Dragoljub Radovanović
Raznovrsnost je ključ do uspeha, barem takvu politiku vodi kompanija Samsung za čije se rezultate prodaje smartfona sasvim sigurno može reći da su daleko od loših. Dok se mnogi bune kako se u njihovoj ponudi nalazi previše modela telefona, to svakako ne može biti negativna stvar. Zbog čega? Pre svega zbog toga što će u toj širokoj ponudi potencijalni kupac pronaći telefon koji mu najviše odgovara, da li po izgledu, specifikacijama ili ceni. Samsung je vrlo dobro pokrio sve cenovne kategorije smartfona, počevši od telefona za osobe sa malim budžetom, preko solidnih modela iz srednje klase, pa do onih čije ih specifikacije postavljaju u sam vrh ponude.
Sa toliko agresivnim marketingom koji Samsung praktikuje, ne postoji osoba koja nije čula za njihov vodeći model – Galaxy S4. Popularnost ovog telefona je stvarno impresivna, jer je prodat u preko 20 miliona primeraka za nešto više od četiri meseca od kako je postao dostupan. Uprkos dobroj prodaji, on će solidnom procentu populacije ipak biti van domašaja po pitanju budžeta. Tu se stvorila prilika da se predstavi cenovno pristupačniji telefon koji će biti nošen slavom vodećeg modela., i danas se pred nama nalazi Samsung Galaxy S4 Mini. Ovaj sufiks nam govori da je reč o manjoj verziji S četvorke, koja će po pitanju dimenzija biti privlačna onima koji ne vole velike telefone.
Ako pogledamo par godina unazad, dijagonalu ekrana od 4.3 inča koju ovaj model poseduje svakako ne bismo nazvali kao Mini, ali vremena se menjaju i ona je svakako manja u poređenju sa 5-inčnim ekranom S4 modela. Tehnologija ekrana je ista kao kod vodećeg modela – Super Amoled – mada je matrica kod manjeg modela RGB umesto Pentile tipa. Umesto 1080p tu je sada znatno manja qHD 960 x 540 rezolucija, koja ipak nudi pristojnu oštrinu od 256 ppi. Sa dva jezgra manje od vodećeg modela, prisutan je Krait na 1.7 GHz-a, grafika je Adreno 305, a skupa sačinjavaju Qualcomm MSM8930 Snapdragon 400 čipset. Skladišna memorija na ovom cenovno pristupačnijoj varijanti je takođe manja, tako da dolazi samo u verziji od 8 GB-a, od kojih je 5 GB dostupno korisniku. Ako vam je to malo, skladište možete proširiti microSD karticama do 64GB. Samsung je ovde smanjio i RAM za 512 MB, tako da umesto 2 dolazi sa 1.5 GB. Senzor zadnje kamere je takođe nešto niže rezolucije, tačnije 8 umesto 13 MP, dok je kamera sposobna da snima u 1080p rezoluciji pri 30 FPS-a. Samim tim što je fizički manji, manja je i baterija, pa ovde imamo 1900 mAh umesto 2600 mAh kod “regularne” S4 verzije. Ovo ne bi trebalo da predstavlja problem jer je Mini manji potrošač u poređenju sa njim.
[modul]specifikacija=3032[/modul]Pakovanje Samsung Galaxy S4 Mini modela je napravljeno od recikliranog kartona i poseduje šaru imitacije drveta, što nam se svidelo. U njemu se nalazi prateća oprema bele boje, koja podrazumeva punjač, USB kabl i slušalice. Tu je par knjižica odštampanih na braon recikliranom papiru, što je ekološki odgovorno od strane Samsunga.
Po pitanju dizajna, Samsung Galaxy S4 Mini je u svakom pogledu identična, ali minijaturnija verzija vodećeg modela. Samim tim što je manji on je i lakši za 27 grama, mada je deblji za ravno milimetar ali i kao takav ostaje razumno tanak. Zaobljeni ćoškovi, srebrna ivica, jako uzane trake levo i desno od ekrana su ono što ističu S4 Mini na isti način kao kod standardne varijante. Jedna promena sa prednje strane je izostavljanje LED notifikacije, što je nelogičan potez. Takođe je izostavljen i senzor za Air gestove, što znači da ostajete bez njih u ovom modelu.
Bokovi su kao i celokupno telo izrađeni od plastike ali deluju lepo jer imitiraju brušeni aluminijum. Levo imamo volume dugme, dole microUSB i mikrofon, sa desne strane power taster, a na vrhu se nalazi IR emiter, još jedan mikrofon i 3.5mm ulaz za slušalice. Zadnji poklopac je plastičan i na sebi poseduje isprepletanu šaru koja deluje lepo, ali pošto je i dalje glossy tipa on ostaje magnet za otiske. Pozadi se nalazi 8MP kamera, ispod nje LED blic, dok je u donjem levom ćošku smešten zvučnik. Otvaranjem pokloca vidimo 1900 mAh bateriju, koju je potrebno ukloniti kako bi pristupli microSIM i microSD slotovima.
Verzija Androida je ista kao i kod svog velikog brata, tačnije S4 Mini poseduje Android Jelly Bean 4.2.2 preko kojeg je Samsung presvukao svoj TouchWiz Nature UX korisnički interfejs. U poređenju sa vodećim modelom, ovde su izostavljene neke opcije i mogućnosti kao što je na primer pametna rotacija, Multi Window režim, i celokupni asortiman vazdušnih gestova usled izostavljanja Air senzora. Po našem mišljenju, ništa od ovoga nam preterano ne nedostaje na S4 Mini modelu. Što se tiče izgleda interfejsa, sve je ostalo identično.
Lockscreen u vrhu sadrži poruku kojoj možete menjati sadržinu, boju i font, i ispod nje časovnik i datum. Ovde više nema prečica ka aplikacijama, ali ih možete uključiti ako vam nedostaju. Google je sa 4.2 verzijom Androida predstavio i widgete na lockscreen-u, koji su takođe prisutni i ovde.
Početni ekrani – ovde se nalaze Samsungovi widgeti za vremensku prognozu, S Travel, Flipboard, Organizer, Story Album, i Samsung Hub. U dnu su četiri ikonice u docku kojima možete menjati raspored, i peta je App Drawer prečica. Možete ukupno napraviti sedam različitih početnih ekrana i izabrati da vam jedan od njih bude glavni.
App Drawer ima providnu pozadinu i u njemu možete menjati praviti foldere, sortirati alikacije u 4 x 5 mrežu, abecednu listu, videti listu preuzetih aplikacija i slično. Takođe možete i sakriti određene aplikacije, ako ne želite da se one pojavljuju u listi. Za razliku od flahship modela, S4 Mini ima FM radio, što će biti dobra vest mnogima koji vole da slušaju naše radio stanice.
Task Switcher služi za kretanje kroz otvorene aplikacije, ili za zatvaranje aplikacije prevlačenjem u levo ili desno, dok se dnu se nalaze tri dugmeta. Prvo dugme je prečica ka RAM menadžeru, drugo za Google now i treće za zatvaranje svih otvorenih aplikacija jednim klikom.
Jedna od ređih promena u TouchWiz Nature UX korisničkom interfejsu u odnosu na Galaxy S3 je način na koji je Samsung sortirao Settings meni. On više nije jedna dugačka lista opcija, već je podeljen u četiri kartice – Connections, My Device, Accounts i More. Iskreno, nismo imali ništa protiv starog načina, ali Samsung smatra da će ovim potezom olakšati snalaženje.
Notifikacioni panel je u duhu Jelly Bean-a, i na njemu imate pet Toggle dugmića, slajder za nivo osvetljenja, dugme za uklanjanje svih notifikacija, prečicu za Settings i naravno, same notifikacije koje možete proširiti/skupiti, kako bi videli više ili manje detalja o njima. Klikom u gornji desni ugao umesto pet toggle dugmeta dobijate šesnaest, koje možete sortirati kako najviše vama odgovara.
Dialer i dalje ima lag od par sekundi kada se prvi put pokreće, baš kao i na svakom modelu u prethodnih par godina. Dizajn je identičan kao i na S4, a tu je ponovo i Smart Dial opcija. U dnevniku poziva ostaje opcija da pozovete nekog prevlačenjem imena sa leva udesno, ili obrnuto ako želite da toj osobi pošaljete poruku.
Gestovi i S-aplikacije
Motion – ove mogućnosti smo detaljnije pokrili u testu Samsung Galaxy S3 modela, tako da su vam ovi gestovi poznati. Ovde imamo direktno pozivanje prinošenjem telefona na uvo, vibriranje nakon uzimanja u ruku kada imate propuštene pozive i poruke, zumiranje držanjem u dve tačke na ekranu i pomeranje telefona napred nazad, navigaciju u zumiranoj slici držanjem palca na ekranu i pomeranjem telefona levo, desno gore i dole. Na kraju, tu je opcija kojom mutiramo zvukove poziva, notifikacija, alarma i pauziramo media fajlove okretanjem telefona naopako. Palm Motion grupa vam je takođe poznata i u njoj imamo samo dve opcije – prvu da napravimo screenshot prevlačenjem boka šake preko ekrana i mutiranje ili pauziranje zvukova postavljanjem dlana preko površine ekrana. Smart Screen opcija u podešavanjima vam dozvoljava da uključite poznatu Smart Stay opciju koja drži ekran uključenim sve dok gledate u njega. Samsung Galaxy S4 Mini poseduje još jedan način kontrole uređaja, a to je kontrola glasom. Ovde se možete javljati na pozive izgovarajući Answer ili Reject, stopirati ili odložiti alarm komandama Stop i Snooze, praviti fotografije glasovnim komandama Smile, Cheese, Capture ili Shoot. Takođe, možete i kontrolisati muziku glasom, izgovarajući komande Next, Previous, Pause, Play, Volume Up i Volume Down. Kao i veliki brat, S4 Mini je prepun opcija vezanih za konektivnost i deljenje fajlova. Opcija koja je danas prisutna na skoro svim telefonima iz više klase je NFC koji nudi dosta mogućnosti. Neke od opcija vezane za NFC su Android Beam preko koje delite otvorene stranice, kontakte, YouTube video klipove i slično dodirivanjem drugog NFC podržanog telefona leđa na leđa. S-Beam recimo može i da šalje fajlove kroz NFC i WiFI Direct standard istom metodom dodirivanja telefona. Nearby Devices opcija dozvoljava da podelite vaše media fajlove sa telefona sa drugim DLNA podržanim uređajima u blizini. Screen Mirroring vam nudi da podelite sadržaj vašeg ekrana takođe sa drugim uređajima.
Samsung poseduje veliki broj svojih aplikacija, opet od kojih su neke manje ili više korisne. ChatON aplikacija naravno služi za četovanje i nešto je veoma slično WhatsApp aplikaciji, uz to da možete četovati samo sa osobama koje imaju i koje su registrovane na ovu aplikaciju na svom Samsung telefonu.
Group Play vam dozvoljava da veoma lako podelite multimedijalne fajlove na više podržanih telefona unutar sobe prostim dodirivanjem drugog telefona, tačnije uparivanjem preko NFC-a. Recimo, pustite neku pesmu na vašem telefonu i dodiravanjem drugog telefona ona će automatski početi da se reprodukuje i na njemu, ali u sinhronizaciji sa njim, tako da drugi telefon služi kao još jedan zvučnik. Ako imate dovoljno prijatelja sa ovom opcijom, možete napraviti surround zvučnike svojim telefonima – zanimljiva mogućnost. Ovo takođe funkcioniše i sa podržanim igrama, tako da možete ga igrate u multiplayeru, a takođe možete i na ovaj način podeliti dokumenta i fotografije.
S Translate aplikacija vam može biti korisna ako često putujete. Ukucate ili kažete frazu ili rečenicu na vašem jeziku i odaberete jedan od devet podržanih jezika uključujući Engleski, Španski, Koreanski, Kineski, Francuski, Japanski, Nemački, Portugalski i Italijanski i ona će biti prevedena i izgovorena ako to želite.
Samsung WatchON aplikacija iskorišćava IR emitor na gornjem boku telefona, kako bi kontrolisala uređaje raznih proizvođača. Korisna aplikacija jer pretvara vaš Samsung Galaxy S4 Mini u univerzalni daljinski kojim ćete kontrolisati sve vaše multimedijalne uređaje. Na našem Samsung televizoru ona je funkcionisala bez problema, dok na LG Home Cinema sitemu komande nisu bile prepoznate.
Samsung Link aplikacija vam dozvoljava da se umrežite sa vašim kućnim uređajem i delite fajlove između njih. Možete se povezati i uređajima koji su sinhronizovani sa SugarSync, DropBox i SkyDrive servisima, i tako direktno kroz njih dobiti pristup fajlovima na telefonu.
Utisci u radu
Ako imate problem sa telefonima većih dimenzija, ili konkretno sa veličinom vodećeg S4 modela, Mini je kompaktniji i pruža veoma lepo iskustvo pri držanju. Ovde se pogotovo ističe prednost pri operaciji jednom rukom, jer čak iako imate manje šake, nećete imati poteškoća da palcem dohvatite vrh ekrana. Osim toga što je manji, po pitanju izrade ne vidimo neku razliku u kvalitetu između njega i S četvorke.
Tehnologija ekrana na Galaxy S4 Mini modelu je ostala Super Amoled tipa, ali je Samsung ovoga puta umesto Pentile odlučio da koristi RGB raspored matrice. Razlika svejedno nije preterano velika i vidljiva je pod mikroskopom, gde RGB pruža malo oštriji prikaz. Razlika za koju vam nije potreban mikroskop je manja rezolucija ekrana, tako da umesto FullHD 1920 x 1080, Mini koristi qHD 960 x 540 ekran. Na dijagonali od 4.3 inča, oštrina od 256 ppi je jako pristojna, ali smatramo da bi 720p ekran ovde lepše legao. Boje imaju jako dobru saturaciju, uglovi gledanja su dosta široki, dok je nivo crne boje odličan, baš kao i na Galaxy S4 modelu.
Kako bi uticao na smanjenje cene, Samsung je ovde morao da koristi dvojezgarni umesto četvorojezgarnog Krait procesora. Nemojte da vas ovo prevari, iako poseduje dva jezgra manje, S4 Mini je i dalje jako brz smartfon. Kretanje po korisničkom interfejsu je savršeno glatko, dok se izvršavanje komandi i ulazak u opcije i aplikacije odvija veoma brzo. S4 Mini je prilično živahan telefon. U realnom korišćenju razliku u slabijem hardveru u poređenju sa S četvorkom je teže primetiti, ali ona svakako postoji, što potvrđuju sintetički testovi.
Samsung Galaxy S4 Mini
Quadrant
7008
Nenamark 1
59.9 fps
Vellamo
2020
Antutu
13807
Linpack
174.653 , 338.688
BenchmarkPi
172 ms
CF-Bench
13474
Sunspider
1250 ms
Electopia
59.02 fps WXGA, 57.44 fps Fullscreen
Ako bi gledali isključivo po kapacitetu baterije, rekli bi da je razlika od 700 mAh između njega i S4 modela velika, ali u realnosti pošto je S4 Mini manji potrošač, razlika u autonomiji je minimalna. To znači da se ovaj model pokazao jako dobro po tom pitanju, na kojem smo sa maksimalnim podešavanjem nivoa osvetljenja uspeli da izvučemo 5 sat i 38 minuta uključenosti ekrana. To je samo 22 minuta kraće od Galaxy S4 modela, što je opet prilično dobar rezultat.
Interefejs kamere Samsung Galaxy S4 Mini modela je idenitčan kao kod većeg brata, koji je baziran na interfejsu Samsung Galaxy fotoaparata. Režimi fotografija su dizajnirani po sličicama koje pomerate gore ili dole. Tu su automatski, noćni, sportski, panorama, HDR, zvuk i fotografija režim, najbolji izraz lica, rafalni režim, najbolja fotografija i režim koji automatski poboljšava karakteristike lica. Senzor kod S4 Mini je rezolucije 8 megapiksela, a iako fotografije nemaju toliku rezoluciju kao kod 13 MP kamere S4 modela, njihov kvalitet je svejedno jako dobar. Količina detalja u fotografijama je na dobrom nivou, boje su prilično tačne, dok je šum prisutan u vrlo maloj meri.
Semplovi fotografija:
Ukoliko ste od Samsung Galaxy S4 Mini modela očekivali identične specifikacije i softverske mogućnosti većeg brata samo sa manjom dijagonalom ekrana, to nažalost nije slučaj, kao ni kod prethodnih generacija Mini verzije. Ovaj telefon je ipak zamišljen kao cenovno pristupačnija alternativa, a kako bi cena bila niža, hardver je morao biti slabiji. Što se tiče softverskog dela, Air senzor baš i nije morao biti izbačen tako da taj način Mini bude uskraćen za vazdušne gestove koji izazivaju “vau faktor”, mada iskreno ne možemo reći da su nam isti naročito nedostajali. Opet, to zavisi od gledišta jer veliki broj korisnika ima naviku da telefon koristi na, da tako kažemo, “klasičan način”, bez obzira što telefon možda donosi puno noviteta. Ono što nam jeste nedostajalo je LED za notifikacije, na koji se oslanjamo za propuštene pozive, primljene mailove, poruke, itd.
Sa dva jezgra manje, S4 Mini nema hardversku snagu kao vodeći model, ali je i dalje veoma brz telefon. Manji ekran ovog modela podrazumeva i manje dimenzije, tako da je veoma kompaktan i ugodan za korišćenje jednom rukom. Super Amoled ekran nudi veoma dobar prikaz, rezolucija od 960 x 540 na ovoj dijagonali nudi dobru oštrinu, mada pomalo žalimo za odlukom da u njega ne ide 720p ekran. Autonomija je dosta dobra, a kamera pruža kvalitetne fotografije i video snimke. Samsung Galaxy S4 Mini je sveukupno jako pristojan telefon, za koji se može reći da je razvodnjena verzija vodećeg modela, za one koji žele izgled S četvorke u kompaktinjem telu i dobar deo njegovog softvera…
Prednosti
– Dobre performanse – Kvalitetan Super Amoled ekran – Dobra autonomija – Kompaktnost Mane – Izostavljanje LED-a za notifikacije – Uskraćen za neke mogućnosti S4 modela – U ovoj cenovnoj klasi voleli bismo da vidimo 720p ekran
Uređaj na test ustupio Samsung.