Samsung Galaxy J6 2018 (Video)

Samsung Galaxy J6 2018 (Video)

Ukoliko ste ispratili najnovija dešavanja u srednjoj klasi kompanije Samsung, znate da je južnokorejski gigant uveo pregršt novih Galaxy modela iz A i J serija srednje i niže srednje klase, a da se mnogi tek očekuju u narednom periodu. Neparnim brojevima u oznakama modela se pridružilo mnoštvo parnih koji su poprilično promešali karte. Danas je pred nama Galaxy J6 telefon za 2018. godinu, nedavno predstavljeni adut u kategoriji pristupačnijih telefona. Dovoljno da nas zaintrigira...

    Sadržaj

      Samsung je poznat ne samo po odličnim rešenjima u visokoj kategoriji, već i po telefonima srednje klase koji su po mnogim aspektima ispred konkurencije. Iako je prinuđen da poprilično balansira u nižim kategorijama, Samsung itekako ume da isporuči telefone koji su ubedljivi. Tipično ih odlikuje odlična autonomija, simpatičan dizajn naslonjen na pravac koji diktiraju modeli više klase, ali i nešto što nam se izuzetno dopada – Super AMOLED ekrani!

      Od slične recepture je sačinjen i J6. Zapravo, ovaj telefon ima “brata blizanca” među Samsung telefonima, koga smo nedavno predstavili. Reč je o Galaxy A6 modelu, kome ovaj uređaj puno nalikuje, pre svega po hardveru. No, A6 se nije baš proslavio na našem testu. Šta to znači za novajliju? Pride, treba imati u vidu i da je J6 pristupačniji telefon kada je cena u pitanju, tako da se na neke njegove osobine ipak drugačije gleda. Pre nego što nastavimo, preporučujemo vam toplo da pročitate naš test Samsung Galaxy A6 telefona, pošto ćemo se često osvrtati na taj model.
      Test: Samsung Galaxy A6
      Telefon na testu
      Pakovanje u kom Samsung isporučuje Galaxy J6 je više nego korektno. U kutiji tirkizne boje zatičemo osnovne dodatke za uređaj. Pod tim mislimo na SIM iglicu, punjač, USB kabl, ali i slušalice, što nije uvek deo paketa. Možda bismo voleli da se isporučuje i kejs za nošenje, ali šta je tu je. U startu imamo situaciju da je jasno da od brzog punjenja nema ništa – kabl je micro-USB tipa, a punjač je običan.

      Dizajn telefona nas ostavlja pomalo u čudu. Ukoliko ste čitali test A6 modela, videli ste da je taj uređaj preuzeo dizajn prošlogodišnjeg J7 / J5. Sa druge strane, ovaj J6 kao da je preuzeo dizajn prošlogodišnjeg A5 / A7 modela. Nama se prilično sviđa. Telefon ima zaobljene ivice i ćoškove, veoma udobno leži u ruci, zadnja strana je veoma čista i pregledna, a debljina telefona iznosi 8.2 milimetara. Zahvaljujući tome i maloj dijagonali ekrana (za Infinity Display ekrane odnosa stranica 18.5 : 9) od 5.6 inča, Galaxy J6 izuzetno dobro leži u ruci.

      Na prednjoj strani zatičemo zakrivljeno staklo u 2.5D stilu. Takođe, treba reći da je ovo jedan od onih telefona koji koriste Infinity Display, ali su okviri jasno vidljivi, naročito iznad i ispod ekrana, ali i na bokovima. Malo nam je čudno da Samsung naziva ove ekrane isto kao i ekrane na svojim top modelima koji se “prelivaju” preko bokova, ali šta je tu je.  Iznad ekrana se nalazi selfi kamera zajedno sa blicem, te zvučnikom za razgovor. Ispod ekrana ne zatičemo ništa, što nam jasno sugeriše da je skener otiska prstiju morao da ode pozadi.

      Upravo tamo zatičemo skener otiska prsta, centralno pozicioniran, malo više ka gornjoj ivici i tik ispod kamere. Desno od glavne kamere se nalazi njen blic. Osim Samsung oznake, u principu ne zatičemo ništa značajno na poleđini telefona. Definitivno je jasno da se za izradu telefona koristila plastika, ali se ona pokazuje sasvim korektno, bez nekih naznaka loših spojeva na ivicama ili krckanja. Opet, konkurencija nudi metalne telefone ili kombinaciju metala i plastike, pa i staklene površine koje definitivno izgledaju bolje.

      Bokovi i ivice su već druga priča, po nekoliko osnova. Galaxy J6 ima zvučnik smešten na desnoj strani telefona, tik iznad tastera za paljenje ekrana. Na suprotnoj, levoj strani su postavljeni tasteri za pojačavanje zvuka, “raspareni od tastera za paljenje ekrana”, da se tako izrazimo. Pored toga, na ovom delu su i SIM slotovi, kao i microSD slot. Da, ovo je Dual SIM telefon, a raspored nam je pomalo čudan pošto je SIM1 slot zaseban, a SIM2 i microSD čine drugi veliki slot – pri čemu su oni odvojeni, tako da možete koristiti i dve SIM kartice i microSD karticu za proširenje memorije.

      Na gornjoj ivici ne zatičemo ništa. Donja pak sadrži micro-USB konektor, preko koga se telefon puni i preko koga komunicira sa računarima. Takođe, tu je i 3.5-milimetarski konektor za slušalice kojega se, srećom, južnokorejski gigant i dalje nije odrekao.  U principu, to je to. Osnovni utisak – veoma dopadljiv telefon koji odlično leži u ruci, bez obzira što se radi o pristupačnom telefonu.
      Hardver je identičan onome što smo zatekli u Galaxy A6 telefonu, a u suštini je nastao tako što je preuzeta  hardverska osnova Galaxy J7 telefona. Sećate se naših reči sa početka teksta o mešanju raznih modela A i J serija? Da, upravo smo na to mislili. Ipak, cena J6 je nešto povoljnija u odnosu na A6, tako da ovde identičnom hardveru ipak možemo dati prolaznu ocenu, premda bismo definitivno želeli da je čipset nešto brži…
      [modul]specifikacija=9486[/modul]
      Galaxy J6 koristi Samsungov Exynos 7870 Octa čipset. Njegov osmojezgarni procesor sa Cortex-A53 jezgrima ima radni takt do 1.6 GHz. Pored toga, tu je ne naročito jaka Mali-T830 grafika. Ne preterano ubedljiva kombinacija, i svakako danas u ovoj kategoriji možete naći hardverski daleko snažnije telefone – recimo, Xiaomi će vam doneti Snapdragon 636 u Redmi Note 5 telefonu koji je čak nešto jeftiniji, a neki drugi proizvođači Snapdragon 630 ili 450 u raznim modelima.
      samsung_j6_2018_cpuz_s.jpg
      Telefon koristi 3 GB sistemske memorije, te 32 GB skladišnog prostora. Ne znamo da li će se u našoj zemlji prodavati i 4 GB / 64 GB verzija, ali znamo da na globalnom nivou i ona postoji. Doduše, ona bi verovatno bila nešto slabiji izbor kada bi se računao odnos uloženog i dobijenog, pa nas ne bi čudilo da se Samsung opredelio samo za ovu varijantu koju smo i mi dobili. Skladišni prostor se može proširiti, putem već pomenutog zasebnog microSD slota koji prihvata kartice kapaciteta do 256 GB.
      samsung_j6_2018_antutu_s.jpg
      Možemo da ponovimo naš generalni utisak iz A6 testa – performanse telefona su korektne, ali ova godina je dovela do velikih promena po kategorijama i donela solidan broj modela prilično snažnog hardvera. Naravno, Samsugov telefon ima svojih aduta, a J6 telefon ne možemo posmatrati na isti način kao i A6. Dobijene rezultate možete videti na priloženim skrinšotovima.
       samsung_j6_2018_geekbench_s.jpgGalaxy J6 stiže sa Android 8.0 Oreo operativnim sistemom, kao i Samsung Experience 9.0 iteracijom korisničkog interfejsa koji odlikuje telefone južnokorejskog giganta. Na taj način Samsung unificira iskustvo na telefonima koji su u ponudi, a nama se sam interfejs prilično dopada, verovatno zato što je veoma nalik na stok Android, sa prevlačenjem uvis da bi se pristupilo glavnom meniju i slično.
      samsung_j6_2018_softver1_s.jpg
      Slično kao i kod A6 modela, već u startu nailazimo na određene probleme. Istina je da je ovo pristupačniji telefon, ali i dalje se radi o funkcionalnim nedostacima kojih više nema na konkurentskim modelima. Nema notifikacione lampice, nema Always-On displeja (u redu, to je još i najmanji problem), a nema ni senzora automatskog osvetljenja. U praksi, to znači da morate stalno da ručno proveravate da li je pristiglo neko obaveštenje, ali i da ručno podešavate osvetljenje ekrana. Osim ukoliko niste navikli na to jer već imate takav telefon, to je itekako značajna smetnja.

      Telefon dolazi sa Android 8.0 Oreo operativnim sistemom, koji prati Samsung Experience 9.0 operativni sistem. Sama optimizacija je prilično dobra i sistem radi prilično korektno, a Experience poprilično podseća na stok Android. Doduše, sa dosta Samsungovih aplikacija. Naime, i ovaj telefon ima dosta Samsungovih aplikacija što možda i ne bi bio problem, da mnoge nisu ograničene upotrebljivosti. Takođe, mnoge traže da se registrujete na Samsungov nalog pre nego što budete mogli da ih koristite.

      Kako god, dobijate dosta dodatnih aplikacija, uključujući neke koje vam nikada neće biti potrebne, ali i neke koje će biti veoma korisne. Recimo, tu je Secure Folder koji povećava bezbednost telefona, ili Samsung Notes koji omogućava kreiranje beleški, Voice Recorder čija je funkcija jasna, posebvan Email klijent, Health aplikacija, fajl menadžer…


      Telefon ima skener otiska prsta na zadnjoj strani koji lepo radi. Pozdravljamo mogućnost direktnog otključavanja putem ovog senzora bez potrebe da se prethodno pali ekran. Podržava i mogućnost prepoznavanja lica. Pored pomenutih Samung aplikacija, telefon stiže sa raznim Google aplikacijama, kao i Microsoftovim paketom koji uključuje Word, Excel i PowerPoint u mobilnim izdanjima, kao i OneDrive i LinkedIn.


      Mane? U principu, GPU nije baš najbolji, pa neke operacije koje intenzivnije opterećuju taj deo telefona mogu da uspore telefon. Zanimljivo je da se telefon ne zagreva preterano prilikom igranja, što pripisujemo kućištu izrađenom od plastike koje nešto teže prenosi toplotu. Mora se ipak konstatovati da u svakodnevnim, nezahtevnim operacijama nećete osetiti hardverske limitacije telefona, barem ne u tolikoj meri da ćete zameriti hardveru pre nego softverskim optimizacijama koje su zaista loše na nekim Android aplikacijama. Sve u svemu, i po pitanju softvera, telefon dobija prolaznu ocenu. Ekran
      Samsung Galaxy J6 ima Infinity Display ekran sa odnosom stranica od 18,5 : 9, što je sada već regularna pojava u svim kategorijama telefona. Ekran pokriva oko 75% prednje površine, nema Always-On displeja koji definitivno ostaje rezervisan za kategoriju iznad (ili ne baš, pošto recimo za razliku od drugih modela A serije ni Galaxy A6 nema ovu mogućnost), ali generalni utisak je definitivno izuzetno povoljan. Zašto to kažemo?

      Naravno, zato što telefon stiže sa odličnim Super AMOLED displejem. Zanimljivo je da nam ekran subjektivno deluje nešto bolje u odnosu na ekran A6 modela, mada može biti da nas taj osećaj prosto vara. Divan ekran ima fantastične boje, fenomenalnu dubinu crne, prosto je uživanje gledati ga. I tim veće nerviranje što telefon nema taj senzor automatskog osvetljenja, pa nas tera da manuelno podešavamo nivo osvetljenja iz menija ili iz prečice u notifikacionom panelu.
      samsung_j6_2018_ekran_s.jpg
      Što se ostalih stavki tiče, rezolucija je skromnih 1480 x 720 piksela, a dijagonala ekrana 5.6 inča. Sve skupa, to rezultuje gustinom prikaza od 294 piksela po inču. Hvat je odličan i telefon se vrlo lako koristi jednom rukom. Na samom kraju, treba znati da postoji puno odličnih softverskih opcija za prilagođavanje ekrana, kao što možete videti na gornjim slikama.
      samsung_j6_2018_igra2_s.jpg
      Audio
      Galaxy J6 stiže sa još jednim pomalo čudnim detaljem kada je reč o zvučniku. Slično kao i drugi modeli novije generacije (A6, A8), i on ima zvučnik pozicioniran na desnoj strani telefona, iznad tastera za paljenje ekrana, umesto na dnu uređaja. To je jedini zvučnik, izuzmemo li zvučnik slušalice iznad ekrana.
      samsung_j6_2018_audio_s.jpg
      Istovremeno, treba naglasiti da telefon stiže sa 3.5-mm priključkom za slušalice koji je više nego dobar. Štaviše, donosi podršku za Dolby Atmos tehnologiju koja se aktivira kada povežete slušalice. Postoji i puno opcija za prilagođavanje zvuka putem ekvilajzera, koji se mogu podešavati po profilu, ali i individualno. Takođe je podržan i FM radio.
      Baterija
      Možemo samo da konstatujemo da je Samsung obavio odličan posao – ponovo. Odlična autonomija je jedan od zaštitnih znakova ove kompanije, a ne sumnjamo nimalo da dobar deo pozitivnih ocena u tom smislu treba uputiti na račun sjajnog SAMOLED ekrana.
      samsung_j6_2018_baterija_s.jpg
      Baterija ima kapacitet od 3000 mAh i uspeva još jednom da nas obraduje. Nakon desetočasovnog puštanja YouTube videa, ostaje oko 33% baterije na raspolaganju. Mišljenja smo da ćete bez ikakvih problema koristiti ovaj telefon duže od jednog dana čak i ako ste zahtevniji korisnik. Za sam kraj, obratite pažnju na to da se baterija puni preko micro-USB porta i da ne podržava brzo punjenje.
       Do sada smo puno puta koristili poređenje Galaxy J6 i Galaxy A6 telefona, pa možda nije naodmet da to učinimo i po pitanju kamere. Naime, Galaxy J6 stiže sa slabijom kamerom od A6 uređaja, i ukoliko vam je ovaj aspekat rada telefona važan, preporučujemo da ipak doplatite tih par hiljada dinara. I J6 koristi po jedan senzor na obe strane, baš kao i A6, ali umesto kamera od 16 megapiksela napred i pozadi, J6 koristi senzor od 13 megapiksela pozadi, te 8 megapiksela napred. Ne, nije sve u broju megapiksela, ali definitivno kod A6 telefona kamera predstavlja jedan od aduta, dok ovde – premda ne možemo reći da je loša – kamera definitivno ne odskače od konkurencije i nije nikakav kec iz rukava.
      samsung_j6_2018_kamera_s.jpg
      Blagi osećaj nedoumice izaziva već softver, koji je drugačije postavljen nego softver na A seriji ili na jačim modelima. Iako naizgled ima dosta opcija na glavnom ekranu, shvatate da modove aktivirate slajdovanjem ekrana u jednu ili drugu stranu. Kako ih ima dosta, može biti da tu operaciju morate često da radite. Takođe, HDR je postavljen upravo kao poseban režim snimanja, ne kao opcija na glavnom ekranu koju možete lako aktivirati ili deaktivirati, pri čemu je on “najlevlji” režim snimanja, pa recimo između Auto ili Pro režima i HDR režima imate nekoliko međukoraka koji produžavaju upotrebu.



      Što se generalnih opcija tiče, one su tu, uključujući razne stavke koje Samsung definitivno forsira na svim uređajima. Recimo, tu su tzv. stikeri, odnosno nalepnice, koje možete nalepljivati na lica, premda nama nije baš jasno da li je lepljenje kučećih ušiju i jareće brade zaista toliko popularno da predstavlja tako važan deo softvera. Pro mod omogućava više opcija prilikom snimanja.



      Glavna kamera ima senzor od 13 megapiksela, sa otvorom blende od f/1.9. Ima sopstveni LED blic, ali i – običan autofokus. Iskreni da budemo, toliko smo navikli na prisustvo phase detection autofokusa da smo pomalo počeli da ga doživljavamo zdravo za gotovo. Nismo sigurni da li je ključ upravo u tome, ali kamera se u praksi ponaša usporeno, treba joj zaista dugo da se fokusira, osećaj u radu nije takav da kamera “leti.” Često će se desiti da iz nekog razloga mora da se refokusira, a da vi to nećete očekivati, pa ćete pomeriti telefon misleći da je dovoljno što ste već prethodno ručno fokusirali željeni deo scene, pa slikanje mora ponovo da se obavi.



      Fotografije su osrednjeg kvaliteta. Kolorit je relativno dobar, i to je ono što vadi stvar, ali detaljnost, oštrina, pa i dinamički opseg nisu na nivou koji smo očekivali od Samsunga – bilo kog Samsunga, bez obzira na cenu. Naravno, očekivanja su nam relativno realistična, jasno nam je da budžetni telefon ne može imati iste performanse kao i top model, ali kada vidimo šta cenovna konkurencija može da uradi sa kamerom, definitivno je jasno da je J6 tu u zaostatku za vodećim modelima u klasi – pre svih, onima koji stižu iz kompanija Xiaomi i Motorola.



      Noćno snimanje je pomalo čudnovato. Naime, Samsung je implementirao režim noćnog snimanja koji donekle vadi stvari. Za razliku od automatskog režima, koji je sklon brljavljenju kolorita i podeksponiranju, te vam stoga ne preporučujemo da ga koristite, noćni režim je u stanju da snimi relativno pristojnu noćnu fotografiju. Doduše, u oba slučaja će doći do izražaja cenovna kategorija, fotografije će imati dosta šuma uz smanjenje detalja, ali razlika definitivno postoji. Evo uostalom par primera snimaka koji su snimani automatikom i režimom noćnog snimanja.
       foto_j6_5_s.jpg



      Veoma važno jeste to što noćno snimanje biva obavljeno brzo. Za razliku od nekih konkurenata – recimo, nekih Huawei telefona – kod kojih režim noćnog snimanja postoji, ali se onda telefon mora držati mirno i po 15-ak sekundi i najčešće rezultuje brljanjem slike, ovde se sve obavi za dve do tri sekunde. Kako god, rezultat je sasvim dobar – neočekivani plus, definitivno.


      Da se razumemo, sama kamera nije slaba za svoju klasu, već je prosto ne bismo okarakterisali kao naročitim adutom telefona. Pored toga, mora se konstatovati da konkurencija ima bolju kameru u ovoj cenovnoj klasi, i to gotovo svi brendovi. Definitivno iz glave možemo da nabrojimo barem po dva telefona koje nekoliko konkurenata nudi, a da imaju bolju kameru.


      Selfi kamera je, pak, iznad proseka koji nudi konkurencija. Galaxy J6 koristi senzor od 8 megapiksela, sa identičnim otvorom blende  od f/1.9. Tu je i “selfi svetlo”, koje prosto obasja sve ispred telefona pre nego što napravi snimak, ali i standardan LED blic. To rezultuje podrškom za tri različita nivoa osvetljenja, kako to Samsung naziva. Podržan je Selfie Focus mod, koji vaše lice stavlja u prvi plan a zatamnjuje pozadinu iako nema drugog senzora.


      Takođe, moguće je snimiti “širokougaoni” selfi, s tim što sam objektiv nije širokougaon, već se telefon prilikom snimanja pomera malo u levu i desnu stranu, pa spoji slike kao kod snimanja panorame. Zašto da ne? Rezultat je svakako dobar i softverski algoritam koji spaja snimke radi odlično. Tu je i ono mnoštvo stikera i watermarkova o kome smo već govorili.
       

      Nikad nije bilo teže nadmetati se u ovoj kategoriji. Veliki je pritisak koji vrše kineski proizvođači, konkurencija je izuzetno oštra, a generalno je kvalitet uređaja takav da zaista i nema neke prevelike potrebe da se više ide na top modele i uopšte na modele iz viših kategorija. Izlišno je pričati koliko te stavke znače na tržištima okrenutim pristupačnijim modelima kao što je naše. Kako se stoga u takvoj situaciji snalazi Galaxy J6?

      Kao i uvek, telefoni u ovoj kategoriji su plod kompromisa, a obično veći brendovi su skloniji tome, da li zbog toga što su nešto inertniji, da li zbog toga što računaju da će njihove proizvode prodavati snaga njihovog brenda. U suštini, i ovde imamo sličan primer. Samsung je najprepoznatljivije ime Android sveta, a telefon prilično korektan. Nije bez mana, s obzirom da ima pomalo anemičan čipset, kao i da mu fale neke stavke, poput senzora automatskog osvetljenja (značajna stvar što se autora ovih redova tiče) ili modernog Phase Detection autofokusa na kameri.
      samsung_j6_11_s.jpg
      No, sa druge strane, imamo veoma dobru izradu telefona koji nam se veoma dopada u ovoj kompletno crnoj varijanti, baterija je standardno dobra, telefon je prilično kompaktan. Najzad, verovatno najjači adut koji u principu niko ne može da iskopira, posebno ne u ovoj klasi, jeste Super AMOLED ekran koji je standardno odličan i sa kojim ništa ne može da se meri. Najzad, cena je pristupačnija u odnosu na A6, a subjektivno, telefon nam se više sviđa. Stoga ovaj telefon, iako je veoma sličan A6 modelu, ocenjujemo vrlo dobrom ocenom. Ukoliko želite pristupačan Samsung telefon, Galaxy J6 je prilično dobar izbor.
      Prednosti:
      – Kompaktan telefon odličnog hvata – Korektna izrada – Baterija – Super AMOLED tehnologija ekrana
      Nedostaci:
      – Pomalo anemičan čipset – Bez senzora automatskog osvetljenja ekrana – Kamera je mogla biti boljaž Cena: oko 33 hiljade dinara
      Telefon na test ustupio Samsung.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi