Sony Clie PEG-NX70V

Sony Clie PEG-NX70V

U vreme kada je kreirala operativni sistem namenjen PDA računarima, kompanija Palm nije imala u vidu nikakve multimedijalne primene. U momentu pojavljivanja prvih Pocket PC računara bilo je jasno da su nastupila nova vremena. Palm-ov glavni saveznik, japanski gigant SONY je brzo reagovao. Pred vama je sjajni Sony Clie PEG-NX70V...

    Sadržaj

       

      Vladimir Cerić

      Sony Clie PEG-NX70V

      Posetioci Benchmarka su pre izvesnog vremena imali prilike da se upoznaju sa najjeftinijim PDA uređajem na tržištu, slabašnim Palm Zire-om. Iako veoma praktičan i upotrebljiv, on ne donosi ama baš nikakve multimedijalne mogućnosti. U njega možete pohraniti dosta teksta, ali za reprodukovanje MP3 fajlova se ipak morate okrenuti ka protivničkom taboru i neuporedivo skupljim PDA računarima sa Microsoft-ovim Pocket PC-jem. Obraz Palm OS-a u zabavnom segmentu brani firma sa velikim ugledom u proizvodnji kućne zabave, japanski koncern Sony. On je još davno počeo da proizvodi PDA uređaje sa Palm OS-om, ali im je tek od skoro dodao neke elemente koji su ih približili modelima sa drugim operativnim sistemima. Da bi to posebno naglasio modele iz familije Clie je prebacio u posebnu (naravno izmišljenu) kategoriju uređaja. Tako najjači PEG-NX70V, koji vam ovom prilikom predstavljamo, nije Personal Digital Assistant (PDA), već Personal Entertainment Organizer (PEO).

      Hardver
       

      Pre svega treba istaći da ovaj Clie ne liči ni na jedan PDA uređaj koji ste do sada imali prilike da vidite. Spakovan je u sivo-metalik kućište od magnezijuma, koji mu osim izuzetne čvrstoće obezbeđuje i high-tech izgled. Sam materijal je blago teksturiran, pa uređaj lepo leži u ruci uprkos nešto većim dimenzijama (72,3×136,6×23,5 mm). Ipak, osnovna razlika je u konceptu konstrukcije i korišćenja. Za razliku od “klasičnih” džepnih uređaja, koji se sastoje od ekrana, sistema za unos znakova i par tastera, NX70V ima sve to, ali i tastaturu. Kada ga “otvorite” videćete da se ekran nalazi na gornjem delu uređaja, dok je na donjem minijaturna tastatura (uz pratnju nekoliko tastera). Pogledajmo, dakle, šta se sve tu nalazi. U središnjem delu, koji povezuje dve zglobno vezane polovine, vidimo taster za uključivanje. U njemu je signalna dioda koja zelenom bojom označava da je uređaj uključen, a narandžastom da je u režimu punjenja ugrađene baterije, dok je pored dioda koja označava da je uključeno snimanje zvuka ili slike. Ono što ne vidimo krije se iza obrtnog poklopca u levom delu. Tu je, verovali ili ne, minijaturni CMOS senzor (iliti narodski kamera) rezolucije 310.000 piksela. Sam senzor je ovim načinom ugradnje savršeno zaštićen od spoljnih uticaja (prašine, vode, prljavštine i sl.), a zahvaljujući mogućnosti obrtanja za skoro 360 stepeni, moguće je snimati kadrove sa svim mogućim položajima ekrana (prema snimatelju ili prema kadru). No, vratimo se tastaturi, ugrađenom kamerom ćemo se pozabaviti kasnije.
       

      Iako raspored slova odgovara klasičnim tastaturama (QWERTY), na kucanje njome se nećete lako navići. Tasteri su membranski, ali prilično tvrdi, tako da od kucanja na klasičan način (uređaj je na stolu i vi kucate sa dva prsta) nema ništa. Tu je i taster tipičan za notebook tastature (Fn) kojim se svim ostalim tipkama dodeljuje dodatna funkcija. U ovom slučaju on poziva brojeve i specijalne karaktere (akcentovana slova i znake interpunkcije). Uređaj je dizajniran tako da ga držite sa obe ruke i kucate palčevima, što može biti izuzetno zamorno za prste i zglobove tokom dužeg unosa. Iako postoje i druga mišljenja, moje je da je da je ova tastatura može da vam posluži samo tokom prelaznog perioda, dok ne ovladate Graffiti sistemom unošenja znakova putem stylus-a. Sa druge strane, Application tasteri koji se nalaze iznad su izuzetno korisni i upotrebljivi. Njima pokrećete najvažnije aplikacije, tačnije najvažnije poslovne aplikacije oko kojih je Palm OS baziran – Address, Date Book, To Do i Memo Pad. Između njih se nalaze dva jako korisna scroll tastera, koji na malim ekranima pretraživanje velikih nizova podataka čine značajno lakšim. Ipak, ovaj Clie nije ni namenjen za unos previše teksta, pa sve ovo pada u vodu kada ekran postavite u prirodni, preklopljeni položaj poznat sa Tablet PC računara.
       

      Tada ovaj Clie stvarno postaje Tablet PC u malom, a zahvaljujući dodacima tipičnim za Sony za njima ne zaostaje ni po funkcionalnosti. Zglobni mehanizam oko kojeg se okreće gornji deo, pa i ekran oko svoje ose, je izuzetno masivno odrađen, pa nema bojazni da ćete čestim prebacivanjem u tablet položaj oštetiti svoj Clie. U ovom položaju do izražaja dolazi fenomenalni ekran rezolucije 320×480 piksela kojem nema ravnog u Palm svetu, a na ukupnom PDA tržištu se po oštrini slike i jakoj pozadinskoj svetlosti može porediti samo sa ekranima Compaq-ovog iPaq-a. Pažljiviji posmatrači će u sada gornjem delu uređaja uočiti tri proreza, ispod kojih se krije prilično kvalitetni mikrofon. Snimanje zvuka se aktivira pritiskom na Capture dugme, koje se nalazi na spoju između dva dela uređaja, sa leve strane. Ono služi i za započinjanje snimanja video sekvenci (da, može i to). Sa leve strane uređaja se nalazi i još nekoliko korisnih komandi. Prva je famozni Jog Dial, kojeg poznaju svi vlasnici Sony-jevih mobilnih telefona, kod kojih se skoro sve komande mogu zadati preko njega. Da podsetimo, okretanjem gore-dole dolazite do željene opcije u meniju, a pritiskom na točkić je aktivirate. Kod Palm uređaja to nije baš toliko jednostavno, ali upotreba ovog točkića znatno olakšava upotrebu skoro svih aplikacija, naročito u tablet modu kada su dva scroll tastera sakrivena iza ekrana, kao i prečice ka najvažnijim aplikacijama. Ispod njega se nalazi još korisniji Back taster, kojim se vraćate na “desktop” Palm OS-a, što u uslovima “skrivajućeg” Graffiti panela značajno olakšava (i ubrzava upotrebu) ovog uređaja. Sam taster bi mogao biti i malo mekši i postavljen na neku višu poziciju, tako da mu je za sada upotrebljivost blago limitirana. Iznad Jog Dial-a je 3.5 mm priključak za slušalice, sa dodatkom priključka za daljinski upravljač. U paketu uz NX70V dobijate i par Sony-jevih earphones slušalica sa pratećim daljinskim upravljačem poznatim sa nekih modela Discman-a (dakle ima Volume, Play/Pause, Skip i Hold). Ovo će najpre pozdraviti oni kojima će ovaj Clie najpre služiti kao strašno skupi, ali svestrani MP3 plejer. Ispod Back tastera se nalazi Hold preklopnik koji je u takvim situacijama neophodan.
       

      Ako ste na donjem delu uređaja očekivali i zatekli priključak za cradle (koji je takođe fenomenalno dizajniran i povezuje se preko USB-a) onda vas sa gornje strane čeka iznenađenje. Ispod providnog pleksiglasa se naravno krije IR port, ali je pored njega najbitniji dodatak. To je otvor za dodatnu memorijsku karticu, koja je u skladu sa time što je ovo Sony-jev uređaj sasvim prirodno po Memory Stick standardu. Do skoro su svi Clie uređaji “patili” na tržištu jer je slaba rasprostranjenost Memory Stick standarda i mali obim proizvodnje održavao jako visoku cenu čak i za najmanje kapacitete. Sa prodajom licence za proizvodnju kompaniji SanDisk i još nekim, Sony je napravio pravi potez u pravcu popularizacije ovog standarda i cene su pale na prihvatljiv nivo. Model NX70V donosi i još jedan novitet – prorez koji vidite na donjem delu je otvor za CF karticu, koji se nažalost ne može upotrebiti za memorijske dopune već samo za Wireless LAN adaptere koji se priključuju po Compact Flash standardu. Nažalost, za sada je moguće priključiti samo Sony-jev Wireless LAN adapter PEGA-WL100, a tek skoro se pojavio i PEGA-MSB1 Bluetooth dodatak.
       

      Toliko o spoljašnjosti, a za kraj evo i detaljnih tehničkih specifikacija.

      – Sony Clie PEG-NX70V
      – OS: Palm OS 5
      – CPU: Intel PXA250 200 MHz
      – Memorija: 16 MB DRAM (dostupno 11 MB)
      – Audio Funkcije: MP3, ATRAC3, ugrađen mono mikrofon
      – Kamera: 1/5,5″ progressive CMOS senzor, 310,000 piksela
      – Ekran: TFT sa pozadinskim osvetljenjem, 320 x 480 piksela, 65,536 boja
      – Dimenzije (širina/visina/debljina): 72,3 x 136,6 x 23,5 mm
      – Težina: 220 g
      – Baterija: Lithium-Ion polymer, 900 mAh
      – Kapacitet: do 10 dana umerene upotrebe
      – Memory Stick slot
      – InfraRed port (IrDA 1.2)
      – Jog Dial
      – Wireless Communication Slot
       

      Softver

      Kada je izašao, Palm OS u verziji 5 je osim blago ušminkanih aplikacija doneo podršku za ARM procesore kakvi su se već ugrađivali u Pocket PC uređaje. Tako je i u ovaj Clie ugrađen već svima poznati Intel XScale PXA250 procesor za mobilne uređaje koji radi na, za Palm OS i više nego dovoljnih 200 MHz. Uz njega stiže i NeoMagic DSP čip, što znači da se na ovom odličnom ekranu u teoriji mogu prikazivati i video sekvence, a i reprodukcija MP3 naslova nije daleko. Kao jedini problem ostaje raspoloživa količina memorije. U NX70V je ugrađeno 16 MB flash memorije u koju su smeštene sve aplikacije i korisnički podaci. Posle instaliranja operativnog sistema i svih osnovnih programa korisniku za podatke ostaje 11 MB. To je za unošenje sastanaka i adresa dovoljno mesta i za nekoliko života, ali bi dve-tri veće slike ili MP3 pesme “pojele” taj prostor za tili čas. Zato je za bilo kakvu multimedijalnu aktivnost neophodno imati i dodatni Memory Stick modul kapaciteta barem 64 MB. Uprkos snažnijem procesoru, Clie nije izgubio štedljivost tipičnu za sve ostale Palm uređaje, pa ugrađena Li-Ion baterija može izdržati celodnevno “mučenje”, a ako ga umereno koristite punićete je otprilike jednom nedeljno.
      Osnovne aplikacije se ne razlikuju uopšte od onih koje smo upoznali kod Zire-a, pa ćemo se osvrnuti samo na razlike, kojih ima dosta.
       

      Za početak, sam desktop je u potpunosti promenjen i prilagođen lakšem aktiviranju preko Jog Dial-a. Svi programi su podeljeni po tematskim sekcijama, a navigacija ide veoma lako. Na dnu se nalaze umanjena dugmad koja poznajemo sa ivica Graffiti segmenta, dok je sam segment za sada skriven. Kada pozovete neku aplikaciju koja podrazumeva unos teksta on će se pojaviti; dakle, softverski je i ima interesantnu opciju ostavljanja traga za potezom stylus-a, što samo dodatno pomaže pri navikavanju na Graffiti slova.
       

      Pozivanjem programa Camera i okretanjem CMOS senzora ka “spoljnom svetu” počinje zabava. Program ima dva moda: camera i capture. U prvom je moguće snimati JPEG fotografije u VGA rezoluciji (dakle 640×480 piksela) a pošto je senzor ipak preslab, ove fotografije su ozbiljno upotrebljive samo na ekranu ovog Clie-a. Dok za statične fotografije nije neophodno imati Memory Stick, za video sekvence jeste i program neće započeti snimanje ukoliko ne detektuje karticu u slotu. U donjem delu ekrana možete videti i indikator prisutnosti Memory Stick “kartice”, pored indikatora stanja baterije i prečice ka podešavanju jačine zvuka zvučnika ugrađenog na poleđini uređaja. Video sekvence su u rezoluciji od samo 160×112 piksela i isto su tako osetljive na nagle promene osvetljenja i nedovoljno osvetljene prostorije. Zauzeće memorije je oko 2 MB za minuta materijala. Naravno, za razgledanje slika i audio/video klipova tu je i ne baš preterano praktični Clie Viewer pa treba razmišljati o nabavci dodatnog softvera za praktično pregledanje snimljenih materijala.
       

      Osim video materijala moguće je ovaj Clie koristiti i kao jako dobar diktafon, naročito što se mikrofonu može uključiti dodatna filtracija frekvencija ljudskog glasa pa se može snimati razgovor i u bučnim okruženjima. Posebna zanimljivost je i instaliran Flash player, kojim možete pregledati sve vrste animacija urađenih u Macromedia Flash-u. Još jedna od interesantnih primena ovog Sony-ja je moguća i preko programa Sony RMC koji dolazi instaliran uz svaki NX70V. Njime je moguće preko ugrađenog IR porta ovaj Clie pretvoriti u univerzalni daljinski upravljač. Postoji određen spisak kodova za najpopularnije televizore, video rikordere i DVD plejere, a ako vašeg baš nema u spisku možete skinuti kodove sa Sony-jevog sajta ili prosto “naučiti” uređaj tj. program. Audio Player omogućuje preslušavanje MP3 materijala (ali samo sa Memory Stick kartice), i izuzetno je praktičan i lagan za upotrebu. Najlepše je što najvažnije komande možete dodeliti Jog Dial-u, zaklopiti ekran i nastaviti da slušate muziku, a baterije će se štedeti jer je ekran, koji ih i troši najviše, ugašen. Na Audio Player se naslanja i Voice Recorder koji vidite na slici i koji srećom može da radi i bez Memory Stick-a. Dužina snimaka je ograničena samo količinom raspoložive memorije. Ako imate npr. Memory Stick kapaciteta 128 MB možete snimiti čak 520 minuta razgovora.
       

      Za one koji žele da urade i neke poslove na ovom Clie-u na pratećem CD-u stiže i jako popularni Documents To Go, pomoću kojeg možete na ovaj uređaj prebaciti bilo koji Word i Excel dokument i na njemu raditi daleko od svog kućnog računara. Tako nije zaboravljena ni poslovna strana ovog PDA uređaja, ali je ona pored svih ovih zabavnih dodataka definitivno u drugom planu.

      Utisci…

      Šta reći na kraju? Sony je bez sumnje napravio vrhunski uređaj, kako u svojoj klasi tako i sveukupno gledano. Serija Clie pomera granice upotrebe već pomalo dosadnih Palm uređaja, pa je na tržište izbačen i model NZ90, koji u sebi sadrži čak i kameru od 1.3 megapiksela. Naravno, i cena od 600-nak evra za testirani NX70V nikako nije za zanemarivanje. Ali, recite iskreno, kada vrhunska tehnologija nije povlačila za sobom i paprenu cenu? Ako vam se ovaj Sony dopao, strpite se malo da izađu još jači modeli, pa će i ovoj zanimljivoj mešavini PDA i Tablet PC uređaja cena sići na prihvatljiviji nivo. U svakom slučaju, ako se odlučite za Clie NX70V sigurno nećete pogrešiti.

      Uređaj na testiranje ustupila firma Pakom, distributer SONY-ja za SCG
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra