galaxy A6 i pomalo nas čudi da se Samsung odlučio da plasira telefon sa takvim hardverom a takvim imenom. Osmojezgarni procesor sa Cortex-A53 jezgrima ima radni takt do 1.6 GHz. Pored toga, tu je ne naročito jaka Mali-T830 MP2 grafika. Jednostavno – neubedljiva kombinacija kakva je, otprilike, karakterisala Galaxy A5 model za 2016. godinu.
Slično možemo reći i za ostatak hardverske osnove. Telefon koristi 3 GB sistemske memorije, te 32 GB skladišnog prostora. Na naš test je došla ova verzija, ali znamo da postoji i varijanta sa 4 GB / 64 GB. No, nismo sigurni da li će se ona prodavati u našoj zemlji jer je trenutno u prodaji 3 / 32 model. Skladišni prostor u svakom slučaju možete da proširite, putem već pomenutog microSD slota koji prihvata kartice kapaciteta do 256 GB.
Performanse telefona su korektne, ali ova godina je, kao što rekosmo, dovela do velikih promena po kategorijama i donela solidan broj modela prilično snažnog hardvera. Xiaomi nudi više uređaja solidno niže cene, Motorola za iste pare donosi telefon iz G6 serije sa primetno snažnijim hardverom i propratnim mogućnostima. Definitivno Galaxy A6 deluje kao neko ko je ušao u meč spuštenog garda. Ne kažemo da nema drugih aduta, uostalom videćete sve kroz tekst, ali nas odluka da se plasira ovakav uređaj prilično čudi, naročito ukoliko uzmemo u obzir da izlazi pod imenom A6. Potvrdu naših reči možete pronaći i na priloženim rezultatima sintetičkih testova.
Neminovno je da sa hardverom sa kakvim dolazi Galaxy A6 njegov softver dolazi u ozbiljan fokus. Telefon stiže sa Android 8.0 Oreo operativnim sistemom. Takođe, isporučuje se sa najnovijom iteracijom Samsung Experience korisničkog interfejsa. Konkretno, reč je o Samsung Experience 9.0 iteraciji, koja ima za cilj da unifikuje iskustvo korišćenja svih telefona. Naravno, uz razumna ograničenja i razlike.
Već na prvom koraku imamo značajne probleme sa upotrebljivošću u širem smislu, i to takvom da je doskora prosto nismo mogli vezivati za A seriju, već za telefone iz kategorije ispod. Sa jedne strane, nema Always-On displeja. Možda se može reći da bi to trebalo biti vezano za telefone više kategorije, ali nekakva iteracija je ipak doneta u razne modele A serije, uključujući i makar po imenu srodni A6+. Sa druge strane, imamo situaciju da A6 nema ni notifikacionu lampicu. Kombinacija te dve stavke rezultuje da prosto nemate informaciju o pristiglim obaveštenjima, događajima, propuštenim pozivima i slično, već morate paliti ekran i ručno proveravati. Svakako nije nešto što bismo voleli da vidimo na telefonu srednje klase, cene od oko 300 evra, u 2018. godini.
Što se ostalih stavki tiče, Samsung je poprilično dobro optimizovao svoj sistem. Bez obzira na nešto sporiji hardver, moramo reći da nezahtevne stvari prilično lepo rade. Sam sistem je osmišljen tako da bude vrlo fluidan, nalik na stok Android, uz razne optimizacije i Samsungove implementacije pojedinih stavki. Neke su hardverske, poput skenera otiska prstiju, ili Face Unlock mehanizma. Druge su, pak, softverske prirode.
Ipak, čim opteretite telefon intenzivnije, prosto iskustvo korišćenja nije na očekivanom nivou za ovu cenovnu klasu. Posebno kada poželite da uradite nešto što intenzivnije opterećuje GPU. Takođe, postoji određen broj Samsungovih aplikacija koje su preinstalirane, i koje traže Samsungove naloge da bi funkcionisale. Neke su vrlo korisne, poput Secure Foldera koji podiže nivo bezbednosti vaših podataka i aplikacija na telefonu, ali za neke aplikacije jednostavno ne vidimo razlog da se pokreću sa nekim dodatnim nalogom.
Jedno se ne može poreći – optimizacijom se izvuklo maksimalno koliko se moglo, ali je problem u tome što taj nivo performansi prosto ne asociramo sa ovom kategorijom telefona za 2018. godinu i sa Samsung brendom. Očekivali bismo da odu korak dalje od konkurencije, ne da ponude nešto što je korak ispod konkurencije. Neke stvari su podjednako dobre kao i na drugim telefonima, poput na primer fantastične autonomije baterije. Međutim, ostaje utisak da ono što se na jednoj strani da, na drugoj strani se uzme, i to je osnovna impresija kada je korišćenje ovog telefona u pitanju.
Ekran
Samsung Galaxy A6 se diči elementom koji je veoma “in” u ovoj, 2018. godini – reč je o 18.5 : 9 ekranu, koji Samsung naziva Infinity displejem, uprkos jasno uočljivim ivicama koje pokrivaju oko 75% prednje strane telefona. Sa druge strane, to je istovremeno i Super AMOLED ekran, a svi koji pratite ovaj sajt znate da dotični smatramo najboljim ekranom kada su mobilni uređaji u pitanju. No, da li je sve tako sjajno i ovog puta?
Najpre, nemamo Always-On Display, o čemu smo diskutovali na prethodnoj strani. Takođe, rezolucija je nešto niža nego što smo navikli – 1480 x 720 piksela, odnosno razvučena varijanta HD rezolucije. Telefon ima relativno malu dijagonalu (za ovakav format) od 5.6 inča, što u kombinaciji sa rezolucijom rezultuje gustinom piksela od oko 294 piksela po inču. Za ovu kategoriju, svakako niže nego što smo navikli.
Pored toga, telefon nema tako ubedljivo osvetljenje i generalno ubedljivo bolji prikaz kao što smo navikli od strane AMOLED ekrana. Da se razumemo, i dalje je reč o najboljoj tehnologiji, ali u ovoj izvedbi, ekran jednostavno nije tako ubedljiv. Prikaz crne je i dalje superioran, zahvaljujući karakteristikama OLED tehnologije, uglovi gledanja su odlični. Ponovo, A6+ ima 2220 x 1080 ekran, dok A6 ima ekran daleko niže rezolucije. Kao što smo već puno puta do sada rekli (i možda vam dosadili) nismo sigurni koliko to ide sa cenovnom kategorijom, niti sa A6 oznakom.
Audio
A6 stiže sa 3.5-mm priključkom za slušalice koji ima više nego korektne performanse. Postoji i podrška za Dolby Atmos tehnologiju kada povežete slušalice, a tu je i FM radio. Ono što nas je začudilo, i što smo zatekli na A8 pa se očito prenelo i na A6 generaciju, jeste pozicija zvučnika.
Telefon ima jedan zvučnik, koji je pozicioniran na desnoj strani telefona, umesto na dnu. Na taj način možete lakše nego inače doći u situaciju da zvučnik bude blokiran, te na to treba obratiti pažnju. Zvučnik je prilično jasan i razgovetan, u tom domenu nemamo nekih posebnih primedbi.
Baterija
Iskreni da budemo, ne možemo da se setimo kada nas je neki Samsung razočarao po pitanju trajanja baterije. Čak i kada nominalno ne očekujemo da nas Samsung oduševi zbog teoretskog broja miliamperčasova, na kraju se ispostavi da je baterija sjajna. Isto možemo da kažemo i ovog puta. Baterija ima kapacitet od 3000 mAh. Ona će, mišljenja smo, omogućiti višednevnu autonomiju, tako da sasvim komotno možete tek drugog dana puniti bateriju.
Možda skeptičnijim čitaocima deluje da preterujemo, ali desetočasovno puštanje YouTube videa je ostavilo bateriju na 26%, a sa priloženih skrinšotova možete videti kolika je bila upotreba tokom obdanice. Jednostavno, Samsung i dalje uspeva da ostvari fantastičnu autonomiju, i u tom smislu – kapa dole! Naravno, ukoliko bismo tražili neku manu, možda bi to bio nedostatak USB-C konektora, već punjenje preko micro-USB-a, što se polako napušta i u ovoj kategoriji uređaja.Novi Galaxy A6 možda ne stiže sa tipičnim hardverom i nekim sličnim karakteristikama A serije, ali kada je kamera u pitanju, korisnici mogu biti mirni i uvereni da će u njegovoj kategoriji A6 biti pri samom vrhu kada je reč o kameri. Koristi se kombinacija kamera od 16 megapiksela, po jedan senzor napred i pozadi.
Samsungov softver za kamere je i dalje veoma dobar, ako ne i najbolji od svih. Upotreba je prilično intuitivna, raspored je veoma dobar, sve opcije su nadohvat prstiju i lako razumljive. Postoji i Pro režim snimanja, iako verujemo da ga korisnici neće tako često koristiti. Takođe, prisutno je i dalje unapređivanje raznih nalepnica i filtera koji nama deluju kao potpuno nebitna stvar namenjena uskom krugu korisnika, ali očigledno veliki broj korisnika voli da ih upotrebljava. Zaista ni sami ne možemo da procenimo da li je upotreba AR stikera zaista toliko popularna…možda nas je vreme pregazilo? Za razne filtere, režime ulepšavanja i slično nam je već jasno – koriste se, i to sa razlogom.
No, kako bilo, Samsung se ne šali sa kvalitetom kamera, i to pozdravljamo. Glavna kamera od 16 megapiksela ima otvor blende od f/1.7. Uz to, podržan je phase detection autofokus za munjevito fokusiranje na željene objekte ili osobe. Takođe, prisutan je standardan LED blic, kako na zadnjoj, tako i na prednjoj kameri, što pozdravljamo. Nažalost, ovde nemamo Live Focus opciju, koja ostaje rezervisana za telefone sa dual kamera senzorima.
Same slike su prilično dobre. Pune su detalja, dinamički opseg je dobar, kolorit je odličan i, što je podjednako važno, prilično veran. HDR je dobro implementiran i “izvlači” detalje iz tamnijih delova scena, mada ima tendenciju da bude preagresivan. Uopšte, telefon je ponekada sklon da “spali” okolinu onoga što se snima, ali nam deluje da je to softverska mana jer već naredni snimak bude napravljen sa dobrim koloritom. Mi svejedno dajemo i nekoliko takvih primera, koji preeksponiraju ono što stavite u fokus naspram okoline. Osim toga, samo korišćenje kamere je veoma ugodno i brzo, što nije čest slučaj u ovoj klasi, pa stoga tu stavku posebno pohvaljujemo.
Kao što možete očekivati u ovoj kategoriji, pa i u znatno višim, telefon je u stanju da snimi korektan noćni snimak, ali ne mnogo više od toga. A6 snima noćne fotografije uz određenu dozu šuma, ali mnogo bitnije, uz drastično menjanje kolorita. Dok se prva stvar nekako i očekuje, mišljenja smo da je potonja stavka daleko izraženija nego što bi trebalo, odnosno nego što se primećuje na telefonima slične kategorije.
Može biti da deo toga ide na ruku softverskog procesiranja, ili pak sporijeg hardvera koji prosto nije u stanju da obradi snimljene scene u zadatim okvirima. U poređenju sa A6+ modelom, definitivno snima slabije snimke, iako je osnovni senzor praktično identičan. No, A6+ ima prednost korišćenja sekundarnog senzora…
Prednja kamera je prilično dobra. Reč je o senzoru identične rezolucije – dakle, 16 megapiksela. Sa otvorom blende od f/1.9, te sopstvenim LED blicem, itekako će poslužiti za ono što mu je osnovna namena – da isporuči kvalitetne i raznovrsne selfije u različitim okruženjima. Kvalitet je sasvim solidan i pristojan, u skladu sa klasom uređaja, pa čak i malo iznad nje. Postoji i poseban mod za snimanje selfija, koji Samsung naziva Selfie Focus.
Na samom kraju, podržano je 1080p video snimanje. No, reč je o najbazičnijem snimanju u 1080p rezoluciji. Jedna od mana ugrađenog hardvera jeste što nema podrške za režime snimanja poput 4K, ili pak 60 fps u 1080p rezoluciji, što su opcije koje (barem neki) konkurenti imaju. Takođe, nema ni optičke stabilizacije. Sam video je korektnog kvaliteta, ali ponavlja se situacija iz ranijih razmatranja – nudi se isto ili manje nego kod konkurencije. Srećom, kamera kao celina funkcioniše veoma dobro, i predstavlja jasan adut Galaxy A6 telefona u odnosu na direktne konkurente. Pravi veoma dobre slike i uvek bismo to odabrali pre nego nekakve kamere načičkane opcijama i sa mnoštvom modova snimanja koji nisu baš korisni u praksi.Samsung Galaxy A6 je telefon koji prosto deluje kao ideja koja je na pola razvoja zamenjena novom. Uređaj ima neke jasne prednosti, ali i izražene nedostatke, i ukupno gledano, pozicioniran je na veoma čudan način. Telefon je slabiji i sporiji od nekih telefona starih po godinu dana, nekad i više, a opet je prilično skup za ono što nudi, naročito u odnosu na konkurenciju.
A6 ima jasnih prednosti. Kamera je veoma dobra, baterija je standardno odlična, baš kao i na svim Samsungovim telefonima. Takođe, sa 18.5 : 9 odnosom strana i relativno kompaktnim dimenzijama, dobro će doći svima koji cene telefone manjih dijagonala kojima je moguće lako rukovati, pre svega upotrebom jedne ruke. Kvalitet izrade i dizajn bismo takođe pohvalili. U neku ruku, može se reći da je A6 kombinacija stražnje strane J7 i prednje strane S8 telefona.
No, prosto se ne može prenebregnuti činjenica da konkurencija uglavnom nudi više u ovoj cenovnoj klasi, ili pak da telefon prosto košta previše. Osim toga, pre bismo se opredelili za A6+ varijantu, pošto taj telefon donosi daleko više u praktično svim domenima za ne toliko puno više novca, ukoliko bismo se opredeljivali za telefon koji potpisuje Samsung. Naša razmatranja bi svakako bila drugačija ukoliko bi telefon bio pozicioniran u nižu cenovnu kategoriju, ali ovako deluje da je reč o telefonu iz J serije koji iz nekog nedokučivog razloga nosi pečat A serije. Nedokučivog, i sa ovom cenom i konkurencijom koja je nikad oštrija, prilično neopravdanog.
Prednosti:
– Kompaktan – Kamera – Baterija – Kvalitet izrade i dizajn
Nedostaci:
– Bez stereo zvuka uz čudno pozicioniran zvučnik – (Uslovno) 3 / 32 GB konfiguracija, dok se definitivno teži 4 / 64 GB standardu – Bez Always-On displeja i notifikacione lampice – Hardver – Trenutno skup u odnosu na konkurente
Cena: 38 hiljada dinara
Telefon na test ustupio Samsung.