Sony Ericsson K850i

Sony Ericsson K850i

[34828] Sony Ericsson predstavio Xperia Arc S - sony_ericsson_predstavio_xperia_arc_s
[34788] Sony Ericsson priprema novi Android top model - sony_ericsson_priprema_novi_android_top_model
[34744] Sony Ericsson najavljuje novi pametni telefon, obećava Android 2.3.4 za sve aktuelne modele - sony_ericsson_najavljuje_novi_pametni_telefon_obeava_android_2.3.4_za_sve_a
[34693] Sony Ericsson predstavio Live with Walkman telefon - sony_ericsson_predstavio_live_with_walkman_telefon
[34629] Minecraft stig

    Sadržaj

      Vuk Bobić

      Sony Ericsson K850i

      Sony Ericsson je jedan od proizvođača koji redovno osvežava sve linije svojih mobilnih telefona. Njegova “K” familija aparata važi za jednu od najtraženijih kada je upitanju kvalitet izrade, dizajn i visok nivo funkcionalnosti. Namenjena je najširem krugu potrošača, koji traže moderan telefon, spreman da odgovori na većinu njihovih svakodnevnih (poslovnih i multimedijalnih) zahteva. Pomenuta familija se godinama razvijala i stekla ogroman broj konzumenata, naročito među mlađom populacijom, koja sa svakom narednom serijom, očekuje da se ode korak dalje. Poslednjih meseci dosta se pričalo o novoj softverskoj platformi ovog giganta i nasledniku K800i modela, koji je tokom protekle godine ostvario neočekivano veliki uspeh i zvanično ustoličio pomenutu familiju. Za sve one koji su se načekali, sledi važno saopštenje – K850i je stigao – dizajnerski potpuno drugačije rešen (od sveg na šta smo do sada navikli), sa po kojom opcijom više i kamerom čiji senzor operiše rezolucijom od čitavih 5 MP. Većina bi rekla – to je sve što nam treba, zar ne? Međutim, ono što je najbitnije, broj inovacija na ovom aparatu ne počinje i završava se sa kamerom, već ide dalje, preko rasporeda spoljnih komponenti, do neobično rešenog sistema za postavljanje memorisjkih kartica i baterije. Da li je K850i začetnik jednog potpuno novog pristupa u dizajniranju telefona ili je ipak samo nastavak svega onogo što smo i do sada imali priliku da vidimo – samo u malo drugačijem pakovanju? Na ova, kao i sva ostala pitanja, pokušali smo da nađemo odgovore.

      Ako se Sony Ericsson K850i po nečemu izdvaja od svoje starije braće onda je to svakako njegov dizajn, koji je po mnogo čemu revolucionaran. Prvo što nam je privuklo pažnju je sasvim neobično rešena tastatura. Maleni kockasti tasteri i navigacioni blok kod ovog telefona stopljeni su u jednu celinu, koja vizuelno izgleda vrlo skladno, ali sa druge strane nudi ograničen nivo komfora i funkcionalnosti. Pored toga, testirani primerak poseduje i tri polja osetljiva na dodir, smeštena iznad glavne tastature, koja u osnovi treba da zamene kontrolno-upravljačke. Pošto je ovaj model u biti zamišljen i kao foto-aparat, proizvođač nije imao izbora nego da ga opremi moćnom optikom i senzorom, za koji smo već rekli da koristi 5 MP. Pogledajmo koliko je proizvođač uspeo da uskladi ovu sa svim ostalim funkcijama telefona…

      Telefon na testu – Sony Ericsson K850i

      Sony Ericsson je jedan od proizvođača koji se svojski trudi da u svet mobilne telefonije svake godine unese bar par interesantnih modela, koji će se po svojim naprednim karakteristika razlikovati od konkurentskih aparata iz istog cenovnog ranga. Lansiranjem K850i modela ovaj gigant je najavio da je potpuno spreman da tržištu predstavi svoje mobilne uređaje, kojima je kamera zasnovana na senzoru rezolucije 5MP. Pored toga, ono što je posebno interesantno kod testiranog modela, jeste sasvim drugačiji pristup u izradi i ergonomiji, što je po našem mišljenju bila neminovnost i to iz samo jednog jedinog razloga – otvaranje prostora za postizanje što atraktivnijeg vizuelnog izgleda uređaja. SE K850i proizvođač isporučuje u prilično velikom pakovanju, izrađenom od matiranog kartona, koji je svojom većom površinom prevučen tankim slojem providne folije, kako bi se postigao što efektniji utisak na potencijalne kupce i ujedno stavilo do znanja da se radi o posebnom proizvodu. Po otvaranju pakovanja sačekaće vas dve kutije. U jednoj se nalazi telefon i slušalice (vrlo dobrog kvaliteta), a u drugoj brošure, inastalacioni disk, narukvica za nošenje oko ruku, USB kabl i veliki broj višejezičnih uputstava koja su jako dobro urađena, pa savetujemo da ih obavezno proučite pre upotrebe telefona.

      Prvo što možete primetiti kada telefon uzmete u ruke jeste da je on nešto teži (118 grama) u poređenju sa sličnim modelima, što je najverovatnije posledica upotrebe specijalne plastične legure koja omogućava daleko bolje spajanje svih spoljnih komponenti jedinice i ujedno daje posebnu čvrstinu uređaju. Kvalitet izrade je iznad svih naših očekivanja i mišljenja smo da je po tom pitanju SE sa testiranim modelom sada dostigao i neprikosnovenu Nokiu, konkretnje njenu “N” familiju aparata. Finiš je besprekoran! Jedina stvar (bar što se tiče izrade) koja nam se nije dopala kod ovog modela jeste upotreba pleksiglasa pri završnoj obradi. Istina, aparat vizuelno deluje mnogo efektnije, ali je zato njegovo održavanja prilično zahtevno. Nama se dešavalo da bukvalno moramo na svakih 15 minuta da brišemo telefon, jer svaki put kada dodirnete njegovu površinu ona upije otisak vaših prstiju. Ovo će posebno zasmetati korsnicima čije se šake i prsti jako znoje, pa im savetujemo da uvek sa sobom nose mikrofiber krpicu, koja se pokazala kao dosta dobro rešenje kod održavanja ovako zahtevnih podloga. Telefon je po veličini (102 x 48 x 17 mm) sličan svom starijem bratu (mislimo na model K800i) sa kojim se ipak teško može vizuelno porediti. Posmatrajući ova dva telefona jasno se može uočiti da K850i ne prati tradicionalan stil kompanije, konkretnije nema zaobljene ivice, pa deluje malo više četvrtasto, što nam se posebno dopalo. Samo telo aparata nam se na prvi pogled učinilo jako zdepastim, ali zapravo ono je nešto tanje u odnosu na pomenuti K800i, što nimalo ne treba da čudi, jer testirani model nema takozvanu masku koja skriva optiku uređaja i čini aparat glomaznijim.

      Kada smo već kod kamere, važno je napomenuti da je njen senzor poseduje osetljivost od 5MP, što nije neka novina na tržištu (kada se telefon pojavio uveliko je bio aktuelan Noki-jin N95 model), ali je svakako prvi iskorak ovog giganta na tom polju. Interesantno je da je kompletna optika aparata organizovana kao kod prosečnog digitalca – pozicioniranje optike i samog senzora, sistem za skrivanje itd. Pozivanje aparata se može vršiti manuelno i softverski, na šta smo već duže navikli od SE telefona. Ono što nam se posebno dopalo a vezano je izgled i lokaciju, jeste kružni prsten koji je obavija i sugeriše njenu poziciju. U trenutku aktiviranja aparata ispod prstena izbija plava ili zelena svetlost, u zavisnosti od varijante koju ste pazarili. Kameru prati vrlo kvalitetan blic, koji se isključivo inicira softverskim putem. Testirani model se kupcima nudi u dve boje – plavoj i zelenoj, ali je u oba slučaja plastična konstrukcija sa prednje i zadnje strane crna, dok su obodi navigacionih tastera obojeni u pomenute pigmente. Kod modela sa plavim kurzorskim tasterima, bočna strana je u srebrnoj nijansi, dok je kod drugog potpuno crna. Još jedan estetski detalj vredan pažnje je traka (logično, plava ili zelena), koja obavija telefon i čini ga dodatno atraktivnijim. Na desnoj bočnoj strani se nalaze tasteri koji aktiviraju funkcije kamere. Kako smo i očekivali, dočekala su nas tri moda – za slikanje, snimanje i pregled dobijenog sadržaja – čiji se odabir vrši putem kliznog dugmeta. Najveći taster u nizu je namenjen za okidanje pri slikanju i poseduje dva moda aktivacije – prvi po sopstvenom nahođenju (poziva se naglim pristiskom) i drugi koji aktivira Autofokus (dva nivoa okidanja, iz položaja A i položaja B).

      Sa donje strane telefona (ispod tastature) nalazi se standardni Fast Port, zajedno sa otvorom za bateriju, što nas je prilično iznenadilo, jer Sony Ericsson do sada nikada nije praktikovao ovakav raspored komponenti na svojim telefonima iz “K” familije. Ispod samog poklopca je ležište za SIM kartice, slot za MicroSd/M2 ekspanzione memorijske kartice, kao i blok namenjen za smeštaj baterije, koji se zaključava manjom plastičnom bravicom. Nasuprot donjoj, gornja strana je ostala rezervisana samo za On/Off taster.Displej telefona je neznatno većih dimenzija (2,2 inča) od onog koji poseduje K800i (2 inča). Operiše rezolucijom od 240 x 320 dpi i omogućava prikaz osam tekstualnih i tri servisne linije, ali se upotrebom manjeg fona može dobiti veći broj raspoloživih linija. Može da prikaže paletu od 262.144 boje i poseduje sistem ogledala koji sprečava gubljenje vidljivosti kada se ekran izloži uticaju sunčevih zraka. Takođe ima ugrađeno i mineralno staklo koje onemogućava propadanje displeja usled različitih spoljnih delovanja. Kvalitet prikaza koji nudi je odličan. Slika je prilično oštra, a boje verno reprodukovane.

      Ono što nam je najviše zasmetalo na ovom modelu je tastatura. Sami tasteri su izvedeni u obliku malih kvadratića i nama je trebalo mnogo vremena da se priviknemo na njih. Iako kvalitet njihove izrade ni jednog jedinog momenta nije bio doveden u pitanje, dosta smo muke videli oko njihovog odziva, a neretko nam se dešavalo da i omašimo željni taster. Posmatrajući sam telefon i kucaći deo, mišljenja smo da je proizvođač ima dovoljno prostora da bar za nijansu bolje odradi tastere, čime bi se u velikoj meri podigao komfor i funkcionalnost testiranog primerka. Navigacioni taster je takođe ergonomski vrlo neobičan i smešten je duž numeričkih tastera (okružuje tastere 2 i 5), ali zahvaljujući izbočenim ivicama nešto je laganiji za upotrebu. Tastatura je osvetljena belom bojom i odlično je vidljiva na mestima sa manjkom osvetljenja. Poseduje veoma atraktivne svetlosne efekte, koji su po nama u skladu sa ostakom detalja na telefonu. Pored standardnih tastera (ako tako možemo reći), K850i ima i tri zone osetljive na dodir, koje se nalaze tik iznad tastature. Pomenuti imaju prilično dobar odziv jer je njihova zona reakcije velika. Međutim, sam raspored i izostavljanje jednog uobičajenog kontrolnog tastera je uslovilo malo drugačiju strukturu ovog bloka, pa je broj pozivnih komandi delimično redukovan u odnosu na svog prethodnika. Ipak, ovakav koncept svakako treba pohvaliti i u budućnosti ćemo sve više viđati ovakva i slična rešenja, koja posmatrano iz ugla komfora, otvaraju prostor za daleko bolju organizaciju i povećanje broja operativnih tastera.

      Sony Ericsson K850i dolazi sa 40 Mb interne memorije, koja se može koristiti za najrazličitije namene, a naš savet je da je rezervišete za instalaciju pratećih aplikacija. Kao što smo napomenuli, telefon podržava MS M2 i microSD memorijske kartice, što smatramo izuzetno dobrim potezom jer je krajnjem korisniku napokon ponuđena mogućnost izbora između tipa. Po karakteristikama i jedna i druga vrsta kartica su veoma slične i samo je pitanje personalnog afiniteta prema nekoj od njih. Kada postavljate M2 karticu pozicionirate je tako da njeni kontakti budu okrenuti prema vama, dok u slučaju microSD modula, kontakti idu ka slotu. Ostavljena je i mogućnost ubacivanja obe kartice u isto vreme. Zamene kartica bez isključivanja uređaja se podrazumeva. Proizvođač je u proteklom periodu kod par svojih modela (W710i i W580i) ugradio senzor pokreta, koji je prisutan i na testiranom aparatu. Implementacija pomenutog je odlično izvedena i u gotovo svim situacijama je na zavidnom nivou funkcionisanja. Za one manje upućene, radi se o posebnom čipu koji u kombinaciji sa određenom vrstom senzora, prilikom npr. pregleda ekrana ili video sadržaja, pri njegovom okretanju automatski prelazi iz portrait moda u landscape režim. Do sada smo samo na Apple-ovom iPhonu videli sličnu funkciju, a ono što je posebno zanimljivo je da se ugrađeni senzor aktivira i prilikom igranja igara, što će posebno ceniti korisnici koji vole da se igraju na telefonu.

      Za sam kraj smo ostavili bateriju, čija je kodna oznaka BST-38 i koja je u suštini klasična Li-Pol baterija kapaciteta 930 mAh. Prema navodima proizvođača može da izdrži oko 400 sati u režimu mirovanja, odnosno 9 časova razgovora. Mi smo formirali bateriju prema instrukcijama iz prateće brošure i tokom testiranja smo postigli rezultat od 2 do 2,5 dana korišćenja, pri umerenoj upotrebi. Ono što je posebno pohvalno je da se baterija za svega 2,5 časa u potpunosti napuni.

      Platforma, interfejs i funkcije telefona

      Sony Ericsson K850i koristi JP-8 Java platformu (poznatiju pod nazivom A200), koja je po performansa tek nešto naprednija od prethodne verzije (JP-7 ili A100). Ključna novina novog OS-a je podrška za Mobile Service arhitekturu, koja bi trebalo da u pojedinim segmentima donese veliku prednost novim proizvodima iz “K” serije mobilnih telefona ovog proizvođača. Nakon umetanja SIM kartice i startovanja računara dočekaće vas glavni meni (u vidu matrice), koji se sastoji od 12 ikona. Ko je vlasnik nekog od ranijih modela iz ove familije zna da je SE praktikovao navigaciju brojevima, što je zadržano i na ovom modelu.

      Prva ikonica sa kojom se srećemo nosi naziv “PlayNow” i namenjena je za direktno preuzimanje multimedijalnog sadržaja (tonova, igrica itd.) sa uslužnog SE Wap portala. Odmah do nje je prečica “Internet” iz koje se na jednostavan i brz način mogu posećivati internet stranice i krstariti globalnom svetskom mrežom. Na žalost, ne postoji neki veliki broj naprednih funkcija i podešavanja i uglavnom je sve setovano na instrukcije koje je proizvođač ugradio u sam izvršni kod softvera. Za sve one koji vole da se igraju na svom mobilnom aparatu i uživaju u brzoj manipulaciji i obradi multimedijalnih fajlova, SE je izveo posebnu sekciju “Entertainment”. Ovde ćete pronaći par veoma zanimljivih igara, kao i tri veoma korisne aplikacije (VideoDJ, PhotoDJ i MusicDJ) uz nezaobilazni daljinac (Remote control).

      Pošto je SE K850i projektovan sa kamerom koja poseduje senzor od 5 MP, logično je da su funkcije softvera namenjene njoj ispeglane jako dobro i kao po običaju izvedene u posebnu sekciju koja se zove “Cyber-shot”. Prisutan je veliki broj podešavanja, od onih osnovnih vezanih za izbor rezolucije i kvaliteta slike i video zapisa, pa sve do mogućnosti finog podešavanja blica i direktnog uklanjanja efekta crvenih očiju. Kroz više manjih podsekcija moguće je definisati položaj (Landscape ili Portrait), efekte (B/W, Negative, Sepia…), fokus (Auto, Macro i Infinite) i balanse belih tonova. Ono što do sada nismo videli kod sličnih rešenja jeste i mogućnost direktnog obrađivanja dobijenog fotosa, što će se posebno dopasti korisnicima koji vole da eksperimentišu, a do sada su bili uskraćeni za jednu ovakvu opciju. Sve u svemu, mišljenja smo da je ovaj deo softvera veoma dobro i intuitivno realizovan, pa će i manje vešti vlasnici moći da uživaju u čarima svakodnevnog slikanja i snimanja videa. Njegov jedini nedostatak je što nema Preview mogućnost.

      Sony Ericsson već duže vreme nije uneo neke bitnije novine, kada je reč o bloku namenjenom za slanje poruka “Messaging”. Prisutne su uglavnom standardne opcije kreiranja SMS i MMS poruka sa svega par zanimljivih dodataka u vidu čarobnjaka, koji vam olakšavaju ceo posao (odnosi se na formiranje MMS poruka). Kao i kod starijih aparata i ovde je akcenat stavljen na brzinu kreiranja poruka, što bi svakako bilo od velike koristi, da nije tastature koja je najveće ograničenje za to.

      U sekciji “Media” smeštini su audio i video plejer, kao i editor za fotose. Audio i video plejer su po dizajnu gotovo identični i pružaju zavidan nivo reprodukcije. Mi smo za potrebe audio testa kompresovali dva muzička fajla na tri različite mp3 kbps vrednosti (128, 256 i 320 kbps). Kao što smo i očekivali, najviša vrednost je dala najbolji zvuk dok su ostale dve u pozadini imale blage šumove, koje nikako nismo mogli da redukujemo. Kod video reprodukcije prisutan je blagi šum, ali samo u najviše podržanoj rezoluciji snimanja, što nas je pomalo iznenadilo, shodno činjenici da aparat poseduje jako kvalitetnu optiku i senzor. Listanje fotosa iz editora je realizovano korišćenjem kurzorskih tastera, dok je za promenu njihovog položaja zadužen senzor pokreta (naravno, postoji i manuelni mod).

      Napomenuli smo da aparat poseduje i radio prijemnik, čija je antena izvedena eksterno – preko slušalica. Njegove funkcije su dizajneri A200 platforme materijalizovali u poseban blok, logično nazvan “Radio”. Nudi pristojan kvalitet, a softver koji ga prati je samo blago vizuelno unapređen u odnosu na verziju koja dolazi na K800i telefonu. Kontakti (“Contacts” sekcija), takođe nisu pretpeli veća unapređenja, osim što su dizajnerski malo bolje rešeni. I dalje postoji pregršt opcija kod unosa kontakta, što nam se oduvek jako sviđalo kod SE telefona. O podešavanjima alarma “Alarms”, suvišno je govoriti, jer su ona na ovom modelu preslikana od svog prethodnika.

      Dolazimo i do poslednjeg reda sa funkcijama. Krećući se sa leva na desno, prvo se susrećemo sa “Calls” bazom podataka, u kojoj se čuvaju informacije o svim vrstama poziva (propuštenim, dolaznim i odlaznim). Strukturno i vizuelno ovaj deo platforme nije menjan već jako dugo, tako da nema apsolutno nikakvih novina u odnosu na A100 OS. I planer “Organizer” je bukvalno preslikan sa K800i modela i jedan novina kada posmatrate ovaj blok je nešto bolja organizacija podfunkcija, koje su kod prethodnog pomenutog aparata imale dosta konfuzan raspored. Poslednja ikona sa kojom smo imali prilike da se družimo u osnovnoj postavci platforme je “Settings”. Kao što samo ime kaže iz nje se vrše sva bitna podešavanja telefona. Podeljena je u pet manjih podcelina, izvedenih kroz tabove. Prvi tab (General), krije opcije za definisanje profila, vremena i datuma, kao i izbor jezika na kom će interfejs telefona biti aktivan. Pored pomenutih tu su još i setovanja za ikonice i čuvanje telefona. Sledi tab je sa opcijama za definisanje zvuka zvona i vibracije (Sounds & alerts). Kada smo već kod zvona, veoma je bitno da napomenemo da je kod testiranog modela ono daleko prodornije i znatno se bolje čuje u odnosu na ranije telefone iz ove familije. Vibracija je umerena, ali sasvim dovoljna. Slede podešavanja ekrena, materijalizovana kroz tab (Display). Ovde pored standardnih mogućnosti (Wallpaper, Themes, Startup scsreen i Screen saver) zatičemo i opciju za definisanje veličine sata na startnoj podlozi. Poslednja dva taba (Calls i Connectivity) manipulišu opcijama za pozive i interakciju sa drugim telefonima i PC-jem. K850i ne poseduje iRC, već samo Bluetooth. Sinhronizacija sa računarom može da se obavlja i preko USB kabla, koji se isporučuje uz telefon.

      Specifikacija

      Proizvođač

      Sony Ericsson

      Web adresa proizvođača

      www.sonyericsson.com

      Model

      K850i

      Modeli dostupni na tržištu

      K850, K850i

      Mreže koje podržava

      850Mhz, 900Mhz, 1800Mhz, 1900Mhz, UMTS (W-CDMA)

      Dimenzije telefona

      102 x 48 x 17 mm

      Težina

      118 grama

      Oblik

      Monoblok

      Antena

      Interna

      Vrsta tastature

      Numerička

      Baterija

      Li-Polymer

      Kapacitet baterije

      930 mAh

      Fabrička oznaka baterije

      BST-38

      Tip ekrana

      TFT

      Rezolucija displeja

      240 x 320 dpi

      Broj boja

      262.144

      Paleta

      18-bitna

      Ugrađena kamera (e)

      Sa prednje i zadnje strane

      Broj piksela senzora

      5.03 megapiksela

      Rezolucija fotografije

      2592 x 1944 piksela

      Rezolucija video zapisa

      320 x 240 piksela

      Pomoćna kamera

      Da

      Broj piksela pomoćne kamere

      0.3 megapiksela

      Ugrađeni zvučnici

      Da, Mono

      Ostale funkcije kamere

      Video zapis, digitalni zoom, blic, autofokus, poklopac sočiva

      Melodije

      Polifone

      Format melodija

      mid, mp3

      Kanala polifonije

      72

      Ostale zvučne funkcije

      Spikerfon, fm radio prijemnik

      Interna memorija telefona

      40 MB

      Eksterna memorija telefona

      512 MB uz aparat

      Čitač memorijskih kartica

      Da

      Podržani formati memorijskih kartica

      Memory Stick Micro, microSD (Trans Flash)

      Softver

      Fabrički

      Fukcije

      Kalendar

      Napredne funkcije

      photo-callerid, pozivanje glasom, snimanje glasa

      Veza sa računarom

      Putem USB 2.0 konekcije

      Bežična interakcija

      Bluetooth

      Prenos podataka

      GPRS (115 Kb/s), EDGE (236 Kb/s), W-CDMA (384 Kb/s), HSDPA

      Ugrađeni WAP pretraživač

      2.0

      Email protokoli

      POP3, IMAP4, SMTP

      Poruke

      SMS, MMS

      Cena sa PDV-om

      Sample

      Cena bez PDV-a

      Sample

      Pakovanje

      Sony Ericsson K850i telefon, slušalice, odštampana brošura o proizvodu, uputstvo za korišćenje, disk sa pratećim softverom, originalna garancija, baterija, USB kabl, postolje za uređaj, narukvica za nošenje oko ruku i punjač

      Kvalitet fotografija

      U više navrata smo napomenuli da je ovo telefon kod koga su u prvi plan stavljene mogućnosti koje nudi ugrađena kamera. Upravo iz tog razloga smo rešili da se malo detaljnije upoznamo sa njom, pa smo napravili desetak fotografija iz svih podržanih rezolucija (ne i VGA moda) i opšti utisak je da K850i proizvodi jako kvalitetne fotografije, na kojima mogu da mu pozavide i neki digitalci iz srednje amaterske klase.

      – 1 megapixel

      – 3 megapixel
       

      – 5 megapixel

      Kao što se može videti iz priloženih test primeraka, kvalitet fotosa je na zavidnom nivou. Reprodukcija boja je dosta verna i nismo primetili nikakve znakove gubljenja detelja, konvertovanja pigmenata ili pak izobličenja strukture slika. Na žalost, slučajnom greškom autora ovog teksta, obrisane su slike nastale pod noćnim osvetljenjem, ali ono što sa punim pravom možemo reći, jeste da se aparat i na mračnim mestima (uz upotrebu blica) pokazao kao sasvim solidno rešenje.

      Rezime

      Sa Sony Ericsson K850i telefonom smo imali priliku da se družimo čitavih deset dana i ono što je bio naš prvi osećaj nakon vrećanja distributeru, jeste da smo u rukama imali sjajan proizvod, koji će ovog leta verovatno biti najtraženiji telefon od strane domaćih kupaca. Odličan dizajn, vrhunski kvalitet izrade i delimično unapređena operativna platforma, jasno nam govore da se kompanija sprema za još bolji nastup na tržištu (bar u sferi telefona za široke narodne mase) – kroz modele koji će tek uslediti. Iako nije prvi aparat (na svetskom tržišu) sa kamerom od 5 MP, testirani telefon ima velike šanse da se po prodaji nađe na prvom mestu u svojoj klasi, jer je pomenuta jako dobro realizovana i nudi odlične mogućnosti, koje su konkurentski modeli (N95) u “brzini” izostavili. Tu pre svega mislimo na veliki broj modova za slikanje, ISO standarde i čipove koji prelamaju boje, što je za rezultat dalo odlične fotografije. Nova (ili bolje reći, blago unapređena) operativna platforma, možda nije donela neke korenite novine, ali je zato omogućila da korisnički interfejs telefona bude još bolje ispeglan. To se najbolje može videti na audio i video plejeru, kao i na aplikaciji zaduženoj za manipulaciju ugrađenim foto-aparatom. Organizacija funkcija i prečica je odlična i korisniku je bukvalno sve na dohvat ruke. Imajuću u vidu da OS nosi pomalo vremešni ARM11 koji radi na taktu od 220 MHz, veoma smo zadovoljni brzinskim performansa koje pruža A200 platforma. Retko, veoma retko nam se dešavalo da telefon ukoči ili pak totalno blokira. Zapravo, to se događalo jedino u situacijama kada smo našu microSD kartcu od 2 GB napunili do kraja, ali čim smo ostavili malo slobodnog prostora na njoj, nismo imali problema sa zagušenjem.

      Što se tiče ugrađenih zvučnika, oni nude pristojan kvalitet zvuka, koji tek neznatno zaostaje za onim koji dolazi iz slušalica. Zanimljivo je da se proizvođač i kod ovog modela nije usudio da implementira 3,5 mm ulaz, čime bi potencijalnom kupcu ostavio prostora za izbor eventualno boljih slušalica. Ono što će verovatno najviiše zametati budućem vlasniku K850i telefona je svakako tastatura i po našem mišljenju ona je jedini ograničavajući faktor ka komfornijoj upotrebi. Suviše mali tasteri i dosta loše organizovan kurzorski blok u velikom broju (kucaćih) situacija će iritirati. Isto tako, u pogledu izbora materijala za izradu, moralo se povesti mnogo više računa. Mi smatramo da je daleko bolji izbor blago obrušena plastika, koja je odlična za održavanje, a takođe može da ostavi efektan utisak. Ovako, velike površine materijalizovane od plastike visokog sjaja, samo zahtevaju mnogo vremena za održavanja i što je najgore, vremenom se izgrebu, pa uređaj izgleda prilično neuredno. Ako par ovih nedostataka stavimo po stranu, bez velikog premišljanja možemo reći da je Sony Ericsson K850i jako dobar telefon koji će zasigurno osvojiti srce svakog koga ugleda. Nešto veće cena aparata je verovatno jedini razlog zbog ovaj proizvod trenutno nema veliki broj vlasnika.

      Za:

      – Dizajn
      – Ugrađeni foto-aparat
      – Senzor od 5 MP
      – Kvalitet materijalizovanih fotografija
      – Operativni sistem
      – Prateća oprema

      Protiv:

      – Uglačane plastične površine
      – Visoka zahtevnost po pitanju održavanja
      – Tastatura je mogla biti mnogo bolje rešena
      – Očekivana cena

      Mobilni telefon na test ustupilo CT Computers.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra