Samsung Galaxy A8 (Video)

Samsung Galaxy A8 (Video)

Da li smo konačno dočekali razdoblje u kome je obesmišljena kupovina telefona iz najviše kategorije? Ukoliko je suditi po Samsungovom najnovijem telefonu iz Galaxy A serije - jesmo. Naime, reč je o Galaxy A8 uređaju za 2018. godinu, za koga mnogi kažu da efektivno predstavlja spuštanje prošlogodišnjeg S8 flegšipa u srednju cenovnu kategoriju. Zaista, A8 je doneo mnogo toga, iznenadivši nas brojnim karakteristikama i odličnim rezultatima koje, iskreni da budemo, i nismo očekivali.

    Sadržaj

      Petar Gredelj
      Kada su pre nekoliko meseci stigle najave o telefonu koji bi trebao da bude top varijanta A serije smartfona srednje kategorije, iskreni da budemo, pomislili smo: “Evo ga još jedan.” U inače natrpanoj kategoriji teško se može istaći i doneti nešto suštinski novo, te nismo očekivali da A8, kako je novi telefon nazvan, bude nešto što će oduševiti. Uz sve to, on zauzima prilično nezahvalnu poziciju, te je pomalo skup u odnosu na ono što se na lokalnom tržištu percipira kao srednja kategorija, a istovremeno ukoliko već možete da izdvojite 500 evra, koliko on košta, verovatno možete da se “ispružite” i za još koju stotkicu i kupite top model. No, ima li za tim uopšte potrebe?
       
      Naš test ovog telefona treba upravo da odgovori na to pitanje. Na samom početku, reći ćemo da A8, za divno čudo, nije direktan naslednik nekog prethodnika, te da sufiks 2018 zapravo znači da ga Samsung uklapa u svoju nomenklaturu, te da narednih godina možemo očekivati naslednike ovog telefona. Može vas zbuniti što je pre dve godine takođe postojao model oznake A8, ali je on bio drugačije pozicioniran, i njegova misija nije bila ista kao misija ovogodišnjeg novajlije. Koja je zapravo misija novajlije? Da donese S8 mogućnosti u prihvatljiviji cenovni rang u punom smislu te reči, uz tek poneki kompromis. Uspeva li u tome? Pogledajmo…
      Telefon na testu
      Uređaj je do nas stigao kao sempl, odnosno bez kutije i bez ikakvih dodataka. Stoga vam ne možemo eksplicitno potvrditi šta sve stiže u paketu i kakav je kvalitet propratnog sadržaja.
      Telefon je došao u izdanju zlatne boje. No, spreda su ivice oko ekrana crne (to malo što ih ima), tako da ukoliko vam je estetika primarni faktor, verovatno je najbolje da se opredelite za crni model telefona. A8 je jasan predstavnik nove generacije telefona sa odnosom stranica ekran od oko 2:1 (na konkretnom modelu, 18.5 : 9), i to odmah dolazi do izražaja. Ipak, postoje određene razlike u odnosu na, recimo, S8 koji je ovakve trendove definitivno ustoličio i na koga se mnogi ovakvi telefoni i ugledaju.
       
      Pre svega, ekran nije baš toliko razvučen kao kod S8, te su ivice nešto deblje i izraženije nego na tom telefonu. Ipak, to je sve u rangu onoga što viđamo na tržištu u proteklim mesecima, tako da nećemo ništa prigovarati. “Osećaj”, ako možemo tako da kažemo, je definitivno veoma nalik na S8. Novajlija je nešto teži i deblji u odnosu na starog vuka – oko 20 grama teži, konkretno, ali i dalje se radi o vrlo malim razlikama koje možete da u punoj meri uočite tek direktnim poređenjem dva telefona.  U svakom slučaju, dopada nam se kako A8 izgleda. To je prava mera u ovoj kategoriji.
       
      Vrhunska izrada A8 telefona dolazi do izražaja u samom startu i pri prvom dodiru. Naime, korišćen je aluminijumski frejm, koji je potom obavijen staklom, baš kao i kod premium klase telefona južnokorejskog giganta. Korišćeno je Gorilla Glass staklo, tako da i u tom pogledu korisnici biti mogu mirniji pošto će fizička oštećenja teže nauditi ovom telefonu. Istovremeno, takva izrada pomaže uređaju da ispuni standarde IP68 sertifikacije, pa je on tako otporan na vodu i prašinu, i možete ga potopiti u vodu dubine jednog metra do sat i po vremena…znate već kako ide ta priča, već je dugo vremena pričamo. I drago nam je što je tako, jer to lišava korisnike mnogih briga oko održavanja telefona i rukovanja uopšte.
       
      Poleđina je naročito važna kod ovog telefona, iz nekoliko razloga. Pre svega, imamo kameru, koja je pozicionirana centralno i daje utisak simetrije telefona. Možda podjednako važno jeste što je odmah ispod nje smešten senzor otiska prsta. On radi izuzetno brzo (prema navodima Samsunga, uvek je aktivan) i sada zahvaljujući povoljnijem pozicioniranju korisnici mogu da ga udobnije koriste. Ispod njega je logo kompanije Samsung, a bočno od celog modula je smešten LED blic.
       
      Vraćajući se na prednju stranu, zatičemo nekoliko interesantnih stavki. Naime, u zaglavlju zatičemo mnoštvo senzora, i među njima – dvostruku prednju kameru! Samsung je definitivno rešio da udari svom snagom na selfi segment i isporuči ultimativno rešenje u tom smislu, a videćemo nešto kasnije je li uspeo u svojoj nameri. Telefon nema home taster osetljiv na pritisak, niti posvećen Bixby taster za pozivanje AI asistenta, koji je takođe jedna novina koju je dobio sa S8 flegšipa.
       
      Određena iznenađenja nas očekuju i na bokovima. Recimo, tasteri i slotovi su raspoređeni na pomalo čudan način. Sa leve strane su tasteri za pojačavanje zvuka, dok je taster za paljenje ekrana desno. Da, ovo smo imali i na S8, ali prosto zapažamo. Još čudniji jeste raspored slotova. Naime, levo je SIM1 slot za primarnu SIM karticu. Drugu SIM karticu i eventualnu memorijsku karticu (da, moguće je simultano ih sve koristiti) se ubacuju u potpuno odvojeni modul, koji je pozicioniran na gornjoj ivici telefona.
       
      Pozdravljamo prisustvo 3.5-milimetarskog konektora. No, iznenađenjima nije kraj. Donja ivica sadrži USB-C konektor, dok je zvučnik izmešten. Naime, postoji samo jedan zvučnik, i on je pozicioniran na desnoj strani telefona (?) Moramo priznati da nam je raspored svih ovih konektora pomalo čudan. Ne kažemo da ima nekog funkcionalnog nedostatka, i ništa od ovoga nije prepreka za korišćenje, ali prosto se dođe u situaciju da je malo toga na, uslovno rečeno, svom mestu. No, za ukupan utisak dajemo veoma visoke ocene. Idemo dalje, da pogledamo šta nas čeka ispod haube…
       Hardver
      Koliko Samsung isporučuje u A8 telefonu kada je hardverska snaga u pitanju? Rekli bismo – dovoljno, a možda i više od toga. Naime, čipset koji stiže u njemu isporučuje oko 30-35% više snage u odnosu na, recimo, dobro poznati Snapdragon 625, odnosno 20-25% više u odnosu na njegovu iteraciju Snapdragon 630 koja bi trebala da se pojavi tokom ove godine. U tom smislu, imamo sledeće stanovište – A8 isporučuje odlične performanse i, ukoliko baš nemate nekih specifičnih prohteva (recimo, što jači GPU), mišljenja smo da standardni korisnik jednostavno ne mora više da juri top modele telefona zarad dobrog osećaja u svakodnevnom radu. To smo, uostalom, rekli i u prikazu HTC U11 Life telefona, kada smo vam demonstrirali Snapdragon 630.
      [modul]specifikacija=9319[/modul]
      Ostavljajući po strani priču o tržišnom pozicioniranju, Samsung Galaxy A8 stiže sa osmojezgarnim procesorom koji radi na do 2.2 GHz. Reč je o veoma dobrom Exynos 7885 čipsetu, koji donosi sasvim zadovoljavajuće performanse. Ukoliko bismo baš morali da tražimo slabu tačku, verovatno bi to bio Mali G71 GPU, ali to bi bilo sve. Korisnike može radovati podatak da je prisutno 4 GB sistemske memorije, tako da u tom smislu ne bi trebalo da bude bilo kakvih problema, pošto je ta količina više nego dovoljna za praktično bilo kakve primene.
      a8_2018_cpuz_s.jpg
      Sa druge strane, prisutno je 32 GB skladišnog prostora. Ovo, zavisno od vašeg gledišta, može biti i sasvim dovoljno i nedovoljno, a svakako ne bi bilo od zgoreg da se telefon isporučuje sa 64 GB interne memorije, pošto se ta količina postepeno pojavljuje i u jeftinijem cenovnom razredu od oko 300 evra. No, uvek tu količinu možete proširiti putem memorijske kartice, a u uvodu ste mogli da vidite da njeno korišćenje ne ometa ništa drugo, pa ni upotrebu drugog SIM slota jer nije reč o hibridnom slotu, te na taj način veoma lako možete značajno proširiti kapacitet. Podržane su microSD kartice kapaciteta do 256 GB.
      a8_2018_antutu_s.jpg
      a8_2018_geekbench_s.jpg
      Softver
      Ukoliko ste koristili ijedan Samsungov telefon u skorije vreme, sa A8 ćete se osećati kao riba u vodi. Telefon koristi Android 7.1 Nougat verziju softvera – nažalost, isporučuje se bez Oreo verzije, ali se i ona očekuje u dogledno vreme. Mnogo važnije od toga jeste prisustvo dobro poznatog Samsungovog korisničkog interfejsa, o kome imamo veoma visoko mišljenje.
      a8_2018_softver1_s.jpg
      Samsung Experience je dostigao verziju 8.5 i zaista imamo samo reči hvale za njegove performanse, mogućnosti i uopšte utisak u radu koji donosi. Pored svega toga, on unifikuje korisničko iskustvo na Samsung telefonima, pa i u tom smislu doprinosi utisku da ne morate da idete na najskuplje telefone da biste imalo maksimum opcija i mogućnosti na raspolaganju. To je, uostalom, udarni adut ove klase telefona – ne morate kupiti flagship,i mi smo dovoljni. I to kažemo u najpozitivnijem smislu, jer zaista nema potrebe da se ide na top modele. Barem dok ne stigne neki novi, još ubedljiviji uređaj…
      Što se performansi tiče – sve klizi. Iako procesor dolazi u pomalo neuobičajenoj konfiguraciji od dva high powered i šest low powered jezgara, zaista bi vam bilo nemoguće da pronađete manu na osnovu ponašanja u svakodnevnoj praksi. Paralelno apdejtovanje i brauzing, pozivanje kamere ili odziv senzora otiska prsta, opterećivanje telefona velikim brojem pokrenutih aplikacija, sve zaista radi veoma pristojno, čemu sigurno pomaže i prisustvo 4 GB memorije.

      Želimo da istaknemo neke stvari. Pre svega, kapa dole Samsungu na vizuelnom utisku, ali i na odlično prevedenom interfejsu. Često zaboravljamo i zanemarujemo korisnike koji su slabije tehnički potkovani. Samsung Experience je zaista interfejs sa kojim se čak ni mi koji smo navikli na engleski jezik praktično nikada nismo zbunili, a ne sumnjamo da brojnim korisnicima predstavlja veliko olakšanje kada vide odlično prevedene opcije i menije ovog telefona (kao i drugih Samsung telefona).
      Ukoliko poželite da promenite izgled, odnosno temu, lako to možete učiniti preko odgovarajuće opcije, odnosno prodavnice. Na raspolaganju je zaista sijaset opcija, tako da to možete vrlo lako uraditi. Theme Store zaista vredi posetiti, čak i ukoliko ste vlasnik nekog starijeg Samsung telefona.

      Šta se još promenilo? Pa…u suštini, ništa posebno, ukoliko govorimo o izgledu, opcijama, interfejsu…i dobro je što je tako. Ovde je možda ipak važnije – šta je dodato. Dodate su neke funkcije sa S8 telefona, među kojima je svakako najznačajnija specifičnost – AlwaysOn Display. Naime, AlwaysOn Display omogućava prikaz pojedinih sadržaja na ekranu i kada je isti ugašen, tako da ste uvek u toku sa vremenom ili obaveštenjima bez potrebe da palite ekran telefona. Možete ga detaljno podešavati u odgovarajućim opcijama i predstavlja odlično rešenje koje pride konkurencija ne može (ili teško može) da kopira usled specifičnosti SAMOLED ekrana – oni prikazuju crnu boju tako što se pikseli isključe, pa ne troše struju, plus i vizuelno to sve deluje kao da je ekran većinom ugašen, dok drugi proizvođači koji pokušaju da imitiraju ovu funkciju jednostavno ne mogu da postignu isti efekat na drugačijim vrstama ekrana, pa niti vizuelno to izgleda podjednako dobro, niti je bez posledica po trajanje baterije.

      Najzad, igranje igara je verovatno najslabija stavka usled prisustva nejakog Mali-G71 MP2 grafičkog čipa. Istina, mnogi developeri optimizuju igre da što bolje rade na što širem spektru GPU-ova, ali bismo rekli da u ovom domenu ipak A8 ne može da donese iskustvo kakvo donose flegšip telefoni. Prosto, fali mu performansi i to se teško sakriva. Naravno, uvek ćete biti u prilici da se lepo poigrate u obilju igara koje su na raspolaganju, samo nemojte očekivati da će iskustvo u igrama kao što su Asphalt, Dead Trigger ili Fifa biti na nivou onoga što nudi S8, za razliku od drugih aspekata telefona. 
      Ekran
      Već smo spomenuli da Samsung Galaxy A8 2018 koristi fenomenalni Super AMOLED ekran. Mnogi gaje određene predrasude o njemu, ali ovaj ekran je definitivno naš favorit zbog raskošnog i fenomenalnog prikaza. Osim toga, kao što smo rekli, ovi ekrani veoma malo troše, a pride su u stanju da prikažu crnu boju tako što potpuno isključe piksel, što pomaže nekim rešenjima, među kojima je i Always-On displej.
       galaxy_a8_2018_26_s.jpg
      Ostavljajući po strani tip ekrana, dolazimo do razmatranja njegovih dimenzija. Naime, ovo je ekran koji Samsung naziva Infinity Display, što znači da je odnos njegovih stranica 18.5 : 9, odnosno praktično 2:1. Dijagonala iznosi 5,6 inča, a rezolucija 2220 x 1080 piksela. Osim toga, istakli bismo i Corning Gorilla Glass zaštitu. Telefon odlično leži u ruci, hvat je odličan, dimenzije od 5,6 inča su možda u nivou od oko 5 inča kod standardnih telefona (ili čak manje), ali ne možemo reći da ivica baš nema. Uostalom, za razliku od Galaxy S8 i Note 8 telefona, kod kojih Body-to-screen ratio iznosi 83,6%, odnosno 83,2%, ovde on iznosi 75,6%, što svakako nije loše, ali opet nije baš toliko izražen kao kod top modela. Gustina piksela je odlična i iznosi 441 piksel po inču. Bez obzira na teoretski veće vrednosti kod top modela, po ovom pitanju zaista nema neke posebne svrhe upuštati se u jurnjavu.
       
      Najlepša stvar kod Super AMOLED ekrana jeste doživljaj koji oni nude. Pored fantastične crne boje i ogromnog kontrasta, kolorit je zbilja fenomenalan – i što je podjednako važno, lako prilagodljiv. Ukoliko gledate YouTube filmove, čitate knjigu, pregledate fotografije, pretražujete internet sadržaje, vrlo lako možete da brzo podesite i optimizujete prikaz. U opcijama postoji sekcija namenjena upravo tome, gde možete birati između predefinisanih vrednosti, ali i ručno podešavati boje. Sve u svemu, svi koji bi eventualno imali primedbu da je prikaz na SAMOLED-ima zasićen nemaju odavno nikakav izgovor – opcije ekrana sve rešavaju.
      a8_2018_ekran_s.jpg
      Osim vrhunske crne boje i kontrasta, te raznih drugih osobina koje su tehnički detalji, želimo da izrazimo da je iskustvo doživljaja ekrana prosto – fenomenalno! Da li je toliko drugačije od, recimo, S8+ modela? Ne bismo mogli da tvrdimo, ali je svakako vrhunska stvar! Bez obzira da li na telefonu brauzujete internetom, gledate filmove ili YouTube, čitate knjigu ili pregledate fotografije, korišćenje je pravo zadovoljstvo. Zbog relativno male širine, hvat je dobar i u tom smislu, naše iskustvo sa Note telefonom možemo opisati najvišim ocenama.
      Vodootpornost i otpornost na prašinu
      Galaxy A8 2018 podržava IP68 standard. To u praksi znači da ga možete potopiti u vodu do dubine od 1.5 metra tokom 30 minuta. Mnogo bitnije u praksi jeste što se garantuje apsolutna otpornost na bilo kakvo prskanje, tekućine, što telefon možete slobodno da koristite po kiši ili što ne morate da brinete ukoliko prospete tekućinu po njemu. Takođe, otporan je na prašinu i prljavštinu. Sve u svemu, lepa garancija koja vas lišava bojazni da će se telefonu desiti takav vid oštećenja.
       
      Audio
      Što se audio komponente tiče, A8 stiže sa 3.5-mm priključkom za slušalice što je u redu i tu beležimo sasvim korektne performanse. Ono što nas je začudilo jeste pozicija zvučnika. Ništa od stereo zvuka, pošto telefon nema dva zvučnika. Međutim, taj jedan zvučnik je pozicioniran na desnoj strani telefona, umesto na dnu. Na taj način možete lakše nego inače doći u situaciju da zvučnik bude blokiran, te na to treba obratiti pažnju. Sam zvučnik je prilično jasan i razgovetan, u tom domenu nemamo nekih posebnih primedbi.
      Baterija
      a8_2018_baterija_s.jpg
      Ovo je deo u kome Samsung sada već tradicionalno briljira već neko vreme. Naime, kombinacija fantastičnih optimizacija u softveru, malog trošadžije ekrana koji u drugim telefonima jede ponajviše energije i odličnog kapaciteta vrlo dobro obavlja svoj posao. Kada na to dodamo štedljivi Exynos čipset, imamo situaciju da uvek očekujemo odlične rezultate. Sama baterija ima kapacitet od 3000 miliamperčasova i već u startu je jasno da će korisnici dobiti puno po tom pitanju. Naime, mogu komotno da računaju na dva dana korišćenja, možda i više ukoliko telefon umereno koriste. Trebalo bi da je podržano i brzo punjenje, ali kako je telefon stigao bez ikakve propratne opreme, tu stavku nismo bili u stanju da isprobamo ovog puta.
       Samsung Galaxy A8 2018 je telefon koji pokušava da, kada je kamera u pitanju, agresivnije nastupi prema korisnicima koji iznad svega cene – selfije. Naime, ovo je telefon (prvi takav Samsungov telefon, ukoliko ne grešimo) koji koristi dual kamera sistem na prednjoj strani i jednu kameru pozadi. Tako pozadi imamo kameru od 16 megapiksela, dok se napred nalaze senzori od 16 i 8 megapiksela. Interesantno, zar ne?
      a8_2018_kamera1_s.jpg

      Softver je standardno dobar. Tu je obilje opcija, dosta filtera, razni modofi snimanja (uključujući i onajk za hranu, da ne brinu gurmani)…Sve potrebne opcije su vam nadohvat ruke (odnosno prsta), a zahvaljujući snažnom hardveru i dobroj optici, operacije se izvršavaju brzo, glatko i bez ikakvih trzavica. Jedina primedba jeste što je HDR sakriven unutar meni opcija, tj. nije dostupan na glavnom ekranu. No, da budemo iskreni, smatramo da je Samsungov sistem kamera dovoljno dobar na ovakvom telefonu da je sasvim bezbedno ostaviti ga na Auto i menjati samo u slučaju izrazite želje. Takođe, možete pritiskom na taster razvući prikaz na displeju od ivice do ivice. Da pređemo na ono bitnije, budući da je u ovom domenu sve dobro poznato godinama unazad – kakve su fotografije?



      Glavna kamera od 16 megapiksela ima otvor blende od f/1.7. Uz to, podržan je phase detection autofokus za munjevito fokusiranje na željene objekte ili osobe. Takođe, prisutan je standardan LED blic. Pomalo tradicionalan setap zaokružuje stavka koju često priželjkujemo, ali je retko dobijamo – Galaxy A8 2018 ne podržava sistem optičke stabilizacije.



      U praksi, ovaj senzor i uopšte sistem imamo već neko vreme, samo što je sada unapređen otvor blende pa kamera prikuplja više svetla. Dobijeni rezultati su sasvim korektni – ovo je definitivno kamera koja može mnogo. Detalja ima dosta, i premda je dinamički opseg na relativno prosečnom nivou, imajući u vidu šta se dobija za ove konkurencije i u kom je cenovnom razredu telefon, zaista je moguće napraviti izuzetno pristojne i dobre fotografije. Noću se telefon već dosta više muči, premda je i tu u stanju da izvuče sasvim korektnu scenu – ukoliko imate makar neki mali izvor svetla u blizini, utoliko bolje, jer će dosta pomoći.



      Iznenadilo nas je što na slikama ima dosta detalja, ali i što široki uglovi kamere hvataju zaista dobar opseg, nekako je idealno podešen u nedostatku boljeg izraza. Često bismo voleli da je ugao malo širi ili malko uži, ovde je kadar zaista odlično odmeren. Takođe, šteta je što nema stabilizacije, to smo odlično osetili po veoma vetrovitom i hladnom danu kada smo testirali uređaj. Sve u svemu, zadovoljni smo rezultatima, slike imaju dosta detalja, HDR odlično radi svoj posao kada zatreba, ukupni utisci su pozitivni.




      Prednja kamera
      Ipak, glavna novina kada su kamere u pitanju stiže u domenju prednje kamere. Naime, napred se sada nalazi sistem sa dva senzora, od 16 i 8 megapiksela, koji se stara pre svega da isporuči što kvalitetnije selfije. Samsung u tome u potpunosti uspeva, sa odličnim Live Focus režimom koji donosi visok stepen zamućivanja pozadine, ali i širokougaonim selfijima koji su zaista sjajni u praksi! Tu je i opciono korišćenje raznih efekata, mogućnosti docrtavanja, lepljenja kolažnih elemenata i slično, čemu verujemo da će mlađi korisnici (ili oni koji se tako osećaju) uspeti da proniknu u smisao…
      fotke_a8_2018_8_s.jpg

      Sećate li se Live Focus, odnosno Fokusa Uživo? To je bila velika tema na prethodnim telefonima, ali pre svega (barem kada je Samsung u pitanju) kada govorimo o zadnjim kamerama. Sada, zahvaljujući dva senzora napred, Galaxy A8 donosi Live Focus opciju na selfi kameri. U suštini, reč je o implementaciji bokeh efekta, odnosno efekta zamućivanja pozadine. Potrebno je da od objekta fotografisanja budete udaljeni oko 2-2,5 metra. Rezultati su, ponovo – odlični. Takođe je tu i opcija panoramskog selfija, koji od vas traži da pomerate telefon slično kao kod snimanja panorama fotografija, ali je dovoljno rotirati za po jedan ekran levo i desno. Evo i jednog takvog rezultata.

      Generalno, izuzetno nam se dopada prednja kamera A8 telefona. Jednostavna je za korišćenje, slike izgledaju veoma dobro, efekti se lako postižu, i što je veoma bitno, kamera vam uliva sigurnost da će svaki snimak izgledati dobro, te da nećete morati da prolazite kroz mukotrpan proces ponavljanja selfija, što ume da zamara, naročito kada ste u društvu.
       


       Nakon testiranja, zaključujemo da je Galaxy A8 veoma, veoma dobar telefon. Istina, to smo mogli vrlo lako naslutiti i pre njega, ali uvek je lepo kada se pozitivne slutnje obistine u praksi, bez nekog naročitog problema koji bi iskrsao. No, pravo pitanje jeste da li je A8 vredan tih para koje se traže za njega? Njegova cena iznosi oko 500 evra i to ga stavlja, posebno imajući u vidu karakteristike srpskog tržišta, u pomalo neslavnu kategoriju.
       
      Nažalost, naše tržište je takvo da uglavnom nije orijentisano prema uređajima tipične srednje klase. Ono se uglavnom okreće ili pristupačnijim uređajima, ili top modelima. Cena Galaxy A8 2018 telefona iznosi oko 500 evra. Tačno je da donosi veoma puno, da u neku ruku obesmišljava kupovinu top modela telefona i ubeđeni smo da može da uradi 95% stvari podjednako lako ili uspešno kao i najbolji telefoni, ali prosto – nije top model.  Ipak, nadamo se da će se pokazati da je reč o dobrom potezu, te da će prodaja A8 telefona kod nas biti dobra, jer on to svakako zaslužuje.
      samsunggalaxya82018thumb_s.jpg
      Zaslužuje, budući da je zaista reč o dobrom i zaokruženom telefonu kome je veoma teško naći manu. Sa druge strane, pozitivnih utisaka je zaista puno. Od izrade i dizajna, preko ponašanja u svakodnevnom radu, mogućnosti kamera, fantastične baterije, vrhunskog SAMOLED ekrana, ovaj telefon zaista može lako da se preporuči osobama kojima je potreban kvalitetan uređaj, ali opet ne bi želeli da plate još tih dodatnih 100-200 ili koliko već evra za ultimativne smartfone. Nadamo se da će A8 i u narednim godinama nastaviti da redovno spušta najbolje karakteristike iz premijum klase “u masu” i da ćemo se družiti i sa njegovim naslednicima kojima je sada, za razliku od modela iz 2016. godine, ucrtan novi pravac razvoja i data nova misija.
      Prednosti:
      – Vrhunski SAMOLED ekran – Sistem dve prednje kamere sa odličnim rezultatima – Baterija – Ponašanje u svakodnevnom radu – Kvalitet izrade – Dizajn
      Nedostaci:
      – Bez stereo zvuka – Čudno pozicioniranje nekih komponenti – GPU – (Uslovno) 32 GB skladište, dok se i u nižoj klasi polako ustanovljava 64 GB kao standard
      Telefon na test ustupio Samsung.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra