Branko Mitić
Samsung S8000 Jet
Ekrani osetljivi na dodir, kada su dobili komercijalnu primenu na prvim PDA/Palm uređajima, više su bili stvar tehnološke vežbe i prestiža, nego puke potrebe. Danas je težnja da što veći broj uređaja ima što veće ekrane, po mogućstvu osetljive na dodir. Dok smo PC monitore od 14-15“ koristili gotovo dve decenije, sa 17 na 24-26“ skočili smo za samo par godina. Ista je priča i sa mobilnim telefonima, fotoaparatima, televizorima u kući. U istoj dnevnoj sobi gde je 29“ CRT nekada izgledao veliko, sada i 42“ Plazma / LCD izgleda tek prosečno. I dok su najbolji telefoni u poslednjih par godina nastali kao posledica pojednostavljivanja PDA uređaja (Win Mobile na HTC telefonima) i omasovljivanja (Apple iPhone), za novi Samsung S8000 Jet se može reći da je nastao pojednostavljivanjem aktuelnih popularnih telefona. S8000 Jet ima ograničen, ukroćen softver koji sa jedne strane treba da pruži jednostavnost i stabilnost, a sa druge da ugrabi što više osobina iz segmenta najboljih telefona današnjice. Ako se pitate zašto koristiti vrhunski hardver, a relativno ograničen softver, odgovor je veoma jasan – veliki ekran osetljiv na dodir je ono što danas prodaje mobilni telefon. Nije svakome potrebno da ima pravi operativni sistem sa ogromnim brojem mogućnosti…
Ekran osetljiv na dodir i korišćenje telefona na ovaj način sve je popularnije, pogotovo kod mlađe populacije. Istina, upis teksta putem kliktanja po ekranu nikada neće moći da bude ugodan kao korišćenje hardverske tastature, ali to je nešto na šta su nove, mlade generacije korisnika spremne kako bi u trenucima kada nema unosa teksta, ekran na raspolaganju bio što veći radi multimedije i interneta. To je potpuno ispravno razmišljanje.
S8000 Jet telefon i njemu slični imaju solidnu prazninu u tržištu koju mogu da popune. Sa naše tačke gledišta treba konsolidovati stavove i posle testova HTC HD2 i Nokia N900 telefona, treba gledati S8000 Jet iz jednog drugog ugla, kako bi presuda bila pravedna. Mi odmah možemo da kažemo da Samsung S8000 nije toliko impresivan “telefon” kao što je to HTC HD2 ili Nokia N900, ali to nije poenta. Zapravo, osnovno pitanje je da li je Samsung S8000 Jet relativno ograničenim softverom unazadio svoj hardver, odnosno svoje mogućnosti i potencijala ili je vrhunski hardver, prihvatljivim softverom, približen širem krugu korisnika.
Tehničke karakteristike
Samsung GT-S8000 Jet
dimenzije
108.8 x 53.5 x 11.9 mm
masa
110 g
oblik
blok
baterija
Li-Ion 1100 mAh
ekran
3,1″, 480 x 800, 16m, resistive, AMOLED
pomoćni ekran
ne
kamera
5 MP, autofokus, dual led
prednja kamera
da
procesor
Qualcomm MSM6246, 800Mhz
memorija
2 GB skladišna
proširenje memorije
Micro SD
zvučnici
mono
format melodija
polyphonic, MP3, WAV
priključak za slušalice
3.5 mm
sistem
SAMSUNG Proprietary OS
accelerometer – orijentacioni senzor
da
konekcije
USB, Bluetooth, Wifi
prenos podataka
GPRS, EDGE, 3G (HSDPA, 3.6 Mbps)
GPS
A-GPS
poruke
SMS, MMS, IM
da
FM radio
stereo FM
Od prvog kontakta sa S8000 Jet, ovaj nas telefon podseća na ranije opisani Samsung I7500 Galaxy. Počevši od kutije. U kojoj nalazimo standardne „sastojke“. Mobilni telefon, punjač, USB kabal, stereo slušalice, CD i uputstva. Pakovanje u kome ništa ne fali, najčešće viđeno kod mnogih mobilnih telefona, ali pakovanje koje se ničim posebnim ne može pohvaliti. Kako S8000, između ostalog, ima pretenzije da bude i ozbiljna multimedijalna sprava, sigurno da bi u kutiji moglo da se nađe još nešto.
S8000 Jet i fizički veoma liči na I7500. Ima malo manji ekran, pa je samim tim i ceo telefon nešto manji od Galaxy-ja. Osim ekrana, veći deo telefona je crne sjajne plastike, koja će biti pravi magnet za masne otiske prstiju, ali koja izgleda veoma otmeno. S8000 ima jednostavne linije, ali ne izgleda konzervativno, već prilično moderno. Poklopac baterije telefona, odnosno zadnja maska, na sebi ima efekat koji čini da ta maska deluje providna, a da se ispod nje nalazi nešto poput užarene ringle sa ravnom pločom. Jedan potpuno beznačajan detalj što se funkcije tiče, ali prilično efikasan kada je o dizajnu reč.
Fizički, S8000 je prilično dobro upakovan – deluje veoma čvrsto. Spoljna maska je relativno tanka (da se zaključiti prema zadnjem delu koji se skida zbog baterije) i čini se da bi trebala da bude malo deblja i čvršća kako bi se zaokružio celokupan pozitivan utisak. Kada se telefon normalno koristi, ne osećate bilo kakve nedostatke u kvalitetu izrade ili uštedi materijala, ali kada se skida zadnja maska, uvek ćete imati blagu strepnju da je ne polomite jer je tanka, mada je prilično fleksibilna. Finalna obrada je mikroskopski precizna i kombinaciji sa otmenim izgledom i dobrom izradom, S8000 Jet zaslužuje čistu peticu, što kada se gleda, što kada se drži u ruci.
S8000 Jet ima malo manje tastere od I7500 (koji je fizički najsličniji ovom telefonu), što nam se dopalo. Dva tastera (neophodna na Androidu) sada nisu prisutna, a kursorski taster (koji kada se pritisne po sredini pokreće Task Manager), kao i „zeleni“ i „crveni“ su fino uklopljeni u kućište. Sa leve strane je kontrola glasnoće, dok sa desne gornje strane je tast. Na gornjem delu telefona je micro-USB priključak za kabal i standardni 3,5 milimetarski priključak za slušalice. Sa zadnje strane je kamera sa duplom diodom, a sa prednje nalazimo kameru za video poziv pored koje se nalazi senzor koji služi za automatsko prilagođavanje pozadinskog osvetljenja, ali i za gašenje ekrana/zaključavanje telefona kada se telefonira i telefon prisloni na uho.
Još jedna sličnost sa I7500 telefonom je ekran. S8000 Jet ima AMOLED ekran koji smo u našim testovima do sada videli samo kod I7500. Iako je ekran drugačiji po specifikacijama – 480 x 800 tačaka, 3.1“ dijagonala, uživo deluju gotovo identično. Najviše od svega impresionira crna boja koja deluje kao parče nekog crnog prirodnog materijala, a ne kao emitovan elektronski signal (mada slovo O u OLED znači „Organic“). Pa tako bela slova na crnoj pozadini izgledaju bolje na bilo kom telefonu, ikada, a isti je slučaj i sa ostalim ja(r)kim bojama na crnoj pozadini. Ovaj ekran nije samo u ovim slučajevima dobar, nego je bolji od konvencionalnih ekrana u gotovo svakom aspektu. Ono što je falilo I7500 modelu, rezolucija, popravljeno je u S8000 Jet. Najveća zamerka ide na veličinu ekrana. I 3.2“ je bilo na granici da nam ne bude dovoljno, 6 meseci kasnije 3.1“ deluje još manje. Postoje dva razloga zašto S8000 Jet nema veći ekran – ili Samsung nije hteo da ugrožava svoje top modele ili je hteo da sačuva što manje dimenzije celokupnog mobilnog telefona. Ako je ovo drugo, opraštamo, ali da bi želeli veći ekran, sigurno da bi.
Za razliku od ekrana na I7500 koji je kapacitativnog tipa, S8000 Jet ekran resistive. U prethodnim testovima, bavili smo se dovoljno ovom temom, pa da se ne ponavljamo. Ukratko, kapacitativni ekran je ono što će većina izabrati. Na to mi dodajemo, da to nije razlog da resistive ekrani ne postoje, odnosno da nije moguće uraditi ih veoma dobro. Odziv S8000 Jet ekrana je izuzetan i jedan od najboljih koji smo ikada videli kod resistive ekrana. Činjenica je da bi idealan ekran bio kapacitativnog tipa kao I7500, rezolucije kao S8000 Jet i nešto veće dijagonale, ali jedno su želje, a drugo realnost.
Operativni sistem
Samsung S8000 Jet ne poseduje niti jedan od poznatih naprednih operativnih sistema mobilnih telefona (iPhone OS, Windows Mobile, Android, Symbian ili Maemo). Sa druge strane, ne može se ni reći da S8000 poseduje klasičan, tzv. „fabrički“ OS, jer je ipak prisutna određena mogućnost za modularnost.
Kada se uključi ekran, očekuje vas desktop. Tačnije, tri desktopa koje menjate klizanjem prsta po ekranu. Zbog resistive ekrana, ovo klizanje nije uvek uspešno kao na iPhone, pa preporučujemo da to ne radite jabučicom prsta kao što kapacitivni ekrani zahtevaju, nego je bolje koristiti vrh nokta. Tri desktopa su u startu u potpunosti prazna, a sa leve strane nalazi se “tanjir” sa widgetima. Widgeti su mini aplikacije ili „istureno odeljenje“ neke aplikacije, a raduje činjenica da je pored brojne liste widgeta u samom telefonu, moguće dodati nove sa interneta i nadamo se da će im broj biti sve veći. Neki widgeti su na raspolaganju na samom telefonu, dok se neki moraju skinuti (iako su naizgled tu), a telefon automatski otvara web browser i preusmerava na adekvatnu stranu i cela procedura je prilično jednostavna. Kada vam neki widget ne treba, samo ga vratite na levu paletu odakle ste ga i uzeli.
Sa donje strane ekrana uvek se nalaze prečice za tastaturu, imenik, poruke i meni. Meni je takođe podeljen na tri dela i uglavnom se tu nalaze aplikacije i multimedija, dok je za podešavanje otići još jedan podmeni ispod, što je slučaj kao kod većine telefona. Ovaj meni je moguće adaptirati i podešavati po želji, odnosno praviti raspored ikonica onako kako korisniku odgovara. Kada se telefon rotira na jednom ekranu se prikazuje kompletan meni, koji je zbog velike rezolucije ekrana prilično jasan i čitljiv.
Imenik i pisanje poruka su standardno dobri. Imenik smo „povukli“ iz GMail baze putem Exchange opcije i sve je prošlo u redu, osim što fotografije kontakata nisu skinute. Imenik je logično postavljen, ima sve neophodne opcije i prilično pregledan. Moguće ga je pretraživati putem ukucavanja imena (ili samo početka imena) ili putem skrolovanja sa desne strane gde odlazite na slovo koje želite. SMS je gotovo na svim telefonima danas standardizovan i ništa specijalno nema da se kaže. Kucanje poruka je moguće i u uspravnom i u širokom položaju, ali u širokom položaju dobijate kompletnu QWERTY tastaturu.
S8000 Jet ima sjajnu mogućnost otključavanja telefona. Naime, klasično otključavanje telefona se radi tako što tasterom pozovete otključavanje i onda pritisnite ikonicu na ekranu i držite dve sekunde. Međutim, moguće je namestiti u opcijama da prilikom otključavanja na ekranu napišete neko slovo alfabeta. Pa tako slovo T može značiti da direktno pozovete taksi, a slovo I da se pokrene neka omiljena igra. Jedno veoma jednostavno, zanimljivo, ali nekima i izuzetno korisno softversko rešenje.
Audio, foto, video, web
Veza između operativnog sistema i multimedije napravljena je preko dva zanimljiva rešenja. Media Gate i Motion Gate. Ove dve opcije pozivaju se specijalnim tasterom sa desne strane telefona. Media Gate je u stvari 3D kocka (a znamo da kocka ima 6 strana) na kojoj ima šest multimedijalnih stavki: foto album, muzika, video plejer, radio, igre i web. Media Gate se aktivira putem klika na specijalni taster, dok se Motion Gate aktivira dugim pritiskom istog tastera. Motion Gate na sličnoj kocki poseduje dve aplikacije, ali je moguće birati koje će te dve aplikacije biti između kamere, muzike, radija, brzog poziva, omiljenih kontakta i „motion“ igara. Najjednostavniji opis Motion Gate je u vezi sa slušanjem muzike. Moguće je kontrolisati muziku putem lupkanja telefona po bokovima ili uvratanjem telefona u ruci – ili u prevodu iniciranjem pokreta akcelerometra. Malo je teško sve za opisati rečima, a telefon poseduje detaljno uputstvo, a samo korišćenje je veoma zanimljivo i atraktivno, a nekada može da bude i korisno.
S8000 Jet poseduje web browser (Dolphin) sa prilično velikim potencijalom. Najupečatljivija stvar je potpuna podrška za flash. Flash sajtovi i aplikacije, kao i YouTube rade direktno iz browsera, ali ne očekujte da baš svaki flash sajt sa video klipovima radi bez problema (to nismo videli ni na N900), jer se očigledno tu javljaju neki problemi oko standarda i protokola. Ali, svakako da je browser koji dolazi uz S8000 za flash bolji od većine browsera koji dolaze na naprednim telefonima. Browser podržava do 5 tabova i multi-download fajlova u pozadini. Realna situacija je pokazala da je moguće prikazivati do dva taba sa veoma zahtevnim stranama ili do četiri taba sa umerenim zahtevima web sajta. Pet tabova je realno samo u situacijama gde se koriste “m.” verzije sajtova i slične “lite” varijante za mobilne telefone. Bez obzira, browser u S8000 je robustan pogotovo kada se setimo činjenice da ovaj telefon ipak nije namenjen najzahtevnijim korisnicima.
Loše strane pregleda interneta odnose se na performanse, bez obzira što S8000 ima dosta sirove snage. Optimizacija je nešto što treba da se uradi bolje kod Dolphin browsera, pa tako učitavanje stranica, kretanje kroz njih, menjanje tabova zna da potraje više nego što bismo želeli. Zanimljiva mogućnost koja se koristi kod pregleda web strana je “one finger zooming”, odnosno uvećavanje i smanjivanje strana pomoću jednog prsta. Ovaj sistem radi po principu da kliknete prstom na deo ekrana koji želite da zumirate, sačekate trenutak i onda (ne podižući prst sa ekrana) prst vučete gore za +zoom i dole za -zoom. Dobra strana ovog principa je što možete da zumirate deo koji želite, a loše (u kombinaciji sa ne baš generalno agilnim browserom) je što se te operacije ne obavljaju trenutno. Ipak, čini se da je ovaj sistem najbolje što se može izvući iz jednog prsta i resistive tipa ekrana.
“One finger zooming” je moguće koristiti i prilikom pregleda fotografija, po istom principu kao i kod surfa internetom. Pregled fotografija je moguće pozvati na klasičan način putem menija telefona ili na već spomenute načine Media gatea i Motion gatea. Mogućnosti i performanse gledanja fotografija su slične kao i kod pregleda web strana. Solidne mogućnosti su ponuđene, tu je danas neizbežno “deljenje” slika na razne servise. Brzina operacija nije idealna i ne “klizi”, ali za ovakav tip telefona, namenu i ciljnu grupu, ne trebamo biti previše kritični.
I7500 je imao sjajnu kameru, pa je za očekivati da i S8000 ima dobru kameru, jer nas od početka najviše podseća na Samsungov Android telefon. Rezolucija fotografija je 5 MP, što je manje od, u neku ruku, 8 MP kome tržište teži, ali, sada već godinama, pričamo da je rezolucija nebitna, čak ni kod pravih fotoaparata, ako je sama fotografija bogata detaljima. S8000 Jet ima sjajne boje za mobilni telefon. Fotografije deluju živo, ali ne izveštačeno (što je zamka u koju se može upasti ukoliko se previše naglase boje u procesiranju). Što se detalja tiče, čini se da je njih manje u odnosu na I7500. Vidi se izraženije čišćenje šuma (koje ujedno ubija i detalje), za koje baš i nismo videli potrebu, osim ukoliko S8000 ne koristi skroz drugačiji čip i procesiranje od I7500. U svakom slučaju, S8000 Jet ima prilično upotrebljive dnevne fotografije, ali po današnjim standardima, fotografije bi trebale da budu još ~15 % kvalitetnije, jer konkurnecija brzo napreduje, mada je, kada je o fotografisanju mobilnim, obično Samsung taj koji treba da se sustigne. Ne smemo zaboraviti da smo veoma zadovoljni performansama prilikom fotografisanja. Što u konkretnom momentu slikanja, tako i malog razmaka neophodnog između dve fotografije.
Video plejer ima standardne, odnosno sve potrebne opcije. Radi i u standardnom položaju, ali i kada se ekran rotira. Moguće je deliti video snimke na pojedine servise na internetu (YouTube i sl.). Najbitnija stvar u celoj priči je podrška za Divx i Xvid formate. Bez obzira što su pojedine mpeg4 varijante ipak glavni oblik filmova za mobilne platforme, ima dosta ljudi koji po svaku cenu zahtevaju podršku za Divx i Xvid. Naravno, ne očekujte da 100% Divx video snimaka i filmova radi, ali kada nešto ne radi, računajte da je problem do onoga ko kodirao i nije se vodio određenim standardima. Jer PC “guta” svašta, ali kada rešite da multimediju koristite na nekim drugim uređajima, pogotovo kada je video u pitanju, neophodno je držati se standarda kodeka i packova.
Što se tiče slušanja muzike, najzanimljivija stvar je rečena u vezi sa Motio Gate i Media Gate. Ostatak plejera je standardan, odnosno uslovljen standardom media biblioteka koje se danas koriste. FM stereo radio je prisutan, radi dosta dobro i, naravno, zahteva priključene slušalice da bi radio, koje ujedno služe kao antena. Slušalice koje se dobijaju uz S8000 Jet su primetno bolje od proseka. Najviše zbog toga što su “in ear” tipa, odnosno imaju mekanu opnu koja treba da umanji spoljni šum i time poveća efikasnost i kvalitet slušalica kada se stave u dubinu ušne školjke. Kvalitetom smo prilično zadovoljni, ono čega uvek fali je glasnoća, koja je limitirana na gotovo svim mobilnim uređajima današnjice. Naravno, ove slušalice nisu vrhunske, obzirom da cene vrhunskih bubica prebacuju 50-60e, pa i mnogo više, ali možete biti zadovoljni sa onim što dobijate u pakovanju. Slušalice su ujedno i handsfree, a izvedene su tako da možete priključiti neke druge 3.5mm slušalice, a da deo kabla sa mikrofonom ostane, tako da ne izgubite na mogućnošću handsfreea.
Utisci
Koristeći Samsung S8000 Jet, tokom upoznavanja sa ovim telefonom, prošli smo kroz tri, da ih tako nazovemo – faze. Prva je oduševljenje samim fizičkim aspektom telefona. Atraktivna sjajna crna boja, lepe linije, male dimenzije i masa, odličan hardver i perfektan ekran. Sledeće što smo osetili je blago razočarenje koje kaže da ovo ipak nije mobilni telefon najviše klase, sa nekim naprednim operativnim sistemom. Takođe, brzina i fluidnost korišćenja, makar u pojedinim delovima sistema, iz nepoznatih razloga je manja nego što smo očekivali, bez obzira na prilično impresivne hardverske karakteristike. Sasvim je realno očekivati da će i performanse i fluidnost u radu biti rešene budućim softverom i dodatnom optimizacijom. Na kraju, sasvim opravdano, ipak dolazimo do zaključka da Samsung S8000 Jet može svašta da uradi, da to radi veoma dobro i da je korišćenje čitavog telefona prilično uprošteno, ali da to kod većine korisnika koji i ne žele klasičan “smartphone” i neće biti viđeno kao mana, već upravo kao prednost.
Kao što smo već rekli, ovo nije klasa HTC HD2 ili Nokia N900 telefona i naravno da mi iz ugla korisnika koji su “probali i videli sve” moramo da se “resetujemo” i na Samsung S8000 Jet gledamo sasvim drugačijim očima. Rekli smo da ovaj telefon ima potencijala da uspe, ako uzme najviše od naprednih telefona, ali skloni većinu njihovih mana. Samsung S8000 Jet ima veoma moćan web browser (istina ne mnogo brz), adekvatnu mogućnost posmatranja video klipova i fotografija i dobar sistem za zumiranje. Pravi primer o tome da S8000 Jet ima pojedine “poslastice” kao što ima top klasa telefona, jeste softver koji prepoznaje pesmu koju čuje. Za nekoga možda beznačajna opcija, ali to su te finese koje izdvajaju iPhone, Android, WM, Symbian i Maemo telefone od običnih telefona. S8000 Jet ne spada u to društvo, ali svakako nije ni sasvim običan telefon bez nekih vrlo zanimljivih opcija i rešenja.
Još jedno pitanje koje smo postavili je da li je Samsung S8000 Jet limitiran svojim softverom unazadio dobar hardver ili je dobar hardver približio širem krugu korisnika, odnosno mlađoj populaciji i ženskim osobama koje nisu vične naprednim mogućnostima mobilnih telefona. Mi smatramo da je učinio ovo drugo i to je ujedno najveći kvalitet testiranog telefona. Ako se pitate zašto smo u početku često pominjali Samsung I7500 iako, naizgled, S8000 Jet gotovo da nema veze sa tim modelom, to smo radili kako bi pokazali razliku koju softver pravi u telefonu, odnosno da je danas softver najbitniji i koliko je zapravo “fabrički” softver u S8000 Jet dobar ili loš – u zavisnosti od toga šta korisnik traži. Mnoge stvari koje nemate u startu na I7500 i koje morate da preuzmete sa Mreže, podesite ili “provalite”, S8000 Jet ima “out of the box”. Ako ste se, opet samo primera i poređenja radi, zaleteli za Samsung I7500, a ne shvatate u čemu je “caka” kod tog Android OS-a i generalno bilo kog naprednog telefona, onda vam toplo preporučujemo upravo S8000 Jet.
Samsung S8000 Jet je idealan pripadnik nove klase telefona koja se nalazi tačno između naprednih smartphone i običnih mobilnih telefona. U pokušaju da ponudi najbolje od naprednih telefona i lakoću korišćenja običnih, S8000 Jet ostvaruje odlične rezultate. Možemo ga kritikovati zbog više stvari, ali ovoga puta to nećemo činiti (uostalom, nedostatke smo već i pominjali tokom teksta) jer je u neku ruku pionir nove (pod)klase mobilnih telefona (zajedno sa pojednim LG modelima), pa još uvek nemamo kvalitetan “benchmark”, odnosno osnovicu sa kojom bi mogli da ga uporedimo. Samsung S8000 Jet se ne poredi sa većinom Anroid, iPhone i WM telefona, jer je njegov zadatak da veliki touch ekran i prednosti koje on nosi (pre svega web, pa sve ostalo) približi širem krugu korisnika na jedan dopadljiv, jednostavan i pouzdan način. Samsung S8000 Jet može da bude i jeste zanimljiv hiljadama, da ne kažemo milionima ljudi širom sveta, zato što je Samsung uradio odličan posao.
Za:
– perfektan AMOLED ekran
– jedan od najboljih web browsera u mobilnom svetu po prikazu
– dizajn, dimenzije, kvalitet izrade
– Motion Gate, Media Gate, Smart Unlock
– dosta aplikacija, mogućnost nadogradnje
– WiFi, GPS
– Divx/Xvid
Protiv:
– performanse bi mogle biti bolje obzirom na hardver
– fluidnost pregleda web strana
– veći ekran bi dobro došao
– bez upotrebljivog navigacionog softvera za Srbiju
Samsung telefon na test ustupio Telenor.