Sony Ericsson T650i

Sony Ericsson T650i

[34828] Sony Ericsson predstavio Xperia Arc S - sony_ericsson_predstavio_xperia_arc_s
[34788] Sony Ericsson priprema novi Android top model - sony_ericsson_priprema_novi_android_top_model
[34744] Sony Ericsson najavljuje novi pametni telefon, obećava Android 2.3.4 za sve aktuelne modele - sony_ericsson_najavljuje_novi_pametni_telefon_obeava_android_2.3.4_za_sve_a
[34693] Sony Ericsson predstavio Live with Walkman telefon - sony_ericsson_predstavio_live_with_walkman_telefon
[34629] Minecraft stig

    Sadržaj

      Vuk Bobić

      Sony Ericsson T650i

      Nijedan proizvođač nema tako dobru ponudu mobilnih telefona kao Sony Ericsson. To međutim uopšte ne treba da čudi, jer ovaj gigant redovno lansira veliki broj modela za različite potrošačke grupe i time jasno stavlja do znanja koliko ozbiljno nastupa na ovom tržištu. Ako se vratimo samo par godina unazad setićemo se dominacije T610 i T630 modela, koji su u svojoj klasi bili najprodavaniji telefoni tog vremena. I danas, kada se govori o aparatima ovog proizvođača sa posebnim respektom se baca akcenat upravo na pomenute modele, prevenstveno iz razloga što su tada bili revolucionarni po pitanju operativne platforme i samih performansi. Njihova velika popularnost, naterala je ponovo ovog proizvođača da ozbilnije poradi na osvežavanju pomenute serije. Tako je rođena nova zvezda.

      Kada smo prvi put ugledali ambalažu u kojoj dolazi T650i, odmah smo znali da nije reč o još jednom mainstream modelu sa jednostavnim plastičnim kućištem i prosečnim karakteristikama, već da je u pitanju krajnje ozbiljno dizajniran telefon, koji svojim izgledom i mnoštvom naprednih funkcija odudara od sličnih konkurentskih modela. Zapravo on je nastao upravo sa ciljem da odgovori na pojedine Nokia aparate iz serija L’Amour i 8000. Koliko je u tome uspeo?

      Ambalaža i telefon

       

      Da je T650i zamišljen kao nešto više od još jednog generičkog telefona vidi se odmah po otvaranju kutije. Pakovanje odiše odmerenošću i vrhunskim kvalitetom i podeljeno je u tri segmenta. Prvi krije telefon, a drugi disk sa PC Suite aplikacijom. Tu negde je i višejezično uputstvo, kao i originalna jednogodišnja garancija. Treći i najzanimljiviji donosi: bateriju, prilično kratak USB kabl, postolje za uređaj (na koje se može priključiti punjač), punjač, handsfree kabl sa ulazom za slušalice, kao i same slušalice, koje su in-ear tipa (HSP-75). Mesta se našlo i za veoma kvalitetnu futrolu kreiranu posebno za ovaj model, tako da se ne može dogoditi da telefon isklizne iz nje.

      Iako uređaj nosi oznaku “T” ispred svog imena, od sličnosti sa poznatim modelima (konkretno mislimo na T610 i T630) je ostalo samo to slovo. Dizajn telefona sadrži elemente starijih modela ovog proizvođača, ali veoma lepo i originalno uklopljene u skladnu celinu. Deafult tema telefona menja nijansu osnovne boje u zavisnosti od vremena prikazanog na ekranu, dok osvetljenje tastature simulira talase, prateći animaciju na displeju. Sve ovo se možda čini sitnicama, ali smo sigurni da neće ostati nezapaženo od strane potencijalnih kupaca, dok će neki ostati oduševljeni. Jedini deo koji odudara od koncepcije je Fast Port konektor postavljen sa leve strane, ali ruku na srce on je morao da bude negde izveden. Male dimenzije (104 x 46 x 12 mm) i odličan raspored spoljnih komponenti omogućavaju da telefon dobro leži u ruci. Jedina krupnija zamerka je ergonomija tastature koja je morala biti malo bolje rešena, pogotovo za numerički deo. Tasteri su premali i prilično razmaknuti, tako da će vam se dešavati da ih jako često pri bržem kucanju “promašite”.

      Kvalitet izrade je za svaku pohvalu. Gornja polovina telefona je materijalizovana od brušenog čelika i u rukama stvara osećaj potpune stabilnosti. Displej je izrađen od mineralnog stakla otpornog na ogrebotine, što će posebno pogodovati korisnicima koji vode manje računa o svom ljubimcu. Na žalost, ovaj deo telefona je pravi magnet za otiske prstiju, pa je neophodna češća intervencija čišćenja, a mi predlažemo upotrebu mikrofiber krpice, koja se pokazala kao najbolji saveznik u borbi sa svim vrstama mrlja. S druge strane, donji deo je izrađen od vrhunske mat plastike i zajedno sa ostatkom proizvoda upotpunjuje sliku elegancije i prestiža. Ovde imamo još jednu primedbu, koja se konkretno odnosi na račun mehanizma za zabravljivanje zadnje maske. Bez obzira što pomenuta deluje veoma stabilno, ipak dozvoljava blago pomeranje, što delimično kvari opšti utisak o samom finišu.

      Telefon poseduje vrhunski ekran dijagonale 1,9 inča, koji je sposoban da prikaže 262.144 boja. Manipuliše solidnom rezolucijom (320 x 240 dpi) za klasu u kojoj se nalazi. Proizvodi sliku kristalno jasnu i čistu, sa živim bojama koje se ne transformišu u druge pigmente, čak ni kod većih uglova gledanja, zahvaljujući posebnoj tehnologiji refeksije postavljenoj direktno na ekran. SE T650i poseduje 18 MB sopstvene memorije i podržava eksternu memoriju u vidu M2 kartica, kapaciteta do 2 GB. U pakovanju se isporučuje jedna, kapaciteta svega 256 MB, koja je izmenljiva u toku rada (on-the-fly), mada je sam postupak malo diskutabilan, pogotovo ako se uzme u obzir činjenica da je neophodno ukloniti zadnju masku telefona da bi se operacija izvršila. Što se tiče fajl menadžera, on je prilično jednostavno ali vrlo funkcionalno koncipiran. Podržano je kopiranje, premeštanje i brisanje fajlova, kao i pravljenje novih foldera, što je rešeno izuzetno intuitivno. Korisna opcija za snalaženje u npr. moru slika je mogućnost prikazivanja grupa fotosa po danima u kojima su napravljeni.

      Uređaj podržava UMTS 2100 i GSM/GPRS 900/1800/1900 mreže, kao i WCDMA (384 kb/s) standard. Opcija video poziva se podrazumeva. Kao i kod većine telefona za komunikaciju sa PC-jem je zadužen USB interfejs. Proizvođač tvrdi da je 2.0 kompatibilan, mada su brzine transfera podataka veoma male i daleko ispod vrednosti za gore pomenuti standard, što ume da iritira ako dokupite karticu od 2 GB i često prebacujete dosta audio fajlova. Prava je šteta što se uz Memory Stick M2 kartice najčešće ne isporučuju adapteri na Memory Stick Pro standard, kako bi podatke prebacili brže – preko card reader-a. Na listi opcija koje SE T650i podržava se nalazi i Bluetooth 2.0 koji stiže sa tzv. A2DP instrukcijama, odnosno broadcast-om stereo muzike na Bluetooth slušalice. Dok je povezan preko USB-a, telefon može da služi i kao 3G modem za računar, ali mišljenja smo da će retko ko da koristi ovu funkciju, jer je cena prenosa podataka još uvek više nego nepristupačna (autor se zapravo, malo preračunao – urednik na odmoru upravo postavlja ovaj test online na navedeni način – SE telefon + USB modem + GPRS konekcija). Zanimljivo je da će PC Suite sam napraviti GPRS ili 3G konekciju i pročitati podešavanja za nju iz samog telefona (koje možete naručiti od vašeg operatera SMS porukom). U tom smislu, Sony Ericsson PC Suite (pored odlično rešenog Sync dela aplikacije) je po intuitivnosti, funkcionalnosti i interfejsu daleko ispred sličnih rešenja iz konkurencije (pokušajte za jedan minut da instalirate GPRS konekciju sa nekim Nokia aparatom – prim.ured.).

      Platforma i funkcije telefona

       

      Operativni sistem koji koristi je zasnovan na java platformi, intuitivno je dizajniran i veoma jednostavan za korišćenje. Sve naredbe se izvršavaju brzo i efikasno, a jako retko se dogodi da telefon uspori kod obavljanja neke radnje. Glavni meni je istovetan onim sa ostalih modela ovog proizvođača, sadrži 12 ikona i veoma je pregledan.

      Lista aktivnih procesa je odlično osmišljenja i uređaj je sposoban da isprati čak osam otvorenih aplikacija paralelno. Na istom mestu, samo u drugom tabu se nalaze prečice. Veoma praktično. U imeniku ima mesta za 1000 kontkata. Za svaki kontakt možete uneti više telefonskih brojeva, e-mail adresu, instant messenger, adresu mesta stanovanja, web stranicu itd. Kao i kod osnovnih modela i ovde se susrećemo sa opcijama za postavljanje slike, glasovnim komandama i izborom melodije kojom će telefon zvoniti kada vas taj kontakt poziva. Na listu poziva staje 30 brojeva sa datumom i vremenom, a moguće je pregledati samo odlazne, dolazne ili propuštene pozive.

      U opcijama za poruke moguće je kreirati SMS, MMS i e-mail. Tu se takođe nalazi i čitač RSS feedova, kao i sva podešavanja vezana za prijem i slanje poruka.
      Planer je oduvek bio jača strana SE telefona. Kod testiranog modela se sastoji iz budilnika (sa pet različitih vremena koja možete definisati), štoperice, seta za kodove, kalkulatora, beleški, to-do liste i kalendara. Događaji u kalendaru se mogu pregledati na dnevnom, mesečnom i nedeljnom nivou.

      Wap pretraživač podržava stranice veličine do 500 kb, HTML, RSS feedove, kao i pravljenje bookmark-a. Za pretraživanje pomenutih stranica namenjenih mobilnim aparatima, predlažemo instaliranje Opera mini aplikacije, koja se pokazala kao mnogo bolje rešenje, spremno da odgovori i na neke zahtevnije potrebe.
      Što se tiče igara i ostalih aplikacija, Sony Ericsson je tu T650i dosta siromašan. Dolazi sa svega jednim naslovom i softverom za pregled vremenske prognoze širom sveta. Tu su još i prilično beskorisni PhotoDj, MusicDJ i VideoDJ programi za manipulaciju i editovanje različitih multimedijalnih fajlova. Telefon će pokrenuti sve Java aplikacije za mobilne telefone koje mu servirate, tako da neće biti teško doći do željenih programa i igrica.

      Mp3 plejer je za svaku pohvalu i podržava ogroman broj formata (MP3, AAc, AAC+, E-AAC+, WAV, WMA). Zanimljivo je da su na listi i m4a ekstenzije zvučnog zapisa nezavisno od bitrate-a, ID3 tagove i pravljenja plejlista. Tu je i ekvilajzer sa 4 kanala i nekoliko preseta. Ipak, kreiranje naprednih plej lista i nešto glasnija reprodukcija sa manuelnim i višestepenim ikvilajzerom su rezervisani za Walkman modele. Radio aplikacija je preneta sa starijih modela. Podržava RDS, memorisanje 20 stanica i preciznu automatsku i ručnu pretragu. Kvalitet zvuka je na vrhunskom nivou, čemu dodatno doprinose odlične slušalice. Iste imaju kvalitetniji zvuk od onih koje se dobijaju uz starije Walkman modele (koji stižu sa HSP-70), što nas je posebno iznenadilo. Niski tonovi se tek naziru, ali je zato srednji i visoki opseg veoma glasan i bez distorzija. Video plejer je odvojen kao zasebna celina i manipuliše video materijalom do QWGA rezolucije, koja se u “letu” prilagođava rezoluciji ekrana. Omogućen je i prikaz slike preko celog displeja. Još jedna korisna opcija je “čupanje” pojedinačnih frejmova i mogućnost skladištenja istih u vidu slika.

      Na kraju ostaje kamera koja je rezolucije 3.2 MP sa izvedenim autofokusom. Svoj posao obavlja onoliko dobro koliko je to moguće za kameru na mobilnom telefonu. Kvalitet slike koji nudi je za klasu lošiji od one na modelu K800i. Video klipovi se mogu snimati u 3gp formatu i to u rezolucijama od 176 x 144 i 128 x 96 dpi. Dobijeni zapis je jako lošeg kvaliteta, a veća anomalija (koja se ponovila nekoliko puta) je prevelika ekspozicija slike kada se koristi ugrađen blic.
      Autonomija nije najjača strana ovog telefona, ali ne možemo reći da je loša, pogotovo ako znamo da Sony Ericsson telefoni tradicionalno imaju dosta visoku rezervu – kada baterija uđe u “crveni” mod, imaćete često i više od pola dana dok se potpuno ne isprazni, makar pričali i sat vremena. Ovaj “feature” ne poseduje nijedna Nokia, a ponajmanje Samsung telefoni, koji, kada jednom ili dva puta upozore da je baterija prazna, već nakon razgovora od minut-dva “ispuštaju dušu”. Ugrađena baterija je kapaciteta 930 mAh i prema rečima proizvođača obezbediće sedam sati razgovora ili 300 časova u stand-by režimu. U praksi se pokazalo da T650i pri nakon potpunog punjenja baterije izdrži do 3 dana korišćenja, pri umerenom razgovoru, odnosno oko dva dana ako slušate dosta muzike i redovno koristite internet. Ipak moramo priznati da je šteta što se i u ovom modelu nije našla dosta bolja BST-33 baterija, koja bi autonomiju podigla za bar 30% – koriste je mnogi Walkman telefoni (W810, W850, W880, W950), kao i top telefoni iz ponude kao što su K810 i K800. Razgovori ovim telefonom su pravo uživanje. Zvuk u slušalici nije preterano ali je sasvim dovoljno glasan i što je jako bitno kristalno je čist. Jačina signala je vrlo dobra, tu nemamo nikakvih zamerki, a i zašto bi – GSM mobilni telefoni postoje već više od deset godina.

      Specifikacija:

       

      Proizvođač

      Sony Ericsson

      Web adresa proizvođača

      www.sonyericsson.com

      Model

      T650i

      Modeli dostupni na tržištu

      T650 i T650i

      Mreže koje podržava

      900Mhz, 1800Mhz, 1900Mhz, UMTS (W-CDMA),

      Dimenzije telefona

      104 x 46 x 12.5 mm

      Težina

      95 grama

      Oblik

      Monoblok

      Antena

      Interna

      Vrsta tastature

      Numerička

      Baterija

      Litijum-jonska, 930 mAh

      Tip ekrana

      TFT

      Rezolucija displeja

      240 x 320 dpi

      Broj boja

      262.144

      Paleta

      18-bitna

      Ugrađena kamera (e)

      Sa prednje i zadnje strane

      Broj piksela senzora

      3.14 megapiksela

      Rezolucija kamere

      2048 x 1536

      Ostale funkcije kamere

      Video zapis, blic, autofokus,

      Melodije

      Polifone

      Format melodija

      mid, mp3, aac

      Ostale zvučne funkcije

      Spikerfon, fm radio prijemnik

      Interna memorija telefona

      16 MB

      Eksterna memorija telefona

      256 MB uz aparat

      Čitač memorijskih kartica

      Da

      Podržani formati memorijskih kartica

      Memory Stick Micro

      Softver

      Fabrički

      Fukcije

      Kalendar, imenik, snimanje glasa, radio…

      Veza sa računarom

      Putem USB konekcije

      Bežična interakcija

      Putem bluetooth

      Prenos podataka

      GPRS (115 Kb/s), W-CDMA (384 Kb/s)

      Ugrađeni WAP pretraživač

      2.0

      Email protokoli

      POP3, IMAP4, SMTP

      Poruke

      SMS, MMS

      Cena sa PDV-om

      Sample

      Cena bez PDV-a

      Sample

      Pakovanje

      Sony Ericsson T650i telefon, slušalice, odštampana brošura o proizvodu, disk sa pratećim softverom, originalna garancija, baterija, USB kabl, postolje za uređaj, punjač, handsfree kabl sa ulazom za slušalice

      Rezime

       

      Sony Ericsson T650 je još jedna pokušaj ove kompanije da uzme deo kolača sa tržišta „modnih“ telefona, a duhovni je naslednik modela T610i, koji je bio bestseller ove kompanije. Kada se sve sabere i oduzme ne može se reći da ne donosi ništa novo, ali kao i većina “običnih” SE telefona, nudi sve što prosečnom korisniku može zatrebati i to u vrlo atraktivnom pakovanju. Ako bi morali da tražimo nedostatke, rekli bi smo da je to lošija autonomija od one koje smo očekivali (daleko manji W880i ima dosta bolju autonomiju!), a senku na naizgled perfektan “finiš” baca i pomalo klimava zadnja maska i neudobna tastatura. Ipak, verujemo da će proizvođač pomenute ispraviti već u narednoj seriji ili reviziji ovog modela. S druge strane, neodoljiv izgled, vrhunski kvalitet izrade i prilično dobre performanse uređaja nagoveštavaju da će testirani primerak imati dug tržišni vek. Geralni utisak bi bio ipak još pozitivniji da nije previsoke cene. Međutim, vrlo dobro znamo da je uređaj prilično „svež“, pa će se i ova cifra vrlo brzo “smiriti” i to u vrlo bliskoj budućnosti – sasvim je logično da ovaj model ne bi trebalo da košta više od modela W880i. Ako se kompanija odluči da koriguje cenu, ovaj telefon se može preporučiti svima koji žele veoma funkcionalnu spravu u fenomenalnom pakovanju. Korisnici koji telefon ne kupuju zbog izgleda već mogućnosti će sigurno u istom cenovnom rangu naći nešto što će im više odgovarati – mada smatramo da su takvi prestali da čitaju test ovog telefona čim su saznali da se ne radi o smartphone-u. Sumiraćemo prednosti i mane testiranog telefona:

      Za:
      · Kvalitet izrade
      · Sofisticiran dizajn
      · Dobre performanse
      · Funkcionalnost

      Protiv:
      · Tastatura
      · Očekivana cena proizvoda
      · Autonomija baterije
      · Zadnja maska

      Sony Ericsson telefone na test ustupio CT Computers.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra