Samsung Galaxy S4

Samsung Galaxy S4

Četvrta generacija Galaxy S serije je došla do nas. Sada donosimo i pružamo ekskluzivne informacije i utiske o Samsungovom novom flagship smartfonu. Šta je novo? Šta je ostalo staro? Ima li smisla prelaziti na njega ako već posedujete S3? Koliki je pomak napravljen i u kojim oblastima? To su samo neka od pitanja koja ćemo pokriti u ovom tekstu. Zavalite se udobno u fotelju ili stolicu ispred monitora dok čitate naš test možda baš vašeg budućeg "Životnog Saputnika", kako kažu u južnokorejskoj kompaniji...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Samsung – firma koja je postigla popriličan uspeh u smartfon svetu od trenutka kada je predstavila svoj prvi model Galaxy S serije. Ne znamo tačno šta je njihov ključ do uživanja ovolike popularnosti među korisnicima – da li je to jednaka mešavina kvaliteta uređaja i reklamiranja, ili dosta više agresivnog marketinga – nismo sigurni, ali šta god da rade, možemo reći da im uspeva. Prethodni članovi Galaxy S porodice prodati su u desetinama miliona primeraka širom sveta, svaki od njih u većoj količini od prethodne generacije, a ne sumnjamo da će takav slučaj biti i sa ovim četvrtim članom. Već sada internetom kruže prognoze da bi se Samsung Galaxy S4 mogao isporučiti u preko 70 miliona primeraka do kraja ove godine – ogromna cifra, složićete se.

      Možemo razumeti zašto je Samsung danas tu gde jeste i zašto uživa toliku popularnost. Oni jednostavno pružaju korisnicima ono što žele – Android, moćan hardver, veliki ekran i razne specijalne softverske funkcije. Dodajte na sve to vraški dobar marketing i dobijate recept za odličan uspeh. Šta je sa konkurencijom? HTC, Sony, LG… Svi oni imaju dobre proizvode, ali smatramo da ulažu nedovoljno novca u marketing i to je zapravo ono što ističe Samsung ispred njih – čak iako možda i nemaju bolji proizvod – više upadaju u oči korisnicima. Faktora ima dosta, ali rezultat imamo: Samsung je trenutno na vrhu Android tržišta, bez naznake da će se to promeniti u skorije vreme. Svakako da su sjajni uređaji i inovativne tehnologije glavni razlog za tako nešto, iz godine u godinu Samsung pomera granice. Drugi razlog u nizu (ne i po redu) je marketinški (tržišni) nastup – neka konkurencija nekim čudom ima i bolji uređaj, Samsung će svog predstavnika prodati u barem deset puta većem broju. Treće…NIKO nije imao percepciju mobilnog biznisa kao što je imao Samsung, niko ni sanjati nije mogao da će mobilni telefoni ovakvog kalibra moći da se prodaju u tako neverovatnim količinama da bi investirao u biznis na način na koji je to učinio Samsung. Ali, ima još nešto…naš gl. i odg. urednik voli u našim internim razgovorima da istakne kako je kazna kojom je Samsungu presuđeno da plati Apple-u nešto najbolje što je moglo da im se dogodi i ima tu negde istine. Sudskim sporom sa kompanijom iz Kupertina, Samsungu je pošlo za rukom ono za šta bi možda bile potrebne godine – da ga ljudi direktno porede sa Apple-om čiji su uređaji već godinama na samom vrhu pijedestala vrednosti. Svom tom medijskom pompom Samsung je dobio nešto što je možda potajno i želeo: da jednostavno odskoči od konkurencije u vidu HTC-a, Sony-ja, LG-a, Nokije i ostalih proizvođača – te da se direktno svrsta rame uz rame sa onim ko je godinama po popularnosti iznad svih – kompanijom Apple. Kazna od milijardu dolara koja je uzgred budi rečeno u međuvremenu smanjena, odlična je “kazna” za ono što je Samsung time dobio na snazi svog brenda i verovatno predstavlja jednu od najkorisnijih presuda u istoriji biznisa.  

      Njihov najnoviji vodeći model će im zasigurno pomoći da još više učvrste ovu poziciju. Samsung Galaxy S4 je smartfon o kojem se na internetu neprekidno govori u poslednjih mesec dana. Da li je revolucionaran? Po našem mišljenju… pa neka to kaže tekst koji je pred vama, jer napredak u odnosu na prethodnika je svakako učinjen kako na hardverskom tako i na softverskom polju. Samsung je uvek bio poznat po uključivanju najmoćnijeg hardvera u svoje vodeće modele, tako da je situacija ostala nepromenjena po ovom pitanju. Mada, nakon tolikih najava, tolikog (samo)hvalisanja u vezi sa novim i moćnim Exynos Octa 5 čipsetom, Galaxy S4 u prvim turama dolazi sa Qualcomm-ovom Snapdragon 600 varijantom kao varijanta igre na sigurno. Daleko od toga da je ovaj čipset slab, zapravo je veoma moćan i nalazi se u vodećim modelima konkurenata, ali preliminarni rezultati performansi ipak donose prednost Exynosu, kojeg Samsung verovatno ima problema da proizvede u dovoljnim količinama. Ili je ipak nešto drugo po sredi…

      Dakle, ostajemo na četiri jezgra, tačnije Krait 300 procesoru sa frekvencijom rada od 1.9 GHz-a, koji je uparen sa Adreno 320 grafičkim čipom – kombinacija koja pruža odlične performanse. Jedna od ključnih tačaka smartfona je svakako njegov ekran, a Samsung je pronašao način da poveća njegovu dijagonalu sa 4.8 na 5 inča, bez promene fizičkih dimenzija telefona. Štaviše, Galaxy S4 je sada čak i tanji za 0.7 mm i lakši 3 grama u odnosu na prethodnika. Samsung nastavlja sa korišćenjem svoje Super Amoled tehnologije ekrana i Pentile matrice, ali pošto je rezolucija povećana na 1080p, nedostaci ove matrice nisu više vidljivi golim okom. Sa povećanjem rezolucije porastao je i broj tačaka po inču sa 306 na impresivnih 441 ppi. Corning Gorilla 3 staklo štiti ekran od ogrebotina i loma, po nekim tvrdnjama bolje od prethodne generacije, ali vreme će pokazati kako to deluje u praksi.

      Samsung Galaxy S4 dolazi sa tri varijante veličine internog skladišta – 16, 32 ili 64 GB-a, a tu je i uvek veoma koristan microSD slot, kojim skladište možete proširiti karticama do 64 GB-a. Količina RAM-a je očekivana i sada već standard za telefone iz visoke klase, tako da S4 ovde ima 2 GB-a. Skok rezolucije senzora kamere je takođe opšte prihvaćen među proizvođačima (HTC se vodi drugom filozofijom) tako da ovde imamo 13 MP zadnju kameru sa LED blicem, koja snima 1080p video u 30 frejmova po sekundi. Prednja kamera je rezolucije 2 MP i takođe može da snima 1080p u 30fps. S obzirom da sada imamo nešto “gladniji” telefon, baterija je dobila povećanje kapaciteta sa 2100 na 2600 mAh.
       
      [modul]uporednaspecifikacija=395,3033[/modul]Pošto se na našem testu našao uzorak koji smo dobili od proizvođača a ne maloprodajni model, pakovanje nije oslikano već je reč o potpuno beloj kutiji, iako je njen sadržaj kompletan. Unutra smo zatekli standardne stvari kao što su punjač, USB kabl i in-ear tip slušalica. Hteli bi da napomenemo da je sva oprema bele boje, bez obzira na to da li je sam telefon u crnoj ili beloj varijanti. Slušalice su nešto više promenjene u odnosu na prethodni model, one sada imaju ravan kabl koji se ne mrsi i veće kontrolne dugmiće, a takođe su i dosta udobnije za upotrebu.


      Dizajn telefona je nešto što smo očekivali da će biti drastičnije promenjeno u odnosu na Samsung Galaxy S3, ili da ćemo ovoga puta napokon videti Galaxy u aluminijumskom odelu, ali nismo dobili ni jedno ni drugo. Samsung i dalje insistira na plastici, iako konkurencija već uveliko koristi aluminijum ili staklo, koji pružaju daleko veći premium utisak. Samsung se i dalje vodi logikom – ako se nešto prodaje dobro, ne treba ga menjati, tako da ponovo imamo blago izmenjeni S3 izgled sa malo blaže zaobljenim ćoškovima, nešto slično kao umanjeni Note 2. Svaka nada da ćemo izbeći ovu plastičnost i jeftin utisak kod telefona koji košta preko 700 evra je umrla sa S četvorkom – Samsung ostaje uporan.


      Ipak, ne možemo reći da je nešto loše i zapravo nam se dopada to što sada imamo 0.2 inča veći ekran sa nepromenjenim dimenzijama kućišta – ono je čak i tanje i lakše. Na tom polju odajemo priznanje Samsungu. Ima još par detalja koji nam se više dopadaju u odnosu na S3, kao što je recimo imitacija aluminijuma na bokovima i nešto zanimljivija zadnja strana.

      Crne ivice ekrana su sada nešto tanje i takođe je manja površina iznad i ispod ekrana – naravno zbog njegove veće dijagonale. Iznad ekrana imamo nekoliko senzora – ambijentalni, senzor blizine i IR senzor za gestove. Tu je takođe i prednja 2MP kamera, statusni LED i zvučnik za razgovor. Ispod ekrana nalazi se blago izmenjeno fizičko Home dugme, kao i jedva vidljivi Menu i Back senzori, koji počinju da svetle belom bojom dok je ekran uključen.


      Bokovi sada imaju imitaciju aluminijuma i deluju nam lepše u poređenju sa S3 modelom. Na levom boku u vrhu imamo samo dvodelno dugme za kontrolu jačine zvuka. Donji bok sadrži rupicu mikrofona i desno od nje microUSB port sa OTG i MHL 2 podrškom.


      Na desnom boku nemamo ništa osim nešto užeg ali dužeg Power dugmeta u poređenju sa prethodnikom, koje je takođe srebrno kako bi se uklapalo sa bokovima. Završavamo krug sa gornjim bokom, na kojem se nalazi IR predajnik, rupica mikrofona i 3.5mm ulaz za slušalice.


      Zadnja strana Samsung Galaxy S4 je pretrpela znatne promene. Iako je ostala glossy i dalje je magnet za otiske, mada su oni sada nešto manje vidljivi zbog isprepletane šare na poklopcu. Raspored je takođe malo drugačiji, tako da je blic pomeren ispod 13 MP kamere, kao i zvučnik koji se sada nalazi u donjem levom uglu.



      Prostor za nokat za otvaranje poklopca je takođe izmešten sa sredine gornjeg na vrh desnog boka. Poklopac je ponovo dosta tanak, poprilično savitljiv i drži ga čak 15 “žabica”, tako da je lepo pričvršćen za kućište. Ispod njega pre svega dominira 2600 mAh baterija, iznad koje se nalaze microSD i microSIM slotovi.
      Key Lime Pie je još uvek u Google-ovom frižideru bez naznake kada će tačno biti poslužen, ali na Samsung Galaxy S4 modelu dobijate najsvežiji Jelly Bean 4.2.2. Naravno, Samsung ni ovoga puta ne propušta priliku da ga “obogati” svojim krasnim i šarenim (da ne kažemo drečavim) TouchWiz korisničkim interfejsom.

      Krenimo od njegovih glavnih elemenata, počevši sa Lockscreen-om, koji je svakako izmenjen u odnosu na Samsung Galaxy S3. Na njemu se skroz u vrhu nalazi poruka kojoj možete menjati sadržinu, boju i font, i ispod nje časovnik i datum. Ovde više nema prečica ka aplikacijama, ali ih možete uključiti ako vam nedostaju. Google je sa 4.2 verzijom Androida predstavio i widgete na lockscreen-u, koji su takođe prisutni i ovde.

      Stvar koju smo već videli na Note 2 modelu je takozvani Quick Glance, kod kog prostim postavljanjem dlana iznad senzora uključujete ekran i dobijate informacije o notifikacijama, propuštenim pozivima, napunjenosti baterije, časovniku i datumu. Korisna stvar jer ne morate da otključavate telefon da bi videli šta ima novo.

      Početni ekran na Samsung Galaxy S4 nije pretrpeo prevelike izmene. Možete ukupno napraviti sedam različitih i izabrati da vam jedan od njih bude glavni. Na njima se nalaze Samsungovi widgeti za vremensku prognozu, S Travel, Flipboard, Organizer, Story Album, S Health i Samsung Hub. Četiri ikonice u docku kojima možete menjati raspored, i peta je App Drawer prečica.

      App Drawer takođe nije izmenjen – ima providnu pozadinu i u njemu možete menjati praviti foldere, sortirati alikacije u 4 x 5 mrežu, abecednu listu, videti listu preuzetih aplikacija i slično. Takođe možete i sakriti određene aplikacije, ako ne želite da se one pojavljuju u listi. Samsung je iz nekog razloga odlučio da izbaci FM Radio koji je mnogima bio korisna stvar.


      Task Switcher je ostao isti – zatvarate aplikacije prevlačenjem u levo ili desno, a dnu se nalaze tri dugmeta. Prvo dugme je prečica ka RAM menadžeru, drugo za Google now i treće za zatvaranje svih otvorenih aplikacija jednim klikom. Baš kao i kod Samsung Galaxy S3 koji je dobio ovu mogućnost u nadogradnji, S4 takođe ima Multi Windows opciju. Ona vam dozvoljava da uporedo otvorite dve aplikacije na ekranu, jednu ispod druge ili jednu pored druge u zavisnosti od položaja ekrana. Multi Window meni se poziva dugim pritiskom na Back dugme.

      Jedna od ređih promena u TouchWiz korisničkom interfejsu je način na koji je Samsung sortirao Settings meni. On više nije jedna dugačka lista opcija, već je podeljen u četiri kartice – Connections, My Device, Accounts i More. Iskreno, nismo imali ništa protiv starog načina, ali Samsung smatra da će ovim potezom olakšati snalaženje.

      Notifikacioni panel je u duhu Jelly Bean-a, i na njemu imate pet Toggle dugmića, slajder za nivo osvetljenja, dugme za uklanjanje svih notifikacija, prečicu za Settings i naravno, same notifikacije koje možete proširiti/skupiti, kako bi videli više ili manje detalja o njima. Klikom u gornji desni ugao pet toggle dugmeta postaje dvadeset, koje možete sortirati kako najviše vama odgovara.

      Dialer i dalje ima lag od par sekundi kada se prvi put pokreće, tako da to i dalje nije sređeno kako očekujemo. Dizajn je identičan, a tu je ponovo i Smart Dial opcija. U dnevniku poziva ostaje opcija da pozovete nekog prevlačenjem imena sa leva udesno, ili obrnuto ako želite da toj osobi pošaljete poruku.

      Poruke su sortirane po kontaktima, tačnije one su grupisane u threadove za svaku osobu sa kojom ste razmenjivali SMS. Ovde takođe imate prevlačenje imena kontakta za pozivanje ili SMS, a takođe i gest prinošenja telefona uvetu i automatskog pozivanja, ukoliko je Direct Call opcija uključena. Zapravo, ovo je nama jedan od korisnijih gestova. Još jedan interesantan gest je lebdenje prstom iznad kontakta, kako bi dobili pun pregled poruke koju ste poslednju dobili, bez ulaska u thread.

      Tastatura je sada dobila još jedan red sa ciframa, baš kao i na Note 2 modelu, što je odlična stvar jer nas je uvek zamaralo to što moramo promenimo tab kako bi ukucali broj ili da duže zadržimo prvi neki taster u prvom redu – ovako je sve mnogo brže.
      Još kod prethodnog Samsung Galaxy S3 modela, imali smo razne specijalne opcije koje drugi telefoni nemaju. Samsung je ovoga puta ubacio još nekoliko noviteta koji čine S4 zabavnim za korišćenje, mada ostaje pitanje da li ćete neke od ovih opcija uopšte koristiti, ili će one pak služiti čisto da pokažete svojim prijateljima šta sve vaš telefon može. To naravno varira od osobe do osobe, kao i od opcije do opcije, tako da neke su neke od ovih opcija nama manje ili više korisne. Prva grupa opcija u listi Motions and Gestures je Air Gesture kod kojih mašete rukom iznad senzora kako bi izvšili različite akcije. Unutar nje na prvom mestu je već pomenuti Quick Glance, koji vam dozvoljava da vidite informacije bez uključivanja ekrana, stavljanjem ruke iznad senzora.
      Air Jump opcijom skrolujete pokretom ruke iznad senzora odozgo na dole ili obrnuto u zavisnosti od smera skrolovanja. Ova opcija radi samo u Browseru i Email-u. Slična opcija je Air Browse kojom takođe rukom prolazite iznad senzora , ovoga puta se leva na desno ili obrnuto. Njom možete vršiti navigaciju između fotografija u galeriji, kretati se između otvorenih prozora u Browseru, menjati pesme u Playeru ili na Lockscreen-u ili kretati se između stranica u S Memo aplikaciji.

      Air Move opcija dozvoljava da pomerate ikonice između stranica zadržavanjem ikonice prstom i prolaženjem rukom levo ili desno iznad senzora. Ova opcija funkcioniše na početnom ekranu, App Draweru i S Planner aplikaciji.
      Air Call-accept opcija funkcioniše tako što mašete rukom iznad senzora kako bi prihvatili nadolezeći poziv. Takođe postoji i mogućnost kada se javite ovom metodom, da spikerfon automatski bude uključen.

      Sledeća grupa u Motions and Gestures je Motion. Nju smo pokrili u testu Samsung Galaxy S3 modela, tako da su vam ovi gestovi poznati. Ovde imamo direktno pozivanje prinošenjem telefona na uvo, vibriranje nakon uzimanja u ruku kada imate propuštene pozive i poruke, zumiranje držanjem u dve tačke na ekranu i pomeranje telefona napred nazad, navigaciju u zumiranoj slici držanjem palca na ekranu i pomeranjem telefona levo, desno gore i dole, i na kraju opcija kojom mutiramo zvukove poziva, notifikacija, alarma i pauziramo media fajlove okretanjem telefona naopako.
      Palm Motion grupa vam je takođe poznata i u njoj imamo samo dve opcije – prvu da napravimo screenshot prevlačenjem boka šake preko ekrana i mutiranje ili pauziranje zvukova postavljanjem dlana preko površine ekrana.
      Air View sekcija sadrži opcije u kojima dobijamo pregled informacija lebdenjem prsta iznad određenih delova ekrana. Prva od opcija je pregled informacija u kojoj možemo da lebdimo prstom iznad kontakta u porukama kako bi dobili pregled sadržine, u galeriji kako bi pregledali koje se slike nalaze u albumu bez ulaženja i u S Planner aplikaciji za više detalja o sastancima.

      Progress Preview opcija omogućava da pregledate scenu u video klipu lebdenjem prsta iznad progress bar-a proteklog vremena, zatim Speed Dial preview prikazuje ime i broj lebdenjem prsta iznad nameštenih speed dial brojeva u Dialeru, i na kraju imamo Webpage magnifier opciju u kojoj u prozorčiću dobijamo zumirani pregled teksta ili elemanata iznad kojih lebdimo prstom.
      Smart Screen opcija u podešavanjima vam dozvoljava da uključite poznatu Smart Stay opciju koja drži ekran uključenim sve dok gledate u njega, a tu su i neke nove opcije. Jedna od njih je Smart Rotation koja koristi prednju kameru da proveri orijentaciju vašeg lica i na taj način rotira ekran ako za to postoji potreba. Smart Pause opcija pauzira video kada ne gledate u ekran, koja na našem primerku jednostavno nije htela da radi, verovatno zbog nezavršene verzije softvera.
      Jedna od interesantnijih opcija je i Smart scroll, koja vam dozvoljava da skrolujete na stranicama na dva načina – tiltovanjem uređaja ili tiltovanjem glave. Očekivali smo da ova opcija neće raditi baš kako treba, ali se ispostavilo da funkcioniše fenomenalno. Jedna mana kada skrolujete pomeranjem glave gore ili dole, je to da će vas veoma brzo zaboleti vrat, tako da je standardno skrolovanje prstom i dalje najbolja metoda.

      Samsung Galaxy S4 poseduje još jedan način kontrole uređaja, a to je kontrola glasom. Ovde se možete javljati na pozive izgovarajući Answer ili Reject, stopirati ili odložiti alarm komandama Stop i Snooze, praviti fotografije glasovnim komandama Smile, Cheese, Capture ili Shoot. Takođe, možete i kontrolisati muziku glasom, izgovarajući komande Next, Previous, Pause, Play, Volume Up i Volume Down.
      S Voice opcija je sada pomalo unapređena novim mogućnostima, ali i dalje nije ni blizu toliko precizna i brza kao Google Now, koji vam je takođe dostupan na telefonu.

      Samsung Galaxy S4 je prepun opcija vezanih za konektivnost i deljenje fajlova. Opcija koja je danas prisutna na skoro svim telefonima iz više klase je NFC koji nudi dosta mogućnosti. Neke od opcija vezane za NFC su Android Beam preko koje delite otvorene stranice, kontakte, YouTube video klipove i slično dodirivanjem drugog NFC podržanog telefona leđa na leđa. S-Beam recimo može i da šalje fajlove kroz NFC i WiFI Direct standard istom metodom dodirivanja telefona. Nearby Devices opcija dozvoljava da podelite vaše media fajlove sa telefona sa drugim DLNA podržanim uređajima u blizini. Screen Mirroring vam nudi da podelite sadržaj vašeg ekrana takođe sa drugim uređajima.Samsung Galaxy S4 poseduje veliki broj svojih aplikacija, opet od kojih su neke manje ili više korisne. ChatON aplikacija naravno služi za četovanje i nešto je veoma slično WhatsApp aplikaciji, uz to da možete četovati samo sa osobama koje imaju i koje su registrovane na ovu aplikaciju na svom Samsung telefonu.
      Group Play vam dozvoljava da veoma lako podelite multimedijalne fajlove na više podržanih telefona unutar sobe prostim dodirivanjem drugog telefona, tačnije uparivanjem preko NFC-a. Recimo, pustite neku pesmu na vašem telefonu i dodiravanjem drugog telefona ona će automatski početi da se reprodukuje i na njemu, ali u sinhronizaciji sa njim, tako da drugi telefon služi kao još jedan zvučnik. Ako imate dovoljno prijatelja sa ovom opcijom, možete napraviti surround zvučnike svojim telefonima – zanimljiva mogućnost. Ovo takođe funkcioniše i sa podržanim igrama, tako da možete ga igrate u multiplayeru, a takođe možete i na ovaj način podeliti dokumenta i fotografije.

      S Translate aplikacija vam može biti korisna ako često putujete. Ukucate ili kažete frazu ili rečenicu na vašem jeziku i odaberete jedan od devet podržanih jezika uključujući Engleski, Španski, Koreanski, Kineski, Francuski, Japanski, Nemački, Portugalski i Italijanski i ona će biti prevedena i izgovorena ako to želite.

      Samsung WatchON aplikacija iskorišćava IR emitor na gornjem boku telefona, kako bi kontrolisala uređaje raznih proizvođača. Korisna aplikacija jer pretvara vaš Samsung Galaxy S4 u univerzalni daljinski kojim ćete kontrolisati sve vaše multimedijalne uređaje. Na našem Samsung televizoru ona je funkcionisala bez problema, dok na LG Home Cinema sitemu komande nisu bile prepoznate.

      Samsung S Health je zadužena da prati vaše fitnes aktivnosti. Na početku napravite profil sa imenom, datumom rođenja, visinom i težinom, tipom aktivnosti i  željenim ciljem potrošnje kalorija. U njoj beležite broj unetih kalorija, pratite svoju težinu iz dana u dan, a čak možete i proveravati temperaturu i vlažnost vazduha trenutne sredine u kojoj se nalazite, jer Galaxy S4 u sebi ima i senzor temperature, vlažnosti vazduha i barometar.

      Samsung Link aplikacija vam dozvoljava da se umrežite sa vašim kućnim uređajem i delite fajlove između njih. Možete se povezati i uređajima koji su sinhronizovani sa SugarSync, DropBox i SkyDrive servisima, i tako direktno kroz njih dobiti pristup fajlovima na telefonu.

       
      Utisci u radu
      Samsung Galaxy S4 nam deluje blago kvalitetnije i bolje leži u ruci u poređenju sa S trojkom, ali to je i dalje daleko od utiska koji pruža aluminijumsko telo HTC One ili stakleno Sony Xperia Z modela. Ipak, sam telefon je dosta lagan i tanak i generalno čvrst – nekome to može biti sasvim dovoljno i preboleće plastiku koju Samsung koristi.

      Ekran je zaista jedan od boljih koje smo videli na smartfonima. 5-inčni Super Amoled HD sa rezolucijom od 1920 x 1080 piksela izgleda prelepo, sa više nego živahnim bojama. Odlična stvar koju je Samsung uvrstio u opcije jeste podešavanje boja na ekranu, putem kojih ih možete “stišati” na normalnije tonove – recimo Professional Photo na oko daje dosta tačnije nijanse. Kontrast i dubina crne boje su jedne od ključnih prednosti Super Amoled ekrana, tako da vam i ne moramo posebno naglašavati koliko je ekran S4 modela dobar na tom polju. Uglovi gledanja su jako široki, ali nismo bili nešto preterano oduševljeni performansama na suncu. Ipak, njegova svetlina i čistoća bele boje na maksimumu nije u rangu sa ekranom HTC One modela koji je i nešto oštriji, tako da ima svojih prednosti ali i mana.

      Ne smemo da se preterano oslonimo na ovaj primerak po pitanju performansi u radu, pošto je reč o izložbenom modelu sa nezavršenim i neoptimizovanim softverom. Dobrim delom testiranja smo imali prilično glatko iskustvo u korišćenju, ali takođe se dešavalo da performanse opadnu, u toj meri da čak i animacije izgledaju usporeno i da telefon jednostavno secka. To apsolutno ne bi trebalo da se dešava sa ovako moćnim hardverom i jedina stvar koju možemo da okrivimo u ovom slučaju jeste nedovršen softver našeg test primerka. Ova boljka međutim nije imala uticaja na Benchmark aplikacije, u kojima smo dobijali veoma visoke vrednosti – jedne od najvećih do sada.
      Surfovanje na 5-inčnom FullHD ekranu je zaista pravi užitak. Tekst je savršeno oštar, dok ogroman kontrast Super Amoled ekrana čini elemente na sajtovima veoma živim. Performanse su veoma dobre a u to spada veoma glatko skrolovanje, prilično brzo renderovanje elemanata pri zumiranju i super brz odziv otvaranja stranica. Specialjni gestovi sa skrolovanjem rukom, pokretom glave, zumiranje elemenata lebdenjem prsta iznad ekrana i slične mogućnosti mogu učiniti surfovanje još zanimljivijim, ali nama klasična metoda prsta na ekranu i dalje najviše odgovara – ipak je ovo uređaj sa ekranom osetljivim na dodir.


      Autonomijom baterije Samsung Galaxy S4 smartfona smo prilično zadovoljni. Postavljanjem osvetljenja na maksimum, sa ne baš preteranim opterećenjem procesora, laganim surfovanjem i šetkanjem kroz interfejs, kao i tokom bližeg istraživanja opcija, dobili smo nešto više od 6 sati vremena uključenosti ekrana, što je jako dobar rezultat.

      Quadrant Advanced je popularna benchmark aplikacija, sa kojom ste verovatno upoznati. Ona pokreće seriju CPU, I/O 2D i 3D testova, za koju dodeljuje određen broj poena i na kraju ih sabira u konačan rezultat.

      NenaMark 1 je OpenGL ES 2.0 grafički benchmark, koji opterećuje GPU grafičkim elementima kao što su refleksije, dinamičke senke, parametrične površine, čestice i različiti modeli svetla.

      Vellamo je benchmark aplikacija koja testira performanse browser-a Android mobilnih uređaja. On testira stabilnost, networking, JavaScript, rendering i korisničko iskustvo, tako da je dobrim delom baziran na realnim testovima i situacijama sa kojima se srećemo tokom pretraživanja interneta.

      Antutu je benchmark alatka koja provodi vaš uređaj kroz performanse memorije, CPU integer-a, CPU floating point, 2D i 3D grafičke performanse, brzinu upisa/čitanja SD kartice i I/O performansu databaza.

      Linpack je isključivo CPU benchmark aplikacija. Ona meri brzinu vašeg uređaja tako što meri koliko miliona floating point operacija u sekundi (MFLOPS) vaš uređaj može da uradi za što kraće vreme. Poseduje dve opcije Single Thread i Multi Thread.  

      BenchmarkPi je jednostavan benchmark koji računa koliko je vašem uređaju potrebno milisekundi da izračuna Pi (3.14…) vrednost.  

      CF-Bench je alatka koja između ostalog meri performanse memorije i procesora, a ona je specifično namenjena uređajima sa više jezgra, tako da nije baš reprezentativna za jednojezgarne modele.

       
      Sunspider je takođe još jedna alatka, koja nije aplikacija, već se takođe pokreće iz Browsera. Sunspider je JavaScript benchmark koji testira JavaScript jezik, tako da je takođe vezana za brzinu Browsera.

      Electopia je ujedno igra i OpenGL ES 2.0 benchmark, koji testira performanse GPU čipa. Kod uređaja koji to podržavaju, poseduje dve rezolucije, Fullscreen, gde se benchmark odvija preko celog ekrana, i WXGA, gde je benchmark smešten u manji prozor, kod kojeg su naravno bolje performanse.

      Primetili smo koliko je danas korisnicima kamera na smartfonu postala bitna stvar pri izboru modela, i da joj se ipak pridaje više značaja nego što bi možda to trebalo da bude. Naravno, zgodno je koristiti kameru na smartfonu budući da ga nosite u svakom trenutku sa sobom, ali ne slažemo se da odluku između kupovine dva modela baš mora da odluči kvalitet fotografija – ima i bitnijih stvari – barem autor ima tako mišljenje. Ovo je ipak jedna od stvari koja ne treba da vas brine na Samsung Galaxy S4 smartfonu jer je kamera veoma dobra. Senzor od 13 megapiksela osigurava veliku količinu detalja, a da pritom daje niske vrednosti šuma.
      Boje na fotografijama deluju živahne, i sveukupno kamerom smo jako zadovoljni, jer smatramo da je ovo jedan od boljih modela po pitanju fotografija napravljenim u dnevnim uslovima. Noćne fotografije ili fotografije u uslovima sa manje svetla su druga priča, tako da bi u ovom polju bolji izbor bio HTC One ili Nokia Lumia 920. Nećemo se previše zadržavati na kameri u ovom članku, očekujte nešto više detalja u posebnom članku koji se takođe tiče S4 modela koji ćemo objaviti u drugoj polovini ove nedelje. Do tad, ostavljamo vam neke uzorke fotografija i video snimaka.

















      Da li je Samsung Galaxy S4 revolucionaran telefon? Po našem mišljenju nije, ali je svakako pravi bitan korak u evoluciji Galaxy S porodice. Iz ugla vlasnika koji poseduje Samsung Galaxy S3, može se reći da je očekivano više od naslednika, iako itekako ima napretka na više polja. Odmah ćemo vam reći šta smo to očekivali i šta je to što nismo dobili. Pre svega, telefon koji će kvalitetom upotrebljenih materijala napokon moći da se nosi sa iPhone, HTC One ili Sony Xperia Z modelima. Umesto toga dobili smo telefon koji je veoma blago redizajnirani Galaxy S3, sa minimalnim poboljšanjima po pitanju dizajna i plastiku koja ne ostavlja utisak premium telefona. Pozitivnih stvari po ovom pitanju ima i dopada nam se način na koji je Samsung povećao dijagonalu ekrana, ostavljajući dimenzije nepromenjenim – stvarno skidamo kapu za taj potez.
        
      Dodaćemo samo još jedno očekivanje i realnost, a to je na sva zvona najavljivani Samsung Exynos 5 Octa čipset. Voleli bismo da smo odmah dobili S4 sa tom varijantom, ali i Snapragon 600 je veoma dobar izbor i daleko od lošeg čipseta. Bićemo blagi po ovom pitanju i razumeti proizvodne probleme koje je Samsung imao sa svojim Exynos 5 čipsetom, kao i da je Snapdragon 600 bio nužno (ali i dalje veoma moćno) zlo. Samsung je na S4 doneo i 1080p ekran, kako bi bio u koraku sa konkurencijom, mada iako razlika u oštrini na ovim dijagonalama postoji, prelazak sa 720p na 1080p ne čini toliku razliku. Gestovi i nove specijalne funkcije na prvi pogled deluju jako zanimljivo, ali i dalje smatramo da su one tu kako bi pokazale za šta je telefon sposoban, i da nisu preterano korisne u realnoj upotrebi. Nama su bile zanimljive u početku, ali nismo naterali sebe da ih koristimo umesto načina na koji smo do sada koristili smartfon. 

      Hardverski, Samsung Galaxy S4 je svakako moćniji od prethodnika i to je jedan od argumenata koji može da prevagne pri odluci da li je vredno preći sa S3 na S4, mada ni ova superiornost nije toliko drastična da bi se lako osetila u realnoj upotrebi. Kamera je bolja, baterija je bolja, S4 je blago lepši i bolje leži u ruci. Rezolucija je veća, dijagonala je veća i ekran je nešto oštriji, plus tu su i manje ili više zanimljivi softverski noviteti. Da li je nadogradnja sa S3 na S4 obavezna? Po nama – ne, ali ako imate potrebu da to uradite nikako nećete pogrešiti. Sa druge strane, ako prelazite na njega sa nekog starijeg modela, S4 je prilično dobar izbor, i svakako više nego dobra konkurencija HTC One i Sony Xperia Z modelima. Da li je trenutno najbolji telefon na tržištu? Odličan jeste, ali po mišljenju autora, u ovom trenutku najbolji nije. Nešto više o tome možete čitati u tekstu koji spremamo za drugu polovinu ove nedelje…kada ćemo ih suočiti “jedan na jedan” Rezimiraćemo jednom rečenicom: iako je S4 de facto unapređen model u odnosu na prethodnika, Galaxy S3 je pre godinu dana imao daleko konkretnije argumente nego što ih “četvorka” ima danas. Kažu…sve u svoje vreme, možda nas je Samsung u godinama iza nas malo i razmazio, možda je i nerealno očekivati da se čuda dešavaju svakog dana, ovog puta nismo ostali fascinirani u očekivanoj meri. Telefon je naravno umnogome bolji od prethodne generacije ali WOW utisak ovog puta je makar kod nas – izostao.
      Prednosti
      – Prelep 5-inčni 1080p Super Amoled ekran – Snažan Snapdragon 600 čipset – Air i Smart gestovi – Dobra autonomija baterije – Prilično dobra kamera
      Mane
      – Sličan dizajn sa prethodnikom i uporno insistiranje na plastici – Ne pruža utisak premium telefona dok se drži u ruci – Očekivali smo Exynos 5 Octa čipset – Izostavljanje FM radia
      Cena: 9.960 – 75.000 RSD
      Uređaj na test ustupio Samsung.
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra