Veoma brzi tempo predstavljanja nove generacije telefona, bezmalo godinu dana od trenutka kada je prethodnik video svetlo dana, postao je trend koji nema nameru da prestane. U paketu sa Galaxy A51, na test nam je stigao i A71, nešto veći model predstavnika srednje klase kompanije Samsung. Podsetimo se, prošle godine je A50 stigao kod nas čitava dva meseca pre modela A70, jedan u aprilu, drugi u junu – a sada su oba istovremeno tu. Kao da Samsung prošle godine nije želeo da jednim ugrozi prodaju drugog modela a ove godine su oba istovremeno tu – pa koji se bolje snađe u tržišnoj utakmici
Prateći isti vizuelni identitet koji serija A donosi u 2020. godini, A71 svoje razlike u odnosu na prošlogodišnji model i A51 krije uglavnom ispod haube. Međutim, nije sve ni napolju toliko isto…
Razlike tu i tamo
Galaxy A71 je zadržao identične dimenzije kao svoj prethodnik, a u priču je uvukao bolji, noviji čipset, moćniju kameru i moderni dizajn. Kada kažemo moderni dizajn, mislimo na identičan stil primenjen i kod A51 modela. Jedina razlika, osim dimenzija, se odnosi na ukrštanje elemenata na zadnjoj strani, kojih sada ima tri, što šaru zadnje strane čini posebno zanimljivom i posebno interesantnom kada je igra svetlosti u pitanju. U odnosu na A51, veći brat menja 10 nm Exynos 9611 sa bržim 8 nm Snapdragon 730 čipsetom, tu je i glavna kamera od 64 MP, kao i opcija punjenja baterije sa punjačem jačine 25 W, što nikako ne treba zanemariti. I malo veći ekran.
Sa dizajnerske strane A71 ne odstupa ni pedalj od onoga što smo videli kod A51: polikarbonatno, takozvano Glastik kućište sa specifičnom šarom zadnje strane, i sve to lepo uklopljeno sa velikim ekranom i minimalnim okvirima koji deluju približno isto sa sve četiri strane. Kamera je i ovde izvedena u vidu malog otvora po središnjoj osi ekrana, pri vrhu, kao što smo to već videli kod Note 10 telefona, sa diskretnim izrezom za slušalicu, odmah iznad. Deluje da je Samsung potpuno zadovoljan pozicijom selfi kamere i sada na svim svojim novim telefonima neguje isti princip.
[modul]specifikacija=9816[/modul]Usudili bismo se reći da je prostrani 6,7-inčni ekran ostao isti kao na A70, što nikako nije loša stvar. Rezolucija od 2400×1080 piksela omogućava gustinu od 393 piksela po inču, a Samsung ovaj panel naziva Super AMOLED Plus, što bi trebalo da znači da postoje neka unapređenja, koja su verovatno vidljiva samo direktnim poređenjem A70 i A71. I ovog puta zaštita je izvedena u vidu Gorilla Glass 3, a vi prosudite sami da li je zaštita predstavljena 2013 godine i dalje dovoljno dobra.
Svi ostali elementi su identično raspoređeni – dole su USB C, 3,5 mm audio džek i rešetkica mono zvučnika, zajedno sa primarnim mikrofonom, dok se na suprotnoj strani nalazi sekundarni mikrofon koji služi za snimanje stereo zvuka prilikom snimanja video materijala. Power taster i klackalica zvuka su na desnoj strani, a na levoj je slot za dve nano SIM i jednu microSD karticu.
Sistem kamera je, kao i kod A51 izdvojen u posebno kućište, koje je izdignuto u odnosu na zadnju površinu, što znači da je ovo element kojim ćete prvo dodirivati ravnu površinu kada telefon budete spuštali na istu. Ukoliko ne želite da izgrebete kućište kamera topla je preporuka da dođete u posed neke maskice koja će nivelisati zadnju stranu i onemogućiti oštećenje celog ovog elementa.
Kad Snapdragon zameni Exynos
Kao i što smo rekli, u odnosu na nedavno opisani A51, razlike se odnose na čipset, kameru i nešto veću bateriju sa opcijom brzog punjenja. Umesto 10 nm Exynos 9611 čipseta skromnijih mogućnosti, A71 poseduje generacijski bolji, brži i efikasniji Snapdragon 730 izrađen u 8 nm proizvodnom procesu. Ovo znači da se osam jezgara kod A71 raspoređuju u 2+6 varijantu: 2x 2 GHz Kryo 470 Gold i 6x 1,7 GHz Kryo 470 Silver jezgara. Za grafiku se brine Adreno 618 GPU, dok sistem na raspolaganju ima 6 GB radne i 128 GB skladišne memorije.
Boost kamere
Kada su kamere u pitanju sistem se sastoji od 64 MP glavne kamere sa otvorom blende od f/1.8 i žižnom daljinom od 26 mm, što ovo sočivo svrstava u red širokougaonih. Fokusiranje se, kao i kod A51 vrši faznom detekcijom na nivou dva piksela, dok glavnoj kameri društvo prave 12 MP širokougaoni senzor (12 mm, f/2.2), 5 MP makro sočivo (25 mm, f/2.4) i 5 MP senzor dubine zaslužan za bolju percepciju kadra i kvalitetnije bokeh efekte. I prednja kamera se nije promenila u odnosu na A51, što znači da možete računati na 12 MP fotke koje su upscale-ovane sa 8 MP, što je slika koju očekujete sa 32 MP Quad Bayer senzora.
Performanse širokougaonog i makro senzora su veoma nalik onima na A51, jer se radi o istim senzorima, dok je situacija sa glavnim senzorom nešto drugačija. Sa porastom broja megapiksela, porastao je i kvalitet fotografija. Količina detalja je znatno veća, slike su oštrije, sa boljom dinamikom kadra nego na 48 MP kod A51. Boje su vernije i življe, a celokupan utisak je da su fotografije vernije onome što slikamo. Čak i poređenje ultraširokih kadrova omogućava da vidimo bolji post-processing kod A71, koji nije toliko agresivan, pa i ove fotografije na dnevnom svetlu deluju kvalitetnije.
Mirna ruka kad nestane svetla
Kada vam ponestane svetla A71 će se snaći sa onim što mu stavite u kadar. Naravno, ne računajte na nestvarne fotografije, i kada god je to moguće koristite primarno sočivo – i bićete zadovoljni. Detalja ima, kao i šuma u tamnijim delovima kadra. Računajte da morate imati mirnu ruku ukoliko želite oštre slike po mraku, jer nedostatak stabilizacije uvek zafali u izazovnim uslovima.
U direktnim poređenjenjima sa A51 rekli bismo da A71 izlazi kao pobednik, nema tu prevelike mudrosti. Ne za mnogo, ali je razlika u kvalitetu primetna, posebno po pitanju detalja i dinamike kadra. Kombinacija boljeg senzora i softverske obrade pod palicom Snapdragon čipseta omogućava bolje finalne rezultate.
Slično je i sa video mogućnostima. Snimanje 4K materijala ni kod A71 ne podržava stabilizaciju slike, ali se vidi pomak u kvalitetu snimljenog sadržaja. Video je verniji, sa realnijim bojama, dok A51 ima tendenciju preeksponiranja kadra kada uslovi nisu idealni. Kod A71 nema onog treperenja usled promene intenziteta svetla, a i detalja ima na pretek. Uz mirnu ruku A71 će vam biti savršen saputnik u pravljenju kvalitetnog video sadržaja, dokle god nemate potrebu da snimate u pokretu, kada nedostatak stabilizacije dolazi do izražaja.
Selfi kamera kao i kod A51 raspolaže sa 32 MP i Quad Bayer tehnologijom, Selfiji su dobri kada imate dovoljno svetla na raspolaganju, sa vernom reprodukcijom boja i pristojno dobrom dinamikom kadra.
Velika baterija i brzi punjač
Ostatak hardvera ovog telefona nije mnogo mrdnuo u odnosu na A51, a tu pre svega mislimo na ac Wi-Fi, BT 5.0, GPS, NFC, FM radio, kao i 4500 mAh bateriju sa 25 W brzim punjačem (A51 ima 4000 mAh bateriju i 15 W punjač).
Slična je situacija i sa OS-om. A71 dolazi sa svežim Android 10 OS-om i drugom generacijom One UI.
Primeri fotografija:
Prepoznatljiv korisnički interfejs sa S serije Samsung je zadržao i kod A51 i kod A71 modela. Ovo znači i sve one novine koje nam je One UI doneo pre nekoliko godina, sa još malo zanimljivih dodataka.
***UI
Samsung je zadržao ideju o čistom interfejsu, ne previše opterećenom dodatnim aplikacijama i elementima. Prijatno nas je iznenadilo prisustvo Edge Apps funkcije, koja je dosad bila rezervisana za S seriju i modele sa zakrivljenim ekranom. Do sad. Edge Apps omogućava da dodatne najkorisnije aplikacije koje pozivate prevlačenjem prsta s desne/leve ivice ka unutra. Pored aplikacija, možete odabrati „meni“ sa alatima: kompas, brojač, LED lampica, libela, lenjir… Tu je i mogućnost pozivanja clipboard-a, kao i niz drugih interesantnih prečica koje će svaki korisnik prilagoditi svojim željama.
Galaxy Store nudi veliki izbor tema, besplatnih i onih koje se plaćaju, pa je prilagođavanje, za one kojima je to interesantno moguće u beskonačnim varijantama.
Prečica u pull down meniju ima više nego što vam treba, i raspoređene su na više ekrana, a moguće je prilagoditi ih najčešće korišćenim, tako da ovaj meni dobija funkciju dodatnih podešavanja većine stvari, od Secure foldera, do skeniranja QR kodova i mobilne pristupne tačke.
Ako se do sad niste navikli, Samsung ima svoju logiku grupisanja podešavanja, koja je potpuno drugačija od bilo kog drugog UI-ja, pa je, dok se ne naviknete na to gde se koja opcija nalazi, najbolje da koristite integrisanu pretragu koja odlično radi. Ona se nalazi na samom vrhu i daje tačne i približne rezultate, što je zgodno ako niste sigurni koju opciju tražite.
Znamo da je zaštita podataka ponekad mnogo bitnija od samog uređaja, pa, pored zaštićenog foldera Samsung nudi mogućnost lociranja i kontrole telefona sa udaljene lokacije ukoliko se desi da ga izgubite ili ga neko ukrade. Takođe je moguće zaključati ekran i zaštititi/obrisati sve podatke kako ne bi pale u ruke nekoga ko ih može zloupotrebiti.
Nedostatak fizičkih tastera na prednjoj strani uslovio je da se softverski tasteri koji služe za navigaciju mogu zameniti gestovima ili sakriti po želji, čime se dobija još dodatnog prostora na ionako prostranom ekranu.
Naravno, tu je i Dark režim, koji je došao sa Android 10 OS-om kao standardna opcija, koju uveliko cenimo. Ne treba zaboraviti ni Digital Wellbeing, kada telefon brine o tome koliko vremena provodite pred ekranom, kada idete na spavanja i kada ste preterali.
Bixby je prisutan, iako ne onako pompezno kao dosad. Izgubio je fizički taster za pozivanje, ali ga možete aktivirati dugim držanjem Power tastera, što je opcija koja se može promeniti. Sve funkcije koje je imao dosad su prisutne, sa ponekom dodatnom. Ističemo predefinisane rutine u zavisnosti od doba dana, mesta ili neke akcije.
Samsung nudi nekoliko režima rada, od onih koji maksimalno štede energiju, preko optimizovanih, do režima koji skida sve barijere i omogućava telefonu da radi u punoj snazi, ali i da maksimalno troši bateriju u procesu. Slično radi i Game launcher koji omogućava da u igrama dobijete što bolje performanse optimizacijom parametara sistema.
Neke Samsung specifičnosti su prisutne i ovde i vrlo su korisne – poput prevlačenja preko kontakta ulevo za poruku, odnosno udesno za poziv. Doduše, ukoliko koristite jednu SIM karticu. Sa dve ovo može biti malo nezgodnije, jer nakon toga dobijate još jedan meni u kojem birate sa koje kartice zovete. I kod poruka su stvari blago nezgodne, jer se tasteri za slanje nalaze jedan pored drugog, i često će vam se desiti da pritisnete pogrešan.Sa Galaxy A51 i A71 modelima, Samsung predstavlja jednostavna unapređenja za svoje uzdanice srednje klase za 2020. godinu. Nema tu previše promena u odnosu na prošlogodišnje modela pa je i ova naša recenzija kraća nego što je uobičajeno – jer nam deluje da se iznova i iznova ponavljamo. Iako unapređenje nisu revolucionarna, novi vizuelni identitet, poboljšan čipset i bolja kamera deluju kao dovoljno dobar razlog da kada budete birali svoj novi telefon, A71 uvrstite u svoj uži izbor. Prethodne godine teško bismo nekome preporučili doplatu za A70 u odnosu na A50, sada ipak možda ,alo više preferiramo A71 ispred A51 modela. Što se ukupnih utisaka tiče naravno, sve je taman za po malo bolje, sve dok…sve dok ne mora da se doplati 100 evra i dok se u celu priču ne umeša cenovna matematika i o tome ćemo sad reći još koju reč
Sa cenom od 57.000 dinara A71 se već hvata u koštac sa mnogo jačom konkurencijom. Ni modelu A51 ove godine neće biti lako da ponovi prošlogodišnje uspehe a A71 sa cenom od 57 hiljada dinara ima pred sobom, čini nam se, još teži put – jer za taj novac možete kupiti po specifikacijama gledano, daleko impresivnije telefone. Ali Samsung svakako zna svoj posao i dokle može da ide mnogo bolje od nas: Samsung je kao Federer u tenisu, publika ga jednostavno voli nagrađujući njegov minuli rad poverenjem koji mu iznova ukazuje. Onima koji dolaze, ostaje da se iznova i iznova dokazuju, pa ko ovaj maraton duže izdrži
Prednosti:
• Odličan dizajn
• Moćni čipset
• Četiri kamere, sa vrhunskim performansama, posebno glavnog sočiva
• Dual SIM sa microSD slotom
• Android 10 i UI 2.0
• 128 GB interne memorije + microSD / 6 GB RAM-a
• Velika baterija, brzi punjač
Nedostaci:
• Plastično kućište
• Visoka cena, jaka konkurencija u klasi
• 4K video nema stabilizaciju
• Previše sličan sa A70