Samsung Omnia 7

Samsung Omnia 7

Samsung Omnia 7 je prvi Samsungov predstavnik Windows Phone 7 familije mobilnih telefona i uz manjeg brata Focus-a, osigurava dobar start Samsunga u novom Microsoft-ovom mobilnom okruženju. Pre nekog vremena smo imali prilike da ga probamo na kratko tokom Samsung promocije, a sada smo konačno mogli malo više vremena da provedemo u isprobavanju njegovih mogućnosti. Samsung Omnia 7 je prvi Samsungov predstavnik Windows Phone 7 familije i uz manjeg brata Focus-a, osigurava d

    Sadržaj

      Bojan Dančuo

      Samsungov agresivan nastup u areni pametnih telefona je sasvim prirodno morao da uključi i ulazak na Windows Phone 7 tržište koje je još uvek u nastajanju. Omnia 7 je punokrvna platforma za novu mobilnu Sedmicu i u skladu sa zahtevima Microsofta sadrži u sebi impresivan hadrver koji je tu da pokaže novi operativni sistem u najboljem svetlu. Pošto smo već imali tekst sa osvrtom na Windows Phone 7 operativni sistem, ovaj put ćemo se primarno pozabaviti hardverom Omnia 7 telefona i softverskim dodacima koje je Samsung ubacio, dok je ostatak okruženja praktično identičan ostalim Windows Phone 7 telefonima. Omnia 7 je po specifikacijama vrlo slična poznatom i izuzetno dobro prodavanom Galaxy S modelu sa Android operativnim sistemom.

      Omnia 7 je po specifikacijama vrlo slična poznatom i izuzetno dobro prodavanom Galaxy S modelu sa Android operativnim sistemom. Koriste isti 4“ Super AMOLED displej 480×800 rezolucije, 1GHz čipset, bateriju od 1500mAh i kameru od 5 megapiksela. Ono u čemu se pak na prvi pogled razlikuju je vrlo kvalitetno aluminijum-polikarbonatno kućište Omnie za razliku od plastičnog Galaxy-a. Što se izgleda i osećaja robusnosti tiče, Omnia 7 je svakako korak napred.
       

      Hardver i osnovni softver
       

      Kao i kod svih ostalih Windows Phone 7 telefona, sa donje strane se nalaze tri tastera, back, home (windows) i search, kao i poseban taster za kameru i tasteri za jačinu zvuka. Proizvođači telefona imaju slobodu da postave standby dugme po svom nahođenju, a Samsung je odlučio da ga postavi prvi vrhu sa desne strane. Na gornjoj strani uređaja se nalaze 3,5mm konektor za slušalice i Micro-USB koji je zaštićen malim poklopcem.
       

      Telefon, iako glomazan, leži sasvim fino u ruci. Blago zakrivljenje zadnje ivice doprinosi da lepše naleže u šaku, a moramo da malo zamerimo položaju tastera za standby. Nama se dok smo držali teelfon u desnoj ruci više puta desilo da slučajno pritisnemo tastere za kontrolu zvuka, pa je za očekivati da bi levoruki korisnici isto tako lako mogli da greškom pritisnu standby taster tokom razgovora, jer se nalazi tačno sa suprotne strane od tastera kontrole zvuka. Sa zadnje strane se nalazi poklopac koji se lako skida i otkriva bateriju i slot za SIM karticu. SIM kartica se lako ubacuje, ali se malo teže vadi jer ne postoji neki način da se jednostavno uhvati i povuče osim čistim trenjem sa gornje strane.

      Hardver i osnovni softver – nastavak

      Specifikacija:

      dimenzije

      122.4 x 64.2 x 11 mm

      masa

      138.2 g

      baterija

      Li-Ion 1500 mAh

      ekran

      4″, 480 x 800, Super AMOLED

      kamera

      5 MP, autofokus, LED, 720p video

      prednja kamera

      ne

      procesor

      1 GHz Snapdragon

      memorija

      512 MB RAM

      skladišna memorija

      8/16 GB Interni MicroSD

      proširenje memorije

      Ne

      priključak za slušalice

      3.5 mm

      sistem

      Microsoft Windows Phone 7

      accelerometer – orijentacioni senzor

      da

      konekcije

      USB, Bluetooth, WiFi

      ostali senzori

      kompas

      prenos podataka

      HSUPA5.76/HSDPA7.2, EDGE, GPRS

      GPS

      Da

      poruke

      SMS, MMS

      email

      Da

      FM radio

      stereo, RDS

      Primetno je odsustvo bilo kakvog slota za memorijske kartice. To je primarno odluka Microsofta, koji se vodio rezonom da nije pametno da korisnik može da joj pristupi zato što je WP7 aktivno koristi za mnogo svojih funkcija i njeno vađenje i stavljanje druge je ravno fabričkom resetu telefona. Nažalost, na taj način je telefon ograničen na svoju inicijalnu memoriju koja u ovom slučaju iznosi 8 GB od čega je za korisnika upotrebljivo nešto manje od 7 GB. Ideja je da korisnik zapravo i nema potrebe da nosi sve svoje podatke sa sobom, već da koristi „cloud“ usluge kao što su SkyDrive koji je deo Windows Live naloga. Taj sistem naravno ima mnogo zajedničkog sa Apple-ovim MobileMe i Android-ovim Google nalogom.
       

      Sa zadnje strane se nalazi i autofokus kamera od 5 megapiksela uz prateći LED blic. Uz fotografije, Omnia 7 dolazi i sa podrškom za 720p HD video snimanje u 25 slika u sekundi. Prilikom slikanja imate dosta mogućnosti za podešavanje koje uključuju ISO, sprečavanje trešenja slike, razne efekte (sepia, negativ, antikni izgled…) i u poslednje vreme jako popularan „wide dynamic range“, tj. HDR. Dosta tih opcija je dostupno i u video modu. Kvalitet videa umnogome zavisi od uslova snimanja i varira od prihvatljivog do problematičnog i ne možemo reći da smo bili prezadovoljni njime.
       

      Integrisani zvučnik daje sasvim pristojan utisak kada pustite neku muziku na njemu. Prilično je glasan i čak i kada se pojača maksimalno nema previše distorzija. Naravno, ne preporučujemo neko duže slušanje muzike na taj način, već korišćenjem slušalica koje nažalost nisu došle na test uz telefon, pa ne možemo ništa reći o njihovom kvalitetu. Naravno, zvuk je odličan i prilikom razgovora.
       

      Integracija sa Facebook-om i drugim socijalnim mrežama je očigledna u „People“ sekciji, dok je moguće uneti svoje podatke za Google nalog i povući sa njega kontakte, poštu i kalendar. Naravno, podržana je i sinhronizacija sa Outlook-om i Exchange-om. Što se sinhronizacije tiče, svakako nećete imati nikakvih problema i sva podešavanja se obavljaju veoma brzo. Office deo vam pruža mogućnost da kreirate i menjate OneNote, Word i Excel dokumente, dok je baratanje Powerpoint fajlovima za sada na samo na osnovnom nivou i prezentacije se ne mogu kreirati na samom telefonu.
       

      Video reprodukcija je odlična, bilo da je u pitanju video snimljen na samom telefonu ili uvezen eksterni video fajl. DivX radi odlično, kao i 720p WMV koji smo probali. MKV nažalost nije podržan, kao ni učitavanje titlova.
       

      Svo baratanje fajlovima, sinhronizacija slika, video zapisa i muzike, obavlja se preko Zune softvera. Zune je Microsoft-ova multimedijalna platforma prvenstveno namenjena njihovim prenosnim plejerima, integrisana sa Windows Live servisom, marketom i socijalnom mrežom. Sve operacije kopiranja iz telefona u računar i obrnuto su vrlo jednostavne i imate dobar pregled koliko prostora još uvek imate na raspolaganju u telefonu. Za pregled fajlova u računaru koji radi pod Win 7 OS-om, Zune koristi podatke iz Libraries sekcije, tako da nema potrebe da zasebno skenira sadržaj diska. Zune trenutno ima podršku samo za Windows od XP SP3 naviše, dok Mac i Linux korisnici moraju da se snalaze na razne druge, ne baš komotne načine, da bi prebacili svoje fajlove na WP7 telefon.

      Samsung dodaci softveru i utisci u radu

      Windows Phone 7 interfejs smo već imali prilike da iskusimo, a i na Omnia 7 telefonu ostavlja isti utisak, sve radi vrlo glatko i brzo. Samsung je uz osnovni WP7 dodao par svojih specifičnih aplikacija. Prva se zove „Now“ i sadrži tri ekrana. Prvi je za vremensku prognozu koja na osnovnom ekranu prikazuje trenutni grad i vreme za danas i sledećih par dana. Moguće je dodati još gradova u listu koji se onda mogu izabrati i proveriti se vreme u njima uz prognozu za 6 dana unapred. Sledeća sekcija su vesti. Prilično jednostavne i pregledne, dobijaju se od Rojtersa i mogu biti u US, UK, Indijskom i Kanadskom izdanju, sa dodatnim filtriranjem na globalne, poslovne, ekonomske i mnoge druge (baš mnoge, ima oko 30-ak kategorija). Treći deo čine podaci sa berze gde se mogu dobiti trenutne informacije, kao i grafikoni kretanja vrednosti akcija u raznim periodima u prošlosti. Izvor za podatke o akcijama je Yahoo! Finance.
       

      Druga Samsungova aplikacija je Photo Sharing koja omogućava deljenje slika putem raznih socijalnih mreža tipa Facebook, Flickr, Myspace, Photobucket, itd. Ostaje pitanje koliko je takva aplikacija potrebna, pošto WP7 već poseduje takvu mogućnost o okviru svoje integracije sa socijalnim mrežama.

       

      Tokom testa, telefon se ponašao sasvim u skladu sa očekivanjima, ali moramo da navedemo i neke zamerke koje su prvenstveno vezane za WP7, a manje za konkretan telefon. Ograđujemo se i u slučaju da postoji razlika između verzije telefona koju smo dobili za testiranje i verzije koja ide u prodaju. Za početak, „Browser & search language“ je bio podešen na Serbian (Cyrilic, Serbia and Montenegro) i svi pokušaji da to promenimo u Serbian (Latin) nisu urodili plodom. Veći problem je bio to što je posle nekog vremena i igranja sa opcijama telefona Internet Explorer jednostavno prestao da radi. Startovao bi se normalno, ali bi se vrlo brzo i ugasio. Takođe, znaci na tasterima kalkulatora su bili zbrljani, kao da  su dva karaktera prikazana na istom mestu. Jako čudni simptomi, koji nisu nestali sve dok nismo uradili reset telefona na fabrička podešavanja, što baš i nije nešto što bi korisnik želeo da bude primoran da uradi. Što se trajanja baterije tiče, nismo dovoljno dugo bili u posedu telefona da bismo mogli da donesemo neki precizan sud, ali utisak je da je jedan pun dan komotnog korišćenja telefona sasvim realno očekivanje.

       

       

      Dok smo se igrali sa kamerom, dopalo nam se to što ima dosta podešavanja, mnogo više u odnosu na osnovnu kamera aplikaciju kod HTC-a recimo. Kvalitet slika je sasvim pristojan, a anti-shaking sistem pomaže da čak i slike u slabim svetlosnim uslovima slikane bez blica imaju šanse da budu oštre ako imate iole mirnu ruku. Zgodno je to što pritiskom na foto taster odmah pokrećete aplikaciju za fotografisanje, dok sam taster ima dva koraka, kao i na foto-aparatima, gde prvi radi fokus, dok drugi okida.
       

      Utisak malo kvari činjenica da se podešavanja uopšte ne pamte između dva pokretanja aplikacije, pa recimo svaki put morate izabrati 720p rezoluciju umesto VGA koja je podrazumevana vrednost. Video nije baš sjajan, a u 720p varijanti ume da izgleda dobro na momente, ali globalno nismo uopšte zadovoljni kvalitetom. Kada se uporedi sa bilo kojim digitalnim foto aparatom koji ima mogućnost HD snimanja, pikselizacija i nedostatak detalja su vrlo uočljivi, kao i povremeni artefakti kompresije kod nekih kompleksnijih scena u pokretu. Takođe, šteta je što Omnia 7 snima 720p video u samo 25 frejmova u sekundi.
       

      Video reprodukcija je vrlo glatka i izgleda impresivno i oštro, sa zasićenim bojama, čak i na jačem dnevnom svetlu. Očigledno je da Super AMOLED displej radi svoj posao vrlo dobro. Zune softver je jednostavan i funkcionalan, ali nam vrlo smeta činjenica da radi samo na Windows OS-u, kao i da sam WP7 telefon ne pruža mogućnost da se memoriji pristupi na neki drugi način, pa možete da zaboravite korišćenje telefona kao eksternog diska, što je recimo sa Androidom moguće (postoji ta mogućnost uz određene zahvate u registry-u Windows-a, ali se prosečni korisnik sigurno neće baviti time).

      Evo i video zapisa snimanih kamerom telefona:

      Na kraju
       

      Omnia 7 je svakako jako lep, solidan i dopadljiv telefon. Nekome će možda zasmetati veće dimenzije, ali one su tu sa razlogom i 4“ ekran velike rezolucije svakako ostavlja utisak prostranosti za nešto što je i dalje primarno mobilni telefon. Uostalom, taj format nije više novost, pa su čak i nešto veći telefoni već našli svoju ciljnu publiku među korisnicima kojima su bitnije mogućnosti i prostor na ekranu od dimenzija. Pored očigledne sličnosti sa Galaxy S modelom, metalno telo odaje bolji utisak od njegovog plastičnog, pa smo što se samog izgleda i osećaja u ruci tiče, definitivno na strani Omnie. Naravno, to je sve pod uslovom da preferirate Windows Phone 7 OS koji još uvek mora da se dokaže na tržištu i dostigne zastupljenost i broj aplikacija koje iOS i Android poseduju.

      Prednosti:

      – Odlična izrada i metalno telo
      – Super AMOLED displej 480×800 rezolucije
      – 720p video snimanje

      Mane:

      – Kvalitet videa nije na zavidnom nivou
      – Manji softverski problemi (uslovno – vezani za WP7 OS)

      Uređaj na test ustupio Samsung

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra