Samsung Galaxy GT-I7500

Samsung Galaxy GT-I7500

[35213] Samsung Galaxy Tab 8.9 i Galaxy Player 5.0 i 4.0 stižu u oktobru - samsung_galaxy_tab_8.9_i_galaxy_player_5.0_i_4.0_stizhu_u_oktobru
[35211] Samsung serija 7 laptopova dostupna u pretprodaji - samsung_serija_7_laptopova_dostupna_u_pretprodaji
[35200] Samsung Omnia W, Mango u Samsung pakovanju - samsung_omnia_w_mango_u_samsung_pakovanju
[35199] Samsung prodao 10 miliona Galaxy S II telefona - samsung_prodao_10_miliona_galaxy_s_ii_telefona
[35127] Samsung bada postaje open source 2012. god

    Sadržaj

      Branko Mitić

      Samsung Galaxy GT-I7500

      Pre nekih mesec dana predstavili smo HTC Magic i to je bio prvi test telefona sa Android platformom na našem sajtu i jedan od prvih Android telefona generalno. Koliko smo se osvrnuli na novi HTC, toliko smo pokazali šta treba očekivati od novog, dugo očekivanog operativnog sistema. Poslednje dve godine donele su napredak telefona do nezamislivih namera. Globalnu finansijsku krizu, ovaj segment tržišta ne da nije osetio, nego je ojačao kao nikada do sada. Pored najpopularnijih operativnih sistema (WM, Symbian, iPhone) i sada Androida, iz prikrajka vreba još nekoliko platformi za koje verovatno niste ni čuli. Zamah naprednih telefona, prevashodno baziranih na ekranima osetljivim na dodir odrazio se i na segment običnih telefona, pa su LG i Samsung izbacili seriju telefona koji liče na ove najnaprednije, ali zapravo imaju svoj fabrički operativni sistem.

      Što se Samsunga generalno tiče, kod njih je moramo priznati veoma veselo i čini nam se da ni oni sami više ne znaju šta sve proizvode :). Popularne Omnie idu po principu cik-cak, odnosno jedna ima Windows Mobile, a sledeća Symbian, pa opet sledeća Windows Mobile, i tako redom…. Android platformu su takođe oberučke prihvatili, i kao posledicu dobili smo Galaxy I7500. Samsung ili ima odlične zalihe gotovine iz prethodnih uspešnih perioda ili se ozbiljno sprema za revoluciju mobilnih telefona, odnosno zna nešto što mi ne znamo. Moramo priznati da ovaj proizvođač zaista radi odličan posao na svim poljima i brzo gura industriju i tehnologiju unapred.
       

      Galaxy smo na testiranje dobili od Telenora koji Galaxy nudi uz devet tarifnih paketa. Ukoliko ne želite ugovornu obavezu, telefon vas uz pretplatnički ugovor košta 40.000 dinara sa bilo kojim paketom. Uz ugovorne obaveze telefon može da se nađe od 39.990 uz godinu dana obaveze uz Prenesi 60 paket, do 12.990 dinara uz dve godine ugovorne obaveze uz Fleksi 4000 paket. Napominjemo da se uz kupljeni Galaxy dobija 5GB besplatnog interneta tokom prvih 6 meseci korišćenja. Iskoristićemo ovu priliku da malo iskritikujemo Telenor za cenu interneta generalno za mobilne telefone, jer je to ono što nam je jako potrebno sa naprednim mobilnim telefonima. Ne kažemo ni da su ostala dva provajdera značajno bolja, ali ako se nadaju prodaji većeg broja naprednih telefona, moraju da ponude više pogodnosti za korišćenje interneta kojima je to jedna od osnovnih vrlina.

      Android je platforma koja je dugo bila očekivana, ponajviše zbog toga što je kreirao Google, a malo je kompanija koje mogu da se okarakterišu moćnijim od Googlea u ovom trenutku. Pored toga, ova platforma je prilično otvorena u poređenju sa drugim, što garantuje da će kroz određeni period vremena lista aplikacija biti izuzetno bogata, ali da će i modularnost same platforme biti na zavidnom nivou. Upravo ono što je naprednim mobilnim platformama potrebno. Više smo dosadili sa pominjanjem iPhonea u testovima telefona, ali niko ne može da ospori sjajne mogućnosti ove platforme, kao i poslovni uspeh koja je ona ostvarila. Na Galaxy I7500 slobodno možete da gledate kao direktnog konkurenta Appleovom čedu, ali imajte na umu da Android ne želi da bude kopija iPhone operativnog sistema. Pogledajmo šta se dešava kada pomešate Samsung, Android i Telenor 🙂

      Tehničke karakteristike i sadržaj pakovanja
       

      Samsung Galaxy GT-I7500

      dimenzije

      115 x 56 x 11.9 mm

      masa

      119 g

      oblik

      blok

      baterija

      Li-Ion 1440 mAh (BP-4L)

      ekran

      TFT, 3.2″ 320 x 480 tačaka, 16M boja, AMOLED capacitive

      pomoćni ekran

      ne

      kamera

      5 MP sa dual LED lampom, autofokus

      prednja kamera

      ne

      procesor

      Qualcomm MSM7200A 528 MHz

      memorija

      128 MB RAM, 8 GB skladišna

      proširenje memorije

      Micro SD

      zvučnici

      mono

      format melodija

      MP3, WAV

      priključak za slušalice

      standardan – 3.5 mm

      sistem

      Android OS

      accelerometer – orijentacioni senzor

      da

      konekcije

      bluetooth, USB, WiFi

      prenos podataka

      GPRS Class 10, EDGE, HSCSD, 3G HSDPA HSUPA

      GPS

      da

      poruke

      SMS, MMS, Email, Instant Messaging

      email

      da

      FM radio

      ne

      – Samsung Galaxy i7500
      – futrola
      – microUSB punjač
      – microUSB kabl
      – Stereo slušalice
      – Software CD
      – uputstvo za upotrebu

      Spoljašnost, fizička izrada

      Samsung I7500 Galaxy je u potpunosti crn, što je po nama dobro rešenje. Za sada, Android OS nije previše šaren i veseo (ne znamo ni da li će biti) i sa sobom nosi određenu dozu ozbiljnosti, pa se fizički izgled ovog telefona u potpunosti uklapa sa sistemom. Crna boja ima sjajni završni lak, pa će tako (na žalost) predstavljati magnet za otiske prstiju. Istina, ovo će biti problem samo sa zadnje strane uređaja, jer prednju popunjavaju ekran i tasteri. Naravno i ekran će privlačiti otiske i masnoću sa prstiju, ali o tome ne treba brinuti jer se protiv toga i definitivno ne može (neophodno je konstatno dodirivati ekran), a opet – kada se ekran osvetli otisci se ne vide.

      Telefon je, moramo to reći, najjednostavnijeg mogućeg izgleda i oblika. Minimalnih je dimenzija i zavidne mase od 119 grama za ovaj tip uređaja. Sa prednje strane nalazimo čak pet tastera kao i dodatnih pet kursorskih, što će neko smatrati i suvišnim, obzirom da je ekran ipak glavni “baja” na ovom telefonu. Dijagonala ekrana je 3.2 inča, što je 0.3 manje od iPhonea;. neko će reći ne preterano bitno, ali mi ćemo reći da jeste. Galaxy direktnog konkurenta ima u Apple telefonu i ne sme posustajati na tako jednostavnom zadatku.
       

      Što se tastera tiče, s jedne strane moglo se i bez njih (ili makar bez većine) ako vam je do jednostavnih linija i dizajna, ali sa druge strane dobro će doći za maksimalno iskorišćavanje brzine i ergonomije ovog telefona i sistema. Pre svega, tu je ogromni kursorski taster karakterističnog izgleda za Samsung telefone. Ispod imamo klasične tastere za podignutu i spuštenu slušalicu. Sa gornje strane su meni taster, koji uopšte ne implicira da je to što jeste, pa u startu zasigurno nećete biti sigurni šta treba pritisnuti. Sa desne strane su “home” i “back” taster. Back taster je jedna od kvalitetnih karakteristika ovog telefona i Android sistema u celini, jer opcija povratka se vezuje za kompletno korišćenje telefona, a ne samo za konkretnu aplikaciju. Možda na papiru ne deluje senzacionalno, ali u praksi ćete brzo zavoleti ovu mogućnost.

      I7500 je u potpunosti urađen od plastike vrlo solidnog kvaliteta i dok s jedne strane zvuči ne baš impresivno podatak da je jedan relativno skup telefon urađen od plastike, s druge strane nemamo šta da zamerimo na fizičkoj izradi – zaista je odlična. Tasteri su pomalo tvrdi i prave “buku” dok se koriste, ali nude kvalitetan “klik” i dobar odziv. Što se tiče ostatka “obilaska” telefona – na desnom boku nalazimo, sada već na telefonima na standardnom mestu i sa standardnom funkcijom, taster kamere kao i taster za zaključavanje/otključavanje telefona. Moramo priznati da je zaključavanje i otključavanje malo nespretno urađeno jer se obavlja držanjem tastera, što je pomalo neprecizno. Na suprotnom boku su klasični vol + / – tasteri. Sa donje strane telefona je samo mikrofon, dok na gornjoj imamo slušalicu, 3.5 mm džek za slušalice, mesto za traku za nošenje i USB port iza gumene zaštite. Putem ovog USB porta se vrši i punjenje telefona, bilo preko kabla i računara ili preko punjača.
       

      Dobar deo ukupne površine telefona prekriva ekran, a bitnost ekrana za jedan telefon ove klase i namene izlišno je objašnjavati. Pre svega, ponovićemo da ne razumemo 7 milimetara manju dijagonalu od Apple iPhone telefona, obzirom da Galaxy treba da bude njegov direktan konkurent. Jedini razlog možemo da vidimo u Samsung Omnia HD telefonu, pa pretpostavljamo da Samsung nije hteo sam sebi da pravi konkurenciju; opet, HD Omnia ima 3.7 dijagonalu ekrana, pa eventualnih 3.5 ne bi škodilo. Ekran je AMOLED tehnologije, odnosno Active Matrix OLED, što znači da smo dočekali i OLED panele na mobilnim uređajima. Odmah da kažemo, ovo je jedan od najboljih, ako ne i najbolji ekran koji smo videli – no nije sve tako sjajno kao što možda skraćenica OLED može da implicira. Pre svega, rezolucija je za današnje pojmove svega 320 x 480 tačaka i zapravo AM znači da je ovaj ekran postavljen na klasičnu TFT matricu, pa je tako prikaz klasično mrežast za LCD ekrane. Postoji više varijacija na temu OLED ekrana i AMOLED je u ovom trenutku najbrži i najlakši način za “jurišanje” tehnologije, ali zbog korišćenja matrice smatramo da nije ono najbolje i ono pravo što od OLED-a očekujemo. Precizni da budemo, ovom ekranu nedostaje viša rezolucija, jer kada posmatrate jednu tačku, ona veoma precizno prikazuje boje i ne gubi svojstvo iz ma kog je ugla gledali, ali tih tačaka jednostavno na ovom uređaju – ima malo. Ne želimo da budemo suviše kritični prema ekranu, ponavljamo još jednom, vrlo moguće da je jedan od najboljih koji smo videli, ali uživo ne izgleda tako dobro kao što bi na osnovu AMOLED specifikacije moglo da se kaže. Srećom OLED je tek započeo komercijalni vek i dobro je što za razliku od dosadašnjih LCD ekrana, ima više smerova prema kojima može da se razvija.

      Što se tiče “dodirivanja”, Galaxy ima onu bolju, Capacitive, varijantu. To znači da ekran reaguje na “nešto” što će sprovesti struju (vaš prst), što omogućava minimalan pritisak na ekran i lakše korišćenje prstima – kao i multi touch (u teoriji). Naravno, Capacitive ekran je ono što Android sistem zahteva, ali realno je da će ekrani koji reaguju na pritisak polako otići u penziju, obzirom da su se pokazali kao lošiji u praksi (mada je za to potrebna i softverska potpora). Dok smo testirali telefon, imao je veoma tanku fabričku zaštitnu foliju, i sa njom je “touch” radio odlično, mada je odziv ipak malo slabiji u odnosu na iPhone 3G. Kasnije smo probali Galaxy i bez fabričke zaštitne folije i odziv je bio odličan, bukvalno na najmanji dodir prstom.
       

      Operativni sistem

      Što se tiče Android operativnog sistema, dosta kvalitetnih informacija se našlo u našem prvom testu Android telefona, pa savetujemo da obavezno pročitate ove osnove, ukoliko se interesujete za napredne mobilne telefone. Mi ćemo proći u ovom testu kroz ono najbitnije. Pre svega, dugujemo vam izvinjenje što ekrani nisu softverski snimljeni, već su fotografisani. Ovo se prvi put desilo u testu naprednog telefona ili PDA uređaja na našem sajtu, ali morate znati da ovog puta problem nije do nas. Naime, snimanje ekrana na Andorid telefonima predstavlja pravi mali poduhvat. Postoje dva načina. Prvi je putem jednog od programa i “root”-ovanja telefona; međutim, ova procedura ne samo da nije dozvoljena (nadamo se da ove redove ne čitaju ljudi iz Telenora koji su nam ustupili telefon :)), već je u ovom trenutku i neostvariva na Galaxy telefonu. Drugi, legalan način da ga tako nazovemo, jeste putem SDK – ali smo i tu naišli na problem. Naime, Samsung je po našoj proceni, “preforsirao” USB port sa više konekcija nego što treba i na taj način onemogućio vezu (zapravo, efikasnost drivera) u debugging modu, neophodnom za SDK. I jedan i drugi “problem” su vremenom rešivi, ali nisu bili pre nego što smo telefon vratili sa testiranja.

      Kao što smo već spominjali, telefon smo dobili od Telenora i Telenor jeste ostavio nekakvog traga u operativnom sistemu, ne puno srećom. Zapravo, kada se sistem fabrički resetuje, vidi se dosta Telenor obeležja, što vizuelnih, što zvučnih; ukoliko vam se to ne dopada, možete da ih uklonite veoma brzo i dobijete osnovni Android spreman za dalje prilagođavanje. Osnovni ekran zapravo ima još po jedan ekran levo i desno, do kojih se dolazi klizanjem prstom po ekranu. Na ove ekrane se postavljaju ikonice sa programima i folderima i “widgets” (kao što su sat, vremenska prognoza ili polje pretraživača). Na gornjoj traci vide se podaci o vremenu, bateriji, domenu i konekcijama. Ukoliko odlučite da skrolujete ekran odozgo na dole, dobijaju se informacije o aktivnim programima, kao i obaveštenja.
       

      U početnom ekranu na donjoj strani postoji deo sa strelicom kojom se pozivaju svi pogrami i veze ka opcijama i podešavanjima koja telefon ima. U “settings” delu opcije su lepo raspoređene i dovoljno velike da bi mogle da se koriste prstima. Kao standardni korisnik, biće vam možda malo teže da shvatite da li su neki programi aktivni ili su se zatvorili i šta se sa njima desi kada pređete na neki drugi ekran. Takođe, neke programe nećete znati kako da ugasite; stoga je naš savet da sa marketa odmah skinete neki mali utility za kontrolu uključenih aplikacija i njihovo gašenje.

      Tastatura na ekranu je prilično dobra i uz kvalitetan odziv ekrana potrebno je minimalno vremena da se nauči da je brzo i precizno koristite. Što se tiče onih najbitnijih stvari, a to su imenik i poruke, ne možemo da se setimo i jedne osobine kojoj bi išta zamerili. Verovatno da neka “third party” aplikacija za SMS može nekome biti bolja, ali za bukvalno 99% korisnika imenik i poruke su na najvišem mogućem nivou. Spomenuli smo Market: to je aplikacija preko koje “skidate” programe za vaš Android bez potrebe za računarom. Većina programa jeste besplatna, a oni koji se plaćaju mogu da se probaju jer nude “trial” opciju. Pronalaženje programa se odvija ili po kategoriji ili upitnikom za traženje naziva.
       

      Performanse Androida su na visokom nivou; sasvim sigurno bolje od Windows Mobile ili Symbian operativnog sistema. Što se tiče najvećeg i najtežeg konkurenta, iPhonea, teško je presuditi. Kretanje po menijima i korišćenje Apple telefona sigurno je lepše i atraktivnije. Android deluje sporiji, ali smatramo da je to možda samo na prvi pogled. Naime, fluidniji meniji i veći “framerate” animacija menija na iPhoneu stvaraju utisak da se Android koči, ali kada bi se uzela štoperica u ruke, videlo bi se da su iPhone OS i Android “tu negde” po brzini.

      Za kraj dodajemo “menu” taster koji nudi paletu opcija i podešavanja konkretne aplikacije u kojoj se nalazite. S jedne strane, ovo je još jedan fizički taster i mogućnost na koju se treba navići. Ipak, na duže staze se ova mogućnost pokazuje kao lepo osmišljena, kao i “back” taster (za kompletne operacije na telefonu). Ovo je pravi pokazatelj da je Google-ova namera da Android treba prevashodno da bude funkcionalna platforma. Čini nam se da će u to sigurno izrasti, a da li će biti atraktivna kao iPhone OS, vreme će pokazati, tj. videćemo kako će je tržište prihvatiti.

      Foto, video, web, muzika, navigacija, google…

      Podaci vezani za kameru su za današnje pojmove obični: 5MP rezolucija, sa autofokusom i diodom koja simulira blic. Prvo ćemo navesti kritiku u vezi “blica” koji je najobičnija dioda/lampica, i već pomalo gubimo nadu da će tzv. “Xenon” blicevi biti omasovljeni na mobilnim telefonima. Šteta, pošto se kvalitet fotografija slikanih mobilnim telefonom drastično popravio u poslednje dve godine. Galaxy ima veoma kvalitetnih 5 MP za jedan mobilni telefon. Usuđujemo se da kažemo da je ovih 5 MP primetno bolje od onih 8 MP koje smo videli testirajući LG Crystal GD900. Fotografije su veoma čiste, dobre su dinamike, sa kvalitetnim bojama i zavidnom količinom detalja za mobilni telefon. Za amaterske potrebe, po danu će Galaxy pružati dovoljno kvaliteta da vam neće trebati fotoaparat. Ipak, situacija se menja uveče i noću, jer u tim situacijama kvalitet fotografija svakog mobilnog telefona drastično opada. Postoje dva razloga za to… Prvi je manji senzor koji povećanjem ISO osetljivosti značajno povećava produkciju šuma, a drugi razlog je blic u obliku obične lampice, koja počinje da gubi svojstvo na udaljenosti većoj od jednog metra. Galaxy na papiru ima običnu kameru, ali u praksi daje odlične rezultate preko dana, koji su za amaterske potrebe više nego dovoljni.
       

      Što se tiče pregleda fotografija, situacija je u osnovi Androida maksimalno pojednostavljena. Gledanje slika nije ni blizu atraktivno kao na iPhoneu. Praktično nema “klizanja” prsta i sve se odvija običnim pritiskanjem. S jedne strane, gledanje fotografija kod Apple telefona je zaista sjajno, ali kada tu mogućnost budete pokazali svim kolegama i prijateljima, poželećete da manje dramatično i možda čak i brže pregledate fotografije u jednostavnom maniru kakav nudi Android u startu. Ipak, kako je to modularna i prilično otvorena platforma, u skorije vreme možemo očekivati mnoštvo aplikacija za gledanje fotografija – pitanje je samo šta će biti sa “multi touch” opcijom. Za sada je nema, a da li će je biti – moguće je; nešto se šuška, ali za sada iPhone ostaje kralj zumiranja fotografija sa dva prsta.

      Što se tiče vido snimaka, rećićemo samo da Galaxy nudi nisku rezoluciju i slabiji kvalitet snimaka za današnje pojmove i zbog toga beležimo solidan minus. Kada je reč o pregledu video materijala, Android je u startu slab, pa ćete morati na Marketu da potražite pomoć u vidu neke aplikacije koja podržava veću listu formata ili da se na PC-u bavite konvertovanjem.
       

      Slušanje muzike je dosta dobro, mada opet u poređenju sa iPhone, niti malo atraktivno. Tu su sve opcije koje su vam potrebne i to je to – muzika svira :). Korišćenje je naravno prilagođeno touch upotrebi, a za neka atraktivna rešenja kao, pogađate – (opet) iPhone, moraćete u potragu na Market, kome ipak treba dati malo vremena kako bi se razvile kvalitetne aplikacije. Slušalice koje dobijate uz telefon su malo bolje nego što smo očekivali. Pre svega, njihov oblik je takav da se čuva dosta basa, što je najveći problem “bubica”. Priključak za slušalice je standardnih 3.5 milimetara, što je za pohvalu i dobro je da Samsung nije pogrešio na ovom polju.

      Surfovanje internetom je za jedan telefon odlično. Nikako ne bi pogrešili kada bi rekli da je kvalitet u rangu dva najbolja browsera do sad – Apple Safarija za iPhone i Opere Mini. Program za gledanje web stranica prikazuje i flash, što dva konkurenta – ne mogu. Ono po čemu je lošiji od konkurencije, ogleda se u tome što ceo doživljaj nije toliko lagan i tečan kao na iPhone-u, ili što baratanje tabovima nije tako dobro kao kod Opere Mini. Ne želimo da shvatite da je browser sporiji, jer nije; samo je subjektivni utisak nešto nepovoljniji. Primera radi, kada skrolujete prstom gore – dole stranu, na Androidu se prikazuje uvek sadržaj stranice i tu se ponekad dogodi malo kočenja, dok je kod iPhonea sve glatko; međutim iPhone gasi prikaz strane prilikom skrolovanja, pa kada bi uzeli štopericu u ruke, rezultati bi bili približni. Sve u svemu, odličan browser, koji će, nadamo se još više napredovati. Dodajemo da je gledanje Youtube klipova moguće i u običnoj telefonskoj varijanti (manja rezolucija, 3gp), kao i u standardnoj web varijanti gde je kvalitet za Samsungov ekran sasvim dobar.

      Android platforma za sada nema kvalitetnu aplikaciju za navigaciju koja bi bila zanimljiva za ljude sa Balkana. U startu u telefonu imate Google Maps aplikaciju koja jeste odlična, ali postoje dva, za sada teško rešiva problema – nije još uvek toliko dobra za naše podneblje i traži vezu sa internetom za skidanje mapa ili satelitskog prikaza. Dobra vest je da od skoro postoje i naše ulice u Google Maps, ali da te ulice još uvek nisu imenovane – što znači “radovi su u toku”. Android još uvek nije ni izbliza adekvatna zamena PND uređajima, iGo ili Garmin programu sa nekog mobilnog telefona. Međutim, čini se da je samo pitanje vremena kada će se situacija popraviti.

      Ukoliko ste zaboravili, podsećamo vas da je Android operativni sistem napravljen od strane Googla, pa je s toga za očekivati određenu interakciju mnogobrojnih Google servisa i ovog telefona. Situacija u realnosti ipak nije toliko raznovrsna. Pored već pomenute Google Maps aplikacije, tu je takođe i Gmail a dodajemo da je i Market aplikacija “u paketu”. Naime, potreban je Gmail nalog da bi ove mogućnosti uopšte mogle da se koriste, ali smatramo da je to ipak najmanji problem. Iskreni da budemo, očekivali smo veću interakciju Googla i ovog telefona, jer je Google danas mnogo više od običnog web pretraživača. Postojeća Google implementacija je lepo urađena. Praktično, jednino podešavanje koje vam je potrebno jeste da se ulogujete sa vašim google imenom i šifrom, ali se nadamo da će kroz buduća poboljšanja sistema, mnoge Google pogodnosti naći mesto u vašem džepu.

      Utisci

      Zaključak o ovom telefonu prevashodno treba da bude zaključak o Android opetarivnom sistemu. Istina, Androidom smo se mnogo više bavili u prethodnom testu, ali najbitnija osobina ovakvih telefona je novi operativni sistem. S jedne strane zato što je upravo OS ono što vas odvaja od običnih telefona, a sa druge što je hardver ovakvih telefona uglavnom poznat. Ekran mora da je oko 3.5″ +/-, ni slučajno ne sme da nedostaje WiFi ili GPS, a ostatak standardnih osobina već odavno poseduju i obični, jeftiniji telefoni.

      Na ukupan utisak o Android platformi, možemo posmatrati iz dva ugla. Prvi: ako je neko mogao da potuče iPhone OS, onda je Google za to imao i uslove i znanje. To se nije desilo. Zašto? Jednostavno, nema pravog odgovora. Iako na Android OS-u sve itekako lepo radi i praktično ne možete da pronađete da nešto nedostaje (bez obzira što nas lavina aplikacija tek očekuje), kompletan utisak je da se neko tamo nije dovoljno potrudio. Stičemo utisak da je sistem urađen bez nekog žara i želje da bude najbolji, već samo još jedan od sistema. S druge strane, kada poredi sa “problematičnim” WM i Symbian operativnim sistemim, Android deluje bolje u gotovo svakom segmentu, što je za svaku pohvalu, obzirom da je ipak u pitanju prvenac.
       

      Rekli smo “problematičnim” Windows Mobile i Symbian operativnim sistemima, jer u vezi sa njima uvek postoji veliki broj znakova pitanja. Symbian ćemo ignorisati, jer očigledno da je i Nokia rešila da ga ignoriše, a i “nova” verzija Symbiana uspela je solidno da unazadi hardverski gotovo savršen N97. Što se Windows Mobile tiče, situacija je malo bolja, ali opet “problematična”. Sama osnova sistema daleko je od idealne, ali decenijska lista aplikacija, te mogućnost “igranja” sa romovima omogućavaju da uz solidnu količinu truda vaš WM “prepravite” u vrlo dobar operativni sistem. Ma koji od tri (bez Symbiana) operativna sistema da vam se dopada, možemo potpuno da vas razumemo. WM je najbolji ako želite modularnost i potpunu kontrolu. Android je tu ako vam treba jednostavno i praktičnost. A iPhone OS je i dalje kralj multimedijalnosti i jedini “fancy” OS u ponudi. Izbor je sve bolji, a ni sam autor ovih redova već par meseci ne zna na koju će stranu, dok koristi rezervni telefon od 10e 🙂

      Adroid OS je dakle, blago rečeno, mogao da bude bolji, a to se može reći i za aplikacije. Najbolje od svega radi pregled Web strana i dok nekome Safari može da izgleda bolji na prvi pogled, posle nekog vremena dobije se utisak da su “tu negde”. Puštanje muzike u startu je obično, a smeta slabija podrška za video formate. Kamera, iako na papiru deluje “ništa posebno”, u praksi je pokazala odlične rezultate. Google implementacija je mogla da bude bolja, Android je mogao (morao) biti “spojen” sa mnogo više Google servisa.

      Sam Samsung telefon je ispunio očekivanja po kvalitetu hardvera i izrade i nikakve greške nismo uočili. Pakovanje je adekvatno, kvalitet u slušalici i mikrofona je dobar, kao i zvuci zvona i vibracije. Postavlja se pitanje je li onoliko tastera bilo potrebno i da li su morali da budu tolko veliki. Ekran jeste nešto novo – AMOLED, ali nas nije oborio sa stolice, najviše zato što je mogao da ima veću dijagonalu, takođe i veću rezoluciju.

      Iskreni da budemo, Android priča nas nije oduševila i generalno ni jedna osobina telefona nije nešto senzacionalno, posebno. Pa ipak, ovo je telefon i platforma koja može ili će u skorijoj budućnosti moći da bude najbolji izbor za mnoge korisnike. Do pojave iPhone telefona određeni broj ljudi nije želeo da razmišlja o telefonu sa ekranom osetljivim na dodir koji su do tada pokretali WM i Symbian. iPhone je značajno promenio pogled prema naprednim telefonima. Na neki način, ali u znatno manjoj meri, Android platforma radi to isto danas. Ako vam je iPhone previše sjajan, šaren i veseo, a sa druge strane WM mračan, krut i nepotreban, Android može da bude odgovor. Nudi (nudiće) solidnu modularnost i prilagođavanje kao WM, ali nije toliko napadan i ponekad nepotrebno “fancy” kao iPhone. Već danas može da uradi sve što i druge platforme (osim navigacije na našim prostorima), a vremenom može biti samo bolji. Telefon smo nekoliko dana bez i jednog problema koristili kao primaran telefon i zaista smo uživali. Smatramo da to dosta govori i o ovom Samsung telefonu i o Android platformi generalno.

      Za

      – kvalitetan ekran po svim pitanjima: prikaz, capacitive, dobar odziv, borba protiv odsjaja
      – male dimenzije
      – elegantan izgled
      – odličan OS
      – odlična kamera
      – dobre slušalice u pakovanju
      – WiFi, GPS
      – odlična ideja “back” i “menu” tastera

      Protiv

      – ekran je trebao da bude nešto veći
      – nema kvalitetnog softvera za navigaciju za naše podneblje
      – Google implementacija treba da bude bogatija
      – snimanje videa

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra