Sony Ericsson P990i

Sony Ericsson P990i

[34828] Sony Ericsson predstavio Xperia Arc S - sony_ericsson_predstavio_xperia_arc_s
[34788] Sony Ericsson priprema novi Android top model - sony_ericsson_priprema_novi_android_top_model
[34744] Sony Ericsson najavljuje novi pametni telefon, obećava Android 2.3.4 za sve aktuelne modele - sony_ericsson_najavljuje_novi_pametni_telefon_obeava_android_2.3.4_za_sve_a
[34693] Sony Ericsson predstavio Live with Walkman telefon - sony_ericsson_predstavio_live_with_walkman_telefon
[34629] Minecraft stig

    Sadržaj

      Petar Gredelj

      Sony Ericsson P990i

      Serija P mobilnih telefona Sony Ericssona svakako je jedna od najvažnijih za razvoj ove vrste uređaja kakve danas poznajemo. Inicijalni model P800, bio je jedan od prvih telefona na tržištu sa danas izuzetno popularnim Symbian operativnim sistemom; svakako da je ova vrsta telefona doživela izuzetnu popularnost što uostalom možemo i videti iz raznolike ponude mnogih proizvođača.

       

      Ono što međutim posebno karakteriše Sony Ericsson jeste upotreba UIQ verzije Symbian operativnog sistema po čemu je posebno prepoznatljiv. Novi model P serije ovom prilikom donosi i verziju 3 Symbian UIQ operativnog sistema koji je doneo znatna unapređenja u odnosu na prethodni model, a osim serije P, već je implementiran i u modele M600 i W950 ovog proizvođača.

      Evolucija serije Sony Ericsson-ove P serije traje već skoro pet godina i slobodno možemo reći da se radi o jednoj od najuspešnijih serija mobilnih telefona čuvenog proizvođača. Ljubitelji serije P svakako su u prvom redu bili oni koji bez svojih najvažnijih podataka jednostavno ne mogu, korisnici kojima mobilnost znači da u svakom momentu i na svakom mestu mogu dospeti do sadržaja na internetu, kojima je mail ili poslovna komunikacija na prvom mestu. Otud i ne treba da čudi stalno inoviranje i poboljšanje ove serije koja je eto dospela i do svoje četvrte verzije:  P800 je zamenjen modelom P900 koji je nakon izvesnog vremena doživeo svoj face lifting u vidu modela P910, da bi eto, nakon tih 5 godina konačno stigli do verzije P990i koja u ovom momentu predstavlja  jedan od verovatno najželjenijih mobilnih telefona današnjice. Pa ipak, treba na samom startu pomenuti da P serija Sony Ericssona, nisu telefoni za obične korisnike…

      Budući da smo pre nešto više od godine dana predstavili prethodnika, model P910i, ovog puta ćemo se prilikom predstavljanja novog modela prvenstveno fokusirati na razlike između ova dva modela, odnosno – da li su nedostatci prethodnika na pravi način ispravljeni.  I tada je jedan od naših kolega poredio model P910i sa svojim prethodnikom a i mi to sada činimo; evidentno je da je koncept telefona od samog starta bio dobar a da su unapređenja ono što ovaj telefon održava u pravoj formi, unapređenja koja prate nove trendove, kojih je iz godine u godinu sve više. Budući da sam i sam bio korisnik dva telefona iz ove serije, vrlo me je zanimalo šta je to Sony Ericsson ovog puta napravio…

      Pakovanje

       

      Bogato pakovanje oduvek je krasilo P seriju SE telefona, naravno, i dizajn kutije i pratećih uputstava je sasvim nov. Osim samog aparata i baterije, tu je i standardni  deskstand – „baza“ na koju se postavlja telefon ukoliko želimo da na najjednostavniji način uspostavimo komunikaciju računara i mobilnog telefona (istovremeno se povezivanjem preko USB porta i baterija samog telefona puni).

      Uputstva za korišćenje su veoma lepo napisana i što je naročito za pohvalu, sa slikama u boji. Što se instalacionog diska tiče, osim SE-ovog dobro poznatog PC Suite-a tiče, tu je još i nekoliko pratećih utility-ja. Posebno je zanimljivo da se u folderu Try & Buy na memorijskoj kartici isporučenoj uz ovaj telefon, dobija i desetak programa koje možete koristiti u određenom vremenskom periodu, dakle trial verzije su u pitanju.

      Ostatak opreme osim obaveznog punjača, čine rezervna stylus olovka, zatim standardne SE slušalice, mali odvrtač sa šrafovima i poklopcem ukoliko telefon želite da koristite u „PDA modu“ tj. bez gornje tastature, traka za nošenje (torbice nema, a bolje je i da je nema :), a tu je naravno i 64 MB-ni Memory Stick Pro Duo od (samo) 64 MB, odnosno njemu pripadajući adapter kako bi ga mogli koristiti u čitačima memorijskih kartica.

      Naravno, Sony Ericsson kao i uz druge modele mobilnih telefona, nudi veliki izbor dodatne opreme: sve vrste punjača, bluetooth slušalica, rezervnih baterija i olovki, ali ono što svakako preporučujemo jeste car holder HCH-64 koji je pravljen baš ze ovaj model telefona. Uz GPS receiver, poput MSI Star Finder-a SF200 koji smo nedavno prikazali na našem sajtu, on još više dobija na značaju, budući da u ovoj opciji, telefon možete koristiti na oba načina: kao klasičan telefon, odnosno u PDA modu…

      Dizajn, spoljašnjost

      Naravno, i model P990i sledi „slavne tekovine svojih predaka“ i stiže sa dizajnom koji ima jako puno sličnosti sa prethodnim modelom P910i. Iako su mišljenja prilično podeljena, smatram da je SE sa modelom P990i napravio upravo očekivani korak unapred: ni manje ni više od toga.

       

      Dimenzije su vrlo slične: P990i je za tri milimetra kraći i tanji za dva, mada se to naravno može videti tek poređenjem specifikacija. Težina od 150 grama nije velika, mada će se po oba parametra, dimenzijama i težinom, učiniti ogromnim onima koji su navikli na manje telefone.

      Novi telefon P serije stiže i sa novom nijansom sive boje koja izgleda prilično dopadljivo, a nakon dvadesetak dana korišćenja može se naslutiti i da je otpornija na grebanje – verovatno da su mnogi imali grdne probleme kada je trebalo osloboditi se starog telefona, ma koliko se trudili da ga održite u dobroj kondiciji.
      Oko samog ekrana primetno je ojačanje od lake metalne legure što dodatno govori u prilog tezi da su inženjeri Sony Ericssona pokušali da na pravi način reše sve bolne tačke prethodnih modela. Telefon u ruci deluje dosta solidno: u poslednje vreme sam se dosta služio Nokia Communicator 9300i modelom, pa SE P990i nakon toga deluje prilično lagano.

      Spreda gledano, kada je telefon u originalnom stanju, dakle sa poklopcem – standardnom tastaturom, dizajn je znatno napredniji u odnosu na model P900i. Iako nismo pri ruci imali (pre)prethodnika kako bi ih direktno poredili, čini se da je ekran novog telefona u ovom stanju, nešto vidljiviji. Odmah upadaju u oči petosmerni, kursorski tasteri koji simuliraju džojstik i koji su novitet kada je tastatura u pitanju: sada pomoću njih upravljate osnovnim aplikacijama kada je telefon zatvoren, mada u istu svrhu možete koristiti i stari dobri Jog-Dial točkić. Tastatura je zadržala stari oblik „dugmića“ (sa belim pozadinskim osvetljenjem) mada moram konstatovati da su kod novog modela mnogo ugodniji za rad. Pilot projekat tastera kod modela P910i očito je napušten…
      Iznad ekrana nalazi se kamera koju ćemo koristiti za video pozive, a verovatno će poznavaocima P serije mobilnih telefona upasti u oči da na vrhu telefona više nema dve LE diode, već samo jedna. Pao je jedan od poslednjih bastiona kada je karakterističnost SE telefona P serije u pitanju, tj. LED više ne blinka kada se telefon nalazi u mreži, niti svetli plavo kada je uključen bluetooth. Samo jedna LE dioda koristi se isključivo kao signalizacija napunjenosti ili ispražnjenosti baterije, odnosno kada dobijete poruku…

      Prava promena nastupa kada podignete poklopac: manji ekran i QWERTY tastatura! Manja površina ekrana naravno ne znači lošiju sliku: rezolucija kod prethodnika je bila 208×320, dok kod modela P990i iznosi 240×320. Kvalitet prikaza na ekranu možemo oceniti izuzetno povoljnim ocenama: Sony Ericsson ako po tom pitanju i nije bio na samom vrhu, onda je uvek bio tik uz rame vodećima.

      QWERTY tastatura na mobilnom telefonu u današnje vreme baš i ne predstavlja retkost, mada je u vreme predstavljanja prethodnika, modela P910i, to zaista i bila. Pa ipak, rešenje predstavljeno na tom modelu bilo je relativno nesrećno, budući da se tastatura nalazila sa unutrašnje strane poklopca telefona i bilo je izuzetno nepraktično koristiti je. Sada se tastatura nalazi na samom kućištu telefona a dvadesetodnevna iskustva pri korišćenju iste, ne govore baš u prilog niti ovakvom rešenju. Malo je telefona na kojima se relativno brzo može kucati, možda je to Nokia E61, Nokia Communicator ili neki od Qtek-ovih modela; jednostavno, tasteri kod telefona koji ovog puta prikazujemo, isuviše su mali i zbijeni da bi se iole duži tekst otkucao. Doduše, poruku ćete otkucati brže nego da koristite standardni način unosa teksta koji se primenjuje kod mobilnih telefona, ali to je sve, i ništa više…Iskreno rečeno, u praksi se daleko brže i lakše koristi unos teksta uz pomoć stylus olovke, odnosno virtuelne tastature.

      Kao što je to po prvi put promovisano kod modela P910i, korisnicima je ostavljena mogućnost da ovaj telefon koriste “na PDA način” tj. da ukoliko im se takav način funkcionisanja više dopada, jednostavno skinu gornji poklopac telefona i na taj način ga koriste.

      Da bi to uradili, potrebno je isključiti telefon, izvaditi bateriju i odvrnuti dva mala šrafa. U pakovanju vam je čak i priložen mali odvrtač, a i rezervni šrafovi su tu, zlu ne trebalo. Poklopac sa tastaturom se nakon odvrtanja šrafova jednostavno izvuče napolje, a na predviđeno mesto se postavlja ukrasna maska koja takođe dolazi kao deo bogatog pakovanja.

      Dva telefona u jednom, pa kome se više dopada….meni lično taj koncept ne odgovara, nakon par meseci mučenja sa Qtek-om 9100 – pripremite se da non stop brišete ekran i da vam je krpica uvek pri ruci. Da ne govorimo o tome da na rad jednom rukom, maltene zaboravite…

      Sa gornje strane telefona nalazi se on/off prekidač, odnosno infrared senzor…Desno…taster koji koristimo prilikom upotrebe kamere, zatim ležište za memory stick duo (pro), i na kraju, taster koji je inicijalno predviđen za pozivanje WEB browsera ali ga vi možete prilagoditi i sopstvenim potrebama.

      Kada smo već kod memory sticka, pomenućemo da uz telefon stiže kartica od samo 64 MB, što sasvim sigurno neće zadovoljiti potrebe niti jednog procenta korisnika ovog telefona. Zna se ko su korisnici ovog tipa telefona, te da će se na njemu uvek čuvati izvesna količina neophodnih sadržaja. To automatski znači da vam se uz ovaj telefon momentalno „smeši“ i nabavka veće memorijske kartice i tu dolazimo na teren onih koji ne vole ništa što je, na bilo koji način  vezano za SONY . Za uređaje ovog proizvođača, sva oprema, a samim tim i memorijske kartice, su minimalno za 50 procenata skuplji nego za uređaje drugih proizvođača. No od toga se pobeći ne može, pa tako na kraju krajeva možda možemo biti i zadovoljni, što nas Sony Ericsson nije kod ovog modela „častio“ nabavkom još skuplje, M2 varijante… Dakle, 40-ak evra pride na cenu telefona, čeka svakoga ko uz ovaj telefon poželi memorijsku karticu od makar jedan giga…

      Sa leve strane telefona nalaze se redom: multimedijalni taster uz čiju upotrebu ćemo baratati media plejerom, zatim legendarni Jog-Dial točkić čiju je funkciju nemoguće objasniti u par rečenica, sledi back, ili ako je nekome više po volji escape taster, i na kraju – preklopnik koji nam omogućava da skinemo plastični deo sa zadnje strane telefona, kako bi doprli do baterije, odnosno SIM kartice. Napomenućemo dve stvari; prva je da se svi spoljni tasteri na telefonu mogu po želji konfigurisati, prema potrebama i navikama korisnika. Druga napomena odnosi se na pomenuti preklopnik, čijim pomeranjem oslobađamo plastiku sa zadnje strane aparata. Potrebno je uložiti priličan napor da bi se pristupilo bateriji ili SIM kartici, toliki da sam po prvom kontaktu sa uređajem morao da konsultujem uputstvo u strahu da se nešto ne polomi. Tek kad sam se uverio da logika ima svog konkretnog smisla, primenjena je odgovarajuća sila :)))
      Primetno je da u odnosu na prethodni model (koji već ko zna koji put pominjemo) nema stadnardnog 3.5 mm priključka za slušalice, već se moraju koristiti isključivo one koje dolaze u paketu sa telefonom, odnosno neki od novih stereo BT modela. Slušalice k'o slušalice reklo bi se, međutim, veći problem je možda u tome što upotreba stadanrdnih SE slušalica sa velikim konektorom koji se nalazi na donjoj strani telefona, dodatno produžuje i onako velike gabarite ovog telefona.

      Sa zadnje strane uređaja, naravno, nalazi se kamera. Sony Ericsson se opredelio za već viđeno rešenje, nešto poput onoga što već poodavno krasi K seriju telefona ovog proizvođača. O kvalitetu dobijenih slika ćemo nešto kasnije, kao uopšteno i o podešavanju; ono što treba sada reći jeste da se kamera vrlo jednostavno koristi – dovoljno je zarotirati točkić za nekih jedan cm kako bi objektiv ugledaso svetlost dana :), i kamera se automatski uključuje.

      Naravno, pomenućemo da se tik pored kamere nalazi i lampa blica, odnosno da je svoje mesto sa zadnje strane našao i zvučnik ovog telefona.

      Korisnički nterfejs – Symbian UIQ 3

      Već je u samom uvodu rečeno da nova P serija Sony Ericsson modela, zajedno sa po još jednim predstavnicima drugih serija (M600 i W950) koristi novu, unapređenu verziju Symbian operativnog sistema. Unapređenja koje je donela UIQ 3 verzija OS-a, mogu se staviti u red sa onim što je doneo Symbian 9.1 kod Nokia mobilnih telefona.

       

      Glavne prednosti ovog operativnog sistema ogledaju se iz ugla korisnika u znatno unapređenom grafičkom okruženju, mnogo funkcionalnijem i dizajnerski naprednijem, u odnosu na telefone koji su koristili UIQ 2. Sa druge strane, jedna od najvažnijih novina koje je UIQ 3 doneo tiču se mogućnosti koje su date na raspolaganje, kako samim proizvođačima mobilnih telefona, tako i operatorima: OCP (Operator Configuration Package) nudi operatorima mobilne telefonije da skoro do neprepoznavanja izmene interfejs telefona koji nude korisnicima na upotrebu. Stoga bi bilo zanimljivo videti da li je, i do koje mere, bilo koji od poznatih svetskih operatera mobilne telefonije, zaista personalizovao mogućnosti i izgled softvera.

      OCP ne nudi samo mogućnosti promene tema, ikona ili sopstvenih aplikacija: interesantna je implementacija OTA (Over-The-Air) mogućnosti implementirane unutar samog OCP-a – OTA omogućuje operaterima mobilne telefonije neku vrstu remote servisa, tj. izmena u konfiguraciji samog telefona daljinskim putem. To znači da ukoliko je u pitanju neka izmena unutar samog korisničkog interfejsa, ili pak operator želi da promeni temu telefona, korisnik neće biti primoran da update potraži odlaskom kod operatera ili povezivanjem na internet, već će mu te izmene operater “isporučiti” a da sam korisnik i ne zna da se to događa…

      Novi UIQ takođe omogućava znatno širi opseg podešavanja, tj. personalizacije telefona: teme sada izgledaju znatno “bogatije” a korisniku je omogućen maksimum podešavanja izgleda korisničkog interfejsa.
      Kada je u pitanju izbor aplikacija za novu generaciju telefona, tačnije rečeno za novu platformu, može se reći da je za sada zadovoljavajuć. Nove aplikacije se pojavljuju relativno često mada je recimo još to prilično daleko od impresivne količine softvera koja je na raspolaganju korisnicima Nokia telefona recimo. Pa ipak, najpopularnije aplikacije na koje su korisnici prethodne serije P navikli, već se mogu pronaći u svom novom izdanju – što je najvažnije, izgledaju bolje no ikada.

      P990i u radu – kao klasičan mobilni telefon

      Ne znam koliko je potrebno ponovo predstavljati način rada sa P serijom mobilnih telefona, ali ponovićemo ono najvažnije: telefon možete koristiti na više načina, kao klasičan mobilni telefon, odnosno u modu sa podignutim poklopcem – uz upotrebu touch screen ekrana i olovke. Da se pozabavimo prvo osnovnim načinom rada, kada uređaj koristite kao klasičan mobilni telefon.

       

      Desktop, da ga tako nazovemo, doživeo je evidentne, prvobitno dizajnerske promene – i dalje nam je na raspolaganju pristup u vidu 5 ikona koje su malo drugačije raspoređene. I dok se kod prethodnih modela navigacija vršila prvenstveno uz pomoć jog dial točkića, sada ovim shortcut-ovima pristupamo uglavnom korišćenjem “džojstika” na prednjem panelu telefona.

      Za razliku od nekih drugih telefona, P990i nudi brzo pozivanje sa svih devet pozicija. U gornjem delu slike se jasno primećuju i nove ikone, kada je reč o signalu i stanju napunjenosti baterije.

      Ikone u osnovnom meniju služe da na jednostavan način koristimo najčešće korišćene mogućnosti mobilnog telefona: da na jednostavn način pozovemo sagovornika, ili da mu pak pošeljemo poruku…Većina će verovatno kucati poruke na ovaj način, naravno, ukoliko se ne radi o dužem unosu teksta, gde je rad sa olovkom daleko ugodniji i brži.

      …da brzo pristupimo kalendaru i pregledamo eventualne obaveze, odnosno da pristupimo nekima od instaliranih aplikacija koje rade i u ovom režimu rada mobilnog telefona (većina aplikacija ipak funkcioniše samo kada pređemo u “like PDA” režim rada).

      Activity menu nam nudi mogućnost da na brz način pristupimo nekim od najčešće korišćenih funkcija…

      Levo dugme na telefonu nam služi za brz pregled poziva, dok nam desni taster omogućava kontekstni meni sa pristupom nekima od važnih funkcija telefona.

      P990i u radu – režim rada sa touch screen-om

      Prava promena međutim nastaje kada podignete poklopac telefona i radite u režimu sa touch screenom i uostalom, tu leži prava snaga ovog mobilnog telefona. Organizacija menija je u odnosu na prethodnu generaciju SE telefona serije P, drastično promenjena, slobodno možemo reći na (mnogo) bolje.

       

      Glavni meni čine četiri shortcut-a pomoću kojih pristupamo najvažnijim sadržajima. S leva na desno, prvi je activity meni:

      Iz ovog menija koji ima dva tab-a (možete podesiti koji će vam se po defaultu otvarati), pristupate svojim omiljenim aplikacijama koje možete po želji zameniti brzim pristupom bilo kojem često korišćenom fajlu ili nekom od podešavanja vašeg telefona – izbor mogućnosti koje su na raspolaganju je zaista impozantan. Drugi tab smo u skraćenom izdanju imali prilike da vidimo na prethodnoj strani ovog testa; pretpostavljam da je nepotrebno objašnjavati čemu služi, budući da je to potpuno jasno iz priložene slike.
      Što se tiče screenshota sa aplikacijama…to su naravno većim delom aplikacije koje se ne dobijaju uz ovaj telefon. Verujemo da će poznavaoci tematike prepoznati makar neke od njih…

      Drugi shortcut po redu možemo nazvati osnovnim menijem telefona: odavde kreću sve funkcije nevezane za samo telefoniranje. Klasične ikone naravno, možemo prilagoditi po sopstvenom ukusu.

      Tools meni je verovatno onaj koji ćete najviše koristiti jer praktično, iz njega sve polazi: sva podešavanja telefona, odnosno pristup instaliranim aplikacijama…

      Klasičan file manager na jednostavan način omogućava korisnicima da u potpunosti imaju kontrolu nad svojim dokumentima. Izuzetno pregledan i udoban za rad.
       

      Sony Ericsson P990i nudi korisniku apsolutnu kontrolu nad svim parametrima mobilnog telefona. Teško da će bilo kom korisniku biti potrebno neko “specijalno” podešavanje kome ovaj telefon ne može da izađe u susret; očito da se o svemu, vrlo brižljivo vodilo računa.
       

      Ovaj model je prava pokretna kancelarija, zadovoljavajući pri tome sve moderne standarde povezivanja na internet. Podešavanja su vrlo jednostavna i intuitivna, naročito ako uzmemo kao primer povezivanje sa računarom, odnosno sinhronizaciju podataka. SE je po tim pitanjima uvek prednjačio i dobro se sećam još pri prvim implementacijama bluetootha u mobilnim telefonima, da je Sony Ericsson po tom pitanju uvek bio besprekoran. Ako vaš računar nema bluetooth adapter, povezivanje preko USB kabla uvek besprekorno funkcioniše. Zlu ne trebalo, zadržan je i infrared protokol koga vreme ojektivno gazi…
       

      Wireless mrežni adapter nije nešto specijalno novo u high end mobilnim telefonima, sasvim je logično da je svoje mesto pronašao i u modelu P990i. Ukoliko se nađete u blizini nekog hot spota, na aerodoromu ili u internet kafeu, bez po muke se možete konektovati na internet i pokupiti važne informacije, a da pri tome ne trošite skupe GPRS kilobajte.
      Povezivanje je vrlo jednostavno i “open network” nije preduslov za korišćenje. Adapter u ovom telefonu podržava najčešće korišćene metode pristupa zaštićenim mrežama a da bih to proverio, telefon sam uspešno povezao na kućnu mrežu…utisci su zaista odlični.
       

      P990i u radu – režim rada sa touch screen-om (2. deo)
       

      Ikonica u donjem desnom uglu svakog od prikazanih screen shotova, omogućava nam pokretanje task managera – izuzetno korisnog utility-ja u ovom telefonu. Na najjednostavniji način, u svega dva koraka, možete pristupiti najčešće pokretanim aplikacijama, ili pak, ukoliko vam se čini da je telefon usporio, ugasiti servise koji su ranije pokrenuti a trenutno ih ne koristite.
       

      Sony Erisson je mobilni telefon P990i opremio i nekim novim mogućnostima…
       

      Nikako sebe da “nagovorim” da kalendar na pravi način iskoristim u svakodnevnom radu; međutim, za one koji se ovom metodom služe radi pravilne organizacije svojih poslovnih i privatnih obaveza, P990i nudi pregršt mogućnosti.
       

      Mali broj proizvođača uz mobilne telefone nudi third party aplikacije: industrija raznolikog softvera za mobilne uređaje je u sve većem zamahu pa tako nešto predstavlja za proizvođače, ne mali trošak. Međutim, SE uz model P990i nudi full verziju Quickoffice aplikacije koja inače nije jeftina: pomoću nje možete nesmetano raditi sa Office aplikacijama – podržani su Word, Excell i Power Point.
      Tu je takođe i PDF viewer, te novina zvana Business card scanner – aplikacija koju koristimo kada uz pomoć kamere, želimo da sačuvamo podatke sa nečije vizit kartice…

      P990i u radu – režim rada sa touch screen-om (3. deo)
       

      Rad sa porukama svih vrsta je vrlo lak i intuitivan, a na raspolaganju su brojne opcije. Podešavanja za mail nalog su takođe jednostavna i idu sasvim solidno u dubinu…
       

      Media player ikona nam omogućava reprodukciju veće broja muzičkih i video zapisa, te slušanja radio signala.
       

      Media plejer lepo izgleda, jednostavn je za korišćenje, a tu su i podešavanja kvaliteta zvuka uz pomoć presetovanih opcija u ekvilajzeru. Primećena je i jedna loša osobina: ne postoji opcija open file from…to znači, da ako želite da reprodukujete neki zapis, moraćete da to učinite iz file managera. Pustite li da media plejer sam istraži sadržaj interne melodije telefona, odnosno memorijske kartice, možete doći u neprijatnu situaciju koja se nama desila. Jedan od glavnih fajlova u mapama za TomTom Navigator nosi ekstenziju .mid: media plejer je “odlučio” da isti veže za sebe, što je rezultovalo nemogućnošću upotrebe ovog odličnog softvera.
       

      Radio prijemnik na mobilnim telefonima nije neka novina: međutim, čini se da je na modelu P990i možda i najbolje urađen. Da bi ga koristili, morate naravno povezati slušalice koje stižu uz mobilni telefon: telefon je pronašao izuzetno veliki broj radio stanica, a novina je svakako podrška za RDS.
       

      Naravno, radio ne morate slušati samo kada je telefon u režimu rada sa touch screenom, već i kada spustite poklopac.
       

      Naravno, zahvaljujući podršci za 3G (ne žalost, ne i kod Telenora) možete uživati i u blagodetima video poziva…
       

      Kamera Fenomen kamere je vrlo zanimljiv kod današnjih mobilnih telefona. Gde god da se nađete, bilo u gradu, na stadionu ili koncertu, velika je verovatnoća da ćete videti nekoga da slika mobilnim telefonom. U međuvremenu, pojavili su se i modeli koji pariraju digitalnim foto aparatima niže klase – mada opet, znam mnoge ljude (tu ubrajam i sebe) koji nikada ne slikaju kamerom na mobilnom telefonu, ali isto tako je jasno da na ovaj način, mnogi gratis dobijaju ulaznicu za (nekakav) svet digitalne fotografije. P990i stiže sa kamerom od 2 megapiksela, istom kakvu ima sada već veteran među modelima ovog proizvođača – K750i. Takva kamera je i dan danas mnogo bolja od većine kamera na drugim mobilnim telefonima, mada je sve to ipak jako daleko od iole ozbiljnijih fotografija. U pogon se pušta vrlo jednostavno, rotiranjem poklopca…softver omogućava, za mobilne telefone brojna podešavanja.
       
      Maksimalna rezolucija fotografije koju nudi kamera na SE P990i mobilnom telefonu je 1600×1200 piksela. Na raspolaganju su brojna podešavanja, neka od njih možete videti i na priloženim slikama – o dobijenim rezultatima je ipak teško suditi, budući da sve to zavisi od subjektivnog utiska. Naravno, u prilogu je i nekoliko primera, pa sami presudite…
      Kada je u pitanju snimanje video zapisa, maksimalna moguća rezolucija je 320×240 piksela, uz 15 frejmova u sekundi, daleko od impresivnog…

      Sledi naravno i primer iz prakse, a napomenuo bih ovog puta da korisnici nisu limitirani maksimalnom dužinom trajanja video zapisa, već on zavisi isključivo od količine memorije u telefonu, odnosno na memorijskoj kartici.

      Internet

      Već smo pomenuli da mnogobrojne raspoložive konekcije omogućuju da se na jednostavan način povežete na internet, koristeći mogućnosti GPRS ili brzog 3G protokola, ili čak – povezivanjem na lokalnu wireless mrežu radi uštede. Rekli smo već da mail klijent radi odlično, da postoje i druge, još bolje aplikacije za čitanje elektronske pošte. Međutim, to nije sve, upotrebom određenih aplikacija koje se mogu kupiti online, možete pristupiti čak i svom poslovnom email nalogu preko VPN-a, ili čak koristiti mogućnosti, na zapadu izuzetno popularnog i korišćenog push mail-a – naravno, u pitanju je Blackberry.

       

      Ugrađeni WEB čitač omogućava pristojan pregled internet stranica, a tu je naravno i surfovanje u više otvorenih prozora.

      Sve vše korisnika “navučeno” je na čitanje vesti uz pomoć RSS feed-a, SE P990i ih ni u tom pogledu neće lišiti zadovoljstva. Dovoljno je da upišete adresu, i podesite koliko često će, automatski, sadržaji sa određenog sajta biti ažurirani…
       

      Naravno, korisnik mora biti upoznat sa podatkom koliki je transfer podataka napravljen…

      Brzina, impresije o radu, ostalo…

      Brzina procesora koji u slučaju Sony Ericsson P990i modela iznosi 208 MHz, ne mora uvek biti relevantan podatak na kome bi trebali da formiramo mišljenje o mogućnostima mobilnog telefona. Brzine svakako nikada nije dovoljno, ali u slučajevima uređaja ovog tipa, daleko veći značaj u radu ima optimizacija istog. P990i je vrlo brz i dovoljno optimizovan telefon: nakon nekoliko meseci rada sa Qtek 9100 uređajem, prelezak na P990i pravo je osveženje. Reset telefona više nije jedan od obaveznih zadataka, aplikacije se ne zaglavljuju, čak i zahtevne igre kao što je Sky Force rade bez “štucanja”.
      Dosta se korisnika na internetu žalilo na slobodnu količinu radne memorije i po malo usporen rad, međutim, već prvih dana 2007. godine, Sony Ericsson je izbacio update softvera koji je rešio i ovaj problem, te je telefon znatno ubrzan i lakše “diše”. Naravno, i P990i ima mogućnost update-a softvera preko interneta, čime korisniku daje mogućnost da na jednostavn način održi svoj telefon u kondiciji. Evo i rezultata koji je naš telefon postigao na testu:

       

      Što se trajanja baterije tiče, smatram da je u pitanju nemerljiva disciplina. Naravno da telefon ovog tipa, uz sve mogućnosti koje nudi, korisnika prosto tera da se njime bavi: svakako da trajanje baterije neće biti isto ukoliko ga non stop držite u rukama i radite na njemu, ili ukoliko se ne služite njime mnogo više nego bilo kojim telefonom (u tom slučaju P990i i nije za vas). Ovaj telefon opremljen je standardnom SE BST-33 baterijom od 950 mAh koja se nalazi u mnogim telefonima ovog proizvođača: tokom nekog uobičajenog rada, trajanje baterije je sigurnih dva dana. Pa ipak, ne bi imali ništa protiv da je SE našao način da za ovaj model telefona upotrebi i nešto jače rešenje. Primera radi, nakon 6 sati korišćenja TomTom aplikacije, baterija je skoro ispražnjena (istini za volju, intenzivan rad i neprestano uključen ekran su vrlo realan uzrok tome).

      Kada je prijem u pitanju, moram pomenuti izvanredne impresije: svako od nas ima neko svoje mesto gde pouzdano ima loš prijem signala, ili dometa nema uopšte. Upravo na jednom od tih mesta, gde je većina telefona nedostupna, P990i pokazuje odlične rezultate i vrlo prijatno iznenađuje.

      Kad saberemo utiske…

      Ljubitelji P serije Sony Ericsson-ovih mobilnih telefona čekali su, i dočekali svojih pet minuta. Mišljenja sam da je P990i model doneo sve ono što smo očekivali od naslednika čuvenih prethodnika – a ko se jednom “navukao” na ovu seriju, teško se od nje rastaje. Ako kažemo da je P910i u ono vreme došao kao privremena zamena za model P900 a u stvari je to ipak bio samo običan “face lifting”, onda je P990i došao kao prava zamena za model star tri godine. Inženjerski tim Sony Ericssona odradio je dobar posao, u to nema nikakve sumnje, ponudivši tržištu sjajan mobilni telefon – organajzer, kome je zaista teško pronaći manu. U celokupnu priču se sjajno uklopio i novi UIQ3 operativni sistem, čime je priča na pravi način zaokružena.

      I sam sam u potrazi za svojim idealnim telefonom tokom prethodne dve godine dosta lutao, suočen sa objektivnim nedostacima prethodnog modela P900 kojeg je konkurencija značajno nadmašila. P990i je i definitivno mobilni telefon za sladokusce, telefon koji izaziva respekt čak i kod korisnika koji preterano ne mirišu modele ovog proizvođača. Brz, moderan i stabilan u radu telefon, koji u svakom pogledu prati najsurovije tehničke zahteve današnjeg tržišta. Nakon mesec dana intenzivnog korišćenja ovog telefona, čista srca dodeljujemo ovom mobilnom telefonu najviše priznanje našeg sajta, jer ovo je telefon za svaku preporuku, telefon za korisnike koji će na pravi način iskoristiti njegove potencijale. Njegova cena nije niska, ali u poređenju sa onim što nudi, a to je u najmanju ruku isto što i konkurenti, može se reći da vredi svaku paru…

      Za:

      – moderan, savremen dizajn, dobar izbor materijala
      – zadovoljava sve napredne funkcije i moderne standarde
      – Symbian UIQ 3 operativni sistem
      – stabilnost u radu, najbrži telefon P serije ikada
      – cena u potpunosti opravdava uložen novac
      – odličan prijem

      Protiv:

      – QWERTY tastatura izrazito neudobna za rad zbog premalih tastera
      – broj dostupnih aplikacija bi svakako mogao biti veći – baterija bi mogla biti većeg kapaciteta

      Uređaj za potrebe testiranja ustupio “CT Computers”, zvanični distributer Sony Ericsson-a za Srbiju

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra