Samsung Galaxy A7 (Video)

Samsung Galaxy A7 (Video)

Ukoliko se pitate zašto Samsung izbacuje tolike uređaje iz J i A serija, pri tome “mešajući karte” prilično vidno, iz kompanije poručuju da samo osluškuju trendove tržišta. Da li to znači da smo dobili dosta konkurentnije uređaje u srednjoj i nižoj klasi? Jedno je sasvim sigurno – Galaxy A7 (2018) je vrlo poseban telefon, pre svega zbog toga što u srednju klasu donosi čak tri kamere...

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Bez obzira da li politika Samsunga deluje čudnovato, nesporna je činjenica da su tržišni lider i da puno toga rade na ispravan način. No, sa druge strane, pristizanje novih telefona otvara nekoliko pitanja i uspostavlja nove relacije. Dovoljno je samo letimično baciti pogled na u prvoj polovini godine predstavljen Galaxy A8 (2018) i sveži Galaxy A7 (2018) koji vam danas predstavljamo. Šta se može uočiti?

      Pre svega, Galaxy A7 je definitivno bolji telefon, ili barem tako deluje. Stiže sa identičnim čipsetom, memorijskom/storage konfiguracijom, ali sa trostrukom kamerom koja daje odlične fotografije, kao i nešto većom baterijom. Stoga dolazimo u čudnu situaciju da je sedmica zapravo bolja od osmice, pri čemu je i osmica relativno sveža. Pri tome, sedmica je i jeftinija. Deluje li to previše lepo da bi bilo istinito, ili se “ispod haube” krije neka zamka? Pogledajmo…
      Telefon na testu
      Uređaj je do nas stigao kao sempl, odnosno bez kutije i bez ikakvih dodataka. Stoga vam ne možemo eksplicitno potvrditi šta sve stiže u paketu i kakav je kvalitet propratnog sadržaja.

      Telefon je došao u izdanju plave boje. Osim nje, u ponudi će biti još model zlatne i crne boje. S obzirom da je reč o sada već jasnoj dizajnerskoj liniji koju Samsung sledi tokom čitave godine, sa Infinity displejima, 18:9 (ili otprilike tolikim odnosom) ekranima, i tako dalje. Nama se dopada kako telefon izgleda, a mnoge od vas će obradovati činjenica da nema izrez u ekranu.

      Plava boja dominira poleđinom, dok spreda okviri imaju crnu boju, što nije ništa čudno za telefone novije generacije. Galaxy A7 (2018) koristi premijum Gorilla Glass staklo (verzija se ne navodi) spreda i pozadi. Leđa odlikuje boja visokog sjaja, što u kombinaciji sa staklom rezultuje obiljem refleksija. Ipak, istovremeno, leđa su osvežavajuće čista, bez suvišnih detalja. U jednom ćošku su smeštene pomenute tri kamere u okviru jednog modula, ispod koga se nalazi blic, dok je po sredini smešten logo kompanije Samsung.

      Šta se dešava sa skenerom otiska prsta, možda se pitate? Samsung je primenio rešenje koje možda nije novo, ali ga (barem do sada, koliko nas sećanje služi) nismo viđali na Samsung telefonima. Skener otiska prsta je smešten na tasteru za paljenje. Takav skener je popularno rešenje na Motorola telefonima, barem kad su modeli dostupni na našem tržištu u pitanju. Prednost je što nema suvišnog detalja nigde na telefonu, a kako ćete to dugme svakako koristiti, zašto da se u njega ne ugradi skener otiska prsta? Ideja je da sve operacije rade brže. Sa druge strane, takvim skenerom je teško otključati telefon bez podizanja od podloge/ sa stola. Takođe, postoje i drugi metodi otključavanja, putem prepoznavanja lica.

      Što se drugih elemenata tiče, treba reći da su tasteri za zvuk pozicionirani iznad tastera za paljenje, koji je pomalo “uvučen” u bočnu stranu. Donja strana sadrži 3,5-mm audio konektor, micro-USB port, kao i otvor za zvučnik. Ponovo, ništa preterano, neodmereno, sve u skladu sa karakteristikama. Međutim, voleli bismo da se koristi USB-C umesto micro-USB konekcije za punjenje telefona i komunikaciju sa uređajima. Samsung je na svojim telefonima ove generacije ustanovio NFC kao standard maltene bez obzira na klasu, pa ga i ovde zatičemo.

      Na samom kraju, na levoj strani se nalazi SIM slot. Njegovim otvaranjem otkrivamo da su podržane dve SIM kartice, ali i da pored Dual SIM podrške postoji i treći slot. Naravno, taj slot je predviđen za microSD kartice, putem kojih je moguće proširiti skladišni prostor. A7 (2018) je u stanju da prihvati kartice maksimalnog kapaciteta do 512 GB. Kada smo testirali Samsung Galaxy A8 (2018), detaljno smo analizirali njegove performanse i čipset koji telefon koristi. Galaxy A7 (2018) stiže sa identičnim rešenjem. Šta to u praksi znači? Samsungov čipset sa kojim stiže isporučuje oko 30-35% više snage u odnosu na, recimo, dobro poznati Snapdragon 625, odnosno 20-25% više u odnosu na njegovu iteraciju Snapdragon 630.
      galaxya7_cpuz_s.jpg
      Drugim rečima, smešten je negde u rangu aktuelnih Snapdragona 636 i 660, možda malo više prema prvom. U svakom slučaju, ponavlja se situacija da telefon isporučuje pristojne performanse i da u svakodnevnom radu imate odličan osećaj fluidnosti.
      [modul]specifikacija=9541[/modul]
      Samsung Galaxy A7 (2018) dolazi sa osmojezgarnim procesorom koji radi na do 2.2 GHz. Reč je o veoma dobrom Exynos 7885 čipsetu, koji donosi sasvim zadovoljavajuće performanse. Njegova karakteristika je da zapravo na najvišem taktu rade samo dva jezgra (na do 2.2 GHz), ali da preostalih šest jezgara rade na nižem taktu (na do 1.6 GHz), što je zanimljivo za razmatranje, mada objektivno nismo uočili neke eventualne mane takvog pristupa.
      galaxya7_antutu_s.jpg
      Čipset Mali G71 GPU, koji je korektno rešenje, ali ne mnogo više od toga. Sad, da je ovo početak godine, rekli bismo da je to u principu dovoljno, ali se u međuvremenu – kao što znate – izdešavalo toliko toga u ovoj cenovnoj klasi. Sada imamo dostupne telefone kao Pocophone F1 sa Snapdragon 845, Honor Play sa Kirin 970, pa i druge uređaje sa Snapdragon 660 čipsetom (Xiaomi Mi A2, Nokia 7.1), koji su ipak hardverski snažniji. Ponavljamo, to ne znači da ćete biti nezadovoljni iskustvom ovog telefona, ali definitivno ne spada u najjače u kategoriji. Ima on neke druge adute, posebno u smislu energetske efikasnosti, ali to ćete saznati u sledećim sekcijama.
      galaxya7_geekbench_s.jpg
      Prisutno je 4 GB sistemske memorije. Skladišnog prostora ima 64 GB. Reč je o praktično standardnoj kombinaciji za ovu klasu telefona i to je sasvim OK. Ponavljamo, Dual SIM slot nije hibridnog tipa i u njemu se našlo mesta za microSD karticu. Pomoću nje je moguće proširiti skladišni prostor za do 512 GB, ukoliko korisnik tako želi ili mu je prosto potrebno.
       galaxya7_3dmark_s.jpgSamsung je postupio na čudan način sa Galaxy A7 (2018) telefonom kada je softver u pitanju. Dok se i pristupačniji Samsung telefoni isporučuju sa 8.1 verzijom Androida, kao i novijom verzijom Samsung Experience interfejsa, dotle A7 (2018) stiže sa Android 8.0 Oreo operativnim sistemom, kao i Samsung Experience 9.0 korisničkim interfejsom.
      galaxya7_softver1_s.jpg
      Moguće je da smo mi dobili neku verziju namenjenu testiranjima, pa da zato nema novije iteracije OS-a i UI-ja, ili pak da će krajnji korisnici uskoro putem apdejta dobiti osveženje. Ili će se možda direktno ići na Android 9 Pie? Videćemo, vreme će pokazati.

      U svakom slučaju, korisničko iskustvo je identično mnogim drugim Samsungovim telefonima koje smo imali priliku da probamo, a vi svakako imali priliku da vidite u praksi, makar kod kolege, prijatelja ili rođaka. Za performanse sistema imamo samo reči hvale, a kako je iskustvo unificirano na svim Samsungovim uređajima, zaista ne ostajete uskraćeni za neke mogućnosti, izuzmemo li određene specifičnosti high-end modela.

      Već smo u nekoliko navrata to konstatovali – udarni adut A serije Samsungovih telefona jeste to što donose iskustvo slično onom koje srećemo na premijum telefonima. Ovde je taj utisak dodatno pojačan prisustvom tri kamere, o čemu ćemo više reći nešto kasnije. Telefon ima Super AMOLED ekran (kao i svi uređaji A serije), zajedno sa Always-On displejem, koji će prikazivati informacije i najvažnija obaveštenja uvek, kako bi korisnik bio u toku sa onim što se dešava.

      Sve u svemu, iskustvo korišćenja je prilično dobro. Intenzivnija opterećenja ne predstavljaju izazov za telefon, što zbog solidnog čipseta, što zbog količine memorije od 4 GB, tako da sve radi izuzetno pristojno. Možete se i poigrati bez problema, mada ostaje utisak da u ovom domenu ipak telefon zaostaje za flagship uređajima. To je i logično, ali neki rivali su spustili flagship hardver u cenovni rang koji se opasno približio upravo onom koji pokriva A7.

      Izgled teme možete lako i brzo promeniti putem odgovarajućih opcija, a na raspolaganju je zaista veliki broj tema, tako ćete sigurno naći nešto po svom ukusu. Uostalom, ovo je smartfon, možete i sami da ubacujete šta god vam je volja.
        
      Ekran
      Već smo spomenuli da Samsung Galaxy A7 (2018) koristi fenomenalni Super AMOLED ekran. Ovakvi ekrani imaju divan prikaz sa širokim spektrom podešavanja, mali su potrošači, i generalno imaju dosta prednosti u odnosu na klasične ekrane. Samsung ostaje veran svojoj filozofiji Infinity displeja, bez izreza na ekranu, i to nam se dopada. Opet, na telefonima srednje klase su viljivi okviri i sa strane, ali kako god posmatrali, A7 jeste odličan po pitanju displeja.

      Odnos stranica ovog telefona iznosi 18.5 : 9, odnosno praktično 2:1. Dijagonala je čitavih 6 inča, ali iako to izgleda pozamašno, zapravo se telefonom relativno lako upravlja i moguće je bez većih problema koristiti ga jednom rukom. Rezolucija od 2220 x 1080 piksela znači i solidnu gustinu prikaza od oko 411 PPI. Ipak, pokrivenost prednje strane ekranom od 74.4% odaje ono što smo govorili da su okviri vidljivi i uočljivi. Ponovili bismo i da telefon koristi Corning Gorilla Glass zaštitu – bez navođenja verzije.
       galaxya7_ekran_s.jpg
      Na raspolaganju je dosta softverskih podešavanja, a Samsung tradicionalno nudi obilje mogućnosti po tom pitanju, bez obzira na klasu. Samo iskustvo korišćenja je odlično! Nezavisno od toga da li samo pretražujete internet, čitate knjigu, gledate filmove, doživljaj je na najvišem nivou. Samsung omogućava i da prilagodite ekran nekim posebnim uslovima, poput eliminisanja plavog svetla, optimizovanja za određene scenarije i tako dalje. Nažalost, telefon nema deklarisanu otpornost, ali zbog upotrebe Gorilla stakla napred i pozadi možete očekivati da je uređaj natprosečno izdržljiv.
      Audio
      Što se audio komponente tiče, ona je solidna, ali ne i naročito raskošna. Uređaj dolazi sa jednim zvučnikom, pozicioniranim na donjoj strani telefona. To naglašavamo iz razloga što je A8 dolazio sa zvučnikom sa strane. Sve u svemu, ništa od stereo zvuka, pošto telefon nema dva zvučnika.
       galaxya7_audio_s.jpg
      Sa druge strane, telefon dolazi sa 3.5-mm priključkom za slušalice, koji podržava Dolby Atmos, odnosno kako to Samsung naglašava, Dolby okružujući zvuk. Glasnoća zvučnika je u redu, audio izlaz je solidnog kvaliteta, a FM radio zaokružuje celu priču što se zvuka tiče.
      Baterija
      Baterija je nešto u čemu Samsung sada već tradicionalno briljira već neko vreme. Naime, kombinacija fantastičnih optimizacija u softveru, malog trošadžije ekrana koji u drugim telefonima jede ponajviše energije i odličnog kapaciteta vrlo dobro obavlja svoj posao. Kada na to dodamo štedljivi Exynos čipset, imamo situaciju da uvek očekujemo odlične rezultate. Sama baterija ima kapacitet od 3300 miliamperčasova i već u startu je jasno da će korisnici dobiti puno po tom pitanju, a pomalo čudi što je kapacitet A7 uvećan naspram A8.
      galaxya7_baterija_s.jpg
      Sve u svemu, ostvarili smo sjajan rezultat. Nakon 10 sati kontinualnog puštanja YouTube videa ostalo je još 38% baterije. Na kraju smo na 15% prekinuli reprodukciju i ostvaren je odličan rezultat od 14 sati rada. Dakle, 14 sati obdanice na telefonu! Naravno, taj rezultat će varirati u zavisnosti od toga šta i koliko koristite, pri čemu će igranje naravno najviše doprineti skraćivanju trajanja baterije, ali uvereni smo da apsolutno svako može da iz baterije ovog telefona izvuče barem dva dana korišćenja, osim najzahtevnijih korisnika. Nažalost, jedino zbog izostavljanja propratnog pakovanja ne možemo potvrditi hoće li se telefon brzo puniti.
       Samsung Galaxy A7 (2018) je telefon koji ekstremno agresivno naglašava foto mogućnosti. Za razliku od A8 modela koji je, nekako, prevashodno ciljao korisnike koji cene selfije, A7 ide na što bolji kvalitet zadnje kamere. Zapravo, koristi čak tri senzora pozadi. Malo li je? No, kao i uvek, krećemo od softvera.
      galaxya7_4_s.jpg
      Softver je standardno dobar, ali primećujemo jednu izmenu. Više nema kontrole HDR-a direktno preko ikonice na glavnom ekranu, već je on ubačen u opcije. Iz kog je razloga to urađeno, nije nam poznato. Pretpostavljamo da Samsung sada već ima poverenje u svoju HDR implementaciju i da je to razlog što ju je jednostavno ostavio na Auto setovanju i sklonio sa glavnog ekrana.
       galaxya7_kamera_s.jpg
      Postoji dosta režima snimanja, puno filtera, kao i famozni emotikoni i šašavi dodaci koje možete ubacivati. Prisutan je profesionalni režim, mada je utisak da on ne menja toliko toga koliko bismo želeli. Sve u svemu, snalaženje je intuitivno i dobro, postoji puno opcija za editovanje i prilagođavanje fotografija. Tu je i Scene Optimizer, koji se oslanja na AI za automatsku detekciju scene i prilagođavanje parametara fotografisanja. Da pređemo na ono što vas najviše zanima, a to je – trostruka kamera.



      U praksi, sistem se sastoji od sledećih stavki: glavni senzor od 24 megapiksela, sa otvorom blende od f/1.7, kao i phase detection autofokusom, ultrawide senzor od 8 megapiksela i f/2.4 otvorom blende, kao i senzor dubine od 5 megapiksela sa otvorom blende od f/2.2. To nam donosi nekoliko novih mogućnosti prilikom snimanja, uključujući i “prelazak” iz regularnog u ultrawide režim snimanja, što se vrši pritiskom na jednu ikonicu koja je uvek dostupna na glavnom ekranu softvera.






      Moramo priznati da nam se veoma dopada ta mogućnost, odnosno dostupnost ultrawide režima. Imajte jednu stvar na umu – kada snimate ovako, nisu dostupne razne asistencije i pomoću, od blica do preciznog fokusa. No, i dalje smo fanovi postojanja ovakve opcije. Nekako uvek deluje sveže kada možete da snimite i ovakvu fotografiju, da imate još jednu perspektivu u rezervi.



      Sam glavni senzor snima odlično i fotografije obiluju detaljima. Oštrina je više nego korektna. Možda je zasićenje čak i preterano, ali dinamički opseg je više nego dobar. Sad, tu pomalo ulazimo u filozofsku raspravu da li su tri kamere neophodne ili nisu, kao i da li rade toliko dobro na telefonu koji je relativno pristupačan naspram telefona koji su višestruko skuplji. Pogledajte i sami rezultate, pa procenite.



      Naše mišljenje je da je Samsung veoma dobro optimizovao ovaj kamera sistem, a ubeđeni smo da nas glavno tek čeka. Ovo je njihov premijerni model sa tri kamere, tako da verujemo da ćemo dobiti još bolje i kvalitetnije optimizacije na modelima više klase koji nas čekaju naredne godine. Stoga ovaj korak pozdravljamo – tim pre što donosi nešto novo zaista velikom broju potencijalnih korisnika, imajući u vidu cenu telefona.



      Noćno snimanje je nešto slabije, padaju detalji, LED blic nije naročita ispomoć u ovakvim uslovima, ali zar ste išta drugo i očekivali? Nažalost, dolazi do deformacije boja, pa je snimak primetno različit od onoga što ste videli svojim okom, mada i to nije neka naročita novost. Korektno će snimati noću, možda je to najbolji odgovor. U ovom parametru neke naročite koristi od tri kamere nema. Zapravo, imajte u vidu da će širokougaona kamera davati dosta slabije noćne snimke, jer nema nikakve asistencije, niti blic može raditi kada je samo ona aktivna.
      foto_a72018_41_s.jpg




      Prednja kamera je korektna, pa i više od toga. Reč je o senzoru od čak 24 megapiksela, koji je sasvim dobro, pa i dovoljno rešenje u gotovo svim uslovima. Sa otvorom blende od f/2.0, u stanju je da snimi sasvim pristojne fotografije u različitim svetlosnim uslovima, u čemu će mu ograničenje biti fiksni fokus, ali kao što rekosmo u nekoliko navrata, zar se drugačije očekuje u ovoj cenovnoj klasi? Prisutan je wide selfie, postoji nekoliko režima snimanja, tu je i zamućivanje pozadine koje sasvim korektno radi…
      foto_a72018_2_s.jpg



      Samsung nije ograničio A7 video snimanje kao što su to uradili neki njegovi konkurenti. Podržava snimanje u 4K rezoluciji, samo što tu važe isti principi kao što smo pominjali kod širokougaone kamere – ne rade razne asistencije, pa vodite računa šta želite da snimate. Ako samo stojite i potreban vam je oštar snimak, slobodno idite na 4K. Ukoliko ćete snimati pokrete, a ne statički kadar, a posebno ako ćete se pomerati, pravi izbor je 1080p video.
       Samsung je napravio veoma lepo iznenađenje sa Galaxy A7 telefonom. No, kreirao je i malu zabunu.  Mišljenja smo da je A7, kada se sve sabere i oduzme, bolji telefon od ovogodišnjeg A8, što je pomalo kontraintuitivno. Takođe, kompanija je pod žestokim pritiskom u ovoj cenovnoj kategoriji, koja je strahovito kompetitivna i gde razni proizvođači izbacuju na papiru raskošnija rešenja.
       
      Na te izazove Samsung ima nekoliko jasnih odgovora – Super AMOLED ekran, sjajna baterija, odlična i možda još bitnije zanimljiva kamera. Da, neki izazivači će imati dosta snažniji hardver, ali u kojoj meri to utiče na iskustvo korišćenja telefona? Teško je proceniti. To jest, to mora svako da individualno proceni i razmisli šta mu više znači u savremenim uređajima. Ono što jeste lepo to je napredak srednje klase, koji je rezultovao time da danas, bez obzira na razlike među uređajima, teško možete pogrešiti ako se opredelite za telefone popularnih brendova.
      galaxy_a72018_s.jpg
      Ipak, na kraju moramo konstatovati da je Samsung isporučio veoma dobar telefon. Možda i šampiona kada je kamera u pitanju u ovoj kategoriji. Svakako ima puno razloga da se opredelite za Galaxy A7 (2018). Da li ćete tako i uraditi, zavisi samo od vas. Što se nas tiče, reč je o sasvim dobrom izboru.
      Prednosti:
      – Odlična i, možda još bitnije, zanimljiva kamera – SAMOLED ekran – Dizajn i izrada – Fantastična baterija – Iskustvo korišćenja
      Nedostaci:
      – Bez stereo zvuka ili USB-C konektora – Voleli bismo da je GPU snažniji
      Cena: 41,990 dinara
      Telefon na test ustupio Samsung.
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra