Samsung Galaxy S3

Samsung Galaxy S3

Benchmark uvek nastoji da se domogne najnovijih uređaja, a ima li očekivanijeg u 2012-oj godini od Samsung Galaxy S3 smartfona? Mislimo da nema, a nakon silnih glasina, nagađanja, i nedavnog otkrivanja modela, čak i pre zvaničnog pojavljivanja u prodaji, uspeli smo da zahvaljujući Telekomu Srbija ugrabimo jedan od prvih primeraka i napokon lično proverimo da li je "S trojka" toliko dobra kao što se govori. Pominjanje ovog modela gotovo da ne može proći bez poređenja sa njegovim najvećim rivalom HTC One X modelom, tako da ovom prilikom uvodimo i njega u ring, kako bi učinili stvari nešto zanimljivijim. U ovom sudaru titana procenjujemo koji su atributi oba modela, a sve to i mnogo više od toga, pronađite u nastavku teksta...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Treći model u Samsungovoj veoma uspešnoj Galaxy seriji smatrfonova je napokon stigao; i baš kao što je to bio slučaj sa S i S2 modelima, preti da se vine u nebesa baš kao i njegova dva prethodnika. Da li će uspeh Galaxy S2 modela biti repliciran ili možda čak i nadmašen, vreme će pokazati, ali moramo reći da svakako postoje izuzetne predispozicije za tako nešto. Ono što za sada znamo je informacija da je Galaxy S3 već naručen  u čak 9 miliona primeraka, od strane preko 290 operatera iz 145 država širom sveta. Potražnja je zapravo tri puta veća u poređenju sa prošlogodišnjim Galaxy S2 modelom, tako da već naslućujete koliko je ovo visoko očekivan i popularan model. Zvaničan datum početka prodaje širom sveta je zapravo današnji datum – 29. maj, ali zahvaljujući našem mobilnom operateru Telekom Srbija (m:ts) i ekskluzivnoj prilici koju su nam pružili, mi već nekoliko dana uživamo u čarima koje ovaj model pruža. Uzevši u obzir da je ovaj model još uvek veoma svež kod nas, tačan datum pojavljivanja i očekivane cene po paketima nam još uvek nisu poznate. Po nekim glasinama koje smo čuli, on bi u ponudi trebao da se pojavi sredinom juna meseca, ali nemojte nas držati za reč po tom pitanju…
      Samsung Galaxy S3
      Ipak, ako želite da se osigurate i budete jedni od prvih koji će biti obavešteni čim Samsung Galaxy S3 bude bio dostupan, Telekom Srbija vam nudi formular za rezervaciju ovog modela telefona. Zaista se ne sećamo da je ikada  za neki model telefona postojala rezervacija pre njegovog pojavljivanja, što svedoči koliko će ovaj model zaista biti popularan. Formular možete pronaći na sledećem linku.

      U međuvremenu dok Samsung Galaxy S3 ne siđe u mase, HTC je poranio i iskoristio priliku da Android zajednicu iznenadi svojim impresivnim One X modelom koji smo vam nedavno prikazali  – upravo rivalom koji uključujemo u bitku sa S3 “galaksijom”. Neretko se ove dve kompanije nalaze u situaciji da nude najbolje modele smartfona na tržištu, tako da ako pratite istoriju smartfona, sećate se da su u sličnim epskim okršajima bili i Samsung Galaxy S vs HTC Desire, kao i Samsung Galaxy S2 vs HTC Sensation. Sve su to bili odlični smartfon modeli, koji su bili jako popularni i prodati u ogromnom broju primeraka, tako da ne sumnjamo da će slučaj i sa aktuelnim modelima biti sličan. Istorija nam govori da je Samsung, barem što se tiče prodatih primeraka svojih flagship modela, u prethodnim godinama bio uspešniji i samim tim popularniji, ali ostaje nam da vidimo kakav će uspeh HTC ostvariti u narednom periodu. Iako ovo jeste test Galaxy S3 modela, kroz veći deo teksta ćemo vući paralele i poređenja sa HTC One X-om, jer smatramo da će takav pristup pomoći u velikoj nedoumici koji vam model više “leži”.

      Počnimo od njihovog hardvera, tačnije komponentama koje sačinjavaju ova dva titana u Android svetu. Samsung je svoju popularnost i poziciju prvog na svetu proizvađača smartfona upravo izgradio posedovanjem odličnog hardvera u svojim modelima, i obično se trudi da ponudi nešto što je za stepenik više od konkurencije. Ovoga puta Samsungu je postavljen dosta težak zadatak, jer se HTC uopšte nije šalio kada je planirao svoj One X model. Oba modela su takoreći “zveri” što se tiče hardvera koji poseduju, ali svakako postoje razlike koje će vas naterati da prevagnete na stranu jednog ili drugog modela, a na tim razlikama ćemo dobrim delom i bazirati ovaj test. Pre svega, krenimo od srca ovih modela – njihovih procesora.

      Ovi titani kao svoje glavne atribute imaju Quad Core procesore, koji su bazirani na različitim čipsetima i procesima proizvodnje. Samsung sam proizvodi svoj Exynos čipset, konkretno četvorojezgarni 4212 (Exynos 4 Quad) koji se nalazi u S3 modelu. HTC se odlučio za platformu koja je takođe dosta brza, a reč je o Nvidijinom Tegra 3 rešenju sa četiri jezgra (i pomoćnim petim jezgrom). Samsung opet koristi svoju tehnologiju u ekranima ovih uređaja, veoma poznatu Super Amoled, dok je HTC u One X stavio Super IPS LCD2 tehnologiju ekrana. Oba modela imaju zadnje kamere od po 8 megapiksela, koje su sposobne da beleže video u 1080p rezoluciji. Treba pomenuti da HTC One X nema mogućnost zamene baterije i nedostaje mu microSD slot, tako da je Galaxy S3 barem što se tiče tih stvari u prednosti. Detaljnije specifikacije oba modela možete naći u uporednoj tabeli ispod.
       
      [modul]uporednaspecifikacija=395,3333[/modul]
       
      Ono što prethodi samom dizajnu uređaja koji testiramo je kratki osvrt na pakovanje  i njegov sadržaj. Primećujemo da se Samsung drži tradicije malih i elegantnih kutija kao i kod svojih prethodnih flagship modela i obično istom sadržinom. Dakle sam izgled kutije nije promenjen, i kako smo na test dobili belu verziju ovog modela, kutija je u skladu sa time takođe bele boje. Kutijica je pravougaonog oblika i veličine je tek toliko da stane sam telefon i nešto malo prateće opreme. Na njenoj prednjoj strani je srebrnim slovima ispisano samo ime ovog telefona.

      Okretanjem kutije na drugu stranu, zatekli smo takođe poznatu tabelu sa specifikacijama modela, kratak opis i nabrajanje tehnologija koje su podržane

      Ponovnim okretanjem kutije i uklanjanjem poklopca, dobili smo priliku da po prvi put uživo vidimo taj dugo iščekivani model. Na njegovom ekranu nalazi se zaštitna nalepnica koja govori da je reč u pitanju ekran sa Super Amoled HD tehnologijom, Android operativnim sistemom, četvorojezgarnim čipom, itd…

      Ispod crnog kartonskog dela na kojem je smešten telefon, nalazi se prateća oprema koja uključuje punjač malih dimenzija koji na sebi ima USB ulaz, prateći USB kabl koji ćete uključiti u punjač ili računar sa micro USB konektorom na drugom kraju, bele slušalice in-ear tipa, koje imaju kontrole u vidu tri dugmeta i mikrofon – tako da pored slušanja muzike služe i kao handsfree. Takođe, dobijate i standardno quick start uputstvo za upotrebu.

      Pre nego otpočnemo sa opisom dizajna Samsung Galaxy S3 modela, skrenućemo vam pažnju na veliku polemiku koja se vodi na internetu oko po malo čudne teme – da li je S3 “ružan” ili ne. Utisci da li je nešto lepo ili ružno jesu čisto subjektivna stvar i oko toga ne treba preterano raspravljati, ali u ovom slučaju, dizajn Galaxy S3 modela je vrlo često centar diskusije. Zašto je to tako? Da li je Samsung stvarno napravio promašaj po pitanju izgleda ovog modela? Mišljenja su zapravo podeljena – jednoj polovini se zapravo sviđa izgled ovog modela, dok ga druga polovina smatra “užasnim” . Većina se slaže da S3 možda nije najlepši telefon na svetu, ali da je njegov oblik ergonomski udoban – složićemo se sa takvom procenom. Samsungova kampanja za ovaj model glasi – “Dizajniran za ljude, inspirisan prirodom”, tako da se S3 poredi sa oblikom “kamička”, samo što ovim kamičkom nećemo praviti “žabice” na jezeru, već završavati posao ili ga koristiti u zabavne svrhe. Ivice na S3 modelu su lučno zakrivljene, a njegova bočna ivica poseduje imitaciju brušenog aluminijuma. Ovaj model postoji u dve varijante, keramičko beloj i kamičak plavoj.


      Prednja strana uređaja u delu iznad ekrana i iznad logoa pre svega sadrži rupičastu mrežicu iza koje je smešten zvučnik za razgovor. Levo od nje u ćošku smeštena je plava LED lampica za notifikacije, dok je sa desne strane senzor blizine i osvetljenja, kao i prednja 1.9 MP kamera. Sa donje strane ekrana nalazi se centralno Home dugme kao i osvetljeni Menu i Back senzori osetljivi na dodir. Ekran je zaštićen novim Gorilla 2 staklom, koje je tanje i obećava veću otpornost na lomljenje i ogrebotine.


      Na bokovima uređaja, počevši sa levom bočnom stranom, smešteno je dvodelno dugme za kontrolu jačine zvuke, a sa donje bočne strane nalazi se microUSB port za punjenje i komunikaciju sa računarom, kao  i “rupica” mikrofona.


      Na desnoj bočnoj strani smešteno je samo Power dugme, dok se sa gornje bočne strane nalazi 3.5mm ulaz za slušalice, prostor za nokat za otvaranje zadnje stranice, i još jedna rupica mikrofona.


      U duhu prirode kako Samsung tvrdi, zadnja strana je kompletno glatka i nema više izbočina na donjoj strani kao kod prethodnih modela. Poklopac je bele glossy boje i izrađen je od polikarbonata. U gornjem delu zadnje strane smešten je LED blic, kamera od 8 MP i desno od nje mrežica ispod koje se nalazi zvučnik. Ispod kamere, u poklopac je srebrnim slovima ugraviran Samsung logo.

      Poklopac je za telefon vezan pomoću čak 14 žabica, tako da je zadnja strana telefona prilično čvrsta, nema ugibanja ili krckanja na spojevima. Uklanjanjem poklopca zatičemo 2100 mAh bateriju i sa donje strane prostor za microSD karticu. Odmah do njega rezervisan je prostor za micro Sim karticu.


      Što se tiče poređenja dizajna sa HTC One X modelom, može se reći da One X ima nešto privlačnije linije i da je generalno “elegantniji”. Njegove ivice nisu toliko zakrivljene, prednja strana mu nije skroz u staklu kao kod S3 modela, i pored crnog okvira oko stakla, postoji još jedan beli deo iznad i ispod ekrana. Power dugme se ovde nalazi na gornjoj strani, na šta imamo i primedbu, jer je nepristupačno i za uključivanje ekrana potrebno je korišćenje druge ruke, dok kod S3 to nije slučaj, Kod Samsunga, uređaj možete probuditi čak i pritiskom na Home dugme.

      Ispod ekrana se nalaze tri senzora na dodir u Back, Home i Menu rasporedu. HTC One X ima takozvani Unibody dizajn, gde ne postoji mogućnost skidanja poklopca i dobijanja lakog pristupa bateriji – što je po mnogima veći nedostatak. Materijal korišćen u izradi HTC One X modela je polikarbonat. Pogledajte kako izgledaju Galaxy S3 i One X jedan do drugog, po bokovima i sa zadnje strane. S3 je 0.3mm tanji od One X modela, ali razlika je neprimetna.

       Samsung Galaxy S3 dolazi sa Android Ice Cream Sandwich 4.0.4 verzijom operativnog sistema. Kao što je to slučaj i sa prethodnim modelima, umesto klasičnog izgleda verzije sistema telefona, Samsung ima svoje modifikacije korisničkog interfejsa i opcija, koje naziva TouchWiz UI 4.0. Nikada nismo imali neko visoko mišlenje o TouchWiz-u u prethodnim verzijama, ali 4.0 verzija koja se nalazi na Galaxy S3 modelu definitvno pravi izuzetak. Veoma smo prijatno iznenađeni glatkoćom kretanja kroz interfejs, izgledom, animacijama i opcijama koje ova verzija TouchWiz-a pruža. Moramo odati priznanje Samsungu na optimizaciji TouchWiz-a, jer po prvi put imamo utisak da je on koristan deo telefona, a ne nešto čega bi smo hteli da se rešimo izlaskom prvog custom Rom-a za model.

      Sa druge strane tu je HTC One X, koji na sebi ima veoma prepoznatljivi Sense korisnički interfejs. HTC uvek teži da svoj interfejs što više izmeni u odnosu na izgled klasičnog, tako da dobijamo nešto sasvim drugačije. Konkretno u ovom slučaju na HTC One X modelu, stvari su toliko promenjene da ne postoji jedan jedini element koji nam ukazuje da je na njemu prisutan Ice Cream Sandwich. Jedini dokaz koji ukazuje na prisustvo ICS-a je otvaranje informacija o softveru u podešavanjima telefona. Samsung je ovde napravio dosta suptilniji pristup i potrudio se da njegov interfejs barem ostane u duhu sladoled sandviča. HTC i dalje ostaje mag u dodavanju animacija i “fensi efekata” u svoj korisnički interfejs, tako da im svakako treba odati priznanje što se toga tiče. Oba interfejsa imaju svojih čari i prednosti, tako da se sve zapravo svodi na pitanje ukusa.

      Samsung je svakako u TouchWiz na Galaxy S3 modelu pokušao da isprati taj duh prirode, oko koje je i bazirana cela kampanja. To možete primetiti već onog trenutka kada upalite ekran i dobijete lockscreen. Pozadina je sada već prepoznatljivi maslačak, i radi se o interaktivnom tipu, kojeg prati efekat talasanja kada na bilo koji deo ekrana spustite prst, ali i prateći zvuk žuborenja vode. Sklop ovih elemenata ima prijatan i umirujući efekat, tako da je po nama pokušaj da približi prirodu na ovakvom uređaju bio uspešan. Lockscreen poseduje vreme i datum u gornjem delu ekrana, ali može posedovati i vremensku prognozu, notifikacije propuštenih poziva i poruka i direktne prečice ka aplikacijama koje možete sami da odredite. Galaxy S3 poseduje i Wake up glasovne komande, tako da direktno sa lockscreena možete narediti telefonu da se otključa, otvori kameru, kalendar, da otvori muziku i slične naredbe iz liste. HTC ima sličnu metodu prečica sa lockscreen-a korišćenjem prstena.

       

      Glavni ekran poseduje poveći AccuWeather widget, sa časovnikom, datumom vremenskim prilikama u vidu pozadine widgeta i trenutnu temperaturu. Na glavnom ekranu prisutan je i Google Search bar, neke prečice do aplikacija i pet prečica u Docku u dnu ekrana, Phone, Contacts, Messaging, Internet i Apps. Klikom na Apps otvaramo App drawer koji ima providnu pozadinu, i stil pomeranja ekrana levo-desno, sa tačkicama koje na govore na kojem smo trenutno ekranu. Dugoočekivana opcija da sortirate ikonice po abecednom rasporedu je napokon implementirana u TouchWiz. HTC One X ima lep sat-vremenska prognoza widget kombinaciju i ukupno privlačan glavni ekran. App Drawer kod njega je podeljen u tri sekcije – All, Frequent i Downloads podelu što je dobra ideja.


      Notification bar je pretrpeo manje izmene i sada poseduje opciju da prikaže deset toggle opcija, umesto standardnih pet koliko je ranije bilo omogućeno. Ostalih pet opcija možete dobite prevlačenjem toggle dela u levu stranu. Ispod se nalazi ime operatera, datum i prečica ka podešavanjima telefona. Notification Bar na HTC One X modelu je jednostavniji i nema direktne Toggle opcije.


      Samsung je na Galaxy S3 modelu poprilično poradio sa softveru i ubacivanju raznih Motion gestova za neke zanimljive i(li) manje zanimljive mogućnosti. Osvrnućemo se ukratko na svaku od njih. Prva stvar u listi je pozivanje kontakta koji se nalazi na ekranu, prostim prinošenjem telefona na uvo. Ako imate nepročitane notifikacije, podizanjem telefona sa stola, on će se probuditi i ukazati na njih. Kada se nalazite u nekoj dugačkoj listi, duplo “tapkanje” na vrhu telefona vas vodi na vrh liste. Tu je i držanje ekrana u dve tačke i zumiranje tiltovanjem telefona napred-nazad, ili pomeranje ikonice na drugi ekran pomeranjem telefona levo-desno. Prisutna je i opcija pomeranja u otvorenoj zumiranoj slici pomeranjem telefona gore-dole ili levo-desno. Recimo da želite da skenirate prisustvo drugih Bluetooth uređaja, dovoljno je blago protresti telefon. Dok slušate muziku ili imate dolazni poziv, postoji gest okretanja telefona naopako kako bi se mute-ovao zvuk. Takođe postoje i gestovi dlanom, kao što su prevlačenje dlana sa jednom na drugi kraj ekrana kako bi se napravio screenshot, ili poklapanje uređaja kako bi se mute-ovao zvuk. HTC One X recimo nema nijednu od ovih pomenutih stvari, izuzev Turn over to mute gesta.


      Tu su takođe i zanimljive opcije kao što su Smart Stay – opcija koje onemogućava gašenje ekrana sve dok gledate u njega bez obzira na vreme gašenja koje ste namestili, a ovo je postignuto praćenjem očiju korisnika pomoću prednje kamere. Dok gledate ekran, trebali bi da svakih 7-8 sekundi zatreperi oko u vrhu ekrana. Tu su i stvari kao brz način da uđete u kameru dok ste na lockscreenu držanjem jednog prsta na ekranu i okretanjem telefona u horizontalni položaj. Korisnost svih ovih opcija varira od osobe do osobe, ali one su svejedno tu, tako da je izbor njihovog korišćenja ili ne, samo na vama.

      Samsung se potrudio da ponudi alternativu Siri upravljanju glasom na Apple iPhone telefonima, ali S-Voice kako je nazvana opcija, jednostavno nije na tom nivou. Korišćenje ove opcije počinje obraćanjem telefonu sa “Hi Galaxy”, gde će telefon čekati vašu glasovnu komandu. Pomoću S-Voice-a možete glasom zvati ljude iz imenika, pisati poruke, nameštati alarme, podsetnike, otvarati aplikacije, dobijati informacije o vremenu i ostalim stvarima, mada za generalna pitanja – Siri je za sada i dalje neprevaziđen. Prepoznavanje unetih komandi je korektno i zavisi od tečnosti vašeg izgovora, tako da ima slučajeva gde je prepoznata sasvim drugačija reč od one koje ste upotrebili. Neretko se takođe dešava da vas S-Voice prosto prekine usred davanja duže komande, da dobijanje povratne informacije traje dugo, ili da telefon uopšte ne odreaguje na “Hi Galaxy” – ali koliko smo mi shvatili, S-Voice je još uvek u beta fazi. Čestitke Samsungu za trud, ali barem u ovom trenutku, S-Voice ne radi baš najbolje. Alternativa na HTC One X modelu nažalost ne postoji.


      Dialer aplikacija poseduje poveće dugmiće, lep interfejs i opcije pametnog prepoznavanja brojeva; ništa preterano revolucionarno, a prateće opcije kao što su imenik, dnevnik poziva i kontakti ostaju u duhu Ice Cream Sandwich-a, za razliku od HTC One X modela i izmena koje Sense UI nudi.

      Oba telefona su dosta prijatna za rad, svaki na svoj način. Što se tiče generalnog utiska držanja telefona u rukama, i Galaxy S3 i HTC su prilično čvrsti i pored nešto većih dimenzija svejedno veoma prijatni za držanje. Mala prednost ipak ide HTC One X modelu zbog njegove zadnje strane, koja je manje glatka i samim tim manje klizavija od Glossy glatke zadnje strane S3 modela. Jedina zamerka dizajnu  HTC-a je postavljanje dugmeta za uključivanje na gornju stranu telefona, što ga na ovoj dijagonali čini teško dostupnim za pritiskanje jednom rukom. Još jedna stvar koja kvari utisak dizajna je previše ispupčen i, da ne zvučimo pregrubo, pomalo ružnjikav deo kod kamere na zadnjoj strani. Osim toga, HTC One X ima estetsku prednost nad Galaxy S3 modelom. Ipak, pod konstantnim opterećenjem oba modela, primetili smo da se zadnja strana HTC One X modela znatno primetnije zagreva u odnosu na S3 model, tako da telefon može postati dosta vruć pri korišćenju – pogotovo u toplijim danima koji nam dolaze

      Tipovi ekrana na ova dva modela su takođe tema koja se često nalazi pri vrhu njihovog poređenja. Kao što smo pomenuli, S3 koristi Super Amoled HD ekran sa Pentile matricom piksela, dok HTC poseduje Super IPS LCD2 tip ekrana sa Stripe RGB matricom. Što se tiče rezolucije, oba modela imaju 1280 x 720 rezoluciju i sličan broj piksela po inču. Stripe RGB matrica se smatra superiornijom u odnosu na Pentile matricu jer njen raspored piksela nudi nešto oštriji tekst. Ipak, razlika je toliko mala, da je potrebno bukvalno približiti ekran do samog oka kako bi je primetili, a na standardnoj udaljenosti na ovako velikoj gustini piksela, razlika zaista ne postoji. Još jedna stvar po kojoj je ekran HTC One X modela superiorniji je svakako prikaz bele boje i tačnije ostale boje.

      Što se tiče bele boje, Super Amoled tehnologija se muči da je prikaže kako treba, tako da ona uvek u procesu krene da vuče ka plavoj nijansi. Čudna stvar je što naše oko ne obraća previše pažnju na ovako nešto, osim kada je u direktnom poređenju sa belom bojom na HTC One X modelu. Bela boja je zaista bela na HTC One X-u. Ipak, nije sve tako bajno na ovom Super IPS LCD2 tipu ekrana kako se možda do sada čini. Glavni problem kod ovakvih tipova ekrana je dosta niži kontrast i dubina crne boje, u poređenju sa fenomenalnim vrednostima istih na Samsung Galaxy S trojci. Po ovom pitanju, Galaxy S3 je mnogo bolji, ali jedna od “mana” Super Amoled tehnologije je preterano zasićenje boja prikazanih na ekranu. Ipak, sa kombinacijom odličnog kontrasta i dubine crne boje, ovo rezultira u dosta živahnoj i vibrantnoj, privlačnoj za oko slici koja se dobija. Nekome će ovo biti možda loša stvar, dok će neko možda više ceniti ovakvu sliku, u poređenju sa nešto prirodnijem i “ispranijem” prikazu koju nudi HTC One X. Super Amoled takođe ima dosta manju potrošnju, i bolju vidljivost na suncu, tako da je izbor između HTC One X i Galaxy S3 modela dodatno otežan…


      Performanse oba modela su zaista na visokom nivou, tako da golim okom i okom “laika”, zaista je teško proceniti koji je telefon brži u radu. Što se nas tiče, oba telefona rade prilično glatko, ali nakon bližeg posmatranja ponašanja interfejsa i animacija, moramo reći da je Samsung Galaxy S3 ipak nešto glatkiji u radu i animacijama. Pohvalićemo oba telefona, jer za ovaj period od nekoliko dana koliko ih imamo na testu, nijedan od njih nije ni “štucnuo” u radu, a kamoli da se zakočio ili slično. Ono gde se dobija detaljnija slika oko toga koji je telefon brži, jesu benchmark aplikacije, ali i tome više na posebnoj strani ovog teksta. Uvek cenimo veću površinu ekrana na mobilnim uređajima, jer smatramo da čine iskustvo surfovanja mnogo boljim. Galaxy S3 ima 4.8-inčni ekran, a HTC One X tek nešto manji 4.7-inčni, a oba ekrana imaju 1280 x 720 rezoluciju, tako da oba uređaja imaju predispoziciju za odlično browsing iskustvo. Performanse otvaranja stranica i glatkoće skrolovanja su dosta blizu, a glatkoća pri surfovanju je napokon dostigla nivo koji nude iPhone uređaji. Ovako jak hardver je prosto morao da pruži dobro iskustvo, bez obzira na to što Android sam po sebi nije toliko optimizovan kao iOS. Što se tiče vremena otvaranja stranica – nakon dužih testova otvaranja istih stranica na oba telefona, prednost je ipak na strani S3 modela, ali tek za polovinu sekunde – dakle jako su blizu.






      GPS prijem je nešto bolji na HTC One X modelu, a to smo testirali tako što smo preuzeli GPS Test aplikaciju sa Play Store-a. Kod One X modela, broj vidljivih satelita (čak i unutar stana) je bio veći, tako da je ukupna tačnost pozicije bila veća. Sa druge strane, Samsung Galaxy S3 ima nešto bolji WiFi prijem, koji smo testirali uz pomoć WiFi Analyzer aplikacije.


      Otvaranje visokoprofilnog FullHD materijala ne predstavlja problem nijednom od ovih modela, tako da ćete bez problema moći da prebacite i gledate filmove koje inače gledate na svom računaru. Možda neko smatra da je HD materijal na ovoj dijagonali ekrana nepotreban, ali razlika između SD materijala zaista postoji, pogotovo kod 720p ekrana koje ovi modeli poseduju. Skrenućemo pažnju da je Exynos platforma ipak superiornija po pitanju video reprodukcije, a ovo smo proverili tako što smo strimovali 1080i satelitske kanale sa Dreambox risivera direktno na telefon. Problem je u tome što format preko kojeg se ovih kanali prenose nije optimizovan kao recimo MKV i dosta je zahtevniji, tako do sada nijedan uređaj nije mogao da ih strimuje bez seckanja, čak ni Asus Transformer Prime sa Tegra 3 platformom. Samsung Galaxy S3 je prvi i jedini uređaj preko koga smo uspeli da bez i najmanjeg seckanja strimujemo HD kanale sa satelita. HTC One X i Tegra 3 platforma nije uspela da replicira rezultate koje je postigao S3, tako da je stream bio prilično usporen i seckao je do te mere da normalno gledanje nije bilo moguće. Ako imate Dreambox satelitski risiver i želju da strimujete HD kanale na mobilni, Galaxy S3 je jedini izbor koji vam omogućava tako nešto.


      Što se tiče pitanja jačine zvuka koji dolazi iz zadnjih zvučnika telefona, Samsung Galaxy S3 je u blagoj prednosti, sa tek nešto glasnijim zvukom. Slušalice koje dolaze uz S3 model imaju korektan zvuk, ali on nije ništa specijalno. Pravo iskorišćavanje kvalitetnijeg čipa dobijate kupovinom kvalitetnijih slušalica. Zvuk u slušalici pri razgovoru kod S3 modela je prilično jasan i glasan, pogotovo kada se aktiviraju ugrađeni ekvilajzeri koji čine glas osobe sa druge strane žice dosta prijatnijim. 


      Baterija je verovatno svima nama jedan od bitnijih faktora pri kupovini mobilnog telefona, a razlika od 2100 mAh na S3 modelu i 1800 mAh na HTC One X-u svakako nije mala. U kombinaciji sa štedljivijim Super Amoled ekranom i pri poređenju sa Super IPS LCD2 na HTC One X modelu, razlika je primetna. Takođe smo primetili da je slučaj još drastičniji pod većim opterećenjem, kao što je surfovanje i pokretanje benchmark aplikacija. Kako bi smo napravili “worst case scenario”, pozadinsko osvetljenje na oba modela je podešeno na maksimum. Nakon pristupanja pokretanja benchmark testova i surfovanja, HTC One X je izdahnuo već posle 3 sata i 34 minuta. Samsung Galaxy S3 je u vreme izdisanja HTC One X modela bio tek na 40% svoje baterije. Mučili smo S3 gotovo do 1% baterije, gde smo uspeli da iz njega izvučemo čitavih 5 sati i 20 minuta pri ovakvom opterećenju. Dolazimo do zaključka da je trajanje baterije skoro pa dva sata duže na Galaxy S3 modelu, i ovakva autonomija je zaista fenomenalna, i svakako najbolja koju smo videli na mobilnom telefonu do sada. Još jedna korisna informacija – od potpuno prazne do skroz pune baterije, potrebno je tačno 2 sata i 40 minuta držanja na punjaču i opet ste spremni za još jedan ciklus odlične autonomije.


       Quadrant Advanced je popularna benchmark aplikacija, sa kojom ste verovatno upoznati. Ona pokreće seriju CPU, I/O 2D i 3D testova, za koju dodeljuje određen broj poena i na kraju ih sabira u konačan rezultat.
      Huawei Ascend P1 U9200 benchmarks
      NenaMark 1 je OpenGL ES 2.0 grafički benchmark, koji opterećuje GPU grafičkim elementima kao što su refleksije, dinamičke senke, parametrične površine, čestice i različiti modeli svetla.

      Vellamo je benchmark aplikacija koja testira performanse browser-a Android mobilnih uređaja. On testira stabilnost, networking, JavaScript, rendering i korisničko iskustvo, tako da je dobrim delom baziran na realnim testovima i situacijama sa kojima se srećemo tokom pretraživanja interneta.

      Antutu je benchmark alatka koja provodi vaš uređaj kroz performanse memorije, CPU integer-a, CPU floating point, 2D i 3D grafičke performanse, brzinu upisa/čitanja SD kartice i I/O performansu databaza.

      Linpack je isključivo CPU benchmark aplikacija. Ona meri brzinu vašeg uređaja tako što meri koliko miliona floating point operacija u sekundi (MFLOPS) vaš uređaj može da uradi za što kraće vreme. Poseduje dve opcije Single Thread i Multi Thread.

      BenchmarkPi je jednostavan benchmark koji računa koliko je vašem uređaju potrebno milisekundi da izračuna Pi (3.14…) vrednost.  

      CF-Bench je alatka koja između ostalog meri performanse memorije i procesora, a ona je specifično namenjena uređajima sa više jezgra, tako da nije baš reprezentativna za jednojezgarne modele.

      BrowserMark nije aplikacija, već se ovaj test pokreće direktno iz Browsera uređaja. Ukratko, BrowserMark je namenjen da ispita koliko je brz vaš Browser.

      Sunspider je takođe još jedna alatka, koja nije aplikacija, već se takođe pokreće iz Browsera. Sunspider je JavaScript benchmark koji testira JavaScript jezik, tako da je takođe vezana za brzinu Browsera.

      Electopia je ujedno igra i OpenGL ES 2.0 benchmark, koji testira performanse GPU čipa. Kod uređaja koji to podržavaju, poseduje dve rezolucije, Fullscreen, gde se benchmark odvija preko celog ekrana, i WXGA, gde je benchmark smešten u manji prozor, kod kojeg su naravno bolje performanse.
      Samsung Galaxy S Plus I9001 electopia
      Samsung Galaxy S3 ima fenomenalnu kameru. Zahvaljujući svom senzoru od 8 megapiksela, nivo detalja koje ova kamera beleži je na veoma visokom nivou. Kolorit fotografija je dosta dobar, iako nam se čini da su neke fotkografije možda blago svetlije nego što bi trebalo da budu. Količina šuma u dnevnim fotografijama je na minimumu, dok noćne fotografije bez blica u sebi sadrže manje šuma nego što smo očekivali. U uslovima sa manje svetlosti, dostupan vam je prilično jak LED blic, čijom smo površinom u udaljenosti osvetljavanja prijatno iznenađeni, jer ovo ipak nije Xenon tehnologija. HDR opcija nam se veoma dopala i činila je naše fotografije u kojima je jedna oblast (na primer nebo) dosta svetlija od druge oblasti, mnogo boljim. Kamera koja snima u 1080p rezoluciji je takođe veoma prijatno iznenađenje i pomoću nje možete napraviti veoma kvalitetne snimke, čak i po mraku. Količina detalja u snimcima je na jako visokom nivou, a autofokus funkcija radi razumno dobro za mobilni telefon. Ono što nam se takođe svidelo je dobar zvuk koji kamera beleži. Frejmrejt u snimcima je ostajao između 27 i 29 fps-a, što nije baš obećanih 30, ali je ipak dovoljno za tečne snimke. Pogledajte primere fotografija i snimaka ispod i procenite sami.





















       Nakon veoma lepog druženja sa Galaxy S3 modelom, kao i sa HTC One X-om, postavljamo sebi pitanje – da li postoji savršen model smartfona? Naš odgovor na to pitanje je nažalost negativan, ali oba modela koje pominjemo u tekstu se kotiraju jako visoko na listi najboljih modela Android telefona, ako ne i na samom vrhu, na prvom i drugom mestu. Možda se pitate, “pa koji je od ovih modela na prvom, a koji na drugom” ? Odgovor na to pitanje nije lako dati, što nam je iskustvo korišćenja oba modela i pokazalo. Kod ovakvih odluka, ne postoji drugi način da se “prelomi”, osim sortiranja svojih prioriteta i stavljanja ih na papir. Za koji god model da se odlučite, nećete pogrešiti, ali mi ćemo se potruditi da sumiramo naše utiske i pokušamo da sastavimo tu listu.
       

       
      Prednosti Galaxy S3 modela u poređenju sa HTC One X-om: – Mnogo bolja autonomija baterije – Postojanje microSD slota i mogućnost proširenja memorije – Pristup zameni baterije i mogućnost korišćenja rezervne – Bolji kvalitet zvuka kako preko spoljašnjeg zvučnika, tako i preko slušalica – Neznatno veći ekran – Drastično veći kontrast i dubina crne boje – Veća vidljivost na suncu – Za dlaku je brži i glatkiji u radu, brži GPU i ima bolje performanse u testovima – Poseduje razne zanimljive Motion gestove, Smart Stay opciju i slične softverske prednosti – Blago bolji WiFi prijem – S Voice kontrola glasom – Malčice bolja zadnja i prednja kamera
      Prednosti HTC One X modela u poređenju sa Galaxy S3: – Lepši dizajn sa telom od polikarbonata – Iskustvo držanja u ruci je bolje – Ekran ima Stripe RGB matricu piksela koja garantuje nešto oštriji tekst – Prirodnije boje u poređenju sa Super Amoled ekranom – Bela boja je zaista bela, a ne plavičasta kao kod S3 modela – Sense UI može nekom biti bolji od TouchWiz-a – Beats Audio slušalice u ponudi kod određenih operatera – Bolji GPS prijem – Nalazi se već u ponudi kod domaćih operatera
      Da li uređaj sa većim brojem prednosti mora po pravilu biti i bolji uređaj? Zaista nema pravila, jer nekome su neke od ovih prednosti manje ili više bitne, tako da zaključak mora biti čisto subjektivan, kako bi se odabrao pobednik ovde. Oba modela imaju odlične performanse, odlične ekrane i mogućnosti, tako da izbor ostaje na vama. Opet želimo da istaknemo da su oba modela telefona trenutni vrh Android ponude, i za koji god da se odlučite, nikako nećete pogrešiti. Odlučili smo da obema modelima telefona dodelimo naše Benchmark nagrade. Pomenuli smo da odluka u izboru između ova dva modela mora biti načinjena sortiranjem prioriteta, a autor ovog teksta ipak blagu prednost daje Samsung Galaxy S3 modelu, tako da će njemu biti dodeljena Editor’s Choice nagrada.
      Samsung Galaxy S3
      Kako bi smo istakli da je i HTC One X odličan izbor za kupovinu, njemu ćemo dodeliti Highly Recommended nagradu – da bi istakli koliko je mala razlika u pitanju, rekli bi smo da mu dajemo jednu i po preporuku! Nadamo se da ste uživali u našem testu Samsung Galaxy S3 modela i da ste korak bliže odluci kupovine vašeg novog smartfon modela!

      Samsung Galaxy S3 na test ustupio m:ts .
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra