Samsung Galaxy Note 4

Samsung Galaxy Note 4

Četvrta iteracija izuzetno popularne Note serije je stigla, te imamo priliku da vas uputimo u sve što Samsung ima da ponudi ove godine. Generacija broj 4 donosi solidan broj noviteta i unapređenja u odnosu na prethodnika, tako da se zaista ima čemu radovati kod novog vodećeg modela u ovom segmentu. Metalni okvir je jedna od stvari koja nam pada na pamet, veća rezolucija ekrana, snažniji čipset, bolja kamera, sve to u fablet formi koja je sve prisutnija na tržištu...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Od “dvorske lude” do uzora koji je promenio tok igre na tržištu – to je avantura kroz koju je prošla Samsungova Note serija. Ko bi rekao da će se stvari po pitanju veličine smartfona ovako drastično promeniti za samo nekoliko godina. Vreme telefona sa manjim ekranima je zvanično gotovo. Ukoliko to već nije postalo jasno u prethodnom periodu, nakon Apple-ovog poteza da primetno poveća dijagonale ekrana na iPhone modelima, pravac u kojem se kreću smartfoni je ozvaničen. Još jedna naznaka da će većina budućih modela biti fableti dolazi i od Googla-a sa najavom njihovog 6-inčnog Nexus 6 smartona. Jasno je da neće svakome veće biti bolje, ali će bolje i novije hteli mi to ili ne morati da bude veće.
      Ko je rano prihvatio dimenzije Note serije sada se već navikao na veličine današnjih smartfona, koji se polako ali sigurno kreću ka granici od 6 inča, dok su je neki već i dostigli. Samsung još uvek ne želi da načini taj (sada već sasvim mali) skok, pa se i ove godine zadržao na ekranu od 5.7 inča, što je i više nego dovoljna dijagonala. Pomalo je čudno što je Note nekada bio sinonim za najveći smartfon na tržištu, a sada ima i većih modela od njega. Samsung smatra da je pronašao pravu meru kada je u pitanju dijagonala ekrana, ali ostaje nam da vidimo da li će naredni Note modeli dobijati veće ekrane. Fableti iskaču na sve strane, konkurencija je velika, a kakav je ove godine hardver unutar Note 4 modela?

      Hardver
      Da odgovorimo na pitanje iz prethodnog pasusa – standardno odličan, kao što se to uvek i očekuje od kompanije Samsung. Među Android smartfonima Galaxy Note serija uvek je prva donosila najnoviji čipset, a danas je takva situacija da se Note 4 nalazi među svega pet uređaja sa Snapdragon 805 čipsetom. Sa druge strane, tu je i alternativni Exynos 5433 čipset varijanta koju mi upravo zatičemo na našem primerku, što je opet jedan od najnovijih čipseta u ponudi. Qualcomm varijanta uključuje četvorojezgarni 2.7 GHz Krait 400 CPU i Adreno 420 GPU, dok Exynos donosi Octa Core rešenje – četvorojezgarni 1.9 GHz Cortex A57 i 1.3 GHz Cortex A53, uz Mali-T760 GPU. Obe varijante čipseta su izuzetno snažne i uporedive jedna sa drugom.
      Nažalost niko još uvek na tržištu ne nudi 4GB radne memorije, pa je i Samsung ove godine Note 4 ponovo opremio sa 3GB RAM-a, što je količina RAM-a na koju apsolutno nemamo nikakvu zamerku. Note 3 je za retka tržišta pravljen u 16GB varijanti skladišta, mada je većinom dolazio u 32GB ili 64GB, a Note 4 u ovom trenutku isključivo u 32GB verziji. MicroSD slot za kartice naravno da je prisutan, pa se skladište može proširiti karticama kapaciteta do 128GB. Zadnja kamera je dobila unapređenje sa 13 na 16 megapiksela, optičku stabilizaciju, i već poznat 4K video. Selfi ljubiteljima poboljšana je prednja kamera sa 2 na 3.7MP, a tu su i noviteti prvi viđeni na S5, kao što je merač pulsa i senzor otiska prsta. Kapacitet baterije je vrlo blago izmenjen sa 3200 na 3220 mAh.
      Jedan od najmoćnijih smartfona među Androidima u ovom trenutku
      [modul]uporednaspecifikacija=7551,5063[/modul]Mnogima je jedna od najbitnijih karakteristika fizički izgled uređaja koji će uz njih biti svakog dana. Možda i sami nismo svesni koliko pridajemo značaja samom izgledu smartfona, do te mere da ako u našim očima ne izgleda lepo, možemo čak i odustati od kupovine. Samsung je ozbiljno poradio na dizajnu svojih modela u poslednje vreme, a dok se može reći da su i prethodni flegšipi bili solidno privlačni uređaji, sada je stvarno napravljen značajan pomak prvo sa Galaxy Alpha, a zatim i sa Note 4 teleonom. Generalni oblik telefona nije izmenjen u odnosu na Note 3, sa tog aspekta i po dimenzijma dosta su slični, ali detalj koji itekako utiče na sveukupni izgled je metalna lajsna sa srebrnim spuštenim ivicama. Još jedan detalj koji se nama lično dopada i koji se primećuje kada uzmete telefon u ruku je zaobljeno staklo na ivicama.



      Sa prednje strane u predelu ispod i iznad ekrana Samsung uvek uključuje neku suptilnu šaru, a sada su tu u pitanju paralelne linije. Tasteri su slični kao na Alpha modelu, imamo metalne Volume dugmiće sa leve strane, na dnu microUSB 2.0 port umesto šire (i brže) 3.0 varijante, desno uzano Power dugme, a na vrhu IR odašiljač i 3.5mm priključak unutar blage “grbe”.
      Pozadina je i dalje imitacija kože, mada su uklonjeni neukusni šavovi, tako da leđa telefona deluju elegantnije, iako je i dalje u pitanju plastika. Zadnja kamera je element na zadnjoj strani koji malo štrči, čineći da se telefon blago klacka ako ga koristite na ravnoj površini – što primećujemo kod sve više modela koji pristižu na testiranje. Ispod nje su merač pulsa i blic, a u donjem levom uglu nalazi se slot za S-Pen olovčicu, a nešto iznad njega smešten je zvučnik…
      Sličnih dimenzija kao prethodnik, ali sa metalnim okvirom koji poprilično unapređuje dizajn



      Dobro je poznato da Samsung u svojim vodećim uređajima uključuje veći broj sopstvenih aplikacija i opcija koje ih čine prepoznatljivijim, upotrebljivijim i do neke mere produktivnijim, mada to ne mora da bude pravilo. Galaxy Note 4 svakako nije izuzetak, a posebno zbog svoje dobro poznate S-Pen olovčice kojom unosite beleške ili uz pomoć koje izvršavate korisne trikove.
      Verzija Androida sa kojom Note 4 dolazi je 4.4.4 KitKat, uz TouchWiz korisnički interfejs. Uz njega dolaze i određeni noviteti koji su nam se dopali, iako moramo priznati da nismo preterano veliki ljubitelji TouchWiz-a.
      Lockscreen je uprošćen, prikazuje vreme, datum, naziv operatera i prečicu za kameru, a pored svetlucavih i šarenih efekata otključavanja moguće je zaštiti telefon otiskom prsta. Na početnom ekranu dočekao nas je widget sa satom, datumom i vremenskom prognozom, bez okvira ili sopstvene pozadine. Font je vrlo čist i čitljiv, pogotovo na ovako visokoj rezoluciji.
      Skroz levi ekran je Flipboard briefing sa vestima iz kategorija koje sami birate, koji menja My Magazine stranu. Unutar notifikacionog panela, osim poznatih toggle dugmića i kontrole osvetljenja, tu su i S Finder i Quick connect dugmići. S Finder nudi pretragu svakog tipa sadržaja koji se nalazi na telefonu, dok Quick Connect pruža brzu metodu reprodukcije sadržaja na podržanim uređajima u vašem okruženju.




      Većina stvari u TouchWiz-u vam je najverovatnije već poznata iz testova drugih modela, ali želimo da istaknemo neke novitete koji su nam se posebno dopali.
      Jedan od njih je recimo Pop-up view opcija, koja nudi alternativu Multi Windows opciji. Ovde možete da otvorite veći broj aplikacija u prozorčićima, menjati im veličinu i poziciju. Air Command opcija za S-Pen sada ima četiri opcije – Action Memo, Smart Select, Image clip i Screen Write, koje su objašnjene u testu Note 3 modela.
      Reći ćemo da lično nismo neki ljubitelji olovčice, ali je iskustvo upotrebe vrlo zanimljivo, a može biti i poprilično korisna u određenim situacijama. Jedna dobrodošla promena je izgled Task Switcher menija, koji sad dolazi u vidu kartica, u stilu Android Lollipop verzije…
      KitKat, TouchWiz, olovčica i nove softverske mogućnosti kao što su Pop-up view i Quick connect




      Dok su dimenzije Note 4 tek blago izmenjene u odnosu na Note 3, metalni okvir značajno unapređuje utisak pri držanju i korišćenju. Zaista donosi tu čvrstinu i ozbiljnost koja je nedostajala prethodniku, prosto je neverovatno kako malo metala može da promeni osećaj u radu. Note 4 kao fablet nije potpuno pogodan za držanje u džepu, a ove godine nije dodatno unapređena kompaktnost, štaviše, sada je i malo duži: ipak 0.6mm uži, ali i 0.2mm deblji, što je simbolična razlika u odnosu na prethodnika. Zbog metalnog okvira je i 8 grama teži, ali nama lično sve to nije ni blizu toliko bitno, koliko je Note 4 lepši i ozbiljniji uređaj u odnosu na prethodnika. Plastika jeste i dalje prisutna, lepo imitira kožu a ujedno pruža lep osećaj prilikom držanja, tako da telefon u ruci nije klizav.

      Ekran
      Povećanje rezolucije ekrana sa FullHD na QuadHD nas nije toliko obradovalo koliko smo bili izuzetno prijatno iznenađeni Basic režimom slike u podešavanjima ekrana. Iz kog razloga, možda se pitate? Super Amoled ekrani se nikada nisu proslavili po pitanju tačnosti boja, uvek su one bile prezasićene i neprirodne, mnogi bi rekli kao iz crtanog filma. Istina, neko ih voli baš takve, ali za one koji žele da budu dosta bliže IPS ekranu, Samsung je fenomenalno podesio Basic režim. Tačnost boja je izvanredna, sa veoma niskom Delta E vrednosti od samo 1.85, što je cifra koju ni mnogi IPS ekrani ne mogu da postignu, izuzev Nexus 5 modela koji ide i niže.
      Još uvek je crvena malo svetlija, ali je napokon pogođena nijansa, nije više u onoj meri narandžasta. Zelena je drastično popravljena, ne ide više u Wide Color Gamut teritoriju, i mnogo manje šljašti nego inače, uopšte nije više radioaktivno prezasićena. Plava je bukvalno dovedena do savršenstva, svetla je baš koliko treba i izuzetno je tačna, najtačnija od svih boja. Cyan vrlo pristojna, magenta i dalje ostaje presvetla ali sada je još tačnija, i na kraju žuta je isto veoma dobra, malo je svetlija ali ostaje dosta tačna. Temperatura boja od 6368K veoma blago zalazi u topliji predeo, promašeno je samo 132K. Ravnomernost kontrole osvetljenja je u ovom slučaju srećom vrlo pristojna, postoje manja odstupanja, ali ni blizu koliko neki proizvođači neravnomerno prave skokove između 100%, 75%, 50% i 25%…


      Kada je u pitanju svetlina ekrana, Super Amoled često nije mogao da parira IPS ekranima, barem do nedavno. Izmerena vrednost na našem testu od 356 cd/m2 nije toliko visoka, mada je Samsung izgleda ograničio svetlinu sa namerom. Dok ste unutra to je najviše što možete dobiti, ali ukoliko osvetljenje postavite na Auto +5 i nađete se na izuzetno jakom sunčevom svetlu, svetlina ekrana se penje na odličnih 515 cd/m2. Gamma kriva donosi 2.12 vrednost koja je pristojna ali mogla je biti bolja, pogotovo u 60-90 IRE gde je Gamma preniska pa u tim tonovima donosi nešto svetliji i ispraniji prikaz. 515 ppi donosi izuzetnu oštrinu prikaza, a u kombinaciji sa tačnošću Basic režima i neograničenim kontrastom, ekran Note 4 modela je jedan od najboljih na tržištu.
      Napokon S-AMOLED o kakvom smo sanjali – tačne boje u Basic režimu, odlična dubina crne boje i ogromna rezolucija



      Performanse
      Testni primerak došao je sa Exynos varijantom čipseta koji se pokazao izuzetno, kako u sintetičkim testovima, tako i u realnom korišćenju. Performanse su prosto fenomenalne, gotovo na svim poljima. Kao što se to očekuje od jednog flegšip modela, Note 4 je bio izuzetno tečan pri svakodnevnim operacijama, sa vrlo retkim usporenjem i blagim seckanjem, koje bismo ipak pripisali opterećenosti TouchWiz interfejsa.
      Aplikacije instalira i pokreće neverovatnom brzinom, tako su slučajevi u kojima ćete čekati da se nešto izvrši duži od polovine sekunde gotovo pa nepostojeći. U surfovanju su performanse takođe veoma dobre, čipseti napreduju iz godine u godinu toliko da je brzina otvaranja stranica i navigacija na njima bliska onoj kakvoj imate na vašem računaru. Čak i za zahtevnu QuadHD rezoluciju, grafičke performanse su svejedno pristojne, pa će igranje 3D naslova predstavljati užitak.
      Kralj sintetičkih testova, ali munjevit ne samo na papiru, već i u realnom korišćenju

      Baterija
      Exynos 5433 Octa Core rešenje uz odlične performanse nudi i fenomenalnu autonomiju zahvaljujući povećoj 3220 mAh bateriji. Uz neko normalno korišćenje i srednje osvetljenje zaista možete očekivati da vam Note 4 ponudi čitava dva dana bez punjenja. Nedavno smo počeli da testiramo autonomiju na fiksnom osvetljenju od 250 cd/m2, što je oko 80% na slajderu kontrole osvetljenja, gde smo većinom surfovanjem ostvarili rezultat od 8 sati i 17 minuta uključenosti ekrana, unutar 13 sati i 45 minuta od skidanja sa punjača. Note 4 zaista ima izvanrednu autonomiju. Treba pomenuti i opciju brzog punjenja, koja dozvoljava da bateriju napunite od 0 do 50% za samo 30 minuta, što je zaista odlična stvar ukoliko trebate da izađete napolje a kritični ste sa baterijom.
      Polje na kome Samsung iz godine u godinu briljira je kvalitet fotografija i video zapisa na svojim vodećim modelima. Dobra vest je da Note 4 prati tradiciju i dodatno unapređuje kvalitet kamere u odnosu na prethodnika. Senzor je dobio povećanje rezolucije na 16 megapiksela, ali možda i bitnija stvar je uključivanje optičke stabilizacije. Otvor blende ostaje na f2.2, a umesto ISOCELL senzora kakvog smo sreli u S5 modelu, tu je sada Sony IMX240.
      Interfejs je dosta sličan u odnosu na Galaxy S5, sa nekim manjim izmenama. Podešavanja se otkrivaju klikom na zupčanik ikonicu sa leve strane, a dublja podešavanja su smeštena u pratećem meniju unutar ikonice označenom sa tri tačke. Aplikacija za kameru nudi promenu nivoa ekspozicije, ISO vrednosti, balansa bele boje, a tu se mogu naći i podešavanja rezolucije videa, stabilizacija, opcija kontrole glasom, itd…



      Mnogo bitnija stvar od samog interfejsa je kvalitet fotografija koje beleži Note 4. One su prosto izvanredne i definitivno u top 3 listi kada su Android smartfoni u pitanju. Autofokusiranje je sasvim brzo, a sam period beleženja fotografije je vrlo kratak. Boje su dovoljno živahne, ne previše, ali ni premalo, već baš odmereno – kako treba.
      Količina detalja je visoka zahvaljujući 16MP rezoluciji senzora, a količina šuma je na niskom nivou. Makro fotografija je odlična, a kod njih se dobija i sasvim solidna zamućenost pozadine (bokeh). 4K video snimanje je očekivano vrlo dobro, ali koliko smo primetili opcija stabilizacije je moguća samo uz 1080p kvalitet, mada ne vidimo razlog toga… Oštrina 2160p videa je izuzetna, uz prilično visok nivo detalja. Bitrate za 2160p je 48.2Mbps uz visok frejmrejt od tačno 30.000 FPS. Ocena – fantastična kamera!
      Kapa dole Samsungu – jedna od najboljih, ako ne i najbolja kamera na Androidima!


      Primeri fotografija:
      Link
      Video primeri:

      Zaista su retki smartfoni koji nakon ogromnog broja testiranih modela mogu da ostave takav pozitivan utisak, na način koji je to učinio Samsung sa svojim Note 4 modelom. Prethodne godine smo njegovom prethodniku dodelili naše najviše preporuke, a pošto je Samsung sa naslednikom doneo solidan broj unapređenja i ništa nije “pokvario” u procesu, jasno je zašto Note 4 zaslužuje najvišu nagradu ovog sajta.
      Jednostavno, ovaj fablet nudi neznatno mali broj kompromisa, a mnogo oblasti u kojima prosto briljira. Počevši od dizajna, sa kojim je napravljen veliki korak unapred dodavanjem metalne lajsne koja ne samo da poprilično doprinosi izgledu, već Note 4 čini ozbiljnijim premium uređajem.

      Note ne bi bio Note bez svoje olovčice, u čijem korišćenju se nismo prepoznali, ali mnogima može bitna vrlo korisna alatka za beleške, crtanje i produktivnost. Samsung donosi i softver koji pametno iskorišćava veličinu ekrana, sve to u TouchWiz interfejsu koji može biti dopadljiv, ali donekle i odbojan određenom procentu korisnika.
      Performanse su spektakularne, barem u Exynos varijanti koja nam se našla na testu, mada verujemo da je situacija ista, ako ne i bolja kod Qualcomm verzije. Kamera je fenomenalna, autonomija vrlo dugačka, ekran izuzetno oštar i prilično tačan u Basic režimu – šta još zatražiti od jednog smartfona? Note 4 je jednostavno kompletan uređaj bez bitnijih nedostataka, a ukoliko možete da pređete preko njegove dijagonale ekrana i cene, nema boljeg Android smartfona trenutno na tržištu…
      Zaista vrhunski fablet, skoro bez mana i jedan od najpoželjnijih Androida današnjice!
      Prednosti
      – Veoma dobre performanse – Izuzetno oštar i tačan prikaz – Kvalitetan metalni okvir – Odlična kamera – Izvrsna autonomija
      Mane
      – Blago seckanje je vrlo retko, ali ume da se dogodi – Vraćanje na sporiji microUSB 2.0
      Cena: Telenor 9.990 RSD – 78.960 RSD , Vip Uskoro, MTS Uskoro
      Uređaj na test ustupio Samsung.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra