Samsung S8500 Wave

Samsung S8500 Wave

Samsung je ove godine krenuo u realizaciju svoje ideje o Bada platformi. Novi operativni sistem neće (u startu) pretendovati na sam vrh, već će ciljati na srednju i nižu klasu smartfona. Ipak, S8500 Wave daleko je od običnog uređaja i pravi je pokazatelj potencijala koji donosi Bada. Samsung kao potencijalne kupce Bada telefona vidi dosadašnje korisnike "običnih"  touchscreen telefona. Ideja je da Bada platforma ponudi ono što do sada ovi t

    Sadržaj

      Branko Mitić

      Samsung S8500 Wave

      Samsung Bada platformu upoznali smo u prethodnom tekstu. U pitanju je platforma koja se zasniva na relativno sličnim temeljima kao i iOS, Android, Maemo/MeeGo, webOS, itd… Bez obzira što tržište operativnih sistema za napredne mobilne telefone deluje prenatrpano, Samsung je više nego uveren u uspeh. Očekuje se da će polovina naprednih telefona koje Samsung bude isporučio dolaziti sa Bada platformom.
       

      Samsung kao potencijalne kupce Bada telefona vidi dosadašnje korisnike S8000, 5230 i sličnih touchscreen telefona. Ideja je da Bada platforma ponudi ono što do sada ovi telefoni nisu imali – modularnost i unapređenje putem dodatnih aplikacija. Istina, broj aplikacija za Badu je i dalje mali, ali je i sadašnja situacija bolja od one gde na vaš telefon možete da stavite samo izuzetno limitiranu Java aplikaciju.

      Nama se izuzetno dopada ideja da se što veći broj ljudi prihvati napredne telefone kao svakodnevnicu, a ne kao vid bespotrebnog trošenja novca. Od povećanja segmenta naprednih mobilnih telefona mogu svi da imaju koristi, a ne samo Samsung i Bada.

      Samsung S8500 Wave je hardverski dostojan da nosi poslednji iOS, Android ili Windows Phone 7, ali će se vremenom pojaviti pristupačniji telefoni sa Bada softverom. Rekli bismo da Wave pred sobom ima težak zadatak da osvoji kupce, ali po podacima iz Samsunga, prodaja ovog telefona ide fantastično – drago nam je da se dobri noviteti pozitivno prihvataju. Pogledajmo kakav je Samsung S8500 Wave posmatran iz perspektive našeg kupca, shodno ponudi ostalih telefona.

      Hardver, tehničke karakteristike
       

      dimenzije

      118 x 56 x 10.9 mm

      masa

      118 g

      baterija

      Li-Ion 1500 mAh

      ekran

      3.3″, 480 x 800 AMOLED

      kamera

      5 MP, autofokus, LED, 720p video

      prednja kamera

      da

      procesor

      ARM Cortex A8 1GHz

      memorija

      512 MB RAM?

      skladišna memorija

      1.5 GB, 390 MB za korisnika

      proširenje memorije

      MicroSD

      priključak za slušalice

      3.5 mm

      sistem

      Bada OS 1.0

      orijentacioni senzor

      da

      konekcije

      USB, Bluetooth, WiFi

      ostali senzori

      kompas

      prenos podataka

      GPRS, EDGE, 3G (HSDPA 7.2, HSUPA)

      GPS

      da

      poruke

      SMS, MMS

      email

      da

      FM radio

      stereo RDS

      S8500 Wave dolazi u standardnoj kutiji, omanjih dimenzija, u skladu sa današnjim trendovima. Pored telefona i uputstva, tu su usb kabl, punjač i slušalice. Konektor telefona je micro-usb, a služi i za data konekciju i za punjenje. Punjenje je moguće putem usb kabla i veze sa računarom ili putem strujnog adaptera koji je isključivo namenjen za punjenje.

      Slušalice su boljeg kvaliteta nego inače, jer su “in ear” tipa. One su, zapravo, kvalitetnije od većine slušalica koje se dobijaju uz mobilne telefone. Audio izlaz je takođe za svaku pohvalu. Može biti veoma glasan, a odlikuje se ne samo snagom, nego i kvalitetom. Sve u svemu, S8500 Wave je od starta odlična sprava za slušanje muzike, a jedino što fali jeste više skladišne memorije, ali se to može rešiti MicroSD karticom.
       

      Samsung S8500 Wave je prilično lep telefon, iako se po dizajnu ne odvaja previše od mnogih sličnih telefona. Kombinacija crne i tamno sive boje je diskretna, ali u isto vreme telefon se odlikuje modernim linijama, za sve one koji cene dizajn pored dobrog hardvera i softvera.

      S8500 Wave je fizički urađen za čistu desetku. U poređenju sa najtraženijim telefonima, bolji je od HTC Desire u potpunosti, jednako je dobro upakovan kao Galaxy S, ali ima bolje (skuplje) kućište i jednako je čvrst kao i iPhone 4, ali materijali od kojih je urađeno kućište će za mnoge biti bolji. Veći deo telefona je urađen od metala, kojeg nema samo tamo gde su ekran, tasteri i predeli gde se nalaze antene. U svakom slučaju, ovo je jedan od fizički najboljih telefona koje smo probali, iako konkurenciju ne ostavlja puno iza sebe, ali su mikroskopska izrada i prilično kvalitetni materijali kućišta učinili da je S8500 Wave pravo uživanje posmatrati i nositi.

      Prvi Bada telefon ima ekran dijagonale 3,3 inča ili 8,4 centimetra. Ekran je AMOLED tipa i izuzetno je kvalitetan. Znamo od ranije da AMOLED ekrani nisu šampioni što se tiče preciznosti pojedinih boja/nijansi, ali su u pitanju jako mala odstupanja. Nema sumnje da je su (S)AMOLED ekrani najbolji mogući uz IPS panel na iPhone 4. 3,3 će možda nekome biti malo, ali velika rezolucija od 800 x 480 može da nadoknadi taj nedostatak. Ako se uopšte može nazvati nedostatkom, jer ekran nije mali – neznatno je manji od iPhone ekrana i nešto više od displeja koji imaju Desire i Galaxy S. Tokom rada nismo primetili da nam fali veličine ekrana, a kako je ovo AMOLED sa najmanjom tačkom, jasno je zašto je utisak koji je ostavio izuzetan. U svakom slučaju – odličan ekran, a to što nema dijagonalu 3,5 ili 3,7 inča, lako može da se oprosti.
       

      Samsung S8500 ima 5 MP kameru, ali nemojte ni slučajno pomisliti “samo 5 MP kameru”. U pitanju je jedna od najboljih kamera za mobilne telefone, a slike snimljene mogu da se pogledaju na poslednjoj strani ovog teksta (galerija). Naravno, kamera nije svemoguća i može da se primetiti da su fotografije snimljene mobilnim telefonom, ali tek u težim svetlosnim uslovima. Čak i na većim ISO vrednostima, Wave se dosta dobro drži – za mobilni telefon. Definitivno 5 MP ne sme da vas obeshrabri, jer ova kamera može da se poredi sa svakom od 8 ili 12 MP. Dodajemo da kamera poseduje LED osvetljenje i autofokus, dok u podešavanjima mogu da se nađu sve potrebne opcije.

      Wave je odličan i za video snimke. Maksimalna rezolucija je 720p, odnosno 1280 x 720 tačaka. Naravno, ova HD rezolucija neće biti kao HD rezolucija prave kamere ili poslednje generacije SLR aparata, ali za jedan mobilni telefon, može se reći da Wave pravi odličan video. Količina podešavanja nije tolika kao kod fotografisanja, ali su najbtinije opcije prisutne.

      Sistem i aplikacije

      Bada sistem nosi oznaku 1.0. Ovaj sistem još uvek ne može da konkuriše Android ili iOS sistemima. Ipak, Samsungu se treba odati priznanje, s obzirom da je u pitanju prva zvanična verzija sistema. Ono što je u ovom trenutku najbitnije kod touchscreen telefona jeste kvalitetna veza na relaciji prst-ekran-sistem-aplikacija.

      Touchscreen je odličan. Odziv sistema na rad prstima je veoma dobar. Multitouch, odnosno pinch-to-zoom opcija radi sasvim lepo, iako se vidi da fali malo dorade, a poboljšanja mogu da se vide već sa prvim updateom sistema. Ipak, kako ovaj telefon i sistem nisu namenjeni da budu najbolji na svetu, možemo samo reći da se posao odlično urađen. Wave poseduje touch opciju koja je izuzetno dobra i tek su minimalna podešavanja potrebna kako bi touchscreen doživljaj bio identičan kao kod najboljih telefona/sistema današnjice.
       

      Što se performansi tiče, ni jednom nismo primetili da se Wave usporio. Za to postoje dva jako dobra razloga. Prvi je taj što Bada OS nema multitasking (osim rada par sistemskih aplikacija u pozadini – muzika, na primer), pa je samim tim zauzeće resursa prilično usko. Drugi i još veći razlog je taj što S8500 Wave ima 1GHz procesor i makar 512 MB memorije. Tačnu količiniu RAM-a ne znamo, ali ona nije manja od 512 MB. Usudićemo se da kažemo da je ovo dva puta jači hardver nego što Wave telefonu treba. Ipak, razumemo Samsung koji nije hteo da štedi na sirovoj snazi, na telefonu koji više meseci samostalno treba da izgura celu Bada priču.

      Sam sistem je prepoznatljiv i može se reći da je kombinacija S8000 Jet i Galaxy S telefona. Prostije rečeno, telefon poseduje TouchWiz interfejs. Osnovni ekrani su sačinjeni od widgeta (koji još uvek nisu kvalitetni kao Androidovi). Kako dodajete widgete, tako se i povećava broj osnovnih ekrana. Mi smo stigli do broja 6 i nismo pokušavali dalje. Kada se pozove meni, dobijaju svi alati i aplikacije, poređani kroz 12 ikonica po ekranu sa, ponovo, onoliko ekrana koliko je potrebno.

      Samsung, pored uobičajenih tastera (za glasnoću, kameru, zaključavanje), ima svega tri sistemska tastera. Taster za pozivanje faktički samo otvara meni sa listom poziva. “Crveni” služi za vraćanje na osnovne ekrane. Srednji, “dijamant”, taster ima funkciju pozivanja liste svih aplikacija, prikazivanja aktivnih aplikacija (dugi klik) i otvaranje search opcije (dupli klik). Bada OS je urađen da se sve opcije (kao što su podmeniji ili opcija za povratak) nalaze na ekranu u vidu virtuelnih tastera. Bolji deo vremena ovaj interfejs funkcioniše bez greške, ali u pojedinim situacijama hardverski tasteri kakve ima Android znaju da budu bolje rešenje.
       

      Multimedijalna podrška je dosta dobra. Svi relevantni audio formati su podržani, a dobra tu je i podrška za Divx/Xvid. Mpeg4 format je izuzetno rasprostranjen poslednjih godina, a S8500 Wave može da pusti mnoge .mp4 fajlove. Naravno, ne treba očekivati čuda i, kao i kod svakog mobilnog uređaja, treba paziti na bitrate. 720p snimke Wave pušta u većini slučajeva bez problema, ali bilo koja greška u standardizaciji snimka ili preveliki bitrate, mogu dovesti do toga da video ne može da se pusti ispravno ili u potpunosti. Tako je, u ostalom, kod svih savremenih telefona.
       

      Wave ima adekvatne programe za kontakte, pozive, poruke, poštu, kalendar, kod kojih nismo primetili bilo kakve nedostatke. Web browser je izuzetno dobar. Učitavanje je prilično brzo, a pinch-to-zoom radi sasvim lepo. Renderovanje strana je bez greške, ali adaptiranje prikaza posle zumiranja nije inteligentno kao kod Androida. Flash je prisutan, ali je procenat video snimaka koji će raditi je diskutabilan. Ni blizu nije kao kod Android telefona sa 10.1 Flashom, a ponekada smo pomislili da u flashu vidimo samo reklame i ništa više. Youtube radi direktno kroz sajt, ali ostale stvari na internetu nekada rade, a nekada ne.

      Utisci

      Kada sve saberemo, možemo reći da je Bada platforma mnogo bolja nego što smo očekivali. Možemo reći da je Samsung S8500 Wave mnogo bolji telefon nego što smo očekivali. Što nas stavlja u pomalo nezavidnu novinarsku poziciju. Wave sa svojim sistemom ne može da parira novijim iPhone i Android telefonima. Sa druge strane, ova kombinacija nije ni tako daleko od samog vrha. Nije lako doneti pravu presudu.

      Pogotovo što je Wave hardverski gotovo savršen telefon. Kada bi posedovao nešto veći ekran, ne mogli ni jednu hardversku zamerku da uputimo. Ni 3,3 inča nije malo, daleko do toga, potovo sa 800 x 480 rezolucijom. Wave je odličan telefon jer se na njemu nije štedeo. Odličan kamera, još bolji ekran i sjajno kućište su tri razloga zbog kojih je Wave jedan od hardverski najboljih telefona. Kada se na to doda 1GHz procesor i mnogo RAM memorije, jasno je da se Samsung “otvorio” za svoj Bada prvenac.
       

      Bada OS je sasvim dobar operativni sistem, sa velikim potencijalom. Najveći problem predstavljaju aplikacije, kojih prosto nema. Postoji market/store, sa nekolko hiljada aplikacija, ali to i dalje nije to. Sigurno da će se situacija popraviti, ali je veliko pitanje kada će se to dogoditi. Basa OS u startu dolazi sa lepom količinom opcija i alatki, ali ako vam to nije dovoljno, onda je bolje da razmislite o Androidu ili iOS. Ipak, ukoliko ste oduševljeni hardverskim aspektom Wave telefona, kao što mi jesmo, nedajte da vas mlad sistem obeshrabri. Sve osnovne stvari su tu i rade jako dobro.

      Interesantno je videti kako će Bada OS konkurisati Windows Phone 7 sistemu. Naravno, WP7 je forsiran od Microsofta mnogo više nego što Samsung može da forsira Badu. Isto tako, WP7 će imati mnogo više kvalitetnijih telefona nego Bada, ali se oba sistema nalaze u sličnoj situaciji što se aplikacija tiče. U svakom slučaju, razvoj obe mlade platforme će biti zanimljivo gledati.

      Na kraju možemo reći da nam je krivo što Bada sistem nema malo više kvalitetnijih aplikacija u “prodavnici”. U tom slučaju bi Wave bio jako ozbiljan igrač, jer je telefon hardverski bez greške, a i sam Bada sistem u osnovi radi više nego dobro. HTC Desire, Samsunga Galaxy S, iPhone 4 su i dalje bolji telefoni, ali ne morate tugovati ukoliko imate Wave, potovo ukoliko ste srednje zahtevan korisnik. Bada platformi treba dati šanse da se razvije, a dok se ne razvije, hardverski odličan Samsung S8500 Wave će vas zadržati na istoj.

      Prednosti
      – odličan ekran
      – izuzetan kvalitet kućišta
      – dizajn
      – performanse
      – browser (flash)
      – reprodukcija muzike i videa
      – vrlo dobre slušalice i audio izlaz
      – kamera (foto i video)
      – kvalitetan sistem

      Mane
      – malo dodatnih aplikacija
      – nema klasičan multitaskinga
      – flash u browseru ne radi uvek
      – nema kvalitetne aplikacije za navigaciju

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra